• Bulgaristan’dan Türkiye’ye Gelmek İçin Ne Gerekiyor?

  Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek isteyen kişilerin sayısı günden güne artış göstermektedir. Bu sebeple de  Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? sorusu gerek Bulgaristan vatandaşları tarafından gerekse de Bulgaristan’da bulunan Türk vatandaşları tarafından sık sık sorulmakta. Bu soruya cevap vermeden önce Bulgaristan’dan Türkiye’ye hangi sebepler dolayısı ile gelindiği hakkında konuşmak gerekir. Bu hususta Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelenlerin neden Türkiye’ye gelmek istediklerini aşağıdaki gibi sıralamak da mümkündür;


  • Bulgaristan’da yaşanan maddi kriz, Bulgaristan’da yaşayanlar için hayat şartlarını zorlaştırabilmektedir.
  • Çalışma imkanlarının kısıtlı olması, işsiz sayısında artışa neden olmakta, bu durum da iş arayanların Bulgaristan’dan Türkiye gibi iş fırsatlarının daha iyi olduğu noktalara göç etmesine neden olmaktadır.
  • Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşları zamanla memleketlerine dönmeyi isteyebilmektedir.
  • Bulgaristan’a yatırım yapan Türkler sürekli olarak gidiş-gelişler yapmak durumundadırlar. Aynı şekilde bu durum Bulgaristan vatandaşı olup, Türkiye’de yatırımları bulunan kişiler için de geçerlidir.
  • Turistik amaçlı geziler için Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek isteyen Bulgaristan vatandaşları vardır.
  • Aynı şekilde Bulgaristan vatandaşı olup Türkiye’de çalışma ve oturma izni almak isteyip, hayatını Türkiye’de devam ettirmek isteyen kişiler olabilmektedir.
  • Kişisel ilişkiler, evlilik, arkadaşlık sebebiyle Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek isteyen Bulgaristan vatandaşları da olabilmektedir.

  Yukarıda Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? sorusundan ziyade neden Bulgaristan’dan Türkiye’ye geliniyor sorusunu cevapladık. Bu aşamada Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek için pek çok sebebin mevcut olduğunu söylemek mümkündür. Yukarıda ise sadece bu sebeplerden birkaçına değindik.  Bunların dışında pek çok nedenden daha bahsetmek mümkündür. Bununla birlikte Türkiye’nin gerek coğrafi yapısı gerekse insanının karakter yapısı Türkiye’nin yaşanacak yer olarak seçilmesinde en büyük etkendir. Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? sorusunu aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür.

  Bulgaristan’dan Türkiye’ye Gelmek İçin Ne Gerekiyor?

  Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? sorusunu hem Türk vatandaşı olanlar hem de Bulgaristan vatandaşı olan kişiler için cevaplamak mümkündür. Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek için aranan temel şart; pasaport sahibi olmaktır. ilgili pasaporta sahip olmak için adli sicil kaydının uygunluğu önemlidir.

  Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? sorusunu cevaplarken; Türkiye’den alınan pasaportlar için, pasaport alımı esnasında istenen diğer belgeleri ve yapılan işlemleri aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür;

  • Pasaport almak için, öncelikle alınması istenen pasaportun turu seçilmelidir.
  • Pasaport çeşidinin seçilmesinin ardından, pasaportun geçerlilik süresinin ne  kadar olmasının istendiğine karar verilir.
  • Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Müdürlüğü resmi sayfasından online randevu alınır
  • Pasaport randevusundan sonra, ilgili Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Müdürlüğü şubesine gidilerek başvuru işlemleri yapılır.

  Başvuru işlemleri esnasında istenilen belgeler arasında aşağıdaki belgeler yer alır;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Biyometrik fotoğraf: Uygun ebatlarda çekilen, özellikle vesikalık fotoğraflarla karıştırılmaması gereken fotoğraf türü.
  • Pasaport harç bedelinin ödendiğini gösteren dekont: Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen bankalara pasaportun şekli ve süresine göre, pasaport başvurusunda bulunan kişi tarafından yatırılan ücret bedelini gösteren belge.
  • Pasaport kağıt bedelinin ödendiğini gösteren dekont: Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen bankalara pasaportun kağıt bedeli için, pasaport başvurusunda bulunan kişi tarafından yatırılan ücreti gösteren belge.
  • Parmak izini içeren belge: Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Müdürlüğü personeli tarafından, pasaport başvurusunda bulunan kişinin parmak izinin alındığını gösteren belge. Bu belge başvuru esnasında ilgili memur tarafından yapılır.

  Yukarıda Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? sorusuna cevap verirken pasaport için gerekli olan işlem ve belgelerden bahsettik. Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek için vize gerekmemektedir. Bu yüzden de pasaport alımı yeterlidir.

  Bulgaristan’dan Türkiye’ye Gelmek İçin Ne Gerekiyor  ve Bu Esnada Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? diye soranlar için yukarıda açıklamalarda bulunduk. Bu açıklamalarla beraber Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek isteyenler için dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Bu hususları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

  • Öncelikle alınan Pasaportun geçerlilik süresinin dikkate alınması gerekmektedir
  • pasaport süresi uzatılacak ise eski Süre dolmadan Bu işlem yapılmalıdır
  • pasaport alınacağı sırada gerekli belgeler uygun şekilde tamamlanmalıdır.

  Yukarıda Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor diyenler için Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelirken dikkat edilmesi gerekli olan hususları anlattık. Bu hususların yanında Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek adı altında Türkiye’de bulunan kişilerin iyi niyetlerini desuistimal edilmektedir. Bulgaristan’da yer alan bazı kötü niyetlikişiler Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşlarına, kendileriyle evlenmek istediklerini söyleyerek Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelebilmek için belli bir miktarda paraya ihtiyaçları olduğunu söyleyip Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşlarını dolandırabilmektedirler. Özellikle Bulgaristan’da yaşayan ve Türkiye’ye gelmek isteyen herhangi biriyle ilişki yaşayanların çok dikkat etmesi gereken bir konudur bu konu.

  Böyle bir duruma düşmemek için Bulgaristan’da yaşayan herhangi biri ile kişisel arkadaşlığı bulunan kişilerin, Bulgaristan’da yaşaya kişiye para göndermek yerine başka şekillerde yardım teklif etmeleri daha doğru olacaktır. Bununla beraber illa para yardımı yapılacak ise de, bu yardım Bulgaristan’da bulunan kişinin Türkiye’ye gelmesinden sonra yapılabilir. Bunun yanında noter yardımı alınarak ve Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor sorusu iyi araştırılarak, Türkiye’ye gelmek isteyen kişiye maddi destek verilebilir. Noter yardımı ile yapılan bu destekte parayı isteyen kişinin bilgileri noter tarafından teslim alınır ve herhangi bir olumsuzluk durumunda kişiye ulaşılabilir. Bu da ilgili ücreti gönderen Türk vatandaşının herhangi bir dolandırıcılık riskinin altına girmesini engeller.

  Bulgaristan Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bulgaristan Vatandaşlık Şartları

  Bulgaristan Vize Başvuru Formu  tıkla sorunu sor

  Bulgaristan’dan Türkiye’ye Gelmek İçin Ne Gerekiyor? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Yaşar Bayrak dedi ki:

   Bulgaristandan türkiyeye gelen bayanın uluslararası yani kendi banka hesabından gümrük vergisi alınırmı ?

  2. İsa mutlu dedi ki:

   Benim arkadasim gelecek pasaportu var ama vize gerekiyormu????

  3. mustafa akansoy dedi ki:

   bulgaristandan türkiyeye üc aylık vize ile geçmek için 1800 euro yanında bulundurması şartmı veya buna benzer şart varmı

  4. Furkan Çetin dedi ki:

   Bulgaristandan türkiyeye bir bayan gelecek evlilik için.. sağlıl seyehat sigortasi yaptirması gerekiyormus,bu sigorta ücreti kaç euro

  5. Ahmet dedi ki:

   Tğrkiyeye gelmek için türk tarafı 300 euro ayak bastı parası istiyor mu

  6. Furkan dedi ki:

   Bulgaristan vatanadaşi bir bayan evlenmek için türliyeye gelecek.. gelirken getirmesi gereken evraklar eksiksiz nedir ve saglik raporu almasi gerekli mi ucreti.. ve sinirda n gecerkenuzerinde para olmasi gerekiyor mu..
   Bilgi verirseniz teşekkur ederim

  7. Furkan Çetin dedi ki:

   Bulgaristandan bi bayan türkiyeye evlenmek için gelecek.. gelirlen getirmesi gereken belgeler nelerdir,saglık belgesi almalı mi ve fiyatı ne kadardir.. ve sınirdan gecerken uzerinde para bulunmasi gerekiyor mu

  8. Isa mengi dedi ki:

   Merhabalar yaklaşık 4 ay once ınstegramdan tesadüfen bulduğum.bir kıza arkadaşlık gönderdim kabul etti ve daha numarasını istedim face den ve watsaptan ekledik o beni ben de onu normal yazışmalar ve görüntülü konuşmalarımız halen devam ediyor ben de ona dedim turkiyeye gelmek istermisin diye olabilr dedi ama gelmek için pasaport gerekiyor çıkartayım dedi ve çıkarttı da bana fotosunu da attı ama soyle bir şey söyledi 13 yaşından 18 yaşına kadar yanılmıyorsam 850 avro ssk borcu cıkmış bu parayı ödemeden pasaportunu vermemişler böyle bir şey olabilirmi doğrumu halen konuşuyoruz ama korkularım var o yüzden yollamadım.ve kız daha 18 yaşında dedesi anaannesi ve annesi birde erkek kardeşi ile yaşıyormuş. Tabi hepsinin fotolari ni yolladı görüntü yapıyor budami dolandırıcı yoksa gercekten ssk borcu varmi bulgarca. 5 yil icin 850euro lutfen cevaplarsaniz sevinirim.

  9. vedat dedi ki:

   bulgarıstandan turkıyeye gelmek ıcın pasaport ucretı kac euro

   1. Yonetici dedi ki:

    İlk Pasaport müracaatı 14 yaşına kadar olanlara – 131 TL
    Bir sonraki Pasaport başvurusu için 14 yaşına kadar olanlara – 157 TL
    Pasaport için 14-18 yaş – 209 TL
    Pasaport için 18-58 yaş – 209 TL
    Pasaport için 58-70 yaş -157 TL
    Pasaport için 70 yaş üstü – 131 TL
    Pasaport için/kalıcı sakatlık veya türü sakatlıktan % 50 ve üzeri % 50 olan/ – 113 TL

  10. Kemal taşcan dedi ki:

   Bulgaristan dan turist olarak Türkiye ye geçerken salık karnesi ne istenilen para miktarı ne olmalıdır

  Sorunuzu Yazın