• 2018 – SSK DOĞUM PARASI


  DOGUM PARASI

  SSK Doğum Parası Ne Demektir?

  Çalışan kadınların doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlarda uygulanan bir doğum yardımıdır. SSK Doğum Parası Analık parası, Analık Geçici İş Göremezliği olarak da bilinir. Hamile olan çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılması yasaktır. Ancak ikiz, üçüz gibi çoklu gebelikte 2 hafta daha eklenerek bu süre 10 hafta olmaktadır. Eğer hamile olan kadın çalışmaya devam etmek istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Böyle durumlarda doğumdan önce çalışmadığı 5 hafta, doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek 13 hafta doğum sonrası izin kullanabilmektedir. Doğumdan önce ve doğumdan sonra verilen izinler haricinde kadın vatandaşlarımız isterlerse doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin yapabilmektedirler. Fakat doğumdan sonra 6 ay izin alan kadın işçinin izinden sonra çalıştırılıp çalıştırılmayacağı iş verene kalmıştır. Doğum parası almak için şartlar şu şekilde sıralanmıştır;

  • Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
  • Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

  Erken Doğum Halinde Uygulama Nasıldır?

  Doğum öncesi 8 haftalık izne ayrılan fakat erken doğum yapan sigortalı kadın vatandaşlarımız, erken doğum sebebiyle doğum öncesi kullanamadıkları toplan süreyi doğum sonrası 8 haftalık izin ile birlikte kullanabilirler. Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar iş yerinde çalışabileceğine dair doktordan rapor almadan çalışan kadınların erken doğum yaptığı takdirde kullanamadığı SSK Doğum Parası, doğum sonrası izinli günlerine ilave edilecektir ve ona göre SSK Doğum Parası alacaktır. Doğumdan önce hamilelik izninin başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının, hamilelik izni süresince herhangi bir nedenden dolayı hizmet akdi sona ermiş olsa bile doğum öncesindeki ve sonrasındaki SSK Doğum Parası verilmek zorundadır.

  SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

  Eğer sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı doğum borçlanmasından yararlanmak istiyorsa kocasının doğumdan önce ki bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Çalışan kadın vatandaşlarımız, doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvurduğunda SSK Doğum Parası alabilir. SSK Doğum Parası’nı doğumdan sonra işlemler tamamlanınca gidip alabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  SSK Doğum Parası Ne Kadardır ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

  SSK Doğum Parasını hesaplamak oldukça basittir. Çalışan kadın vatandaşların günlük kazancının 2/3’ü kadına doğum parası olarak verilmektedir. Örneğin; günlük 30 TL’ye çalışan bir kadına 30 TL’nin 2/3’ü SSK tarafından ödenmektedir. Yani 20 TL analık parası alacaktır. Doğum izni parası hesaplama işlemlerine buna göre yapabilirsiniz.

  2017 yılında belirlenmiş olan SSK doğum parası 2016 yılının son günlerinde belirlenmiş olup halka da Resmi Gazete aracılığı ile sunulmuştur. Buna göre anneler ilk kez anne olan ve ilk çocuğunu doğuran anneler 300 TL tutarında, ikinci çocuğunu doğuranlar 400 TL tutarında ve üçüncü çocuğunu doğuranlar 600 TL tutarında ödeme alacaktır. Bununla birlikte ikiz ya da üçüz doğuran annelere ayrıca ödenmesi gereken doğum parası tutarları belirlenmiştir. Buna göre ikiz çocuğu olan annelere ilk iki çocuğun doğması halinde ödenecek olan tutarların toplamı bir anda verilmektedir. Yani ikiz çocuk doğuran anne toplamda 700 TL tutarında doğum parası alır. Bununla birlikte üçüz doğuran annelere 300 TL, 400 TL ve 600 TL’nin toplamı yani 1.300 TL tutarında doğum parası ödenecektir.

  Yazımızın devamında SSK doğum parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

  Sayfanın sonunda size vereceğimiz internet adresine girip birkaç işlemi tamamladıktan sonra SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle bir adet e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-Devlet şifresine sahip olmayan kişilerin öncelikle kimlikleri ile birlikte bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında bir adet e-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Sahip olduğu geçici şifre ile sisteme giriş yapan kişiler, yalnızca kendilerine özgü ve kimseyle paylaşmaması gereken bu şifre ile birlikte birçok işlemini gerçekleştirebilir. Bu işlemlerden birisi de SSK doğum parası sorgulama işlemleridir.

  1. Adım

  İlk adım olarak resimde gösterildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekiyor.

  Adsız

  2. Adım

  Daha sonra karşınıza gelen “e-devlet şifresi” bölümünde yer alan boşluklara, E-Devlet Şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basmanız, SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

  Adsız

  Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

  SSK doğum parası ödemesi genellikle doğumdan sonra bir hafta ya da 10 gün içerisinde yapılmakta olan bir ödemedir. Doğum parası PTT üzerinden verilmekte olan bir yardım olup, yine aynı şekilde doğum parası sorgulama işlemi de PTT üzerinden ya da yukarıda yer alan anlatımda da görmüş olduğunuz üzer e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Doğum parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Zira doğum parası sorgulaması yapmayan ve ödemesini almayan kişilerin paraları geri iade edilebilmektedir. Bu nedenle de bireylerin tekrar ödeme alabilmek için aynı evrak işleri ile uğraşması meşakkatli olacaktır. Bu nedenle size tavsiyemiz başvurusunu yapmış olduğunuz SSK doğum parasının takibini yapmanız olacaktır.

  SGK Süt Parası

  Anneler tarafından oldukça merak edilen konulardan biri de SGK süt parasıdır. Süt parasını alacak olan kişiler 5510 sayılı Sosyal Sigortala ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan 16. maddeye göre tertip edilmiştir. Bahsi geçen bu mevzuata göre sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ya da sigortalı olan annelere SGK süt parası ödenecektir. SGK süt parası için gereken şart ise son bir yılda en az 120 günlük primlerinin yatırılması gerektiğidir. Prim borcu olan Bağ-kurlular ise süt parası ödeneğinden yararlanamayacaktır.

  2017 yılı için belirlenmiş olan süt parası, 132 TL’dir. Süt parası almaya hak kazanan kişilerin, hak kazanılan andan itibaren 5 yıl süresince bu parayı banklara başvurarak alabilirler. Süt parası sadece bir kez ödenmekte olan bir ödenektir. 4A sigortalı olan anneler ya da ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından ilgili bilgiler girildiği için herhangi bir talepte bulunmadan Ziraat Bankası’na giderek süt parası ödeneklerini alabilirler. Fakat şartların farklı bir şekilde gerçekleştiği durumlarda Sosyal İl Müdürlüğü’ne talep dilekçesi, kimlik belgesi ve doğum raporu ile başvurabilirsiniz. 4B Sigortalılar süt parası almak için bulundukları yerdeki İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Kurumlarına belirlenmiş olan evraklar ile birlikte dilekçe vermelidir. Bu dilekçede çocuğa ait kimlik belgesi ya da doğum raporu ek olarak koyulmalıdır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda süt parası ödeneği Ziraat Bankası’na yatırılır.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  2018 – SSK DOĞUM PARASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. raşit dedi ki:

   Eşim ev hanımı istege bagli bagkur yapsam 32.haftaya kadar 90 günü dolduğunda o da 16 haftalik rapor parasindan faydalanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigortada doğum rapor parası ödenmemektedir.

  2. Melike dedi ki:

   İyi günler ben 20 haftalık hamileyim 1 yıldır sigortalı çalışıyorum 32 haftada rapor aldığımda da iş yerim sigortamı yatıracagını söyledi böyle olursa ben rapor parası olan 5.500 tl Yi alabiliyormuyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyeriniz ssk nızı yatırsa da raporunuzu da onaylamak zorunda. Bu durumda da rapor parasını alabilirsiniz.

    1. Melike dedi ki:

     Peki raporlu olduğum dönemde pirimlerimi yatırmaya devam etmeleri sorun olmaz mı

  3. Sibel dedi ki:

   Merhaba, 8 şubatta doğum yaptım doğum izin parasını ne zaman ve nereden alabilirim bilgi verirseniz çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzu iş yerine bildirim yaptıysanız Mart ayının 8-14 ü arasınd doğum öncesi raporunuzun ödemesini alırsınız.

  4. raşit dedi ki:

   Şuan ki yasalara göre dogum rapor süresi ne kadar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tekil doğumlarda Doğum öncesi ve doğum sonrası 8+8 16 hafta

    Çoğul doğumlarda Doğum öncesi 10 doğum sonrası 8 hafta 18 hafta

  5. Fatma Gök dedi ki:

   14 Ağustos 2017 sigorta başlangıç tarihi şuan 23 haftalık hamileyim 32. haftada işi bıraksam bu haktan faydalanabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta raporu alın. Zaten raporlu olduğunuz dönemde prim ödenmeyecek. Rapor bittikten sonra da çıkış yaparsanız işlemleriniz daha hızlı yürür. 32. hafta rapor alıp işten ayrılsanız da yine rapor parası ödenecektir.

  6. Senem dedi ki:

   Cevap bekliyorum danışma birimi lütfen cevap yazarmısınız

  7. cenk dedi ki:

   Merhaba , eşim 2017 nisan ayında işe girdi ve 8 kasım 2017de işten çıktı. 2018 yılı eylül ayında da doğum yapacaktır. 5.500 TL doğum parasını hak ediyor mu , hak etmesi için ne yapmamız lazım doğum’a kadar sigortalı mı olması gerekiyor. Açıklamalarda doğumdan 1 sene önce 90 gün sigortalı olsa yeter diyor ama.? yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yaptığı tarihten bir yıl gerisine bakılacak bu durumda 90 günü tamamlayamıyor. İkinci şart olan ise 32. hafta rapor alacağı zaman aktif sigortalı olması gerekiyor.

  8. Ipek dedi ki:

   Meraba benim daha once hic sigortam yiktu ise basladim is kur uzerinden daha sonra sigortam yatmaya basladi 1 ay sonra hamile oldumu orendim dogum parasindan yararlana biliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğuma kadar 1 yıl içinde 92 gün primi ve 32. haftada aktif çalışan olarak rapor alabilirseniz bu haktan yararlanabilirsiniz.

  9. Senem dedi ki:

   Cevap bekliyorum lütfen cevap yazarmısınız

  10. Aişe dedi ki:

   Iyi günler ben ücretli öğretmenlik yapıyorum rapor alarak 34. Haftada işi bırakacağım ve fiilen sigortam kesilmiş olacak bu durumda yine dogum ödeneği alabiliyor muyum*(yeterli primim var) ikinci bir sorum da su olacak sigortam mart başında kesilecek ne zmana kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilirim

  11. Zerrin dedi ki:

   Merhaba 37.haftada izne ayrildim izne ayrildigimda 76 gun primim vardi dogum yaptigimda ise 90 gunu gecmisti.Bu durumda dogum raporu parasindan yararlanabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. hafta izne çıktıktan sonra raporunuzdan dolayı prim ödemesi yapılmadı ise 90 günü dolduramamışsınızdır. Burada önemli olan süre değil prim ödemesi.

  12. Senem dedi ki:

   Bi sorum daha olucak eylül ayına kadar primlerim eksiksiz fakat ekim ayından itibaren ara ara raporluyum kimi ay 20 gün kimi ay 30 gün kimi ay 15 gün şuanda da 1 ay raporluyum raporlu olduğum için primlerim sürekli eksik yatıyor bu doğum iznine kadar riskli gebelik olduğu için doktor rapor yazacağım dedi aklıma takılan asgari ücretle çalışıyordum bu durumda analık parası ne kadar alırım ornegin geçen ay sadece 1 gün primim ödendi nasıl hesaplanacak

   1. Senem dedi ki:

    112 günlük analık parası ne kadar ödenir asgari ücretle çalışanın

    1. raşit dedi ki:

     5.500 senem hanım

  13. mehlika dedi ki:

   Merhaba .Yine bir sorum olacaktı.Konuyla ilgili olmasa da cevap verebileceğinizi düşünerek soruyorum.Memur olan (hali hazırda çalışan bir öğretmen ki ticaret yapma yasağı var.Ancak değişen ek maddeye dayanarak)limited şirketine ortak olabilir mi?(yönetimde vs.etkin rol almayacak şekilde.Şimdiden teşekkür ediyorum.

  14. sait dedi ki:

   Merhaba
   Eşim Ocak ayında doğum yaptı ve son 1 yıl içinde 90 dan fazla pirimini var.Yalniz Kasım ayında 20 gün eksik pirimini vardı ve rapor başlangıç tarihi 27 Kasım.10 günü geçen ücretsiz izinler de SGK li olmanın niteliği sona eriyor dendi ve ödenekten faydalanamadik.isveren geçmişe dönük ( Kasım ) düzeltme yapsa (30) gün , odenekten faydalanabilir miyiz ? Tesekkurler

  15. Volkan dedi ki:

   Doğum ve süt parasının dışında ptt den alınan bir tutar daha varmis onunla ilgili bilgi verebilirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal hizmetler müdürlüğü ne başvuru yaparak, Birinci çocuk için 300 TL ,İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödenekten de faydalanabilirsiniz.

  16. Senem dedi ki:

   3 seneden beri kesintisiz çalışıyorum şuanda 26 haftalık hamileyim fakat hamileliğimin başından beri riksli gebelik olduğu için sürekli raporluyum doğal olarak primlerde yatmıyor raporlu olduğum için 32 haftamda doğum.iznine ayrılacağım 112 günlük analık parasını alabiliyormuyum asgari ücretle çalışıyordum ve ödeme ne kadar tutuyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu geçirmiş olduğunuz dönemler olsa da aktif sigortalığınız devam ediyor. Eğer Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günü dolduruyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

  17. Demet topcu dedi ki:

   Merhaba en son 2 sene önce çalıştım 2017 yılında doğum yaptım bebeğim 9 aylık bende doğum parasi alabiliyor muyum eşim asker

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası değil ama Birinci çocuk için 300 TL İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL olan doğum yardımını alabilirsiniz.

    1. Demet topcu dedi ki:

     Peki bunun için nereye başvurabilirim verirler mi acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler. ..

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Kaymakamlıklar veya il valiliklerinde bulunan Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

  18. mehlika dedi ki:

   5 ocak 2018 itibariyle bir limited şirketine ortak oldum.zorunlu bağ-kur kapsamında bulunmaktayım.8 haftalık hamileyim.doğum parasından yararlanabilir miyim,bununla ilgili ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şirket ortaklıkları nedeni ile bağkur sigortalısı olanlar analık geçici iş göremezlik ödemesi alma hakları bulunmamaktadır.

  19. Hatice dedi ki:

   Mrb bir sorum daha olacaktı ucretli ogretmenlik yapiyorum okullar kapanana kadar 32 haftalik olmuyacam 28 haftalikken filen sigortam kesilecek daha sonra kendimi baska yerden sigortali gostersem 32. Haftada rapor alabiliyorum ya bu raporu aldiktan sonra kendimi sigortali gosterdigim yerden çıkış alsam sorun olurmu yoksa 4 ay boyunca yani rapor süresince sigortali gorunmek zorundamiyim simdiden vereceginiz cevap icin teşekkür ederim.

  20. Sait dedi ki:

   Merhaba
   Eşim Ocak ayında doğum yaptı ve son 1 yıl içinde 90 dan fazla pirimini var.Yalniz Kasım ayında 20 gün eksik pirimini vardı ve rapor başlangıç tarihi 27 Kasım.10 günü geçen ücretsiz izinler de SGK li olmanın niteliği sona eriyor dendi ve ödenekten faydalanamadik.isveren geçmişe dönük ( Kasım ) düzeltme yapsa (30) gün , odenekten faydalanabilir miyiz ? Tesekkurler

  21. mehmet dedi ki:

   Merhaba,

   Eşim 32. haftasında doğum iznine ayrıldı. 27.01.2018 de doğumumuz gerçekleşti. doğum sonrası raporumuzu da aynı gün hastanemiz hem iş yerine hemde bize teslim etti. 1.650 TL net maaş alıyor iş yerinden. bu kriterlere göre, hangi tarihlerde ne kadar doğum ödemesi yapılacak eşime. bunun dışında 149 lira süt parası, 2. çocuğumuz olduğu için de 400 lira ödeme yapılacak diye biliyorum. doğru mudur aydınlatırsanız sevinirim. nereden nasıl takip etmeliyiz.
   teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aldığı maaşa göre 112 günlük yaklaşık 5500 tl rapor parası alacak. 400 tl doğum yardımı için Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal Hizmetler müdürlüğüne başvuru yapmalısınız. Süt parası için başvuru yapmanıza gerek yok adınıza Postaneye yatacaktır.

    1. mehmet dedi ki:

     400 lira ve 149 lira dışında henüz bir ödeme görünmüyor e devletten kontrol ediyoruz. 5.500 lira dediğiniz ücret ne zaman ödenir. doğumu 27.01.2018 de yapıldı ertesi gün raporları şirketine ulaştı.
     birde ödemeyi bu ay mı alır diğer aymı. tek seferde mi verirler bu tutarı.

  22. Sema dedi ki:

   Merhaba,, çalışma d…… denen sitede yani Google da aratınca ilk onu görmüştüm orada şöyle diyor, raporu almadan önceki 3 ay dikkate alınır misal, 10 ağustos ta rapor alacaksanız ağustos dikkate alınmaz. Mayıs haziran ve temmuz ayında yatan primler esas alınır diyor bu doğru mu? Ve net olarak şunu sorayım benim doğumun bi erken doğum falan olmazsa 21 Mayıs şu an ise 7 şubattayız yani 103 gün var hemen ödenmeye başlarsa hak kazanır mıyım? Cevap için şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Söylediğiniz 3 ay doğum parası hesaplaması için baz alınan aylar. Doğum izin ödeneği için 32. hafta aktif sigortalı olmanız gerekiyor ve doğuma kadar da 90 gün priminiz. Bu şartları sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

  23. elcin dedi ki:

   Dogum parasi icin raporu calistigimiz yere vermemiz yeterlimi herhangi bir yere basvuru yapiliyor mu ?
   Ayrica rapor parasi ay ay mi alinir ne zman yatar ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu işyerine vermeniz yeterli. Doğum öncesi rapor parası doğumdan sonra. Doğumdan sonraki rapor parası ise bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında ödenecektir.

  24. Yasemin babacan dedi ki:

   Mrb ben 10 kasımda doğum yaptım 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım yalnız 38haftada doğum yaptım 435lira analık parası yatırtmışlar raporum 15gün sonra bitiyor 20şubatta ne kadar rapor parası alabilirim

   1. Yasemin babacan dedi ki:

    Cevap verebilirmisiniz:(

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Sorunuza cevap verildi yoğun bir soru sirkülasyonu olduğundan gecikme olabiliyor. Bundan dolayı üzgünüz

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 haftanın parası yatmış görünüyor. Doğum sonrası 15 haftalık ödeme Mart ayında yatacaktır.

  25. Sevil dedi ki:

   Merhaba

   28 haftalik hamileyim son 1 yil icinde 90 gunluk sigorta sartina uyuyorum yalniz suan calismiyorum.Esim beni 32.haftaya kadar sigortali olarak gosterse dogum parasi alabilirmiyim alabilirsem ne kadar alirim asgari brüt ücretin 2/3 mü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftaya kadar sigortalı bir işte çalışıp rapor alırsanız brüt maaşın 2/3 ünü alabilirsiniz.

  26. Hatice dedi ki:

   Mrb ben MEB ucretli ogretmen olarak gorev yapiyorum suan 5 haftalik hamileyim haziranda okullar kapaninca 30 haftalik hamile olucam rapor parasi almak icin ne yapmam gerekli okullar kapaninca 32. Haftayi doldurmus olmuyorum okuldan cikti yapinca baska bir yerde 1 ay daha çalışsam rapor ucretini haketmis olurmuyum cevabinizi bekliyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Okuldan sonra faklı bir yerde sigortalı çalışırken rapor alırsanız ödeneği hak edersiniz.

  27. Ali dedi ki:

   Merhaba. Eşim 35 haftalık hamile. 32. Haftafa 5 hafta çalışabilir raporu aldık. 23 şubatta rapor başlıyor ve eşim şubat sonu için çıkış dilekçesi verdi. 5 senedir aynı şirkette çalışıyor. Rapor parası alabilirmi acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra çıkış işlemi yapılsa da ödenek alınabilir.

    1. Ali dedi ki:

     Sgk ya sordugumuzda rapor süresinden çıkış zamanı arasındaki ödeneği ve çıkış verildikten sonra 9 günün ödeneğini aşabilirsiniz diye bilgi veriyorlar. Bunun nedeni nedir.

  28. Sahide dedi ki:

   Selâmün ALeykum
   Özel sektörde asgari ücretle çalışmaktayım. 37. Haftada işten ayrilacağim. Doğum parası ne kadar alırım. Birde 37. Hftayi doldurmamız gerekiyor mu.

  29. Nalan dedi ki:

   Merhaba, 37. Hafta çalısamaz raporum ve dogum sonrasi aldigim raporlarim var. 18.11.2017 tarihinde dogum yaptim e devlet e baktığımda 133 tl emzirme yattigini gordum geri kalan ucret ne zaman yatar?

  30. Selma dedi ki:

   32.haftada çalışır raporu alınca en fazla kaçıncı haftaya kadar calisabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En fazla 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz.

    1. Koray dedi ki:

     bizden sonraki sorulara cevap verilmiş ama bize henüz dönüş yapılmamış, acaba görülmedimi ?

   2. Selma dedi ki:

    Bir sorum daha olacaktı
    37 ye girmiş olmak mı yoksa 37 inci haftayı bitirmiş olmak mı gerekir

  31. Meltem dedi ki:

   Ben halk egitm mekezinde 7 yidir calisiyorum hersene 1 ay girdi cıktı yapiyoruz 36 haftada dogum iznine ayrildim ve 8 subata kadar raporluyum isveren beni 10 subatta isten cikti yapacak 8 subata kadar dogum yapsam yada yapmasam dahi tum analik parami alabiliyormuyum 2 yil once 3780 tl almistim ama 5 aralik yasa degisti dediler isten cikisim yapilira dogum sonrasi parani alamazsin sade dogum oncesi raporlu oldugun aktif calisann gozuken parani alirsin dediler simdiden tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor ödemesi ile ilgili değişen bir yasa yok. Doğum öncesi ve sonrası rapor paranızı alabileceksiniz.

  32. Buket dedi ki:

   Merhaba doğumdan önce deniliyor bu konu kafamı karıştırdı ben şuanda 20 haftalık hamileyim ve sigortam 5 şubatta başlıyor ve doğumum 15 Haziran acaba faydalanabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
    Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
    Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

    32. hafta rapor alıp çalışmayacaksanız. Bu haftada 90 günü tamamlayıp tamamlamadığınıza dikkat edin. Eğer çalışabilir raporu alırsanız zaten 90 günü tamamlamış olacaksınız.

    1. Filiz dedi ki:

     İşte benim kafamı karıştı tan da bu. Burada 32. Haftaya kadar 90 gün primin yatmış olması lazım demişsiniz fakat her yerde doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günlük primin yatması diyor

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim doğrudur. Böyle söylememizin nedeni işyeri rapor aldığınızda prim yatırmayı keser. Eğer çalışabilir raporu alıp 90 günü tamamlarsanız buda uygun olur. Veya raporluyken priminiz yatmaya devam ederse bu da olur. Biz genelde prim yatırılması kesildiğinden dolayı 32. haftaya kadar doldurulmasını tavsiye ediyoruz.

  33. Sahide dedi ki:

   Merhaba. Özel sektörde çalışmaktayım. Dogumdan sonra calismayacagim. Suan 14 haftalik hamiletim. Doğum iznim temmuzun 14 de yani 37. Hafta da ayrılmayı düşünüyorum. Doğum parası ne kadar alabilrim. Şimdiden teşekkür ederim

  34. Koray dedi ki:

   Merhaba,

   Eşim 32. haftasında doğum iznine ayrıldı. 27.01.2018 de doğumumuz gerçekleşti. doğum sonrası raporumuzu da aynı gün hastanemiz hem iş yerine hemde bize teslim etti. 1.650 TL net maaş alıyor iş yerinden. bu kriterlere göre, hangi tarihlerde ne kadar doğum ödemesi yapılacak eşime. bunun dışında 149 lira süt parası, 2. çocuğumuz olduğu için de 400 lira ödeme yapılacak diye biliyorum. doğru mudur aydınlatırsanız sevinirim. nereden nasıl takip etmeliyiz.
   teşekkürler.

  35. Senem dedi ki:

   Sayın İlgili,
   Amerika’da doğum yaptım. Sgkda çalışanlar bir türlü tam bilgi veremiyorla bu konuda.
   Nasıl bir yol izlemeliyim?
   Doğum sertifikası ingilizce. Noter onaylı Türkçe versiyonu mu olmalı?
   Başka evrak hazırlamama gerek var mı?
   Teşekkür ederim

  36. Esra dedi ki:

   Doğumdan önceki son 1 yıl içinde 90 gün sigortalı olmak şartı ne ödemesi almak için gerekli? 3 nisan 2017 den itibaren başlayıp 29 aralık 2018 e kadar sigortalı çalışmam var.şuan calismiyorum.10 temmuz 2018 gibi çocuğum doğacak. Bi ödeme alabilecekmiyim sgk dan

   1. Esra dedi ki:

    29 aralık 2017 demek istedim.yanlış yazmışım.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 gün şartı haricinde 32. hafta rapor alacağınız tarihte çalışan aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Tekrar çalışmaya başlamazsanız Siz doğum yardımı alabilirsiniz rapordan doğan ödeneği alamazsınız.

  37. BURCU ELBİR dedi ki:

   ÖZEL SEKTÖR ÜCRETLİ İŞÇİ YİM SİGORTA PRİM ÖDEMELERİMDE EKSİK YOK ANCAK ANLAMADIĞIM ÇALIŞMADIĞIM RAPORLU OLDUĞUM SÜRE İÇİNDE BEN MAAŞ ALAMIYORUM DOĞUM PARASI DENİLEN PARA ASLINDA BENİM MAAŞIM OLAN PARA MIDIR YANİ 4 ALIK MAAŞIM +(2. DOĞUMUM OLDUĞU İÇİN )400 TL VE 149 TL EMZİRME ÜCRETİMİDİR HİÇKİMSWE DÜZGÜN BİLGİ VEREMİYOR

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ile alacağınız ödenek kurum tarafından ödenir tam iki aylık maaş olarak ödenmez. 8+8 16 haftalık ücret ödenir. Bu da Brüt ücretinizin 2/3 üne tekabül ediyor. Ayrıca ikinci çocuk için aile ve Sosyal hizmetler müdürlüklerine müracaat ederek 400 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  38. Aslı dedi ki:

   Merhaba 19 haftalık hamileyim .17. Haftamda işten çıkarıldım.94 gün primim var Doğum parasından yararlanabilirmiyim ? 32.haftayı tamamlamadan işten çıkarıldım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada aktif sigortalı olma şartı olduğundan 32. haftaya kadar tekrar sigortalı olmazsanız rapor ödeneği alamazsınız.

  39. Çisem Şahinler dedi ki:

   1 aylık hamileyim 4 yıldır halk eğitimde ücretli eğitmenlik yapıyorum 6 aylıkken yaz tatiline gireceğiz ve eylül sonu doğum olacak sgkdan doğum parası alabilecekmiyim yada almak için nasıl bir yol izlemeliyim 32. Haftada yaz tatilinde olduğumuz için çalışamıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Başka Bir işyerinde çalışarak bunu sağlayabilirsiniz.

  40. Hilal dedi ki:

   Merhaba

   Ben 90 günü tamamlayamadım bunun bi çözümü varmı 2016 da 90 günüm var olurmu

   Eşiminde 120 günü var onun için ödeme yaparlarmı aynı zamanda benim sigorta devam ediyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 1 yıl içinde 90 gün olması zorunlu. Eşinizin sigortasından dolayı süt parası alabilirsiniz.

  41. NUR. dedi ki:

   Merhaba ;

   32 . haftamda raporumu verir işten tamamen ayrılcam doğumundan sonra bu benim rapor ücreti almama engelmi acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra işten çıkarılsanızda rapor parası alabilirsiniz. Ama çıkışınızı rapor sonrası yapılması daha yararlı olacaktır.

  42. Burçin dedi ki:

   8 haftalık hamileyim 32 haftaya kadar iş yerimde çalışıp sonra çıkIşın’ı alsam yine de rapor parası alabilir miyim ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra işi bıraksanızda rapor parası alabilirsiniz.

  43. Ebru dedi ki:

   16.02.2017 tarihinden beri aynı yerde garson olarak çalışıyorum 16 haftalık hamileyim ödemem 1.836.75 görünüyor ama hamile olduğum için işten cikariyorlar parayı almaya hakkım oluyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar aktif çalışıyor olmanız şart.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.