Genel

Toplam 150 Bin Firmaya Faturada Kolaylık Sağlanacak!

Toplam 150 Bin Firmaya Faturada Kolaylık Sağlanacak! Korona virüsü nedeni ile birlikte Türkiye genelinde 81 ilimizde faaliyette bulunan pek çok işletme için çalışmasına yasak getirilmiş bulunmaktadır. 81 ilimizde yasak getirilen işletmelerden sadece birkaçı ise sinema, düğün salonu, kır bahçesi, çay bahçesi, yüzme havuzlar ve spor salonlarından oluşmaktadır. Bu ve benzeri gibi işletmeler için alınan karar neticesinde korona virüsü dolayısıyla iş yapamadıklarından yola çıkılarak 3 ay süre için fatura gönderilmeme kararı alınmıştır.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer alan ve faaliyetlerine geçici süre ile durdurulan işletmeler için fatura gönderimi hakkında söylenecek son sözü söylemiş bulunmaktadır. Bakan Dönmez, Genelge içeriğinde bazı işletmelerin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğunu ve bu işletmelerin sayaçlarının 3 ay süre ile okunmayacağını ve kendilerine belirtilmesine karşın yinede fatura gönderilenlerin olması karşısında itiraz edebileceklerini belirtmiş bulunmaktadır. Bakan ayrıca herhangi bir sıkıntıya sebebiyet vermeyeceklerinin altını da çizmiş bulunmaktadır.

Herhangi Bir Şüphesi Olan itiraz Edebilir!

Herhangi Bir Şüphesi Olan itiraz Edebilir! Yukarıda belirtilen işletmelere 3 ay süre ile fatura gönderilmeyeceği belirtilmiş ve korona virüsüne karşı tedbirlerin devam etmesi durumunda da belirtilen sürenin uzatılabileceği belirtilmektedir. Belirtilen 3 ay zaman zarfı içerisinde oluşacak olan kısmı faturalar için de daha sonra ödeme ya da ödenmeme planı süreç sonunda değerlendirilecektir. Belirtilen işletmeler için yanlışlıkla dahi olsa herhangi bir fatura gönderiminin sağlanması durumunda da bu işletmeler şikayetlerini bildirebileceklerdir. Yanlışlıkla fatura gönderilen bu işletmeler, Enerji Bakanlığı ve Enerji Piyasa Düzenleme Kurumu’na şikayetlerini iletebileceklerdir. Bakan konu ile ilgili oldukça hassas olduklarını ve herhangi bir yanlışlık için EPDK’ya gelen şikayetler ile hemen irtibata geçerek, yapılan yanlıştan dönülmesi için gerekenin yapılacağını belirtmiştir.

EPDK Nisan ayı başında alınan karar çerçevesinde, elektrik ve doğalgaz faturalarına yönelik olarak karar almıştır. Alınan karara göre karantinaya alınan ve idari kararlar neticesinde sayaç okuma işlemlerinin durduğu yerleşim alanlarında kıyasen fatura düzenlenmeye başlamış bulunmaktadır. Konu ile ilgili olarak Bakan Dönmez, büyük kentlerde böyle bir karantina uygulamasının çok olmadığını belirtmiş ve faturaların vatandaşın gerçek tüketim değeri üzerinden yansıtıldığını belirtmiştir. Şüphesi olan vatandaşların itiraz edebileceğini ve kendilerinin de üzerlerine düşen vazifeyi yerine getireceklerini belirtmiştir.

TÜBİTAK Koronavirüsü Aşısı ve İlacı İçin Tarih Verdi!

Koronavirüsüne Karşı Alınabilecek En Yeni Tedbirler Nelerdir?

Çalışanlar için Aylık 1.170 TL Nakdi Destek Başvuruları Başladı

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu