emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-Kur Faiz Hesaplama

Bağ-Kur Faiz Hesaplama

BAĞ-KUR, kapsadığı kişilere yaşlılık, malullük, ölüm ve tabi ki sağlık sigortası gibi konularda yardımcı olmaktadır. Ayrıca cenaze masrafı için toplu ödeme ve buna ek olarak sosyal yardım zammı sağlamaktadır. BAĞ-KUR sistemini genellikle devlet ve özel sektörde çalışma imkanı bulamayan kişiler tarafından tercih edilen bir sosyal sağlık sigortası koludur. Aynı zaman BAĞ-KUR kapsamında Emekli Sandığı ve SSK ile prim ödemesi yapılmayan kişilere yani az önce yazının başında bahsetmiş olduğumuz devlet ve özel sektörde çalışma imkanı olmayan kişilere emeklilik ve sağlık hizmeti verilmeye çabalanmaktadır. Bu sebep ile BAĞ-KUR sitemi adı altında on beş veya yirmi beş yıllık prim ödemeleri alınmaktadır. Daha sonra ise bu prim ödemeleri emekli maaşı ve emeklilikte de sağlıktan yararlanma gibi güzel bir hizmet olarak Bağ-Kur’lulara geri dönmektedir. Yapılan prim ödemeleri ile belirlenen yaşı geçmeniz durumunda emekli olmakta ve ilerleyen yıllarda yapmış olduğunuz prim ödemeleri size emeklilik maaşı olarak geri ödenmektedir.

Ülkemizde sağlık sektöründe büyük bir fayda sağlayan BAĞ-KUR sisteminde prim ödemesi yaptığınız süre boyunca ve emekli olduğunuz süreç içerisinde sağlık hizmetlerinden sadece yüzde yirmi gibi çok düşük bir kısmını ödeyerek yararlanabiliyorsunuz. Bu avantajıyla BAĞ-KUR sistemine kayıtlı kişiler çok yüksek ücretli fiyatları çok düşük fiyatlarla elde edebilmekte, tedavilerden yararlanabilmektedir.

BAĞ-KUR sisteminin ismini 4B olarak görebilirsiniz. 4B kurumuna ait primlerinizi düzenli olarak vaktinde yatırmanız emekliliğiniz ve sağlıktan hizmetlerinden düzgünce yararlanmanız için çok büyük bir önem içermektedir. Yatırılması gereken primlerinizi yatırmadığınız zamanlarda adınıza borç birikir ve borçlarınız belirlenen faiz oranlarında faize tabi tutulur. Bu sebeple primlerinizi vaktinde düzenli olarak yatırmanızın size büyük katısı olmaktadır. “Bağ-Kur Faiz Hesaplama” işlemleri de işte bu sebeple yapılmaktadır.

BAĞ-KUR Faiz Nasıl Hesaplanır?

BAĞ-KUR sistemine yapmış olduğunuz prim ödemelerinde birtakım sebeplerden dolayı belli dönemlerde fazla ödeme yapmanız istendiğiniz zamanlarda, yapmış olduğunuz fazla ödemeleri talep etmeniz halinde 2013 yılından itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geri alabilme hakkınız bulunmaktadır.

Fazla prim ödemelerini geri almayı talep edenlerin,

 • Kuruma herhangi bir prim borcunun olmaması
 • İdari para cezasının olmaması
 • Gecikme zammı veya gecikme borcunun olmaması
 • İşyerinin bağlı olduğu SGK bölümüne talepte bulunması

gerekmektedir. Bu koşulları sağlandığı takdirde prim hesaplamalarınızda yer alan fazla ödemeler, ilk yatırdığınız primin tarihini takip eden sonraki ayın o tarihli gününde yapmış olduğunuz tüm fazla prim ödemeleri hesaplanarak yasal faizi ile birlikte size iade edilir.

Şunu bilmelisiniz ki 1 Ekim 2008 tarihinden önceki tarihlerde yatırılan primlerin fazla ödemesinde geri iade bulunmamaktadır. Faiz uygulaması bu tarihten önce ödenmiş primlerin bu tarihteki tutarı ile sonrasında yatırılan primlere uygulanmaktadır.

