Genel

TOKİ İndirimleri 2018 Yılında da Cazip Fırsatlar Sunuyor

Türkiye’nin en güçlü kurumlarından bir tanesi olarak görülen Toplu Konut İdaresi; alt gelir ve orta gelir için ortaya koyduğu yüz binlerce ev yapma projesinde sonlara doğru yaklaştı. Tüm bunlarla birlikte, milyonlarca ailenin de ev sahibi olmasını sağlayan kuruluş belirli bir TOKİ başvuru Bedeli karşılığında herkesin çekilişe katılabileceği bir sisteme sahiptir. TOKİ çekilişi sonucunda kendisine TOKİ ucuz ev çıkan bir vatandaş; TC kimlik numarası üzerine kayıtlı bir vergi borcunun olup olmadığı ve varsa ailesinin kaç kişilik olduğu gibi bilgilerle birlikte ikametgah belgesini de götürerek, işlemlerini tamamlayabilme imkanına sahiptir. 120 aya kadar taksit imkanı sunulan TOKİ evleri, fiyat olarak ise 80.000 tl ye bile düşebilme avantajına sahiptir. TOKİ dar gelirli aileler için yapılan tüm evler, toplumun büyük bir kesimini oluşturan bu kişilerin adeta can simidi olmakta ve bütçeleri sarsılmadan ev sahibi olabilmeleri sağlanmaktadır.

TOKİ Ev Taksitlerini Ödeyenler İçin Kolaylıklar Sağlıyor mu ?

Tokilerden ev alanların alt gelir guruplarına mensup olan kişiler olduğunun bilinmesi nedeniyle, TOKİ ev taksitleri ödeyenler için de bazı kolaylıklar sağlamaktadır. Örneğin  evinizin taksit sayısı 80 aya kadar ise bazı şartları sağlamanız halinde; taksit sayısı 120 aya kadar çıkabilmektedir. Bunun için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gelir testi yaptırarak maddi durumunuzun yerinde olmadığını ve 120 aya kadar taksitle ödeme yapabileceğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. TOKİ faiz hesaplama yapıldığında bankadan alacağınız konut faizinin % 1 gibi düşük oranlara kadar inebildiği ve böylece tüm herkesin TOKİ ucuz evler kampanyalarından yararlanabileceği düşünülmektedir. TOKİ başvuruları 2018 devam etmekte olup, gerekli belgeleri sağladıktan sonra sizin de bu uygun fiyatta evlerden bir tanesine sahip olma imkanınız bulunmaktadır

TOKİ’den Ev Almak İçin Uygun Faiz Oranlarına Sahip Kredi Bulunabiliyor mu ?

TOKİ projesi 2018 yılında yapmayı planladığı konutlardan bir tanesine sahip olmak isteyen herkesin aklına gelen ilk sorulardan bir tanesi de; TOKİ’den ev almak için uygun faiz oranına sahip bir kredinin bulunup bulunmadığı olmaktadır. Halkbank ve Ziraat Bankası gibi bankalardan % 0.80 e kadar kredi bulma imkanı vardır. TOKİ üzerinden alınacak olan herhangi bir konut için ortaya çıkarılmış ev kredisi düşük faiz miktarları şu şekildedir:

 • 24 aya kadar vade seçeneğini kullanarak alacağınız kredilerdeki faiz oranı % 0.86
 • 25 ay ile 48 arasında vade seçeneği ile alacağınız kredilerdeki faiz miktarları % 0.88
 • 49 ay ile 60 ay arasındaki kredi seçeneklerini kullanarak alacağınız kredilerdeki faiz oranları % 0.94
 • 61 ay 72 ay arasında alacağınız konutlar için faiz oranları % 0.97

Olarak hazırlandı ve bu oranlar; piyasa koşullarında oluşturulabilecek en uygun faiz oranları olarak görülmektedir. TOKİ’den ev alan kişilerin yaklaşık olarak % 60 lık bir kesiminin bu kredilerden yararlanarak uygun faizleri aylık düzenli ödemelerle bitirdikleri görülmüştür.

TOKİ Borçlarını Erken Ödemek İsteyenler Ne Tür Fırsatlardan Yararlanabilir ?

TOKİ’den ev alan bazı vatandaşlar tapularına bir an önce kavuşmak ve borçlarını çok uzatmadan bitirmek isteyerek erken ödemenin verdiği bazı avantajlardan yararlanabilmektedir. Bunun için de TOKİ yüzde 20 indirim kampanyası elde edilebilecek en büyük kârlardan bir tanesi olarak görülmektedir. Örneğin eğer aldığınız dairenin 100.000 TL’lik bir borcu kalmışsa, toplu ödemeniz halinde bunun yalnızca 80.000 tanesini ödemekte ve böylece 20.000 TL’lik bir kâra geçmiş olursunuz. TOKİ ödeme kampanyası içerisinde en uygun olanlardan bir tanesi olarak görülen bu kampanya, kârlılık sıralarındaki üst yerini korumaktadır. Ancak bunun için de mayıs ayının sonuna kadar mutlaka borcunuzu ödemeniz ve borcunuzu ödediğinize dair makbuzunuzla birlikte, tapu almak için gerekli olan belgeleriniz yardımıyla; Toplu Konut İdaresi Başkanlığına başvurmanız şarttır.

TOKİ Borçlarını Ödeyemeyenler Ne Yapacak ?

Bazı durumlarda TOKİ’den ev almak isteyen alt gelir grupları veya emekliler TOKİ çekilişi sırasında kendisine ev çıktıktan sonra taksitlerini ödeyememe gibi bir duruma düşebilmektedir. Bunun içinde belirli bir TOKİ ödeme sistemi oluşturularak mağduriyetler tamamıyla giderilmeye çalışmaktadır. Eğer TOKİ’den ev aldıktan sonraki süreçte borçlarınızı ödeyemeyecek bir noktaya gelirseniz, gelir testiniz ile birlikte ve herhangi bir özür veya hastalık durumu varsa bunu da belirterek Toplu Konut İdaresi’nden başvurmanız gerekmektedir. Size tanınan taksit süresinin arttırılmasına rağmen yine ödeme yapmazsanız, sizlere bir yıl kadar bekleme süresi verilir ve eğer bu süreden sonra da ödemenize devam etmezseniz, Maalesef ki evden tahliye edilme işleminiz başlatılmaktadır. Son dönemlerde özellikle Balıkesir gibi illerde bu tarz olayların yaşandığı görülebilmektedir. TOKİ Türkiye geneli yapılan tüm projeler, genellikle vatandaşların çok daha uygun fiyatlarla ev sahibi olabilmesini uzun vadelere yayılan ödeme avantajlarıyla sağlanmaktadırl

TOKİ İndirimleri İle İlgili Belirli Şartlar Var mı ?

Toki’lerden ev alan vatandaşların çok daha uygun fiyatlarla ev sahibi olduğu görülmekle birlikte, bazı durumlarda ekstra indirimler de yapıldığı bilinmektedir. TOKİ fırsatları olarak geçen bu fırsatlardan en çok bilinenleri 185 TL’lik taksitlerle konut imkanı sunması ve yüzde yirmilik indirimler yapmasıdır. Ancak bunlar için belirli şartlar olmakla birlikte genellikle rahat bir prosedür izlenmektedir. Örneğin 185 TL’lik taksitlerle ev sahibi olmak isteyen bir dar gelirli vatandaşın; maddi yoksunluk içerisinde olduğunu kanıtlaması yeterlidir. TOKİ duyurular kısmında bu ve buna benzer birçok fırsat duyurulmakta ve vatandaşlarda gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra TOKİ başvuru belgeleri ile başvuru işlemlerini tamamlamaktadır. TOKİ’nin yaptığı ekstra indirimler de bir diğer cazip fırsat olan % 20’lik indirim için ise, kesinlikle taksitinizin 12 ay ve üzeri bir zaman dilimine kalması gerekmektedir. 12 aydan daha az kalan taksit ücretlerinin erken ödenmesinde herhangi bir indirim yapılmamaktadır.

TOKİ’ lerden İndirim Kazanmak İçin Erken Ödeme Sağlamak İsteyenler Kredi Alabiliyor mu ?

TOKİ’ ye olan borcunuzu erken ödemek istiyorsanız, bunun için Ziraat Bankası’na gidip durumunuzu ifade ederek sizin için verilebilecek olan % 1 faiz oranına sahip avantajlardan yararlanma imkanınız bulunmaktadır. Ancak bu indirimlerin başvuru tarihleri sürekli olarak değiştiği için, TOKİ’nin resmi web sitesi üzerinden düzenli olarak kontrol sağlamanız şarttır.

İstanbul’da Yeni TOKİ Ev Projeleri Var mı ?

Şu andaki en cazip fırsatlardan bir tanesi olarak görülebilecek İstanbul Kayaşehir’de 52 adet dubleks dairenin satışı TOKİ tarafından sürdürülmektedir. İstanbul TOKİ tarafından gerçekleştirilen bu projenin başvurusu için öncelikle bankaya TOKİ başvuru ücreti olarak belirtilen ücreti ödemeniz ve TOKİ başvuru 2018 İstanbul işleminizi tamamlamanız şarttır. İşlemi tamamlamak için ikametgah belgesi ile birlikte, kimlik fotokopisi ve gelir belgenizi de götürmeniz gerekmektedir.

Şu anda TOKİ Çalışmaları Belirli İllere mi Yapılıyor ?

Bir çok dar gelirli vatandaş TOKİ projesinde hangi iller öncelikli sorusunu akıllarına getirmekte ve İstanbul, Ankara gibi illerde daha çok projelerin olduğunu düşünmektedir. Ancak şu anda Türkiye’nin 81 ilinde TOKİ faaliyetleri devam etmekte olup, milyonlarca dar gelirli vatandaşa ev sahibi olması için inşaat çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca yukarıda da belirtildiği gibi ödemeler konusunda büyük kolaylıklar sağlanıp ödeme yapmayanlar için TOKİ yapılandırma gibi seçenekler de mevcuttur.

TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekliler TOKİ’den Müjde Üstüne Müjde Alıyor

Emekliler TOKİ Sayesinde Ucuza Ev Sahibi Olacak

Shares:

2 Yorumlar

 • Yeşim ERÇETİN
  20.06.2018

  balıkesir burhaniyede ikamet etmekteyim. tokiden ev almak istiyorum. nereye nasıl müracaat edebilirim.

  Cevapla
  • Yonetici
   20.06.2018

   Merhabalar,

   Toki başvuru süreci ile ilgili merak edilen tüm konuları öğleden sonra bir makale olarak sitemizde yayınlayacağız.

   Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir