GSS

GSS İptal Ettirme, GSS İptali Nasıl Yapılır ?

Genel Sağlık Sigortası iptali, zorunlu bir sağlık sigortası olduğundan uygun bir neden talep etmektedir. Bu kapsamda 25 yaş üzerindeki kişilerin prim ödemesi gerektiği Genel Sağlık Sigortası, bazı durumlarda çıkış yapılmasını zorunlu kılar. GSS iptal ettirme işlemi, Sosyal Sigortalar Müdürlüğü’ne yapılmaktadır.


GSS İptal Ettirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortasının iptali, isteğe bağlı olarak gerçekleşmemektedir. Bu kapsamda sigorta iptali için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Kişiler, işe başladıklarında otomatik olarak sisteme yatırılan sigorta primlerinin Genel Sağlık Sigortası’nı etkilediğini düşündüklerinden iptal başvurusu yapmamaktadır.

Ancak bu sigortanın iptali, bazı durumların varlığını ve gerekli başvuruları gerektirir. Sistem üzerinden otomatik iptal işlemi ya da gerekli nedenler ortaya çıkmadan isteğe bağlı iptal durumu söz konusu değildir.

GSS İptal Ettirme Dilekçesi

GSS iptalinde kullanılacak dilekçe, kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapacakları başvurularda yanlarında bulunması zorunlu belgeler arasında yer almaktadır. Kişilerin yanında kimlik belgesi ile birlikte bulunması zorunlu olan belge, içerisinde detayları ile birlikte GSS iptali için geçerli nedenleri istemektedir. Bu kapsamda kişilerin doldurmasının zorunlu olduğu belgenin bölümleri, şu şekilde açıklanabilir:

GSS İptal Dilekçesi İndir

 • Üst bölümde T.C. kimlik numarası ve ad- soyad gibi kişiye özgü bilgiler bulunmaktadır. Bu bölümde kimlik bilgilerinin yazılması gerekmektedir. Anne, baba adı gibi detayların yanı sıra kişinin doğum tarihi de bu bölümde girilmelidir.
 • İkinci bölümde sigortaya ait bilgiler yer almaktadır. GSS iptal ettirme işleminin nedeni, iptalin gerekliliğine dair görüşler, ne zaman GSS girişi yapıldığı, hangi kurumdan yapıldığı gibi bilgilerin Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sayfasından ve e- devlet sayfası üzerinden alınmalıdır. Gerekli bilgilerin yazımından sonra sigorta numarası gibi ayrıntıların bulunamaması durumunda kişiler, SGK il ve ilçe müdürlüklerinden yardım almalıdır.
 • Dilekçe, hazır bir şablon halinde kişilere ulaştırılmaktadır. Bu nedenle kişiler, formu doldururken sorulan sorulara doğru ve eksiksiz yanıt vermelidir. Ayrıca formun alt kısmında yer alan boş kısma da imzaları eksiksiz olarak atmanız gerekmektedir.

GSS İptal Ettirme Dilekçesi Nereden Alınır?

GSS iptal dilekçesinin alınacağı merci, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sayfasıdır. Portal yazısının  bulunduğu bölüme tıklanması halinde kişiler, önlerinde işlem yapacakları seçenekleri göreceklerdir. Bundan sonra yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Seçenekler arasından SGK yazısını tıklayınız.
 • Burada çalışan, çalışmayan, emekli gibi seçenekler göreceksiniz. seçenekler arasından çalışan şıkkını işaretleyiniz.
 • Bu seçeneğin ardından ekranda başvurular, form ve dilekçeler gibi seçenekler göreceksiniz. Buradan form ve dilekçeler kısmını seçiniz.
 • Buradan formlar kısmına tıklayarak GSS İptal Formu’na tıklanmalıdır.

GSS İptali İçin Gerekli Şartlar

GSS iptalinde gerekli koşullar,5510 Sayılı Kanuna ait 60/c-1 kapsamında, aile içi kişi başı gelir hesaplanmaktadır. Bu iptal işleminin gerçekleşmesi için gerekli koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • 4/A sigortalısı olunması ve bu şekilde sigorta bağlanacak iş bulunması
 • 4/B sigortalısı olunması ve buna bağlı iş bulunması
 • 4/C sigortalısı olunması ve bunu sağlayacak iş bulunması
 • Özel vakıflara ait Emekli Sandığı sigortasına tabi olunması
 • 60 yaş aylığının bağlanması
 • 2330 sayılı Nakdi Tazminatlar kanunu kapsamında aylık bağlanması
 • 2022 sayılı kanundan yararlanarak özürlü aylığı bağlanması
 • Harp malullüğü ve ya terörle mücadele kapsamında aylık almaya hak kazanılması
 • Köy koruculuğu yapılması
 • Köy koruculuğundan dolayı aylık bağlanması
 • 2913 sayılı kanun kapsamında dünya sporları ile ilgili bir alanda milli olunması, olimpiyat ve Avrupa şampiyonası kapsamında sporcu aylığı bağlanması
 • Herhangi bir sigortalılık statüsünden aylık veya gelir elde edilmesi
 • İkametgahın yurt dışına nakledilmesi
 • Ölüm nedeniyle çıkış.
 • Bağ-kur emeklisinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler kapsamında sağlık yardımı almaya hak kazanması

Belirtilen hallerde Genel Sağlık Sigortası sona erdirme hakkı kişilere verilir. ancak bu iptal işlemi otomatik olarak gerçekleşmez. Bunun için gerekli mercilere başvuru yapmanız gerekmektedir.

Öğrencilerin GSS İptal Ettirme Şartları

Öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası’nı iptal ettirmesi için GSS prim borcu itiraz etmeleri ve bu prim borcuna itirazları kabul edildikten sonra ikinci bir dilekçe ile GSS iptal ettirme işlemini yaptırmaları gerekmektedir. Kız öğrencilerde yaş sınırı olmaksızın yapılacak işlem için erkek öğrencilerde 25 yaş sınırı bulunmaktadır.

Öğrencilerin GSS İptal Ettirme İşleminde Basamaklar

Öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası’nı iptal işlemi için Sosyal Sigortalar Kurumu’nu ziyaret etmeleri gerekmektedir. öğrenciler, genellikle e-devlet üzerinden üzerlerine çıkan Genel Sağlık Sigortası borcu ile GSS kapsamına alındıklarını haber almaktadır. Bu durumda kişilerin öncelikle çıkmış olan GSS borcuna itiraz etmeleri gerekmektedir.

Öğrencilerin GSS iptal ettirme işlemleri sırasında yapacakları borç itirazları, kendilerine bildirim gelip gelmediğine göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda kişiler, öğrenci olduklarını ispatlamaları halinde yapacakları borç itirazları ve GSS iptal işlemleri kabul edilecektir.

Yapılacak itiraz işlemleri ikametgah adresinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüğüne  yapılır. Bu işlem için kişinin öğrenci belgesi ve kimlik belgesi ile başvuru yapması gerekmektedir. Bu kapsamda kişilerin yapacakları itiraz işlemi için ayrı, GSS iptali için ayrı dilekçe yazmaları gerekmektedir.

Eğer kendilerine eve kağıt gelmesi gibi şekillerde haber verilmemişse, kişiler bunu da Sosyal Güvenlik Kurumu memurlarına bildirerek GSS iptali sağlayabilir. Bunun yanı sıra kişiler, öğrenci olmaları nedeniyle hem sözlü hem yazılı bildirim yapmaları ve öğrenci belgesinin mühürlü ve imzalı bir örneğini görevlilere iletmek zorundadır.

Yurt Dışında Yaşayanların GSS İptal Ettirme İşlemi

Yurt dışında bulunulan sürede GSS  iptali, kişilerin pasaportuna işlenen çıkış ve giriş tarihi kapsamında gerçekleşebilir. Kişilerin belirtilen zaman içerisinde yurt dışında olduklarını kanıtlaması durumunda GSS iptali gerçekleşmektedir. Bu kapsamda, tıpkı öğrencilerin yapması gerektiği gibi, çıkmış bir borç varsa, önce borca itiraz edilmelidir.

Bu kapsamda kişiler, yurt dışına ikamet aldırdılarsa, bunu kanıt göstermelidir. Eğer ikamet adreslerini yurt içine tekrar aldırmışlarsa, ancak arada geçen süre içerisinde de GSS borcu görünüyorsa, yeni ikamet adreslerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaları gerekmektedir.

Askerlik Döneminde GSS Borcu İptali

Askerlik döneminde çıkan GSS borcunun iptali için itiraz gerekmektedir. Kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılacak itirazlarında belirtilen dönemde askerde olduğunu kanıtlamalıdır. Yapılacak kontrol sonucunda kişinin 60/G kanunu kapsamında sigortalı olmaması gereken bir dönemde sigortalı olduğu ortaya çıkacak, hem prim borçları iptal edilecek hem de GSS iptali gerçekleşecektir.

Bunun yanı sıra kişilerin ailesinin üzerinden sigortalı olduğu dönemde sigorta borcunun çıkması durumunda, yine GSS borç itirazı ve GSS iptali gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda işleyecek düzen çerçevesinde kişilerin ne zaman, hangi kurum tarafından, ne şekilde sigortaya dahil edildiği araştırılır. Bu sayede hatanın var olması durumunda, kişinin isteğine göre ya prim borçları silinir, ya da borçları silinerek sigorta iptali gerçekleştirilebilir.

Tüm bu nedenlerle yapılacak GSS iptal ettirme başvurularında kişilerin haksız olması, gereksiz başvuru yapmış olması veya talep edilecek bir hakka sahip olmaması durumunda, kişiler cezai yaptırıma tabi tutulacaktır.

GSS Borç İtirazı Nasıl Yapılır?

Gelir Testi Nedir, Nasıl Yapılır ?

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır

İlgili Makaleler

202 Yorum

 1. GSS sigortası için Üzerime 02.10.2019 tarihî itibari ile 2700 TL civarında bir borcum olduğu iletildi. Yaklaşık 1.5 yıldır işsizim . Sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğine başvurarak gelir beyanı yaptırmak suretiyle bu borcu kaldırabilir miyim !

 2. Askerlik yapıyorsun, gss kitliyorlar, işe giriyorsun sigortan yatıyor gss kitliyorlar. İşsizsin belini doğrultmaya çalışıyorsun, gss kitleyip belini kırıyorlar.. Allah böyle sistem yapanların, onlara yardım edenlerin bin belasını versin..

 3. Merhaba eşimin GSS borcu var yapılandırma yapabilir mi iki üç taksite bölmek istersek oluyor mu

 4. Ben 24 yaşındayım 25 yaşından gün alcam borcum 2.300 hc calismadim sigortalı işlerde yardımcı olurmsnz

  1. Merhaba,

   Öğrencilik durumu yok ise gss ödemeleriniz yapmanız gerekmektedir.

 5. Iyi günler ben 15.01.2019 dan itibaren Almanya da yasamaktayim ve Türkiyede genel saglik sigortam islemekte hala konsolosluktan ikametimi Almanya ya tasidim Türkiye ye geldigimde herhangi bir sgk kurumundan iptali gerceklestirebilirmiyim. Tesekkurler.

  1. Eşimden ayrıldım GSS borcu çıktı hrrhangi bı SGK ki değilim?neden acaba iptal neye dayalı ettirebilir

 6. merhaba bu gss yaşadı çıkaran devlet benim istemedigim bi yasayi çıkarmış 2.884.34 krs borcum gözüküyor bu bir soygun dur haksızlık tir zaten ben bu parayı da ödemem enayi de deyilim ödeyecek kadar hakkımı da helal etmem silinsin biran önce herkes bastaki koldukda oturanlar hep kendi keselerini doldurmakla urastalar hep

 7. benim oglum 1998 dogumlu benim düzgün işim yok ayrıldık anneden maaş alıyorum baba nında işi yok e bu çocuk öğrenci üniversite okuyo
  ben bu maaşla ancak geçinirken bide çocuk okuturken birde gss eklendi üstüne yazık günah artık birileri duymalı bunları öğrenci sigortası yok ne yapsın okulu bırakıp işemi girsin devlet büyüklerimizin bu düzenlemeyi tekrar gözden geçirmesi gerek yazık bu çocuklara

 8. Merhaba,
  25 yaş üstüyüm, kadınım ve çalışıyordum fakat işten ayrıldıktan sonra babamın üzerine kaydım geçmiş. Babamın sağlık sigortasından yararlanmak istemiyorum. Nasıl kaydından çıkabilirim ?

 9. Benim 1100 tl gss borcum var ödeyemiyorum muaynede olamiyorum nasil iptal edebilirim muayne olamadigim halde her ay borc isliyor ise girmeden bunu iptal ettirmenin bi yolu varmi ve gelir testi hala devam ediyormu

 10. Merhabalar,
  2010 yilinda evlenip yunanistan da yasamaya basladim. Ailemin evine 14.12.2018 tarihinde bir evrak gelip genel saglik sigortasi yapildigi ve tarafima borc yansitildigi bilgisi verilmistir. Konsolosluk ile gorusup adresimi e-devlet tede kayit yaptirip yunanistana gecisini yaptirdim . Genel saglik sigortam iptal edilir mi? ya da bu konu ile ilgili nereye basvurmam gerekir. Tesekkur ederim

 11. Merhabalar ben 2 kasım 2015 yılında işimden ayrıldım 8 ay işsizlik maaşı aldım sonra dükkan devralıp bağkur ödemeye başladım yaklaşık iki buçuk yıldır aralıksız bağkur primi ödüyorum.. bugün eczaneden ilaç almaya gittim borçlu olduğumu söylediler kontrol ettim borcum yok eczaneci gss prim borcunuz olabilir dedi kontrol ettim beş aylık gss prim borcum varmış ne bir tebligat ne bir bildiri hiç bir şeyden haberim yok gssli olmuşum şimdi bu borcu ödemezsem ilaç alamıyormuşum haberdar dahi olmadığım bir borcu niye ödeyeyim ayrıca düzenli olarak har ay zaten bağkur ödüyorum kime nereye itiraz edebilirim yardımcı olursanız sevinirim saygılar..

 12. merhabalar , 27 yaşındayım ,daha önce babamın yanında ikamet ediyordum ve gelir testi yaptırdığımda g1 çıkmıştı ,şuan anne ve babamdan ayrı abimin yanında ikamet ediyorum ,işsizim ,abim asgari ücretli ,evli ve 3 çocuğu var (25 yaş altı ),buna rağmen sosyal yardımlaşmaya gittiğimde bireysel olarak değerlendireleceğimi yine de gelir testinde g1 çıkacağını söyledi ,buna itiraz edebilir miyim ve itiraz nihayetinde nasıl bir sonuç alabilirim

  1. Merhaba,

   İtiraz edip yeniden değerlendirmeye tabi tutulur. Ancak ikametgahta bulunan gelir baz alınır. Karar verme merci vakıflardır.

 13. Mrb ben 2016yilinda bosandim dilekçe verip babamın emekli sandığına geçiş yaptım hiçbir gelirim yok 6yasindaki oğlumla birlikte yaşıyorum babamın sosyal güvencesi den çıkmak istiyorum ne yapmalıyım

  1. Merhaba,

   Emekli sandığına babanızın maaş ve sosyal güvencesinden yararlanmak istemediğinizi dilekçe ile bildirin hem maaşından hem de sağlık güvencesinden ayrılmış olursunuz.

 14. merhabalar 14.03.2019 tarihinde babam vefat etti babamın gss sigortası çıktı biz bunu nasıl iptal ettirebilirmiyiz hertarafa dilekce verdik hiç kimse silinir demir babamız yaşlı oldugu için bu gelir testi yaptırmayı bilmediği iiçin yaptırmamış zaten biz babamızla konuşmuyorduk annemlede ayrılardı şimdi bu borç nasıl silinir

  1. Merhaba,

   O Dönemde emekli maaşı vb bir sosyal güvencesi yok ise gss işlemiş olabilir. En azından çocukları üzerinden sosyal güvenlik yapılabilirdi. Mal varlığı yok ise reddi miras yapabilirsiniz.

 15. merhabalar 25 yaşın altındayım, açıköğretim öğrencisiyim gss de g-2 gözüküyor ve ödeme çıkıyordu, daha sonra yetim aylığı için başvurdum ve bu ay bağlandı, yetim aylığıyla birlikte rahmetli babamın sigortasından faylanmam gerekiyor fakat gss devam ediyor gözükmekte, iptal ettirmek için bir şey yaptırmalı mıyım yoksa kendiliğinden düşer mi

  1. Merhaba,

   Alo 170 SGK danışma birimini arıyarak yardım alabilirsiniz. Kayıt açıyorlar sonrasında işlemleriniz bittiğinde bilgi veriyorlar.

 16. Merhaba
  Ben yurt dısında calısıyorum fakat bana GSS borcu cıkmış.. Ben bunu geriye donuk nasıl iptal ettirebilirim.. Yurt dısında calısıyorum iptal etmek için yurtdısından gereken evrak nedir? Nasıl alabilirim? Pasaport giriş çıkışları olabılır mi? Eşim bu işlemleri yapabılır mi? Cunku ben yurtdısındayım.

 17. ben her ay yatırıyorum ama bu ay bir baktım 245 tl borç.. sgk ya gittim borç nerden geliyor diye ,sistem bozuk bakamam dedi. ikinci defa gittim yine aynısını söyledi. bu ayki paramı yatırmadım o borç yüzünden. bir keresindede bi baktım 180 tl yazıyordu bir hafta sonra tekrar 76 ya düşmüştü. e devlette biriken borç yazıyor fakat ben her ay düzenli yatırıyorum. 245 neyin nesi.bu borç neyden kaynaklı öğrenemiyorum nasıl bi sistem anlamış değilim

 18. benım eve gıren para 10 bın tl sımdı ben ne kadar odecem calısmıyorum benım bıldıgım sımdı sabıt gss odemesı

 19. Yurt dışında çalışıyorum. İkametgah adresimi buraya taşımak istemiyorum. Gss primim her ay ekleniyor. İptal etrirmek için ne yapmalıyım? Sonuçta yararlanmıyorum. Ve uzun bir süre burda kalacağım. Nasıl iptal ederim?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Yurt dışında çalıştığınızı ispatlayan bir belge ile geçmiş primlerinizi de iptal ettirebilirsiniz. Dilekçe ile ikametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine müracaat edebilirsiniz. Veya iadeli taahhütlü posta ile dilekçenizi gönderebilirsiniz.

