• Anlaşmalı Boşananların Maaşı Kesilir mi?

  Devlet neredeyse bütün konularda yardımcı olmaya çalışsa da son zamanlarda yine de ortaya ilginç durumlar çıkmaya başladı. Çalışmak istemeyen ya da aklınca işgüzarlık peşinde koşan birtakım insanlar sırf eşinden, annesinden ya da babasından emekli maaşı alabilmek için anlaşma yoluna giderek boşanmaya başladılar. Bu şekilde de güya aylık kazançlarını artırmayı hedeflediler. Ancak yine devlet eli ile yapılan yaptırımlar ile anlaşmalı boşananların maaşı kesilir mi diye düşünmeyi de bir anlamda unuttular.


  Peki gerçekten anlaşmalı boşananların maaşı kesilir mi?

  Bir diğer adı ile “haksız kazanç” olarak da nitelendirebileceğimiz bu iş sonunda yargıya taşındı ve konu da böylelikle gündemdeki yerini almayı başardı. Olay bu şekilde değerlendirilirken bir diğer soru da şu şekilde karşımıza çıkıyor. Devlet bu şekilde hayatını idame ettirenleri nasıl tespit edecek?

  Kimler şikayet ediyor?

  Evli çiftler genellikle bu yola başvurmayı düşündüğünde boşanma kararını elbette alıyorlar. Fakat aldıkları bu kararı da bir şekilde en yakınlarına anlatmak durumundalar. Bu boşanma işi gerçek anlamda bir boşanma olmayacağından dolayı da aynı evde yaşamaya devam ediyorlar. O yüzden de çevrelerindeki insanlara başka bahaneler sunamıyorlar ve durumu olduğu gibi anlatmak zorunda kalıyorlar.

  Büyükler ve çevredeki diğer insanlar ilk zamanlarda durumu kabul etseler de zamanla araya bir problem girdiğinde genellikle intikam alma düşüncesi ile bu sefer başta kabullendikleri bu durumu ilgili yerlere bildiriyor ve bu yardımın kesilmesini istiyorlar.

  SGK gibi büyük çaplı kurumlar tek tek evleri dolaşamayacağından ötürü gelen bu tip ihbarları olabilecek en kısa sürede değerlendirmeye çalışıyorlar. Bu yüzden de şikayette adı geçen adrese bir ekip yollayarak orada öyle bir olayın olup olmadığına bakıyorlar. Eğer çift gerçekten böyle bir şeye kalkışmışsa da artık anlaşmalı boşananların maaşı kesilir mi diye sormak için çok geç kalmış oluyorlar.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Hangi durumlar bu konunun dışında kalıyor?

  5510 sayılı Kanun’un 56. maddesine göre eşi ile boşanan bir kişi boşanmanın gerçekleşmesine rağmen hala karşı taraf ile aynı evde yaşıyorsa bu maaş alamayacağını göstermektedir. Ancak eğer bir kişi evli olmadığı halde bir başkası ile aynı evi paylaşıyorsa arada nikah ya da boşanma gibi olgulara değinilmeyeceğinden dolayı bu durumda anlaşmalı boşananların maaşı kesilir mi sorusunu gündeme getirmek dahi yanlış olacaktır. Sonuçta kadın ya da erkek fark etmeksizin beraber yaşanılan kişi eski eş değildir.

  Öte yandan eski eşin ara sıra eve gelmesi de “Anlaşmalı boşananların maaşı kesilir mi?” kapsamında değerlendirilmemektedir. Sonuç olarak iki eski eş boşandıklarında dost kalabilmekte ve zaman zaman görüşebilmektedir. Ayrıca arada çocuk varsa da eski eşin ara sıra eve gelerek çocuğunu görmesi de suç teşkil etmemektedir.

  Anlaşmalı boşanma şikayetleri için ihbar yolları nelerdir?

  Eğer etrafınızda böyle bir olaya kalkışan bir çift var ise şikayetlerinizi bağlı bulunduğunuz il ve ilçe SGK kurumlarına yazılı olarak bildirebilirsiniz. Bu şekilde şikayetin bir nüshası da sizde bulunabileceği gibi şikayetin durumu hakkında çok daha net bilgilere ulaşmanız mümkündür.

  Yazılı bir şikayette bulunmak istemiyor ve bir an önce durumun yetkililerce öğrenilmesini istiyorsanız “ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi” ile temasa geçebilirsiniz.

  Son olarak da BİMER üzerinden şikayette bulunabilirsiniz.

  Yukarıda anlattığımız üç yol için de isimsiz şikayetlerde bulunmanız mümkündür.

  Şikayet durumunda nasıl bir yol izlenir?

