emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ticaret Bakanı Açıklama Yaptı, Tır Şoförleri Yurt Dışına Çıkabilecek!

Ticaret Bakanı Açıklama Yaptı, Tır Şoförleri Yurt Dışına Çıkabilecek!
27.04.2020

Ticaret Bakanı Açıklama Yaptı, Tır Şoförleri Yurt Dışına Çıkabilecek! Korona virüsü nedeni ile yurt dışına çıkamayan şoförlere yönelik yasak il ilgili açıklama yapan Bakan, şu ifadeleri kullanmış bulunmaktadır. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, korona virüsü ile ilgili herhangi bir semptom taşımayan Türk şoförleri için İran ve Irak sınır kapıları haricinde giriş ve çıkış yapmak koşulu ile ülkeye girişlerine izin verilecektir. Türkiye’ye girişlerinde her türlü sağlık tedbirlerinin alınmasının ardından ise 14 gün olarak uygulanmakta olan karantina süresini beklemelerine gerek kalmaksızın tekrar yurt dışına çıkışlarına izin verileceğini belirtmiştir.

Bakan Pekcan yazılı olarak gerçekleştirdiği açıklamasında, uluslar arası ticaret sektöründe yük taşımacılığına yönelik alınan yeni kararları açıklamış bulunmaktadır. Bakan Pekcan uluslar arası yük taşımacılığı kapsamında pek çok önemli düzenlemelerin getirildiğini belirtti. Bu düzenlemelerin en önemlisinin de korona virüsü ile mücadelede gelinen aşamaya istinaden, ihracat sevkiyatlarının olumsuz olarak etkilenmesini önlemek amacı ile tedarik zincirinin zarar görmemesi ve taşımacılık sektörünün herhangi bir duraksama olmadan devam etmesini sağlamaktır. Bu kapsamda da İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı ile Dışişleri Bakanlıkları ile birlikte eş güdüm içinde oldukça önemli olan bir adım atılmış olduğunu da belirtmiştir.

Koronavirüsü Tespit Edilen Yabancı Şoförlere İzin Verilmeyecek!

Koronavirüsü Tespit Edilen Yabancı Şoförlere İzin Verilmeyecek! Yurt dışına çıkamayacak olan Türk şoförlerinin daha önce de uygulandığı gibi 14 gün süren karantina günlerini evlerinde geçirmeleri gerektiği belirtildi. Diğer yandan yapılan sağlık kontrollerinde herhangi bir süreç gözlenmeyen yabancı uyruklu şoförlere de 72 saat kuralı getirilmiş bulunmaktadır. Yabancı uyruklu şoförlerin sağlık kontrollerinde herhangi bir semptom bulunmaması sonucunda ve her türlü sağlık tedbirlerine ayak uydurmaları koşulunda yapılacak takibin ardından çıkışlarına iznin verilecektir. Yabancı uyruklu şoförlerin Türkiye’ye girişlerinin ardından, ülkemizden 72 saat içinde tekrar çıkış yapmaları taahhüt etmeleri koşulu ile belirlenen 14 günlük karantina süresinin uygulanılmadan yüklerini bırakmak için giriş izinleri verilmiş bulunmaktadır.

Ülke içerisinde giriş yapan araç için yine dezenfektan süreci uygulanacaktır. Türk ve yabancı şoförler için ilgili valilik ve kaymakamlıklardan her türlü sağlık ve güvenlik tedbirleri alınacaktır. Korna virüsü belirtileri görülen yabancı şoförlerin ülke içerisine girişlerine kesinlikle izin verilmeyecektir. Diğer yandan Türk şoförlerinin de ilgili sağlık müdürlüklerine bildirilerek tedavi altına alınmaları sağlanacaktır. Bakan Pekcan, Türkiye için önem arz eden ilaç, tıbbi malzeme ve gıda taşımakta olan araçların ülkeye girişlerinde öncelik verileceğini belirtti.

Toplam 150 Bin Firmaya Faturada Kolaylık Sağlanacak!

TÜBİTAK Koronavirüsü Aşısı ve İlacı İçin Tarih Verdi!

Koronavirüsüne Karşı Alınabilecek En Yeni Tedbirler Nelerdir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.