• 2018 – SSK DOĞUM PARASI


  DOGUM PARASI

  SSK Doğum Parası Ne Demektir?

  Çalışan kadınların doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlarda uygulanan bir doğum yardımıdır. SSK Doğum Parası Analık parası, Analık Geçici İş Göremezliği olarak da bilinir. Hamile olan çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılması yasaktır. Ancak ikiz, üçüz gibi çoklu gebelikte 2 hafta daha eklenerek bu süre 10 hafta olmaktadır. Eğer hamile olan kadın çalışmaya devam etmek istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Böyle durumlarda doğumdan önce çalışmadığı 5 hafta, doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek 13 hafta doğum sonrası izin kullanabilmektedir. Doğumdan önce ve doğumdan sonra verilen izinler haricinde kadın vatandaşlarımız isterlerse doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin yapabilmektedirler. Fakat doğumdan sonra 6 ay izin alan kadın işçinin izinden sonra çalıştırılıp çalıştırılmayacağı iş verene kalmıştır. Doğum parası almak için şartlar şu şekilde sıralanmıştır;


  • Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
  • Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

  Erken Doğum Halinde Uygulama Nasıldır?

  Doğum öncesi 8 haftalık izne ayrılan fakat erken doğum yapan sigortalı kadın vatandaşlarımız, erken doğum sebebiyle doğum öncesi kullanamadıkları toplan süreyi doğum sonrası 8 haftalık izin ile birlikte kullanabilirler. Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar iş yerinde çalışabileceğine dair doktordan rapor almadan çalışan kadınların erken doğum yaptığı takdirde kullanamadığı SSK Doğum Parası, doğum sonrası izinli günlerine ilave edilecektir ve ona göre SSK Doğum Parası alacaktır. Doğumdan önce hamilelik izninin başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının, hamilelik izni süresince herhangi bir nedenden dolayı hizmet akdi sona ermiş olsa bile doğum öncesindeki ve sonrasındaki SSK Doğum Parası verilmek zorundadır.

  SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

  Eğer sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı doğum borçlanmasından yararlanmak istiyorsa kocasının doğumdan önce ki bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Çalışan kadın vatandaşlarımız, doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvurduğunda SSK Doğum Parası alabilir. SSK Doğum Parası’nı doğumdan sonra işlemler tamamlanınca gidip alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Ne Kadardır ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

  SSK Doğum Parasını hesaplamak oldukça basittir. Çalışan kadın vatandaşların günlük kazancının 2/3’ü kadına doğum parası olarak verilmektedir. Örneğin; günlük 30 TL’ye çalışan bir kadına 30 TL’nin 2/3’ü SSK tarafından ödenmektedir. Yani 20 TL analık parası alacaktır. Doğum izni parası hesaplama işlemlerine buna göre yapabilirsiniz.

  2017 yılında belirlenmiş olan SSK doğum parası 2016 yılının son günlerinde belirlenmiş olup halka da Resmi Gazete aracılığı ile sunulmuştur. Buna göre anneler ilk kez anne olan ve ilk çocuğunu doğuran anneler 300 TL tutarında, ikinci çocuğunu doğuranlar 400 TL tutarında ve üçüncü çocuğunu doğuranlar 600 TL tutarında ödeme alacaktır. Bununla birlikte ikiz ya da üçüz doğuran annelere ayrıca ödenmesi gereken doğum parası tutarları belirlenmiştir. Buna göre ikiz çocuğu olan annelere ilk iki çocuğun doğması halinde ödenecek olan tutarların toplamı bir anda verilmektedir. Yani ikiz çocuk doğuran anne toplamda 700 TL tutarında doğum parası alır. Bununla birlikte üçüz doğuran annelere 300 TL, 400 TL ve 600 TL’nin toplamı yani 1.300 TL tutarında doğum parası ödenecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yazımızın devamında SSK doğum parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

  Sayfanın sonunda size vereceğimiz internet adresine girip birkaç işlemi tamamladıktan sonra SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle bir adet e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-Devlet şifresine sahip olmayan kişilerin öncelikle kimlikleri ile birlikte bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında bir adet e-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Sahip olduğu geçici şifre ile sisteme giriş yapan kişiler, yalnızca kendilerine özgü ve kimseyle paylaşmaması gereken bu şifre ile birlikte birçok işlemini gerçekleştirebilir. Bu işlemlerden birisi de SSK doğum parası sorgulama işlemleridir.

  1. Adım

  İlk adım olarak resimde gösterildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekiyor.

  Adsız

  2. Adım

  Daha sonra karşınıza gelen “e-devlet şifresi” bölümünde yer alan boşluklara, E-Devlet Şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basmanız, SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

  Adsız

  Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

  SSK doğum parası ödemesi genellikle doğumdan sonra bir hafta ya da 10 gün içerisinde yapılmakta olan bir ödemedir. Doğum parası PTT üzerinden verilmekte olan bir yardım olup, yine aynı şekilde doğum parası sorgulama işlemi de PTT üzerinden ya da yukarıda yer alan anlatımda da görmüş olduğunuz üzer e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Doğum parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Zira doğum parası sorgulaması yapmayan ve ödemesini almayan kişilerin paraları geri iade edilebilmektedir. Bu nedenle de bireylerin tekrar ödeme alabilmek için aynı evrak işleri ile uğraşması meşakkatli olacaktır. Bu nedenle size tavsiyemiz başvurusunu yapmış olduğunuz SSK doğum parasının takibini yapmanız olacaktır.

  SGK Süt Parası

  Anneler tarafından oldukça merak edilen konulardan biri de SGK süt parasıdır. Süt parasını alacak olan kişiler 5510 sayılı Sosyal Sigortala ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan 16. maddeye göre tertip edilmiştir. Bahsi geçen bu mevzuata göre sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ya da sigortalı olan annelere SGK süt parası ödenecektir. SGK süt parası için gereken şart ise son bir yılda en az 120 günlük primlerinin yatırılması gerektiğidir. Prim borcu olan Bağ-kurlular ise süt parası ödeneğinden yararlanamayacaktır.

  2017 yılı için belirlenmiş olan süt parası, 132 TL’dir. Süt parası almaya hak kazanan kişilerin, hak kazanılan andan itibaren 5 yıl süresince bu parayı banklara başvurarak alabilirler. Süt parası sadece bir kez ödenmekte olan bir ödenektir. 4A sigortalı olan anneler ya da ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından ilgili bilgiler girildiği için herhangi bir talepte bulunmadan Ziraat Bankası’na giderek süt parası ödeneklerini alabilirler. Fakat şartların farklı bir şekilde gerçekleştiği durumlarda Sosyal İl Müdürlüğü’ne talep dilekçesi, kimlik belgesi ve doğum raporu ile başvurabilirsiniz. 4B Sigortalılar süt parası almak için bulundukları yerdeki İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Kurumlarına belirlenmiş olan evraklar ile birlikte dilekçe vermelidir. Bu dilekçede çocuğa ait kimlik belgesi ya da doğum raporu ek olarak koyulmalıdır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda süt parası ödeneği Ziraat Bankası’na yatırılır.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  2018 – SSK DOĞUM PARASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Dilek dedi ki:

   merhaba ben 29.11.2017 de dogum yaptım aynı iş yerinde 3 yıldır çalışıyorum ne kadar doğum parası alabilirim acaba v eüçüncü çocuğum benim başka bir hakkım varmı teşekkür ederim şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Asgari ücretli iseniz 112 günlük rapor parası olarak yaklaşık 4250 tl rapor parası, ayrıca kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal güvenlik müdürlüğüne müracaat ederek 600 tl doğu yardımı alabilirsiniz.

  2. Ayşe dedi ki:

   Merhaba ben 5 yıldır özel sektorde calismaktayim suan 10 haftalık hamileyim bana verilen bilgiye göre önce hamile raporunu sunup sonra doğum izni olan.raporu sunmam mi gerekiyor brüt 2350 net 1899 maaş alıyorum doğum parasi nekadar oluyor ayrıca iş yeri hamilelik sebebiyle çıkış verirse işsizlik maasindan faydalanabiliyor muyum şimdiden tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni raporu zaten hamile olana verilir. Tekrar hamilelik raporu vermenize gerek yok. 2350 tl maaş göre 112 günlük ortalama 5.848 tl maaş alırsınız. İş yeri işten çıkartırsa işsizlik maaşı alabilirtsiniz

  3. meltem dedi ki:

   Kolay gelsin… Ben ders saati ücreti karşılığında fahri kuran kursu öğreticiliği yapıyorum … Göreve 25 eylül 2017 de başladım şuan 25 haftalık gebeyim doğumum 17 haziran 2018 gözüküyor benimde bu haktan faydalanmam için ne kadar süre daha çalışmam gerekiyor ?? Cevap verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar toplamda 90 gün süreyi tamamlamanız gerekmektedir. Prim günlerinizi kontrol ederek kalan gün sayısını hesaplayabilirsiniz.

  4. Şenay Şahin dedi ki:

   Merhaba daha önceki sorum yayınlanmadı bir türlü ama belki bu cevaplanabilir. Alo 170 i aradığımda işten çıkarılırsanız 10 günlük rapor parası yatar değişiklik yapıldı diyorlar ben her türlü şartı sağlıyorum ama ücretli öğretmenim ve işten çıkarabilirler alamazsınız ücret diyorlar doğru mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Önceki sorunuz cevaplanmıştır.

    1. Şenay Şahin dedi ki:

     Milli eğitimle görüştüm ve dediler ki Zaten Doğum durumu olduğu için çıkışınızı vermeyeceğiz okullar kapanana kadar sistemde aktif olacaksınız sadece kazanç prim 0 diye gireceğiz dediler sanırım böyle bir durumda para alabilirim dimi

     1. gizem dedi ki:

      şenay hanim ayni durumda bende magdurum .bende bu konuda net bilgi ariyorum fakat ulaşamadım .bimer e yazdim cvp bekliyorum .sizde yazin lütfen .

  5. şakir dedi ki:

   merhaba eşim işe giriş tarihi 02.01.2018 doğum eylülde gercekleşeçek 90 iş gününü tamamlayacak ama 32 hatfa dolduramayacak bu nedenle doğum hakkı yani doğum parası alabiliyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece 90 günü tamamlaması yeterli değil 32. hafta rapor alacağı zaman sigortalı olmak zorunda. Eğer 32. haftaya kadar çalışamaz ise 90 günü tamamladıktan sonra işi bırakıp 28-30 haftalarda tekrar işe başlayıp 32. haftada rapor alabilir.

