• İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?


  Çalışanlar düzenli prim ödemeleri sayesinde emekli olduktan sonra rahat bir yaşlılık geçirmenin yanında Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla çalışırken de sağlık hizmetlerinden kimi zaman ücretsiz kimi zaman da normalden çok daha uygun fiyatlarla yararlanabiliyor. Ancak bu hizmetler çalışma dönemi boyunca verildiği için işten çıkarılma ya da kendi isteğiyle ayrıldıktan sonra vatandaşlarımız sağlık hizmetleri konusunda endişeye kapılıyorlar. Bu yazımızda “İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?” ve türevi birçok sorunun yanıtını bulabileceksiniz.


  Bilindiği gibi, ülkemizde sosyal güvenceyi Sosyal Güvenlik Kurumu sağlıyor ve sigortalı çalışanların prim ödemeleri de işverenlerden tarafından SGK’ya yapılıyor. Bu süre boyunca çalışanın primi ödendiği için sağlık hizmetlerinden sigortalı olarak faydalanabiliyorlar. İşten ayrılma durumunda ise belirli bir süre bu hizmetten faydalanmak mümkün. Fakat bu sürenin sonunda yeni bir işe başlamamış olanların işten ayrıldıktan sonra gelir testi yaptırarak Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil olmaları gerekiyor. Öncelikle bu konuda biraz bilgi verelim.

  Genel Sağlık Sigortası Nedir?

  Genel Sağlık Sigortası ülkemizde 1 Ocak 2012’den itibaren zorunlu kılınmış ve sigortalılara sağlık hizmetlerinin daha uygun fiyatlarla sağlanmasına imkan tanıyan bir sistemdir. Kanun kapsamında Genel Sağlık Sigortası yaptırmasına gerek olmayanlar şöyle belirlenmiştir:

  • Sigortalılar
  • Sigortalının bakmakla yükümlü oldukları (Sigortalının çocukları 18 yaşını, lise ya da listeye denk bir eğitim görüyorsa 20 yaşını, yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşını geçtiğinde ya da evlendiklerinde bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünden çıkıyorlar)
  • Resmi olarak yoksulsa sigortalının anne ve babası
  • İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler
  • Emekli aylığı, dul ve yetim aylığı, malullük aylığı alanlar
  • Geçici köy korucuları
  • 65 yaş aylığı ve engelli aylığı alanlar
  • İŞKUR’dan işsizlik maaşı alanlar

  Bu maddelerin dışında kalan ve Türkiye’de yaşayan herkesin Genel Sağlık Sigortası yapması zorunlu kılınmıştır. Bunun için ilk adım ise gelir testi yaptırmaktır. Çünkü aksi halde Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmaz ve yasal sorumluluğunuzu yerine getirmemiş olursunuz ki bu durumun cezai yaptırımı vardır.

  Gelir testi ise ilçe kaymakamlıklarında yapılan ve bir hanedeki toplam gelire vs. bakılarak Genel Sağlık Sigortasını ailede kimin ve ne kadar ödeyeceğinin belirlendiği bir testtir. Bu testin sonucunda belirlenen miktar SGK’ya ödenmek zorundadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Eğer GSS ve öncesindeki gelir testinden henüz haberdar olduysanız ve bir süredir yukarıda listesini verdiğimiz kişilerin dışındaysanız SGK tarafından GSS için borçlandırılmış ya da cezalandırılmış olabilirsiniz. Bunu sorgulamak içinse e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra kurum listesinden SGK’yı bulup “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” bağlantısından gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek nüfus cüzdanınızla alabilirsiniz.

  İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?

  Bugün SGK ile ilgili hususlar 5510 sayılı kanun kapsamında belirlenmiştir ve bu kanun kapsamında kişilerin işten ayrıldıktan sonra SGK sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi önceki prim ödemelerine göre değişmektedir. İşten çıkma tarihinden önceki bir yıl içinde 30 gün prim ödemesi varsa kişi işten çıktıktan sonraki 10 gün boyunca sağlık hizmetlerinden tıpkı çalışıyormuş gibi yararlanabilir. Eğer kişinin 30 değil 90 gün prim ödemesi varsa bu süre 90+10 olarak hesaplanarak 100 gün olarak alınır. Bu belirtilen süreler kişinin ailesi(bakmakla yükümlü oldukları) için de geçerlidir.

  Belirttiğimiz sürelerin dolmasına rağmen hala yeni bir işe başlamamış ya da işsizlik maaşı almaya başlamamışsanız siz de artık GSS kapsamına alınması zorunlu kişilerin içindesiniz demektir. Bir an önce bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığa başvurarak gelir testinizi yaptırmalısınız. Aksi takdirde gelir testi yaptırmadığınız alacağınız ceza 2017 itibariyle her ay için 395 TL’dir.

  Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama için TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Aslınur dedi ki:

   Ben 21 gün bir işte çalıştım ve çıktım babam emekli peki eskisi gibi babamın emekli durumundan yararlanabilirmiyim

  2. Cevriye dedi ki:

   Ben sigortalı işten çıkarıldım bir senedir iş bulamadım isteğe bağlı nasıl digortalı olabilirim

  3. serhan bayar dedi ki:

   82 gün primim var bu yıldan başka girişim yok 82+10:92 günmü sağlıktan yararlanırım yoksa daha az mı?

  4. barış dedi ki:

   merhaba arkadaşlar ben 10 sene çalıstıgım işden ayrıldım28.02.2018 de 90 gün saglıkdan yararlandım 01.06.2018 de baska bir işe girdim şimdi bu iş yerinden de 20.07.2018 ayrılacam ama eşim doğum yapacak 1.5 ay sonra doğum yapacak sağlıkdan yararlana bilirmiyim

  5. Asker dedi ki:

   Merhaba arkadaşlar ben şuan askerim ve evliyim bir oğlum var benim sgk pirimim 2011 tarihinden beri toplam 1832 günüm var ama 16 Mayıs 2013 tarihinde 1 Nisan 2018 kadar kesintisiz toplam 1541 günüm var benim eşim ile oğlum kaç gün sigortadan faydalanabilirler bunun için bilginize ihtiyacım var arkadaşlar rica etsem bilgilendirebilirmisiniz.

  6. belgin dedi ki:

   merhaba geçmiş 1 yıl içinde 90 günden fazla pirimim var dün iş yerinden sağlık sebeplerinden dolayı cıkısımı aldım. perşembe günü ameliyatım var iş görememezlik ödeneği alabilirmiyim bu süre zarfında ve cıkıs aldığım için raporumu işletmem gerekiyor yoksa sistemden otamatik gözükuyormu şimdiden teşekkürler.

  7. Halil dedi ki:

   Babam 1987-2013 arası TSK da astsubaydı. 2013 yılında emekli oldu. Kız kardeşim 26 yaşında işe girdi ve bu ay çıktı. Tekrar babam üzerinden sağlık sigortasından yararlanırlar mı? İşten çıkınca babam üzerinden sağlık sigortasından yararlanmak için bir işlem yapmalılar mı? Şimdiden teşekkürler

  8. Aleyna dedi ki:

   Merhaba ben 19.09.2017 tarihinden 08.06.2018 tarihine kadar ücretli öğretmenlik yaptım. E devlette sgk 4a hizmet dökümünde aktif gözüküyorum çıkış tarihini 08.06.2018 olarak vermiş. Aktif olması normal mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aktif sigortalık Çıkış tarihini takip eden 10. günde pasif olur. Sistemden yakın zamanda pasife düşecektir.

  9. Ramazan dedi ki:

   Merhaba
   Ben asteğmen olarak askerlik yapmaktayım. Sigortam 4C olarak gözüküyor aynı şekilde bende askerlik bittikten sonra 100 gün sigortadan yararlanabiliyor muyum ?

  10. Ramazan dedi ki:

   Merhaba ben 31 temmuz itibari ile işten ayrılmış olacağım ve 9 aylık sigorta primim yatmış durumda.
   İşten ayrıldıktan 1 ay sonra bir ameliyatım olacak . SGK durumun devam ediyor olarak anladım fakat ameliyat durumunu da kapsıyor mu ?
   Teşekkür ederim.

  11. Nesrin dedi ki:

   Merhaba
   2yıl boyunca aynı iş yerinde çalıştım sonra işten çıkarıldım bu durumda sigortadan ne kadar süre yararlanabilirim, 90 gün diye yazmışsınız ama 2 yıl çalışanlar kaç gün sigortadan yararlanabiliyor peki

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son 1 yıla bakılıyor. Eğer son bir yılda 90 gün priminiz var ise 90+10 gün toplamda 100 gün sağlıktan yararlanabilirsiniz.

  12. Buse dedi ki:

   Merhaba 4 ay önce işten ayrıldım işkurdan işsısllık maası alıyorum gecen ay devlet hastanesıne gittim. Devlet tarafından mı bakıldım yoksa annem yada babamın üzernden mi yararlandım.

  13. Semanur dedi ki:

   Merhaba ben isten cikali tam 3 ay dolmadi acaba sigortadan yararlanabilir miyim reşit olduğum.için aileden de yararlanamiyorum?

  14. Mehmet dedi ki:

   Bir fabrikada işçi olarak çalışıyorum.4 6 arası çalışıp sonra işten çıkarılıyoruz ertesi yıl aynı devam ediyor. Ben kışın çalışmadığım zamanlarda prim ödeyerek gün sayımı artırmak istiyorum. Tarım ek 5 yapacaktım ama üstümde herhangi birşey kayıtlı değil prim ödeyerek hangi sigortalılığı seçmem gerekiyor.

  15. Mahsun yeşer dedi ki:

   90 gun once cikisim yapildi bu 90 gun icinde yatan primlerinden mi kesiliyor hastahane islerim yoksa bu 90 gun de prim yatar ve ondan mi kesilir sgk tarafindan

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geçmiş 1 sene içinde 90 gün prim ödemeniz var ise çıkıştan itibaren 90+10 gün sağlıktan yaralanabiliryorsunuz. Yani bu süre içinde yine SGK kapsamında karşılanıyor hastane masraflarınız. Sonrasında zaten isteseniz de sgk dan yararlanma hakkınız bulunmuyor.

  16. Elcin Balcık dedi ki:

   Merhaba
   09/12/2017 tarihinde 4 yil calismis oldugum ve sigortamin duzenli odendigi is yerimden ayrildim.Su an nisanin 19’u yani 5 aydir issizim.SGk halen gecerli mi ya da ne zamana kadar gecerli?
   Lutfen beni aydinlatin

  17. Melih dedi ki:

   Merhaba, eşim nisan itibari ile sgk dan işsizlik için başvuruda bulundu. Son calıştığı yerde 2.5 yıl gibi bir süre çalıştı. şimdi 90+10 gün sigortadan bakılacak. Peki benim bakmakla yükümlü olduğum statüye ne zaman geçebilecek? Çalıştığım kurum TOBB emekli sandığı na bağlı. Buradaki insan kaynakları işsizlik maaşı aldığı için sigortası devam eder üzerinize alamazsınız gibi bir şey yorumladılar ama? Sizin fikriniz nedir? Tamam bu durumda 90+100 gün sgk dan peki ya sonra? Teşekkür ederim.

  18. Cuma dedi ki:

   15 gün önce işten ayrıldım sigortadan ne kadar faydalanabilirim ameliyat olmak zorundayım ameliyat olursam sgk dan asgarinin yarisini alabilirmiyim 6 ay calıştım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geçmişe dönük 1 yıl içinde en az 30 gün prim var ise 10 gün. 90 gün prim var ise 10+90 gün yararlanabilirsiniz.

    1. Cuma dedi ki:

     Yani ameliyat oluram magdur olmam degilmi çünkü en az 3 5 ay rapor alacagım ve dolasıyla ohalde çalısamıyacagım ben ve ailem magdur olmaz degilmi herhangi bir yardım sgk alabilurmiyim

     1. Cuma dedi ki:

      Yardımcı olacak yada aydınlatacak kumse yokmu

      1. Cuma dedi ki:

       Net cevap verecek sorumlu kimse yokmu lütfen

      2. Danışma Birimi dedi ki:

       Merhaba,

       bir yıl içinde 90 gün primi olanlar işten çıktıktan sonra 90+10 100 gün daha sağlıktan yaralanabilirsiniz.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    bir yıl içinde 90 gün primi olanlar işten çıktıktan sonra 90+10 100 gün daha sağlıktan yaralanabilirsiniz.

  19. faruk dedi ki:

   merhaba
   1 yıldan fazladır sigortalıydım 30,01,2018 de işten ayrıldım 06,04,2018 de tekrar işe sigortalı olarak giriş yaptım sağlık hizmetlerinden aralıksız faydalanabilirmiyim

  20. yılmaz gül dedi ki:

   13.12.1970 doğumluyum.
   emekli olmam için gerekli prim gün sayısı 5825 benim 6074 prime sahibim
   15.09.1996 sigorta kaydım 25 sigortalık kaydı daha dolmadı
   emeklilik yaşı 56 yani yaştan emekli olmama 9 yıl var

   prim gün sayımı fazla olursa emeklilik maaşı mı etkiler mi..

   1. fionk dedi ki:

    Evet her ay için 3 TL düşer. Yani yıllık 36 TL x 9 yıl, 330 TL düşük maaş alırsınız

  21. Pınar dedi ki:

   1.06.2017 de basladim. 28.11.2017 de isten ciktim ve hala calismiyorum genel saglik sigortasindan yararlanabilirmiyim ?

  22. Pınar dedi ki:

   Merhaba ben 28.11.2017 tarihinde isten ciktim ve hala calismiyorum genel saglik sigortasindan yararlanabilirmiyim acaba ?

  23. merve dedi ki:

   Merhabalar,
   Yakın zamanda çalıştığım yerden ayrılacağım ve yurt dışına taşınacağım. 4A’dan isteğe bağlı sigortaya geçip sigorta ödememe devam etmek istiyorum. Yurt dışında ikamet edip ayrıca isteğe bağlı sigortalı olabilir miyim?

  24. Akın dedi ki:

   İyi günler kız arkadasım daha önce 8 ay kadar bir yerde çalıştı suanda işşiz sigorta hizmetinden yararlanabilir mi yararlanırsa ne kadar yararlanabilir aile sağlık siğortasına başvurmasına gerek varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 gün primi olduğu için işten ayrıldıktan 90+10 gün sonrasına kadar sağlık hizmetinden yararlanabilir.

    1. Akın dedi ki:

     Teşekkürler iyi çalışmalar

  25. cumhur dedi ki:

   merhaba
   13.01.2018 de işten ayrıldım,sigortam devam etmiyor.
   23.02.2018-07.03.2018
   08.03.2018-17.03.2018
   19.03.2018-07.04.2018
   arası raporluyum
   2017 yılına ait 166 gün prim ödemem yapılmış
   bu şartlar neticesinde iş görmezlik parası alabilirmiyim
   saygılarımla

  26. İSMAİL dedi ki:

   İyi günler;
   Ben 4 yıl boyunca bir isyerinde çalıştım 11.11.2017 tarihinde ayrıldım.Daha sonra 03.01.2018 tarihinde başka bir isyerinde ise başladım.Fakat bazı şartlar uyuşmadığı için tahminen 17.03.2018 tarihinde işten ayrılacağım.Saglik yardımından kaç gün faydalanabilirim.Daha önce işten ayrıldığımda sadece 2 ay ıssız kaldığım için sigortam devam etmişti.Fakat şimdi kaç gün dev eder bilmiyorum yeni iş yerimde 2.5 aya yakın prim ödemem mevcut geriye dönük bir yılda da 90 günden fazla prim ödemem mevcut kaç gün sağlık yardımından faydalanirim faydalanırken gelir testi yapılıyor mu yoksa faydalanma süresi dolduktan sonra mı gelir testi yaptırmak gerekiyor konu hakkında cevap verirseniz mutlu olurum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90+10 toplamda 100 gün sağlıktan yararlanabilirsiniz. Gelir testiniz bu süre sonrasında yaptırmanız gerekir. Umarız gss testi yaptırmanıza gerek kalmadan yeni bir işe başlamış olursunuz…

  27. arif dedi ki:

   merhaba 15 yıl 3600den kıdemtazminatı alarak işten ayrıldım ben ve çocuklarım kaç gün daha sağlıktan faydalanabilir tşkrlr

  28. Polat dedi ki:

   Merhaba ben 2 ay çalıştığım iş yerimden ayrıldım daha öncesinde de başka yerde 1 yıl boyunca çalışmıştım. Benim şuan sağlık hizmetinden faydalanma sürem 100 gün mü olur 10 gün mü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün prim olduğu için 90+10 gün sağlıktan yararlanabileceksiniz.

    1. Polat dedi ki:

     2017 den 1 yılım var 2018 in 2 ayında çalıştım ama ayrılmak zorunda kaldım 100 gün faydalanabilirim doğru mudur

  29. Özden Genç dedi ki:

   Geçen yıl gelir testi yaptırdım ve primi devlet ödedi. 20 gün önce işe başladım fakat bugün işten çıktım. Tekrar gelir testi yaptırmam gerekli mi?

  30. yusuf baş dedi ki:

   Merhaba
   2015 yılında gelir testi yaptırmıştım..şimdi işten ayrıldım ve 100 günüm dolmak üzere…tekrar gss için gelir testi yaptırmam gerekiyor mu.?

  31. Yaşar Ahmet Temiz dedi ki:

   21/11/2017 Tarihinde çalıştığım işyerinin mahkeme tarafından ifilası verildiği için çıkışımız yapıldı. İşsizlik maaşı alıyorum ve iş bulamadım. 28/02/2018 tarihide 100 gün doluyor,işsizlik maaşı aldığım için benim gss yaptırmam gerekiyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca iş kur sağlık primlerinizi ödüyor. bu nedenle GSS yaptırmanıza gerek yoktur.

  32. Gökhan dedi ki:

   Iyi gunler 2015 de is basi yaptim 30 Ekim 2017 de is yerimden ayrildim ertesi gun sigorta kaybi olmadan 1 Kasimda is basi yaptim ve bu sirketten te 1 subat 2018 de ayrildim. Simdi geriye donuk bir yil icerisinde eski sirketim baz aliniyormu ? Kac gun sagliktan yararlanabilirim

  33. alpay dedi ki:

   Merhaba; askerlik için 2 yıldır düzenli olarak çalıştığım firmadan ayrıldım yanlız askere B grubu olarak gideceğim için 2 ay boyunca sigortasız olacağım genel sağlık sigortası yada gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    işten ayrıldıktan sonra 90+10 gün yani 100 gün sigorta hizmetinden yararlanabileceksiniz. Bu süre içinde de gss ye ihtiyaç yok.

  34. Özlem dedi ki:

   Merhaba, 14.7.2017 tarihinde 15 yıl 3600 günle kıdem tazminatı alarak emekli oldum. Emeklilik maaşı için yaş dışında beklenen birşey kalmadı. Henüz yeni bir işe girmedim. Özel sağlık sigortam yok. Yeni bir işe girene kadarki süreçte bu süre ne kadar olursa olsun GSS yaptırılmalı diye anlıyorum, doğru mu? İşe girdiğimde GSS yi iptal ettirmem mi gerekecek, şirket çalışanı olacağım için yeni şirket prim mi ödeyecek?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olana kadar Gss yaptırmanız şart. Evet yeni bir işe başlarsanız Yine de siz dilekçe ile işe girdiğinizi bildirin.

  35. Kirman Ceylan dedi ki:

   Eşim 1991 yılında Bağkur girişi olan ve 1998 yılına kadar dükkan çalıştırdı sonra isteğe bağlı ödeme yaptı toplam 5227 gün sigortalılık süresi var Şimdi işçi olarak bir ay boyunca bir yerde SSK li olarak çalıştı ve işten ayrılmak zorunda kaldı şimdi bundan sonra Isteğe bağlı SSK ödemesi yapabilir mi

  Sorunuzu Yazın