emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Borcu Yoktur Belgesi (Yazısı), Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK Borcu Yoktur Belgesi (Yazısı), Nereden ve Nasıl Alınır?

SKG borcu yoktur belgesi almak için Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sitesi kullanılabilir. Borcun olmadığını ispat eden belge şu şekilde alınabilir:

 • http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/anasayfa adresine girilir.
 • Açılan sayfanın üst kısmında bir menü görülecektir. Bu menüdeki “İŞVEREN” butonuna tıklanır.
 • Sonrasında açılan sayfanın alt kısmında çeşitli seçenekler bulunur. Bu seçenekler arasından “E-Borcu Yoktur Uygulaması (4A)” seçilir.
 • Açılan sayfanın sağ kısmında “Uygulamaya Giriş” seçeneği vardır. Bu seçeneğe tıklanır.
 • SGK’nın kurumsal bilgi portalı bu şekilde açılmış olacaktır.
 • Kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi ile hesaba giriş yapılabilir.
 • Borç sorgusu gerçekleştirildikten sonra SGK borcu yoktur belgesi çıkarılabilir.

e-Devlet Üzerinden SGK Borcu Nasıl Sorgulanır?

e-Devletten SGK borcu sorgulama işlemi şu şekilde yapılabilir.

 • e-Devlet şifresi varsa sisteme giriş yapılır.
 • Şifre yoksa yada bir şekilde unutulmuşsa PTT’lerden yeni bir şifre tedarik edilebilir. Bu işlemin bedeli 2 ₺’dir.
 • Kimlik numarası ve şifre ile hesaba giriş yapılır.
 • Açılan sayfanın üst kısmında bir arama çubuğu yer alır. Buradaki boşluğa “E-Borcu yoktur” yazılır.
 • Arama sonucunda çıkan işleme tıklanır.
 • Sayfanın altında “Uygulamaya Git” seçeneği bulunur.
 • SGK’nın portalına erişim bu şekilde sağlanmış olur.

SGK Borcu Nedir?

SGK prim borcu Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmesi gereken tutarı açıklamak için var olan bir terimdir. Sigortalı bir işte çalışan kişilerin işverenleri bu çalışanlar için SGK’ya belli meblağda bir para öder. Buna prim adı verilir. Çalışanların gereken zamanda emekli olabilmesi için bu primlerin SGK’ya ödenmesi gerekir.

Kişiler çalışmaya devam ettiği süre boyunca primleri işverenler tarafından ödenir. Çalışmayan kişiler primlerini dışarıdan ödeyebilirler. Prim borcunu takip etmek hem işverenler hem de çalışanlar için önemlidir.

SGK Borcu Neden Önemlidir?

SGK borcunun önemi kişilerin çeşitli işlemleri yapmasında bu borcun etkili olmasına dayanır. Prim borcu bulunan çalışanların emekliliği engellenir. Aynı zamanda bu kişiler pek çok haktan yararlanamazlar. İşverenler ise genellikle kendi işleriyle alakalı sorunlar yaşarlar. İhalelere girmek isteyen işverenlerin hiçbir şekilde SGK’ya borcu olmaması gerekmektedir.

Vergi Borcu Nedir?

Vergi borcu bir vatandaşlık vazifesi olan verginin ödenmemesi durumunda ortaya çıkan bir sorundur. Vergi olarak isimlendirilen ödeme kamu hizmetlerinin vatandaşlara iletilmesi için kişi ve kurumlardan toplanan paradır. Günümüzde herkes öyle yada böyle belli meblağlarda vergi ödemektedir.

Bunun en basit örneği KDV olarak da anılan katma değer vergisidir. Market alışverişlerinden tutun da büyük çaplı alışverişlere dek her türlü harcamada KDV söz konusu olmaktadır.

Anayasal bir yükümlülük olarak bilinen vergiler işletme sahiplerinin de yükümlülüğü arasında yer almaktadır. Kişiler gelir durumlarına göre mutlaka ama mutlaka devlete vergi öderler.

Vergi Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Alınır?

Vergi borcu yoktur yazısı kişilerin bağlı bulundukları vergi dairesine yazılan bir dilekçeyle alınabilir. Bu işlemi yapan kişi mutlaka firma içinde buna yetkisi bulunan bir kişi olmalıdır.  Vergi dairesinin makamına yazılan bu dilekçe sayesinde kişiler vergi borçlarının olmadığına dair bir belge temin edebilirler.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı İnternetten Nasıl Alınır?

İnternetten vergi borcu yoktur yazısı almak için akılda tutulması gereken ilk bilgi kişilerin internet üzerinden hizmet veren bir vergi dairesine mensup olmalarıdır. Böylesi bir daire ile çalışan kişilerin zaten birer kullanıcı adı ve şifreleri bulunmaktadır. Gerekli koşulları sağlayan kişiler Gelir Dairesi Başkanlığının sitesine girerek vergi borçlarının olmadığına dair bir belge alabilirler.

