emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

GSS İptal Ettirme, GSS İptali Nasıl Yapılır ?

GSS İptal Ettirme, GSS İptali Nasıl Yapılır ?

Genel Sağlık Sigortası iptali, zorunlu bir sağlık sigortası olduğundan uygun bir neden talep etmektedir. Bu kapsamda 25 yaş üzerindeki kişilerin prim ödemesi gerektiği Genel Sağlık Sigortası, bazı durumlarda çıkış yapılmasını zorunlu kılar. GSS iptal ettirme işlemi, Sosyal Sigortalar Müdürlüğü’ne yapılmaktadır.

GSS İptal Ettirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortasının iptali, isteğe bağlı olarak gerçekleşmemektedir. Bu kapsamda sigorta iptali için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Kişiler, işe başladıklarında otomatik olarak sisteme yatırılan sigorta primlerinin Genel Sağlık Sigortası’nı etkilediğini düşündüklerinden iptal başvurusu yapmamaktadır.

Ancak bu sigortanın iptali, bazı durumların varlığını ve gerekli başvuruları gerektirir. Sistem üzerinden otomatik iptal işlemi ya da gerekli nedenler ortaya çıkmadan isteğe bağlı iptal durumu söz konusu değildir.

GSS İptal Ettirme Dilekçesi

GSS iptalinde kullanılacak dilekçe, kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapacakları başvurularda yanlarında bulunması zorunlu belgeler arasında yer almaktadır. Kişilerin yanında kimlik belgesi ile birlikte bulunması zorunlu olan belge, içerisinde detayları ile birlikte GSS iptali için geçerli nedenleri istemektedir. Bu kapsamda kişilerin doldurmasının zorunlu olduğu belgenin bölümleri, şu şekilde açıklanabilir:

GSS İptal Dilekçesi İndir

 • Üst bölümde T.C. kimlik numarası ve ad- soyad gibi kişiye özgü bilgiler bulunmaktadır. Bu bölümde kimlik bilgilerinin yazılması gerekmektedir. Anne, baba adı gibi detayların yanı sıra kişinin doğum tarihi de bu bölümde girilmelidir.
 • İkinci bölümde sigortaya ait bilgiler yer almaktadır. GSS iptal ettirme işleminin nedeni, iptalin gerekliliğine dair görüşler, ne zaman GSS girişi yapıldığı, hangi kurumdan yapıldığı gibi bilgilerin Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sayfasından ve e- devlet sayfası üzerinden alınmalıdır. Gerekli bilgilerin yazımından sonra sigorta numarası gibi ayrıntıların bulunamaması durumunda kişiler, SGK il ve ilçe müdürlüklerinden yardım almalıdır.
 • Dilekçe, hazır bir şablon halinde kişilere ulaştırılmaktadır. Bu nedenle kişiler, formu doldururken sorulan sorulara doğru ve eksiksiz yanıt vermelidir. Ayrıca formun alt kısmında yer alan boş kısma da imzaları eksiksiz olarak atmanız gerekmektedir.

GSS İptal Ettirme Dilekçesi Nereden Alınır?

GSS iptal dilekçesinin alınacağı merci, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sayfasıdır. Portal yazısının  bulunduğu bölüme tıklanması halinde kişiler, önlerinde işlem yapacakları seçenekleri göreceklerdir. Bundan sonra yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Seçenekler arasından SGK yazısını tıklayınız.
 • Burada çalışan, çalışmayan, emekli gibi seçenekler göreceksiniz. seçenekler arasından çalışan şıkkını işaretleyiniz.
 • Bu seçeneğin ardından ekranda başvurular, form ve dilekçeler gibi seçenekler göreceksiniz. Buradan form ve dilekçeler kısmını seçiniz.
 • Buradan formlar kısmına tıklayarak GSS İptal Formu’na tıklanmalıdır.

GSS İptali İçin Gerekli Şartlar

GSS iptalinde gerekli koşullar,5510 Sayılı Kanuna ait 60/c-1 kapsamında, aile içi kişi başı gelir hesaplanmaktadır. Bu iptal işleminin gerçekleşmesi için gerekli koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • 4/A sigortalısı olunması ve bu şekilde sigorta bağlanacak iş bulunması
 • 4/B sigortalısı olunması ve buna bağlı iş bulunması
 • 4/C sigortalısı olunması ve bunu sağlayacak iş bulunması
 • Özel vakıflara ait Emekli Sandığı sigortasına tabi olunması
 • 60 yaş aylığının bağlanması
 • 2330 sayılı Nakdi Tazminatlar kanunu kapsamında aylık bağlanması
 • 2022 sayılı kanundan yararlanarak özürlü aylığı bağlanması
 • Harp malullüğü ve ya terörle mücadele kapsamında aylık almaya hak kazanılması
 • Köy koruculuğu yapılması
 • Köy koruculuğundan dolayı aylık bağlanması
 • 2913 sayılı kanun kapsamında dünya sporları ile ilgili bir alanda milli olunması, olimpiyat ve Avrupa şampiyonası kapsamında sporcu aylığı bağlanması
 • Herhangi bir sigortalılık statüsünden aylık veya gelir elde edilmesi
 • İkametgahın yurt dışına nakledilmesi
 • Ölüm nedeniyle çıkış.
 • Bağ-kur emeklisinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler kapsamında sağlık yardımı almaya hak kazanması

Belirtilen hallerde Genel Sağlık Sigortası sona erdirme hakkı kişilere verilir. ancak bu iptal işlemi otomatik olarak gerçekleşmez. Bunun için gerekli mercilere başvuru yapmanız gerekmektedir.

Öğrencilerin GSS İptal Ettirme Şartları

Öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası’nı iptal ettirmesi için GSS prim borcu itiraz etmeleri ve bu prim borcuna itirazları kabul edildikten sonra ikinci bir dilekçe ile GSS iptal ettirme işlemini yaptırmaları gerekmektedir. Kız öğrencilerde yaş sınırı olmaksızın yapılacak işlem için erkek öğrencilerde 25 yaş sınırı bulunmaktadır.

Öğrencilerin GSS İptal Ettirme İşleminde Basamaklar

Öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası’nı iptal işlemi için Sosyal Sigortalar Kurumu’nu ziyaret etmeleri gerekmektedir. öğrenciler, genellikle e-devlet üzerinden üzerlerine çıkan Genel Sağlık Sigortası borcu ile GSS kapsamına alındıklarını haber almaktadır. Bu durumda kişilerin öncelikle çıkmış olan GSS borcuna itiraz etmeleri gerekmektedir.

Öğrencilerin GSS iptal ettirme işlemleri sırasında yapacakları borç itirazları, kendilerine bildirim gelip gelmediğine göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda kişiler, öğrenci olduklarını ispatlamaları halinde yapacakları borç itirazları ve GSS iptal işlemleri kabul edilecektir.

Yapılacak itiraz işlemleri ikametgah adresinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüğüne  yapılır. Bu işlem için kişinin öğrenci belgesi ve kimlik belgesi ile başvuru yapması gerekmektedir. Bu kapsamda kişilerin yapacakları itiraz işlemi için ayrı, GSS iptali için ayrı dilekçe yazmaları gerekmektedir.

Eğer kendilerine eve kağıt gelmesi gibi şekillerde haber verilmemişse, kişiler bunu da Sosyal Güvenlik Kurumu memurlarına bildirerek GSS iptali sağlayabilir. Bunun yanı sıra kişiler, öğrenci olmaları nedeniyle hem sözlü hem yazılı bildirim yapmaları ve öğrenci belgesinin mühürlü ve imzalı bir örneğini görevlilere iletmek zorundadır.

Yurt Dışında Yaşayanların GSS İptal Ettirme İşlemi

Yurt dışında bulunulan sürede GSS  iptali, kişilerin pasaportuna işlenen çıkış ve giriş tarihi kapsamında gerçekleşebilir. Kişilerin belirtilen zaman içerisinde yurt dışında olduklarını kanıtlaması durumunda GSS iptali gerçekleşmektedir. Bu kapsamda, tıpkı öğrencilerin yapması gerektiği gibi, çıkmış bir borç varsa, önce borca itiraz edilmelidir.

Bu kapsamda kişiler, yurt dışına ikamet aldırdılarsa, bunu kanıt göstermelidir. Eğer ikamet adreslerini yurt içine tekrar aldırmışlarsa, ancak arada geçen süre içerisinde de GSS borcu görünüyorsa, yeni ikamet adreslerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaları gerekmektedir.

Askerlik Döneminde GSS Borcu İptali

Askerlik döneminde çıkan GSS borcunun iptali için itiraz gerekmektedir. Kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılacak itirazlarında belirtilen dönemde askerde olduğunu kanıtlamalıdır. Yapılacak kontrol sonucunda kişinin 60/G kanunu kapsamında sigortalı olmaması gereken bir dönemde sigortalı olduğu ortaya çıkacak, hem prim borçları iptal edilecek hem de GSS iptali gerçekleşecektir.

Bunun yanı sıra kişilerin ailesinin üzerinden sigortalı olduğu dönemde sigorta borcunun çıkması durumunda, yine GSS borç itirazı ve GSS iptali gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda işleyecek düzen çerçevesinde kişilerin ne zaman, hangi kurum tarafından, ne şekilde sigortaya dahil edildiği araştırılır. Bu sayede hatanın var olması durumunda, kişinin isteğine göre ya prim borçları silinir, ya da borçları silinerek sigorta iptali gerçekleştirilebilir.

Tüm bu nedenlerle yapılacak GSS iptal ettirme başvurularında kişilerin haksız olması, gereksiz başvuru yapmış olması veya talep edilecek bir hakka sahip olmaması durumunda, kişiler cezai yaptırıma tabi tutulacaktır.

GSS Borç İtirazı Nasıl Yapılır?

Gelir Testi Nedir, Nasıl Yapılır ?

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır

Yorumlar

 1. Onur C. dedi ki:

  Merhaba haber kanalları ve sitelerinde GSS affı ile ilgili haberler mevcut bunun doğruluk payı varmı? Yine aynı haberlerin içeriğinde 5000 lira ve altında GSS prim borcu olanların borçlarının silineceğinden bahsediyor haberde bu doğru mu acaba?

 2. Osman dedi ki:

  Bu Gss zorunlu olmaktan çıkarılmalı .Sosyal yardım da istemiyorum . İnsanlara seçenek sunulmalı .
  Sgk mültecilere yaptığı yardımı kesin önce milleti zorunlu gss adı altında borçlandırmasın.

 3. mustafa dedi ki:

  Ben gss sigorta yapılmış hıç haberim yok bunun için borc var ben istemiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu zorunlu bir sigorta. Hiç bir geliriniz yok ise ücretsiz yararlanmak için. İlçeniz Sosyal yardımlaşma birimlerinde gelir testi yaptırmalısınız.

 4. Selim dedi ki:

  Gss işsizlerden geliri olmayanlardan toplanan haraçtır net ve açık bunu anlamayan devam edebilir ödemelerine haraç vermeyi sevenler verebilir

 5. Süleyman dedi ki:

  28 yaşında ogrenciyim gelirim yok ailem ile birlikte yaşıyorum 3000 TL babam tek maaş var 4 kişi bir aileyiz şuan

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öğrenciliğinizi belgeleyerek gss yi sildirebilirsiniz.

  2. Mehmet dedi ki:

   Eyt liyim. Ay başında Yaşlılık aylığı hakkı kazandım ve başvuruda bulundum. Son ödeme tarihi 30 Haziran ve 1 Eylül olarak gss borcum gözükmektedir. Bunları ödemem gerekiyor mu? Ne yapmalıyım?

 6. Umut yilmaz dedi ki:

  Merhaba Annem zamaninda bir isyerinde calisirken 8 gun part time sigorta yapilmis ve gectigimiz yillara ait borc cikti yaklasik 4 yillik bir borc bu sure zarfinda annem 8 gun degil tam calisma zamanli calisti her ay 30 gun gss borcunun iptali oluyormu yada bu birc ile ilgili kim hukumlu isveren mi annem mi annemin gelir durumu dul ayligi aliyor suanda

 7. İbrahim dedi ki:

  204 TL GSS borcum vardı ödedim sigortalı işte çalışıyorum bir daha ödemek istemiyorum ömür boyu iptal olsun istiyorum nasıl yapabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sigortalı çalıştığınız sürece tekrar tahakkuk etmez. Sigortaya ara verirseniz tekrar tahakkuk etmeye başlar. İptal gibi bir durum yok.

 8. Serkan dedi ki:

  Benimde gelmis 10 bin tl issiz olmama ragmen havadan para vericem size oylemi cok beklersiniz siz daha cok asla odeme yapmam alnimda enayi yazmiyo

 9. Ercan dedi ki:

  Merhaba yurt dışına yerlestigim için GSS sağlık sigortasini nasıl iptal edebilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Posta ile pasaport fotokopisini ekleyip dilekçe ile bildirim yapabilirsiniz.

 10. Halil dedi ki:

  Merhaba 23 yaşındayım . ismim Halil . Genel sağlık borcum 1683 TL çıkmış . Benim bunu ödeme gibi bir imkanım yok. İşsizim ve iş bulmakta zorlanıyorum . Ne yapmam gerekir .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sosyal yardımlşma brimine gelir testi için başvuru yapın. Geliriniz yeterli değilse bundan sonraki aylar için doğmaz. Ancak bu borcu ödemeniz gerekiyor. Yada af çıkarsa taksitlendirerek ödeuebilirsiniz.

 11. Kemal dedi ki:

  Merhaba benim gss 1034₺ borç gelmiş iki senedir sigortalı işte calışmaktayım bu SSK ya gidip iptal edersem borcu ödemek zorunlu mu. Aynı şey gecen sene babamın başına geldi. İptal etti borcu ödemedi.
  Cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   GSS borcunuz çalıştığınız sürelere denk geliyorsa borcunuz silinir. Çalışmadığınız dönemlere ait ise silinmez. Öncelikle ALO 170 hattını arayarak yardım alabilirsiniz.

 12. sıdıka dedi ki:

  gssliydim şuan eşim işe başladı ondan faydalanmam için nr yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sizin müracaat etmenize gerek yok. Otomatikman eşinizin sgs sına bağlanıcaksınız.

 13. Kenan dedi ki:

  Gss borcum vardı ödedim sigortalı işe girince duruyor ama sigortalı işten çıkış olursa gss devam etsin istemiyorum nadıl iptal ettirebilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   GSS çalışmadığınız sürede devreye giresine mani olamazsınız. İsteğe bağlı bir durum değil. Ancak gelir testi yaptırıp ücretsiz durumu sağlarsanız mümkün.

 14. İbrâhim dedi ki:

  Bir yıldan fazla işsizim , bir iki gün çalışıp günlük işlerle uğraşıyorum , ve kronik astım, ve alerjim var, hiçbir şekilde sağlık güvencem yok , yeşil kart vardı faydalanıyordum şimdi en son hastaneye gittim sağlık güvenceniz yok denildi, yani öleyim mi, ve adıma GSS denilen bir şey çıkmış 780 TL borç kitlemisler ,şimdi hastayım almam gereken ilaç var , nasıl yapayım, eğer ki bu ülkenin vatandaşı Suriyeli kadar olamıyorsa , beni de vatandaşliktan atın ve mülteci olmak istiyorum…

 15. Yusuf dedi ki:

  Sigortalı okarak çalışmaya başladım bu durumda genel sağlık sigortası iptal olmuşmudur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet otomatikman kapanır.

 16. Canan Türkmen dedi ki:

  Bn hicbirseyden yararlanmiyorum ve çalışan biri değilim ev hanımiyim bu borç bana nerden çıktı anlamadım çok saçma birsey Bn bunun silinmesini istiyirum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   alo 170 sgk danışma hattını arayarak kayıt oluşturabilirsiniz. Anne ve babanızdan veya eşinizden sağlık güvenceniz varsa silinecektir.

 17. Sedat dedi ki:

  Ayak üstü vatandaşı soyuyor devlet. İstemiyorum arkadaş senin hastanenine de dokturunu da istemiyorum. Bi halta yaramıyorlar zaten. Hastalanınca yazarım İbrahim Saraçoğlu uygularım bi kür kurtulurum Allah a şükür. Seni de doktorlarını da bozuk ilaçlarını da istemiyorum

 18. fatih kayaoğlu dedi ki:

  43 yaşındayım 10 aydır işsizim belimde çalışmama engel fıtık var bekar olup annem ve dedemle yaşıyorum gss ödemesini nasıl yapacağım bilmiyorum gelir testi anne ve dedemin maaşları yüzünden yüksek çıkıyor g1 den ödüyorum fakat devlet gss yi ödemem için anne ve dedem den para istemeye beni mecbur ediyor bu nasıl iş sokaklarda sürünürsem mi c1 i hak edeceğim dava açacak maddi gücüm de yok malullük derecesini de en az yüzde 40 sağlamalıyım ki gücümün yeteceği bir iş bulup çalışabileyim bu korana günlerinde devletten yardım beklemeyeceksek kimden yardım bekleyelim ölelim daha iyi

 19. Muhammet Ali Saydal dedi ki:

  GSS sigortası için Üzerime 02.10.2019 tarihî itibari ile 2700 TL civarında bir borcum olduğu iletildi. Yaklaşık 1.5 yıldır işsizim . Sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğine başvurarak gelir beyanı yaptırmak suretiyle bu borcu kaldırabilir miyim !

 20. Kahrolsun ya dedi ki:

  Askerlik yapıyorsun, gss kitliyorlar, işe giriyorsun sigortan yatıyor gss kitliyorlar. İşsizsin belini doğrultmaya çalışıyorsun, gss kitleyip belini kırıyorlar.. Allah böyle sistem yapanların, onlara yardım edenlerin bin belasını versin..

 21. Şerife Güleç dedi ki:

  Merhaba eşimin GSS borcu var yapılandırma yapabilir mi iki üç taksite bölmek istersek oluyor mu

 22. muhammed dedi ki:

  Ben 24 yaşındayım 25 yaşından gün alcam borcum 2.300 hc calismadim sigortalı işlerde yardımcı olurmsnz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öğrencilik durumu yok ise gss ödemeleriniz yapmanız gerekmektedir.

 23. Yusuf dedi ki:

  Sigortalayın ama gss borcum çıkıyor geçen yıl 25 lira ödedim ama bu yıl 280 tl çıkıyor neden

 24. Hüseyin arslan dedi ki:

  Iyi günler ben 15.01.2019 dan itibaren Almanya da yasamaktayim ve Türkiyede genel saglik sigortam islemekte hala konsolosluktan ikametimi Almanya ya tasidim Türkiye ye geldigimde herhangi bir sgk kurumundan iptali gerceklestirebilirmiyim. Tesekkurler.

  1. PERİHAN dedi ki:

   Eşimden ayrıldım GSS borcu çıktı hrrhangi bı SGK ki değilim?neden acaba iptal neye dayalı ettirebilir

 25. hüseyin dedi ki:

  merhaba bu gss yaşadı çıkaran devlet benim istemedigim bi yasayi çıkarmış 2.884.34 krs borcum gözüküyor bu bir soygun dur haksızlık tir zaten ben bu parayı da ödemem enayi de deyilim ödeyecek kadar hakkımı da helal etmem silinsin biran önce herkes bastaki koldukda oturanlar hep kendi keselerini doldurmakla urastalar hep

 26. gülten dedi ki:

  benim oglum 1998 dogumlu benim düzgün işim yok ayrıldık anneden maaş alıyorum baba nında işi yok e bu çocuk öğrenci üniversite okuyo
  ben bu maaşla ancak geçinirken bide çocuk okuturken birde gss eklendi üstüne yazık günah artık birileri duymalı bunları öğrenci sigortası yok ne yapsın okulu bırakıp işemi girsin devlet büyüklerimizin bu düzenlemeyi tekrar gözden geçirmesi gerek yazık bu çocuklara

 27. Banu dedi ki:

  Merhaba,
  25 yaş üstüyüm, kadınım ve çalışıyordum fakat işten ayrıldıktan sonra babamın üzerine kaydım geçmiş. Babamın sağlık sigortasından yararlanmak istemiyorum. Nasıl kaydından çıkabilirim ?

 28. Mehmet dedi ki:

  Benim 1100 tl gss borcum var ödeyemiyorum muaynede olamiyorum nasil iptal edebilirim muayne olamadigim halde her ay borc isliyor ise girmeden bunu iptal ettirmenin bi yolu varmi ve gelir testi hala devam ediyormu

 29. Ferit dedi ki:

  Gss den çıkmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

 30. i. fikret umar dedi ki:

  5 aralık 2018 tarihinden beri işsizim genel sağlık sigortası borcu çıkarırlarmı
  ne yapmam gerekir.

 31. meryem dedi ki:

  Merhabalar,
  2010 yilinda evlenip yunanistan da yasamaya basladim. Ailemin evine 14.12.2018 tarihinde bir evrak gelip genel saglik sigortasi yapildigi ve tarafima borc yansitildigi bilgisi verilmistir. Konsolosluk ile gorusup adresimi e-devlet tede kayit yaptirip yunanistana gecisini yaptirdim . Genel saglik sigortam iptal edilir mi? ya da bu konu ile ilgili nereye basvurmam gerekir. Tesekkur ederim

 32. sinan dedi ki:

  Merhabalar ben 2 kasım 2015 yılında işimden ayrıldım 8 ay işsizlik maaşı aldım sonra dükkan devralıp bağkur ödemeye başladım yaklaşık iki buçuk yıldır aralıksız bağkur primi ödüyorum.. bugün eczaneden ilaç almaya gittim borçlu olduğumu söylediler kontrol ettim borcum yok eczaneci gss prim borcunuz olabilir dedi kontrol ettim beş aylık gss prim borcum varmış ne bir tebligat ne bir bildiri hiç bir şeyden haberim yok gssli olmuşum şimdi bu borcu ödemezsem ilaç alamıyormuşum haberdar dahi olmadığım bir borcu niye ödeyeyim ayrıca düzenli olarak har ay zaten bağkur ödüyorum kime nereye itiraz edebilirim yardımcı olursanız sevinirim saygılar..

 33. metin dedi ki:

  merhabalar , 27 yaşındayım ,daha önce babamın yanında ikamet ediyordum ve gelir testi yaptırdığımda g1 çıkmıştı ,şuan anne ve babamdan ayrı abimin yanında ikamet ediyorum ,işsizim ,abim asgari ücretli ,evli ve 3 çocuğu var (25 yaş altı ),buna rağmen sosyal yardımlaşmaya gittiğimde bireysel olarak değerlendireleceğimi yine de gelir testinde g1 çıkacağını söyledi ,buna itiraz edebilir miyim ve itiraz nihayetinde nasıl bir sonuç alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İtiraz edip yeniden değerlendirmeye tabi tutulur. Ancak ikametgahta bulunan gelir baz alınır. Karar verme merci vakıflardır.

 34. Nil dedi ki:

  Mrb ben 2016yilinda bosandim dilekçe verip babamın emekli sandığına geçiş yaptım hiçbir gelirim yok 6yasindaki oğlumla birlikte yaşıyorum babamın sosyal güvencesi den çıkmak istiyorum ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli sandığına babanızın maaş ve sosyal güvencesinden yararlanmak istemediğinizi dilekçe ile bildirin hem maaşından hem de sağlık güvencesinden ayrılmış olursunuz.

 35. sinan başkan dedi ki:

  merhabalar 14.03.2019 tarihinde babam vefat etti babamın gss sigortası çıktı biz bunu nasıl iptal ettirebilirmiyiz hertarafa dilekce verdik hiç kimse silinir demir babamız yaşlı oldugu için bu gelir testi yaptırmayı bilmediği iiçin yaptırmamış zaten biz babamızla konuşmuyorduk annemlede ayrılardı şimdi bu borç nasıl silinir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   O Dönemde emekli maaşı vb bir sosyal güvencesi yok ise gss işlemiş olabilir. En azından çocukları üzerinden sosyal güvenlik yapılabilirdi. Mal varlığı yok ise reddi miras yapabilirsiniz.

 36. ali osman dedi ki:

  merhabalar 25 yaşın altındayım, açıköğretim öğrencisiyim gss de g-2 gözüküyor ve ödeme çıkıyordu, daha sonra yetim aylığı için başvurdum ve bu ay bağlandı, yetim aylığıyla birlikte rahmetli babamın sigortasından faylanmam gerekiyor fakat gss devam ediyor gözükmekte, iptal ettirmek için bir şey yaptırmalı mıyım yoksa kendiliğinden düşer mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alo 170 SGK danışma birimini arıyarak yardım alabilirsiniz. Kayıt açıyorlar sonrasında işlemleriniz bittiğinde bilgi veriyorlar.

 37. Mehmet dedi ki:

  Merhaba
  Ben yurt dısında calısıyorum fakat bana GSS borcu cıkmış.. Ben bunu geriye donuk nasıl iptal ettirebilirim.. Yurt dısında calısıyorum iptal etmek için yurtdısından gereken evrak nedir? Nasıl alabilirim? Pasaport giriş çıkışları olabılır mi? Eşim bu işlemleri yapabılır mi? Cunku ben yurtdısındayım.

 38. eren dedi ki:

  ben her ay yatırıyorum ama bu ay bir baktım 245 tl borç.. sgk ya gittim borç nerden geliyor diye ,sistem bozuk bakamam dedi. ikinci defa gittim yine aynısını söyledi. bu ayki paramı yatırmadım o borç yüzünden. bir keresindede bi baktım 180 tl yazıyordu bir hafta sonra tekrar 76 ya düşmüştü. e devlette biriken borç yazıyor fakat ben her ay düzenli yatırıyorum. 245 neyin nesi.bu borç neyden kaynaklı öğrenemiyorum nasıl bi sistem anlamış değilim

 39. murat dedi ki:

  benım eve gıren para 10 bın tl sımdı ben ne kadar odecem calısmıyorum benım bıldıgım sımdı sabıt gss odemesı

 40. Serdal ALICI dedi ki:

  Yurt dışında çalışıyorum. İkametgah adresimi buraya taşımak istemiyorum. Gss primim her ay ekleniyor. İptal etrirmek için ne yapmalıyım? Sonuçta yararlanmıyorum. Ve uzun bir süre burda kalacağım. Nasıl iptal ederim?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yurt dışında çalıştığınızı ispatlayan bir belge ile geçmiş primlerinizi de iptal ettirebilirsiniz. Dilekçe ile ikametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine müracaat edebilirsiniz. Veya iadeli taahhütlü posta ile dilekçenizi gönderebilirsiniz.

 41. salih dedi ki:

  merhaba,ben yaklaşık iki yıl önce gelir tespiti yaptırdım. Şimdide benim 25 yaşımı doldurmamdan ötürü eski yapılandırılan gelir tespitimle işlem yapıldı ve borç çıktı. Ben şuan Denizlide okuyorum. İkametgahımı buraya alıp tekrar gelir tespiti yaptırsam borç silinir mi? yada ileriye dönük olan her ay ödeyeceğim miktar azalır mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   25 yaşına kadar borç tahakkuk etti ise bunlar silinecek. 25 yaşından sonrakiler için geçici ikametgah alıp gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

 42. emr dedi ki:

  Merhaba, eşim ile birlikte aynı anda işsiz kaldıktan sonra eşim üzerinden GSS yaptırıp sağlık muayenemizi olabiliyorduk. Yaklaşık 6 ay önce ikimiz de işe girdik ve e-devletten sorguladığımda eşimin GSS Prim borcu görünüyor ve 6 aylık borç çıkmış. İşyerindeki sigortamızdan bakılmamız gerekmiyor mu? İptali için ne yapmamız gerek?

 43. burak dedi ki:

  iyi günler ben 25 yaşını doldurmuş bir öğrenciyim öğrenci olduğum süre içinde gss borcum çıkıyor ve her ayda üstüne eklenecek öğrenci olduğum için ödeyecek durumun ne yapabilirim durması yada iptal etmek için

 44. gökhan dedi ki:

  Merhaba ben 25 yaş üstü bi işsizim işten yeni çıkarıldım şu anlık bi sıkıntı yok sigortadan faydalandığım için gss prim işlemiyor fakat 3 ay içinde bi iş bulup bulamayaçağım mechul.babam %42 engelli raporu ile emekli 1800 küsür aylık alıyor ev kirası sadece 750 lira zaten.annem babam ve ben yaşıyoruz evde gelir bir tek emekli maaşı tekrar gelir testi yaptırsam gss primi ödemeye devam edermiyim?net bi cevap veremeye bilirsiniz fakat kabace sonuç ne cıkar tekrar gelir testi yapsam.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre tahmini 80-120 TL arası bir prim çıkar. GSS ödeyerek sağlık hizmeti almaya devam edebilirsiniz.

 45. Serhat dedi ki:

  Merhaba.. Ben 60/1(g) Gelir Testine Tabi Olanlar yani isteğe bağlı GSS yaptırmıştım. Şuan ise ödeyemediğim için iptal ettirmek istedim fakat Sosyal Güvenlik Kurumu Gelir Testi yaptırmam gerektiğini ve ondan sonra tekrar gelmemi istediler. Sosyal ve Yardımlaşma Vakfına gidip Gelir Testi için basvuru yaptım ve evinize gelip bakacaklar dediler. 2 hafta oldu gelen kimse yok. GSS yi iptal de etmıyorlar ve prım odemeye devam ettırıyorlar. Bu duruma bi çözümünüz var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Genel sağlık sigortası eğer başka bir sigorta kapsamında yani ssk veya bağkur lu değil veya birine bağlı olarak sağlık güvenceniz yoksa zaten yaptırmanız zorunlu.

 46. Zuzu dedi ki:

  Ben 24 yaşında üniversite öğrencisiyim ve gelirim yok sadece kyk kredisi alıyorum aylık. yaklaşık 500 lira gss prim borcum var. Gss iptali
  İstiyorum ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler

 47. Alican dedi ki:

  Ben yazdan beri gss liyim haziranda mezun oldum ondan beri işsizim her ay 61 lira ödüyordum yeni yılda 76,75₺ olmuş. Ben bıktım artık ödemekten zaten hastaneye gitsem ilaç alırken bi de katılım payı vs ücretleri alıyorlar yoksa ilacı vermiyorlar. Ben gss den çıkıp ne hastaneye gitmek istiyorum ne de borcum biriksin istiyorum. Yani para vermek istemiyorum borç birikmesin bi de artık sigorta olmasa da olur. Böyle bir şansım var mı?

  1. eren dedi ki:

   aynen bende aynı durumdayım. bıktım ödemekten 53 tl idi 61 tl oldu sonra 76 tl oldu, bir yıl içinde..fırsatçılık diyorlar sigortanın yaptığı da fırsatçılık. bende sigorta istemiyorum ödemekte istemiyorum .76-53=23tl zam ..yok artık yani bir yılda bu kadar zamı nasıl yapıyorlar

 48. Güler dedi ki:

  Merhabalar esim issizlik odenegi aldi 8 ay ardindan 21 gun boşlugu oldu esimin suanki gss borcu gecikme zammiyla beraber 46 lira ve benimde ek5 sigortam vardi dondurdum esimin sigortasindan faydalaniyorum fakat benimde 2012 ve 2015 yillarinin belli aylarinda gss borcum 176 lira cikiyor fakat e devlette baktigimda gecikme faizi yok sabit 176 lira acaba bu borclari sildirme imkanimiz varmi acaba

 49. Emine dedi ki:

  Hiç bir gelirim yok abimle beraber kalıyoruz, tebligat geldi gittim Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakfina gelir testi yaptırdım durumu anlattım. Hiç gelirim yok abim var az çok o karşılıyor evin ihtiyaçlatını, 15.sonra sgk git dediler gittim, neymiş gssyi ödemeniz çıktı dediler ama hiç gelirim yok dedim, itiraz dilekçesi ver dediler verdim yine sosyal yardımlaşma vakfına gittim 2 hafta sonra sgkye gidin dediler, gittim itirazım kabul edilmemiş iyi de dedim hiç gelirim yok üstelik 1250tl eskiye dönük borç çıktı, şunu anlamıyorum hiç geliri olmayan bunu nasıl ödesin ve bundan sonraki ayları bu saçmalık bu kadar haksızlık olur mu, geliri olmayan her ay nasıl para ödesin, buna yeniden itiraz etme hakkım var mı ve eski borcu silme olanağı üstelik son gün 31.12.2018,bu büyük haksızlık geliri olmayandan her ay sağlık için para yatır diyorlar. Bunu bir insan nasıl ödeyebilir,

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hiç geliri ve üzerinde kayıtlı menkul ve gayri menkul yok ise eski yeşil kartlılar gibi ücret ödemeden sağlık hizmetinden yararlanmaız gerekiyor. durumunuzu bir de Bimer ve Cimere yazın oradan da cevap gelir.

 50. Kadriye dedi ki:

  Yaklaşık 2 sene önce ameliyat olmak için bu olanaktan faydalanmak için başvuru yapmıştım ve aynı şekilde hiçbir konuda bilgilendirilmedim ve başvurum hemen işleme konuldu,evliyim 2 çocuğum var ve eşim de kendi sigortasını ödeyemiyor,aylardır benim de gss borcum birikti ödeyemedim,çalışamıyorum da üstelik iptal etmek için gittiğim kurumda bunun mökün olmadığını söylediler baştan demiş olsalardı zaten yaptırmazdı m şimdi bu durumda ne yapacağım,onca vergi kaçıran insan varken demokrat ülkemizde bize dayatılmış bir şekilde borçlu durumuna düşürülüyoruz.bu konuda düzenleme yapılması gerekiyor bir birey olarak bu kesintinin özgür irademize bırakılmasını istiyorum

 51. can dedi ki:

  işten çıkınca gss hemen devreye giriyor ama tekrar işe girince siz iptal ettirmek için uğraşıyorsunuz,neymiş “sistemde hata olmuş” milletten para koparmak için her yolu deniyorlar.

 52. Ayşe dedi ki:

  İki buçuk ay önce GSS yaptırdım. Ondan önce yeşil kart kullanıyordum ve çalışmıyordum. Şimdi iptal etmek istediğimi belirttim ama, sadece sgk olursa iptal oluyormus üstelik skg iptal olursa tekrardan GSS devreye giriyormus. Yani ömür boyunca her ay 60 lira vergi vermeye mecbur bırakılıyoruz. Ben 23 yaşındayım bekarim ne annem nede babam sigortalı değil. Senede bir iki kereden başka hastaneye gitmiyorum. Zaten GSS yide ameliyat olmak için yaptırmıştım. Ama GSS yaparken ne mçalışanlar ömürlük olduğunu yani hiç iptal olmayacağını söyledi nede imzaladığım kağıtta yazıyordu. Laik demokrat devletin insanlara zorla vergi dayatması nasıl izah edilecek bir saçmalık… ben tekrardan yesilkart başvurusu yapip yeşilkart kullanmaya devam edebilirmiyim? Ve bu süre içinde GSS m Tamamen iptal olurmu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   GSS de gelir testi yaparak ödeme belirleniyor. İsterseniz tekrar gelir testi yaptırabilirsiniz. anne ve babanızın sağlık güvencesi olmadığı için maalesef gss ye tabi olmak zorundasınız.

 53. uğur dedi ki:

  babam sgk dan emekli babamın sigorta süresi dolduğunda sigortayı durdurdu ve yaşı bekledi bu aradaki süredede gss borcu çıkıyor eve kağıt gelmiş şimdi babamdan gelir testi yaptırması isteniyor neden isteniyor ve bu geçmişe dönük borcu nasıl sildirebiliriz

 54. Nedime dedi ki:

  Merhaba!Ben 67 yaşındayım ve yeni tc vatandaşlığına geçtim.Şimdi yeni tc numaram ile gss ye başvuru yaptım ve gelir testi istemiyorum belgesi imzaladım.Fakat şimdi vazgeçmek istiyorum geri dönüş olabilir mi.Bana ait bir apartman var fakat eşimden miras olduğu için sadece bana oturduğum daire düşüyor.Gelir testi yaptırmak istemiyorum belgesini iptal ettire bilir miyim ve sonuç Ne olur.Kendimin ve elimden de hiçbir emekli maaşım Yok.

 55. Gürkan dedi ki:

  Selamlar ben 2 aydır sigortalı olarak işe başladım ama GSS borcum çıkıyor bunun için iptal ettirme başvurusunda bulunursam ve ilerde işsiz kalırsam tekrar açtırmam mı gerekicek ? bu işlemler sigortam yattığına sgk nın sitesinde hizmet dökümümde görülmesine rağmen neden yapılmıyor ? ben her ay ödemek yada bunun yüzünden sürekli takip etmek zorunda kalıyorum ?

 56. erdi dedi ki:

  Arkadaşlar şuanki hane gelirimiz 676 tl nin altında kalıyor yani benim yeşilkartlı olmam lazım ama daha önce başvurudğum için g1 kapsamına almışlar beni bunu nasıl düzelttirebilirm

 57. aertan dedi ki:

  slm Ben 11.03.2014 yılında lisans düzeyinde kpss sınavına girmek için işten ayrıldım. bilmedigim için GSS yani gelir testi için başvuru yaptırmadım. yaklaşık 13-14 ay işsiz kaldım. sonra 14.05.2015 de işe girdim. şimdi çalışmadıgım günlerde benim üzerime bu 13 -14 aylık süre zarfında ssk da 574 tl borç görünüyor. o dönemde benim gelirim yokken nasıl devlet tarafından bana borç yazılıyor. bu nasıl sosyal devlet anlayışı. ne yapmam gerekiyor bunu nasıl iptal ettiririm. bana yardımcı olursanız sevinirim.

 58. Brk dedi ki:

  Bireyler kendi gelir testini aile fertlerine gore yapamazlar. Kanun da ciddi bir acik var. Beraber yasamiyor ayri yasiyor olabilirler. Gelir testinde calismayan issiz olan insanlarin aile fertlerin gelirine gore sana borc bindirmesi kanunsuzluktur. Madem gelir testinde asgari ucresi iki kati fazla ibaresi yaziliyor, olmayan gelirim icin. O zaman o geliri kendimde ispat edin ben de goreyim.ben bir bireyim kendi saglik durumum ailemin saglik durumundan ayri tutulmalidir. Sistem sacma .

 59. esra dedi ki:

  merhaba ,

  işsiz oldugum için yeşilkarta başvurdum ama 53 tl ücretli saglıktan yararlama çıktı. ben ücretli saglıktan yararlanmak istemiyorum. ne yapmalıyım. simdi bu parayı ödemessem faiziye birikecekmi. birde basvurmasaydım bu parayı ödemek zorunda kamıcaktım mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babanızın veya annenizin sağlık güvencesi yok ise GSS zaten sizin için hesaplanacaktı.

 60. Tuğba dedi ki:

  merhaba, ablam işsiz olduğu sırada sağlık sigortasından yararlanmak adına gss’ye başvurup sigortasını başlatarak aylık 53 TL gibi bir rakam ödüyorduk ancak şuan da bu sigortayı iptal ettirmek istiyoruz. Kendisi hala iş bulamadı işsiz olarak devam edicek yine de bu sigortayı iptal ettirme şansımız var mı var sa da nasıl olur?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Tuğba Hanım merhaba,

   Annenizden vaya babanızdan sağlık güvencesi yok ise GSS iptal ettiremezsiniz.

 61. Merve dedi ki:

  Merhaba ben 2015 yılında sigortalı bir işte çalışmaya başladım ama sigortamı normal değil gss olarak isteğe bağlı sigorta göstermişler şuan 870 lira borç görünüyo buna ne yapabilirim

 62. Derya Ozdemir Kurin dedi ki:

  merhaba ben son 4 senedir yurtdisinda yasiyorum. onumuzdeki senelerde de yurtdisinda olacagim. gecmise donuk borclarima itiraz icin yurtdisinda bulundugumu kanitlamak icin nasil belgeler gerekiyor, Ileriye donuk ne gibi bir islem yapmam gerekiyor GSS odemesinin durdurulmasi icin. Bilgi verebilir misiiz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Derya Hanım merhaba,

   Konsolosluklardan yurt dışında bulunduğunuz süreler ile ilgili yazı alabilir, bu yazıyla birlikte ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına müraccat ederseniz hem geriye dönük borçlarınızı sildirmiş olur, hemde ileriye dönük işlemleri durdurmuş olursunuz.

 63. eyüp turan dedi ki:

  merhaba.
  ben sigortalı olarak çalışıp. ve emekli oldum eşime genel sağlık sigorta borcu çıktı. ve eşimde sigortalı olarak zaten çalışıyor. bunu nasıl iptal ettiririz.