  6. Nursel dedi ki:

   Merhaba suan da 24 haftalik hamileyim 1 ocak 2018 de isten çıkışım oldu . Son bir yılda 90 gün prim olması gerekiyor diye okuyorum fakat benim 2.3 aylık raporlarım vardı haziran 15 de doğum yapıcam hazirandan hazirana mi 90 gün olması gerekiyor . Birde arkadaşım nisan ayında bir is yeri açacak bana bir ay orada çalışmamı teklif etti ve ben bir ay çalıştığımda 32 haftalik olmuş oluyorum ordan rapor alsam rapor ücretini alabiliyormuyum. Yani Son bir yıl 90 gün var ve bir ay aktif çalışmış olucam alabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Hazirandan Hazirana 90 gün prim gerekiyor. İsterseniz arkadaşınızın işinde 32. haftadan önceki 1 ay çalışabilirsiniz. Aynı yerde 90 gün doldurma zorunluluğu yok. 32. hafta rapor alarak doğum izin parası alabilirsiniz.

  7. Ozge dedi ki:

   Merhaba benim doğumum temmuzun ilk haftası olarak görünüyor.Doğum öncesi kullanmam gereken izni doğum sonrasına aktarabilıyor muyum yani 5 haftayı.Milli eğitiminde çalışan sorumlu personelin dediği doğum yaz tatiline denk geldiği için bu izni kullanamadığım.Okul müdürü ise kullanabileğimi söylüyor.Net bilgi verir misiniz şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. haftaya kadar çalışarak tatile gelse de gelmese de doğum sonrası kullanmadığınız haftaları kullanabilirsiniz.

  8. Ferhan Gülcan dedi ki:

   Merhaba. 36.haftada Doğum iznine ayrıldım izne ayrıldığımda 60 günlük prim görünüyordu. Rapor bitimine kadar prim yatırılırsa Doğum parası alabilir miyim? 32.haftada aktif sigortalıydım.

  9. Zeynep dedi ki:

   Merhaba şuan 24 haftalık hamileyim 2016 yilindan buyana sigortam var ve erken doğum riskim çok yüksek .ayrıca böbrek nakilliyim.%70 raporumda mevcut.24 haftalık iken isten ayrılırsam doğum parası alabiliyormuyum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar hastalık raporu alıp 32. hafta doğum raporu alır ve 90 günlik hizmet süre şartını sağlarsanız rapor parası alabilirsiniz.

  10. Didem dedi ki:

   3 seneden beri kesintisiz çalışıyorum şuanda 30 haftalık hamileyim riskli gebelik olduğu için hamile kaldığımdan beri doktor sürekli istirahat raporu yazıyor primlerim kimi ay 10 gün kimi ay 5 gün kimi ay 1 gün kimi ay hic yok asgari ücretle çalışıyordum bu durumda asgari ücret üzerinden yatacak olan 16 haftalık doğum paramı etkilermi ne doğum param ne kadar yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası toplam 90 günden hesaplanacak. Bir kaybınız olmaz. Asgari ücretli olarak yaklaşık 4150 tl civarı 112 günlük rapor parası alabileceksiniz.

    1. Didem dedi ki:

     Asgari ücret üzerinden neden peki bu kadar düşük oluyor ben 2018de doğum parası 5500 tl oldu diye biliyorum primler olmadığı içinmi benim aracagim para düşüyor

  11. BÜŞRA dedi ki:

   Merhaba,
   Benim brüt ğcretim 2060 Tl … 11 ekimde doğum iznine ayrıldım , 29 ekimde (37+5) haftalık doğum yaptım. 30 Ocak ta doğum raporum bitiyor.. Doğum öncesi olan ücret 817 lira , doğum sonrası 4202 lira görünüyor yani toplam 5016 Tl .. burda bir yanlışlık yokmu 5400 – 5500 arası almam gerekmiyormuydu.. çğnkü benden 2 hafta önce dopum yapan aynı ğcreti alan arkdaşım 5400 küsür aldı . Ne yapmam gerekiyor budurumda bilgilendirirmisiniz

   1. BÜŞRA dedi ki:

    Cevap alabilir miyim

  12. tuğba dedi ki:

   merhaba ucretlı ogretmen olarak calısıyorum 90 gunluk prımım mevcut.6 hazıran da 32.haftam oluyor ve rapor alıp okuldan ayrılacagım. 8 hazıranda okullar kapanıyor otomatıkman ısten cıkarılmıs olacaktım.bu sartlarda dogum ucretınden yararlanabılıyor muyum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 tarihinden önce 112 günlük rapor paranızın tamamını alacaktınız. Ancak bu tarihteki kanun değişikliği ile raporlu iken ne sebeple olursa oldun iş feshi olduktan sonraki 10 güne kadar rapor parası ödenir.

    1. tuğba dedi ki:

     bu kanun tam olarak nedir bılgınız varmı? bu haksızlık !!

  13. Filiz dedi ki:

   Merhaba ben 39.haftanin içindeyim raporluyum su anda. 12 Mart’ta raporum bitecek. Sormak istediğim şey raporum bitti mesela rapor bittikten bir kaç gün sonra doğum olursa doğum sonrası verecekleri rapor da sorun olur mu. Bu konuda ne yapılabilir ki bilemedim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir sıkıntı olmaz. Yine toplamda 16 haftalık bir raporunuzu olacaktır. Sadece doğumdan öce kullandığınız günler kadar doğum sonrasından eksik kullanırsınız.

    1. Filiz dedi ki:

     Anladım teşekkür ederim

  14. BÜŞRA dedi ki:

   Merhaba,
   Benim brüt ğcretim 2060 Tl … 11 ekimde doğum iznine ayrıldım , 29 ekimde (37+5) haftalık doğum yaptım. 30 Ocak ta doğum raporum bitiyor.. Doğum öncesi olan ücret 817 lira , doğum sonrası 4202 lira görünüyor yani toplam 5016 Tl .. burda bir yanlışlık yokmu 5400 – 5500 arası almam gerekmiyormuydu.. çğnkü benden 2 hafta önce dopum yapan aynı ğcreti alan arkdaşım 5400 küsür aldı . Ne yapmam gerekiyor budurumda bilgilendirirmisiniz

  15. Leyla dedi ki:

   Merhaba,
   25.09.2017 ve 06.11.2017 tarihleri arasında çalışabilir raporu aldım.07.11.2017 tarihinde doğum yaptim.doğum raporum 04.02.2017 tarihinde bitti ama henüz doğum raporu param yatmadi.acaba ne zaman yatar

  16. nagihan boz dedi ki:

   Iyi günler ben 23 haftalık gebeyim çalışıyorum ama sürekli rapor alıyorum rahatsız olduğum için bu doğum parasına yansirmi ve maaşım 1700 kusur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu süreleriniz doğum rapor parası için sorun teşkil etmez son yatan primler üzerinden ödenek hazırlanır.

  17. murat DAŞDEMİR dedi ki:

   merhaba eşim 20.haftalık hamile sigortalı olarak yeni bir işe başladı daha öncesinde sigortası yoktu çocuğun doğum tarihi yaklaşık 7.15.2018 gibi olucak o zamana kadar çalıştığı takdirde bu hakdan yararlanabilirmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 90 gün primi dolduracak gibi gözüküyor. 32. haftaya kadar 90 günü tamamlayamaz ise çalışabilir raporu alarak 90 günü doldurduğunuz da doğum izninizi başlatabilirsiniz.

  18. Emine sezgin dedi ki:

   Merabalar.doğum parasından bilgim olmadığı için doktordan 34ncü haftadan 37 nci haftaya kadar çalışabilir raporu aldım.maaşım düzenli değil bazı aylar 1700 küsür üzerinden yattı bazı aylar 1200nüzerinden sigorta indirimi olsun diye işveren böyle bir uygulama yapmıştı.şimdi ben 34 hafta da rapor aldığım için sıkıntı olur mu ayrıyeten ne kadar ücret alırım tahmini?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    34. hafta rapor almanız sıkıntı olmaz doğum öncesi 2 haftalık izin kaybınız olur. Son üç ayın brüt ücreti baz alınır. Ortalama 4000-4200 Tl arasında ödenek alırsınız 14 haftalık 6+8 haftalık.

  19. Şenay Şahin dedi ki:

   Öncelikle merhaba şuan ücretli öğretmenlik yapıyorum geriye dönüş 90 prim günüm var 32. Haftamda çalışabilir raporu aldım 37. Haftada çalışamaz raporu alıp ayrılacağım. Büyük ihtimalle milli eğitim çıkışımı verecektir böyle bir durumda Doğum parası alabilir miyim ayrıca 3 aylık brüt ücrete göre hesaplanıyormuş Benim 3 aylık toplamı 3900 yapıyor fakat ücretli öğretmen olduğum için ay ay sigorta prim günüm az yatıyor mesela benim şuan son 3 aylık 48 prim günüm var Doğum parası alırken 90 güne mi 48 güne mi bölünecek.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu olduğunuz dönemde işten çıkartılırsanız çıkartıldığınız tarihten itibaren 10. güne kadar rapor parası alabilirsiniz. 05/12/2017 tarihli resmi gazetede yönetmelik değiştirilmiş ve aşağıdaki şekli almıştır.

    05/12/2017 tarihinde resmi gazetede belirttiğiniz gibi 10. maddede bu değişiklik mevcut.

    MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin onuncu fıkrası aşağıdaki şekilde
    değiştirilmiştir.
    “(10) Sigortalının, hastalık ve analık sigortası bakımından geçici iş göremezlik ödeneği
    almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi
    hâlinde, sigortalılığın sona erdiği tarihten sonra en fazla onuncu güne kadar geçici iş göremezlik
    ödeneği ödenir.”

  20. raşit dedi ki:

   Eşim ev hanımı istege bagli bagkur yapsam 32.haftaya kadar 90 günü dolduğunda o da 16 haftalik rapor parasindan faydalanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigortada doğum rapor parası ödenmemektedir.

  21. Melike dedi ki:

   İyi günler ben 20 haftalık hamileyim 1 yıldır sigortalı çalışıyorum 32 haftada rapor aldığımda da iş yerim sigortamı yatıracagını söyledi böyle olursa ben rapor parası olan 5.500 tl Yi alabiliyormuyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyeriniz ssk nızı yatırsa da raporunuzu da onaylamak zorunda. Bu durumda da rapor parasını alabilirsiniz.

    1. Melike dedi ki:

     Peki raporlu olduğum dönemde pirimlerimi yatırmaya devam etmeleri sorun olmaz mı

  22. Sibel dedi ki:

   Merhaba, 8 şubatta doğum yaptım doğum izin parasını ne zaman ve nereden alabilirim bilgi verirseniz çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzu iş yerine bildirim yaptıysanız Mart ayının 8-14 ü arasınd doğum öncesi raporunuzun ödemesini alırsınız.

  23. raşit dedi ki:

   Şuan ki yasalara göre dogum rapor süresi ne kadar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tekil doğumlarda Doğum öncesi ve doğum sonrası 8+8 16 hafta

    Çoğul doğumlarda Doğum öncesi 10 doğum sonrası 8 hafta 18 hafta

  24. Fatma Gök dedi ki:

   14 Ağustos 2017 sigorta başlangıç tarihi şuan 23 haftalık hamileyim 32. haftada işi bıraksam bu haktan faydalanabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta raporu alın. Zaten raporlu olduğunuz dönemde prim ödenmeyecek. Rapor bittikten sonra da çıkış yaparsanız işlemleriniz daha hızlı yürür. 32. hafta rapor alıp işten ayrılsanız da yine rapor parası ödenecektir.

    1. suzan dedi ki:

     Ben raporluyken cikisim yapildi yeni genel ye gore odeme yapmadilar 4 aralik genelgesi 30 ocakta raporum bitti 8 haftam yandi ne yapabilirim yardim edin lutfen

  25. Senem dedi ki:

   Cevap bekliyorum danışma birimi lütfen cevap yazarmısınız

  26. cenk dedi ki:

   Merhaba , eşim 2017 nisan ayında işe girdi ve 8 kasım 2017de işten çıktı. 2018 yılı eylül ayında da doğum yapacaktır. 5.500 TL doğum parasını hak ediyor mu , hak etmesi için ne yapmamız lazım doğum’a kadar sigortalı mı olması gerekiyor. Açıklamalarda doğumdan 1 sene önce 90 gün sigortalı olsa yeter diyor ama.? yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yaptığı tarihten bir yıl gerisine bakılacak bu durumda 90 günü tamamlayamıyor. İkinci şart olan ise 32. hafta rapor alacağı zaman aktif sigortalı olması gerekiyor.

  27. Ipek dedi ki:

   Meraba benim daha once hic sigortam yiktu ise basladim is kur uzerinden daha sonra sigortam yatmaya basladi 1 ay sonra hamile oldumu orendim dogum parasindan yararlana biliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğuma kadar 1 yıl içinde 92 gün primi ve 32. haftada aktif çalışan olarak rapor alabilirseniz bu haktan yararlanabilirsiniz.

  28. Senem dedi ki:

   Cevap bekliyorum lütfen cevap yazarmısınız

  29. Aişe dedi ki:

   Iyi günler ben ücretli öğretmenlik yapıyorum rapor alarak 34. Haftada işi bırakacağım ve fiilen sigortam kesilmiş olacak bu durumda yine dogum ödeneği alabiliyor muyum*(yeterli primim var) ikinci bir sorum da su olacak sigortam mart başında kesilecek ne zmana kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilirim

  30. Zerrin dedi ki:

   Merhaba 37.haftada izne ayrildim izne ayrildigimda 76 gun primim vardi dogum yaptigimda ise 90 gunu gecmisti.Bu durumda dogum raporu parasindan yararlanabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. hafta izne çıktıktan sonra raporunuzdan dolayı prim ödemesi yapılmadı ise 90 günü dolduramamışsınızdır. Burada önemli olan süre değil prim ödemesi.

  31. Senem dedi ki:

   Bi sorum daha olucak eylül ayına kadar primlerim eksiksiz fakat ekim ayından itibaren ara ara raporluyum kimi ay 20 gün kimi ay 30 gün kimi ay 15 gün şuanda da 1 ay raporluyum raporlu olduğum için primlerim sürekli eksik yatıyor bu doğum iznine kadar riskli gebelik olduğu için doktor rapor yazacağım dedi aklıma takılan asgari ücretle çalışıyordum bu durumda analık parası ne kadar alırım ornegin geçen ay sadece 1 gün primim ödendi nasıl hesaplanacak

   1. Senem dedi ki:

    112 günlük analık parası ne kadar ödenir asgari ücretle çalışanın

    1. raşit dedi ki:

     5.500 senem hanım

  32. mehlika dedi ki:

   Merhaba .Yine bir sorum olacaktı.Konuyla ilgili olmasa da cevap verebileceğinizi düşünerek soruyorum.Memur olan (hali hazırda çalışan bir öğretmen ki ticaret yapma yasağı var.Ancak değişen ek maddeye dayanarak)limited şirketine ortak olabilir mi?(yönetimde vs.etkin rol almayacak şekilde.Şimdiden teşekkür ediyorum.

  33. sait dedi ki:

   Merhaba
   Eşim Ocak ayında doğum yaptı ve son 1 yıl içinde 90 dan fazla pirimini var.Yalniz Kasım ayında 20 gün eksik pirimini vardı ve rapor başlangıç tarihi 27 Kasım.10 günü geçen ücretsiz izinler de SGK li olmanın niteliği sona eriyor dendi ve ödenekten faydalanamadik.isveren geçmişe dönük ( Kasım ) düzeltme yapsa (30) gün , odenekten faydalanabilir miyiz ? Tesekkurler

  34. Volkan dedi ki:

   Doğum ve süt parasının dışında ptt den alınan bir tutar daha varmis onunla ilgili bilgi verebilirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal hizmetler müdürlüğü ne başvuru yaparak, Birinci çocuk için 300 TL ,İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödenekten de faydalanabilirsiniz.

  35. Senem dedi ki:

   3 seneden beri kesintisiz çalışıyorum şuanda 26 haftalık hamileyim fakat hamileliğimin başından beri riksli gebelik olduğu için sürekli raporluyum doğal olarak primlerde yatmıyor raporlu olduğum için 32 haftamda doğum.iznine ayrılacağım 112 günlük analık parasını alabiliyormuyum asgari ücretle çalışıyordum ve ödeme ne kadar tutuyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu geçirmiş olduğunuz dönemler olsa da aktif sigortalığınız devam ediyor. Eğer Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günü dolduruyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

  36. Demet topcu dedi ki:

   Merhaba en son 2 sene önce çalıştım 2017 yılında doğum yaptım bebeğim 9 aylık bende doğum parasi alabiliyor muyum eşim asker

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası değil ama Birinci çocuk için 300 TL İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL olan doğum yardımını alabilirsiniz.

    1. Demet topcu dedi ki:

     Peki bunun için nereye başvurabilirim verirler mi acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler. ..

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Kaymakamlıklar veya il valiliklerinde bulunan Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

  37. mehlika dedi ki:

   5 ocak 2018 itibariyle bir limited şirketine ortak oldum.zorunlu bağ-kur kapsamında bulunmaktayım.8 haftalık hamileyim.doğum parasından yararlanabilir miyim,bununla ilgili ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şirket ortaklıkları nedeni ile bağkur sigortalısı olanlar analık geçici iş göremezlik ödemesi alma hakları bulunmamaktadır.

  38. Hatice dedi ki:

   Mrb bir sorum daha olacaktı ucretli ogretmenlik yapiyorum okullar kapanana kadar 32 haftalik olmuyacam 28 haftalikken filen sigortam kesilecek daha sonra kendimi baska yerden sigortali gostersem 32. Haftada rapor alabiliyorum ya bu raporu aldiktan sonra kendimi sigortali gosterdigim yerden çıkış alsam sorun olurmu yoksa 4 ay boyunca yani rapor süresince sigortali gorunmek zorundamiyim simdiden vereceginiz cevap icin teşekkür ederim.

  39. Sait dedi ki:

   Merhaba
   Eşim Ocak ayında doğum yaptı ve son 1 yıl içinde 90 dan fazla pirimini var.Yalniz Kasım ayında 20 gün eksik pirimini vardı ve rapor başlangıç tarihi 27 Kasım.10 günü geçen ücretsiz izinler de SGK li olmanın niteliği sona eriyor dendi ve ödenekten faydalanamadik.isveren geçmişe dönük ( Kasım ) düzeltme yapsa (30) gün , odenekten faydalanabilir miyiz ? Tesekkurler

  40. mehmet dedi ki:

   Merhaba,

   Eşim 32. haftasında doğum iznine ayrıldı. 27.01.2018 de doğumumuz gerçekleşti. doğum sonrası raporumuzu da aynı gün hastanemiz hem iş yerine hemde bize teslim etti. 1.650 TL net maaş alıyor iş yerinden. bu kriterlere göre, hangi tarihlerde ne kadar doğum ödemesi yapılacak eşime. bunun dışında 149 lira süt parası, 2. çocuğumuz olduğu için de 400 lira ödeme yapılacak diye biliyorum. doğru mudur aydınlatırsanız sevinirim. nereden nasıl takip etmeliyiz.
   teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aldığı maaşa göre 112 günlük yaklaşık 5500 tl rapor parası alacak. 400 tl doğum yardımı için Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal Hizmetler müdürlüğüne başvuru yapmalısınız. Süt parası için başvuru yapmanıza gerek yok adınıza Postaneye yatacaktır.

    1. mehmet dedi ki:

     400 lira ve 149 lira dışında henüz bir ödeme görünmüyor e devletten kontrol ediyoruz. 5.500 lira dediğiniz ücret ne zaman ödenir. doğumu 27.01.2018 de yapıldı ertesi gün raporları şirketine ulaştı.
     birde ödemeyi bu ay mı alır diğer aymı. tek seferde mi verirler bu tutarı.

  41. Sema dedi ki:

   Merhaba,, çalışma d…… denen sitede yani Google da aratınca ilk onu görmüştüm orada şöyle diyor, raporu almadan önceki 3 ay dikkate alınır misal, 10 ağustos ta rapor alacaksanız ağustos dikkate alınmaz. Mayıs haziran ve temmuz ayında yatan primler esas alınır diyor bu doğru mu? Ve net olarak şunu sorayım benim doğumun bi erken doğum falan olmazsa 21 Mayıs şu an ise 7 şubattayız yani 103 gün var hemen ödenmeye başlarsa hak kazanır mıyım? Cevap için şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Söylediğiniz 3 ay doğum parası hesaplaması için baz alınan aylar. Doğum izin ödeneği için 32. hafta aktif sigortalı olmanız gerekiyor ve doğuma kadar da 90 gün priminiz. Bu şartları sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

  42. elcin dedi ki:

   Dogum parasi icin raporu calistigimiz yere vermemiz yeterlimi herhangi bir yere basvuru yapiliyor mu ?
   Ayrica rapor parasi ay ay mi alinir ne zman yatar ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu işyerine vermeniz yeterli. Doğum öncesi rapor parası doğumdan sonra. Doğumdan sonraki rapor parası ise bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında ödenecektir.

  43. Yasemin babacan dedi ki:

   Mrb ben 10 kasımda doğum yaptım 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım yalnız 38haftada doğum yaptım 435lira analık parası yatırtmışlar raporum 15gün sonra bitiyor 20şubatta ne kadar rapor parası alabilirim

   1. Yasemin babacan dedi ki:

    Cevap verebilirmisiniz:(

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Sorunuza cevap verildi yoğun bir soru sirkülasyonu olduğundan gecikme olabiliyor. Bundan dolayı üzgünüz

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 haftanın parası yatmış görünüyor. Doğum sonrası 15 haftalık ödeme Mart ayında yatacaktır.

  44. Sevil dedi ki:

   Merhaba

   28 haftalik hamileyim son 1 yil icinde 90 gunluk sigorta sartina uyuyorum yalniz suan calismiyorum.Esim beni 32.haftaya kadar sigortali olarak gosterse dogum parasi alabilirmiyim alabilirsem ne kadar alirim asgari brüt ücretin 2/3 mü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftaya kadar sigortalı bir işte çalışıp rapor alırsanız brüt maaşın 2/3 ünü alabilirsiniz.

  45. Hatice dedi ki:

   Mrb ben MEB ucretli ogretmen olarak gorev yapiyorum suan 5 haftalik hamileyim haziranda okullar kapaninca 30 haftalik hamile olucam rapor parasi almak icin ne yapmam gerekli okullar kapaninca 32. Haftayi doldurmus olmuyorum okuldan cikti yapinca baska bir yerde 1 ay daha çalışsam rapor ucretini haketmis olurmuyum cevabinizi bekliyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Okuldan sonra faklı bir yerde sigortalı çalışırken rapor alırsanız ödeneği hak edersiniz.

  46. Ali dedi ki:

   Merhaba. Eşim 35 haftalık hamile. 32. Haftafa 5 hafta çalışabilir raporu aldık. 23 şubatta rapor başlıyor ve eşim şubat sonu için çıkış dilekçesi verdi. 5 senedir aynı şirkette çalışıyor. Rapor parası alabilirmi acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra çıkış işlemi yapılsa da ödenek alınabilir.

    1. Ali dedi ki:

     Sgk ya sordugumuzda rapor süresinden çıkış zamanı arasındaki ödeneği ve çıkış verildikten sonra 9 günün ödeneğini aşabilirsiniz diye bilgi veriyorlar. Bunun nedeni nedir.

  47. Sahide dedi ki:

   Selâmün ALeykum
   Özel sektörde asgari ücretle çalışmaktayım. 37. Haftada işten ayrilacağim. Doğum parası ne kadar alırım. Birde 37. Hftayi doldurmamız gerekiyor mu.

  48. Nalan dedi ki:

   Merhaba, 37. Hafta çalısamaz raporum ve dogum sonrasi aldigim raporlarim var. 18.11.2017 tarihinde dogum yaptim e devlet e baktığımda 133 tl emzirme yattigini gordum geri kalan ucret ne zaman yatar?

  49. Selma dedi ki:

   32.haftada çalışır raporu alınca en fazla kaçıncı haftaya kadar calisabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En fazla 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz.

    1. Koray dedi ki:

     bizden sonraki sorulara cevap verilmiş ama bize henüz dönüş yapılmamış, acaba görülmedimi ?

   2. Selma dedi ki:

    Bir sorum daha olacaktı
    37 ye girmiş olmak mı yoksa 37 inci haftayı bitirmiş olmak mı gerekir

  50. Meltem dedi ki:

   Ben halk egitm mekezinde 7 yidir calisiyorum hersene 1 ay girdi cıktı yapiyoruz 36 haftada dogum iznine ayrildim ve 8 subata kadar raporluyum isveren beni 10 subatta isten cikti yapacak 8 subata kadar dogum yapsam yada yapmasam dahi tum analik parami alabiliyormuyum 2 yil once 3780 tl almistim ama 5 aralik yasa degisti dediler isten cikisim yapilira dogum sonrasi parani alamazsin sade dogum oncesi raporlu oldugun aktif calisann gozuken parani alirsin dediler simdiden tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor ödemesi ile ilgili değişen bir yasa yok. Doğum öncesi ve sonrası rapor paranızı alabileceksiniz.

  51. Buket dedi ki:

   Merhaba doğumdan önce deniliyor bu konu kafamı karıştırdı ben şuanda 20 haftalık hamileyim ve sigortam 5 şubatta başlıyor ve doğumum 15 Haziran acaba faydalanabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
    Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
    Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

    32. hafta rapor alıp çalışmayacaksanız. Bu haftada 90 günü tamamlayıp tamamlamadığınıza dikkat edin. Eğer çalışabilir raporu alırsanız zaten 90 günü tamamlamış olacaksınız.

    1. Filiz dedi ki:

     İşte benim kafamı karıştı tan da bu. Burada 32. Haftaya kadar 90 gün primin yatmış olması lazım demişsiniz fakat her yerde doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günlük primin yatması diyor

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim doğrudur. Böyle söylememizin nedeni işyeri rapor aldığınızda prim yatırmayı keser. Eğer çalışabilir raporu alıp 90 günü tamamlarsanız buda uygun olur. Veya raporluyken priminiz yatmaya devam ederse bu da olur. Biz genelde prim yatırılması kesildiğinden dolayı 32. haftaya kadar doldurulmasını tavsiye ediyoruz.

  52. Sahide dedi ki:

   Merhaba. Özel sektörde çalışmaktayım. Dogumdan sonra calismayacagim. Suan 14 haftalik hamiletim. Doğum iznim temmuzun 14 de yani 37. Hafta da ayrılmayı düşünüyorum. Doğum parası ne kadar alabilrim. Şimdiden teşekkür ederim

  53. Koray dedi ki:

   Merhaba,

   Eşim 32. haftasında doğum iznine ayrıldı. 27.01.2018 de doğumumuz gerçekleşti. doğum sonrası raporumuzu da aynı gün hastanemiz hem iş yerine hemde bize teslim etti. 1.650 TL net maaş alıyor iş yerinden. bu kriterlere göre, hangi tarihlerde ne kadar doğum ödemesi yapılacak eşime. bunun dışında 149 lira süt parası, 2. çocuğumuz olduğu için de 400 lira ödeme yapılacak diye biliyorum. doğru mudur aydınlatırsanız sevinirim. nereden nasıl takip etmeliyiz.
   teşekkürler.

  54. Senem dedi ki:

   Sayın İlgili,
   Amerika’da doğum yaptım. Sgkda çalışanlar bir türlü tam bilgi veremiyorla bu konuda.
   Nasıl bir yol izlemeliyim?
   Doğum sertifikası ingilizce. Noter onaylı Türkçe versiyonu mu olmalı?
   Başka evrak hazırlamama gerek var mı?
   Teşekkür ederim

  55. Esra dedi ki:

   Doğumdan önceki son 1 yıl içinde 90 gün sigortalı olmak şartı ne ödemesi almak için gerekli? 3 nisan 2017 den itibaren başlayıp 29 aralık 2018 e kadar sigortalı çalışmam var.şuan calismiyorum.10 temmuz 2018 gibi çocuğum doğacak. Bi ödeme alabilecekmiyim sgk dan

   1. Esra dedi ki:

    29 aralık 2017 demek istedim.yanlış yazmışım.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 gün şartı haricinde 32. hafta rapor alacağınız tarihte çalışan aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Tekrar çalışmaya başlamazsanız Siz doğum yardımı alabilirsiniz rapordan doğan ödeneği alamazsınız.

  56. BURCU ELBİR dedi ki:

   ÖZEL SEKTÖR ÜCRETLİ İŞÇİ YİM SİGORTA PRİM ÖDEMELERİMDE EKSİK YOK ANCAK ANLAMADIĞIM ÇALIŞMADIĞIM RAPORLU OLDUĞUM SÜRE İÇİNDE BEN MAAŞ ALAMIYORUM DOĞUM PARASI DENİLEN PARA ASLINDA BENİM MAAŞIM OLAN PARA MIDIR YANİ 4 ALIK MAAŞIM +(2. DOĞUMUM OLDUĞU İÇİN )400 TL VE 149 TL EMZİRME ÜCRETİMİDİR HİÇKİMSWE DÜZGÜN BİLGİ VEREMİYOR

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ile alacağınız ödenek kurum tarafından ödenir tam iki aylık maaş olarak ödenmez. 8+8 16 haftalık ücret ödenir. Bu da Brüt ücretinizin 2/3 üne tekabül ediyor. Ayrıca ikinci çocuk için aile ve Sosyal hizmetler müdürlüklerine müracaat ederek 400 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  57. Aslı dedi ki:

   Merhaba 19 haftalık hamileyim .17. Haftamda işten çıkarıldım.94 gün primim var Doğum parasından yararlanabilirmiyim ? 32.haftayı tamamlamadan işten çıkarıldım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada aktif sigortalı olma şartı olduğundan 32. haftaya kadar tekrar sigortalı olmazsanız rapor ödeneği alamazsınız.

  58. Çisem Şahinler dedi ki:

   1 aylık hamileyim 4 yıldır halk eğitimde ücretli eğitmenlik yapıyorum 6 aylıkken yaz tatiline gireceğiz ve eylül sonu doğum olacak sgkdan doğum parası alabilecekmiyim yada almak için nasıl bir yol izlemeliyim 32. Haftada yaz tatilinde olduğumuz için çalışamıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Başka Bir işyerinde çalışarak bunu sağlayabilirsiniz.

  59. Hilal dedi ki:

   Merhaba

   Ben 90 günü tamamlayamadım bunun bi çözümü varmı 2016 da 90 günüm var olurmu

   Eşiminde 120 günü var onun için ödeme yaparlarmı aynı zamanda benim sigorta devam ediyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 1 yıl içinde 90 gün olması zorunlu. Eşinizin sigortasından dolayı süt parası alabilirsiniz.

  60. NUR. dedi ki:

   Merhaba ;

   32 . haftamda raporumu verir işten tamamen ayrılcam doğumundan sonra bu benim rapor ücreti almama engelmi acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra işten çıkarılsanızda rapor parası alabilirsiniz. Ama çıkışınızı rapor sonrası yapılması daha yararlı olacaktır.

  61. Burçin dedi ki:

   8 haftalık hamileyim 32 haftaya kadar iş yerimde çalışıp sonra çıkIşın’ı alsam yine de rapor parası alabilir miyim ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra işi bıraksanızda rapor parası alabilirsiniz.

  62. Ebru dedi ki:

   16.02.2017 tarihinden beri aynı yerde garson olarak çalışıyorum 16 haftalık hamileyim ödemem 1.836.75 görünüyor ama hamile olduğum için işten cikariyorlar parayı almaya hakkım oluyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar aktif çalışıyor olmanız şart.

  63. Serap dedi ki:

   32. Haftada aldığımız raporu nereye teslim edicez tam olarak işlemler nasıl oluyor?

  64. Çisem27 dedi ki:

   Merhaba ben halk eğitimde ücretli öğretmenlik yapıyordum 32 haftada doktordan çalışabilir raporu aldım ve 37.haftama kadar çalıştım 37. haftamda raporu 23 Aralıkta kapattım 26 aralıkta benim halk eğitimden çıkışım yapıldı.Şuan doğumum gerçekleşti.Buna rahmen ben analık iş göremez raporu alabilir miyim bunun için ne yapmam gerekir. Ordan çıkışım yapıldığı halde orası mı onaylaması gerekir bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37 hafta raporunuzu işyerine verdiyseniz onaylaması gerekiyordu. Siz yine de raporunuzu işyerinin bağlı bulunduğu kuruma bildirim yapın. Eşiniz de gidebilir.

  65. Serap dedi ki:

   Merhaba. Benim üstümde dükkan olması analık ödeneğini almama engel mi? Bağkurluyum kendim yatırıyorum sigortamı . Muhasebecim gelir mi göstermesi lazım adıma asgari bi maaş gibi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi adınıza işyerinden dolayı bağkurlu iseniz ödediğiniz primin bir karşılığı zaten var. Asgari primden yatırıyorsanız asgari ücret üzerinden rapor parası alabileceksiniz.

  66. nalan dedi ki:

   Merhaba 12 ekimde işe girdim 20 haftalıkken 5 aylıkken,ekimde 19 gün kasımda 30 gün aralıkta 31 gün ocaktada 31 gün şubatın 7 sinde 37.haftam oluyor 32.haftaya kadar yani 83 gün yapıyor 90 gün olması gerekiyor diye biliyorum rapor ücreti almak için 7 gün eksik mi oluyor 90 gün dolması için ama 3 ocakta 32 haftalıkken 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım,yeterli olur mu rapor ücreti almama,brüt ücretim 3,000 lira ,şuanda 35 gebeyim ve çalışıyorum 7 şubata kadar ,rapor ücreti alabilecekmiyim alırsam ne kadar alırım nereye başvurmam gerek,emzirme ücreti vs başka ne gibi haklarım var,
   37 .hafta çalışabilir raporumu iş yerinin mali müşavirine verdim,fakat raporu aldığım gün 3 ocakta sisteme giremeyeceğini ,sistemin kabul etmediğini doğum olduktan 1 gün sonra bildirebileceğini söyledi,bu doğru mu,böylemi oluyor, hak kaybım olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışabilir raporu alarak 90 günü tamamlayabilirsiniz. Muhasebeciniz süresinde raporunuzu onaylayacaktır. Gecikme olmayacaktır.

  67. Zeynep dedi ki:

   Merhaba. Ben 13.12.2017 işe başladım. Asgari ücret alacağım. Yaklaşık 20 haftalık hamileyim. Doğum parası ne kadar elime geçer.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldığınızda 112 günlük yaklaşık 4500 TL ödenek alırsınız.

  68. yuksel dedi ki:

   EŞİM 1,5 aylık hamile işe yeni girdi sigorta girişi bugün başladı rapor parası alırmı ya da şartları nelerdir bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;

    > İstirahatın başladığı tarihte çalışan aktif sigortalı olması
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödemiş olması,
    > Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması,

    gerekmektedir.

  69. Hatice dedi ki:

   Merhabalar,
   Hamileligimin 36.haftasindayım ve sgknin bu hizmetinden yeni haberdar oldum. Halihazirda aktif sigortaliyim fakat izinliyim, calismiyorum tabi. Yazilarinizda ve yorumlarda belirtilen calisabilir/calisamaz raporlarinin hicbirini almadım. Simdi benim ne yapmam gerekir yardimci olursanız cok sevinirim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor alma hakkınız devam ediyor eğer ücretsiz izinde değilseniz En az 90 gün prim şartını sağlıyorsanız rapor alıp ödenek hakkından yararlanabilirsiniz.

  70. Aslıhan yener dedi ki:

   Merabalar 32. Haftada iş görmezlik raporuyla izne ayrıldım 2. Doğumum maaşım asgari ücretten yatıyor sigorta ve kaymakamlıktan ortalama ne kadar ödenek alacağım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son 3 aylık maaşınızın ortalamasını alın. 2017 asgari ücrete göre izin parası olarak 4.099 tl. Kaymakamlıktan doğum yardımı olarak da 400 tl alabileceksiniz.

  71. hndn dedi ki:

   merhabalar subatın sonunda doğum iznine ayrılacağım son 3 ayda brüt olarak yatan maasim 2180 +2300 +2300 dir. Ben analik ücreti ortalama ne kadar alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    112 günlük yaklaşık 5600 tl rapor ödeneği alırsınız.

  72. ŞENEL dedi ki:

   MERHABA 32 HAFTALIK GEBEYIM.16 HAFTALIK IZNIMI DOGUM SONRASI KULLANMAK ISTIYORUM DOGUMDAN BIR HAFTA ONCE RAPOR ALMAM YETERLIMI ACABA.YADA CALISABILIR RAPORUMU ALMAM GEREKIYOR BU HAFTALARDA

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne çıkmak zorundasınız. Doğum öncesi kullanmadığınız 5 haftayı doğum sonrasında kullanabilirsiniz. Yani en fazla 13 haftayı doğum sonrası kullanabilirsiniz.

  73. betul dedi ki:

   MERHABA BEN DÜN DE SORDUM AMA ACİL CEVAP ALMAM LAZIM 19 HAFTALIK HAMİLEYİM ŞUANDA SİGORTALI ÇALIŞANIM 112 GÜN PRİMİM VAR AMA ÇALIŞIRKEN ZORLANMAKTAYIM İŞTEN ÇIKMA İHTİMALİM VAR DOĞUM İZNİ VE ÇALIŞAN DOĞUM ÜCRETİ İÇİN 32HAFTAMA KADAR ÇALIŞMAK ZORUNDA MIYIM KAÇ GÜN PRİM OLMASI GEREKİR PRİMİMİN DOLMASI YETERLİ Mİ DOĞUM ÜCRETİ ALABİLMEK İÇİN BİR DİĞER SORUM DA AGARİ ÜCRETLE ALDIĞIM DOĞUM ÜCRETİ NE KADAR OLACAĞI CEVABINIZI BEKLİYORUM TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için 32. hafta aktif sigortalı olmanız şart. İşten ayrılsanız da 32. haftadan 15-30 gün öncesinden sigortalı olmanız gerekiyor.

  74. Sümeyye dedi ki:

   Merhabalar ben 19 ocak cuma günü 32+0 doldurup çalışamaz raporunu aldım muhasebeyi arayıp raporu aldığımın bilgisini verdim onlarda şuan birşey yapmıcaz doğum yaptığın gün bizi tekrar ara raporu işleyelim dediler prosedürün nasıl işlediğini bilmiyorum muhasebenin dediği gibimi olucak çok teşekkür ederim iyi çalışmalar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aldığınız rapor sisteme düşecektir. Merak etmeyin muhasebeniz zamanı geçmeden raporu onaylayacaktır. Zamanında onaylanmayan raporların işveren nezdinde de cezası var

  75. TahsinÇiğdem dedi ki:

   Merhabalar normalde 32.haftamda calisabilir raporu aldm (09.12.2017 tarihinde) ancak 10 gun calistiktan sonra (19.12.2017 tarihinde ) mecburen izne cikmak zorunda kaldm..hastanede sistem beni otomatik olarak 16 sinda izne cikardi gorunuyr.(bunun icin bisey yapamadklarini 23.12.17 de ciksaydim sorun olmicani belirttiler.ama bu mumkun deildi.sistem otomatik 16.12.2017 atiyrms tarihi) isletme gerekli duzeltmeyi gerçekleştirdi kendisi icin.ama sgk da 09.12 de izne cikmisim gibi gorunuyr.hastane bu durumun dogum sonrasinda 16.12.2017 olarak duzelecegini doguma dek tarihin sistemde gorunemeyecegini belirtti.durum gercektn boylemi?bu durum alcagim rapor parasi konusunda sikinti yaratirmi veya sigorta hastanenin belirtti tarihi gormeme durumunda işletmeye ve bana ceza kesermi?alo 170de konuyla ilgili kayitlarm mevcut.herhangi bir aksi durum soz konusu olurmu? Ilginiz icin simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışamaz olarak aldığınız rapor tarihi de sisteme düştü bu nedenle rapor tarihiniz doğum sonrasında güncellenecektir.

  76. TahsinÇiğdem dedi ki:

   Merhabalar.brut ucretim 2865 dogum rapor parasi ne kadar hakedisim olur ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aldığınız brüt ücretin günlük ücretinin 2/3 ününün 112 günlüğünü rapor parası olarak alacaksınız. yani yaklaşık olarak 7130 tl ödenek alacaksınız.

  77. Pınar dedi ki:

   Merhaba
   Benim doğum raporum 17.01.2018 de bitti iş göremezlik parasini ne zaman alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şubat ayının 8-14 ü arasında ödemeniz yapılacaktır.

  78. cemile dedi ki:

   Merhaba yaklaşık 2 yıldır aynı yerde sgk lı çalışmakdayım 20 haftalık hamileyim eğer beni şuan çıkartırlarda doğum parası alamıyomuyum_?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için 32. hafta aktif sigortalı olmanız gerekmektedir. 20 haftalıkken işten çıkarılır ve 32. haftaya kadar bir işe başlamazsanız rapor parası alamazsınız.

  79. aleyna dedi ki:

   Merhaba,

   Son 3 aylık brüt maaşım 2750 TL iken doğum yaptıktan sonra rapor parası ne kadar alabilirim?Ve başvurular ne şekilde yapılıyor?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alacağınız raporu iş yerine bildirmeniz yeterli. Brüt maaşınızın 2/3 ünü alabileceksiniz.

  80. MEDİNE KOL dedi ki:

   12.08.2017 tarihinde 32. hafta çalışabilir raporumu aldım ve işyeri o gün beni işten çıkardı 19.08.2017 de başka işyerine giriş yaptım bu aradaki 7 günlük boşluk doğum parası almamı engeller mi?
   daha sonra 37. haftada çalışamaz raporu da aldım ve rapor bitim tarihim 06.01.2018 de bitti ben rapor paramı almadım alo 170 i aradığımda arşive kaldırıldığını söylediler nedeni ne olabilir?

  81. Haydar dedi ki:

   Çok güzel bir site yapmışsın usta öncelikle tebrik ederim. Şimdi eşim 1 aylık hamile ve bir yere başlayacak bu hafta doğum parası olarak 3500 4000 tl gibi bir ücret alıyo çalışan kadınlar doğumdan sonra bu ücreti bizde alabilirmiyiz doğumdan önce ne kadarlık bir sigorta girişi olmalı?

  82. emine dedi ki:

   Merhaba ben 18 haftalık hamileyim doğum iznine en erken kaç haftalıkken çıkabilirim

  83. esra dedi ki:

   merhabalar
   12 haftalık hamileyim tahminen doğumum 11 agustos da olacak fakat iş yerinden 5 kasım 2017 de ayrıldım mayıs ayında işe girip 1 ay çalışmam doğum rapor parası almam için yeterli olacak mı
   teşekkürler

  84. EBRU dedi ki:

   Merhabalar öncelikle , Ben 14 haftalık gebeyim şuan sigortam yok çalışıyorum sigortam yapılacak 90 gün prim yattıktan sonra zorunlu olarak 32. haftaya kadar çalışmam mı gerek yoksa 32.haftadan önce işten ayrılıp daha sonra doktordan çalışamaz raporu temin edip işyerime versem mümkünmü , gebelik riskli olduğundan dolayı o vakte kadar çalışamam ancak 30. haftaya kadar sigortam yatabilir bu yeterli mi dogum ücreti için? Şimdiden teşekkurler

  85. Büşra dedi ki:

   Merhaba ben 32. Haftada isgorebilir 37. Haftada işgöremez raporu aldm.parayi tek parça şeklinde raporu bitiminde mı alıyorum.birde başka bı rapor felan almam gerekiyor mu.

  86. Fatma dedi ki:

   Mereba suan dogum izinindeyim son 3 ayda brüt olarak yatan maasim 1777 +1777 +2007 dir. Ben analik ücreti ortalama ne kadar alirim toplamda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre yaklaşık 4600 tl rapor parası alırsınız.

  87. Hüsnü dedi ki:

   Merhaba. Eşim Parttime çalışıyor. Bu doğum raporunu almamız için 90 günlük geriye dönüş sigortamız olması gerektiğini biliyorum ama brüt maaşı eşimin ne kadar olması gerekir bir sınır var mıdır acaba? Eşimin net maaşı 1150 gibi brüt 1500 civarı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Brüt maaşta bir sınır yok aldığı brüt maaşa göre ödenek çıkacaktır.

    1. Hüsnü dedi ki:

     Kendisi part time çalışıyor ayda 19 gün ödeniyor sigortası ama iki buçuk yıldır aynı iş yerinde çalışıyor bir sorun olmaz rapor parasını alabilir değil mi. Ayrıca maaşı brüt 1460-1500 civarı, ne kadar ödenek çıkar acaba?? Teşekkürler.

  88. Furkan dedi ki:

   Eşim 90 günlük sigorta primi doldu fakat 28. Haftada sözleşmemiz doldu ve işten ayrıldı ve suan sigortası Yok. Bu bahsi geçen 4000 tl ilk parayı alabilirimi veya ne parası alabiliriz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Analık geçici ş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmesi için 32. hafta rapor alacağı tarihte aktif sigortalı olması gerekmektedir. Mevcut durumda alamaz. 32. haftaya kadar bir işe başlaması gerekiyor.

  89. Büşra dedi ki:

   Merhaba ben 32. Haftada isgorebilir 37. Haftada işgöremez raporu aldm.parayi tek parça şeklinde raporu bitiminde mı alıyorum.birde başka bı rapor felan almam gerekiyor mu

  90. AYŞE dedi ki:

   merhabalar özel sektorde calısıyorum 28 haftalık hamıleyım gunde 10 saat caalısıyorum dogumdan sonra 1.5 saat sut ıznımı kac saat uzerınden hesaplanacak bn 7.5 saat dedım ısverene ısveren oyle kanun yok dedı o kanun memurlara dedı bana boyle durumda ne yapmalıyım ısveren kabul etmıyor yardımlarınız ıcın tesekkur ederım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş verene 4857 sayılı kanun 74. maddeyi okumasını tavsiye edin. Ben ayrıca birebir ifadeyi yazıyorum;

    Analık halinde çalışma ve süt izni
    Madde 74 – Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre
    için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir.
    Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde
    çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. (Ek cümle: 13/2/2011-6111/76 md.) Kadın
    işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere
    eklenmek suretiyle kullandırılır.
    Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse
    artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.
    Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.
    Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde
    işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.
    İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık
    süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
    Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin
    hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır

    1. Ayşe dedi ki:

     Tesekkurler yardımlarınız için. ..

  91. Özlem Mandıracı dedi ki:

   Tekrar Mehaba, Bana neden cevap vermediniz??? hala bekliyorum. 11 Ocak size sorularımı sormuştum ama bir cevap alamadım.

  92. Murat dedi ki:

   Doğum sonrası rapor paraları ne zaman yatar bi sorun mu var acaba burdaki sgk şu an yatırılmıyor dedi

  93. Rabia dedi ki:

   Merhaba ben çalışan sigortalıydım 35.haftadan sonra çalışmadım Doğumdan sonra çıkışım yapıldı ücret alabilir miyim şuan işten çıkmam ücreti almama engel mi

  94. Meliha dedi ki:

   Merhaba iyi günler sorun şu rapor parası icin son bir içindeki 90 gun mu yoksa doğumdan önceki 3 ay lim süre mi dikkate alınıyor ??

  95. Fatma dedi ki:

   Merhaba,
   24 haftalık gebeyim ve 2 yıldır kesintisiz çalışıyorum.
   Haklardan yararlanmak için nerelere başvurmam gerekli.?
   Teşekkürler

  96. Şuranur Demirel dedi ki:

   Herhangi bir banka üzerinden isteğe bağlı sigorta yaptırmak şartı ile dogum parasi alınır mı?

  97. SARE dedi ki:

   Merhabalar. öncelikle bizleri aydınlattığınız için size teşekkür ederim. Sorum şudur?
   İLK GEBELİKTEN ÖTÜRÜ 60 GÜN YARI ZAMANLI ÇALIŞMA HAKKINI TAMAMLADIKTAN SONRA TEKRAR BU YARI ZAMANLI ÇALIŞMA DURUMU İŞ YERİNDEN TALEP ETME HAKKIMIZIN OLMADIĞINI YAZMIŞSINIZ. PEKİ İŞ YERİ 2. KEZ SİZİN BU İSTEDİĞİNİZİ KABUL ETMEMESİ HALİNDE TAZMİNAT HAKKINIZ OLUŞUYOR MU BU KONUDA BİLGİNİZ VAR MIDIR?

  98. Nur dedi ki:

   Merhaba 16 haftalık hamileyim ve 1,5 senelik ssk mevcut çalışıyorum şuan. Hamileliğimde sorunlar yaşadığım için doktor dinlenmemi ve çalışmamamı istiyor. böyle bi durumda rapor alırsam doğum parası kullanabilirmiyim ???*

  99. Fidan dedi ki:

   Merhaba ben doktorumdan çalışabilir raporu alarak 37. Haftama kadar çalıştım benim elime geçen maaş 1600 tl olup toplam doğum parası ne kadar alırım ve ne zaman yatar

  100. serpil dedi ki:

   merhaba ben 22haftalık hamileyim işe girdim ve sigortam yeni başladı acaba doğum parası almam için me yapmam gerekiyoyor yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne ayrılırsanız rapor parası almak için gerekli olan şartlardan 90 günü tamamlayarak rapor parası hakkını elde etmiş olursunuz.

    1. serpil dedi ki:

     izne ayrıldıktan sonra yani 37 haftadan sonra sigorta bitecekmi

     1. serpil dedi ki:

      birde çalışabilir raporu iş yerine verilecekmi yani sigortayamı iletilmesi gerekiyor

  101. İpek dedi ki:

   Merhaba.
   -4 yıldır özel sektörde çalışıyorum. 24. Haftalık hamileyim. 5000 tl maaş alıyorum fakat sigorta pirimim asgari ücretten ödeniyor. Ben kalan maaşımı elden alıyorum. Bu durumda haklarım nelerdir. Elden aldığım maaşımı hamilelik izninde talep etme hakkım var mı.?
   -16. Haftalık iznim bittiğinde yarı zamanlı olarak 2 ay çalışma hakkım var değil mi tam maaş alarak.
   -Diğer bir sorum ise (Sgk ya bağlı olarak) doğum parası ile rapor parası aynı şeyler midir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanuni olmayan bir durum söz konusu cevabımız da buna göre olacak ama Kalan farkı işyerinizden isteyebilirsiniz. Ancak tabi ki vermek zorunda değiller. Hakkınızı kanun yolu ile arayabilirsiniz. Doğum yardımı ve doğum rapor parası ayrı şeyler. Diğer haklarınız ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ ve https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  102. sinem dedi ki:

   merhaba, şuan da 13 haftalık hamileyim. 23.07.2018 tarihinde doğum yapacağım. 17.09.2017 tarihinde işten çıkarıldım. o zamana kadar primim tam yattı. şuan da da sadece işsizlik ödeneği alıyorum. ve 6. ayın 5 ine kadar da almaya devam edeceğim. işsizlik ödeneği aldığım için çalışmakta istemiyorum. 5. aydan sonra sgk lı bir işe girmek istesem doğum gününe kadar max 60-70 gün prim günüm olur. ama son bir yıla bakacak olursak 90 günlük prim günümü doldurmuş olurum. bu şekilde rapor parası almayı hak eder miyim?

   kolay gelsin.

  103. Kenan dedi ki:

   Mrb ben Zeynep 32. Haftada çalışabilir raporu aldım 37. Haftaya kadar da çalıştım ve 37. Haftam dolunca işyeri kurumum çıkışımıverdi bu durumda 8+8 haftalık rapor parasını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım merhaba,

    Daha öncesinde şartları sağlıyorsanız işten çıkarılmanız rapor parası almanızı engellemez. Ayrıca bu haksız çıkarılma ile ilgili bazı haklarınız var bununla ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızı okuyabilirsiniz.

    1. Kenan dedi ki:

     Benim raporum. 22:03:2018 de bitiyor acaba parayı ne zaman alabilirim. 2. sorum 22:03:2018 den önce çalışabilirmiyim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      4. ayın 8-14 ü ödemeniz yapıır. Ayrıca rapor süresi boyunca çalışmanız yasaktır.

      1. Simge dedi ki:

       Asgari ücretle çalışan bayan (2018 yılı) toplam ne kadar doğum parası alır ve bu bedelin ödemesi toplu olarakmı parça parça mı verilmektedir

  104. ENGİN BAŞAR dedi ki:

   Merhaba eşim 2aylik doğum raporu almıştı raporun bitiş tarihi 01.04.2018 idi acaba 15 ocağa kadar yatar mı ve ikinci 2 aylık foğum raporundan sonra bir aylık iş göremez raporu alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin doğum parası büyük olasılıkla Şubat ayının 8-14 ü arasında yatacaktır. Rapor bittikten sonra hastalık ile ilgili iş göremezlik raporu alabilir.

  105. Özlem Mandıracı dedi ki:

   Merhaba iki buçuk senedir beri sürekli part time çalışıyorum. 19 gün olarak yatıyor ssk primlerim. Şu anda 15 haftalık hamileyim. Aylık brüt gelirim asgari ücretin altında brüt 1500 civarı. Buna göre bende 32 haftamda işten ayrıla bilirmiyim yani 8 hafta öncesi ve sekiz hafta sonrası ve bende iş göremezlik parası alırmıyım ne kadar alırım ve haklarım nelerdir?? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

  106. Gokhan dedi ki:

   Merhaba,

   Eşim sgk anlaşması olmayan bir hastanede doğum yapacak. Sgk dan doğum parasını nasıl alabiliriz ?

   Teşekkürler.

  107. fatma dedi ki:

   Mrh şuan 28.ci haftadayim ve işyerinden çıkış aldım. 70 gün sigortam görünüyor.. Doğum parası almak için başka bir is yerinde sigortalı devam ettirip 90 günlük primi doldursam doğum parası alabilirmiyim..sigorta başlangıç 31/10/2107 çıkış ise 09/01/2018 yardımcı olursanız sevinirim…

  108. halime dedi ki:

   şu anda çalışıyorum dogum yaptım raporlarım bitti ve çocukla çok zorlanıyorum iş verenle konuşup işten çıkarıldı göstersem işsizlik alabilir miyim raporlu oldugum gunler kesıntıden sayılıyomu

  109. Songül dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin…32.haftada calışamaz raporu alıp işi bırakacagım işveren raporu onayladıktan sonra işten cıkışımı verirse 8 haftalık dogum öncesi rapor parası alabilir miyim ???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra işten çıksanız da rapor parası alabilirsiniz.

  110. betül yakan dedi ki:

   merhaba
   ben devlet memuruyum süt izni doğum parası ve rapor paralarından hangilerini alabilirim bildigime göre süt ve doğum parasını bir seferliğine alabiliyorum ama rapor parası alabilirmiyim. ben 37 haftaya kadar çalışcağım. memur anneler hangi paraları alabiliyorlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığına tabi memurlar raporlu olduğu dönemde maaş almaya devam ettikleri için ayrıca rapor parası alamazlar. Ancak süt parası ve Doğum yardımını alabileceksiniz.

  111. elifcan dedi ki:

   merhaba benim ssk ilk girişim 2010 ama ondan önce 2001de bir ikiz doğumum var ve eşim ssklı çalışandı bununla ilgili geriye dönük herhangi bir yardım alabilirmiyim şu anda da 2,5 aylık hamileyim ve ssklı çalışanım doğuma kadar ssklı çalışırsam bununla ilgili ssk doğum parası alabilir miyim izinliyken iş yerimin kapanma olasılığı var iş yerim kapanırsa işsizlik ödeneği alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2001 doğumu için herhangi bir yardım alamazsınız. Eğer 32. haftaya kadar çalışıp rapor alırsanız işyeriniz izinli olduğunuz sürede kapansa da rapor parası alabilirsiniz.

  112. Aişe dedi ki:

   Ücretli ogretmenlik yapıyorum 32. Haftadan sonra işi bırakacağım fakat sigortam da yatmayacak bu süre içerisinde doğumdan önceki yıla ait 90 günü aşmış sigortam da var yine de dogum ödeneği alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre rapor parası alabileceksiniz.

  113. emel dedi ki:

   merhaba ben 2 ocakta işe başladım. başladığımda 34 haftalık hamileydim çalışabilir raporu aldım. doğum sonrasına 11 hafta iznim kalıyor ondan sonra çalışmaya devam edeceğim. rapor parası alamaz mıyım.

   1. emel dedi ki:

    bu arada devlet memuruyum

  114. Yasemin dedi ki:

   Halk Eğitim Merkezinde usta öğreticiyim. 2017 içinde 90 günlük pirim ödemem yapılmış, İki hafta sonra doğum yapacağım. 32. haftada çalışabilir raporum var. 37. haftada işgöremezlik raporu aldım. İşgöremezlik ücreti alabilir miyim?
   Bu ücreti alabilirsem nereden ve nasıl alacağım. Teşekkürler.

  115. Hnd dedi ki:

   Esiminde benimde hic bir sosyal guvencemiz yok.istege bagli bagkur odememi 2017 haziranda yaptim ve kapattirdim.normal sartlarda2018 haziranda da dogum yapicam.sut ve dogum parasi alabiliyormuyum..tesekkurler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigortada süt ve doğum parası alma hakkınız bulunmuyor ancak Kaymakamlıklarda Aile ve sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurarak Birinci çocuk için 300 TL a
    İkinci çocuk için 400 TL ve Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme alabilirsiniz.

  116. Gökhan dedi ki:

   Merhaba benim eşim yaklaşık 3 aylık hamile ancak daha önce hiç sigorta girişi dahi yok doğuma 90 gün ve ya 120 gün kala sigorta girişini yaptırıp düzenli 120 gün ve ya 90 gün yatirsam doğum parası alabilirmiyim doğum dan (önce(ki) bir yıl da sigorta pirimi sarttı var mi yani doğum yapacağı yıl içerisinde giriş yapıp düzenli 90 gün yatirsam parayı alabilirmiyim ve eğer alırsam toplu mu alacağım teşekkürler

  117. Dadas dedi ki:

   Merhaba ben 36 aylik hamileyim halen rapor almadım bu hafta alıcam herhangi bir sorun teşkil edermi.. birde iki aydır çalıştığım yer sgk mi yatırmamis bana geriye dönük ödeyeceğiz dediler bir sorun olurmu sizce ve geriye dönük ödeme yapılabiliyor mu…

  118. Semre dedi ki:

   Merhaba ben hamileliğimin 20.haftasındayım devlet memuruyum doğum rapor parası alabilirmiyim alabilirsem ne kadar ve nasıl alırım saygılar

  119. Perihan aslan dedi ki:

   Merhaba size sorum eşim devlet memuru hemşiredir 2002 yilindan itibaren calisiyor dogum oncesi 32 haftalikta calisabilir raporu aldi ve 37 haftalik iken calisamadi ve bebegimiz 5 ocakta dogdu esimin dogum parasi ve is goremezlik parasi alabiliyor mu almak icin nereye muracat etmeliyim muracat suresi varmi bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet memurlarının raporlu olduğu dönemde maaşları ödenmeye devam eder. Sadece doğum yardımı alabilirsiniz.

  120. gamze dedi ki:

   mrb 20 ekim de doğum yaptım 32. hafta çalışabilir rapor aldım sonra 38.haftaya kadar çalıştım raporsuz 40.haftamda doğum yaptım ocak 23 e kadar rapor verildi 16 hafta rapor olması gerekmiyor mu bu tarihten sonra tekrar rapor alabilir miyim teşekkür ediyorum

  121. Nazlı dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 25 haftalık hamileyim ve çalışıyorum. Doğuma kadar çalışıp doğumdan sonra çalışmayı düşünmüyorum. Doğum rapor parasını alabilmem için ne gibi bir yol izlemem gerekmekte. İşyerimiz de çalışan bir arkadaşımız eğer işe geri dönmeyeceksen doğum rapor parasını alamazsın bu para tekrar işe dönecek annelere ödenen bir para diyor. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.Saygılarımla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nazlı Hanım merhaba,

    Rapor parası için tekrar işe dönme şartı yok. Rapor sonrası istifanızı verip işten ayrılabilirsiniz. Rapor paranızı da alabilirsiniz.

  122. ayse dedi ki:

   36 haftalik gebeyim 37. Haftada calisamaz raporu alacagim ve 38+3.haftada dogum yapacagim…Bu durumda dogum oncesi kullanamadigim 2 hafta dogum sonrasina eklenip parasini alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi erken doğumdan dolayı kullanılamayan izinler doğum sonrasına eklenmektedir.

  123. Azra dedi ki:

   Efendim bu yatarak tedavi ve ayakta tedavi nasıl doğum parası almak için yatarak tedavi yarı yarıya bunu anlamadım tam olarak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor boyunca hastane de yatarak geçirirseniz bu sürelerde alacağınız rapor ücreti 1/2 oranında ödenir. Eğer doğum yapıp birkaç gün içinde taburcu olur ve kalan günleri evde geçirirseniz raporlu olduğunuz sürelerin ödeneğini 2/3 olarak alırsınız.

  124. Emel dedi ki:

   Merhaba ben suan 5bucuk aylık hamileyim daha once hic sigortam olmadı suanda sigortam var 1agustosta başladı dogum parası alabilirmiyim . daha onceden hic sigortam yok .

  125. Neslihan dedi ki:

   Merhaba.süt iznimi günde 1.5 saat değilde, haftada bir gün olarak kullanabilir miyim? Böyle bir hakkım varmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Kanunen böyle bir hakkınız yok. Ama İstanbul gibi evi uzak olan şehirlerde işveren ile anlaşarak hepsini 1 gün kullanılabilmektedir. Bu ancak iş verenin inisiyatifine bağlıdır.

  126. leyla dedi ki:

   37. HAFTADA DOĞUM İZNİ RAPORU ÇALIŞAMAZ RAPORU ALIRSAM RAPOR PARASI ALABİLİR MİYİM ?ALIRSAM 8+8 HAFTALIK RAPOR PARASI MI ALIRIM DOĞUM SONRASI 8 HAFTALIK RAPOR PARASI MI ALIRIM? 37.HAFTAYA KADAR CALISINCA İŞTEN MAAŞ ALABİLİR MİYİM İŞTEN ALIRSAM SGK DAN DOĞUM PARASI EKSİK Mİ ALIRIM BİLGİ RİCA EDERİM.

   TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftadan çalışabilir raporu alarak 37 hafta izne çıkarsanız 37. haftaya kadar işyerinden maaş alırsınız. Doğum öncesi raporundan 3 haftalık rapor ücreti alırsınız. Doğum sonrasından dolayıda 13 haftalık izin kullanıp yine 13 haftalık rapor ücreti alırsınız.

  127. Ayca dedi ki:

   Merhaba,
   Şirket politikası gereği zamlarımızı mayıs ayında alıyoruz. Ben de mayıs ortası doğum yapacağım yani ben rapora başladıktan sonra zam yapılacak ve şirketten sadece son maaşımı zamlı alacağım. Bu durumda doğum parasını SGK’dan zamlı haliyle mi alırım yoksa zamsız mı?
   Teşekkürler.

  128. Murat dedi ki:

   Merhaba esim şu an calismiyor 2 aylık hamile 90 gün sigortali çalıştığı zaman 90 günün sonunada is çıkışı verilirse faydalanabilirmi

  129. e.d.ö dedi ki:

   MERHABA 32 HAFTALIK İKİZLERE HAMİLEYİM 4 yıldır 4/B SÖZLEŞMELİ MEMURUM doğum iznime ayrıldığım zaman kurumum tarafındanmı gerçekleşicek işlemler doğum parasını alabilmek için ne yapmam gerekiyo? süt parasını nasıl alıyoruz ? doğum iznim ne kadar? hem maaşımızı alıp hemde sigortadan doğum parasımı alıyoruz ? ücretsiz izin hakkım ya da yarı maaşla yarım gün çalışma hakkım varmı ? bu konular hakkında bilgi almak istiyorum.
   İlginize şimdiden teşekkür ederim.

  130. Ayşen dedi ki:

   İyi günler 18 aralıkta doğum yaptım ve ozaman 2. 8 haftalık raporum işleme konuldu. İşyerimi de bilgilendirdim. İş göremezlik rapor parası doğum gerçekleştikten sonra mı hesaplanıp yatıyor yoksa doğum sonrası hastanenin yazdığı 8 haftalık rapor bitimine müteakip mi hesaplanıp yatıyor acaba?

  131. Hande dedi ki:

   Mrb ben 22 haftalık gebeyim 2016 ve 2017 yılına ait ayrı ayrı 90 gün yatmış pirimim var ve geçen ay tekrar sigortam yatmaya başladı rapor parasi alabilir miyim

  132. Tugba dedi ki:

   Merhaba

   Ben 3 aylık ikiz bebeklere hamileyim şuan çalışmıyorum bu aşamada sigortali olarak çalışmaya başlarsam ne kadar çalışabilirim ve ne gibi haklardan faydalanabilirim vereceginiz bilgiler için teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım merhaba,

    Yasal olarak çoğul gebeler 30. hafta itibarı ile doğum öncesi izne ayrılma hakkına sahipler. “çalışabilir raporu” alıp 37. haftaya kadar dayanabildikleri yere kadar çalışabilirler ve kullanılmayan doğum öncesi izinleri doğum sonrasına eklenir.

  133. Funda dedi ki:

   16 haftalık hamileyim doğum zamanı 11 haziran gunu ücretli öğretmen olduğum için o dönem otomatik iş çıkışım olacak doğum parası alabilir miyim? Zaten 16 günlük ssk yatiyor dışardan ödesem mi cevap verirseniz sevinirim

  134. Hulya dedi ki:

   Merhb bn 31 hftalk hamileyim işyerinden hamile oldgm için 29.12.2017 de cksm werildi 32.haftada aktif calsr olmm gerekiyr diye bilgilerinizi okudum.dogum parasından yararlnmm icn neyapmalym cvp verrseniz sevinirim

  135. Rumeysa dedi ki:

   Merhabalar ben doğum iznine bittikten sonra çalışmayı düşünmüyorum bu durumda işsizlik ödeneği için nereye başvurmak gerek ve ben mart 9 da doğum iznine cikicam ne kadar rapor parası alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rumeysa Hanım

    Eğer doğum izninden sonra işten çıkartılırsanız ve diğer şartları taşıyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak doğum işsizlik maaşı almak için sebep değil.

  136. Ümran dedi ki:

   Merhaba ben hamileligin 33. Haftasinda çalışabilir raporu aldım sistem 37. Haftada çalışamaz raporunu girmiş sigorta primim 88 gunde kaldı prim yatirilmaya devam edilse doğum parası alabilirmiyim

  137. Hatice dedi ki:

   Merhaba ben işkur üzerinden dokuz aylık işçi yım ve hamileyim benim isimin bitmesine uç ay var ve önümüzdeki ay rapor alacağım rapor parası alabilir miyimi

  138. dilek dedi ki:

   hayırlı günler 32 . haftamdayım 5 hafta çalışabilir raporu aldım ve 24 ocakta çalışamaz raporu alıp izne çıkacağım ancak 30 ocaktada sözleşmem bitiyor iş yerimle ve daha sonra devam etmeyeceğim rapor aldıgım tarihlerde siğortalıyım ve son bir yıla bakıldıgındada 90 günlük pirim şartınıda geciyorum. şimdi ben rapor paramın tamamını alabilirmıyım dogum gercekleştikten sonra ayrınıtı: 37 haftamda izne ayrılırken çıkışım olmuyor 10 gün sonra olacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Dilek Hanım merhaba,

    32. hafta raporu aldığınızda tüm şartları sağladığınızdan işten ayrılsanız da rapor parasını alabileceksiniz.

  139. Rüya dedi ki:

   Merhaba ben MEB de ücretli öğretmenlik yapıyorum Eylül ayından beri su an 12 haftalık hamileyim ve haziran ayına kadar çalışmayı düşünüyorum sgk günüm 90 a tamamlanır doğuma kadar bu durumda doğum parası alabilir miyim ne kadar alırım cevap verirseniz sevinirim iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rüye Hanım

    90 günü tamamlayabilir ve 32. haftada rapor alırken aktif sigortalı olursanız rapor parası alabilirsiniz.

  140. Gülsevi dedi ki:

   Merhaba 19.07.2017 de Doğum yaptım ssklıyım.Ücretli doğum iznim bitti şimdiücrrtsiz izinliyim.Doğum rapor parası ve süt yardımı parası için daha hiçbir Başvuruda bulunmadım.bir süresi var mı?nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülsevi Hanım merhaba,

    Raporlarınızı iş yerine bildirdiyseniz rapor ve süt parası için tekrar başvuru yapmanıza gerek yok.

  141. dila dedi ki:

   merhabalar. 25 haftalık hamileyim ve 2017 aralık ayında sigorta girişim yapıldı.doğumum 18 nisan 32. haftada rapor alırsam doğum parası alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Dila Hanım merhaba,

    32. haftaya kadar 90 gün prim tamamlanırsa (tamamlanmaz ise raporluyken de prim ödenmesi gerekir 90 günü tamamlayana dek) veya 32. hafta çalışabilir raporu alıp 90 günü tamamladıktan sonra doğum izni alabilirsiniz. Bu şartlarda rapor parası alabilirsiniz.

  142. Ayşe dedi ki:

   Merhaba BN 32.haftada çalışabilir raporu aldım bugün 37.haftam doldu ve sistemde izin başlangıç günü yarın görünüyor ücretli öğretmenlik yaptığım için raporu onaylayıp SSK dan cikisim verilecek bu durumda doğum rapor parasını alabilir miyim 16 haftalık bi de 5 aralık da yeni yönetmelik çıkmış buna gore çıkışın izin başladığı gün verilirse sadece 9 günlük mu rapor parası alabilirim

  143. şehrinaz dedi ki:

   Merhaba, 32. haftadan sonra çalışabilir raporu alıp 36. haftada izne ayrılmak istiyorum. Rapor parasını 16 haftalık toplu olarak değil de 2 parça halinde yani doğum öncesi ve doğum sonrası şeklinde alabilir miyim? Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? İlginiz için teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şehrinaz Hanım merhaba,

    Rapor doğum sonrası ve öncesi olarak otomatik verse de Doğum öncesi rapor parasını Doğum sonrasında, doğum sonrası rapor parasını ise Rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında ödenecektir.

  144. MHT DMR dedi ki:

   Merhaba
   Baba sgk lı Anne çalışmıyor çocuk parası yada çocuk yardımı alabilir mi? alabilirse hangi kurumlara müracaat edilmeli

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mayıs 2015 sonrası doğumlar için ssk lı olsun olmasın doğum yardımı alabilirsiniz. Bunun için Kaymakamlıklar ve valiliklerde buluna Aile ve Sosyal Hizmetler müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

  145. Ümran dedi ki:

   Sigorta başlangıç tarihim15 09 2017 hamileyim 33. Haftada yani 15 11 2017 çalışabilir raporu aldım 19 12 2017 de çalışamaz raporu aldım ama sistem 13 12 2017 tarihini izin başlama tarihi olarak kabul ediyor doğum parası alabilirmiyim yada alabilmek için ne yapmam gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışabilir raporunu 32. haftada almanız gerekiyordu bu nedenle izniniz 13/12 olarak başlatılmış 13/12 den doğuma kadar ve doğum sonrası 8 haftalık rapor parasını alabilirsiniz.

    1. Ümran dedi ki:

     Benim sigorta başlangıcından itibaren 13.12 2017 kadar 88 gün oluyor yine de para alabilir miyim

  146. Betul dedi ki:

   Merhaba Doğum raporum 9 ocak 2018 de bıtıyor.doğum yardımı ve süt parasını aldım fakat rapor paramı ne zaman alabılırım bunun için bir yere başvurmalı mıydım sıstemden otomatık düşüyor mu ?herhangı bır yere başvurmadım bunun için .

  147. Sevil dedi ki:

   Merhabalar 2014 yılından beri bir özel firmada çalışmaktayım SSK li olarak 31 haftailk hamileyim doğum parası ikinci bebek 400 TL olarak biliniyor başka doğum parası alicakmiyim

  148. Nermin dedi ki:

   Mrb ben 33 haftalik hamleyim 32 haftada 34 .haftaya kadar calisabır raporu aldım ama diyelim ki 33 haftada doğum yaptım erken doğum oldu calisabilir raporu aldigim için analik hakkım yanar mi

  149. NAZLI dedi ki:

   MERHABA , BEN YAKLAŞIK 2 YILDIR AYNI İŞYERİNDE ÇALIŞIYORUM.DOĞUMDAN SONRA ÇALIŞMAYI DÜŞÜNMÜYORUM.
   İŞİMİN FAZLA BENİ RAHATSIZ ETMEMESİ SEBEBİYEL DOĞUMA KALAN SON 8 HAFTAYA KADAR ÇALIŞACAĞIM AMA GERİ İŞYERİNE DÖNMEYECEĞİM. BU DURUMDA DOĞUM RAPOR PARASI + İŞSİZLİK MAAŞI VB. HAKLARDAN YARARLANABİLİRMİYİM. İŞYERİMİZDEKİ BİR ÇOK BİLMİŞ ARKADAŞ EĞER İŞE GERİ DÖNMEYECEKSEN DOĞUM RAPOR PARASI ALAMAZSIN BU PARA ÇALIŞAN ANNELERE YAPILAN BİR YARDIM EĞER GERİ ÇALIŞMAYACAKSAN BU YARDIMI ALAMAZASIN , İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİRSİN DİYOR. BU KONUDA AYDINLATICI CEVABINIZI BEKLİYORUM. İYİ GÜNLER

  150. ABDURRAHİM birinci dedi ki:

   Merhaba
   Eşim 23.06.2017 de 16 haftalık doğum iznine ayrıldı.31.07.2017 de hayırlı ile bebeğimiz oldu.
   23.06.2017 ile 30.06.2017 arası 316 lira
   31.07.2017 ile23.09.2017 arası2046 lira
   24.09.2017 ile 12.10.2017 arası844 lira iş göremezlik ödemesi yapıldı.
   Eşim Asgari ücretle çalışan , 01.07.2017 ile 30.07.2017 arasındaki iş göremezlik ödemeleri yapılmadı.ALO170 aradık kuruma müraacat edin denildi.Kuruma müraacat ettik.Günlüğü 39 liradan hesaplanıyor denildi.Biz de eksik olduğunu söyledik.Bu tarihdeki ödemenin olmadığını söyledik.Hiçbir çözüm söylmiyorlar.Ne yapabiliriz?Nereye müracat etmeliyiz ve nasıl? Teşekkür ederiz

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.