Bu işlem şu şekilde yapılabilir.

 • Gelir Dairesi Başkanlığının (GİB) sitesine girilir.
 • Sağ üst köşede yer alan “İnternet Vergi Dairesi” seçeneğine tıklanır.
 • Sisteme kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır.
 • Dilekçeler kısmına gidilir ve “Yeni Dilekçe” seçeneğine tıklanır.
 • Seçenekler arasında “Borcu Yoktur” isimli bir dilekçe türü yer alacaktır.

Dilekçe hangi kurum için kullanılacaksa o kuruma hitap bir belge oluşturmak mümkündür.

SKG borcu yoktur belgesi ile vergi borcu belgesi birbirlerinden epey farklıdır. Pek çok kişi bu iki belgeyi aynı belge zannetmektedir.

Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır?

Vergi borcu sorgulama işlemi şu şekilde yapılabilir:

 • e-Devlete girilir.
 • Kimlik numarası ve şifre ile kişisel hesaba erişilir.
 • Arama kutusuna “vergi borcu sorgulama” yazılır ve aynı isimli işleme erişir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen bu hizmet e-Devlet üzerinden de erişime açıktır.

Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Vergi borcu ödemesi banka şubelerinden, internet üzerinden yada vergi dairesinden yapılabilmektedir. Ödeme işlemleri tahakkuk fişine göre gerçekleştirilir. Borca dair çeşitli onaylar verildikten sonra vergi daireleri tahakkuk fişi oluştururlar ve bunu borç yükümlülerine iletirler.

Borcun net tutarı bu fişte yer almaktadır. Mali müşavirler de dahil olmak üzere hiç kimse başkası adına vergi borcu ödeyemez.

SGK Prim Borcu Nasıl Ödenir?

SGK prim borcunu ödemek için var olan seçenekler şu şekildedir:

 • SGK ile anlaşması olan bankaların şubelerinden
 • Aynı bankaların internet şubelerinden ve mobil cihaz uygulamalarından
 • Benzer şekilde bu bankaların ATM’lerinden
 • e-Devlet üzerinden

Ödeme yollarının her biri oldukça pratiktir. e-Devlet üzerinden SGK borcu ödeme son yıllarda oldukça rağbet gören bir yöntem olarak kabul edilebilir.

SGK Prim Borcu Ödenmezse Ne Olur?

SGK prim borcunu ödememek borcun artmasına neden olmaktadır. Kritik bir borç olarak kabul edilen bu borç öyle yada böyle bir biçimde tahsil edilmektedir. Borç ödeme süresi bittikten sonra borca faiz eklenmeye başlar. Bu faiz oranı her üç ay %2 oranındadır. Bundan bağımsız olarak uygulanan bir aylık gecikme zammı da söz konusudur.

Veri Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Vergi borcunu ödememek vergi gecikme cezasına tabi tutulmaktadır. Bu ceza oldukça cüzi bir ceza olarak kabul edilir ve günlük olarak borç tutarına yansıtılır. Ceza oranı fazlaysa cezanın günlük artışı kritik meblağlara erişebilir. Söz konusu ihalelere girmek olduğunda vergi borcu epey önem kazanmaktadır. Hangi tutarda olursa olsun vergi borcu bulunan firmalar hiçbir şekilde ihaleye giremezler.

Hangi SGK Borçları Yeniden Yapılandırılabilir?

SGK borçlarını yapılandırma işlemi aşağıdaki borçlar için geçerlidir:

 • Sigorta primleri (SGK prim borcu olarak da geçer.)
 • Özel işlem vergisi
 • Emeklilik keseneği
 • Damga vergisi
 • Topluluk sigorta primleri
 • İşsizlik sigortasına ait primler

Üstte ismi geçen borçlar çeşitli şartlarla yeniden yapılandırılabilir. Yapılandırma işlemi sonunda borçlar toplamda altmış takside bölünebilir. Burada elbette bir faiz uygulanması söz konusudur. Uyumlu işverenler çeşitli sigorta prim teşviklerinden faydalanabilirler.

Uyumlu işveren tanımı son bir yıla dek primlerini düzgün bir biçimde ödemiş kişilerdir. Bu kişiler faiz indiriminden de faydalanmaktadırlar. Borçların hepsi tamamlandıktan sonra SGK borcu yoktur belgesi almak mümkün hale gelmektedir. Bu belge sayesinde işverenler pek çok işi rahatlıkla halledebilirler.

Belgenin eksik olması çoğu işlemin gerçekleştirilmesine engel olmaktadır. SGK borcu epey ciddiye alınması gereken bir borçtur.

Hangi Borçlar Kapsam Dışında Tutuluyor?

