emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

PTT APS Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT APS Sorgulama Nasıl Yapılır?
PTT
05.11.2019

PTT APS sorgusu, acil olarak verilen PTT gönderilerinin ne durumda olduğunu kontrol etmek için yapılır. APS’nin açılımı, Acil Posta Servisi’dir. Mektup, koli ya da başka bir gönderinin acil olarak gönderilmesi istendiğinde, PTT APS servisi kullanılabilmektedir. Servisin kullanılması için küçük bir ücretin ödenmesi gerekmektedir.

Ücretlendirme, standart PTT kargo ücretlendirmesinden daha fazladır. Kilo başına hesaplanan ücretlendirme işleminde, gönderiye göre kilo başına 2 TL’den 5 TL’ye kadar fark ödenmesi gerekebilir.

PTT APS Sorgusunu PTT Resmi İnternet Sitesinden Nasıl Yaparım?

PTT APS sorgusu için PTT resmi internet sayfasını kullanmak mümkündür. Bu işlem için https://gonderitakip.ptt.gov.tr bağlantısını kullanabilirsiniz. bağlantıya tıkladığınızda karşınıza bir sorgulama ekranı çıkacaktır. Aynı sorgulama ekranına PTT resmi web sitesine girerek sağdaki menüden de ulaşabilirsiniz.

Menüde bulunan ‘Gönderi takip’ seçeneğine tıklamanız durumunda sorgulama ekranına yönlendirilirsiniz.

PTT resmi internet sitesinden yapılacak sorgulama işleminde, APS ile normal kargo arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Bu nedenle yanınızda kargoya ait barkot numarası bulunmalıdır. Ekrana gelecek form üzerinde kargo takip numarasını ve girmeniz gerekecektir. Güvenlik numarası, ekranın alt kısmında bulunan sayı ve harflerdir.

Belirtilen boşluklara bunu girdikten sonra alt kısımda göreceğiniz ‘ Sorgula’ düğmesine tıklamanız gerekmektedir. bu sayede ekranda gönderinizin nerede olduğunu görebilirsiniz.

 PTT APS Sorgusunu E-Devlet Sisteminden Nasıl Yaparım?

PTT APS sorgusu için e-devlet sistemini kullanmak, şu adımların uygulanmasının ardından mümkün olabilmektedir:

E-Devlet PTT APS Sorgulama

 • Eğer linki kullanmak istemiyorsanız, e- devlet sistemine giriş yaparak PTT sayfasına girmeniz gerekecektir.
 • E- devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve e- devlet şifreniz ile giriş yapmalısınız.
 • Ardından üst kısımda bulunan ‘Size nasıl yardımcı olabiliriz?’ kısmına ‘PTT gönderi takip’ anahtar kelimelerini yazmalısınız.
 • Burada gönderi takip penceresi açılacaktır. Yapacağınız işlem için PTT kargo takip barkot numarasının yanınızda olması gerekmektedir. Barkot numarasını ekranda göreceğiniz boşluğa girmeniz gerekmektedir.
 • Ardından ‘sorgula’ butonuna tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT APS Sorgusunu Telefonla Nasıl Yaparım?

Telefonla PTT APS sorgusu yapmak için 444 1 778 nolu hattı aramanız gerekmektedir. işlem için sadece kargo takip numaranızı söylemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca kargo takip numarasını unutmanız halinde de bu şekilde kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

PTT APS Sorgulama İşlemi İle Neler Öğrenilir?

PTT APS sorgusu ile edinilecek bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Gönderinin yola çıkıp çıkmadığı konusunda bilgi edinilebilir.
 • Gönderinin yola çıkmış olması durumunda hangi şubede, ne durumda olduğu hakkında bilgi sahibi olunabilir.
 • Gönderinin alıcı tarafından teslim alınıp alınmadığı hakkında bilgi edinilebilir.

Sadece İsimle PTT APS Sorgusunu Yapabilir Miyim?

Sadece isim kullanarak PTT APS kargo durumunu öğrenmek, PTT telefon hattı ile mümkün olabilmektedir. Yapılacak işlem için 444 1 778 nolu telefon aranmalıdır. İlk aramada sistem üzerinden santrale bağlanacaktır. Santrali kullanarak PTT müşteri temsilcisine bağlanması sağlanmalıdır.

Bağlandıktan sonra barkot numarasının kaybedildiği, sadece isimle sorgulama yapılması istendiği beyan edilmelidir.

Görevli, ad, soyad, adres  gibi bilgilerle gönderi sahibinin verdiği bilgilerin doğruluğundan emin olmayı hedeflemektedir. Sorulara doğru yanıt vererek işleminizi sürdürebilir, gönderinizin durumunu öğrenebilirsiniz. Sadece isimle PTT APS durumu öğrenebilmenin diğer yolu da şubeleri ziyaret etmektir.

PTT APS Sorgusu Sadece T.C. Kimlik Numarası İle Yapılır Mı?

