Genel

3 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Onaylandı!

3 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Onaylandı! Gelen son dakika bilgisine göre 1 Mayıs Cuma, 2 Mayıs Cumartesi ve 3 Mayıs Pazar 2020 tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bu gün toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabine ekibinin ana gönden maddesi yine korona virüsü ve alınabilecek tedbirler kapsamında yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantı yaklaşık olarak 3,5 saat sürmüş bulunmaktadır. Gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından, Cumhurbaşkanı toplantı içeriği ve alınan kararlar neticesiyle ilgili şunları belirtmiş bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, toplantı sonrası konuşmalarına Ramazan Ayının tüm Milletimize ve Müslüman kardeşlerimize hayırlı olması temennilerini iletti.  Korona virüsü testleri ile ilgili yaptığı açıklamasında toplam test sayısının1 milyona yaklaştığını belirtti. Erdoğan iyileşen hasta sayısının, yeni hasta sayısını geçmesi kırılma noktasında olduğumuzu gösterdiğinin ifadesidir dedi. Türkiye’nin korona virüsü nedeni ile ölen vakalar arasında, Avrupa ülkeleri arasında en iyi ülke durumunda olduğunu ifade etti. Salgını oldukça rahat bir şekilde göğüsleyebilen bir sağlık sistemimizin olması işlerin aksamadan ilerlemesini sürdürmede son derece önem arz etmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın her tarafındaki vatandaşlarımıza sahip çıktığımızı belirtmektedir. Yurt dışına seyahat için giden 40 bin vatandaşımızı ülkemize getirildiğini ve ilk olarak karantinaya aldıklarını ve daha sonra da sağlıklarından emin olunca evlerine uğurladıklarını belirtti. Şimdi aynı olayı 25 bin vatandaşımız için uygulayacaklarını belirtti. Yurt dışında bulunan hiçbir hastayı da sahipsiz bırakılmadığını sözlerine eklemiş bulunmaktadır.

1 Mayıs 2020 Tarihinden Başlayarak 3 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak!

1 Mayıs 2020 Tarihinden Başlayarak 3 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak! Bu hafta sonu 1 Mayıs Cuma günü başlayan ve 3 Mayıs Pazar 2020 günü sona eren 3 gün sürecek sokağa çıkma yasağı uygulanma kararı alınmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan geçtiğimiz hafta uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağı için vatandaşlar tarafından gösterilen hassasiyete kendi şahsım ve heyetim adına teşekkürlerimi iletirim dedi.

Korona virüsü için bu hastalık insandan insana bulaşarak yayılıyor, insanların hareketliliğini ne kadar azaltırsak o kadar bulaşma zincirini kırabiliriz dedi. Bu sürecin okullar, spor tesisleri, işletmeler tarafından faaliyetlere kısıtlama getirilmesi bu anlamda oldukça büyük etki göstermiş olmaktadır. Yakalanan bu güzel gidişatın devam etmesi adına sokağa çıkma yasağının bayram sonuna kadar sürdürmeyi düşündüklerini de belirtmiş bulunmaktadır.

  • Bu hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma yasağına vatandaşlarımızın uyum göstermesini bekliyoruz. Ayrıca 1 Mayıs Cuma günü saat:09.00 – 14.00 arasında market ve bakkallar açık olacaktır.
  • Adliyedeki erteleme süreci 30 Nisan’dan 15 Haziran tarihine kadar uzattıklarını belirtti.
  • Çiftçilerin Mayıs ve Haziran 2020 tarihlerinde vadesi gelen kredi ödemelerini faizsiz olarak 6 ay ertelemiş bulunmaktayız.
  • Evden çalışma süresi 27 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatılmış bulunmaktadır.
  • Kredi Garanti Fonu kefaletiyle birlikte, çoğunluğu KOBİ’lerin oluşturduğu firmalar finansman desteğinden faydalanmış bulunmaktadır. Çalışanların maaşlarını asgari ücrete kadar olan kısmını devlet karşılamaktadır.
  • 1 milyon 360 bin vatandaşımıza ödemeleri yapılmış bulunmaktadır. Ücretsiz izine çıkartılan ya da sözleşmesi fesh edilen vatandaşlara 1.177TL gelir desteği sağladıklarını belirtmiştir.
  • Mücbir sebep kararı alan iş verenlerin, 40 milyar tutarındaki sigorta primi ödemelerini 6 ay ertelemiş bulunmaktayız.
  • 2 milyon 1 bin haneye ve ardından 2 milyon 3 yüz bin haneye de 1.000’er TL nakdi destek ödemesi yapılmıştır.
  • Herhangi bir ön şart aramaksızın başvuruda bulunan herkese yapılacak 1.000’er TL nakdi yardım yapacağımız üçüncü bir destek nakdi ödemesini devreye aldıklarını da belirtti.
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir