emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nereden ve Nasıl Alınır?
SGK
28.10.2022

SGK borcu yoktur yazısı, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınır. Bu yazıyı, dilekçe yazarak ya da e-Devlet’ten almanız mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye’de çalışanların haklarını koruyan bir kurumdur. Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışanların ve onların hak sahiplerinin sigortalılıklarını sağlar. Bu sayede çalışanlar işsizlik, analık, iş kazası gibi durumlarda kendilerine sunulan haklardan yararlanır. SGK borcu yoktur yazısı da bu haklara ilişkin kurumun alacakları ile alakalıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumu prim alacaklarını tahsil eder. Sigortalıların bazı haklardan yararlanması için prim ödemesi gerekir. Zamanında ödenmeyen primler kurum tarafından borç olarak kaydedilir. Bazı borçların üzerine faiz eklenir. Bu gibi durumlarda borçların ödenmesi daha da güçleşeceği için zamanında ödeme yapmak daha faydalı olur.

E-DEVLET’TEN SGK BORCU YOKTUR YAZISI NASIL ALINIR?

E-Devlet’ten SGK borcu yoktur yazısı almak mümkündür. e-Devlet 18 yaşından büyük tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından kullanılan bir platformdur. Bu platformdan kamu kurumları ile olan işlerinizde yararlanabilir, bazı sorgulamalar yapabilir ve bazı evraklara ulaşabilirsiniz. Bunun için turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekir. Bu adrese giriş yaptıktan sonra kimlik numaranız ve şifrenizle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden teslim almanız gerekir. Şifreniz size kapalı zarf içerisinde teslim edilir. Şifrenizi sisteme giriş yaptıktan sonra değiştirmeli ve herkes tarafından kolay tahmin edilemeyecek bir şifre belirlemelisiniz.

Ancak şifre olmadan da işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür. E-imzanız ya da mobil imzanız varsa şifre olmadan da sisteme giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda internet bankacılığı kullanıyorsanız bağlı olduğunuz bankanın internet şubesi bilgileri ile de sisteme giriş sağlayabilirsiniz.

sgk borcu yoktur edevlet1

Yukarıdaki ekrandan ilk önce kişi türünü seçmelisiniz. Kişi türü; gerçek ya da tüzel kişi olabilir. Şirketiniz için sorgulama yapacaksanız “Tüzel Kişi” seçeneğini tercih etmelisiniz. Kendiniz için sorgulama yapacaksanız “Gerçek Kişi” seçeneğini tercih etmelisiniz.

sgk borcu yoktur edevlet2

Yukarıdaki kısımdan belgenizi oluşturabilirsiniz. Ancak ekran görüntüsünde yer aldığı gibi borcunuz varsa oluşturduğunuz belgede de borç bilginiz yer alır. Bu nedenle borçlu olmama şartıyla yapılacak olan ödemelerden yararlanma şansınız olmaz.

e-Devlet’ten e-Borcu Yoktur uygulaması için aktivasyon işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulama borcu yoktur yazılarının elektronik ortama aktarılmasını sağlar.

Arama alanına “SGK Borcu Yoktur” yazdıktan sonra aşağıda yer alan seçenekler arasından uygun olanını tercih etmelisiniz.

sgk borcu yoktur edevlet3

Tercih edebileceğiniz seçenekler “Sosyal Güvenlik Kurumu/E-Borcu Yoktur” ve aktivasyon seçeneğidir. Bu seçenekler arasından uygun olanı tercih ettiğinizde sistem sizi Sosyal Güvenlik Kurumunun sayfasına yönlendirir. Bu sayfadan yetkili olduğunuz iş yerleri için borcu yoktur belgesine ulaşabilirsiniz.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Dilekçe İle Nasıl Alınır?

SGK borcu yoktur yazısının dilekçe ile alınması mümkündür. Bunun için kuruma bir dilekçe vermeniz gerekir. Dilekçede firma adı, iş yeri unvanı ve vergi numarası gibi bilgiler yer almalıdır. Gerçek kişilerin ise kimlik numarasını dilekçede belirtmesi gerekir.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Ne İşe Yarar?

SGK borcu yoktur yazısı genellikle kurumlara ibraz için kullanılır. Bu belgeyi alanlar çeşitli kredilerden yararlanmak ya da projelere dâhil olmak amacıyla hareket eder.

Belgenin verilebileceği kurumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kredi Garanti Fonu
 • TÜBİTAK
 • KOSGEB
 • Merkezi Finans ve İhale Birimi
 • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu

Yukarıdaki kurumlara ya da farklı bir kuruma ibraz etmek üzere belge e-Devlet üzerinden alınabilir.

 • Emeklilik İşlemlerinin Başlatılması

Emeklilik işlemlerinin başlatılması için kişinin SGK’ya prim borcunun olmaması gerekir. Primler 4A ve 4C sigortalıları için işverenler tarafından ödenir. 4B’liler ise sigorta primlerini kendileri öder. Bu nedenle prim borcunu kapatmadan 4B’lilerin emekli olması mümkün değildir. Emeklilik işlemleri için kişilerden SGK borcu yoktur yazısı talep edilebilir.

 • Teşviklerden ve Proje Desteklerinden Yararlanmak

Teşviklerden ve proje desteklerinden yararlanmak için SGK’ya borcunuz olmaması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu işverenlere yeni istihdam edecekleri personel başına teşvik sağlar. Bunun yanı sıra KOSGEB de teşvik sunan kurumlar arasındadır. KOBİ’leri desteklemek amacıyla geri ödemeli ve ödemesiz destekler sunan KOSGEB sayesinde makine ve diğer donanımlara ilişkin yatırımlar kolayca yapılabilir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da çeşitli desteklerden yararlanabileceğiniz kurumlar arasındadır.

 • Kredi Çekmek

Şirketlerin kredi başvurusunda bulunabilmesi için bazı bankalar, SGK Borcu Yoktur belgesi talep eder. Kredi, işverenlerin bazı masraflarını karşılamak için başvurduğu bir yoldur. Elinde yeterli para olmayan işverenler, kredi çekerek bu açıklarını kapatabilir.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Kimler Tarafından Alınır?

SGK Borcu Yoktur yazısı işverenler ve çalışanlar tarafından alınır. Ancak sıklıkla işverenler bu belgeye ihtiyaç duyar. İşverenler tarafından bu belge alınarak ilgili kurumlara ibraz edilir. İşverenler bu belgeyi e-Devlet üzerinden kolayca alabilir. Siz de belgeyi almak için yukarıda bahsedilen adımları takip edebilirsiniz.

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK borç sorgulama yapmak için e-Devlet’i kullanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden hem işverenler hem de çalışanlar borçlarını öğrenebilir. 4A ve 4C’ye ilişkin prim borçları işveren tarafından ödendiği için çalışanlar adına sadece 4B prim borçları söz konusu olabilir. e-Devlet’te yer alan Çalışma Hayatım kısmından borç sorgulaması yapılabilir.

4B borçlarınızı öğrenmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • E-Devlet arama alanına “Çalışma Hayatım” yazın.
 • “Çalışan” seçeneğine tıklayın.
 • 4B Tescil Bilgileriniz kısmında yer alan Detaylı Bilgi alanına tıklayıp borç bilgilerinizi görebilirsiniz.

SGK borç sorgulama yaptıktan sonra ihtiyaç olması halinde borcu yoktur yazısını alabilirsiniz. SGK borcu yoktur yazısını aldıktan sonra ilgili kurumlara teslim ederek işlemlerinizi halledebilirsiniz.

En Düşük ve En Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

SGK İş Göremezlik Rapor Ödeneği Nasıl Alınır?

E-Devlet Üzerinden E-Haciz Sorgulama

Yorumlar

 1. Hamide Başaran dedi ki:

  merhaba,yurtdışı emeklisiyim. sağlıktan yararlanamıyorum. Yararlanmak için 6 ay türkiyede kalmak lazımmış diyorlar. Böyle bir durum var mı? yararlanmak için ne yapmak lazım?

 2. murat dedi ki:

  Merhaba e borç yoktur belgesi almak istiyorum yardımcı olurmusunuz kurumsal

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kurumdan aldığınız veya alacağınız şifre ile SGK sistemine girerek borcu yoktur yazısı alabilirsiniz.