Yapmış olduğunuz fazla ödemelerin iadesi için mutlaka başvuru yapmalısınız.

BAĞ-KUR fazla ödemelerinin geri iadesi dilekçe örneğine ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bağkur Geri İade Dilekçesi İçin TIKLAYINIZ!

Primlerin geri alınması yaşlılık toptan ödemesi ve ölüme bağlı toptan ödeme olmak üzere iki şekilde gerçekleşmektedir.

Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır

Gecikme faizi uygulaması 6183 sayılı kanunla yürürlüğe girmiştir. Fakat geçen zamanla yapılan bazı değişiklikler sebebiyle farklı oranlarda faiz uygulanmaktadır. Güncel gecikme faizi oranı aylık 1.4 olarak belirlenmiştir. 19.10.2010 tarihi öncesi vadeler için daha farklı oranlar kullanılmaktadır.

Aylık Gecikme Zammı Tutarı=(Aylık Gecikme Zammı Oranı)x(Ay Sayısı)x(Gecikme Zammı Uygulanacak Tutar)

Aşağıdaki linke tıklayarak BAĞ-KUR gecikme faizinizi hesaplayabilirsiniz.

BAĞ-KUR Gecikme Faizini Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!

Gecikme faizi primlerin yatırılması gereken tarihten daha geç bir tarihte yatırılması durumunda uygulanır. Bu gecikme zammı genel olarak vergi cezası, para cezası, devlete veya hususi idarelerine veya belediyelere ait vergi, resim, harç, ceza tahkik ve takiplerine ait muhakeme masrafı gibi kamu borçlarına uygulanır.

Yorumlar

 1. Ayhan özüdogru dedi ki:

  400 tl bagkur fazla odeme alacagım var 2004 yılından geri alabilirmiyim

 2. Bayram çoban dedi ki:

  Babamin 1991 in 11 ayindan tarim cifci bagkuru varmis ancak hic prim odemesi yapilmamis. Babam 20.09 2009 da vefat etti. Ben simdi bu bagkur girisiyle annemi emekli edebilirmiyim. Emeklilik varsa eger ne kadar para yatirmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2008 yılı öncesi başlangıç yok ise prim borçlanma hakkınız bulunmuyor. Eğer başlangıcı var ise odaya kayıtlı tarihler kadar borçlanma yapıp emekli edebilirsiniz.

 3. Umut AltıntaşBir dedi ki:

  Bir yıldır bağkur odemiyorum hepsini ödesem faiz dusermi

 4. NEVRES YILDIRIM dedi ki:

  SELAM AYLIK BAG-KUR ÖDEMEM 1.032 TL EN SON 2018 AGUSTOSTA ÖDEDİM BU GÜNE KADAR ÖDEYECEGİM BORÇLARIMA NE KADAR FAİZ GELİR HESAPLAMASI NASIL

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E devletten faizli borç bakiyenizi görebilirsiniz. Oranlar enflasyon koşullarına göre de değişmektedir.

 5. Mehmet GÜNALP dedi ki:

  2010 yılında fala yatırılan 5800 TL civarındaki tutarın yasal faizi ile geri ödenmesi için başvuruda bulundum.Yaklaşık 2 yıldır GSS borcum olduğunu öğrendim.
  Birincil olarak bu borcumun kesildikten sonra yasal faiz hesaplanacağı tarafıma bildirildi.Önce kesintinin yapılması bir bilgi midir?
  İkinci de kesildikten sonra 4500 TL kalan tutara uygulanması gereken faiz oranı nedir.
  Bilgilerinizi talep ederim.

 6. Turgay tan dedi ki:

  Psikolojik bir rahatsızlığından dolayı bana%45 engelli raporu verildi. İsteğe bağlı bireysel sigortam devam ederken o yüzden 2 ay ödemedim.sağlık masrafları ve emeklilik hakkı istiyorum bunun için nereye basvurmalıyım