• 2018 SSK Doğum Parası Başvurusu


  SSK doğum parası için 2018 yılı başvurusu ve sorgulama işlemleri internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. SSK güvencesi ile çalışan kadınlar doğrum parası başvurusu yapabilirler. Belirli şartlar yerine getirildiğinde ve gerekli evraklar tamamlandığında, doğum parası SSK’lı olan her kadının hakkıdır.


  İş Kanunu’nun 74. Maddesinde doğum yapacak olan kadınların yasal izin hakları açık bir şekilde ifade edilmiştir. Yasa çerçevesinde izin verilen süreler dahilinde SSK’lı çalışan kadınların istirahat hakkı vardır. Bu süre zarfında çalışamadığı günler için SGK tarafından doğum yapan kadına ödeme yapılmaktadır.

  SSK Doğum İzni Şartları Nelerdir?

  SSK ya da Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kadınlar, hamilelik dönemlerinde raporla izin kullanma hakkına sahiptirler. Bu izin için yasal olan süre doğum öncesi 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak toplamda 16 hafta olarak alınabilmektedir. Birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adayları için bu süre doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 10 hafta olarak hesaplanmaktadır. SSK doğum izni yasaya göre şu şartlar dahilinde alınabilmektedir;

  • Toplamda verilen 16 haftalık izin, SSK’lı hamile kadınların sağlık durumuna ya da işin özelliklerine göre arttırılabilmektedir. SSK doğum izni süreleri hekim raporu ile belirlenmektedir.
  • SSK’lı hamile kadınlar için, hamilelik süresinde doktor kontrolleri için ücretli olarak izin verilmektedir.
  • Hekim tarafından gerekli görüldüğü durumlarda hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak daha hafif işlerde çalıştırılabilmektedir. Böyle bir durumda çalışanın ücretinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bunun için hekim raporu gerekmektedir.
  • SSK’lı hamile kadın çalışanların isteği doğrultusunda 16 haftalık izin süresi tamamlandıktan sonra 6 aya kadar ücretsiz olarak SSK doğum izni verilmektedir.
  • SSK’lı kadın çalışanlar için çocukları 1 yaşına gelene kadar emzirebilmeleri için günlük olarak toplam bir buçuk saat süt izni verilmektedir. Bu sürenin gün içerisinde hangi saate olacağı ya da kaça bölüneceği tamamen çalışanın kararına göre belirlenmektedir. Bu süt izni günlük çalışma süresi kapsamında sayılmaktadır.

  SSK Doğum Parası Şartları Nelerdir?

  SSK’lı anne adayları için toplam 16 haftalık izin hakkı süresini kapsayan doğum parası ödenmektedir. Mevzuatta iş göremezlik ödeneği olarak adlandırılan doğum parasının alınması için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. SSK doğum parası alınabilmesi için hekimden rapor alınması gerekmektedir. SSK doğum parası şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Raporun başladığı tarih itibariyle işyerinde hala çalışılıyor olması gerekmektedir. Doğum öncesi izninin başladığı tarihten önce işten çıkarsanız SSK doğum parası ödemesinden faydalanamazsınız.
  • Doğumun gerçekleştiği tarihten önceki bir yıl içerisinde SSK’lı prim gün sayısı en az 90 olmalıdır.
  • Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olan yasal izin hakkınız süresinde SGK doğum parası ödemesi yapmaktadır. Bu süre boyunca işyerinde çalışamazsınız.
  • Doğum parası için en önemli şartlardan biri ise doğum olayının gerçekleşmiş olması gerektiğidir. Düşük yapan anne adayları bu ödemelerden faydalanamaz.

  SSK Doğum Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  SSK doğum parası hesaplama 2018 yılı için son üç aylık brüt ücret toplamı baz alınarak yapılmaktadır. Son üç aylık brüt maaş tutarı toplanarak 90’a bölünür ve günlük brüt maaş belirlenir. Günlük brüt maaşınızın üçte ikisi doğum parası olarak ödenmektedir. Doğum parası ne kadar? merak ediyorsanız SSK doğum parası için örnek bir hesaplama şu şekildedir;

  Sponsorlu Bağlantılar

  • SSK’lı çalışan bir anne adayının aylık brüt olarak 2500 TL maaş aldığı düşünülürse, son üç aylık toplam brüt maaşı 7500 TL (2500×3) olacaktır. Buna göre günlük brüt maaşı ise 83,33 TL (7500/90) olacaktır.
  • Günlük brüt maaş üzerinden doğum parası ödemesini hesaplayabilirsiniz. Bu hesap için 83,33 TL’nin üçte ikisini hesaplamanız gerekecektir. Bu durumda günlük doğum parası ödemeniz 55,55 TL olarak yapılacaktır. Toplam 16 haftalık izninizde 6,221,6 TL (112×55,55) doğum parası alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi

  Doğum parası sorgulama işlemi online olarak E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sistemine giriş yapabilmeniz için öncelikli olarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemi için şifreniz yoksa, PTT şubesine uğrayarak alabilirsiniz. Şifrenizi alırken ihtiyacınız olan yalnızca kimliğinizdir. E-Devlet şifresini ilk defa alıyorsanız 2 TL, sebebi fark etmeksizin ikinci kez alıyorsanız 4 TL ödemeniz gerekmektedir.

  https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yaparak, ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayın. Kimliğinizi doğruladıktan sonra doğum parası sorgulama 2018 sonucunuzu görebilirsiniz. Doğum parası sorgulama işlemini yalnızca E-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası nasıl alınır? merak ediyorsanız öncelikle hekiminizden aldığınız raporun doğum yaptığınız hastanede e-rapor sistemine işlenmesi gerekmektedir. Hastanelerdeki görevli personeller bu konu hakkında bilgi sahibi olduğu için işlemin yapılması pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Ardından iş yerinize başvurmanız ve raporunuzu onaylatmanız gerekmektedir. İş yeriniz raporunuzu sistem üzerinden onayladıktan sonra, raporunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelemeye alınır. Aksi bir durum oluşmadığı takdirde SGK iş göremezlik ödemeniz için PTT’ye talimat vermektedir. Bu şekilde doğum parası başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

  Anne Adaylarına Devlet Destekleri

  Devlet tarafından anne adaylarına, 2018 senesinde de maddi desteklerden sağlanmaktadır. Çocuk sahibi olan kadınlar için devlet tarafından 3 farklı ödeme alınması mümkündür. Bu ödemelerden ikisi için çalışma ve SGK’lı olma koşulu olmadan faydalanılabilmektedir. Bu yardımlardan ilki doğum yardımıdır. Doğum yardımı ödemesi şu şekildedir;

  • Annenin ilk çocuğu için 300 TL doğum yardımı,
  • Annenin ikinci çocuğu için 400 TL doğum yardımı,
  • Annenin üçüncü ve üçüncüden sonraki çocuğu için 600 TL doğum yardımı ödenmektedir.

  Doğum yardımının yanı sıra anneler için süt parası adı altında bir diğer yardım ödemesi yapılmaktadır. 2018 yılı için belirlenen süt parası yardımı 149 TL’dir. Süt parası alınabilmesi için anne adayının ya da eşinin SSK ya da Bağ-Kur ’lu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

  Doğum parası ve süt parası başvurusunu yapmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında teslim edilmesi gereken, doğum parası için gerekli evraklar şu şekilde sıralamaktadır;

  • Yeni doğan bebeğin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Annenin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Hastaneden alınacak doğum belgesi
  • Başvuru Dilekçesi

  Doğum yardımı için başvuru dilekçesini İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ  adresine giriş yaparak, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler için doğum yardımı başvurusu çalıştıkları kuruma yapılmaktadır. Başvurunuzun sonucunu sorgulamak için TIKLAYINIZ adresine giriş yapabilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemini tamamlayıp, sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama sonucunuzu görebilirsiniz.

  Başvurunuz sonuçlandıktan sonra doğum yardımı ve süt parası PTT’ye yatırılmaktadır. Annenin cep telefonuna SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonra annenin bizzat PTT şubesine giderek parayı çekmesi gerekmektedir. Çünkü para annenin isim ve soy ismine özel olarak yatırılmaktadır. Doğum yardımı için ödenen tutar hiçbir vergi kesintisine tabi olmadan ve herhangi bir komisyon ödenmeden çekilebilmektedir. Devlet tarafından annelere verilen maddi desteklerden gerekli şartlara uygunluk sağlayan her anne faydalanabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  2018 SSK Doğum Parası Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hatice dedi ki:

   Mrb ben MEB ucretli ogretmen olarak gorev yapiyorum suan 5 haftalik hamileyim haziranda okullar kapaninca 30 haftalik hamile olucam rapor parasi almak icin ne yapmam gerekli okullar kapaninca 32. Haftayi doldurmus olmuyorum okuldan cikti yapinca baska bir yerde 1 ay daha çalışsam rapor ucretini haketmis olurmuyum cevabinizi bekliyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Okuldan sonra faklı bir yerde sigortalı çalışırken rapor alırsanız ödeneği hak edersiniz.

  2. Ali dedi ki:

   Merhaba. Eşim 35 haftalık hamile. 32. Haftafa 5 hafta çalışabilir raporu aldık. 23 şubatta rapor başlıyor ve eşim şubat sonu için çıkış dilekçesi verdi. 5 senedir aynı şirkette çalışıyor. Rapor parası alabilirmi acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra çıkış işlemi yapılsa da ödenek alınabilir.

    1. Ali dedi ki:

     Sgk ya sordugumuzda rapor süresinden çıkış zamanı arasındaki ödeneği ve çıkış verildikten sonra 9 günün ödeneğini aşabilirsiniz diye bilgi veriyorlar. Bunun nedeni nedir.

  3. Sahide dedi ki:

   Selâmün ALeykum
   Özel sektörde asgari ücretle çalışmaktayım. 37. Haftada işten ayrilacağim. Doğum parası ne kadar alırım. Birde 37. Hftayi doldurmamız gerekiyor mu.

  4. hulya dedi ki:

   19.01.2018 de ucretli ogretmendim cikisim yapildi. 2. donem basladiginda ogrendim ki hamile oldugun yani donemi yarim birakacagim icin gorev vermemisler. 5 subatta ogrendim bunu . suan 31+3 gunluk hamileyim. yeni bir iste 7 subatta sigortam baslayacak. 32. hafta da calisamaz raporu alirsam ki bu raporu 32+0 da almam sart mi yani 32+4 te alabilir miyim. 90 gunu askin primim var.bu sartlar altinda rapor parasi alabilir miyim?

  5. hulya dedi ki:

   4 yildir ucretli ogretmenlik yapiyorum. ama hamileyim diye 2. donem gorev vermediler . 90 gun prim sartini tasiyorum . 31. haftamdayim. yeni bir ise baslayip 32. haftada rapor alip ayrilsam rapor para alabilir miyim?

  6. Ceylan dedi ki:

   Iyi aksamlar 1 mart 2017 de ise girdim.suan 25 haftalik hamileyim. 32.haftada izne ciktigimda dogum parasi alabilecek miyim. Mayis ayinda dogum yapacağım. Is yeri bizden bu parayi isteyebilir diye birseyde yaziyordu. Nasil oluyor bu. Bu arada is yerim beni 23.haftaya kadar full calistirdi 7.5.saatten fazla yani hak talep edebilir miyim.

  7. Filiz dedi ki:

   Cümlelerim epey düşük olmuş Ve uzatmışım kusura bakmayın en son sigortam 2017 Nisa’na kadar yattı Ve Doğum bi aksilik olmazsa 22 Mayıs’ta. 2017 Nisa’n den beri sigortam yatmıyor ben şimdi Doğuma kadar kendim 90 gün prim ödersem bu ücrete hak kazanır mıyım?

  8. Filiz dedi ki:

   Merhaba inanılmaz kafam karıştı lütfen yardımcı olun. Doğumuma tam 3 ay 15 gün var. 2014 haziran- 2017 mart arası sigortam tam. Mart’tan beri yatmıyordu işten çıkarıldığım İçin. Ekim 2017 de bir işe girmiştim 2 ay çalıştım. İşyeri sahibi 2 ay sigorta yapamam 2 ay sonra başlatırım dedi kabul ettim. Gebe olduğumu söyleyince benimle devam edemeyeceğini söyledi sonuç olarak Doğuma 3,5 ay var Ve bu süreç içerisinde bir işyerimden kendimi asgari ücretli gibi gösteri senin bu paraya hak kazanır mıyım?

  9. NİL dedi ki:

   MERHABALR BENİM SORUN OLUCAK TI BEN 32 .HAFTAYA KADAR ÇLIŞIP SONRAKİ HAFTA İŞTEN CIKIŞ ALSAM DOĞUM PARASI ALABİLİRMİYİM BU İŞ YERİNDE 5 YILDIR ÇALIŞMAKTAYIM AZ ONCE 170 ARADIM SSK SORDUM BANA ALAMAZSINIZ DEDİLER İŞTEN ÇIKIŞINIZ VARSA 32. HAFTADAN SONRAKİ 10 GÜNLÜK RAPOR PARASI ALABİLİRSİNİZ DEDİLER YENİ YASA CIKMIŞ ARTIK 90 GÜN BAKILMIYORMUS 18 KASIM 2017 DE YASA ÇIMIŞ MIŞ DOĞRUMU ACİL CEVAPLARMISINZ

  10. meltem dedi ki:

   Merhaba,Çalıştığım şirkette 4ay ücretli izne çıkıp aynı zamanda, sgk tarafından yapılan prim ödemesi (doğum ödemesi) yapılmaktaydı. Şuan 30. haftamdayım izne ayrılıcam ancak yasal olarak 4 aylık maaşımı yatırcaklarını sgk nın yatıracağı prim ödemesinide şirkete dekontla birlikte iade edeceğimi söylemekteler. Benden önce çalışanların hiç birisinden böyle bir ödeme talep edilmedi. İşlemi yasal olarak devam ettirebilir miyim?

  11. Nalan dedi ki:

   Merhaba, 37. Hafta çalısamaz raporum ve dogum sonrasi aldigim raporlarim var. 18.11.2017 tarihinde dogum yaptim e devlet e baktığımda 133 tl emzirme yattigini gordum geri kalan ucret ne zaman yatar?

  12. Selma dedi ki:

   32.haftada çalışır raporu alınca en fazla kaçıncı haftaya kadar calisabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En fazla 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz.

    1. Koray dedi ki:

     bizden sonraki sorulara cevap verilmiş ama bize henüz dönüş yapılmamış, acaba görülmedimi ?

   2. Selma dedi ki:

    Bir sorum daha olacaktı
    37 ye girmiş olmak mı yoksa 37 inci haftayı bitirmiş olmak mı gerekir

  13. Meltem dedi ki:

   Ben halk egitm mekezinde 7 yidir calisiyorum hersene 1 ay girdi cıktı yapiyoruz 36 haftada dogum iznine ayrildim ve 8 subata kadar raporluyum isveren beni 10 subatta isten cikti yapacak 8 subata kadar dogum yapsam yada yapmasam dahi tum analik parami alabiliyormuyum 2 yil once 3780 tl almistim ama 5 aralik yasa degisti dediler isten cikisim yapilira dogum sonrasi parani alamazsin sade dogum oncesi raporlu oldugun aktif calisann gozuken parani alirsin dediler simdiden tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor ödemesi ile ilgili değişen bir yasa yok. Doğum öncesi ve sonrası rapor paranızı alabileceksiniz.

  14. Buket dedi ki:

   Merhaba doğumdan önce deniliyor bu konu kafamı karıştırdı ben şuanda 20 haftalık hamileyim ve sigortam 5 şubatta başlıyor ve doğumum 15 Haziran acaba faydalanabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
    Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
    Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

    32. hafta rapor alıp çalışmayacaksanız. Bu haftada 90 günü tamamlayıp tamamlamadığınıza dikkat edin. Eğer çalışabilir raporu alırsanız zaten 90 günü tamamlamış olacaksınız.

    1. Filiz dedi ki:

     İşte benim kafamı karıştı tan da bu. Burada 32. Haftaya kadar 90 gün primin yatmış olması lazım demişsiniz fakat her yerde doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günlük primin yatması diyor

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim doğrudur. Böyle söylememizin nedeni işyeri rapor aldığınızda prim yatırmayı keser. Eğer çalışabilir raporu alıp 90 günü tamamlarsanız buda uygun olur. Veya raporluyken priminiz yatmaya devam ederse bu da olur. Biz genelde prim yatırılması kesildiğinden dolayı 32. haftaya kadar doldurulmasını tavsiye ediyoruz.

  15. Yağmur dedi ki:

   Merabalar şuan 34. haftadayim 32. haftadan sonra çalışabilir raporu almadım doğum parasi alirken proplem olurmu….. ve doğum yapan kişiye toplamda nekadar para veriliyor .

  16. Sahide dedi ki:

   Merhaba. Özel sektörde çalışmaktayım. Dogumdan sonra calismayacagim. Suan 14 haftalik hamiletim. Doğum iznim temmuzun 14 de yani 37. Hafta da ayrılmayı düşünüyorum. Doğum parası ne kadar alabilrim. Şimdiden teşekkür ederim

  17. Koray dedi ki:

   Merhaba,

   Eşim 32. haftasında doğum iznine ayrıldı. 27.01.2018 de doğumumuz gerçekleşti. doğum sonrası raporumuzu da aynı gün hastanemiz hem iş yerine hemde bize teslim etti. 1.650 TL net maaş alıyor iş yerinden. bu kriterlere göre, hangi tarihlerde ne kadar doğum ödemesi yapılacak eşime. bunun dışında 149 lira süt parası, 2. çocuğumuz olduğu için de 400 lira ödeme yapılacak diye biliyorum. doğru mudur aydınlatırsanız sevinirim. nereden nasıl takip etmeliyiz.
   teşekkürler.

  18. Senem dedi ki:

   Sayın İlgili,
   Amerika’da doğum yaptım. Sgkda çalışanlar bir türlü tam bilgi veremiyorla bu konuda.
   Nasıl bir yol izlemeliyim?
   Doğum sertifikası ingilizce. Noter onaylı Türkçe versiyonu mu olmalı?
   Başka evrak hazırlamama gerek var mı?
   Teşekkür ederim

  19. SİNEM dedi ki:

   Merhaba,

   23.07.2018 tarihinde doğum yapacağım. sigorta primim 23.07.2017 tarihinden itibaren mi min. 90 gün olması gerekiyor?

   şuanda ağustos ve eylül 2017 den 47 günlük sigortam var 32. hafta da sgk lı olmak şartı ile 43 günlük sgk primi yatırmam mı gerekir?

  20. Esra dedi ki:

   Doğumdan önceki son 1 yıl içinde 90 gün sigortalı olmak şartı ne ödemesi almak için gerekli? 3 nisan 2017 den itibaren başlayıp 29 aralık 2018 e kadar sigortalı çalışmam var.şuan calismiyorum.10 temmuz 2018 gibi çocuğum doğacak. Bi ödeme alabilecekmiyim sgk dan

   1. Esra dedi ki:

    29 aralık 2017 demek istedim.yanlış yazmışım.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 gün şartı haricinde 32. hafta rapor alacağınız tarihte çalışan aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Tekrar çalışmaya başlamazsanız Siz doğum yardımı alabilirsiniz rapordan doğan ödeneği alamazsınız.

  21. Asliii dedi ki:

   Merhaba . 20 haftalık hamileyim işten çıkarıldım 32.haftaya kadar başka bi yerde sigortalı görünürsem 32.haftada rapor alıp işten ayrılırsam Doğum parasından yararlanabilirmiyim?

  22. Gulseren dedi ki:

   37 haftam dolunca izin aldım ama belgelerimi isyeri sisteme islemedikleri için doğum parasını alamayacağımi isyeriyle halletmem gerektiği söylendi iş yerim kapandı ve ben kimseye ulasamiyorum.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  23. BURCU ELBİR dedi ki:

   ÖZEL SEKTÖR ÜCRETLİ İŞÇİ YİM SİGORTA PRİM ÖDEMELERİMDE EKSİK YOK ANCAK ANLAMADIĞIM ÇALIŞMADIĞIM RAPORLU OLDUĞUM SÜRE İÇİNDE BEN MAAŞ ALAMIYORUM DOĞUM PARASI DENİLEN PARA ASLINDA BENİM MAAŞIM OLAN PARA MIDIR YANİ 4 ALIK MAAŞIM +(2. DOĞUMUM OLDUĞU İÇİN )400 TL VE 149 TL EMZİRME ÜCRETİMİDİR HİÇKİMSWE DÜZGÜN BİLGİ VEREMİYOR

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ile alacağınız ödenek kurum tarafından ödenir tam iki aylık maaş olarak ödenmez. 8+8 16 haftalık ücret ödenir. Bu da Brüt ücretinizin 2/3 üne tekabül ediyor. Ayrıca ikinci çocuk için aile ve Sosyal hizmetler müdürlüklerine müracaat ederek 400 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  24. Aslı dedi ki:

   Merhaba 19 haftalık hamileyim .17. Haftamda işten çıkarıldım.94 gün primim var Doğum parasından yararlanabilirmiyim ? 32.haftayı tamamlamadan işten çıkarıldım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada aktif sigortalı olma şartı olduğundan 32. haftaya kadar tekrar sigortalı olmazsanız rapor ödeneği alamazsınız.

  25. Çisem Şahinler dedi ki:

   1 aylık hamileyim 4 yıldır halk eğitimde ücretli eğitmenlik yapıyorum 6 aylıkken yaz tatiline gireceğiz ve eylül sonu doğum olacak sgkdan doğum parası alabilecekmiyim yada almak için nasıl bir yol izlemeliyim 32. Haftada yaz tatilinde olduğumuz için çalışamıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Başka Bir işyerinde çalışarak bunu sağlayabilirsiniz.

  26. Hilal dedi ki:

   Merhaba

   Ben 90 günü tamamlayamadım bunun bi çözümü varmı 2016 da 90 günüm var olurmu

   Eşiminde 120 günü var onun için ödeme yaparlarmı aynı zamanda benim sigorta devam ediyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 1 yıl içinde 90 gün olması zorunlu. Eşinizin sigortasından dolayı süt parası alabilirsiniz.

  27. özlem şeker dedi ki:

   Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum şuan 15 haftalık hamileyim haziran ayının ikinci haftası okullar kapanıyor ve ben o tarihte 32 haftalık hamile oluyorum zaten okul kapanacagı için çalışmıyo olacagım napmam gerekiyor okulların kapanmasına ragmen genede 32.haftamda işgöremezlik raporu almam gerekiyormu

  28. NUR. dedi ki:

   Merhaba ;

   32 . haftamda raporumu verir işten tamamen ayrılcam doğumundan sonra bu benim rapor ücreti almama engelmi acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra işten çıkarılsanızda rapor parası alabilirsiniz. Ama çıkışınızı rapor sonrası yapılması daha yararlı olacaktır.

  29. ÜLKÜ dedi ki:

   Merhabalar ücretli öğretmenlik yapıyordum 217 günlük sigorta primim var.32. Haftamda çalışabilir raporu aldım ama bu okuldaki memur tarafından hiç bir yere işlenmedi 4A kapsamında olduğum zaten böyle bir para alamayacağım söylenerek hiç bir işlem yapılmadı. 33.haftamda yani 19 ocakta 15 tatil sebebiyle ilişiğim kesildi ve yenidende çalışamayacağım branş öğretmeni atandı.Eğer böyle bir hakkım varsa lütfen ne yapacağım konusunda bilgilendirir misiniz.Şu an 34+4 günlük hamileyim??

  30. Ebru dedi ki:

   Merhaba 18 mayis 2017 de dogum yaptim bebegim kimligine 19 mayis yazdirdi esim bu sebepten dolayi sgk sut parasi yatirmadi ne yapmak gerek yardimci olabilirmisiniz tesekkurler

  31. güllü dedi ki:

   Merhaba 12 ekimde işe girdim 20 haftalıkken,şubatın 7 sinde 37.haftam oluyor brüt ücretim 3,000 lira ne kadar rapor ücreti alırım
   emzirme ücreti alabilecek miyim, emzirme ücreti eş üzerinden de alınabiliyor mu prim gün yetmezse,

  32. Burçin dedi ki:

   8 haftalık hamileyim 32 haftaya kadar iş yerimde çalışıp sonra çıkIşın’ı alsam yine de rapor parası alabilir miyim ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra işi bıraksanızda rapor parası alabilirsiniz.

  33. Ebru dedi ki:

   16.02.2017 tarihinden beri aynı yerde garson olarak çalışıyorum 16 haftalık hamileyim ödemem 1.836.75 görünüyor ama hamile olduğum için işten cikariyorlar parayı almaya hakkım oluyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar aktif çalışıyor olmanız şart.

    1. Aysun cengiz dedi ki:

     Merhaba 6/12/2017 tarihinde işe başladım dr um rısklı gebelık gördugu için dınlenmem gerektıgını soyluyor 6/03 /2018 tarıhınde bu işyerinde 90 gun prım gun sayım doluyor dr um rapor yazmak ıstıyor fakat 32. Haftam 28 martta doluyo 6 marttan sonra dr bana 10 ar gun arayla rapor yazalalım dinlen dedı 32. Haftanda 28 martta doluyo dogum ıznıne ayrılsam oncesınde rapor aldıgım ıcın dogum parasını hakedebılıyormuyum acaba

  34. Kübra dedi ki:

   Meb de ucretli öğretmenim mayista 32. Haftada rapor alıp işi bırakacağım. E devlette uzun vadeli prim 70 gün yazıyor. Bu 90 günü asinca doğum parası alabilecek miyim ve tahmini ucretli ogretmen maasi yla ne kadar para alabiliriz

  35. saliha dedi ki:

   Merhabalar ben ücretli ogretmenlik yapmaktayim.prim gun sayim yeterli.32.haftamda calisabilir raporu alicam ve 37.haftamda izne ayrilicam.dogumdan bir ay sonra da okula donmek istiyorum.dogumum 39.haftamda gerceklesek toplamda 7 hafta fln raporlu olacagim yine de dogum parasi alabilir miyim?net maas 1500 lira ama brüt maasi bilemiyorum dogum parasi alirsam tahminen ne kadar alabilirim?

  36. Rana dedi ki:

   Merhaba ben özel bir kurumda SSK lı olarak üç yıldır çalışmaktayım temmuz sonunda Doğum yapacağım Doğum iznim esnasında maaş alabilecek miyim yoksa bu parayı devlet mi yatırıyor devletin vereceği para ayrı mı yoksa maaşım yerine mi

  37. Gülcan dedi ki:

   Merhaba ben 30.10.2017 sigortali ise basladim .kasim ayi içinde hamile kaldım suan yaklasik 12 haftaligim halen calisiyorum dogum parasi ne kadar alirim 1750 tl ucret aliyorum suanki maasim

  38. Serap dedi ki:

   32. Haftada aldığımız raporu nereye teslim edicez tam olarak işlemler nasıl oluyor?

  39. gülizaryıldırım dedi ki:

   Merhaba 12 ekimde işe girdim 20 haftalıkken,şubatın 7 sinde 37.haftam oluyor brüt ücretim 3,000 lira ,rapor ücreti alabilecekmiyim ne kadar ödenek alırım nereye başvurmam gerek
   emzirme ücreti alabilecek miyim, emzirme ücreti eş üzerinden de alınabiliyor mu prim gün yetmezse, nerelere başvurmam gerek rapor ,doğum, emzirme ücreti ile ilgili

  40. mehtap dedi ki:

   iyi günler ekim ayında 5 aylık hamileyken işe girdim 37.haftaya kadar çalıaşabilir raporu aldım,21 şubata kadar sözleşme yapıldı işe girerken işsizlik maaşı alabilirmiyim

  41. mehtap dedi ki:

   iyi günler
   5 aylıkken işe girdim ekim ayında ,7 şubatta 37.haftalık oluyorum işe girerken sözleşme yapıldı 21 şubata kadar,37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım ,işssizlik maaşı alabilir miyim,

  42. Serpil dedi ki:

   Merhaba Ben Dunde yazmistim 10 haftalik hamileyim 10 yildir calisiyorum Asgari ucretten ne kadar dogum parasi alirim

  43. GÜLİZAR dedi ki:

   Merhaba 12 ekimde işe girdim 20 haftalıkken,şubatın 7 sinde 37.haftam oluyor brüt ücretim 3,000 lira ,rapor ücreti alabilecekmiyim ne kadar ödenek alırım nereye başvurmam gerek
   emzirme ücreti alabilecek miyim, emzirme ücreti eş üzerinden de alınabiliyor mu prim gün yetmezse, nerelere başvurmam gerek rapor ,doğum, emzirme ücreti ile ilgili

  44. Çisem27 dedi ki:

   Merhaba ben halk eğitimde ücretli öğretmenlik yapıyordum 32 haftada doktordan çalışabilir raporu aldım ve 37.haftama kadar çalıştım 37. haftamda raporu 23 Aralıkta kapattım 26 aralıkta benim halk eğitimden çıkışım yapıldı.Şuan doğumum gerçekleşti.Buna rahmen ben analık iş göremez raporu alabilir miyim bunun için ne yapmam gerekir. Ordan çıkışım yapıldığı halde orası mı onaylaması gerekir bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37 hafta raporunuzu işyerine verdiyseniz onaylaması gerekiyordu. Siz yine de raporunuzu işyerinin bağlı bulunduğu kuruma bildirim yapın. Eşiniz de gidebilir.

  45. Serap dedi ki:

   Merhaba. Benim üstümde dükkan olması analık ödeneğini almama engel mi? Bağkurluyum kendim yatırıyorum sigortamı . Muhasebecim gelir mi göstermesi lazım adıma asgari bi maaş gibi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi adınıza işyerinden dolayı bağkurlu iseniz ödediğiniz primin bir karşılığı zaten var. Asgari primden yatırıyorsanız asgari ücret üzerinden rapor parası alabileceksiniz.

  46. nalan dedi ki:

   Merhaba 12 ekimde işe girdim 20 haftalıkken 5 aylıkken,ekimde 19 gün kasımda 30 gün aralıkta 31 gün ocaktada 31 gün şubatın 7 sinde 37.haftam oluyor 32.haftaya kadar yani 83 gün yapıyor 90 gün olması gerekiyor diye biliyorum rapor ücreti almak için 7 gün eksik mi oluyor 90 gün dolması için ama 3 ocakta 32 haftalıkken 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım,yeterli olur mu rapor ücreti almama,brüt ücretim 3,000 lira ,şuanda 35 gebeyim ve çalışıyorum 7 şubata kadar ,rapor ücreti alabilecekmiyim alırsam ne kadar alırım nereye başvurmam gerek,emzirme ücreti vs başka ne gibi haklarım var,
   37 .hafta çalışabilir raporumu iş yerinin mali müşavirine verdim,fakat raporu aldığım gün 3 ocakta sisteme giremeyeceğini ,sistemin kabul etmediğini doğum olduktan 1 gün sonra bildirebileceğini söyledi,bu doğru mu,böylemi oluyor, hak kaybım olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışabilir raporu alarak 90 günü tamamlayabilirsiniz. Muhasebeciniz süresinde raporunuzu onaylayacaktır. Gecikme olmayacaktır.

  47. nalan dedi ki:

   12 ekim 2017 de 20 haftalıkken işe başladım ,3 ocakta 2018 de 32.haftalıkken 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım, rapor parası alabilecek miyim brüt ücretim 3000 lira ne kadar alırım ,doğum parası ve emzirme ücreti alabilecek miyim, emzirme ücreti eş üzerinden de alınabiliyor mu prim gün yetmezse, nerelere başvurmam gerek rapor ,doğum, emzirme ücreti ile ilgili
   mali müşavire raporu verdiğimde doğumun ertesi günü sisteme giriş yapacağını söyledi doğru mudur,

  48. serpil dedi ki:

   Merhaba 12 ekimde işe girdim 5 aylıkken,ekimde 19 gün kasımda 30 gün aralıkta 31 gün ocaktada 3 gün ödenmiş primim var 32.haftaya kadar yani 83 gün yapıyor 90 gün olması gerekiyor diye biliyorum rapor ücreti almak için 7 gün eksik mi oluyor 90 gün dolması için ama 3 ocakta 32 haftalıkken 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım,yeterli olur mu rapor ücreti almama,brüt ücretim 3,000 lira ,şuanda 34 hafta 3 günlük gebeyim ve çalışıyorum,rapor ücreti alabilecekmiyim alırsam ne kadar alırım nereye başvurmam gerek,emzirme ücreti vs başka ne gibi haklarım var,
   37 .hafta çalışabilir raporumu iş yerinin mali müşavirine verdim,fakat raporu aldığım gün 3 ocakta sisteme giremeyeceğini ,sistemin kabul etmediğini doğum olduktan 1 gün sonra bildirebileceğini söyledi,bu doğru mu,böylemi oluyor, hak kaybım olur mu

  49. YURDANUR dedi ki:

   MERABA 32 HAFTADA CALIŞAMAZ RAPORU ALDIM VE SU ANDA DOGUM OLDU SGK YA DONUŞ YAPTIK DOGUM PARASI ALMAZSINIZ DEDILER ACIKLAMADA OLMADI NASIL BİR YOL İZLEMELİYIZ BİLGİMİZDE YOK

  50. bahar dedi ki:

   merhaba bende öze sektörde sekreter olarak öçalışıyorum hamile kalsam ve doğumdan sonra çlışmak istemezsem yine doğu hakkımı alırmıyım toplam şuan prim sayım 933 gün peki bişey daha 32 haftada çalışıyor olmm lazım mı ? yani aktif çalışan ve nezaman beni çıkarsalar hakkım yok olmaz:?

  51. bahar dedi ki:

   merhaba ben şuan özel sektörde sekreter olarak çalışıyorum hamile kalsam ve rapor aldıktan sonra işveren bei işten cıkarsa tazminat ve işsizlik doğum parası alablirmiyim?

  52. Serpil dedi ki:

   Merhaba Ben su an 10 haftalik hamilegim 10 yildir calisiyorum ne kadar dogum parayi alirim

  53. Esra dedi ki:

   Devlet memurlarıda doğum parasından alabılıyorlar mı ?birde bu para geri ödeniyormu sonradan

  54. ezgi dedi ki:

   mrb benim 2017 mart ayından beri siğortam var ama yarım gün. 2018 temmuzda dogum olacak . doğum parası alabilir miiym. veya 32. haftada çalışamaz raoru alınca çalışmayacam bir daha siğortam devam etmesi mi gerekiyor doğıma kadar

  55. Zeynep dedi ki:

   Merhaba. Ben 13.12.2017 işe başladım. Asgari ücret alacağım. Yaklaşık 20 haftalık hamileyim. Doğum parası ne kadar elime geçer.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldığınızda 112 günlük yaklaşık 4500 TL ödenek alırsınız.

  56. yuksel dedi ki:

   EŞİM 1,5 aylık hamile işe yeni girdi sigorta girişi bugün başladı rapor parası alırmı ya da şartları nelerdir bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;

    > İstirahatın başladığı tarihte çalışan aktif sigortalı olması
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödemiş olması,
    > Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması,

    gerekmektedir.

  57. Asiye dedi ki:

   Merhaba 32 hafta 10 ocakta dogum iznine ayrıldım dogum öncesi rapor parası alabilir miyim.. Ne yapmam gerekiyor.. Dogum öncesi rapor bitmedi mi gerekiyor yada dogum dan sonra mı alınıyor..
   İkincisi dogum rapor parası son 90 gün mü rapordan 2 ay önceki 90 gün mü geçerli… Toplam 90 günlük 8200 gibi brüt ücret görünüyor ne kadar rapor parası alırım..
   Ayrıca 2 cocuk dogum parası 400 TL için bir işlem yapıyor muyum
   Don olarak dogum das n önceki rapor parasını dogum dan önce almam için işveren onaylarsa yeterli olur mu sk ya başvurmak gerekiyor mu.. Ne zaman onaylarsa o zaman mı alabiliyoruz…
   Aydınlatırsanız memnun olurum
   Kolay gelsin

  58. Yakup dedi ki:

   Merhabalar ben 3 senedir özel sektörde çalışıyorum ve son 7 ay maşım üzerinden sigortam yatıyor2.500 maaş alıyorum eşimde 6 aylık hamile sigortasız benim üzerimden gözüküyor doğum parası ala bilirmiyiz alırsakta nekadar alırız

  59. Hatice dedi ki:

   Merhabalar,
   Hamileligimin 36.haftasindayım ve sgknin bu hizmetinden yeni haberdar oldum. Halihazirda aktif sigortaliyim fakat izinliyim, calismiyorum tabi. Yazilarinizda ve yorumlarda belirtilen calisabilir/calisamaz raporlarinin hicbirini almadım. Simdi benim ne yapmam gerekir yardimci olursanız cok sevinirim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor alma hakkınız devam ediyor eğer ücretsiz izinde değilseniz En az 90 gün prim şartını sağlıyorsanız rapor alıp ödenek hakkından yararlanabilirsiniz.

  60. Cevahir Sabancı dedi ki:

   4b kadrosunda SSK lı olarak devlet dairesinde çalışan biri analık raporu parasından yararlana bilir mi? Hakkım var ise 2600 tl bir maaşla tahminen ne kadar alabilirim, devlet sonradan bunu rücu ediyor mu ?

  61. Serpil dedi ki:

   Merhaba benim Bağkur borcum var ama ssk lı olarak çalışıyorum.borcum doğum parası almama engel olur mu

  62. Aslıhan yener dedi ki:

   Merabalar 32. Haftada iş görmezlik raporuyla izne ayrıldım 2. Doğumum maaşım asgari ücretten yatıyor sigorta ve kaymakamlıktan ortalama ne kadar ödenek alacağım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son 3 aylık maaşınızın ortalamasını alın. 2017 asgari ücrete göre izin parası olarak 4.099 tl. Kaymakamlıktan doğum yardımı olarak da 400 tl alabileceksiniz.

  63. hndn dedi ki:

   merhabalar subatın sonunda doğum iznine ayrılacağım son 3 ayda brüt olarak yatan maasim 2180 +2300 +2300 dir. Ben analik ücreti ortalama ne kadar alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    112 günlük yaklaşık 5600 tl rapor ödeneği alırsınız.

  64. ŞENEL dedi ki:

   MERHABA 32 HAFTALIK GEBEYIM.16 HAFTALIK IZNIMI DOGUM SONRASI KULLANMAK ISTIYORUM DOGUMDAN BIR HAFTA ONCE RAPOR ALMAM YETERLIMI ACABA.YADA CALISABILIR RAPORUMU ALMAM GEREKIYOR BU HAFTALARDA

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne çıkmak zorundasınız. Doğum öncesi kullanmadığınız 5 haftayı doğum sonrasında kullanabilirsiniz. Yani en fazla 13 haftayı doğum sonrası kullanabilirsiniz.

  65. betul dedi ki:

   MERHABA BEN DÜN DE SORDUM AMA ACİL CEVAP ALMAM LAZIM 19 HAFTALIK HAMİLEYİM ŞUANDA SİGORTALI ÇALIŞANIM 112 GÜN PRİMİM VAR AMA ÇALIŞIRKEN ZORLANMAKTAYIM İŞTEN ÇIKMA İHTİMALİM VAR DOĞUM İZNİ VE ÇALIŞAN DOĞUM ÜCRETİ İÇİN 32HAFTAMA KADAR ÇALIŞMAK ZORUNDA MIYIM KAÇ GÜN PRİM OLMASI GEREKİR PRİMİMİN DOLMASI YETERLİ Mİ DOĞUM ÜCRETİ ALABİLMEK İÇİN BİR DİĞER SORUM DA AGARİ ÜCRETLE ALDIĞIM DOĞUM ÜCRETİ NE KADAR OLACAĞI CEVABINIZI BEKLİYORUM TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için 32. hafta aktif sigortalı olmanız şart. İşten ayrılsanız da 32. haftadan 15-30 gün öncesinden sigortalı olmanız gerekiyor.

  66. Semiha dedi ki:

   Merhaba ben ucretli ogretmen olarak 29eylulde ise basladim.11ekimde 32haftalık çalışabilir raporu aldım.doğum öncesi iznimin başlama tarihi 1kasım ve 31 ekimde analik raporuyla işten ayrıldım.muhasebeye bildirdim doğum yaptıktan sonra sisteme düşeceğini yapacağı birşey olmadığını söylediler Fakat 8aralıkta doğum yaptım ve doğum sonrası raporum 22şubatta bitiyor hala muhasebe onay vermedi.Bulunduğum şehirdeki sgk ile görüştüğümde işverenin onay vermesi gerek bizim sisteme düşmesi için onay verince 10gün içinde parayı yatiracagini söylediler.115günlük hak edisim 170i aradığımda sistemde gözüktüğünü işveren ile ilgili sorun olduğunu söylediler. Ne yapacağımı şaşırdım Muhasebedeki kisiylede görüştüm hala onay vermedi ve vermeyeceğini yapacağı birşey olmadığını söyledi.Benim ne yapmam gerekiyor lütfen yol gösterin.

  67. Kübra dedi ki:

   Merhabalar bn dogum iznine ciktim ama e devletten bakinca rapor görünmüyor doktor raporun basladi dedi nerden ogrencem roporumun isledini

  68. betul dedi ki:

   MERHABA BEN 19 HAFTALIK HAMİLEYİM ŞUANDA SİGORTALI ÇALIŞANIM 112 GÜN PRİMİM VAR AMA ÇALIŞIRKEN ZORLANMAKTAYIM DOĞUM İZNİ VE ÇALIŞAN DOĞUM ÜCRETİ İÇİN 32HAFTAMA KADAR ÇALIŞMAK ZORUNDA MIYIM KAÇ GÜN PRİM OLMASI GEREKİR PRİMİMİN DOLMASI YETERLİ Mİ DOĞUM ÜCRETİ ALABİLMEK İÇİN

  69. seda dedi ki:

   Merhaba 12 ekimde işe girdim 5 aylıkken,ekimde 19 gün kasımda 30 gün aralıkta 31 gün ocaktada 3 gün ödenmiş primim var 32.haftaya kadar yani 83 gün yapıyor 90 gün olması gerekiyor diye biliyorum rapor ücreti almak için 7 gün eksik mi oluyor 90 gün dolması için ama 3 ocakta 32 haftalıkken 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım,yeterli olur mu rapor ücreti almama,brüt ücretim 3,000 lira ,şuanda 34 hafta 3 günlük gebeyim ve çalışıyorum,rapor ücreti alabilecekmiyim alırsam ne kadar alırım nereye başvurmam gerek,emzirme ücreti vs başka ne gibi haklarım var,
   37 .hafta çalışabilir raporumu iş yerinin mali müşavirine verdim,fakat raporu aldığım gün 3 ocakta sisteme giremeyeceğini ,sistemin kabul etmediğini doğum olduktan 1 gün sonra bildirebileceğini söyledi,bu doğru mu,böylemi oluyor, hak kaybım olur mu

  70. ezgi dedi ki:

   mrb 2017 mayıs ayın da sigortam var. 2018 temmuz ayında doğum olacak . doğum parası alabilmem için 2018 için de mi 90 gün olması lazım. bu şartlarda alabilir miiym . siğortam yarım günlük yatıyor

  71. Medine dedi ki:

   Merhaba
   12.08.2017 tarihinde 32. hafta çalışabilir raporumu aldım ve işyeri o gün beni işten çıkardı 19.08.2017 de başka işyerine giriş yaptım bu aradaki 7 günlük boşluk doğum parası almamı engeller mi?
   daha sonra 37. haftada çalışamaz raporu da aldım ve rapor bitim tarihim 06.01.2018 de bitti ben rapor paramı almadım alo 170 i aradığımda arşive kaldırıldığını söylediler nedeni ne olabilir?

  72. Sümeyye dedi ki:

   Merhabalar ben 19 ocak cuma günü 32+0 doldurup çalışamaz raporunu aldım muhasebeyi arayıp raporu aldığımın bilgisini verdim onlarda şuan birşey yapmıcaz doğum yaptığın gün bizi tekrar ara raporu işleyelim dediler prosedürün nasıl işlediğini bilmiyorum muhasebenin dediği gibimi olucak çok teşekkür ederim iyi çalışmalar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aldığınız rapor sisteme düşecektir. Merak etmeyin muhasebeniz zamanı geçmeden raporu onaylayacaktır. Zamanında onaylanmayan raporların işveren nezdinde de cezası var

  73. TahsinÇiğdem dedi ki:

   Merhabalar normalde 32.haftamda calisabilir raporu aldm (09.12.2017 tarihinde) ancak 10 gun calistiktan sonra (19.12.2017 tarihinde ) mecburen izne cikmak zorunda kaldm..hastanede sistem beni otomatik olarak 16 sinda izne cikardi gorunuyr.(bunun icin bisey yapamadklarini 23.12.17 de ciksaydim sorun olmicani belirttiler.ama bu mumkun deildi.sistem otomatik 16.12.2017 atiyrms tarihi) isletme gerekli duzeltmeyi gerçekleştirdi kendisi icin.ama sgk da 09.12 de izne cikmisim gibi gorunuyr.hastane bu durumun dogum sonrasinda 16.12.2017 olarak duzelecegini doguma dek tarihin sistemde gorunemeyecegini belirtti.durum gercektn boylemi?bu durum alcagim rapor parasi konusunda sikinti yaratirmi veya sigorta hastanenin belirtti tarihi gormeme durumunda işletmeye ve bana ceza kesermi?alo 170de konuyla ilgili kayitlarm mevcut.herhangi bir aksi durum soz konusu olurmu? Ilginiz icin simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışamaz olarak aldığınız rapor tarihi de sisteme düştü bu nedenle rapor tarihiniz doğum sonrasında güncellenecektir.

  74. TahsinÇiğdem dedi ki:

   Merhabalar.brut ucretim 2865 dogum rapor parasi ne kadar hakedisim olur ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aldığınız brüt ücretin günlük ücretinin 2/3 ününün 112 günlüğünü rapor parası olarak alacaksınız. yani yaklaşık olarak 7130 tl ödenek alacaksınız.

  75. Pınar dedi ki:

   Merhaba
   Benim doğum raporum 17.01.2018 de bitti iş göremezlik parasini ne zaman alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şubat ayının 8-14 ü arasında ödemeniz yapılacaktır.

  76. cemile dedi ki:

   Merhaba yaklaşık 2 yıldır aynı yerde sgk lı çalışmakdayım 20 haftalık hamileyim eğer beni şuan çıkartırlarda doğum parası alamıyomuyum_?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için 32. hafta aktif sigortalı olmanız gerekmektedir. 20 haftalıkken işten çıkarılır ve 32. haftaya kadar bir işe başlamazsanız rapor parası alamazsınız.

  77. aleyna dedi ki:

   Merhaba,

   Son 3 aylık brüt maaşım 2750 TL iken doğum yaptıktan sonra rapor parası ne kadar alabilirim?Ve başvurular ne şekilde yapılıyor?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alacağınız raporu iş yerine bildirmeniz yeterli. Brüt maaşınızın 2/3 ünü alabileceksiniz.

  78. Ayşe dedi ki:

   Merhaba,

   37. haftama kadar çalışabilirsem Mayıs başında izne ayrılacağım.
   Ocak maaşım henüz yatmadı Şubat’ta yatacak. Nisan maaşımda Mayıs ayında yatmış olacak bu durum da benim doğum paramın hesaplaması hangi aylar üzerinden yapılacak hesabıma yatan tarihe göre mi yoksa hangi ay için yatırıldıysa ona göre mi?

  79. MEDİNE KOL dedi ki:

   12.08.2017 tarihinde 32. hafta çalışabilir raporumu aldım ve işyeri o gün beni işten çıkardı 19.08.2017 de başka işyerine giriş yaptım bu aradaki 7 günlük boşluk doğum parası almamı engeller mi?
   daha sonra 37. haftada çalışamaz raporu da aldım ve rapor bitim tarihim 06.01.2018 de bitti ben rapor paramı almadım alo 170 i aradığımda arşive kaldırıldığını söylediler nedeni ne olabilir?

   1. Medine dedi ki:

    Merhaba bilgi verirmisiniz rica etsem

  80. ebru dedi ki:

   merhabalar 3 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum. mayıs ayında doğum iznine çıkacağım. ve doğumdan sonra işe daha devam etmeyeceğim. işten kriz nedeni ile çıkartılıyorum.
   aynı anda işsizlik maaşı ve doğum parası vs gibi bütün haklardan yaralanma şansım olur mu? teşekkürler.

  81. Haydar dedi ki:

   Çok güzel bir site yapmışsın usta öncelikle tebrik ederim. Şimdi eşim 1 aylık hamile ve bir yere başlayacak bu hafta doğum parası olarak 3500 4000 tl gibi bir ücret alıyo çalışan kadınlar doğumdan sonra bu ücreti bizde alabilirmiyiz doğumdan önce ne kadarlık bir sigorta girişi olmalı?

  82. emine dedi ki:

   Merhaba ben 18 haftalık hamileyim doğum iznine en erken kaç haftalıkken çıkabilirim

  83. esra dedi ki:

   merhabalar
   12 haftalık hamileyim tahminen doğumum 11 agustos da olacak fakat iş yerinden 5 kasım 2017 de ayrıldım mayıs ayında işe girip 1 ay çalışmam doğum rapor parası almam için yeterli olacak mı
   teşekkürler

   1. esra dedi ki:

    merhabalar
    12 haftalık hamileyim tahminen doğumum 11 agustos da olacak fakat iş yerinden 5 kasım 2017 de ayrıldım mayıs ayında işe girip 1 ay çalışmam doğum rapor parası almam için yeterli olacak mı
    teşekkürler

    1. esra dedi ki:

     lütfen cevap verir misiniz

  84. EBRU dedi ki:

   Merhabalar öncelikle , Ben 14 haftalık gebeyim şuan sigortam yok çalışıyorum sigortam yapılacak 90 gün prim yattıktan sonra zorunlu olarak 32. haftaya kadar çalışmam mı gerek yoksa 32.haftadan önce işten ayrılıp daha sonra doktordan çalışamaz raporu temin edip işyerime versem mümkünmü , gebelik riskli olduğundan dolayı o vakte kadar çalışamam ancak 30. haftaya kadar sigortam yatabilir bu yeterli mi dogum ücreti için? Şimdiden teşekkurler

  85. Büşra dedi ki:

   Merhaba ben 32. Haftada isgorebilir 37. Haftada işgöremez raporu aldm.parayi tek parça şeklinde raporu bitiminde mı alıyorum.birde başka bı rapor felan almam gerekiyor mu.

  86. Fatma dedi ki:

   Mereba suan dogum izinindeyim son 3 ayda brüt olarak yatan maasim 1777 +1777 +2007 dir. Ben analik ücreti ortalama ne kadar alirim toplamda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre yaklaşık 4600 tl rapor parası alırsınız.

  87. Hüsnü dedi ki:

   Merhaba. Eşim Parttime çalışıyor. Bu doğum raporunu almamız için 90 günlük geriye dönüş sigortamız olması gerektiğini biliyorum ama brüt maaşı eşimin ne kadar olması gerekir bir sınır var mıdır acaba? Eşimin net maaşı 1150 gibi brüt 1500 civarı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Brüt maaşta bir sınır yok aldığı brüt maaşa göre ödenek çıkacaktır.

    1. Hüsnü dedi ki:

     Kendisi part time çalışıyor ayda 19 gün ödeniyor sigortası ama iki buçuk yıldır aynı iş yerinde çalışıyor bir sorun olmaz rapor parasını alabilir değil mi. Ayrıca maaşı brüt 1460-1500 civarı, ne kadar ödenek çıkar acaba?? Teşekkürler.

  88. Furkan dedi ki:

   Eşim 90 günlük sigorta primi doldu fakat 28. Haftada sözleşmemiz doldu ve işten ayrıldı ve suan sigortası Yok. Bu bahsi geçen 4000 tl ilk parayı alabilirimi veya ne parası alabiliriz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Analık geçici ş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmesi için 32. hafta rapor alacağı tarihte aktif sigortalı olması gerekmektedir. Mevcut durumda alamaz. 32. haftaya kadar bir işe başlaması gerekiyor.

  89. Büşra dedi ki:

   Merhaba ben 32. Haftada isgorebilir 37. Haftada işgöremez raporu aldm.parayi tek parça şeklinde raporu bitiminde mı alıyorum.birde başka bı rapor felan almam gerekiyor mu

  90. AYŞE dedi ki:

   merhabalar özel sektorde calısıyorum 28 haftalık hamıleyım gunde 10 saat caalısıyorum dogumdan sonra 1.5 saat sut ıznımı kac saat uzerınden hesaplanacak bn 7.5 saat dedım ısverene ısveren oyle kanun yok dedı o kanun memurlara dedı bana boyle durumda ne yapmalıyım ısveren kabul etmıyor yardımlarınız ıcın tesekkur ederım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş verene 4857 sayılı kanun 74. maddeyi okumasını tavsiye edin. Ben ayrıca birebir ifadeyi yazıyorum;

    Analık halinde çalışma ve süt izni
    Madde 74 – Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre
    için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir.
    Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde
    çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. (Ek cümle: 13/2/2011-6111/76 md.) Kadın
    işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere
    eklenmek suretiyle kullandırılır.
    Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse
    artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.
    Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.
    Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde
    işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.
    İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık
    süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
    Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin
    hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır

    1. Ayşe dedi ki:

     Tesekkurler yardımlarınız için. ..

  91. Özlem Mandıracı dedi ki:

   Tekrar Mehaba, Bana neden cevap vermediniz??? hala bekliyorum. 11 Ocak size sorularımı sormuştum ama bir cevap alamadım.

  92. Murat dedi ki:

   Doğum sonrası rapor paraları ne zaman yatar bi sorun mu var acaba burdaki sgk şu an yatırılmıyor dedi

  93. Rabia dedi ki:

   Merhaba ben çalışan sigortalıydım 35.haftadan sonra çalışmadım Doğumdan sonra çıkışım yapıldı ücret alabilir miyim şuan işten çıkmam ücreti almama engel mi

  94. Meliha dedi ki:

   Merhaba iyi günler sorun şu rapor parası icin son bir içindeki 90 gun mu yoksa doğumdan önceki 3 ay lim süre mi dikkate alınıyor ??

  95. Fatma dedi ki:

   Merhaba,
   24 haftalık gebeyim ve 2 yıldır kesintisiz çalışıyorum.
   Haklardan yararlanmak için nerelere başvurmam gerekli.?
   Teşekkürler

  96. Şuranur Demirel dedi ki:

   Herhangi bir banka üzerinden isteğe bağlı sigorta yaptırmak şartı ile dogum parasi alınır mı?

  97. SARE dedi ki:

   Merhabalar. öncelikle bizleri aydınlattığınız için size teşekkür ederim. Sorum şudur?
   İLK GEBELİKTEN ÖTÜRÜ 60 GÜN YARI ZAMANLI ÇALIŞMA HAKKINI TAMAMLADIKTAN SONRA TEKRAR BU YARI ZAMANLI ÇALIŞMA DURUMU İŞ YERİNDEN TALEP ETME HAKKIMIZIN OLMADIĞINI YAZMIŞSINIZ. PEKİ İŞ YERİ 2. KEZ SİZİN BU İSTEDİĞİNİZİ KABUL ETMEMESİ HALİNDE TAZMİNAT HAKKINIZ OLUŞUYOR MU BU KONUDA BİLGİNİZ VAR MIDIR?

  98. Nur dedi ki:

   Merhaba 16 haftalık hamileyim ve 1,5 senelik ssk mevcut çalışıyorum şuan. Hamileliğimde sorunlar yaşadığım için doktor dinlenmemi ve çalışmamamı istiyor. böyle bi durumda rapor alırsam doğum parası kullanabilirmiyim ???*

  99. Fidan dedi ki:

   Merhaba ben doktorumdan çalışabilir raporu alarak 37. Haftama kadar çalıştım benim elime geçen maaş 1600 tl olup toplam doğum parası ne kadar alırım ve ne zaman yatar

  100. serpil dedi ki:

   merhaba ben 22haftalık hamileyim işe girdim ve sigortam yeni başladı acaba doğum parası almam için me yapmam gerekiyoyor yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne ayrılırsanız rapor parası almak için gerekli olan şartlardan 90 günü tamamlayarak rapor parası hakkını elde etmiş olursunuz.

    1. serpil dedi ki:

     izne ayrıldıktan sonra yani 37 haftadan sonra sigorta bitecekmi

     1. serpil dedi ki:

      birde çalışabilir raporu iş yerine verilecekmi yani sigortayamı iletilmesi gerekiyor

  101. İpek dedi ki:

   Merhaba.
   -4 yıldır özel sektörde çalışıyorum. 24. Haftalık hamileyim. 5000 tl maaş alıyorum fakat sigorta pirimim asgari ücretten ödeniyor. Ben kalan maaşımı elden alıyorum. Bu durumda haklarım nelerdir. Elden aldığım maaşımı hamilelik izninde talep etme hakkım var mı.?
   -16. Haftalık iznim bittiğinde yarı zamanlı olarak 2 ay çalışma hakkım var değil mi tam maaş alarak.
   -Diğer bir sorum ise (Sgk ya bağlı olarak) doğum parası ile rapor parası aynı şeyler midir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanuni olmayan bir durum söz konusu cevabımız da buna göre olacak ama Kalan farkı işyerinizden isteyebilirsiniz. Ancak tabi ki vermek zorunda değiller. Hakkınızı kanun yolu ile arayabilirsiniz. Doğum yardımı ve doğum rapor parası ayrı şeyler. Diğer haklarınız ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ ve https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  102. sinem dedi ki:

   merhaba, şuan da 13 haftalık hamileyim. 23.07.2018 tarihinde doğum yapacağım. 17.09.2017 tarihinde işten çıkarıldım. o zamana kadar primim tam yattı. şuan da da sadece işsizlik ödeneği alıyorum. ve 6. ayın 5 ine kadar da almaya devam edeceğim. işsizlik ödeneği aldığım için çalışmakta istemiyorum. 5. aydan sonra sgk lı bir işe girmek istesem doğum gününe kadar max 60-70 gün prim günüm olur. ama son bir yıla bakacak olursak 90 günlük prim günümü doldurmuş olurum. bu şekilde rapor parası almayı hak eder miyim?

   kolay gelsin.

  103. Kenan dedi ki:

   Mrb ben Zeynep 32. Haftada çalışabilir raporu aldım 37. Haftaya kadar da çalıştım ve 37. Haftam dolunca işyeri kurumum çıkışımıverdi bu durumda 8+8 haftalık rapor parasını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım merhaba,

    Daha öncesinde şartları sağlıyorsanız işten çıkarılmanız rapor parası almanızı engellemez. Ayrıca bu haksız çıkarılma ile ilgili bazı haklarınız var bununla ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızı okuyabilirsiniz.

    1. Kenan dedi ki:

     Benim raporum. 22:03:2018 de bitiyor acaba parayı ne zaman alabilirim. 2. sorum 22:03:2018 den önce çalışabilirmiyim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      4. ayın 8-14 ü ödemeniz yapıır. Ayrıca rapor süresi boyunca çalışmanız yasaktır.

      1. Simge dedi ki:

       Asgari ücretle çalışan bayan (2018 yılı) toplam ne kadar doğum parası alır ve bu bedelin ödemesi toplu olarakmı parça parça mı verilmektedir

  104. ENGİN BAŞAR dedi ki:

   Merhaba eşim 2aylik doğum raporu almıştı raporun bitiş tarihi 01.04.2018 idi acaba 15 ocağa kadar yatar mı ve ikinci 2 aylık foğum raporundan sonra bir aylık iş göremez raporu alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin doğum parası büyük olasılıkla Şubat ayının 8-14 ü arasında yatacaktır. Rapor bittikten sonra hastalık ile ilgili iş göremezlik raporu alabilir.

  105. Özlem Mandıracı dedi ki:

   Merhaba iki buçuk senedir beri sürekli part time çalışıyorum. 19 gün olarak yatıyor ssk primlerim. Şu anda 15 haftalık hamileyim. Aylık brüt gelirim asgari ücretin altında brüt 1500 civarı. Buna göre bende 32 haftamda işten ayrıla bilirmiyim yani 8 hafta öncesi ve sekiz hafta sonrası ve bende iş göremezlik parası alırmıyım ne kadar alırım ve haklarım nelerdir?? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

  106. Gokhan dedi ki:

   Merhaba,

   Eşim sgk anlaşması olmayan bir hastanede doğum yapacak. Sgk dan doğum parasını nasıl alabiliriz ?

   Teşekkürler.

  107. fatma dedi ki:

   Mrh şuan 28.ci haftadayim ve işyerinden çıkış aldım. 70 gün sigortam görünüyor.. Doğum parası almak için başka bir is yerinde sigortalı devam ettirip 90 günlük primi doldursam doğum parası alabilirmiyim..sigorta başlangıç 31/10/2107 çıkış ise 09/01/2018 yardımcı olursanız sevinirim…

  108. halime dedi ki:

   şu anda çalışıyorum dogum yaptım raporlarım bitti ve çocukla çok zorlanıyorum iş verenle konuşup işten çıkarıldı göstersem işsizlik alabilir miyim raporlu oldugum gunler kesıntıden sayılıyomu

  109. Songül dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin…32.haftada calışamaz raporu alıp işi bırakacagım işveren raporu onayladıktan sonra işten cıkışımı verirse 8 haftalık dogum öncesi rapor parası alabilir miyim ???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra işten çıksanız da rapor parası alabilirsiniz.

  110. betül yakan dedi ki:

   merhaba
   ben devlet memuruyum süt izni doğum parası ve rapor paralarından hangilerini alabilirim bildigime göre süt ve doğum parasını bir seferliğine alabiliyorum ama rapor parası alabilirmiyim. ben 37 haftaya kadar çalışcağım. memur anneler hangi paraları alabiliyorlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığına tabi memurlar raporlu olduğu dönemde maaş almaya devam ettikleri için ayrıca rapor parası alamazlar. Ancak süt parası ve Doğum yardımını alabileceksiniz.

  111. elifcan dedi ki:

   merhaba benim ssk ilk girişim 2010 ama ondan önce 2001de bir ikiz doğumum var ve eşim ssklı çalışandı bununla ilgili geriye dönük herhangi bir yardım alabilirmiyim şu anda da 2,5 aylık hamileyim ve ssklı çalışanım doğuma kadar ssklı çalışırsam bununla ilgili ssk doğum parası alabilir miyim izinliyken iş yerimin kapanma olasılığı var iş yerim kapanırsa işsizlik ödeneği alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2001 doğumu için herhangi bir yardım alamazsınız. Eğer 32. haftaya kadar çalışıp rapor alırsanız işyeriniz izinli olduğunuz sürede kapansa da rapor parası alabilirsiniz.

  112. Aişe dedi ki:

   Ücretli ogretmenlik yapıyorum 32. Haftadan sonra işi bırakacağım fakat sigortam da yatmayacak bu süre içerisinde doğumdan önceki yıla ait 90 günü aşmış sigortam da var yine de dogum ödeneği alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre rapor parası alabileceksiniz.

  113. emel dedi ki:

   merhaba ben 2 ocakta işe başladım. başladığımda 34 haftalık hamileydim çalışabilir raporu aldım. doğum sonrasına 11 hafta iznim kalıyor ondan sonra çalışmaya devam edeceğim. rapor parası alamaz mıyım.

   1. emel dedi ki:

    bu arada devlet memuruyum

  114. Yasemin dedi ki:

   Halk Eğitim Merkezinde usta öğreticiyim. 2017 içinde 90 günlük pirim ödemem yapılmış, İki hafta sonra doğum yapacağım. 32. haftada çalışabilir raporum var. 37. haftada işgöremezlik raporu aldım. İşgöremezlik ücreti alabilir miyim?
   Bu ücreti alabilirsem nereden ve nasıl alacağım. Teşekkürler.

  115. Hnd dedi ki:

   Esiminde benimde hic bir sosyal guvencemiz yok.istege bagli bagkur odememi 2017 haziranda yaptim ve kapattirdim.normal sartlarda2018 haziranda da dogum yapicam.sut ve dogum parasi alabiliyormuyum..tesekkurler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigortada süt ve doğum parası alma hakkınız bulunmuyor ancak Kaymakamlıklarda Aile ve sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurarak Birinci çocuk için 300 TL a
    İkinci çocuk için 400 TL ve Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme alabilirsiniz.

  116. Gökhan dedi ki:

   Merhaba benim eşim yaklaşık 3 aylık hamile ancak daha önce hiç sigorta girişi dahi yok doğuma 90 gün ve ya 120 gün kala sigorta girişini yaptırıp düzenli 120 gün ve ya 90 gün yatirsam doğum parası alabilirmiyim doğum dan (önce(ki) bir yıl da sigorta pirimi sarttı var mi yani doğum yapacağı yıl içerisinde giriş yapıp düzenli 90 gün yatirsam parayı alabilirmiyim ve eğer alırsam toplu mu alacağım teşekkürler

  117. Dadas dedi ki:

   Merhaba ben 36 aylik hamileyim halen rapor almadım bu hafta alıcam herhangi bir sorun teşkil edermi.. birde iki aydır çalıştığım yer sgk mi yatırmamis bana geriye dönük ödeyeceğiz dediler bir sorun olurmu sizce ve geriye dönük ödeme yapılabiliyor mu…

  118. Semre dedi ki:

   Merhaba ben hamileliğimin 20.haftasındayım devlet memuruyum doğum rapor parası alabilirmiyim alabilirsem ne kadar ve nasıl alırım saygılar

  119. Perihan aslan dedi ki:

   Merhaba size sorum eşim devlet memuru hemşiredir 2002 yilindan itibaren calisiyor dogum oncesi 32 haftalikta calisabilir raporu aldi ve 37 haftalik iken calisamadi ve bebegimiz 5 ocakta dogdu esimin dogum parasi ve is goremezlik parasi alabiliyor mu almak icin nereye muracat etmeliyim muracat suresi varmi bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet memurlarının raporlu olduğu dönemde maaşları ödenmeye devam eder. Sadece doğum yardımı alabilirsiniz.

  120. gamze dedi ki:

   mrb 20 ekim de doğum yaptım 32. hafta çalışabilir rapor aldım sonra 38.haftaya kadar çalıştım raporsuz 40.haftamda doğum yaptım ocak 23 e kadar rapor verildi 16 hafta rapor olması gerekmiyor mu bu tarihten sonra tekrar rapor alabilir miyim teşekkür ediyorum

  121. Nazlı dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 25 haftalık hamileyim ve çalışıyorum. Doğuma kadar çalışıp doğumdan sonra çalışmayı düşünmüyorum. Doğum rapor parasını alabilmem için ne gibi bir yol izlemem gerekmekte. İşyerimiz de çalışan bir arkadaşımız eğer işe geri dönmeyeceksen doğum rapor parasını alamazsın bu para tekrar işe dönecek annelere ödenen bir para diyor. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.Saygılarımla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nazlı Hanım merhaba,

    Rapor parası için tekrar işe dönme şartı yok. Rapor sonrası istifanızı verip işten ayrılabilirsiniz. Rapor paranızı da alabilirsiniz.

  122. ayse dedi ki:

   36 haftalik gebeyim 37. Haftada calisamaz raporu alacagim ve 38+3.haftada dogum yapacagim…Bu durumda dogum oncesi kullanamadigim 2 hafta dogum sonrasina eklenip parasini alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi erken doğumdan dolayı kullanılamayan izinler doğum sonrasına eklenmektedir.

  123. Azra dedi ki:

   Efendim bu yatarak tedavi ve ayakta tedavi nasıl doğum parası almak için yatarak tedavi yarı yarıya bunu anlamadım tam olarak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor boyunca hastane de yatarak geçirirseniz bu sürelerde alacağınız rapor ücreti 1/2 oranında ödenir. Eğer doğum yapıp birkaç gün içinde taburcu olur ve kalan günleri evde geçirirseniz raporlu olduğunuz sürelerin ödeneğini 2/3 olarak alırsınız.

  124. Emel dedi ki:

   Merhaba ben suan 5bucuk aylık hamileyim daha once hic sigortam olmadı suanda sigortam var 1agustosta başladı dogum parası alabilirmiyim . daha onceden hic sigortam yok .

  125. Neslihan dedi ki:

   Merhaba.süt iznimi günde 1.5 saat değilde, haftada bir gün olarak kullanabilir miyim? Böyle bir hakkım varmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Kanunen böyle bir hakkınız yok. Ama İstanbul gibi evi uzak olan şehirlerde işveren ile anlaşarak hepsini 1 gün kullanılabilmektedir. Bu ancak iş verenin inisiyatifine bağlıdır.

  126. leyla dedi ki:

   37. HAFTADA DOĞUM İZNİ RAPORU ÇALIŞAMAZ RAPORU ALIRSAM RAPOR PARASI ALABİLİR MİYİM ?ALIRSAM 8+8 HAFTALIK RAPOR PARASI MI ALIRIM DOĞUM SONRASI 8 HAFTALIK RAPOR PARASI MI ALIRIM? 37.HAFTAYA KADAR CALISINCA İŞTEN MAAŞ ALABİLİR MİYİM İŞTEN ALIRSAM SGK DAN DOĞUM PARASI EKSİK Mİ ALIRIM BİLGİ RİCA EDERİM.

   TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftadan çalışabilir raporu alarak 37 hafta izne çıkarsanız 37. haftaya kadar işyerinden maaş alırsınız. Doğum öncesi raporundan 3 haftalık rapor ücreti alırsınız. Doğum sonrasından dolayıda 13 haftalık izin kullanıp yine 13 haftalık rapor ücreti alırsınız.

  127. Ayca dedi ki:

   Merhaba,
   Şirket politikası gereği zamlarımızı mayıs ayında alıyoruz. Ben de mayıs ortası doğum yapacağım yani ben rapora başladıktan sonra zam yapılacak ve şirketten sadece son maaşımı zamlı alacağım. Bu durumda doğum parasını SGK’dan zamlı haliyle mi alırım yoksa zamsız mı?
   Teşekkürler.

  128. Murat dedi ki:

   Merhaba esim şu an calismiyor 2 aylık hamile 90 gün sigortali çalıştığı zaman 90 günün sonunada is çıkışı verilirse faydalanabilirmi

  129. e.d.ö dedi ki:

   MERHABA 32 HAFTALIK İKİZLERE HAMİLEYİM 4 yıldır 4/B SÖZLEŞMELİ MEMURUM doğum iznime ayrıldığım zaman kurumum tarafındanmı gerçekleşicek işlemler doğum parasını alabilmek için ne yapmam gerekiyo? süt parasını nasıl alıyoruz ? doğum iznim ne kadar? hem maaşımızı alıp hemde sigortadan doğum parasımı alıyoruz ? ücretsiz izin hakkım ya da yarı maaşla yarım gün çalışma hakkım varmı ? bu konular hakkında bilgi almak istiyorum.
   İlginize şimdiden teşekkür ederim.

  130. Ayşen dedi ki:

   İyi günler 18 aralıkta doğum yaptım ve ozaman 2. 8 haftalık raporum işleme konuldu. İşyerimi de bilgilendirdim. İş göremezlik rapor parası doğum gerçekleştikten sonra mı hesaplanıp yatıyor yoksa doğum sonrası hastanenin yazdığı 8 haftalık rapor bitimine müteakip mi hesaplanıp yatıyor acaba?

  131. Hande dedi ki:

   Mrb ben 22 haftalık gebeyim 2016 ve 2017 yılına ait ayrı ayrı 90 gün yatmış pirimim var ve geçen ay tekrar sigortam yatmaya başladı rapor parasi alabilir miyim

  132. Tugba dedi ki:

   Merhaba

   Ben 3 aylık ikiz bebeklere hamileyim şuan çalışmıyorum bu aşamada sigortali olarak çalışmaya başlarsam ne kadar çalışabilirim ve ne gibi haklardan faydalanabilirim vereceginiz bilgiler için teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım merhaba,

    Yasal olarak çoğul gebeler 30. hafta itibarı ile doğum öncesi izne ayrılma hakkına sahipler. “çalışabilir raporu” alıp 37. haftaya kadar dayanabildikleri yere kadar çalışabilirler ve kullanılmayan doğum öncesi izinleri doğum sonrasına eklenir.

  133. Funda dedi ki:

   16 haftalık hamileyim doğum zamanı 11 haziran gunu ücretli öğretmen olduğum için o dönem otomatik iş çıkışım olacak doğum parası alabilir miyim? Zaten 16 günlük ssk yatiyor dışardan ödesem mi cevap verirseniz sevinirim

  134. Hulya dedi ki:

   Merhb bn 31 hftalk hamileyim işyerinden hamile oldgm için 29.12.2017 de cksm werildi 32.haftada aktif calsr olmm gerekiyr diye bilgilerinizi okudum.dogum parasından yararlnmm icn neyapmalym cvp verrseniz sevinirim

  135. Rumeysa dedi ki:

   Merhabalar ben doğum iznine bittikten sonra çalışmayı düşünmüyorum bu durumda işsizlik ödeneği için nereye başvurmak gerek ve ben mart 9 da doğum iznine cikicam ne kadar rapor parası alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rumeysa Hanım

    Eğer doğum izninden sonra işten çıkartılırsanız ve diğer şartları taşıyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak doğum işsizlik maaşı almak için sebep değil.

  136. Ümran dedi ki:

   Merhaba ben hamileligin 33. Haftasinda çalışabilir raporu aldım sistem 37. Haftada çalışamaz raporunu girmiş sigorta primim 88 gunde kaldı prim yatirilmaya devam edilse doğum parası alabilirmiyim

  137. Hatice dedi ki:

   Merhaba ben işkur üzerinden dokuz aylık işçi yım ve hamileyim benim isimin bitmesine uç ay var ve önümüzdeki ay rapor alacağım rapor parası alabilir miyimi

  138. dilek dedi ki:

   hayırlı günler 32 . haftamdayım 5 hafta çalışabilir raporu aldım ve 24 ocakta çalışamaz raporu alıp izne çıkacağım ancak 30 ocaktada sözleşmem bitiyor iş yerimle ve daha sonra devam etmeyeceğim rapor aldıgım tarihlerde siğortalıyım ve son bir yıla bakıldıgındada 90 günlük pirim şartınıda geciyorum. şimdi ben rapor paramın tamamını alabilirmıyım dogum gercekleştikten sonra ayrınıtı: 37 haftamda izne ayrılırken çıkışım olmuyor 10 gün sonra olacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Dilek Hanım merhaba,

    32. hafta raporu aldığınızda tüm şartları sağladığınızdan işten ayrılsanız da rapor parasını alabileceksiniz.

  139. Rüya dedi ki:

   Merhaba ben MEB de ücretli öğretmenlik yapıyorum Eylül ayından beri su an 12 haftalık hamileyim ve haziran ayına kadar çalışmayı düşünüyorum sgk günüm 90 a tamamlanır doğuma kadar bu durumda doğum parası alabilir miyim ne kadar alırım cevap verirseniz sevinirim iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rüye Hanım

    90 günü tamamlayabilir ve 32. haftada rapor alırken aktif sigortalı olursanız rapor parası alabilirsiniz.

  140. Gülsevi dedi ki:

   Merhaba 19.07.2017 de Doğum yaptım ssklıyım.Ücretli doğum iznim bitti şimdiücrrtsiz izinliyim.Doğum rapor parası ve süt yardımı parası için daha hiçbir Başvuruda bulunmadım.bir süresi var mı?nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülsevi Hanım merhaba,

    Raporlarınızı iş yerine bildirdiyseniz rapor ve süt parası için tekrar başvuru yapmanıza gerek yok.

  141. dila dedi ki:

   merhabalar. 25 haftalık hamileyim ve 2017 aralık ayında sigorta girişim yapıldı.doğumum 18 nisan 32. haftada rapor alırsam doğum parası alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Dila Hanım merhaba,

    32. haftaya kadar 90 gün prim tamamlanırsa (tamamlanmaz ise raporluyken de prim ödenmesi gerekir 90 günü tamamlayana dek) veya 32. hafta çalışabilir raporu alıp 90 günü tamamladıktan sonra doğum izni alabilirsiniz. Bu şartlarda rapor parası alabilirsiniz.

  142. Ayşe dedi ki:

   Merhaba BN 32.haftada çalışabilir raporu aldım bugün 37.haftam doldu ve sistemde izin başlangıç günü yarın görünüyor ücretli öğretmenlik yaptığım için raporu onaylayıp SSK dan cikisim verilecek bu durumda doğum rapor parasını alabilir miyim 16 haftalık bi de 5 aralık da yeni yönetmelik çıkmış buna gore çıkışın izin başladığı gün verilirse sadece 9 günlük mu rapor parası alabilirim

  143. şehrinaz dedi ki:

   Merhaba, 32. haftadan sonra çalışabilir raporu alıp 36. haftada izne ayrılmak istiyorum. Rapor parasını 16 haftalık toplu olarak değil de 2 parça halinde yani doğum öncesi ve doğum sonrası şeklinde alabilir miyim? Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? İlginiz için teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şehrinaz Hanım merhaba,

    Rapor doğum sonrası ve öncesi olarak otomatik verse de Doğum öncesi rapor parasını Doğum sonrasında, doğum sonrası rapor parasını ise Rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında ödenecektir.

  144. MHT DMR dedi ki:

   Merhaba
   Baba sgk lı Anne çalışmıyor çocuk parası yada çocuk yardımı alabilir mi? alabilirse hangi kurumlara müracaat edilmeli

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mayıs 2015 sonrası doğumlar için ssk lı olsun olmasın doğum yardımı alabilirsiniz. Bunun için Kaymakamlıklar ve valiliklerde buluna Aile ve Sosyal Hizmetler müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

  145. Ümran dedi ki:

   Sigorta başlangıç tarihim15 09 2017 hamileyim 33. Haftada yani 15 11 2017 çalışabilir raporu aldım 19 12 2017 de çalışamaz raporu aldım ama sistem 13 12 2017 tarihini izin başlama tarihi olarak kabul ediyor doğum parası alabilirmiyim yada alabilmek için ne yapmam gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışabilir raporunu 32. haftada almanız gerekiyordu bu nedenle izniniz 13/12 olarak başlatılmış 13/12 den doğuma kadar ve doğum sonrası 8 haftalık rapor parasını alabilirsiniz.

    1. Ümran dedi ki:

     Benim sigorta başlangıcından itibaren 13.12 2017 kadar 88 gün oluyor yine de para alabilir miyim

  146. Betul dedi ki:

   Merhaba Doğum raporum 9 ocak 2018 de bıtıyor.doğum yardımı ve süt parasını aldım fakat rapor paramı ne zaman alabılırım bunun için bir yere başvurmalı mıydım sıstemden otomatık düşüyor mu ?herhangı bır yere başvurmadım bunun için .

  147. Sevil dedi ki:

   Merhabalar 2014 yılından beri bir özel firmada çalışmaktayım SSK li olarak 31 haftailk hamileyim doğum parası ikinci bebek 400 TL olarak biliniyor başka doğum parası alicakmiyim

  148. Nermin dedi ki:

   Mrb ben 33 haftalik hamleyim 32 haftada 34 .haftaya kadar calisabır raporu aldım ama diyelim ki 33 haftada doğum yaptım erken doğum oldu calisabilir raporu aldigim için analik hakkım yanar mi

  149. NAZLI dedi ki:

   MERHABA , BEN YAKLAŞIK 2 YILDIR AYNI İŞYERİNDE ÇALIŞIYORUM.DOĞUMDAN SONRA ÇALIŞMAYI DÜŞÜNMÜYORUM.
   İŞİMİN FAZLA BENİ RAHATSIZ ETMEMESİ SEBEBİYEL DOĞUMA KALAN SON 8 HAFTAYA KADAR ÇALIŞACAĞIM AMA GERİ İŞYERİNE DÖNMEYECEĞİM. BU DURUMDA DOĞUM RAPOR PARASI + İŞSİZLİK MAAŞI VB. HAKLARDAN YARARLANABİLİRMİYİM. İŞYERİMİZDEKİ BİR ÇOK BİLMİŞ ARKADAŞ EĞER İŞE GERİ DÖNMEYECEKSEN DOĞUM RAPOR PARASI ALAMAZSIN BU PARA ÇALIŞAN ANNELERE YAPILAN BİR YARDIM EĞER GERİ ÇALIŞMAYACAKSAN BU YARDIMI ALAMAZASIN , İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİRSİN DİYOR. BU KONUDA AYDINLATICI CEVABINIZI BEKLİYORUM. İYİ GÜNLER

  150. ABDURRAHİM birinci dedi ki:

   Merhaba
   Eşim 23.06.2017 de 16 haftalık doğum iznine ayrıldı.31.07.2017 de hayırlı ile bebeğimiz oldu.
   23.06.2017 ile 30.06.2017 arası 316 lira
   31.07.2017 ile23.09.2017 arası2046 lira
   24.09.2017 ile 12.10.2017 arası844 lira iş göremezlik ödemesi yapıldı.
   Eşim Asgari ücretle çalışan , 01.07.2017 ile 30.07.2017 arasındaki iş göremezlik ödemeleri yapılmadı.ALO170 aradık kuruma müraacat edin denildi.Kuruma müraacat ettik.Günlüğü 39 liradan hesaplanıyor denildi.Biz de eksik olduğunu söyledik.Bu tarihdeki ödemenin olmadığını söyledik.Hiçbir çözüm söylmiyorlar.Ne yapabiliriz?Nereye müracat etmeliyiz ve nasıl? Teşekkür ederiz

  Sorunuzu Yazın