PTT APS kargo sorgusunu T.C. kullanarak yapmak, web siteleri ile mümkün değildir. Sadece T.C. kimlik numarası kullanarak işlem yapmak için şubelerin ziyaret edilmesi gerekmektedir. bu kapsamda kişilerin şubelere giderek vezneden numara alması, ardından kimlik ile gönderi durumu öğrenmek için başvurduğunu beyan etmesi gerekmektedir. ancak T.C. kimlik numarası olmadan, sadece isim kullanarak kargo sorgulama işlemine başvurulabilmektedir.

Elinizde T.C. kimlik numaranız olsa dahi, web siteleri üzerinden herhangi bir sorgulama işlemi yapamazsınız. Sorgulama işlemlerini sadece e- devlet sisteminden ve PTT resmi web sitesinden, gönderi barkot numarası ile yapabilirsiniz. bunun yanında sadece adınızla ve kimlik bilgilerinizle de telefonla sorgulama işlemlerini kullanabilirsiniz. bunun yanında yapacağınız şube ziyaretleri ile de kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

PTT APS’nin Özellikleri Nelerdir?

PTT APS’nin taşıdığı özellikler, şu şekilde sıralanabilir:

 • APS ile koli, telgraf, mektup, evrak ya da belge gönderilebilir.
 • APS’nin özelliği, gönderiyi en geç 24 saat içerisinde hedefe ulaştırmasıdır.
 • APS kullanımında, sıradan kargo kullanımına göre farklı bir ücret tarifesi uygulanır.
 • APS kullanımında ücretlendirme, kilo başına göre belirlenir. Mektup ve tebligat ücretlendirmesi sabit fiyattadır.
 • Yurt dışına da APS gönderimi yapılabilmektedir.

PTT APS Gönderim Süresi Nasıl Öğrenilir?

PTT APS’nin ne zaman gönderi yerine ulaşacağı, PTT resmi internet sayfası üzerinden bilinebilmektedir. Bunun için elinizde bir APS numarası ya da barkot olmasına da gerek kalmamaktadır. Sadece gönderi tipini ve nereye gönderdiğinizi sistem üzerinden işaretlemeniz yeterlidir. Bunun için sistemde açılacak sayfaya öncelikle gönderi tipi girmelisiniz.

Gönderiniz koli, mektup, belge ya da paket şeklinde olabilir. Ardından gönderdiğiniz yeri seçmelisiniz. Yer seçiminden sonra ekranda tahmini ulaşma zamanı yazacaktır.

PTT APS Yurt Dışı Sorgusu Nasıl Yapılır?

PTT APS yurt dışı işlem sorgusu, PTT yurt dışı gönderi sorgulama ekranından yapılmaktadır. yurt dışı kargo bölümüne PTT resmi web sitesinden giriş yapılabilir. İşlemler, yurt içi kargo sorgulamaları ile aynı şekilde işlemektedir. Yurt dışı gönderi sorgulamada da yine kargo takip numarası girilmesi gereken bir form ekrana gelecektir.

Ancak bu kez form bilgileri İngilizce dilinde yazılmalıdır. Bilgilerin girişinden sonra ‘Track’ düğmesine tıklanarak sorgulama işlemi yapılabilir.

PTT APS Yurtdışında Kaç Ülkeyi Kapsar?

PTT APS gönderi alanı yurt dışında anlaşmalı 124 ülkedir. Kişiler, hızlı gönderi servisi kullanarak 124 ülkeye gönderilerini iletebilmektedir. Bu ülkeler, aralarında PTT ile anlaşmaları bulunan ülkelerdir.

PTT Yurt Dışı Gönderileri Ne Zaman Ulaşır?

PTT’nin Acil Posta Sistemi dışındaki yurt dışı gönderileri, gönderinin verildiği günden itibaren 6 ay içinde teslim edilmektedir. Gönderi kontrolü ise gönderinin şubeye teslim edildiği günün ertesinde yapılabilmektedir. Kişiler, gönderilerini şubelere verdikten sonra, 24 saat sonrasında sorgulama işlemini yapabilirler.

Adınıza PTT APS Olup Olmadığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Adınıza PTT hızlı kargo olup olmadığını kontrol etmek için yapmanız gereken, PTT müşteri hizmetlerini aramak olmalıdır. Müşteri hizmetleri, kargonuzu sorgulamak için sizden kimlik bilgilerinizi talep eder. alacağı kimlik bilgileri ile sistemde adınıza verilmiş kargo olup olmadığına bakar. Eğer adınıza kargo varsa ya da yolda gelmekte olan bir kargo söz konusu ise, bu durumda sizi bilgilendirir.

Adınıza PTT APS olup olmadığını sorgulamanın diğer yolu da PTT şubelerini ziyaret etmek olmalıdır. PTT şubelerine yapılacak ziyarette kişilerin T.C. kimlik belgeleri yanlarında olmalıdır. Direkt olarak şubeler kullanılarak kargo sorgusu alınabilmektedir. Ancak bu şekilde yapılacak sorgulamada, eğer kargo başka bir şubede ise, bu şubeye getirme işlemi için talepte de bulunulabilir.

Bu sayede gönderilen şubeden değil, evinize en yakın şubeden kargonuzu alabilirsiniz.

PTT Kargo Barkod Numarası Sorgulama ve Takibi

PTT İhtiyaç Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.