• Zorunlu SGK Sigortası Nasıl İptal Edilir?


  5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu kanunu ile 16 mayıs 2016 tarihinde SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı sigorta kurumları birleştirilerek Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında tek bir kuruma bağlanmıştır. Bu sigortaların her birine giriş için ayrı ayrı şartlar mevcuttur. Kurum üç organdan meydana gelir. Bunlar; Genel kurul, yönetim kurlu ve başkanlık. Sgk ile ilgili vatandaşlar arasında merak edilen bir çok konu mevcuttur. Kimler SGKˋılı sayılabilir, prim miktarı, emeklilik yaşı, nasıl başvuru yapılır, işe giriş-çıkış bildirgeleri vb. Yazımızda işleyeceğimiz konu zorunlu SGK sigortası nasıl iptal edilir? konusudur. Yazımızın devamını okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


  Zorunlu SGK Sigortası Nasıl İptal Edilir? Ne Yapmak Gerekir?

  Zorunlu SGK sigortası nasıl iptal edilir konusu yani iptal işlemleri ile ilgili kanunda bir düzenleme bulunmamaktadır. 506 sayılı sosyal sigortalar kanunu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunlarından zorunlu SGK sigortasının nasıl iptali edileceği hususunda herhangi bir bilgiye ulaşamadık.

  E-SGK Abonelik İptali

  E-SGK abonelik iptali işlemi için TCKIMLIKNO ABONEIPTAL yazılarak 5502’ye gönderin. Örnek: 74185296326 ABONEIPTAL. Bu işlemler ile abonelik iptal işlemini yapamayanlar bilgi İşlem Dairesi Başkanlığına bir dilekçe yazarak 312 425 19 02 numarasına faks çekerek iptal işlemini yapabilirler.(Dilekçede nüfus cüzdan fotokopisi, TC kimlik numarası ve telefon numaraları yer almalıdır.) Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan incelemeler sonucu 476 iş yerinin sahte olduğu tespit edildi. Bunun sonucunda 44260 kişinin zorunlu SGK sigortası süreleri de iptal edildi. Bu kişilerin yatırmış oldukları sigorta primleri geçersiz sayıldı. Bu iş yerleri yüzünden bir çok kişinin zorunlu SGK sigortası iptal ediliyor. Bu yüzden çalıştığımız iş yerlerine dikkat etmemiz gerekir. Çalıştığınız yerden mutlaka çalışmayla alakalı sigorta primlerinizin yatıp yatmadığını kontrol ediniz. İleri zamanlarda zorunlu SGK sigortasının iptal edilmesine kadar giden sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İsteğe bağlı SGK sigortasının nasıl iptal edileceği ise şu şekildedir:

  • İptal talebinde bulunanların iptal dilekçesinin kuruma verilip kayıtlara geçildiği günden önceki ödenmiş son günden sonraki günden
  • Aylık talep edenlerin aylığı hak etmiş olmaları gerekir ve talep tarihinden
  • Kullanıcının vefatı halinde borcu bulunmuyorsa ölüm tarihinden, borcun hak sahipleri tarafından 1 yıl içinde ödenmemesi ya da istekleri doğrultusunda en son ödenen ayın sonundan
  • Kanunun 4. madde 1. Fıkrasının a ve c bentleri kapsamına bağlı çalışmaya başladığı günden önce, b bendi kapsamına dahil olarak çalışmaya başladığı günden itibaren isteğe bağlı SGK sigortası iptal edilir. İsteğe bağlı sigortaya tekrar başlamak isterseniz yeniden istek şartları aranır.(Ay içinde kısmi çalışanlar hariç.) Ayrıca üst üste 3 ay prim ödenmezse isteğe bağlı SGK sigortası otomatik olarak iptal edilir. Primler 1 yıl içinde ödenmezse sadece 1 yılın dolduğu son aya ait isteğe bağlı SGK sigortası iptal edilir.
  • Yargıtay SGK’nın çocukların zorunlu SGK sigortalılıklarının iptaline yetkili olduğuna karar verdi. Emekli yaşının 65’e çıkarılması ve şartların ağırlaşmasıyla birlikte anne-babalar çocuklarına daha iyi bir gelecek için küçük yaştan itibaren sigortalı göstermeye başladılar. Çocuklar dizi, film, reklam gibi sektörlerde çalıştıklarında SGK sigortasına bağlanmaları mecburidir. Sosyal Güvenlik Kurumu 30 nisan 2008 tarihine kadar işe giren ve sigortası yapılan çocukların sigortalılıklarını iptal etti. SGK kapsamında olan genel sağlık sigortası iptali ise şu şekilde yapılır:

  Öncelikle şunu belirtelim ki sigortası olmayan kişiler Genel Sağlık Sigortasını iptal edemezler. İlgili kuruma dilekçe verilerek GSS sigortası iptal edilir. Ancak herkes isteğine bağlı olarak bu işlemi gerçekleştiremez. Kanuna göre sigortalılığın iptal edileceği durumlar şunlardır:

  • SSK’ya bağlı çalışan
  • Bağkur sigortalıları
  • Emekli sandığı sigortalısı
  • Özel vakıf emekli sandıklarına bağlı olanlar
  • 60 yaş aylığı bağlananlar
  • İsteğe bağlı sigortalılar
  • Özürlü aylığı bağlananlar
  • Harp malullüğü ve terörle mücadele kanunu kapsamında maaş alanlar
  • Köy korucuları
  • Uluslararası şampiyonlukları bulunan sporcular
  • Başka ülkeye taşınanlar
  • Vefat durumunda

  Bu kişiler adreste bulunan sosyal güvenlik merkezine dilekçe vererek genel sağlık sigortası iptal işleminin gerçekleştirebilirler. Kısaca Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı sigortalarının iptali hakkında bilgi verecek olursak; Bağkur sigortası kullanıcılarının isteği ile iptal olamaz. Fakat SSK’lı olarak bir iş yerinde çalışmaya başlarsanız Bağkur otomatik olarak durur. Bağkur iptali için Bağkur kapatma dilekçesi ile birlikte gerekli evrakları alıp SSK’ya başvuru bildiriminde bulunabilirsiniz. SSK ve emekli sandığı sigortalarında da aynı kurallar geçerlidir. Birden fazla sigortaya bağlı olunamaz. Zorunlu SGK sigortası iptali sonlandırılması hukuka aykırıdır. Bu kişileri emeklilik haklarından yoksun bırakmak kanuni yaptırımlarla birlikte gerekli mercilere dönüşü olabilir. Bu durumlarda SGK ya dava açarak hakkınızı aramanızı öneririz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  tıkla sorunu sor

  Zorunlu SGK Sigortası Nasıl İptal Edilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Çiçek dedi ki:

   Ben gelir testi yaptirarak devletten sigortali olmustum ve bana her ay 60 tl odenicegini soylemediler bugun sgk ya gittim bana 2.200tl borcum oldugunu soylediler. suan sigortali bir iste calistigim icin islemedigini soylediler ama isten ayrilirsam tekrar her ay 60 tl odiyecekmisim bunu iptal etmenin bir yolu varmi ve ben bu borcu odiyecekmiyim. Tesekkurler

  2. Murat Ender dedi ki:

   Kamuda ise başlıcam eski iş yerim sigorta mı kapatmıyor noterden haklı feshi olarak protesto çektim sigorta yi nasıl kapattiririm işveren mağdur edip diğer kamu işinden olmam icin çalışıyor ne yapıp işyeri sigortası iptal edebilirim

  3. seda dedi ki:

   Ben biyere ise başladım 1 gün sigortam oldu çıktım diğer ise baslicam is yeri 3 ay olması gerekiyo bi is yerinden çıkalı dedi ise başlamam için sorun olur mu 1 günlük ssk iptal etmem mümkün mü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Böyle bir şart bulunmuyor. Sanırım iş yeri 687 sayılı KHK ile hayata geçen teşvikten yararlanabilmek için bu şartı istiyor. Fakat 3 ay içinde 10 günden az sigortalı çalışanlar için de bu teşvik geçerli. Siz istediğiniz zaman işe girip çıkabilirsiniz. Böyle bir zorunluluğunuz yok.

  Sorunuzu Yazın