Genel

Koronavirüsüne Karşı Alınabilecek En Yeni Tedbirler Nelerdir?

Koronavirüsüne Karşı Alınabilecek En Yeni Tedbirler Nelerdir? Tüm dünya genelinde etkisini göstermeye devam eden korona virüsüne karşı alınabilecek olan en yeni tedbirleri Sağlık Bakanlığı bizzat kendisi açıklamış bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı açıklamasında korona virüsü nedeniyle birlikte kesin ya da olası bir ihtimalle gerçekleşme imkanına bağlı olarak kararın oldukça hızlı verilebilmesi amacı ile mümkün mertebe muayene ile sonuç verilmesini otopsi işlemi uygulanmamasını belirtti.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamasında korona virüsü nedenli ölümlere dayalı olarak, akciğer ve diğer organların içerisinde virüs bulunabildiğine işaret ederek, otopsilerin mümkün olduğunca negatif basınçlı salonlarda yapılmasını tavsiye etti. Otopsi işleminin bu salonlar içerisinde yapılmasının mümkün olmadığı durumlarda ise oldukça iyi hava alan bir odada gereken tüm koruma önlemlerin alınmasının ardından otopsi işleminin uygulanması gerektiğini belirtti. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan, enfeksiyon kontrol önlemleri çalışmasında yer alan korona virüsü salgınının seyri açısından bilimsel gelişmeleri takip etmek için otopsi işlemlerinde alınması gerekli olan tedbirler yeniden güncellenmiş bulunmaktadır. Buna göre yeniden düzenlenmiş tedbirler en güncel hali ile aşağıdaki gibi olmaktadır.

Koronavirüsü Ölümlerinde Otopsi İşlemi İçin Yeniden Düzenlenen Maddeler Hangileridir?

Koronavirüsü Ölümlerinde Otopsi İşlemi İçin Yeniden Düzenlenen Maddeler Hangileridir? Korona virüsüne bağlı gerçekleşen ölümlerde mümkün olduğunca ölü muayenesi ile karar verilmesi ve otopsi işlemi yapılmaması önerilmektedir. Belirtilen içeriğe göre alınan tedbirler kapsamında içeriği yeniden düzenlenen tedbir maddeleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Otopsi işleminde mümkün olan en az kişi görev almalıdır.
  • Otopsi işleminin yapacak olan kişinin, su geçirmez önlük, N95 ve FFP2 maske, gözlük, yüz siperliği ve çift eldiven maskeleri içeren kişisel koruyucu ekipmanları kullanması gerekmektedir.
  • Ceset torbasının dışı çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir.
  • Otopsi esnasında kullanılan malzemeler, otopsi işleminin hemen ardından temizlenerek steril hale getirilmelidir.
  • Otopsi işleminin gerçekleştirildiği çevresel yüzeyler öncelikle, su ve deterjan ile temizlenmelidir. Yapılan temizlik işleminin ardından en az 10’da bir sulandırılmış çamaşır suyu ya da % 70 alkol, yüzey üzerinden en az bir dakika tutularak dezenfekte edilmelidir. Hastanelerde kullanılmakta olan yüzey dezenfektanları ya da klor tabletler talimatlarına uygun bir biçimde kullanılarak dezenfekte işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Personel, dezenfektasyon sularının hazırlığını yaparken ve kullanırken solunum ve göz koruması dahil uygun kişisel koruyucu ekipmanları kullanması gerekmektedir.
  • Otopsi işleminde ortaya çıkan atıklar, tıbbı atık yönetmeliğine uygun olarak atılma işlemi gerçekleştirilmelidir.
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir