Sorgulamalar

TC No İle Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Son zamanlarda internet kullanımı oldukça artmıştır. Artık 7’den 70’e hemen herkes internetten işlem yapmaktadır. Sosyal medyada dolaşmayan, facebook, twitter, watsapp gibi sosyal medya araçlarında birini ya da birkaçını kullanmayan yok denecek karar azdır. Sosyal medyanın yanı sıra internetten birçok işlem yapılmaktadır. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan internet kullanımı, Yemek siparişinden, alış verişe kadar hemen her işlem internette yapılabilmektedir. Tüm bunlarla beraber devlet kurumları da günümüz şartlarına uyum sağlayarak, ilgili kişilerin hemen hemen tüm işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilmektedirler. Ülkemizde tüm bakanlıkların bağlı olduğu kurumların tamamına yakını artık işlemlerini internetten yapabilmektedir. Daha önceden ismi sosyal sigortalar kurumu olan ancak kurumların birleşiminden sonra SGK olan kurumda da resmi bir takım işlemler internetten yapılabilmektedir. TC no ile sigorta sorgulama işlemi de internetten yapılabilmektedir.


İnternet üzerinden yapılabilen pek çok işlem gibi, TC No İle Sigorta Sorgulama işlemleri yapılırken birçok yöntem kullanılabilmektedir. İster kamu da ya da özelde çalışan olsun isterse de bağkur primi ödeyen olsun isterse de emekli olsun SSK hizmet dökümünü inceleyebilmektedir. Kaç prim günü olduğu, ne kadar prim ödendiği emeklilik için ne kadar zamanı olduğu ve benzeri pek çok konuda bilgi sahibi olunabilmektedir. Bunun için TC kimlik numarası yeterli olmaktadır. Gelişen teknoloji pek çok kolaylığı da beraberinde getirmektedir. Daha önceden ihtiyaç duyulan herhangi bir resmi belge alabilmek için ilgili kuruma gidilip oradan alınabilmekteydi. Bu da zaman kaybına sebep olmaktaydı. İlgili kuruma gitmek, haliyle yığılma olacağı düşünüldüğünde sıra beklenmek zaman kabına sebep oluyordu. Tüm dünya ile beraber Türkiye’de de yaşanan teknolojik gelişmeler bu işlemlerin oldukça kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlamıştır.

TC No İle Sigorta Sorgulama İşlemi Hakkında

TC no ile sigorta sorgulama eski adıyla sosyal sigortalar kurumu hizmet dökümü olan 4A SGK hizmet dökümü ilgili kişinin çalıştığı işlerle ilgili tüm bilgilerini içeren bir belgedir. Artık 4A SGK belgesini sorgulatmak çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sorgulama da prim ve gün sayılarının listesine ulaşılabilmektedir. Şifresiz olarak yapılabilen sigorta sorgulamanın yanı sıra E-Devlet şifresiyle de sigorta sorgulaması yapılabilmektedir. Şifresiz olarak yapılan sorgulamalar, E-SGM hizmet sorgulama ekranına girilerek yapılabiliyor. İşlem şu basamaklarla gerçekleştirilebilir: E-SGM sitesine girilir, E-SGM sorgulama ekranına ulaşılır, bu ekrana TC kimlik numarası ile uyruğu girilir. Nüfus cüzdanı cilt numarası, doğum yılı ve nüfus ili girilir. Giriş seçeneği tıklandıktan sonra ilgili kişinin sigorta bilgilerine ulaşılmış olunur.

TC No İle Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Tc no ile sigorta sorgulama 4A SGK hizmet dökümü başka deyişle SSK prim sorgulama, ilgili kişi için hangi tarihler arasında, yatırılan primleri SSK hizmet dokümanı ile birlikte prim sorgulaması yapılarak öğrenilebiliyor. O güne kadar çalışılan yerlerle beraber ne kadar süre ile çalışıldığı, varsa yapılan işyeri değişiklikleri, çalışılan işyerlerinin sigortalı için yatırmış olduğu sigorta prim miktarlarını öğrenebilme imkânına sahip olunabiliyor. Yine SGK sorgulama sistemi üzerinden 4A SGK hizmet dökümüne yani SSK hizmet dökümüne ulaşılması içinde aynı işlemlerin yapılması yeterli oluyor. SSK prim sorgulama işlemleri için yapılan araştırma SGK prim sorgulama işlemleri içinde aynı şekilde yapılabilmektedir. E-Devlet şifresi ile E-Devlet sistemine giriş yapılarak ya da SGM sisteminde de prim sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. SGM sistemi ile prim sorgulaması yapılırken SGM ekranında açılan ilgili bölümlere kişinin uyruğu, TC kimlik numarası, nüfus cüzdanı cilt numarası ve nüfusa bağlı olduğu il ile doğum yılı yazılarak sisteme girilir. Ekranda açılan menülerden istenilen işlem seçilerek gerekli inceleme yapılabilir. Tüm bu işlemler ve başka resmi birçok iş ve işlem E-Devlet şifresi kullanılarak çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Peki, E-Devlet şifresi nasıl alınıyor? PTT şubelerinden herkesin kolaylıkla alınmaktadır.

Son dönemlerde oldukça fazla göçmenin yaşadığı bir ülke haline gelen Türkiye de oldukça fazla sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan insan bulunuyor. Özellikle Suriye’den gelen milyonlarca insanın sosyal güvenlik sistemine dâhil edilmesi ve insanca yaşam koşullarının oluşturulabilmesi amacıyla onlarında bir çeşit sosyal güvence içerisine alınması kaçınılmaz bir durum olmuştur. Tabi ki bu durumda birçok düzenleme yapılması da gerekmiştir.  Bu işlemler yapılırken kullanılan internet tabanlı uygulamaların da buna uygun hale getirilerek güncellenmesini gündeme getirmiştir. TC no ile sigorta sorgulama Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmayan bireyler için benzer işlemlerle yapılmaktadır. Başta Suriye’den gelenler olmak üzere tüm göçmenlerle ilgili olarak göç idaresinden vatandaşlık ile ilgili işlemler yapılmaktadır. Burada verilen ikamet tezkere numarası ile birçok resmi işlem yapılarak farklı uyruklu bireylerin mağduriyetleri giderilebilmektedir.

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin izleyeceği yol ise; ilgili kişinin uyruğu ve ikamet tezkeresi numarası ile giriş yapılıyor. Ardından açılan ekranda güvenlik kodu kısmına, karşısında bulunan harf ve sayı Karakterleri girildikten sonra sorgula butonu tıklanır. Açılan ekranın sağ kısmında bulunan hizmet bilgisi yazısı sekmesinden 4A hizmet bilgisi sekmesi tıklanır. Açılan bölümde ilgili bireyin prim ödemeleri ile SSK hizmet dökümüne ulaşılmış olur. E-Devlet sitesinden TC kimlik numarası girilerek de işlem gerçekleştirilmekte olup, PTT’den alınabilecek şifre ile işlem gerçekleştirilmektedir. Geri kalan işlem basmakları yukarıda anlatıldığı gibi gerçekleşmektedir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Selâmlar merhaba.
    Ben 04-10-2000 yılı sigorta girişim var askerliği yatırınca 04-02 -1999 geri gidermi.? Veben 10-11-1961 doğumluyum 6040 günüm var ne zaman emekli olurum?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı