• Sigorta Lensi Karşılıyor Mu?


  Sigorta Lensi Karşılar Mı?

  İnsanların başına çeşitli rahatsızlıklar gelebilir. Bu rahatsızlıklar bazen kalıtsal, bazense sonradan vücutta oluşan hastalıklardır. Kalıtsal ya da sonradan meydana gelen hastalıklardan biri de göz hastalıklarıdır. Göz sağlığı her şeyden önemlidir. Çünkü görme yetisi, iki gözümüzün birbirleriyle arasındaki bağlantısı ile çalışır. Birinin dahi zarar görmesi birey için tehlikelidir. Dış dünya ile bağlantımızı sağlayan göz sağlığının kontrolü de oldukça önemlidir. Ancak elimizde olmayan nedenlerden dolayı bazı zamanlarda bizler bu tür göz hastalıkları ile karşılaşabiliriz. Doktor tedavisi ile beraber hastalarda gözlük, lens gibi tedavilere başlanır. Bu tedaviler sonucunda görme yetisi iyileştirilir. Gerçekleştirilen bu tedavilerin masrafları vatandaşların sigortaları tarafından karşılanmaktadır. Bu yazımızın devamında ise “Sigorta Lensi Karşılıyor Mu?” sorusuna bir cevap alabilirsiniz.


  Sigorta Kurumu Lens Masrafını Karşılıyor Mu?

  Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı çalışanlarının hastane masraflarının büyük bir çoğunluğunu karşılar. Devlet tarafından hizmet veren bu kurum SGK’lı çalışanlarına çeşitli imkânlar sunar. Örneğin eczanelerden alınacak olan ilaçların gerçek fiyatları ödenmez. Bunun belli bir kısmı ödenir. İşte bu şekilde de vatandaşların maddi açıdan darlığa düşmemesi sağlanır. Göz hastalığının birincil tedavi yöntemi gözlükken pek çok hasta daha rahat kullanımından dolayı lensi seçmektedir. Lens kullanmak ise gözlük kullanmaya göre daha masraflı bir işlemdir. Ancak artık son zamanlarda gerçekleştirilen değişiklikler sonucunda SGK kurumu lens masrafını da karşılamaya başlamıştır. Yani göz problemi çeken ve gözlük kullanmak istemeyen vatandaşlar artık sigortaları sayesinde kolay bir şekilde lens alıp kullanabileceklerdir. Artık bu nedenle sigortalı göz hastaları sigorta lensi karşılıyor mu diye düşüncelere son verebilir.

  Sigortalı Olanlar Lens Kullanmaya Nasıl Başlayabilir?

  Eğer sizler de bir göz hastalığına sahipseniz artık lens kullanımına ücretsiz geçebilirsiniz. Gözlük, gözlük camı gibi masrafları karşılayan SGK Kurumu artık lens kullanımını da masrafsız kılmıştır. Bu sistemden yararlanmak için elbette yapılması gereken birtakım işlemler vardır. İlk olarak SGK ile anlaşmalı olan hastane ve sağlık kuruluşlarına gidilip reçete alınmalıdır. SGK lens ödemesi için alınacak olan bu reçete önemlidir. Aldığınız bu reçetenin bir de fotokopisini isteyiniz. Fotokopili reçetede T.C. kimlik numaranızın, adınızın, soy adınızın yazılı olmasına dikkat ediniz. Sonrasında sağlık kurumunun sicil numarasını, reçetenin verildiği tarihi ve reçetenin protokol sayısının yazılı olmasına kontrol ediniz. İşte tüm bu işlemler sigortalı lens almak için yeterlidir. Son olarak da optik mağazalara giderek lenslerini alabilirler.

  Lens Değişimleri Ne Kadar Zamanda Bir Gerçekleşir?

  Devlet lens kullanımını sigortalı vatandaşlara ücretsiz kılsa da sürekli olarak değişime izin vermemektedir. SGK lens ödemesi kapsamında kontakt lens değişim süreleri belirlenmiştir. Yetişkin bireyler bu kontakt lens değişimini 2 yılda bir kez gerçekleştirebileceklerdir. Ancak 18 yaşından küçük çocuklar için bu süre aynı değildir. Bu yaştaki çocuklar gelişim çağında olduğu için onların kontakt lens değişim süresi 6 ay olarak belirlenmiştir.  tıkla sorunu sor

  Sigorta Lensi Karşılıyor Mu? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Müzeyyen demez dedi ki:

   Ben Yen’i gözlük aldım şimdi akıllı lens taktırmak istiyorum sağ bunu karşılıyor mu

  Sorunuzu Yazın