Kamu kurum ve kuruluşlarının açtıkları ihalelere katılım sağlamak için SGK’dan borcu yoktur yazısı alınması gerekmektedir. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’na kesinleşen prim borcu olmadığına dair yazı alınırsa, bu durumda ihalelere katılım mümkün olmaktadır.

Yine de borcu yoktur yazısı almak için kişi ya da şirketin hiçbir şekilde borcu olmaması şartı aranmamaktadır. Belirtilen borçlar, kuruma borcu yoktur yazısının alınmasına engel olmamaktadır.

Bu bakımdan şu borçların mevcut olması ihalelere katılımı mümkün kılmaktadır;

 • 4/A Kapsamında sigortalı işçi çalıştıran şahıs işverenlerin kendi çalıştırmakta oldukları sigortalılardan ötürü ya da ortağı ve işveren vekili ya da üst düzey yöneticisi oldukları şirketlerde çalıştırılmakta olan sigortalılardan ötürü doğan ve sigorta primine esas teşkil eden kazanç üst sınırının 3 katını, buna göre 2020 yılı itibariyle 66.2175,50 TL’yi aşmayan,
 • Şahıs işverenlerin kendileri için yapılan sigortalılıklarından, bu kapsamda Bağkur ödemelerinden doğan ve prime esas teşkil eden kazancın aylık alt sınırının 3 katını, yani 2020 yılı için 8.829 TL’yi aşmayan,
 • Borcu yoktur yazısı alacak kişinin ya da şirketin alt işveren olarak iş almış kişi ya da şirketlerin de (taşeron) 4/A kapsamında kendileri çalıştırdıkları işçilerden ötürü doğmuş olan ve aynı zamanda sigorta primine esas teşkil eden kazanç üst sınırının 6 katını, 2020 yılı itibariyle 132,435 TL’yi aşmayan yasal ödeme süresi geçmiş bulunan sigorta primleri ile bunlara dair gecikme zammı borçları,
 • 6183 sayılı kanun çerçevesinde belirlenmiş olan tecil ve taksitlendirilmiş ya da farklı kanunlar yönünden yapılandırmaya uğramış prim ve prime ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammına ait borçlar,
 • Miktar belirtilmeksizin tasarrufa ilişkin teşvik kesintisi ve katkı tutarları, eğitime katkı payı, konut edindirme yardımı, özel işlem vergisi ve bunlara ait olan gecikme zammı borçları kesinleşen sosyal güvenlik prim borcu olarak değerlendirilmediği için ihalelere katılmak için borcu yoktur yazısının verilmesine sorun teşkil etmemektedir.

İlişiksiz Belgesi Alımı

Konuyla ilgili olarak aynı zamanda özel bina inşaatlarında iskan alınması için belediyeler ya da il özel idareleri SGK tarafından verilen ilişiksiz belgesi de talep edebilmektedirler. İhale konusunda da bazı durumlarda istenen ilişiksizlik belgesi alınması için ihale konusu ya da özel bina inşaatıyla ilgili sigorta primi, idari para cezası, işsizlik sigortası primi, eğitime katkı payı ve özel işlem vergisi ile bunlara ait olan borçların da bulunmaması şartı gerekmektedir.

Aradaki Farka Dikkat!

İlişiksizlik belgesi ile borcu yoktur yazısı arasında ise temel farklar bulunmaktadır ve bu bakımdan bir belge diğerinin yerine kullanılmamaktadır. Buna göre borcu yoktur yazısında işverenlerin SGK’ya olan tüm işyerleri ile ilgili prim borçları dikkate alınıyorken, ilişiksizlik belgesinde sadece o işe ait işyeri dosyası dikkate alınmaktadır.

Borcu yoktur yazısı verilmesi için sadece prim borçlarına bakılıyorken, ilgili tutarların altında kalan borçlar kesinleşmiş borç olarak gözükmemektedir. Ancak ilişiksizlik belgesi verilirken prim dışındaki diğer borçlar dikkate alınmaktadır ve hepsinin ödenme şartı bulunmaktadır. Ayrıca ilişiksizlik belgesinin alınması için borcu yoktur kısmına dahil olan prim borçlarının da yapılandırılmış ya da taksite bağlanmış olması da gerektiği için iki belge birbirine yerine kullanılmamaktadır.

Yorumlar

 1. Hamide Başaran dedi ki:

  merhaba,yurtdışı emeklisiyim. sağlıktan yararlanamıyorum. Yararlanmak için 6 ay türkiyede kalmak lazımmış diyorlar. Böyle bir durum var mı? yararlanmak için ne yapmak lazım?

 2. murat dedi ki:

  Merhaba e borç yoktur belgesi almak istiyorum yardımcı olurmusunuz kurumsal

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kurumdan aldığınız veya alacağınız şifre ile SGK sistemine girerek borcu yoktur yazısı alabilirsiniz.