 20. merhaba,ben yaklaşık iki yıl önce gelir tespiti yaptırdım. Şimdide benim 25 yaşımı doldurmamdan ötürü eski yapılandırılan gelir tespitimle işlem yapıldı ve borç çıktı. Ben şuan Denizlide okuyorum. İkametgahımı buraya alıp tekrar gelir tespiti yaptırsam borç silinir mi? yada ileriye dönük olan her ay ödeyeceğim miktar azalır mı?

  1. Merhaba,

   25 yaşına kadar borç tahakkuk etti ise bunlar silinecek. 25 yaşından sonrakiler için geçici ikametgah alıp gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

 21. Merhaba, eşim ile birlikte aynı anda işsiz kaldıktan sonra eşim üzerinden GSS yaptırıp sağlık muayenemizi olabiliyorduk. Yaklaşık 6 ay önce ikimiz de işe girdik ve e-devletten sorguladığımda eşimin GSS Prim borcu görünüyor ve 6 aylık borç çıkmış. İşyerindeki sigortamızdan bakılmamız gerekmiyor mu? İptali için ne yapmamız gerek?

 22. iyi günler ben 25 yaşını doldurmuş bir öğrenciyim öğrenci olduğum süre içinde gss borcum çıkıyor ve her ayda üstüne eklenecek öğrenci olduğum için ödeyecek durumun ne yapabilirim durması yada iptal etmek için

 23. Merhaba ben 25 yaş üstü bi işsizim işten yeni çıkarıldım şu anlık bi sıkıntı yok sigortadan faydalandığım için gss prim işlemiyor fakat 3 ay içinde bi iş bulup bulamayaçağım mechul.babam %42 engelli raporu ile emekli 1800 küsür aylık alıyor ev kirası sadece 750 lira zaten.annem babam ve ben yaşıyoruz evde gelir bir tek emekli maaşı tekrar gelir testi yaptırsam gss primi ödemeye devam edermiyim?net bi cevap veremeye bilirsiniz fakat kabace sonuç ne cıkar tekrar gelir testi yapsam.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre tahmini 80-120 TL arası bir prim çıkar. GSS ödeyerek sağlık hizmeti almaya devam edebilirsiniz.

 24. Merhaba.. Ben 60/1(g) Gelir Testine Tabi Olanlar yani isteğe bağlı GSS yaptırmıştım. Şuan ise ödeyemediğim için iptal ettirmek istedim fakat Sosyal Güvenlik Kurumu Gelir Testi yaptırmam gerektiğini ve ondan sonra tekrar gelmemi istediler. Sosyal ve Yardımlaşma Vakfına gidip Gelir Testi için basvuru yaptım ve evinize gelip bakacaklar dediler. 2 hafta oldu gelen kimse yok. GSS yi iptal de etmıyorlar ve prım odemeye devam ettırıyorlar. Bu duruma bi çözümünüz var mı?

  1. Merhaba,

   Genel sağlık sigortası eğer başka bir sigorta kapsamında yani ssk veya bağkur lu değil veya birine bağlı olarak sağlık güvenceniz yoksa zaten yaptırmanız zorunlu.

 25. Ben 24 yaşında üniversite öğrencisiyim ve gelirim yok sadece kyk kredisi alıyorum aylık. yaklaşık 500 lira gss prim borcum var. Gss iptali
  İstiyorum ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler

 26. Ben yazdan beri gss liyim haziranda mezun oldum ondan beri işsizim her ay 61 lira ödüyordum yeni yılda 76,75₺ olmuş. Ben bıktım artık ödemekten zaten hastaneye gitsem ilaç alırken bi de katılım payı vs ücretleri alıyorlar yoksa ilacı vermiyorlar. Ben gss den çıkıp ne hastaneye gitmek istiyorum ne de borcum biriksin istiyorum. Yani para vermek istemiyorum borç birikmesin bi de artık sigorta olmasa da olur. Böyle bir şansım var mı?

  1. aynen bende aynı durumdayım. bıktım ödemekten 53 tl idi 61 tl oldu sonra 76 tl oldu, bir yıl içinde..fırsatçılık diyorlar sigortanın yaptığı da fırsatçılık. bende sigorta istemiyorum ödemekte istemiyorum .76-53=23tl zam ..yok artık yani bir yılda bu kadar zamı nasıl yapıyorlar

 27. Merhabalar esim issizlik odenegi aldi 8 ay ardindan 21 gun boşlugu oldu esimin suanki gss borcu gecikme zammiyla beraber 46 lira ve benimde ek5 sigortam vardi dondurdum esimin sigortasindan faydalaniyorum fakat benimde 2012 ve 2015 yillarinin belli aylarinda gss borcum 176 lira cikiyor fakat e devlette baktigimda gecikme faizi yok sabit 176 lira acaba bu borclari sildirme imkanimiz varmi acaba

 28. Hiç bir gelirim yok abimle beraber kalıyoruz, tebligat geldi gittim Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakfina gelir testi yaptırdım durumu anlattım. Hiç gelirim yok abim var az çok o karşılıyor evin ihtiyaçlatını, 15.sonra sgk git dediler gittim, neymiş gssyi ödemeniz çıktı dediler ama hiç gelirim yok dedim, itiraz dilekçesi ver dediler verdim yine sosyal yardımlaşma vakfına gittim 2 hafta sonra sgkye gidin dediler, gittim itirazım kabul edilmemiş iyi de dedim hiç gelirim yok üstelik 1250tl eskiye dönük borç çıktı, şunu anlamıyorum hiç geliri olmayan bunu nasıl ödesin ve bundan sonraki ayları bu saçmalık bu kadar haksızlık olur mu, geliri olmayan her ay nasıl para ödesin, buna yeniden itiraz etme hakkım var mı ve eski borcu silme olanağı üstelik son gün 31.12.2018,bu büyük haksızlık geliri olmayandan her ay sağlık için para yatır diyorlar. Bunu bir insan nasıl ödeyebilir,

  1. Merhaba,

   Hiç geliri ve üzerinde kayıtlı menkul ve gayri menkul yok ise eski yeşil kartlılar gibi ücret ödemeden sağlık hizmetinden yararlanmaız gerekiyor. durumunuzu bir de Bimer ve Cimere yazın oradan da cevap gelir.

 29. Yaklaşık 2 sene önce ameliyat olmak için bu olanaktan faydalanmak için başvuru yapmıştım ve aynı şekilde hiçbir konuda bilgilendirilmedim ve başvurum hemen işleme konuldu,evliyim 2 çocuğum var ve eşim de kendi sigortasını ödeyemiyor,aylardır benim de gss borcum birikti ödeyemedim,çalışamıyorum da üstelik iptal etmek için gittiğim kurumda bunun mökün olmadığını söylediler baştan demiş olsalardı zaten yaptırmazdı m şimdi bu durumda ne yapacağım,onca vergi kaçıran insan varken demokrat ülkemizde bize dayatılmış bir şekilde borçlu durumuna düşürülüyoruz.bu konuda düzenleme yapılması gerekiyor bir birey olarak bu kesintinin özgür irademize bırakılmasını istiyorum

 30. işten çıkınca gss hemen devreye giriyor ama tekrar işe girince siz iptal ettirmek için uğraşıyorsunuz,neymiş “sistemde hata olmuş” milletten para koparmak için her yolu deniyorlar.

 31. İki buçuk ay önce GSS yaptırdım. Ondan önce yeşil kart kullanıyordum ve çalışmıyordum. Şimdi iptal etmek istediğimi belirttim ama, sadece sgk olursa iptal oluyormus üstelik skg iptal olursa tekrardan GSS devreye giriyormus. Yani ömür boyunca her ay 60 lira vergi vermeye mecbur bırakılıyoruz. Ben 23 yaşındayım bekarim ne annem nede babam sigortalı değil. Senede bir iki kereden başka hastaneye gitmiyorum. Zaten GSS yide ameliyat olmak için yaptırmıştım. Ama GSS yaparken ne mçalışanlar ömürlük olduğunu yani hiç iptal olmayacağını söyledi nede imzaladığım kağıtta yazıyordu. Laik demokrat devletin insanlara zorla vergi dayatması nasıl izah edilecek bir saçmalık… ben tekrardan yesilkart başvurusu yapip yeşilkart kullanmaya devam edebilirmiyim? Ve bu süre içinde GSS m Tamamen iptal olurmu?