  SGK şikayeti aldıktan sonra denetim memurları vasıtası ile olay yerine ulaşacak ve verilen adrese giderek bir ön soruşturma yapacaktır. Burada yapılan işlem aslında basit bir soru cevap şeklinde gerçekleştirilecek ve olayın gerçekliği tespit edilmeye çalışılacaktır. Devamında ise daha kapsamlı bir soruşturma başlatılacak ve komşulardan çevre esnafa ve akrabalara kadar ifadeler alınmaya başlanacaktır.

  Buraya kadar sonuç alınamadığı takdirde son bir işlem olarak da verilen adrese gelen faturalar ve kişilerin ortak ya da bireysel hesapları incelenecektir. Eğer birlikte yaşadıkları tespit edilirse de “Anlaşmalı boşananların maaşı kesilir mi?” sorusunun cevabı da doğrudan “Evet” olarak gelmektedir.

  Boşanan eşler ne yapmalı?

  Hadi anlaşmalı boşananların maaşı kesilir mi konusunu da bir kenara bırakıp alınacak önlemlere bakalım. Eğer boşanma gerçekleşmiş ise ve böyle bir şey yüzünden rahatsız edilmek istemiyorsanız ilk yapacağınız şey ikamet adresinizi değiştirmek olsun. Zaten boşandınız ve zaten evlerinizi ayırdınız. Neden ikamet adresinizi değiştirmeyesiniz ki?

  Bir diğer açıdan yasal anlamda evrak bulundurduğunuz tüm kurumlar için de adres değişikliğinizi yapın. Mesela cep telefonu faturanız yeni adresinize gelsin ya da banka hesabınız için kayıtlı adresiniz de yine yeni olarak güncellensin.

  Eğer arada böyle bir işgüzarlık yok ise hem eski eşinizi hem de bilinçli şekilde kendinizi mağdur etmeyin. Ayrıca Yargıtay’ın konu hakkında ikna edilmesi açısından bunlar bile yeterli olmayabilir. Ayrıldığınız halde hala iki evli insan gibi sık sık aynı evde buluşuyor ve beraber bir şeyler yapıyorsanız bu durum da çevre tarafından “Boşandılar. Ama ayrılamadılar.” algısı yaratıyorsa bu da Yargıtay’ın sizi suçlu olarak addetmesi için yeterli görülecektir.

  Anlaşmalı boşanmada maaş almak dolandırıcılığa girer mi?

  Biraz daha önceki zamanlarda aslında bu durum “Kamuyu Dolandırmak” olarak geçiyor ve SGK ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulunabiliyordu. Ancak yasanın son geldiği durumda artık Türk Ceza Kanunu’nda bu durum suç teşkil etmiyor.

  Ölüm Yardımı Ödeneği Kimlere Ödenir?

  Boşanan Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır?

  Rapor Parası Nereden Alınır?  tıkla sorunu sor

  Anlaşmalı Boşananların Maaşı Kesilir mi? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. mehmet ayar dedi ki:

   eşimden boşadım 3 sene sonra babası
   öldü ölüm aylıgı baglandı
   eski eşimle yaşıyoruz maaşı
   kesilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şikayet edilirse veya tespit edilirse maaşı kesilir.

  2. Hatice Altın dedi ki:

   Ben ayrıldıgım insanla yasamadıgım halde yaşıyo denildi cok şey göz ardı edildi ben koskaca sgk nasıl basa cıkayım haksızlık onlara deyil kücük kızımla bana yapıldı araştırılma olurken aynı şehirde bile deyildim mahkemeyi önce kazandım yargıtaya gitti bozdu kaybettim dosya kapandı tejrar actım mahkeme tekrar kazandım yargıtaya gitti kac sene gecti hala gelmedi ben kızımla cok ac kaldık kimseye derdimi anlatamadım şimdi yardımla geciniyom bekliyom yargıtaydan onanmasını yardım bize yeterli gelmiyo bizim cektiklerimizin hesabını kim vercek durumumuz ne olcak diye uyku düzenim kalmadı haksızlıga ugradım

  3. Zerrin alsan dedi ki:

   Bugün itibariyle işimden ayrilm işsizlik maaşı nasıl alabilirim

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    İşsizlik maaşı başvuru aşamalarını aşağıda ki linke tıklayarak görebilirsiniz.
    https://www.ssk.biz.tr/issizlik-maasi-nasil-alinir-2018/

  4. Hakan Kenar dedi ki:

   anlasmalı bosaanlar kız basınını alamaz vefat etmis maası alamaz bunları sikayet etmek lazım

  5. Hadice dedi ki:

   Boşandıkran sonra adam çocuklarını görmeye geliyorsa arada bir yada sık sık kadının elinden bu durumu çözmek için bir şey gelmiyorsa neden sadece kadın mahkemelerde sürünüypr erkek nwden suçlu görülmüyor. Bı durumda asıl suçlu erkek değilmi neden bütün çileyi kadınlar çekmek zorunda. Hem aylık kesiliyor hem mahkemede sürünüyor

  Sorunuzu Yazın