• Ölüm Sigortasından Sağlanan Haklar Nelerdir?

  Ölüm sigortası, uzun zaman süresini kapsayan sigorta çeşitlerinden bir tanesidir. Ölüm sigortasının bu kadar önemli olmasının ve yasal olarak hükümlerde yer almasının nedeni, sigortalı çalışan bireylerin vefat etmeleri durumunda göstermiş oldukları hak sahibi kişilerin, haklarından sorunsuz bir şekilde yararlanabilmesini sağlamaktır. Bu yüzden vefat eden sigortalı kişinin bağlantılı olduğu belirtilmiş kişilere(hak sahiplerine) sosyal yardımda bulunmak esas hedef olarak belirlenmiştir. Bizde bu yazımızda SGK kapsamında sağlanan bu hizmetler ile ölüm sigortasından sağlanan haklar nelerdir konusunu işleyeceğiz.


  Ölüm Sigortası Alma Şartı Nedir?

  5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükmünce, en az 1800 gün yaşlılık sigortası primi bildirmiş olmalı(Bağ kur/Emekli Sandığı) ve ölen sigortalı kişi (SSK) bütün borçlanma sürelerinin dışında minimum 5 yıldır sigortalı olup, toplamda ise malul olarak 900 gün görünmeli, yaşlılık sigortası primini bildirmiş olmalıdır.

  Ölüm Sigortasından Sağlanan Yardımlar Nelerdir?

  Genel olarak 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükmünce, ölüm sigortası ile sağlanabilecek yardımların başında ölüm aylığı gelmektedir. Bu konudaki detayları ölüm sigortası başlığının altında incelemiştik. Diğer yardımları ise şimdi daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Yardımlara ilişkin dilekçelere yazımızın sonunda paylaşacağımız linklerden indirebilirsiniz.

  Ölüm Toptan Ödeme

  5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükmünce, 01.10.2008 tarihinden sonra sigortalı olarak çalışmaya başlayan bireyin vefat etmesi durumunda ölüm sigortası yapılamaması ile birlikte hak sahibi kişilere de ölüm aylığı bağlanamayacağı için, ölüm toptan ödeme gerçekleştirilmektedir. Bu hususta esas alınacak tarih ölüm tarihidir. Yaşlılık toptan ödeme hakkında kanunda belirtilen(31.madde 1.fıkra) hükümler ile hesaplanacak miktarın, kanunda belirtildiği üzere (34.madde) hak sahiplerine paylaştırılması şeklinde ödeme yapılacaktır. Ödemelerin yapılacağı kişiler yani hak sahipleri, vefat eden sigortalının eşi, çocukları, anne ve babasıdır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta olarak, yapılacak ödeme tutarının sigortalı kişiye yapılan olan toptan ödeme miktarını geçmemesi gerektiğini belirtmekte fayda var. Belirlenmiş bu sınır ile, hem sınırın aşılmaması hem de artan miktarın kalmaması için farklı uygulamalara(hak sahibi kişilerin hisselerinden orantılı bir şekilde indirim yapılması) başvurulabilir.

  İhya

  5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükmünce, ödemenin yapıldığı tasfiye edilen süreler içerisinde borçlu duruma düşerek veya başka durumlar ile gereken prim sayısının tamamlanması, yani ölüm sigortası almaya hak kazanılması durumunda, hak sahipleri istekte bulunabilir. Bu isteğe göre alınan toptan ödeme ile yazılı istek belgesinin tarihleri arasında geçmiş her yıl için miktar yenilenmesi yapılarak, yenilenen miktarın yazılı isteğe uygun olarak ödenmesiyle birlikte bu hizmetler ihya edilebilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Evlenme Yardımı

  5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükmünce, vefat eden sigortalı kişinin kız çocukları evlendikleri taktirde ölüm aylığı almaktan mahrum kalırlar. Evlenme gerekçesiyle aylıkları kesilen kız çocukları eğer talepte bulunurlarsa, alıyor oldukları aylığın iki yıllık miktarı bir defalık evlenme ödeneği şeklinde ödenir. Talepte bulunmak isteyen kız çocukları, bahsetmiş olduğumuz ödeneği alabilmek için dilekçe ile kuruma gitmelidir. Evlenme tarihi henüz nüfus kütüğü tarafından onaylanmamışsa, dilekçeye ek olarak evlilik cüzdanı ile kuruma gitmek gerekir.

  Cenaze Yardımı

  Sosyal Güvenlik Kurumunun sağlamış olduğu hizmetlerden bir diğeri de cenaze yardımıdır. Malullük veya vazife malullüğü aylığı alan kişilerin ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından gerçekleştirilmektedir. Emekli Sandığı Cenaze Yardımı olarak geçen ve Emekli Sandığı kapsamında çalışanların yararlanabileceği hizmet, eğer emekliliğine ayrılmış kişinin sağlıklı zamanında beyanda bulunduğu kişiye, beyan etmemişse de ailesine ödenir.

  Ölüm Sigortası Kimlere Verilir?

  Ölüm aylığı bağlanacak kişilere, kanun hükümlerine göre yanı zamanda hak sahibi denmektedir. Sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda aylık bağlanması uygun görülen veya toptan ödeme yapılması uygun görünen eşler, çocuklar, anne ve babalar hak sahipleridir. Aynı durum malullük aylığı ya da yaşlılık aylığı kimseler için de geçerlidir.

  Ölüm Sigortası Bağlanması İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  Ölüm sigortasının bağlanacağı eş, anne, baba ve çocuklar için vefat eden kişinin bazı şartları sağlaması gerekir. Bu şartlar arasında 1800 gün süreli olarak prim bildirimi yapılmış olmalıdır. Vefat eden sigortalı kişinin işinde en az 5 yıl sigortalı çalışmış olması gereklidir. Bu şartları sağladığı tespit edilen kişinin yakınları, talep dilekçesini temin etmelidir. Gerekli bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra gerekli kurumlara direk veya internet üzerinden ulaştıran hak sahibi kişilerin dilekçelerine mutlaka eklemeleri gerek bazı belgeler bulunmaktadır. İlk olarak vesikalık fotoğraf, malul çocuklara ait sağlık kurumu tarafından onaylanmış sağlık raporu, son olarak kurumun belirtmiş olduğu tebliğ belgelerinin dilekçeye eklenmesi ile birlikte başvuru işlemi yapılır.

  Ölüm sigortası almaya hak kazanmış yakınlar, aylıklarını vefat etmiş sigortalı çalışanın ölüm tarihinin ardından (başvurularını gerçekleştirdikleri takdirde) başvurmuş oldukları tarihi takip eden ay içerisinde(başvuruların gerekli kurumlarca onaylanması dahilinde) alabilmektedirler.

   

  Cenaze Ödeneği Dilekçesi için TIKLAYINIZ!

  Ölüm Sigortası Dilekçesi İçin TIKLAYINIZ!

  Evlenme Ödeneği Dilekçesi İçin TIKLAYINIZ!

  İhya Talep Dilekçesi, Dul/Yetim Talep Dilekçesi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Ölüm Sigortasından Sağlanan Haklar Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın