• GSS İPTAL ETTİRME


  GSS BORC ITIRAZ

  Bu yazıda sizlere, 1 Ocak 2012 tarihi itibari ile herkese zorunlu olan genel sağlık sigortası iptali yani GSS iptal ettirme işlemi hakkında bilgi vereceğiz. İlk olarak GSS başvuru işleminden bahsedelim. Mecburi olarak gelir testi yaptırmalıyız. Eğer aylık geliriniz 313 tl nin altında ise ya da 25 yaşın altında ve öğrencilik halinde okuyorsanız GSS primleri ödemek zorunda değilsiniz. Biraz da Genel Sağlık Sigortası iptal ettirme hakkında bilgi verelim.


  GSS İptal Ettirme İşlemi Nasıl Yapılır?

  Yukarıda da anlatıldığı üzere GSS yaptırmak çok kolay bir işlemdir. Fakat GSS iptal ettirme işlemi her zaman beklenildiği gibi kolay ve basit olmamaktadır. Anlatılacak bilgileri kullanarak GSS ile ilgili yaşayabileceğiniz sorunları da ortadan kaldırmış olacaksınız. Genel olarak yapılan en büyük hata GSS hizmetinden faydalanan kimselerin, sigortalı bir iş bulduklarında sigortasının zaten yattığını düşünüp, birikmiş GSS primlerini unutmasıdır. Sigortalı bir iş bulduğunuzda Genel Sağlık Sigortası ortadan kalkar fakat bazen sistemde aksamalar olmaktadır. Ayrıca bu durum geçmişe dönük borç var ise bu borçların da silineceği anlamına gelmez. Biriken borçları her şekilde ödemek zorundasınız. Bir sağlık probleminiz olduğunda ve hastaneye gittiğinizde hiç beklemediğiniz bir borç ile karşılaşabilirsiniz. Genel anlamda işsizken GSS yaptırmış iseniz ve sigortalı bir iş bulduğunuzda Genel Sağlık Sigortası iptal ettirme işlemi otomatik gerçekleşir fakat sistemde oluşacak hatalara karşı önlem almak açısından Sosyal Sigortalar Müdürlüğü’ne bir dilekçe vererek GSS iptal ettirme işlemini de garanti altına almış olursunuz.

  Bu bilgiler ışığında hareket ederseniz hem GSS iptal ettirme işlemini düzgün bir şekilde yapmış hem de zor durumda kalmadan bu işlemleri gerçekleştirmiş olacaksınız.



  tıkla sorunu sor

  GSS İPTAL ETTİRME İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. can dedi ki:

   işten çıkınca gss hemen devreye giriyor ama tekrar işe girince siz iptal ettirmek için uğraşıyorsunuz,neymiş “sistemde hata olmuş” milletten para koparmak için her yolu deniyorlar.

  2. Ayşe dedi ki:

   İki buçuk ay önce GSS yaptırdım. Ondan önce yeşil kart kullanıyordum ve çalışmıyordum. Şimdi iptal etmek istediğimi belirttim ama, sadece sgk olursa iptal oluyormus üstelik skg iptal olursa tekrardan GSS devreye giriyormus. Yani ömür boyunca her ay 60 lira vergi vermeye mecbur bırakılıyoruz. Ben 23 yaşındayım bekarim ne annem nede babam sigortalı değil. Senede bir iki kereden başka hastaneye gitmiyorum. Zaten GSS yide ameliyat olmak için yaptırmıştım. Ama GSS yaparken ne mçalışanlar ömürlük olduğunu yani hiç iptal olmayacağını söyledi nede imzaladığım kağıtta yazıyordu. Laik demokrat devletin insanlara zorla vergi dayatması nasıl izah edilecek bir saçmalık… ben tekrardan yesilkart başvurusu yapip yeşilkart kullanmaya devam edebilirmiyim? Ve bu süre içinde GSS m Tamamen iptal olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    GSS de gelir testi yaparak ödeme belirleniyor. İsterseniz tekrar gelir testi yaptırabilirsiniz. anne ve babanızın sağlık güvencesi olmadığı için maalesef gss ye tabi olmak zorundasınız.

  3. uğur dedi ki:

   babam sgk dan emekli babamın sigorta süresi dolduğunda sigortayı durdurdu ve yaşı bekledi bu aradaki süredede gss borcu çıkıyor eve kağıt gelmiş şimdi babamdan gelir testi yaptırması isteniyor neden isteniyor ve bu geçmişe dönük borcu nasıl sildirebiliriz

  4. Nedime dedi ki:

   Merhaba!Ben 67 yaşındayım ve yeni tc vatandaşlığına geçtim.Şimdi yeni tc numaram ile gss ye başvuru yaptım ve gelir testi istemiyorum belgesi imzaladım.Fakat şimdi vazgeçmek istiyorum geri dönüş olabilir mi.Bana ait bir apartman var fakat eşimden miras olduğu için sadece bana oturduğum daire düşüyor.Gelir testi yaptırmak istemiyorum belgesini iptal ettire bilir miyim ve sonuç Ne olur.Kendimin ve elimden de hiçbir emekli maaşım Yok.

  5. Gürkan dedi ki:

   Selamlar ben 2 aydır sigortalı olarak işe başladım ama GSS borcum çıkıyor bunun için iptal ettirme başvurusunda bulunursam ve ilerde işsiz kalırsam tekrar açtırmam mı gerekicek ? bu işlemler sigortam yattığına sgk nın sitesinde hizmet dökümümde görülmesine rağmen neden yapılmıyor ? ben her ay ödemek yada bunun yüzünden sürekli takip etmek zorunda kalıyorum ?

  6. erdi dedi ki:

   Arkadaşlar şuanki hane gelirimiz 676 tl nin altında kalıyor yani benim yeşilkartlı olmam lazım ama daha önce başvurudğum için g1 kapsamına almışlar beni bunu nasıl düzelttirebilirm

  7. aertan dedi ki:

   slm Ben 11.03.2014 yılında lisans düzeyinde kpss sınavına girmek için işten ayrıldım. bilmedigim için GSS yani gelir testi için başvuru yaptırmadım. yaklaşık 13-14 ay işsiz kaldım. sonra 14.05.2015 de işe girdim. şimdi çalışmadıgım günlerde benim üzerime bu 13 -14 aylık süre zarfında ssk da 574 tl borç görünüyor. o dönemde benim gelirim yokken nasıl devlet tarafından bana borç yazılıyor. bu nasıl sosyal devlet anlayışı. ne yapmam gerekiyor bunu nasıl iptal ettiririm. bana yardımcı olursanız sevinirim.

  8. Brk dedi ki:

   Bireyler kendi gelir testini aile fertlerine gore yapamazlar. Kanun da ciddi bir acik var. Beraber yasamiyor ayri yasiyor olabilirler. Gelir testinde calismayan issiz olan insanlarin aile fertlerin gelirine gore sana borc bindirmesi kanunsuzluktur. Madem gelir testinde asgari ucresi iki kati fazla ibaresi yaziliyor, olmayan gelirim icin. O zaman o geliri kendimde ispat edin ben de goreyim.ben bir bireyim kendi saglik durumum ailemin saglik durumundan ayri tutulmalidir. Sistem sacma .

  9. esra dedi ki:

   merhaba ,

   işsiz oldugum için yeşilkarta başvurdum ama 53 tl ücretli saglıktan yararlama çıktı. ben ücretli saglıktan yararlanmak istemiyorum. ne yapmalıyım. simdi bu parayı ödemessem faiziye birikecekmi. birde basvurmasaydım bu parayı ödemek zorunda kamıcaktım mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın veya annenizin sağlık güvencesi yok ise GSS zaten sizin için hesaplanacaktı.

  10. Tuğba dedi ki:

   merhaba, ablam işsiz olduğu sırada sağlık sigortasından yararlanmak adına gss’ye başvurup sigortasını başlatarak aylık 53 TL gibi bir rakam ödüyorduk ancak şuan da bu sigortayı iptal ettirmek istiyoruz. Kendisi hala iş bulamadı işsiz olarak devam edicek yine de bu sigortayı iptal ettirme şansımız var mı var sa da nasıl olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım merhaba,

    Annenizden vaya babanızdan sağlık güvencesi yok ise GSS iptal ettiremezsiniz.

  11. Merve dedi ki:

   Merhaba ben 2015 yılında sigortalı bir işte çalışmaya başladım ama sigortamı normal değil gss olarak isteğe bağlı sigorta göstermişler şuan 870 lira borç görünüyo buna ne yapabilirim

  12. Derya Ozdemir Kurin dedi ki:

   merhaba ben son 4 senedir yurtdisinda yasiyorum. onumuzdeki senelerde de yurtdisinda olacagim. gecmise donuk borclarima itiraz icin yurtdisinda bulundugumu kanitlamak icin nasil belgeler gerekiyor, Ileriye donuk ne gibi bir islem yapmam gerekiyor GSS odemesinin durdurulmasi icin. Bilgi verebilir misiiz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Derya Hanım merhaba,

    Konsolosluklardan yurt dışında bulunduğunuz süreler ile ilgili yazı alabilir, bu yazıyla birlikte ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına müraccat ederseniz hem geriye dönük borçlarınızı sildirmiş olur, hemde ileriye dönük işlemleri durdurmuş olursunuz.

  13. eyüp turan dedi ki:

   merhaba.
   ben sigortalı olarak çalışıp. ve emekli oldum eşime genel sağlık sigorta borcu çıktı. ve eşimde sigortalı olarak zaten çalışıyor. bunu nasıl iptal ettiririz.

  14. Güney dedi ki:

   1 nisan 2018 de borcum sıfırlandı. Su an 3 aylık dilimde 640 lira borç gözüküyor. Neden?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2017 nisan öncesi borçlar silindi ama sosyal güvenceniz yok ise gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Gelir testi yaptırmayanlara otomatikmen her ay 213 TL prim borcu tahakkuk ettiriliyor. il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırıp borcunuzu düşürebilirsiniz.

  15. ayhan dedi ki:

   merhabalar!eşim 12yıldır kesintisiz sigortalı çalışmaktadır lakin ben bazen iş bulabiliyorum ayda en fazla 10 veya 15 gün sigoryam yatırılıyor işverenler tarafından bana 2012,2014,2015 ve 2016 yılında 310tl zorunlu saglık sigortası pirim borcu çıkarmışlar halbuki eşiniz sigortalı oldugu için adınıza borç çıkarılmaz denilmişti eşim sigortalıyken bana borç çıkarılması normal mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 Ekim 2016 tarihi itibarıyla ay içerisinde 15 gün çalışsa bile annesi, babası veya eşi üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edebilecek ve gelir testine girip GSS primi ödemek zorunda değil. Durumunuzu belirtir bir dilekçe ile bağlı bulunduğunuz kuruma başvurun

  16. Hakan dedi ki:

   01.05.2017 yılında 4a li olarak ise basladim başlamadan önce gss borcum 53 lira idi geçmiş döneme ait aradan 40 güne yakın bir zman dilimi geçti borcum 162 lira gibi bir tutar oldu hem sigortalı olarak çalışıyorum hemde gss devam ediyor ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe giriş bildirgesi ile birlikte dilekçe ile kaymakamlıktaki ilgili birime başvuru yapın GSS kapsamından düşersiniz.

  17. Can dedi ki:

   MerhabakarMerhabalar Bir süreliğine yurtdışında bulunacağım. Bu süre 1 yıldan daha fazla olucak. Bu süre içerisinde gss den muaf olmak için ne yapmam gerekir ? Teşekkür ederim şimdiden.

  18. Büşra dedi ki:

   25 yaşındayım ve çalışmıyorum gss primleri ödemek zorunda değilsiniz deniliyo borcum 2000den 600e düşmüş ne yapcam ben pek anlamıyorum bu işlerden…

  19. Büşra dedi ki:

   Benim 2000 tl ye yakın borcum vardı fakat şuanki 25 yaş altı kişilerde borç siliniyormuş ve benim şuanki borcum 600 tlye inmiş geçici olarak silinmiştir diyo diğer borçlarrımı .. elbette ödicem ama önceden benim buna dilekçe yada herhangi bişey yapmam gerekiyormu aceba bilen varmı ?

  20. Orhan keskin dedi ki:

   Merhaba 32 yasindayim ve acik lise okuyorum 10 ay issixlik maasi aldim sonra gelir testi yaptirdim calismiyorum ve uzerime iki ev var ve 7 tane kredi var devlet benden 72 tl talep ediyor ve 4 ayda 280 tl birikti bunu iptal ettirebilirmiyim

  21. Hasan Andiç dedi ki:

   Değerli Sn. Admin;
   Mevcut durumum; Herhangi bir sosyal güvencem aktif durumda değil. İşsizlik ödemesinden yararlandım.. İşsizlik ödemesi bitti.. Biteli 4 ay oldu.. Ama, ben GSS Testi yaptırmadım.. E-Devlet üzerinden, durum kontrolü yaptığımda; Ne GSS yükümlülüğü gözükmekte; Nede Bir borç detayı bulunmamaktadır..

   Şimdi, Gelir testi yaptırmayıp ve GSS müracaatı yapmasam.. İleride, bana bir yükümlülük ve bir borç doğar mı?! veya SGK geriye dönük. Yararlanmadığım dönemlere ilişkin bir borç çıkartır mı?!
   Eğer borç çıkarsa.. Bu durumun hukuki boyutu nedir.. . İnsan hakları açısından.. Zamanında Oluşturulmayan kayıttan ve Tüketilmeyen bir hizmetten sorumlu tutulmak, Demokratik Sosyal Devlet açısından.. Nasıl değerlendirilir..

   SGK radarına yakalanmadan.. GSS’siz geçen sürelerimin sonunda; Emeklilik yaşım geldiğinde, emekli olduğum taktirde.. Geriye dönük.. GSS borcu çıkartılabilir mi halâ

   Not: İşsizlik ödemesi alırken, GSS başlatılmış ve Ödemenin son bulduğu tarihten itibarende, Başka bir kayıt ve borç gözükmemektedir.. SGK sitesinden ödeme girişimimde de, ödeme işlemi yerine; GSS kaydımın olmadığı uyarısı vermektedir..

   İlginiz için şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım..

  22. Fatih dedi ki:

   Yüksek lisans öğrencisiyim. henüz gelirim yok.gss borcum var 2 yıllık. yüksek lisans öğrenci belgesiyle iptal edebilirmiyim.

  23. osman dedi ki:

   3 aydır calısıyorum ama gss borcu yazılmıs. hangi belgelerle bu uc aylık borcu sıldırmeye gıtmelıyım?

  24. abidin dedi ki:

   isğeğe bağlı bir yıllık borcum vardı. Eşim işe girdikten sonra isteğe bağlı sigortam borç biriktiiğinden ödenmemiş 1 yıllık kısmını iptal ettirdim. akabinde ödemediğm kısımların geçmiş dönemleri gss borcu olarak yansıtıldı… acaba bu borç silinirmi. bu borç varken ben eşimin üzerinden sağlıktan yararlanamazmıyım?

  25. EMRE dedi ki:

   Geçen ay gss borcum yoktu bu ay baktığımda 634 TL borç gözüktü.
   sigortalı olduğum döneme ait gss borcu çıktı galiba.
   Ne yapabilirim.
   Saygılarımla.

  26. Gülcan dedi ki:

   27 yaşında üniversite mezunuyum. Evde toplamda 6 kişiyiz bir kardeşim asker bir tanesi asgari ücretle çalışıyor ve bir kardesimde okula gidiyor. Babam arada hammalik yaparak kendi tarım sigortasını yatırmaya çalışıyor. Annenin ustune olan evde abimler oturuyor. babamın üzerinde olan evde de biz oturyoz hiç bisekilde kimse yardım etmiyor. Ben kaç kez dilekçe vermeme rağmen G1 diye ücretli sağlık güvencesi ne tabi tutuyorlar napabilirim lütfen yardımcı olun lutfen

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eğer aylık geliriniz 313 tl nin altında ise ya da 25 yaşın altında ve öğrencilik halinde okuyorsanız GSS primleri ödemek zorunda değilsiniz. Ancak özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  27. hakan dedi ki:

   merhaba, ben 1 şubat’ta memur oldum. gss borcumu sorguladığımda mart ayı için borç yazıldığını gördüm. memur olduğum için otomatik olarak gss borcu ödemesinin durması gerekmez miydi. değilse bunu durdurmak için ne yapabilirim. dilekçe vermem gerektiği söyleniyor ama sgk’ya mesai saatleri içerisinde gidemiyorum. mart ayı için borcu sildirip aynı zamanda gss borç yazmasını durdurmak için ne yapabilirim.

  28. Murat dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin 24.06.1996 dogunluyum açık ogretim lisesi okuorum. 1 ay once gelir testi yaptirdim 20 yasini gectigim icin 510 tl ceza gelmis ve 71 lira gss ucreti yatirmam gerekiomis calismiorum bu ucreti odicek gucum yok ailemin yaninda kaliorum bu duruma nasil itiraz ederim edersem eger bi sonuc alabilirmiyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eğer aylık geliriniz 313 TL nin altında ise ya da 25 yaşın altında ve öğrencilik halinde okuyorsanız GSS primleri ödemek zorunda değilsiniz. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı 7/24 ARAYINIZ

  29. erkan can dedi ki:

   Merhaba,gelir testi yaptirdim,odemeleri yapiyorum, tekrar işe girdigimde tum borcum silinirmi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    yaptığınız ödeme hangi borç ödemesi? ve borçlarınızın hangi kurum borcu olduğunu belirtmediğinizden dolayı detaylı bilgiye buradaki soru cevap kısmından ulaşabilirsiniz. GSS Gelir testi soru ve cevapları

  30. Hamza dedi ki:

   Merhaba ben 22 yaşındayım 1 yıl önce mezun oldum. 1900 lira gss borcum çıktı. Bu borcu ödemek zorundamıyım?
   Not:Annem veya babam sigortalı değil.
   Kanun kapsamında: 18 yaşın üzerindeki erkek çocuklar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayanlar, ana veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edecektir. Yani, bu kişilerin her yıl öğrenci belgelerini sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine göndermesi yeterli olacaktır.
   Yani mezun olmanızdan ve yaş haddinden dolayı GSS borcunuzu ödemek zorundasınız.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet. öğrenciliğiniz bittiği takdirde GSS zorunluluğunuz başlar.

  31. Brvn dedi ki:

   Merhaba 27 yaşındayım ve hala okumaktayim mezun olucam bu sene gss borcum çıkmaktadır ne yapmalıyım bu borç silinir mi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    25 yaş altında olan ve okuyanlar GSS borcundan muaftır. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  32. Zeynep dedi ki:

   Merhaba, 1990 dogumluyum, 2014 yılında lisans programından mezun oldum, aynı yıl Ekim de aöf lisans programına kayıt oldum. Halen aöf de aktif öğrenciyim.
   Çocukluk çağında kanser tedavisi gördüğüm için babamın sigortasının düzensiz yatması nedeniyle yeşilkart iptal edilince hastane işlerinde aksamalar oldu, bende 2015 yılında babam gelir testi yaptırırken kendi adıma da gelir testi yaptırdım, maksadım yeşilkart çıkarmaktı. Velhasıl kelam babam ın gelir testi G-0 çıktı, benim gelir testi sonucum g-1. Sürekli gidip borç sildiriyorum, e devletten sorgulayınca yine çıkıyo, gelir testi için başvurduğumda ve halen ailemle ikamet ediyorum ..herhangi bir gelirim yok ve sigorta girişim hiç olmadı. Ben bu durumdan nasıl kurtulabilirim.. Yok mudur bi çözümü? Yine hastane işlerim aksayacak.. Gelir testi iptal edilir mi? Ocak itibariyle 27 yaşına girmiş olacağım ve bekar bi genç bayanım..

  33. ozsu dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 2015 kasım ayında işten ayrıldım 8 ay boyunca işsizlik maaşı aldım 2016 haziran ayında maaşım bitti. Ben Eylül 2016 da işe başladım bana faizle beraber 450 lira borç çıkarmışlar bu borç Temmuz Ağustos borcumu oluyor acaba??? ben ödedikten sonra hala borç çıkar mı? SGK dilekçe vermek zorundamıyım

  34. ahmet dedi ki:

   genel saglık sigortasını yaptırdım gerıye dönük borclanma yapabilir miyim

  35. Ahmet dedi ki:

   Merhaba ben 25 yaş üstü ve öğrenciyim. Bundan daha öncesinde sigortalı olarak çalıştım yalnız şuan okulumun bitmesi için uğraştığımdan çalışmıyorum. 2500 lira (1yıl 2015-2016) GSS prim kesilmiş benden. Bundan 6 ay öncesine kadar görünmüyordu böyle bir borç. Anne baba emekli beraber yaşıyoruz üniversite okuyan bi kardeşim daha var 24 yaşında. Böyle giderse gelecek sene onada primler dayatılacak. İptali söz konusu mudur? Ne yapmak gerekiyor?

  36. Unal Ozmen dedi ki:

   GSS primi ödemekteyken 2016, 1 Mayıs itibariyle emekli oldum ancak GSS primlerimi Haziran ayındayken, Temmuz, Ağustos aylarını (2 ay sonrasını) dahi borç yazmakta.
   Emekli olduğumda ve aylık almaya başladığımda GSS primlerinin işlememesi gerekmez mi? Bunu nasıl iptal ettirebilirim? E-devletten mümkün müdür?

   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Durumunuzu SGK müdürlüklerine bildirebilirsiniz.

  37. Nese dedi ki:

   Merhaba ben 24 yasindayim evliyim.ogrenci degilim.bi is yerinde kismi sureli olarak 9 ay kadar calistim.(bir ayda 8 gun calisiyordum.calistigim gun kadar sigortam odeniyordu)gss yaptirmadim bana 450tl gss borc cikiyor.25yas alti oldugum icin bu borcu odememe gibi bir sansim varmi?yada iptal falan ettirebilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altında olduğunuz için bu borç silinecektir.

  38. Rıza dedi ki:

   Merhaba ben 2013 yılında ise başladım fakat banka çalışanı oldugumdan emekli sandığına sigorta ödemem oluyor sgk da gözükmüyor bana bu dönemler borç çıkmış 2013/2015 borç çıkmış ne yapmam gerekiyor birde bu dönemler içinde 6 ay yari.zamanlı çalıştım onla.ilgilide borç çıkartırlar mi ne yapmam gerekiyor yardımlarınız lütfen.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Belirttiğiniz dönemlere ait iş yerinizden çalıştığınıza dair belgeleri alıp SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  39. Faruk dedi ki:

   Merhabalar. Üniversite sınavına girdikten sonra Türkiye’de üniversiteye kayıt yaptırmadım Yurtdışına çıktım eğitim için.

   Ve bundan yaklaşık 3 ay kadar önce Askerliğim konsolosluğa bildirmediğim için sıkıntıya düşmüştü. Gittim ve askerliğimi uzattım öğrenci olduğumu kanıtlayarak. Ve hazır elimde belge varken Türkiyede sigortamıda açtırayım dedim.
   Geçenlerde e-devletde gözüme çarptı ve girdiğimde şok la karşılaştım. 4.100 küsür tl borcum görünüyor. Yurtdışında olmamı geçiyorum ben Askerlik belgemi vermeden , okula kayıt yaptırmadığım için neredeyse 1.5 sene sigortamı açmayan kurum bana o günleride hesaba katarak birde gecikme faiziyle borç işlemiş. Ki onuda geçiyorum ben Almanyada bunun için özel sigortayaptırdım. Sigortam görünseydi Almanyadada sigortadan muaf olacaktım SGK ile Almanyanın resmi sigorta kurumu Aok arasında bir anlaşma var Türkiyede babamın üzerine sigortam devam ederken buradada o sigortadan yararlanabiliyordum ki bundan da sigortamı açmadıkları için yararlanamadım. Ama şimdi bana borç gösteriyorlar. Ne yapmam lazım aydınlatırmısınız. teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Durumunuzu belirterek SGK müdürlüklerinde borca itiraz edebilirsiniz.

  40. Recep dedi ki:

   Yaklaşık 1 yıldır sigortaszım sağlık hizmeti almadım yaşım47 2 200 lira borç çıkıyor tesadüfen haberdar oldum. Ne yapmalıyım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gelir testi yaptırabilirsiniz.

  41. Alper dedi ki:

   Sözde “Gelir testi” sonucum, 3 kişilik ailemin (annemin emekli maaşı da dahil olmak üzere) toplam geliri 4000 civarı olmasına rağmen, G3 düzeyini işaret ediyor. Görevlinin dediğine göre “GELİR TESTİ, SADECE ELDE ETTİĞİMİZ GELİRİ DEĞİL, GAYRİMENKULÜN RAYİÇ BEDELİNİN BELLİ BİR YÜZDESİNİ” de kapsıyormuş. Nerede olduğunu dahi bilmediğim, miras yoluyla bana kalan ve üzerinden hiçbir gelir elde etmediğim arsalarlar bile, benden ALMADIĞIM BİR HİZMETİN KARŞILIĞI olaran primin artmasını öngörüyor. Elimde olmayan parayı SGK’ya ödemem nasıl beklenebilir? Ve buna bağlı olarak, sağlığımla ilgili herhangi bir sorun yaşamam durumunda, devlet hastanelerindeki işini geçiştiren, asık yüzlü, insanlara hayvan muamelesi yapan doktorlardan “hizmet” alabilmem için benden AYLIK 395 TL isteniyor. Bu paranın 15’te 1’ine özel hastaneler varken, vatandaştan böyle abes bir rakam talep edilmesi sadece bunun gibi 3. dünya ülkelerinde mevcuttur. Bir de her ay biriken primin üzerine BORÇ koyuyorlar. Almadığım hizmetin borcu. Şaka gibi..

   1. can batur dedi ki:

    katılıyoruz size…

  42. Kutay dedi ki:

   9 aydır özel bir bankada çalişmaktayim primlerimiz banka sandigina yatiyor. Banka sgkya bildirim yapmamis hala gss prim borcum hala artiyor. 170 le gorustum ikametgahimin oldugu sgk mudurlugune gitmemi soylediler. Fakat gorevim geregi surekli geziyorum ve haftaici ikametgahimin oldugu ilde olmam mumkun degil. Su an bulundugum sehirde hemen is yerimin yaninda sgk mudurlugu olmasina ragmen 170 teki arkadas ikametgahin oldugu sehirde olmasi zorunlu dedi . Vekaletnameyidd kabul etmiyorlar. Ne yapmam gerekir.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İş yeriniz ile görüşüp durumu bildirmeniz gerekir. Sigortalı olarak çalışıyorsanız bunun SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir.

  43. kamil dedi ki:

   2015 ağustosda işten ayrıldım ve 19 nisan 2016 ya kadar issizlik aldım daha sonra yurt dısına çıktım ve artık burada yasayacağım GSS den borc geliyor bunu nasıl iptal ettirecem

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İkametinizin yurt dışında olduğunu SGK müdürlüklerine bildirmeniz gerekiyor.

  44. AKM dedi ki:

   iyi günler ben geçen sene işten çıktıktan somra işsizlik parası aldım o bittikten sonra ben yurt dışında yaşamaya başladım. ve a önce baktım ki 2100 lira borcum gözüküyor yani mecburi sigortalı olmuşum bunu nasıl iptal edecem ve herhangi bir para ödememek için ne yapmam lazım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışında olduğunuzu bildirmeniz gerekmektedir. Konsolosluk ile iletişime geçebilirsiniz.

  45. mehmet dedi ki:

   2015 6. ayda sigortalı işe başladım, 2012 den o tarihe kadar borc gözüküyor, o tarihlerde yurt dısındaydım 3 sene kadar. Sildirmek için pasaport öğrenci belgesi ikamet(yurtdısı elcilikten ), ülke giriş çıkıs kaydı ve çalısma belgesi istediler, bunlardan sadece pasaport ve giriş çıkıs kaydı var , sildirebilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İkamet adresinin olması gerekir. Diğer türlü borcu silmiyorlar.

  46. murat dedi ki:

   Devlet yetkilileri biz iktidar olmadan önce vatandaşlar hastanelerde rehin kalıyordu felan diyorlardı.. sizden önceki hükümetler sizden insaflıymış tedavi edip rehin alıyormuş. siz hiç tedavi etmiyorsunuz üstüne birde dünya kadar borçlandırıyorsunuz.. çalışan adamdan üstüne muayene ücreti %50 ilaç ücreti alıyorsunuz. sonra sağlıkta hükümetimiz bir numara diyorsunuz. kime göre neye göre 1 numara ?

   1. can batur dedi ki:

    emin olun herkes katılıyordur size…

  47. Cansın muslu dedi ki:

   Merhaba ben 2012 temmuz ayında mezun oldum ve hiç gelir testi yaptırmadım ocak 2015 te de işe girdim bu aradaki süre içinde babamdan sigortalıydım benim hehangi bir borcum çıkar mı çıkarsa ne yapmalıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babanızın üzerinden sigortalıysanız borç çıkmaz. Sigortalı çalışma durumunda da borç çıkmamaktadır.

  48. Uğur dedi ki:

   Yusuf bey 23 yaşındayım ben 2012den beri çalışıyorum fakat benim GSS borcum hala isleniyor devam ediyormus ben bu borcu sildirebilirmiyim nasıl yapabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurarak durumunuzu belirtebilirsiniz.

  49. Erol dedi ki:

   4 aydır çalışıyorum sigortam yatıyor ama sistemden baktığımda GSS borcunun hala biriktiğini görüyorum bunları iptal ettirmek için ne yapmam nereye başvurmam gerekli ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumu belirtmelisiniz, Erol Bey.

  50. murat dedi ki:

   Yusuf bey 29 yaşındayım üniversiteden mezun oldum işsizim 2.700 TL borç birikmiş gelir testi yapılmıştı. bu borç silinmiyor anlaşılan peki sağlık hizmetinden faydalanabilirmiyim şuan muayene olmam gerekiyor. sgk gittiğimde sağlık hizmetinden yararlanamazsınız birikmiş borcunuz var denildi.. muayene olamazmıyım şuanda ?
   suriyeli ler ücretsiz faydalanıyor sağlık dan ben askerliğimi yaptım vergilerimi ödedim dedelerim atalarım bu toprak için savaştı. ben neden yararlanamıyorum üstüne birde borçlanıyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan kanun bu şekilde işlemektedir. SGK müdürlüklerine giderek itiraz edebilirsiniz.

  51. Mehmet Akif dedi ki:

   merhaba
   ben 32 yaşındayım. Yaklaşık 6 ay önce işten ayrıldım.Ve şuan 1.182 tl borcum gözkuyor. Gelir testi yaptırdım.Ama boşa. çalıştığım şirket aldığım maaş üzerinden gösterdiği için sigortayı sgk tarafında G2 gözüküyormuşum. G2 orta gelir grubu imiş.Oyuzden aylık 197 tl ödemem gerekiyormuş.Gelirim yok diyorum.Adamlar üzerinize aracınız gözüküyor diyor. Ya nasıl bir sacmalıktır.Anlamıyorum.4500 günüm var yani sgk ödenmiş.Hastaneye bu yaşıma kadar 2 defa yada 3 defa gitmişimdir. Bu mudur yani.Benim ödediğim primlerle suriyeliler faydalansın.
   Bu konudan nasıl kurtulabilirim.Yardımınızı rica ediyorum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çalıştığınız şirkette sigortanız yatıyorsa gelir testi yaptırmanıza hiç gerek yoktur. Yüksek prim çıkacağı kesindir. SGK müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz.

  52. Dilek dedi ki:

   Merhaba benim 1000 lira borcum cikti faizde binmis evli oldugum icin esimin ssk yararlaniyorum bu borcu sildirme sansim varmi madem boyle bi borc birikiyo bi uyari tebligat bi bilgilendirme yapilmasi gerekmiyomu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek eşinizin üzerinden sigortadan yararlanmak için dilekçe verebilirsiniz. Borca itiraz edebilirsiniz, Dilek Hanım.

  53. fatma dedi ki:

   1996 doğumluyum 21.06.2015 yilinda gelir testi yaptirdim şuan açikogretimde okuyorum sgk gittigimde 51 tl ödenek cikti diyorlar ne annem nede babam sigortali çalismiyorum nasil odeyecegimi sasirdim ogrenci belgemi gotursem bisey degisirmi nasil bir yol izlemem lazim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi götürseniz bile anneniz veya babanız sigortalı olmadığı için bir işe yaramaz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  54. İpek dedi ki:

   96 doğumluyum, üniversite ögrencisiiyim. Sigortalı olarak calısıyorum kasımdan beri. Fakat GSS borcuma baktıgımda Ekimden beri borc görünüyor ve 652 Tl . Bu borcu sildirmem için kaymakamlıga mı sigorta dairesine mi gitmeliyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne öğrenci belgeniz ile başvurunuz, İpek Hanım.

  55. Onur dedi ki:

   Ben 25 yaşıma kadar öğrenci olarak babam sayesinde SSK dan yararlandim. Şimdi yaşım 25 oldu bana herhangi bir borç çıkmaması için ne yapmayalim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaşını doldurana kadar borç çıkmaz Daha sonrası için gelir testi yaptırabilirsiniz, Onur Bey.

  56. HÜSEYİN dedi ki:

   2012 yılının 10 ayına kadar Eşimden ayrı dul yaşadım. Sosyal güvencem YEŞİL KART idi bana şimdi 2012/10 aydan sonra nikahlandım ve eşim BAĞ KUR lu olduğu için Sosyal güvencem eşimden faydalanıyorum. Dul olduğum halde Yeşil Kartımı iptal edip beni GENEL SAĞLIK SİGORTALISI yapmışlar 201/10 aya kadar borcum borcum nasıl silinebilir.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Durumu SGK müdürlüklerinde belirtip detaylı bilgi alabilirsiniz, Hüseyin Bey.

  57. Erkan KAPLAN dedi ki:

   Sayın yetkili,
   Adalet Bakanlığında İnfaz Koruma öğrencisi olarak eğitim aldıkdan sonra 08 şubat – 25 mart 2014 tarihleri arasında 45 gün atama beklemiştim. bu süre zarfında adıma GSS borcu çıkartılmış ve faiziyle birlikte 238,07 TL olmuştur. o tarihte 28 yaşındaydım. Bu borcun iptalinden nasıl kurtulabilirim, yardımlarınızı bekliyorum….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İtiraz icin SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Erkan Bey.

  58. SERTAÇ dedi ki:

   esımın 2012 yılında 11 aylık sıgortasız olmasından dolayı 1400 tl borcu cıkıyor okul bıttıkten sonra bekar olarak duruyor ve 25 yasının altında babası bagkurlu ama odemede aksaklıkları var bu borcu ıptal ettırmek veya odemeyı ındırım yaptırmak mumkun mu?
   2012 yılına aıt aılesının gelır vergısını alabılmemız mumkun mu?
   o doneme aıt ogrencılık durumu var ıse arastırıp elımıze gecen belge ısımıze yarar mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumunda öğrenci belgesi ile borcu sildirebilirsiniz, SGK müdürlüklerine giderek duruma itiraz edebilirsiniz, Sertaç Bey.

  59. murat dedi ki:

   herkese merhaba ben 2012 yılından itibaren böbrek yetmezliğine yakalandım.
   23 yaşındayım.ayrıca bolu izzet baysalda, ankara numune hastanesinde, ankara atatürk hastanesinde yatış yaptım bir AMATEM hastasıyım.
   bu sabah hastaneye gittiğimde beni geri çevirdiler ve gss borcum olduğu için muayene etmediler. şu anda ilaçlarımı alamıyorum.
   bunun üzerine sgk ya giderek,durumu anlattım.aciliyeti olan bir hasta olduğumu sırf param olmadığı için muayene olamadığımı anlattım.
   biraz kem küm edip, beni kaymakamlığa yönlendirdiler.kaymakamlıkta saatlerce uğraştım ama sonuç şöyleki,oradaki abiler ve ablalar,
   bana şunu ima ettiler paran yoksa gebersen bile muayene olamazsın ilaçlarını alamazsın.bu olay birkaç saat önce ankara-etimesgutta yaşanmıştır.
   şimdi soruyorum benim durumumdaki bir hasta nasıl olurda muayene bekliye bilir ve hangi devletde parası olmadığı için hastalar,muayene olamazlar.
   sosyal devlet anlayışı bumudur yani?bu olay bir bakanın millet vekilinin yada bir para babasının başına gelseydi ortalık çarşamba pazarına dönerdi.
   ben sabah yediden itibaren her yerde hakkımı aramaya çalışıyorum bırakın hakkı kimse derdimi dinlemiyor.her açılan ağızdan para kelimesi çıkıyor.
   öyle ya sanki ben bu ülkeye vergi vermiyorum.öyle ki sağlık ve eğitim hakkı devletin vatandaşlara ücretsiz olarak vermek zorunda olduğu hizmet değil!

  60. deniz dedi ki:

   merhaba, 1990 doğumluyum ve halen öğrenciyim ve gss prim borcum 733 tl. (G-2 seviyesindeyim.) Ben bu parayı ödemek zorunda mıyım? Ödemediğim taktirde ne gibi yaptırımları var? Ayrıca bu primin, vergi affı gibi iptal edilip, affedilme gibi bir ihtimali olabilir mi?
   Teşekkürler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile borcu sildirebilirsiniz.

    1. deniz dedi ki:

     Yaş 25 i geçtiği için öğrenci belgesi de işe yaramıyormuş öyle dediler.

  61. ismail dedi ki:

   Merhaba Arkadaşlar. 14.12.1989 doğumluyum 3 Kasım 2015 de askere gidip 3 Mayıs 2015 de döndüm. 18 Mayıs da da işe başladım sigortam da ayni şekilde suan sisteme baktigimda 3 mayisdan itibaren her ay 152 tl prim ödemesi gözüküyor bunu nasıl iptal ettirebilirim yardimci olursaniz cok sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne giderek duruma itiraz edebilirsiniz.

  62. yasin dedi ki:

   merhaba ben yasin 24 yaşındayım 2013 yılında üniversiteye (açık öğretim değil) kayıt yaptırdım ama o günden beri okula hiç gitmedim kaydım hala duruyor 3300 tl borç görünüyor ne yapmalıyım (sigortalı işte çalışmadım) teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi alabilirseniz SGK müdürlüğüne belgeyi götürüp borcu sildirebilirsiniz.

  63. zeynep dedi ki:

   2014 yılında üniversite bitti. 24 yaşındayım Ama GSS borcu yaptırmadım şimdi GSS girip bakamıyorum borcum varsa ne yapmam gerekli? Kız çocuklarına 25 yaşına kadar karşılıyor biliyorum 🙁

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ailenizde herhangi biri sigortalı ise GSS yaptırmanıze gerek yoktur.

  64. ahmet dedi ki:

   İyi günler 25 yaşımi doldurdum henüz öğrenciyim 2012 de 1800 TL borç çıkmış bana tekrar gelir testi yaptırdım SGK ya gittim test sonucumun primli çıktığını söylediler…Öğrenciyim ve çalışmiyorum borcumu nasıl sildirebilirim ve bundan sonrada prim odememek için ne yapabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile 25 yaşınızı doldurmadan önceki borçları sildirebilirsiniz. 25 yaşını doldurduktan sonra ise gelirinize göre GSS borçlandırır.

  65. Merhaba dedi ki:

   Merhaba, 9 ay sonrasında tekrar işe başladım. İşe başkanamdan iki ay geçnesine rapmen gss borcum her ay artıyor. Eski borcumu ödeyeceğim fakat yeni aylar için hala borçlanma artıyor. SGK ya sorduğumda beni Sısyal Yardımlaşmaya yönlendiriyor. Eski borcumu ödeyeceğim sorun yok fakat yeni borçlanmayı yani çalıştığım dönemdeki borçlanmayı nasıl ve nereden iptal ettirebilirim.
   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne giderek bu durumu bildiriniz.

  66. Mustafa dedi ki:

   1 haziran 2013 te gss yaptırdım. 11 eylül 2014-30 mart 2015 tarihleri arasında 6 ay sigortalı bir işte çalıştım. e devlette işten ayrıldığım tarihten bu güne kadar gss borcu gözükmüyor. Bu durum nasıl bir maduriyete sebeb olur, ne yapmam gerekir. Bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  67. halit dedi ki:

   Mrb ben 2014 2015 AÖF’ne kaydimi yaptırdım ve sağlıklı bir şekilde ders çalışabilmek içinde işimi bıraktım fakat gelir testinden felan haberim yoktu bu yüzden yatirmadin ve bugüne kadar 2018 lira borç birikmiş ben şimdi gelir testi yaptırmaya gittiğimde bu borclandigim zamanda öğrenci olduğumu kanitladigimda bu borç silinirmi ve 2012 yılında 45 günlük zorunlu staj donemimin de borcunu çıkarmışlar bunların iptal edilme gibi bi durumu varmı halen calismiyorum

   1. halit dedi ki:

    Ve ayrıca yurtdışında olan amcamın belli bi miktar parası bankada benim hesabimda duruyor ve tarlası da benim adıma kayıtlı gelir testi yatirdigimda bunların benim olmadığını nasıl beyan ederim yoksa benim olarakmi göz önünde bulundururlar

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     ALO 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK müdürlüklerine başvurunuz, borcunuz silinecektir.

  68. filiz dedi ki:

   Yarin kaymakamliga gitsem esimin uzerine borc var ordan alip kagidi ssk gotursrm gun icinde kabul olurmu esimin borcu silirmi gelir tespititinide gun icinde alicam goturcem sskya olurmu acaba

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  69. serap dedi ki:

   merhaba 24 yasındayım. 1,637tl borcum çıktı iş bulamadım 1 bucuk yıl ÇALIŞAMADIM. babam serbest meslekte calısıyo işi bi var bi yok. sigortası yok annem ev hanımı. 3 aydır bi yerde calısıyorum fakat sigortamı yapmadılar yapıcaz diyolar hala. maddi olarak sıkıntılarım var ve bu borcu ödemekle yükümlü tuttu devlet bu nasıl sistem ? geliri yuksek olandan fazla az olandan da cüzi bi miktar ödeme yapmakla zorunlu tutuluyo !!! sigarayı suyu geçtim ekmek alamayan aileler var ve devlet kalkmış en az 35 tl den bahsediyo. Bu saçmalıktan nasıl kurtulucam ? resmen yokluk içinde yokluk çektiriyolar helal !!

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  70. Kadir dedi ki:

   Birinci derece yakınımız kendi adıma itiraz dilekcesini verebilr mi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Kendiniz vermeniz gerekir.

  71. Aygül Maden dedi ki:

   Merhabalar ben liseden mezun olduğum sene 3 ay kadar çalıştım ve sigortam başladı. Fakat şu an universite öğrenciyim ve geçmiş döneme ait yaklaşık 2000 lira borcum var. sadece öğrenci belgesi götürdüğüm takdirde borcum silinir mi yoksa diğer belgeleri de tamamlamak zorunda miyim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile borcu sildirebilirsiniz.

  72. izmitli dedi ki:

   hafta içi çalışıyoruz ve butür işlerle ilgilenemiyoruz. bir pazar günü kamu kurumları mesaiye kalsın insanlar işlerini halletsin.

  73. metin tamer dedi ki:

   gss düzenli olarak ödemekteyim fakat kasım ayında yurtdışına taşınacağım için gss nasıl kapattırabilirim?ya da dondurabilirim?prosedürü izah ederseniz sevinirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine ikamet adresinizi yurt dışına alacağınızı belirtmeniz gerekir.

  74. gani taş dedi ki:

   ben ve eşim gss den faydalanmak ta benim iki çocuğum var 7ve 2 yaşlarında bulunduğumuz yerde devlet hastanesi yok özel hastaneler de gss olana ücretli bakıyor.ben çocuklarım i nasıl gss den iptal edebilirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  75. Hndn dedi ki:

   Ablm evlndiktn sonra gss borcunun oldugunu farketti hic bir hizmet almadi gcn bu sure zarfinda iptal etmk mumkunmudur iptal ettiremezse baska bir kolayligi varmidir cunku vereck durumda degil iptal ettirmk icin neler gerekli acil bir durum

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine gitmeniz gerekir.

  76. Ahmet dedi ki:

   1995 doğumluyum 2013te liseden mezun oldum 1 sene üniversiteye hazırlandım su an okuyorum. 1sene içinde gss borcu gelmiş itiraz hakkım var mi. Borçlarım silinir mi ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtiniz. Öğrenci belgesi götürünüz belki silinebilir.

  77. salih dedi ki:

   25 yaşın üstündeyim gss den faydalanıyorum. aslında faydalanıyorum da denmez çünkü sadece her ay para ödüyorum. üniversite okuyorum. öğrenci olduğum için. öğrenciyken de ödemem gerekiyor mu. ayrıca iptal etmek istiyorum nasıl iptal edebilirim gss’yi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    25 yaş üstü olduğunuz için öğrencilik düşüyor. GSS den çıkıp sigortalı olabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  78. enes dedi ki:

   1996 doğumluyum gss borcu 835 tl gözüküyor herhangi bir işte çalışmıyorum açıköğretim fakültesine kayıt yaptıracam şimdi..lise son sınıftayken basvurdum gss ye.babam da sigortalı değil .abim de çalışmıyor onunda gss na borcu gözüküyor .ancak evimiz ve bir arabamız var .ben öğrenci kaydım yapıldığında geriye dönük borcumu sildirebilir miyim ve bu gss yi nasıl iptal edebilirim ..buarada abim ne yapabilir nasıl kurtulacağız bundan

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geriye dönük borç silme durumu olamıyor. Lise de okurken GSS testi yaptırmanıza gerek yoktu. Öğrenci belgeniz bulunuyorsa borcu sildirmeyi deneyebilirsiniz.

  79. GSS dedi ki:

   Geçen yıl 12.sınıftayken üniyi kazanamadım. 1 yıl mezuna kaldım ve gelir testi yaptırdım ve ödemeye başladım.

   ancak bu yıl üniyi kazandım. öğrenci belgem mevcut. şimdi bu Genel sağlık sigortası olayı kendiliğinden silenecek mi ?

   yoksa öğrenci belgemle bir yere mi başvurmalıyım ? yani artık işsiz değilim öğrenciyim . nereye başvurayım artık BORÇ gelmemesi için ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  80. Burçin toygar dedi ki:

   2013 gss borcum çıktı şuan sigortalı değilim gelir testi yaptırırsam bu borç silinir mi? Ödemek Zorunda mıyım?ne yapmalıyım?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geriye dönük gelir testi yaptırma durumu oluyor. Belirttiğiniz dönemde öğrencilik ya da sigortalı çalışma durumu varsa borcunuza itiraz edebilirsiniz.

  81. Celil gönül dedi ki:

   Ben gelir testi yaptırdım çıkan borcu ödeyip GSS yi nasıl iptal ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    GSS iptal ettirme durumu olmuyor. Sigortalı bir işe girerseniz kendi sigortanızdan faydalanabilirsiniz. Borcu ödediyseniz gelir testi ile aylık ödeyeceğiniz primi öğrenebilirsiniz.

  82. Veyis Tanrıverdi dedi ki:

   oğlum 1996 doğumlu 2014 yılında okuldan mezun oldu hiç bir sağlık kuruluşundan hizmet almadı hiç bir işte çalışmadı ve kazancı yoktur. Benim ise emekliyim 1380 TL. maaş almaktayım oğlum 19 yaşını geçtiği için bendende yararlanamıyor. Buna rağmen 558.25TL. borç çıkartılmış şimdi bu parayı nasıl iptal ettirebilirim. GSS testinide yaptırmama rağmen bu sonuç çıkıyor neye göre hesaplıyorlar bir işsiz gencin borçlanması dünyada eşi benzeri görülmemiş herhalde tek türkiyede var

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek borca itiraz edebilirsiniz. Gelir testi eve giren toplam gelirin kişi başına bölünmesi ile yapılmaktadır.

  83. furkan dedi ki:

   Mrh..benim gss borcum ckti 2012den beri 1.800 qbi borc ckti ack öqretm ögrencisim 25 yasn altndaym ayrca ssklo bir iste calsyrm gss borcumu oqreci belgesyle sildireblrmym

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Borcunuzu öğrenci belgesiyle sildirebilirsiniz.

  84. Ali dedi ki:

   2012 ile 2013 Yılları Arasında 11 ay bir boşluğum oldu ö dönemde bir bilgim olmadığı için gelir testi yaptırmamıştım 2013ün 3.ayında devlet memuru olarak işe başladım ve 2015in 6. Ayında gss prim borcum geldi bu süre içerisinde hiçbir şekilde borcum olup olmadığını sorgulattığımda borcum gözükmedi hiç bir şekilde uyarılmadım şuan içinde gelir testi yaptığımda şuan aldığım maaşa göre hesaplanıyor ama ben 2012 2013 Dönemleri Arasında hiç bir şekilde gelirim yoktu ve ben bununla ilgili vakıftan bir belge alamıyorum bu konu için yardımcı olursanız sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geriye dönük gelir testi yaptırılamıyor. Eğer şuan sigortalı çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

   2. Erdi dedi ki:

    Merhaba ben 2015 kasim ayinda askere gittim 2016 ekim ayinda geldim kasim ayinda 276 gss borcu cikti ne yapmm lazim

    1. SGK Merkezi dedi ki:

     Eğer 25 yaş altı ve öğrenci iseniz GSS den muafsınız. Aksi halde ödemeniz gerekir

  85. yasemin dedi ki:

   Kardesim 25 yasinda universitesi uzadi bu arada sgk li olarak iste calisti suan hala okumasina ragmen donem uzadigu icin okul okumuyormus gosteriyor ve 550 tl gss borcu cikiyor 3 ay once kaymakamliga gitti yapilandirma yapti simdi borc olmus 1100 tl 170 i arayip soruyoruz yapilandirma gorunmuyor diyor sistemi siz kuruyorsunuz parayi siz aliyorsunuz itirazi kabul etmiyorsunuz ne yapacagiz biz devlet kendi kurumlari Arasında koordinasyon kuramiyor kim odeyecek bu parayi biz agactan mi topluyoruz

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Eğer 25 yaşını tamamlamış ise borç çıkmıştır. Öğrenci belgesi alabiliyorsa borcu sildirebilir.

  86. tanju dedi ki:

   1993 doğumluyum GSS ye 1500 tl borcm çıkıyor..askerden yeni geldim.borcum 2012den itibaren gorunuyor gelir testi yplms bu borcu sildirmk içn veya düşürmk için ne ypmm gerekir.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik belgeleriniz ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  87. Mustafa dedi ki:

   2011 Eylül de ücretli öğretmenliğe başladım ve birinci dönemin sonunda(2012 Ocak ) kadrolu ÖĞRETMEN yerime atandığı için bırakmak zorunda kaldım. 2012 Eylül Ayında ise öğretmenliğe kadrolu olarak atandım. Şuan sorgulama yaptığımda 5400 lira borç çıkmaktadır.ikş hafta önce sgm’ ye gittim durumu anlattım borçlarımın silindiği söylendi. Sistemde de borç gözükmedi. Fakat bugün ne kontrol ettiğimde yine aynı borç gözüktü.ne yapmam gerek???

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Tekrar borcun silinmesi için başvurun. Gerekli belgeleri vererek kalıcı olarak silinmesini talep edin.

  88. mahmut dedi ki:

   Simdi sorum su, baldizim 1992 doğumlu 2014 haziranda üniversiteden mezun oldu 2014 eylülde okula ogretmen olarak atandi ve 400 TL GSS borcu gozukuyor su anda bu borca nazil itiraz edilebilir sagilum simdiden

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    anne babasının sigortası veya emekliliği var ise borç çıkmaması gerekir.en yakın sgm ile görüşün.

    1. Erdi dedi ki:

     Askerlik borcu olabilirmi askerden geldim 3 gun sonra borc cikti

   2. Eyup dedi ki:

    Mahmut Bey , bu durumu sonuca erdirdiniz mi 400 tl yi odediniz mi yoksa iptal ettirebildiniz mi ayni durum bende de cikti , tesekkur ettim

  Sorunuzu Yazın