  1. Merhaba,

   GSS de gelir testi yaparak ödeme belirleniyor. İsterseniz tekrar gelir testi yaptırabilirsiniz. anne ve babanızın sağlık güvencesi olmadığı için maalesef gss ye tabi olmak zorundasınız.

 32. babam sgk dan emekli babamın sigorta süresi dolduğunda sigortayı durdurdu ve yaşı bekledi bu aradaki süredede gss borcu çıkıyor eve kağıt gelmiş şimdi babamdan gelir testi yaptırması isteniyor neden isteniyor ve bu geçmişe dönük borcu nasıl sildirebiliriz

 33. Merhaba!Ben 67 yaşındayım ve yeni tc vatandaşlığına geçtim.Şimdi yeni tc numaram ile gss ye başvuru yaptım ve gelir testi istemiyorum belgesi imzaladım.Fakat şimdi vazgeçmek istiyorum geri dönüş olabilir mi.Bana ait bir apartman var fakat eşimden miras olduğu için sadece bana oturduğum daire düşüyor.Gelir testi yaptırmak istemiyorum belgesini iptal ettire bilir miyim ve sonuç Ne olur.Kendimin ve elimden de hiçbir emekli maaşım Yok.

 34. Selamlar ben 2 aydır sigortalı olarak işe başladım ama GSS borcum çıkıyor bunun için iptal ettirme başvurusunda bulunursam ve ilerde işsiz kalırsam tekrar açtırmam mı gerekicek ? bu işlemler sigortam yattığına sgk nın sitesinde hizmet dökümümde görülmesine rağmen neden yapılmıyor ? ben her ay ödemek yada bunun yüzünden sürekli takip etmek zorunda kalıyorum ?

 35. Arkadaşlar şuanki hane gelirimiz 676 tl nin altında kalıyor yani benim yeşilkartlı olmam lazım ama daha önce başvurudğum için g1 kapsamına almışlar beni bunu nasıl düzelttirebilirm

 36. slm Ben 11.03.2014 yılında lisans düzeyinde kpss sınavına girmek için işten ayrıldım. bilmedigim için GSS yani gelir testi için başvuru yaptırmadım. yaklaşık 13-14 ay işsiz kaldım. sonra 14.05.2015 de işe girdim. şimdi çalışmadıgım günlerde benim üzerime bu 13 -14 aylık süre zarfında ssk da 574 tl borç görünüyor. o dönemde benim gelirim yokken nasıl devlet tarafından bana borç yazılıyor. bu nasıl sosyal devlet anlayışı. ne yapmam gerekiyor bunu nasıl iptal ettiririm. bana yardımcı olursanız sevinirim.

 37. Bireyler kendi gelir testini aile fertlerine gore yapamazlar. Kanun da ciddi bir acik var. Beraber yasamiyor ayri yasiyor olabilirler. Gelir testinde calismayan issiz olan insanlarin aile fertlerin gelirine gore sana borc bindirmesi kanunsuzluktur. Madem gelir testinde asgari ucresi iki kati fazla ibaresi yaziliyor, olmayan gelirim icin. O zaman o geliri kendimde ispat edin ben de goreyim.ben bir bireyim kendi saglik durumum ailemin saglik durumundan ayri tutulmalidir. Sistem sacma .

 38. merhaba ,

  işsiz oldugum için yeşilkarta başvurdum ama 53 tl ücretli saglıktan yararlama çıktı. ben ücretli saglıktan yararlanmak istemiyorum. ne yapmalıyım. simdi bu parayı ödemessem faiziye birikecekmi. birde basvurmasaydım bu parayı ödemek zorunda kamıcaktım mı

  1. Merhaba,

   Babanızın veya annenizin sağlık güvencesi yok ise GSS zaten sizin için hesaplanacaktı.

 39. merhaba, ablam işsiz olduğu sırada sağlık sigortasından yararlanmak adına gss’ye başvurup sigortasını başlatarak aylık 53 TL gibi bir rakam ödüyorduk ancak şuan da bu sigortayı iptal ettirmek istiyoruz. Kendisi hala iş bulamadı işsiz olarak devam edicek yine de bu sigortayı iptal ettirme şansımız var mı var sa da nasıl olur?

  1. Tuğba Hanım merhaba,

   Annenizden vaya babanızdan sağlık güvencesi yok ise GSS iptal ettiremezsiniz.

 40. Merhaba ben 2015 yılında sigortalı bir işte çalışmaya başladım ama sigortamı normal değil gss olarak isteğe bağlı sigorta göstermişler şuan 870 lira borç görünüyo buna ne yapabilirim

 41. merhaba ben son 4 senedir yurtdisinda yasiyorum. onumuzdeki senelerde de yurtdisinda olacagim. gecmise donuk borclarima itiraz icin yurtdisinda bulundugumu kanitlamak icin nasil belgeler gerekiyor, Ileriye donuk ne gibi bir islem yapmam gerekiyor GSS odemesinin durdurulmasi icin. Bilgi verebilir misiiz?

  1. Derya Hanım merhaba,

   Konsolosluklardan yurt dışında bulunduğunuz süreler ile ilgili yazı alabilir, bu yazıyla birlikte ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına müraccat ederseniz hem geriye dönük borçlarınızı sildirmiş olur, hemde ileriye dönük işlemleri durdurmuş olursunuz.

 42. merhaba.
  ben sigortalı olarak çalışıp. ve emekli oldum eşime genel sağlık sigorta borcu çıktı. ve eşimde sigortalı olarak zaten çalışıyor. bunu nasıl iptal ettiririz.

  1. Merhaba,

   2017 nisan öncesi borçlar silindi ama sosyal güvenceniz yok ise gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Gelir testi yaptırmayanlara otomatikmen her ay 213 TL prim borcu tahakkuk ettiriliyor. il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırıp borcunuzu düşürebilirsiniz.

 43. merhabalar!eşim 12yıldır kesintisiz sigortalı çalışmaktadır lakin ben bazen iş bulabiliyorum ayda en fazla 10 veya 15 gün sigoryam yatırılıyor işverenler tarafından bana 2012,2014,2015 ve 2016 yılında 310tl zorunlu saglık sigortası pirim borcu çıkarmışlar halbuki eşiniz sigortalı oldugu için adınıza borç çıkarılmaz denilmişti eşim sigortalıyken bana borç çıkarılması normal mi?

  1. Merhaba,

   1 Ekim 2016 tarihi itibarıyla ay içerisinde 15 gün çalışsa bile annesi, babası veya eşi üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edebilecek ve gelir testine girip GSS primi ödemek zorunda değil. Durumunuzu belirtir bir dilekçe ile bağlı bulunduğunuz kuruma başvurun

 44. 01.05.2017 yılında 4a li olarak ise basladim başlamadan önce gss borcum 53 lira idi geçmiş döneme ait aradan 40 güne yakın bir zman dilimi geçti borcum 162 lira gibi bir tutar oldu hem sigortalı olarak çalışıyorum hemde gss devam ediyor ne yapmam lazım

  1. Merhaba,

   İşe giriş bildirgesi ile birlikte dilekçe ile kaymakamlıktaki ilgili birime başvuru yapın GSS kapsamından düşersiniz.

 45. MerhabakarMerhabalar Bir süreliğine yurtdışında bulunacağım. Bu süre 1 yıldan daha fazla olucak. Bu süre içerisinde gss den muaf olmak için ne yapmam gerekir ? Teşekkür ederim şimdiden.

 46. 25 yaşındayım ve çalışmıyorum gss primleri ödemek zorunda değilsiniz deniliyo borcum 2000den 600e düşmüş ne yapcam ben pek anlamıyorum bu işlerden…

 47. Benim 2000 tl ye yakın borcum vardı fakat şuanki 25 yaş altı kişilerde borç siliniyormuş ve benim şuanki borcum 600 tlye inmiş geçici olarak silinmiştir diyo diğer borçlarrımı .. elbette ödicem ama önceden benim buna dilekçe yada herhangi bişey yapmam gerekiyormu aceba bilen varmı ?

 48. Merhaba 32 yasindayim ve acik lise okuyorum 10 ay issixlik maasi aldim sonra gelir testi yaptirdim calismiyorum ve uzerime iki ev var ve 7 tane kredi var devlet benden 72 tl talep ediyor ve 4 ayda 280 tl birikti bunu iptal ettirebilirmiyim

 49. Değerli Sn. Admin;
  Mevcut durumum; Herhangi bir sosyal güvencem aktif durumda değil. İşsizlik ödemesinden yararlandım.. İşsizlik ödemesi bitti.. Biteli 4 ay oldu.. Ama, ben GSS Testi yaptırmadım.. E-Devlet üzerinden, durum kontrolü yaptığımda; Ne GSS yükümlülüğü gözükmekte; Nede Bir borç detayı bulunmamaktadır..

  Şimdi, Gelir testi yaptırmayıp ve GSS müracaatı yapmasam.. İleride, bana bir yükümlülük ve bir borç doğar mı?! veya SGK geriye dönük. Yararlanmadığım dönemlere ilişkin bir borç çıkartır mı?!
  Eğer borç çıkarsa.. Bu durumun hukuki boyutu nedir.. . İnsan hakları açısından.. Zamanında Oluşturulmayan kayıttan ve Tüketilmeyen bir hizmetten sorumlu tutulmak, Demokratik Sosyal Devlet açısından.. Nasıl değerlendirilir..

  SGK radarına yakalanmadan.. GSS’siz geçen sürelerimin sonunda; Emeklilik yaşım geldiğinde, emekli olduğum taktirde.. Geriye dönük.. GSS borcu çıkartılabilir mi halâ

  Not: İşsizlik ödemesi alırken, GSS başlatılmış ve Ödemenin son bulduğu tarihten itibarende, Başka bir kayıt ve borç gözükmemektedir.. SGK sitesinden ödeme girişimimde de, ödeme işlemi yerine; GSS kaydımın olmadığı uyarısı vermektedir..

  İlginiz için şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım..

 50. Yüksek lisans öğrencisiyim. henüz gelirim yok.gss borcum var 2 yıllık. yüksek lisans öğrenci belgesiyle iptal edebilirmiyim.

 51. 3 aydır calısıyorum ama gss borcu yazılmıs. hangi belgelerle bu uc aylık borcu sıldırmeye gıtmelıyım?

 52. isğeğe bağlı bir yıllık borcum vardı. Eşim işe girdikten sonra isteğe bağlı sigortam borç biriktiiğinden ödenmemiş 1 yıllık kısmını iptal ettirdim. akabinde ödemediğm kısımların geçmiş dönemleri gss borcu olarak yansıtıldı… acaba bu borç silinirmi. bu borç varken ben eşimin üzerinden sağlıktan yararlanamazmıyım?

 53. Geçen ay gss borcum yoktu bu ay baktığımda 634 TL borç gözüktü.
  sigortalı olduğum döneme ait gss borcu çıktı galiba.
  Ne yapabilirim.
  Saygılarımla.

 54. 27 yaşında üniversite mezunuyum. Evde toplamda 6 kişiyiz bir kardeşim asker bir tanesi asgari ücretle çalışıyor ve bir kardesimde okula gidiyor. Babam arada hammalik yaparak kendi tarım sigortasını yatırmaya çalışıyor. Annenin ustune olan evde abimler oturuyor. babamın üzerinde olan evde de biz oturyoz hiç bisekilde kimse yardım etmiyor. Ben kaç kez dilekçe vermeme rağmen G1 diye ücretli sağlık güvencesi ne tabi tutuyorlar napabilirim lütfen yardımcı olun lutfen

  1. Eğer aylık geliriniz 313 tl nin altında ise ya da 25 yaşın altında ve öğrencilik halinde okuyorsanız GSS primleri ödemek zorunda değilsiniz. Ancak özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

 55. merhaba, ben 1 şubat’ta memur oldum. gss borcumu sorguladığımda mart ayı için borç yazıldığını gördüm. memur olduğum için otomatik olarak gss borcu ödemesinin durması gerekmez miydi. değilse bunu durdurmak için ne yapabilirim. dilekçe vermem gerektiği söyleniyor ama sgk’ya mesai saatleri içerisinde gidemiyorum. mart ayı için borcu sildirip aynı zamanda gss borç yazmasını durdurmak için ne yapabilirim.

 56. Merhaba kolay gelsin 24.06.1996 dogunluyum açık ogretim lisesi okuorum. 1 ay once gelir testi yaptirdim 20 yasini gectigim icin 510 tl ceza gelmis ve 71 lira gss ucreti yatirmam gerekiomis calismiorum bu ucreti odicek gucum yok ailemin yaninda kaliorum bu duruma nasil itiraz ederim edersem eger bi sonuc alabilirmiyim.

  1. Eğer aylık geliriniz 313 TL nin altında ise ya da 25 yaşın altında ve öğrencilik halinde okuyorsanız GSS primleri ödemek zorunda değilsiniz. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı 7/24 ARAYINIZ

 57. Merhaba ben 22 yaşındayım 1 yıl önce mezun oldum. 1900 lira gss borcum çıktı. Bu borcu ödemek zorundamıyım?
  Not:Annem veya babam sigortalı değil.
  Kanun kapsamında: 18 yaşın üzerindeki erkek çocuklar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayanlar, ana veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edecektir. Yani, bu kişilerin her yıl öğrenci belgelerini sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine göndermesi yeterli olacaktır.
  Yani mezun olmanızdan ve yaş haddinden dolayı GSS borcunuzu ödemek zorundasınız.

 58. Merhaba 27 yaşındayım ve hala okumaktayim mezun olucam bu sene gss borcum çıkmaktadır ne yapmalıyım bu borç silinir mi

 59. Merhaba, 1990 dogumluyum, 2014 yılında lisans programından mezun oldum, aynı yıl Ekim de aöf lisans programına kayıt oldum. Halen aöf de aktif öğrenciyim.
  Çocukluk çağında kanser tedavisi gördüğüm için babamın sigortasının düzensiz yatması nedeniyle yeşilkart iptal edilince hastane işlerinde aksamalar oldu, bende 2015 yılında babam gelir testi yaptırırken kendi adıma da gelir testi yaptırdım, maksadım yeşilkart çıkarmaktı. Velhasıl kelam babam ın gelir testi G-0 çıktı, benim gelir testi sonucum g-1. Sürekli gidip borç sildiriyorum, e devletten sorgulayınca yine çıkıyo, gelir testi için başvurduğumda ve halen ailemle ikamet ediyorum ..herhangi bir gelirim yok ve sigorta girişim hiç olmadı. Ben bu durumdan nasıl kurtulabilirim.. Yok mudur bi çözümü? Yine hastane işlerim aksayacak.. Gelir testi iptal edilir mi? Ocak itibariyle 27 yaşına girmiş olacağım ve bekar bi genç bayanım..

 60. Merhaba,
  Ben 2015 kasım ayında işten ayrıldım 8 ay boyunca işsizlik maaşı aldım 2016 haziran ayında maaşım bitti. Ben Eylül 2016 da işe başladım bana faizle beraber 450 lira borç çıkarmışlar bu borç Temmuz Ağustos borcumu oluyor acaba??? ben ödedikten sonra hala borç çıkar mı? SGK dilekçe vermek zorundamıyım

 61. Merhaba ben 25 yaş üstü ve öğrenciyim. Bundan daha öncesinde sigortalı olarak çalıştım yalnız şuan okulumun bitmesi için uğraştığımdan çalışmıyorum. 2500 lira (1yıl 2015-2016) GSS prim kesilmiş benden. Bundan 6 ay öncesine kadar görünmüyordu böyle bir borç. Anne baba emekli beraber yaşıyoruz üniversite okuyan bi kardeşim daha var 24 yaşında. Böyle giderse gelecek sene onada primler dayatılacak. İptali söz konusu mudur? Ne yapmak gerekiyor?

 62. GSS primi ödemekteyken 2016, 1 Mayıs itibariyle emekli oldum ancak GSS primlerimi Haziran ayındayken, Temmuz, Ağustos aylarını (2 ay sonrasını) dahi borç yazmakta.
  Emekli olduğumda ve aylık almaya başladığımda GSS primlerinin işlememesi gerekmez mi? Bunu nasıl iptal ettirebilirim? E-devletten mümkün müdür?

  Teşekkürler

 63. Merhaba ben 24 yasindayim evliyim.ogrenci degilim.bi is yerinde kismi sureli olarak 9 ay kadar calistim.(bir ayda 8 gun calisiyordum.calistigim gun kadar sigortam odeniyordu)gss yaptirmadim bana 450tl gss borc cikiyor.25yas alti oldugum icin bu borcu odememe gibi bir sansim varmi?yada iptal falan ettirebilirmiyim?

 64. Merhaba ben 2013 yılında ise başladım fakat banka çalışanı oldugumdan emekli sandığına sigorta ödemem oluyor sgk da gözükmüyor bana bu dönemler borç çıkmış 2013/2015 borç çıkmış ne yapmam gerekiyor birde bu dönemler içinde 6 ay yari.zamanlı çalıştım onla.ilgilide borç çıkartırlar mi ne yapmam gerekiyor yardımlarınız lütfen.

  1. Belirttiğiniz dönemlere ait iş yerinizden çalıştığınıza dair belgeleri alıp SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

 65. Merhabalar. Üniversite sınavına girdikten sonra Türkiye’de üniversiteye kayıt yaptırmadım Yurtdışına çıktım eğitim için.

  Ve bundan yaklaşık 3 ay kadar önce Askerliğim konsolosluğa bildirmediğim için sıkıntıya düşmüştü. Gittim ve askerliğimi uzattım öğrenci olduğumu kanıtlayarak. Ve hazır elimde belge varken Türkiyede sigortamıda açtırayım dedim.
  Geçenlerde e-devletde gözüme çarptı ve girdiğimde şok la karşılaştım. 4.100 küsür tl borcum görünüyor. Yurtdışında olmamı geçiyorum ben Askerlik belgemi vermeden , okula kayıt yaptırmadığım için neredeyse 1.5 sene sigortamı açmayan kurum bana o günleride hesaba katarak birde gecikme faiziyle borç işlemiş. Ki onuda geçiyorum ben Almanyada bunun için özel sigortayaptırdım. Sigortam görünseydi Almanyadada sigortadan muaf olacaktım SGK ile Almanyanın resmi sigorta kurumu Aok arasında bir anlaşma var Türkiyede babamın üzerine sigortam devam ederken buradada o sigortadan yararlanabiliyordum ki bundan da sigortamı açmadıkları için yararlanamadım. Ama şimdi bana borç gösteriyorlar. Ne yapmam lazım aydınlatırmısınız. teşekkürler.

 66. Yaklaşık 1 yıldır sigortaszım sağlık hizmeti almadım yaşım47 2 200 lira borç çıkıyor tesadüfen haberdar oldum. Ne yapmalıyım.

 67. Sözde “Gelir testi” sonucum, 3 kişilik ailemin (annemin emekli maaşı da dahil olmak üzere) toplam geliri 4000 civarı olmasına rağmen, G3 düzeyini işaret ediyor. Görevlinin dediğine göre “GELİR TESTİ, SADECE ELDE ETTİĞİMİZ GELİRİ DEĞİL, GAYRİMENKULÜN RAYİÇ BEDELİNİN BELLİ BİR YÜZDESİNİ” de kapsıyormuş. Nerede olduğunu dahi bilmediğim, miras yoluyla bana kalan ve üzerinden hiçbir gelir elde etmediğim arsalarlar bile, benden ALMADIĞIM BİR HİZMETİN KARŞILIĞI olaran primin artmasını öngörüyor. Elimde olmayan parayı SGK’ya ödemem nasıl beklenebilir? Ve buna bağlı olarak, sağlığımla ilgili herhangi bir sorun yaşamam durumunda, devlet hastanelerindeki işini geçiştiren, asık yüzlü, insanlara hayvan muamelesi yapan doktorlardan “hizmet” alabilmem için benden AYLIK 395 TL isteniyor. Bu paranın 15’te 1’ine özel hastaneler varken, vatandaştan böyle abes bir rakam talep edilmesi sadece bunun gibi 3. dünya ülkelerinde mevcuttur. Bir de her ay biriken primin üzerine BORÇ koyuyorlar. Almadığım hizmetin borcu. Şaka gibi..

 68. 9 aydır özel bir bankada çalişmaktayim primlerimiz banka sandigina yatiyor. Banka sgkya bildirim yapmamis hala gss prim borcum hala artiyor. 170 le gorustum ikametgahimin oldugu sgk mudurlugune gitmemi soylediler. Fakat gorevim geregi surekli geziyorum ve haftaici ikametgahimin oldugu ilde olmam mumkun degil. Su an bulundugum sehirde hemen is yerimin yaninda sgk mudurlugu olmasina ragmen 170 teki arkadas ikametgahin oldugu sehirde olmasi zorunlu dedi . Vekaletnameyidd kabul etmiyorlar. Ne yapmam gerekir.

  1. İş yeriniz ile görüşüp durumu bildirmeniz gerekir. Sigortalı olarak çalışıyorsanız bunun SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir.

 69. 2015 ağustosda işten ayrıldım ve 19 nisan 2016 ya kadar issizlik aldım daha sonra yurt dısına çıktım ve artık burada yasayacağım GSS den borc geliyor bunu nasıl iptal ettirecem

  1. İkametinizin yurt dışında olduğunu SGK müdürlüklerine bildirmeniz gerekiyor.

 70. iyi günler ben geçen sene işten çıktıktan somra işsizlik parası aldım o bittikten sonra ben yurt dışında yaşamaya başladım. ve a önce baktım ki 2100 lira borcum gözüküyor yani mecburi sigortalı olmuşum bunu nasıl iptal edecem ve herhangi bir para ödememek için ne yapmam lazım.

  1. Yurt dışında olduğunuzu bildirmeniz gerekmektedir. Konsolosluk ile iletişime geçebilirsiniz.

 71. 2015 6. ayda sigortalı işe başladım, 2012 den o tarihe kadar borc gözüküyor, o tarihlerde yurt dısındaydım 3 sene kadar. Sildirmek için pasaport öğrenci belgesi ikamet(yurtdısı elcilikten ), ülke giriş çıkıs kaydı ve çalısma belgesi istediler, bunlardan sadece pasaport ve giriş çıkıs kaydı var , sildirebilirmiyim

 72. Devlet yetkilileri biz iktidar olmadan önce vatandaşlar hastanelerde rehin kalıyordu felan diyorlardı.. sizden önceki hükümetler sizden insaflıymış tedavi edip rehin alıyormuş. siz hiç tedavi etmiyorsunuz üstüne birde dünya kadar borçlandırıyorsunuz.. çalışan adamdan üstüne muayene ücreti %50 ilaç ücreti alıyorsunuz. sonra sağlıkta hükümetimiz bir numara diyorsunuz. kime göre neye göre 1 numara ?

 73. Merhaba ben 2012 temmuz ayında mezun oldum ve hiç gelir testi yaptırmadım ocak 2015 te de işe girdim bu aradaki süre içinde babamdan sigortalıydım benim hehangi bir borcum çıkar mı çıkarsa ne yapmalıyım

  1. Babanızın üzerinden sigortalıysanız borç çıkmaz. Sigortalı çalışma durumunda da borç çıkmamaktadır.

 74. Yusuf bey 23 yaşındayım ben 2012den beri çalışıyorum fakat benim GSS borcum hala isleniyor devam ediyormus ben bu borcu sildirebilirmiyim nasıl yapabilirim

 75. 4 aydır çalışıyorum sigortam yatıyor ama sistemden baktığımda GSS borcunun hala biriktiğini görüyorum bunları iptal ettirmek için ne yapmam nereye başvurmam gerekli ?

 76. Yusuf bey 29 yaşındayım üniversiteden mezun oldum işsizim 2.700 TL borç birikmiş gelir testi yapılmıştı. bu borç silinmiyor anlaşılan peki sağlık hizmetinden faydalanabilirmiyim şuan muayene olmam gerekiyor. sgk gittiğimde sağlık hizmetinden yararlanamazsınız birikmiş borcunuz var denildi.. muayene olamazmıyım şuanda ?
  suriyeli ler ücretsiz faydalanıyor sağlık dan ben askerliğimi yaptım vergilerimi ödedim dedelerim atalarım bu toprak için savaştı. ben neden yararlanamıyorum üstüne birde borçlanıyorum

  1. Şuan kanun bu şekilde işlemektedir. SGK müdürlüklerine giderek itiraz edebilirsiniz.

 77. merhaba
  ben 32 yaşındayım. Yaklaşık 6 ay önce işten ayrıldım.Ve şuan 1.182 tl borcum gözkuyor. Gelir testi yaptırdım.Ama boşa. çalıştığım şirket aldığım maaş üzerinden gösterdiği için sigortayı sgk tarafında G2 gözüküyormuşum. G2 orta gelir grubu imiş.Oyuzden aylık 197 tl ödemem gerekiyormuş.Gelirim yok diyorum.Adamlar üzerinize aracınız gözüküyor diyor. Ya nasıl bir sacmalıktır.Anlamıyorum.4500 günüm var yani sgk ödenmiş.Hastaneye bu yaşıma kadar 2 defa yada 3 defa gitmişimdir. Bu mudur yani.Benim ödediğim primlerle suriyeliler faydalansın.
  Bu konudan nasıl kurtulabilirim.Yardımınızı rica ediyorum.

  1. Çalıştığınız şirkette sigortanız yatıyorsa gelir testi yaptırmanıza hiç gerek yoktur. Yüksek prim çıkacağı kesindir. SGK müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz.

 78. Merhaba benim 1000 lira borcum cikti faizde binmis evli oldugum icin esimin ssk yararlaniyorum bu borcu sildirme sansim varmi madem boyle bi borc birikiyo bi uyari tebligat bi bilgilendirme yapilmasi gerekmiyomu

  1. SGK müdürlüklerine giderek eşinizin üzerinden sigortadan yararlanmak için dilekçe verebilirsiniz. Borca itiraz edebilirsiniz, Dilek Hanım.

 79. 1996 doğumluyum 21.06.2015 yilinda gelir testi yaptirdim şuan açikogretimde okuyorum sgk gittigimde 51 tl ödenek cikti diyorlar ne annem nede babam sigortali çalismiyorum nasil odeyecegimi sasirdim ogrenci belgemi gotursem bisey degisirmi nasil bir yol izlemem lazim

  1. Öğrenci belgesi götürseniz bile anneniz veya babanız sigortalı olmadığı için bir işe yaramaz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 80. 96 doğumluyum, üniversite ögrencisiiyim. Sigortalı olarak calısıyorum kasımdan beri. Fakat GSS borcuma baktıgımda Ekimden beri borc görünüyor ve 652 Tl . Bu borcu sildirmem için kaymakamlıga mı sigorta dairesine mi gitmeliyim

 81. Ben 25 yaşıma kadar öğrenci olarak babam sayesinde SSK dan yararlandim. Şimdi yaşım 25 oldu bana herhangi bir borç çıkmaması için ne yapmayalim.

  1. 25 yaşını doldurana kadar borç çıkmaz Daha sonrası için gelir testi yaptırabilirsiniz, Onur Bey.

 82. 2012 yılının 10 ayına kadar Eşimden ayrı dul yaşadım. Sosyal güvencem YEŞİL KART idi bana şimdi 2012/10 aydan sonra nikahlandım ve eşim BAĞ KUR lu olduğu için Sosyal güvencem eşimden faydalanıyorum. Dul olduğum halde Yeşil Kartımı iptal edip beni GENEL SAĞLIK SİGORTALISI yapmışlar 201/10 aya kadar borcum borcum nasıl silinebilir.

 83. Sayın yetkili,
  Adalet Bakanlığında İnfaz Koruma öğrencisi olarak eğitim aldıkdan sonra 08 şubat – 25 mart 2014 tarihleri arasında 45 gün atama beklemiştim. bu süre zarfında adıma GSS borcu çıkartılmış ve faiziyle birlikte 238,07 TL olmuştur. o tarihte 28 yaşındaydım. Bu borcun iptalinden nasıl kurtulabilirim, yardımlarınızı bekliyorum….

 84. esımın 2012 yılında 11 aylık sıgortasız olmasından dolayı 1400 tl borcu cıkıyor okul bıttıkten sonra bekar olarak duruyor ve 25 yasının altında babası bagkurlu ama odemede aksaklıkları var bu borcu ıptal ettırmek veya odemeyı ındırım yaptırmak mumkun mu?
  2012 yılına aıt aılesının gelır vergısını alabılmemız mumkun mu?
  o doneme aıt ogrencılık durumu var ıse arastırıp elımıze gecen belge ısımıze yarar mı?

  1. Öğrencilik durumunda öğrenci belgesi ile borcu sildirebilirsiniz, SGK müdürlüklerine giderek duruma itiraz edebilirsiniz, Sertaç Bey.

 85. herkese merhaba ben 2012 yılından itibaren böbrek yetmezliğine yakalandım.
  23 yaşındayım.ayrıca bolu izzet baysalda, ankara numune hastanesinde, ankara atatürk hastanesinde yatış yaptım bir AMATEM hastasıyım.
  bu sabah hastaneye gittiğimde beni geri çevirdiler ve gss borcum olduğu için muayene etmediler. şu anda ilaçlarımı alamıyorum.
  bunun üzerine sgk ya giderek,durumu anlattım.aciliyeti olan bir hasta olduğumu sırf param olmadığı için muayene olamadığımı anlattım.
  biraz kem küm edip, beni kaymakamlığa yönlendirdiler.kaymakamlıkta saatlerce uğraştım ama sonuç şöyleki,oradaki abiler ve ablalar,
  bana şunu ima ettiler paran yoksa gebersen bile muayene olamazsın ilaçlarını alamazsın.bu olay birkaç saat önce ankara-etimesgutta yaşanmıştır.
  şimdi soruyorum benim durumumdaki bir hasta nasıl olurda muayene bekliye bilir ve hangi devletde parası olmadığı için hastalar,muayene olamazlar.
  sosyal devlet anlayışı bumudur yani?bu olay bir bakanın millet vekilinin yada bir para babasının başına gelseydi ortalık çarşamba pazarına dönerdi.
  ben sabah yediden itibaren her yerde hakkımı aramaya çalışıyorum bırakın hakkı kimse derdimi dinlemiyor.her açılan ağızdan para kelimesi çıkıyor.
  öyle ya sanki ben bu ülkeye vergi vermiyorum.öyle ki sağlık ve eğitim hakkı devletin vatandaşlara ücretsiz olarak vermek zorunda olduğu hizmet değil!

 86. merhaba, 1990 doğumluyum ve halen öğrenciyim ve gss prim borcum 733 tl. (G-2 seviyesindeyim.) Ben bu parayı ödemek zorunda mıyım? Ödemediğim taktirde ne gibi yaptırımları var? Ayrıca bu primin, vergi affı gibi iptal edilip, affedilme gibi bir ihtimali olabilir mi?
  Teşekkürler..

  1. Yaş 25 i geçtiği için öğrenci belgesi de işe yaramıyormuş öyle dediler.

 87. Merhaba Arkadaşlar. 14.12.1989 doğumluyum 3 Kasım 2015 de askere gidip 3 Mayıs 2015 de döndüm. 18 Mayıs da da işe başladım sigortam da ayni şekilde suan sisteme baktigimda 3 mayisdan itibaren her ay 152 tl prim ödemesi gözüküyor bunu nasıl iptal ettirebilirim yardimci olursaniz cok sevinirim.

 88. merhaba ben yasin 24 yaşındayım 2013 yılında üniversiteye (açık öğretim değil) kayıt yaptırdım ama o günden beri okula hiç gitmedim kaydım hala duruyor 3300 tl borç görünüyor ne yapmalıyım (sigortalı işte çalışmadım) teşekkürler.

  1. Öğrenci belgesi alabilirseniz SGK müdürlüğüne belgeyi götürüp borcu sildirebilirsiniz.

 89. 2014 yılında üniversite bitti. 24 yaşındayım Ama GSS borcu yaptırmadım şimdi GSS girip bakamıyorum borcum varsa ne yapmam gerekli? Kız çocuklarına 25 yaşına kadar karşılıyor biliyorum 🙁

 90. İyi günler 25 yaşımi doldurdum henüz öğrenciyim 2012 de 1800 TL borç çıkmış bana tekrar gelir testi yaptırdım SGK ya gittim test sonucumun primli çıktığını söylediler…Öğrenciyim ve çalışmiyorum borcumu nasıl sildirebilirim ve bundan sonrada prim odememek için ne yapabilirim

  1. Öğrenci belgesi ile 25 yaşınızı doldurmadan önceki borçları sildirebilirsiniz. 25 yaşını doldurduktan sonra ise gelirinize göre GSS borçlandırır.

 91. Merhaba, 9 ay sonrasında tekrar işe başladım. İşe başkanamdan iki ay geçnesine rapmen gss borcum her ay artıyor. Eski borcumu ödeyeceğim fakat yeni aylar için hala borçlanma artıyor. SGK ya sorduğumda beni Sısyal Yardımlaşmaya yönlendiriyor. Eski borcumu ödeyeceğim sorun yok fakat yeni borçlanmayı yani çalıştığım dönemdeki borçlanmayı nasıl ve nereden iptal ettirebilirim.
  Teşekkürler

 92. 1 haziran 2013 te gss yaptırdım. 11 eylül 2014-30 mart 2015 tarihleri arasında 6 ay sigortalı bir işte çalıştım. e devlette işten ayrıldığım tarihten bu güne kadar gss borcu gözükmüyor. Bu durum nasıl bir maduriyete sebeb olur, ne yapmam gerekir. Bilgilendirirseniz sevinirim

 93. Mrb ben 2014 2015 AÖF’ne kaydimi yaptırdım ve sağlıklı bir şekilde ders çalışabilmek içinde işimi bıraktım fakat gelir testinden felan haberim yoktu bu yüzden yatirmadin ve bugüne kadar 2018 lira borç birikmiş ben şimdi gelir testi yaptırmaya gittiğimde bu borclandigim zamanda öğrenci olduğumu kanitladigimda bu borç silinirmi ve 2012 yılında 45 günlük zorunlu staj donemimin de borcunu çıkarmışlar bunların iptal edilme gibi bi durumu varmı halen calismiyorum

  1. Ve ayrıca yurtdışında olan amcamın belli bi miktar parası bankada benim hesabimda duruyor ve tarlası da benim adıma kayıtlı gelir testi yatirdigimda bunların benim olmadığını nasıl beyan ederim yoksa benim olarakmi göz önünde bulundururlar

 94. Yarin kaymakamliga gitsem esimin uzerine borc var ordan alip kagidi ssk gotursrm gun icinde kabul olurmu esimin borcu silirmi gelir tespititinide gun icinde alicam goturcem sskya olurmu acaba

 95. merhaba 24 yasındayım. 1,637tl borcum çıktı iş bulamadım 1 bucuk yıl ÇALIŞAMADIM. babam serbest meslekte calısıyo işi bi var bi yok. sigortası yok annem ev hanımı. 3 aydır bi yerde calısıyorum fakat sigortamı yapmadılar yapıcaz diyolar hala. maddi olarak sıkıntılarım var ve bu borcu ödemekle yükümlü tuttu devlet bu nasıl sistem ? geliri yuksek olandan fazla az olandan da cüzi bi miktar ödeme yapmakla zorunlu tutuluyo !!! sigarayı suyu geçtim ekmek alamayan aileler var ve devlet kalkmış en az 35 tl den bahsediyo. Bu saçmalıktan nasıl kurtulucam ? resmen yokluk içinde yokluk çektiriyolar helal !!

 96. Merhabalar ben liseden mezun olduğum sene 3 ay kadar çalıştım ve sigortam başladı. Fakat şu an universite öğrenciyim ve geçmiş döneme ait yaklaşık 2000 lira borcum var. sadece öğrenci belgesi götürdüğüm takdirde borcum silinir mi yoksa diğer belgeleri de tamamlamak zorunda miyim ?

 97. hafta içi çalışıyoruz ve butür işlerle ilgilenemiyoruz. bir pazar günü kamu kurumları mesaiye kalsın insanlar işlerini halletsin.

 98. gss düzenli olarak ödemekteyim fakat kasım ayında yurtdışına taşınacağım için gss nasıl kapattırabilirim?ya da dondurabilirim?prosedürü izah ederseniz sevinirim.

  1. SGK müdürlüklerine ikamet adresinizi yurt dışına alacağınızı belirtmeniz gerekir.

 99. ben ve eşim gss den faydalanmak ta benim iki çocuğum var 7ve 2 yaşlarında bulunduğumuz yerde devlet hastanesi yok özel hastaneler de gss olana ücretli bakıyor.ben çocuklarım i nasıl gss den iptal edebilirim.

 100. Ablm evlndiktn sonra gss borcunun oldugunu farketti hic bir hizmet almadi gcn bu sure zarfinda iptal etmk mumkunmudur iptal ettiremezse baska bir kolayligi varmidir cunku vereck durumda degil iptal ettirmk icin neler gerekli acil bir durum

 101. 1995 doğumluyum 2013te liseden mezun oldum 1 sene üniversiteye hazırlandım su an okuyorum. 1sene içinde gss borcu gelmiş itiraz hakkım var mi. Borçlarım silinir mi ?

  1. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtiniz. Öğrenci belgesi götürünüz belki silinebilir.

 102. 25 yaşın üstündeyim gss den faydalanıyorum. aslında faydalanıyorum da denmez çünkü sadece her ay para ödüyorum. üniversite okuyorum. öğrenci olduğum için. öğrenciyken de ödemem gerekiyor mu. ayrıca iptal etmek istiyorum nasıl iptal edebilirim gss’yi

  1. 25 yaş üstü olduğunuz için öğrencilik düşüyor. GSS den çıkıp sigortalı olabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

 103. 1996 doğumluyum gss borcu 835 tl gözüküyor herhangi bir işte çalışmıyorum açıköğretim fakültesine kayıt yaptıracam şimdi..lise son sınıftayken basvurdum gss ye.babam da sigortalı değil .abim de çalışmıyor onunda gss na borcu gözüküyor .ancak evimiz ve bir arabamız var .ben öğrenci kaydım yapıldığında geriye dönük borcumu sildirebilir miyim ve bu gss yi nasıl iptal edebilirim ..buarada abim ne yapabilir nasıl kurtulacağız bundan

  1. Geriye dönük borç silme durumu olamıyor. Lise de okurken GSS testi yaptırmanıza gerek yoktu. Öğrenci belgeniz bulunuyorsa borcu sildirmeyi deneyebilirsiniz.

 104. Geçen yıl 12.sınıftayken üniyi kazanamadım. 1 yıl mezuna kaldım ve gelir testi yaptırdım ve ödemeye başladım.

  ancak bu yıl üniyi kazandım. öğrenci belgem mevcut. şimdi bu Genel sağlık sigortası olayı kendiliğinden silenecek mi ?

  yoksa öğrenci belgemle bir yere mi başvurmalıyım ? yani artık işsiz değilim öğrenciyim . nereye başvurayım artık BORÇ gelmemesi için ?

 105. 2013 gss borcum çıktı şuan sigortalı değilim gelir testi yaptırırsam bu borç silinir mi? Ödemek Zorunda mıyım?ne yapmalıyım?

  1. Geriye dönük gelir testi yaptırma durumu oluyor. Belirttiğiniz dönemde öğrencilik ya da sigortalı çalışma durumu varsa borcunuza itiraz edebilirsiniz.

  1. GSS iptal ettirme durumu olmuyor. Sigortalı bir işe girerseniz kendi sigortanızdan faydalanabilirsiniz. Borcu ödediyseniz gelir testi ile aylık ödeyeceğiniz primi öğrenebilirsiniz.

 106. oğlum 1996 doğumlu 2014 yılında okuldan mezun oldu hiç bir sağlık kuruluşundan hizmet almadı hiç bir işte çalışmadı ve kazancı yoktur. Benim ise emekliyim 1380 TL. maaş almaktayım oğlum 19 yaşını geçtiği için bendende yararlanamıyor. Buna rağmen 558.25TL. borç çıkartılmış şimdi bu parayı nasıl iptal ettirebilirim. GSS testinide yaptırmama rağmen bu sonuç çıkıyor neye göre hesaplıyorlar bir işsiz gencin borçlanması dünyada eşi benzeri görülmemiş herhalde tek türkiyede var

  1. SGK müdürlüklerine giderek borca itiraz edebilirsiniz. Gelir testi eve giren toplam gelirin kişi başına bölünmesi ile yapılmaktadır.

 107. Mrh..benim gss borcum ckti 2012den beri 1.800 qbi borc ckti ack öqretm ögrencisim 25 yasn altndaym ayrca ssklo bir iste calsyrm gss borcumu oqreci belgesyle sildireblrmym

 108. 2012 ile 2013 Yılları Arasında 11 ay bir boşluğum oldu ö dönemde bir bilgim olmadığı için gelir testi yaptırmamıştım 2013ün 3.ayında devlet memuru olarak işe başladım ve 2015in 6. Ayında gss prim borcum geldi bu süre içerisinde hiçbir şekilde borcum olup olmadığını sorgulattığımda borcum gözükmedi hiç bir şekilde uyarılmadım şuan içinde gelir testi yaptığımda şuan aldığım maaşa göre hesaplanıyor ama ben 2012 2013 Dönemleri Arasında hiç bir şekilde gelirim yoktu ve ben bununla ilgili vakıftan bir belge alamıyorum bu konu için yardımcı olursanız sevinirim

  1. Geriye dönük gelir testi yaptırılamıyor. Eğer şuan sigortalı çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  2. Merhaba ben 2015 kasim ayinda askere gittim 2016 ekim ayinda geldim kasim ayinda 276 gss borcu cikti ne yapmm lazim

  3. Eğer 25 yaş altı ve öğrenci iseniz GSS den muafsınız. Aksi halde ödemeniz gerekir

 109. Kardesim 25 yasinda universitesi uzadi bu arada sgk li olarak iste calisti suan hala okumasina ragmen donem uzadigu icin okul okumuyormus gosteriyor ve 550 tl gss borcu cikiyor 3 ay once kaymakamliga gitti yapilandirma yapti simdi borc olmus 1100 tl 170 i arayip soruyoruz yapilandirma gorunmuyor diyor sistemi siz kuruyorsunuz parayi siz aliyorsunuz itirazi kabul etmiyorsunuz ne yapacagiz biz devlet kendi kurumlari Arasında koordinasyon kuramiyor kim odeyecek bu parayi biz agactan mi topluyoruz

  1. Eğer 25 yaşını tamamlamış ise borç çıkmıştır. Öğrenci belgesi alabiliyorsa borcu sildirebilir.

 110. 1993 doğumluyum GSS ye 1500 tl borcm çıkıyor..askerden yeni geldim.borcum 2012den itibaren gorunuyor gelir testi yplms bu borcu sildirmk içn veya düşürmk için ne ypmm gerekir.

 111. 2011 Eylül de ücretli öğretmenliğe başladım ve birinci dönemin sonunda(2012 Ocak ) kadrolu ÖĞRETMEN yerime atandığı için bırakmak zorunda kaldım. 2012 Eylül Ayında ise öğretmenliğe kadrolu olarak atandım. Şuan sorgulama yaptığımda 5400 lira borç çıkmaktadır.ikş hafta önce sgm’ ye gittim durumu anlattım borçlarımın silindiği söylendi. Sistemde de borç gözükmedi. Fakat bugün ne kontrol ettiğimde yine aynı borç gözüktü.ne yapmam gerek???

  1. Tekrar borcun silinmesi için başvurun. Gerekli belgeleri vererek kalıcı olarak silinmesini talep edin.

 112. Simdi sorum su, baldizim 1992 doğumlu 2014 haziranda üniversiteden mezun oldu 2014 eylülde okula ogretmen olarak atandi ve 400 TL GSS borcu gozukuyor su anda bu borca nazil itiraz edilebilir sagilum simdiden

  1. anne babasının sigortası veya emekliliği var ise borç çıkmaması gerekir.en yakın sgm ile görüşün.

  2. Mahmut Bey , bu durumu sonuca erdirdiniz mi 400 tl yi odediniz mi yoksa iptal ettirebildiniz mi ayni durum bende de cikti , tesekkur ettim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı