GSS

GSS İptal Ettirme, GSS İptali Nasıl Yapılır ?

Genel Sağlık Sigortası iptali, zorunlu bir sağlık sigortası olduğundan uygun bir neden talep etmektedir. Bu kapsamda 25 yaş üzerindeki kişilerin prim ödemesi gerektiği Genel Sağlık Sigortası, bazı durumlarda çıkış yapılmasını zorunlu kılar. GSS iptal ettirme işlemi, Sosyal Sigortalar Müdürlüğü’ne yapılmaktadır.

GSS İptal Ettirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortasının iptali, isteğe bağlı olarak gerçekleşmemektedir. Bu kapsamda sigorta iptali için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Kişiler, işe başladıklarında otomatik olarak sisteme yatırılan sigorta primlerinin Genel Sağlık Sigortası’nı etkilediğini düşündüklerinden iptal başvurusu yapmamaktadır.

Ancak bu sigortanın iptali, bazı durumların varlığını ve gerekli başvuruları gerektirir. Sistem üzerinden otomatik iptal işlemi ya da gerekli nedenler ortaya çıkmadan isteğe bağlı iptal durumu söz konusu değildir.

GSS İptal Ettirme Dilekçesi

GSS iptalinde kullanılacak dilekçe, kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapacakları başvurularda yanlarında bulunması zorunlu belgeler arasında yer almaktadır. Kişilerin yanında kimlik belgesi ile birlikte bulunması zorunlu olan belge, içerisinde detayları ile birlikte GSS iptali için geçerli nedenleri istemektedir. Bu kapsamda kişilerin doldurmasının zorunlu olduğu belgenin bölümleri, şu şekilde açıklanabilir:

GSS İptal Dilekçesi İndir

 • Üst bölümde T.C. kimlik numarası ve ad- soyad gibi kişiye özgü bilgiler bulunmaktadır. Bu bölümde kimlik bilgilerinin yazılması gerekmektedir. Anne, baba adı gibi detayların yanı sıra kişinin doğum tarihi de bu bölümde girilmelidir.
 • İkinci bölümde sigortaya ait bilgiler yer almaktadır. GSS iptal ettirme işleminin nedeni, iptalin gerekliliğine dair görüşler, ne zaman GSS girişi yapıldığı, hangi kurumdan yapıldığı gibi bilgilerin Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sayfasından ve e- devlet sayfası üzerinden alınmalıdır. Gerekli bilgilerin yazımından sonra sigorta numarası gibi ayrıntıların bulunamaması durumunda kişiler, SGK il ve ilçe müdürlüklerinden yardım almalıdır.
 • Dilekçe, hazır bir şablon halinde kişilere ulaştırılmaktadır. Bu nedenle kişiler, formu doldururken sorulan sorulara doğru ve eksiksiz yanıt vermelidir. Ayrıca formun alt kısmında yer alan boş kısma da imzaları eksiksiz olarak atmanız gerekmektedir.

GSS İptal Ettirme Dilekçesi Nereden Alınır?

GSS iptal dilekçesinin alınacağı merci, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sayfasıdır. Portal yazısının  bulunduğu bölüme tıklanması halinde kişiler, önlerinde işlem yapacakları seçenekleri göreceklerdir. Bundan sonra yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Seçenekler arasından SGK yazısını tıklayınız.
 • Burada çalışan, çalışmayan, emekli gibi seçenekler göreceksiniz. seçenekler arasından çalışan şıkkını işaretleyiniz.
 • Bu seçeneğin ardından ekranda başvurular, form ve dilekçeler gibi seçenekler göreceksiniz. Buradan form ve dilekçeler kısmını seçiniz.
 • Buradan formlar kısmına tıklayarak GSS İptal Formu’na tıklanmalıdır.

GSS İptali İçin Gerekli Şartlar

GSS iptalinde gerekli koşullar,5510 Sayılı Kanuna ait 60/c-1 kapsamında, aile içi kişi başı gelir hesaplanmaktadır. Bu iptal işleminin gerçekleşmesi için gerekli koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • 4/A sigortalısı olunması ve bu şekilde sigorta bağlanacak iş bulunması
 • 4/B sigortalısı olunması ve buna bağlı iş bulunması
 • 4/C sigortalısı olunması ve bunu sağlayacak iş bulunması
 • Özel vakıflara ait Emekli Sandığı sigortasına tabi olunması
 • 60 yaş aylığının bağlanması
 • 2330 sayılı Nakdi Tazminatlar kanunu kapsamında aylık bağlanması
 • 2022 sayılı kanundan yararlanarak özürlü aylığı bağlanması
 • Harp malullüğü ve ya terörle mücadele kapsamında aylık almaya hak kazanılması
 • Köy koruculuğu yapılması
 • Köy koruculuğundan dolayı aylık bağlanması
 • 2913 sayılı kanun kapsamında dünya sporları ile ilgili bir alanda milli olunması, olimpiyat ve Avrupa şampiyonası kapsamında sporcu aylığı bağlanması
 • Herhangi bir sigortalılık statüsünden aylık veya gelir elde edilmesi
 • İkametgahın yurt dışına nakledilmesi
 • Ölüm nedeniyle çıkış.
 • Bağ-kur emeklisinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler kapsamında sağlık yardımı almaya hak kazanması

Belirtilen hallerde Genel Sağlık Sigortası sona erdirme hakkı kişilere verilir. ancak bu iptal işlemi otomatik olarak gerçekleşmez. Bunun için gerekli mercilere başvuru yapmanız gerekmektedir.

Öğrencilerin GSS İptal Ettirme Şartları

Öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası’nı iptal ettirmesi için GSS prim borcu itiraz etmeleri ve bu prim borcuna itirazları kabul edildikten sonra ikinci bir dilekçe ile GSS iptal ettirme işlemini yaptırmaları gerekmektedir. Kız öğrencilerde yaş sınırı olmaksızın yapılacak işlem için erkek öğrencilerde 25 yaş sınırı bulunmaktadır.

Öğrencilerin GSS İptal Ettirme İşleminde Basamaklar

Öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası’nı iptal işlemi için Sosyal Sigortalar Kurumu’nu ziyaret etmeleri gerekmektedir. öğrenciler, genellikle e-devlet üzerinden üzerlerine çıkan Genel Sağlık Sigortası borcu ile GSS kapsamına alındıklarını haber almaktadır. Bu durumda kişilerin öncelikle çıkmış olan GSS borcuna itiraz etmeleri gerekmektedir.

Öğrencilerin GSS iptal ettirme işlemleri sırasında yapacakları borç itirazları, kendilerine bildirim gelip gelmediğine göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda kişiler, öğrenci olduklarını ispatlamaları halinde yapacakları borç itirazları ve GSS iptal işlemleri kabul edilecektir.

Yapılacak itiraz işlemleri ikametgah adresinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüğüne  yapılır. Bu işlem için kişinin öğrenci belgesi ve kimlik belgesi ile başvuru yapması gerekmektedir. Bu kapsamda kişilerin yapacakları itiraz işlemi için ayrı, GSS iptali için ayrı dilekçe yazmaları gerekmektedir.

Eğer kendilerine eve kağıt gelmesi gibi şekillerde haber verilmemişse, kişiler bunu da Sosyal Güvenlik Kurumu memurlarına bildirerek GSS iptali sağlayabilir. Bunun yanı sıra kişiler, öğrenci olmaları nedeniyle hem sözlü hem yazılı bildirim yapmaları ve öğrenci belgesinin mühürlü ve imzalı bir örneğini görevlilere iletmek zorundadır.

Yurt Dışında Yaşayanların GSS İptal Ettirme İşlemi

Yurt dışında bulunulan sürede GSS  iptali, kişilerin pasaportuna işlenen çıkış ve giriş tarihi kapsamında gerçekleşebilir. Kişilerin belirtilen zaman içerisinde yurt dışında olduklarını kanıtlaması durumunda GSS iptali gerçekleşmektedir. Bu kapsamda, tıpkı öğrencilerin yapması gerektiği gibi, çıkmış bir borç varsa, önce borca itiraz edilmelidir.

Bu kapsamda kişiler, yurt dışına ikamet aldırdılarsa, bunu kanıt göstermelidir. Eğer ikamet adreslerini yurt içine tekrar aldırmışlarsa, ancak arada geçen süre içerisinde de GSS borcu görünüyorsa, yeni ikamet adreslerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaları gerekmektedir.

Askerlik Döneminde GSS Borcu İptali

Askerlik döneminde çıkan GSS borcunun iptali için itiraz gerekmektedir. Kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılacak itirazlarında belirtilen dönemde askerde olduğunu kanıtlamalıdır. Yapılacak kontrol sonucunda kişinin 60/G kanunu kapsamında sigortalı olmaması gereken bir dönemde sigortalı olduğu ortaya çıkacak, hem prim borçları iptal edilecek hem de GSS iptali gerçekleşecektir.

Bunun yanı sıra kişilerin ailesinin üzerinden sigortalı olduğu dönemde sigorta borcunun çıkması durumunda, yine GSS borç itirazı ve GSS iptali gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda işleyecek düzen çerçevesinde kişilerin ne zaman, hangi kurum tarafından, ne şekilde sigortaya dahil edildiği araştırılır. Bu sayede hatanın var olması durumunda, kişinin isteğine göre ya prim borçları silinir, ya da borçları silinerek sigorta iptali gerçekleştirilebilir.

Tüm bu nedenlerle yapılacak GSS iptal ettirme başvurularında kişilerin haksız olması, gereksiz başvuru yapmış olması veya talep edilecek bir hakka sahip olmaması durumunda, kişiler cezai yaptırıma tabi tutulacaktır.

GSS Borç İtirazı Nasıl Yapılır?

Gelir Testi Nedir, Nasıl Yapılır ?

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır

Shares:

249 Yorumlar

 • Kamil
  04.12.2023

  Milleri soymak için çıkarılmış uygulama! Suriyeli bedava hastaneye gidiyor biz para ödemek zorunda kalıyoruz. Sigorta kurumlarına bedavadan para aktarmak için çıkardınız bu uygulamayı. Neymiş zorunluymuş, belasınız bu milletin başına, bela…

  Cevapla
 • Mehmet
  10.10.2023

  Merhaba GSS ile ilgili sorum olacak 01.01.2012-01.09.2012 arası 9 günlük borçlanmam çıktı.bu borcu ödedim sigortalıyim e devlette GSS hala aktif tahakkuk yaziyo bu sorun olurmu GSS yi iptal ettirmem gereklimi

  Cevapla
 • Nazlı
  13.10.2022

  Devlet memuruyum, emekli sandığına bağlıyım. Maaşındaki farklılık nedeniyle araştırdığımda genel sağlık sigortası kesintisi yapıldığını (2010 dan beri) fark ettim. İptal ettirmek ve geriye dönük geri ödeme talep edebilirmiyim?

  Cevapla
 • Emre
  08.10.2022

  Merhaba ben liseyi bitirdim ve 18 yaşına geldim genel sağlık sigortası gss yatırdım ancak ödeyebilecek durumum olmadığı için iptal etmek istiyorum ancak her defasında işe gireceksin iptal olmaz dediler bana işe gir iptal olcak dediler bende devletime borçlanmak istemiyorum okumuyorum nasıl iptal edebiliriz kolay bir yolu varımıdır ne yapacağımı şaşırdım

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir