SGK

SGK Borçlanma İşlemleri Artık e-Devlet Üzerinden Yapılacak

SGK Borçlanma İşlemleri Artık e-Devlet Üzerinden Yapılacak, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarımıza yeni yıl ile birlikte müjdeli haber geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu e-Devlet sistemi üzerinden en fazla uygulama gerçekleştirebilme ile ilk sırada yer almaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu 2015 yılından bu güne kadar e-Devlet sistemi üzerinden işlemleri gerçekleştirilebilen tam 127 uygulama ile liderliği elinde tutmaktadır.

Bu tarihten önce SGK işlemleri için interaktif sosyal güvenlik merkezi adı altında ESGM üzerinden kinlik bilgileri doğrultusunda hizmet vermekteydi. SGK kurumu uygulamalarının tamamına yakınını e-Devlet sistemi üzerine taşımış bulunmaktadır. ESGM üzerinden sadece 4 / A hizmet dökümünü sorgulayabilirken, e-Devlet sistemi üzerinden tüm kollar adına 4/A, 4/B ve 4/C hatta banka ve özel sandık bilgilerine de ulaşım sağlanabilmektedir.

SGK Borçlanma İşlemleri e-Devlet Sisteminde!

SGK Borçlanma İşlemleri e-Devlet Sisteminde! Geçtiğimiz yıl içerisinde e-Devlet sistemi üzerinden askerlik ve doğum borçlanma talebinin alınmaya başlandığı haberini duyurmuştuk. Sigortalı olarak çalışan vatandaşlarımız askerlik ve doğum borçlanma işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden yapabildikleri gibi üstelik de işlem tamamlandığı zaman dosyasının hangi Sosyal Güvenlik Merkezi’ne aktarıldığını dahi görebilmektedir.

Askerlik borçlanma talebi işleme alınarak 15 gün içerisinde borçlanma ile ilgili olarak tüm işlemler sonlandırılabiliyor. Yapılan uygulama ile de kağıt israfının önüne önemli derecede geçilmiş olmaktadır.

Avukatlar ve avukat adayları sigortalı olmadan ilk altı ay mahkemede, kalan 6 aylık zamanı da avukat yanında geçirerek toplamda 1 yıllık staj süresini borçlanma işlemini e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra SGK uygulamaları üzerinden “Son Kez 4 / A Sigortalısı Olanların Avukatlık Stajında Geçen Süreleri Borçlanma Başvurusu ve Takibi” linkinden işleminizi başlatabilirsiniz.

Doktorlar da sigortalı olmadan yurt içinde ya da yurt dışında geçirilen normal doktora ya da tıpta uzmanlık öğrenim sürelerini borçlanma işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden “Son Kez 4 / A Sigortalısı Olanların Doktora ya da Tıpta Geçen Uzmanlık Süreleri Borçlanma Başvurusu ve Takibi” linkinden işleminizi başlatabilirsiniz.

Yurt Dışı Borçlanması Artık e-Devlet Sisteminden Yapılacak!

Yurt Dışı Borçlanması Artık e-Devlet Sisteminden Yapılacak! Yurt dışında kayıtlı olarak çalışmakta olan Türk vatandaşlarımız, mavi kartlılar ve ayrıca ev hanımları için borçlanma işlemleri artık daha kolay olmuş durumda. Borçlanma işlemi için en çok belge yurt dışı borçlanma işlemi esnasında istenmektedir. Yurt dışı borçlanma işleminde Emniyet Müdürlüğü’nden talep edilen “Yurda Giriş Çıkış Belgesi” artık e-Devlet sistemi üzerinden alınabilmektedir.

Buna göre artık yurt dışı borçlanma talebinde herhangi bir evrak kargaşası yaşanmadan işlemlerinizi halledebileceksiniz. Sadece alınması gerekli tek evrak Konsolosluklardan “Çalışma Belgesi” olmaktadır.

Shares:

2 Yorumlar

 • S.G
  14.04.2020

  MERHABA 2019 OCAK AYINDA YURT DISI BORLANMA BASVUSRUSU YAPTIM 3600 GÜNÜ TAMAMLAYIP PARAMIN TAMAMINI YATIRDIM HALA BIR KURUS MAASI BAGLANMADI BEN KENDI ADIMA BÜTÜN ISTENILEN EVRAK VE ÖDEMELERI YAPTIM BIR BUCUK SENEDIR NE MEKTUP NE EMAIL NE TELEFON ARAYAN SORAN YOK COK ILGINC DEGIL MI ? EN AZINDAN BURADAN CEVAP YAZARSANIZ

  BASLANGIC VARIDE NO: 186476 04:01:2019
  SIRASI ILE VARIDE NO: 1691618-1643321-2256142-6545296-8018823-16095877-4727044-18359193-160961143-11333312-1497747-1564213

  LÜTFEN BIR CEVAP

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   14.04.2020

   Merhaba,

   Maalesef bizim sistemlere erişimimiz bulunmamaktadır. Bu şikayeti aynen cimer e de yazın. Mutlaka dönüş alırsınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir