• 2018 SGK, Sigorta Lensi Karşılıyor mu?

  İnsanlarda en sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer alan göz hastalıkları oldukça önemli bir sorun olarak görülmektedir. Vücudumuzdaki görme duyusunu yöneten ve aktivitelerin en iyi biçimde gerçekleşmesine katkı sunan gözlerde meydana gelen her türlü bozukluk yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Görme yetisine bakıldığında iki gözün birbirleri ile arasındaki bağlantı ile çalıştığı anlaşılmaktadır. Dış faktörlerden kaynaklanan, zamanla hasar gören ya da genetik olarak bozuk olan gözlerin tedavi süreci son derece önemli olmaktadır. Göz hastalıkları ile karşılaşıldığında en kısa sürede uzman doktordan destek almak ve gerektiği durumlarda ilaç, gözlük ya da lens tedavisi uygulaması zorunlu olmaktadır.


  Ancak bu tedavi sürecinde vatandaşların masrafları karşılama noktasında bazı sıkıntılarla karşılaştıkları bilinmektedir. Ancak ne var ki gerçekleşen tedavilerin masrafları sigorta tarafından karşılanmaktadır. 2018 SGK kapsamında da gereken destek devlet tarafından hasta olan kişilere verilmektedir. Tedavi sonrasında ortaya çıkan destekleyici ürünlerin sigorta tarafından karşılandığı bilinmektedir. Peki sigorta lensi karşılıyor mu? Bu konuda birçok kişi tarafından oldukça fazla merak edilmektedir.

  2018 Reçetesi Olan Hastalar Nasıl Lens Alabilir?

  Sigortalı olan hastalar lens kullanımına ücretsiz olarak geçebilmektedir. Bu durumda sigorta lensi karşılıyor mu? Sorusunun cevabı evet olarak belirtilmektedir.  Gözlük ya da gözlük camları gibi masrafların SGK tarafından karşılanması durumu günümüzde lens kullanımları için de geçerliliğini korumaktadır. Bu yapmak isteyen kişilerin bazı işlemleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bunlar:

  • Hastanın Sosyal Sigortalar Kurumu ile anlaşmalı olan bir sağlık kuruluşundan göz hastalığına yönelik olarak reçete alması gerekmektedir.
  • SGK bu reçeteye göre ödeme gerçekleştireceği için alınan bu evrakın fotokopisinin istenmesi gerekmektedir.
  • Reçetenin fotokopisi ile gereken lensin alınması için anlaşmalı optik lens mağazalarına gidilmesi yeterli olmaktadır.

  Fotokopisi olan reçetede; T.C. Kimlik Numarası, ad ve soyadı, sağlık kurumu sicil numarası, reçetenin verildiği tarih ve protokol numarasının olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüm bu bilgiler anlaşılır biçimde olmazsa lens temini noktasında sıkıntı yaşanabilmektedir.

  2018 SGK kapsamında devlet lens kullanan vatandaşları için ücretsiz kullanım hakkı sunmaktadır. Ancak kullanım ve değiştirme aşamasına bakıldığında lens değişim süreleri 2 yılda bir gerçekleşmektedir. Fakat 18 yaşından küçük çocuklar için lens değişim süresi 6 ay olarak düzenlenmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 SGK Lenslerin Ne Kadarını Karşılıyor?

  2015 yılından bu yana yapılan çalışmalara bakıldığında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kontak lens alımlarında da ücretleri karşıladığı görülmektedir. Her göz bozukluğunda devlet tarafından lens yardımının yapılmadığının da altını çizmekte fayda bulunmaktadır. 2018 SGK kapsamında lens yardımı yapılan kişiler bazı kısıtlı şartlara haiz olmak durumundadır. Bunlar:

  • Göz rahatsızlığı katarakt olanlar,
  • Çocukların göz gelişimi noktasında yardıma ihtiyacı olan kişilere devlet tarafından kontak lens yardımı yapılmaktadır.

  Bunun dışında; numaralı ya da numarasız, renkli veya renksiz lensler SGK tarafından ödenmemektedir. Genel olarak bakıldığında lenslerin reçeteli değil aksesuar amaçlı kullanıldığı görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında SGK da bu ürünlerin faturasını kişilerin kendisinin ödemesinin doğru olacağını düşünmektedir. Hatta özel sağlık sigortası olanlar danışmanları ile görüşerek sunulan poliçenin bu uygulamaya dahil olup olmadığını öğrenebilirler.

  En fazla merak edilen Sigorta lensi karşılıyor mu? konusunun yanında SGK’nın tutarın ne kadarını karşıladığı da merak edilen detaylar arasında yer almaktadır. Kurum lens fiyatlarının tamamını karşılamadığı gibi belli bir miktarının ödemesini gerçekleştirmektedir. Kurum tarafından yapılan ödemelere bakıldığında:

  • Yetişkin bireylerde 2 yılda bir lens yardımı yapılmaktadır.
  • Çocuklara ise 6 ayda bir lens yardımı yapılmaktadır.

  Bunun yanında 2018 yılı itibari ile SGK; yıllık lenslerde:

  • 1 adet 170 TL iken iki adet için 340 TL yardım yapmaktadır.
  • SGK aylık olarak değişmesi gereken lenslerde 6 çift kontak lens için sadece 100 TL ödeme gerçekleştirmektedir.

  Alınacak olan lenslerin belirtilen tutarların üzerinde olması halinde ise kişilerin kendi ödemelerini ekstra olarak yapmaları gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık raporunda belirtilen sürelerin dolması durumunda ödeme gerçekleştirmektedir.

  2018 SGK, Sigorta Lens Karşılama Şartları Nelerdir?

  2018 SGK kapsamında hastaların lens ücretlerinin bir kısmının karşılanmasının bazı şartları bulunmaktadır. Bunlara bakıldığında:

  • Konjenital katarakt sebebi ile ameliyat olmuş kişilerde,
  • Tek veya iki gözde lens bağlarının kopması ve sonrasında göz içine lens konulmaması gereken durumlarda,
  • Gözlük uygulayan kişilerin gözle görme keskinliklerinin 10/10’a kadar artmama durumlarında, üçüncü basamak olarak değerlendirilen göz sağlığı ve hastalıkları uzman hekimlerinin yer aldığı hekim raporu sonucunda devlet tarafından ödeme yapılmaktadır. Solüsyon ücretleri kişisel olarak karşılanmaktadır.

  Sistem Nasıl İşliyor ?

  Sigortaya bağlı olarak çalışan kişilerin hastane masraflarının büyük bir çoğunluğunu karşılamaktadır. Devlet tarafından hizmet sunan kurum çalışanlarına farklı imkanlar sunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; vatandaştan reçetede bulunan ilaç ücretlerinin bir kısmı temin edilmektedir. Bu durum kişilerin ekonomik olarak çok fazla zorlanmamalarını sağlamak amacı ile yapılmaktadır. Göz hastalıklarında tedavi gerçekleştirilirken göz bozukluklarına gözlük reçete edilmektedir. Ancak hem görünüş hem de kullanım kolaylığı açısından lens kullanmak daha avantajlı olmaktadır. Devletin son yaptığı değişikliklere bakıldığında SGK’nın lens masraflarını karşıladığı görülmektedir. Sonuç olarak bakıldığında; göz problemi çeken kişilerin gözlük kullanmak yerine sigorta aracılığı ile lens almaları mümkün hale gelmektedir. Ancak SGK belirli şartları sağlayan kişilerin lens ücretlerinin yalnızca belirli bir kısmını karşılamaktadır. Bu hususta sigorta lensi karşılıyor mu? Konusunu araştıran kişilerin detaylı bilgiyi edindikten sonra başvurmaları önerilmektedir.

  SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu?

  SGK Sigorta Burun Estetiğini Karşılıyor mu?

  SGK Diş Telini Karşılıyor mu ?  tıkla sorunu sor

  2018 SGK, Sigorta Lensi Karşılıyor mu? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Müzeyyen demez dedi ki:

   Ben Yen’i gözlük aldım şimdi akıllı lens taktırmak istiyorum sağ bunu karşılıyor mu

  Sorunuzu Yazın