• 2018 – SSK DOĞUM PARASI


  DOGUM PARASI

  SSK Doğum Parası Ne Demektir?

  Çalışan kadınların doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlarda uygulanan bir doğum yardımıdır. SSK Doğum Parası Analık parası, Analık Geçici İş Göremezliği olarak da bilinir. Hamile olan çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılması yasaktır. Ancak ikiz, üçüz gibi çoklu gebelikte 2 hafta daha eklenerek bu süre 10 hafta olmaktadır. Eğer hamile olan kadın çalışmaya devam etmek istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Böyle durumlarda doğumdan önce çalışmadığı 5 hafta, doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek 13 hafta doğum sonrası izin kullanabilmektedir. Doğumdan önce ve doğumdan sonra verilen izinler haricinde kadın vatandaşlarımız isterlerse doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin yapabilmektedirler. Fakat doğumdan sonra 6 ay izin alan kadın işçinin izinden sonra çalıştırılıp çalıştırılmayacağı iş verene kalmıştır. Doğum parası almak için şartlar şu şekilde sıralanmıştır;

  • Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
  • Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

  2

  Erken Doğum Halinde Uygulama Nasıldır?

  Doğum öncesi 8 haftalık izne ayrılan fakat erken doğum yapan sigortalı kadın vatandaşlarımız, erken doğum sebebiyle doğum öncesi kullanamadıkları toplan süreyi doğum sonrası 8 haftalık izin ile birlikte kullanabilirler. Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar iş yerinde çalışabileceğine dair doktordan rapor almadan çalışan kadınların erken doğum yaptığı takdirde kullanamadığı SSK Doğum Parası, doğum sonrası izinli günlerine ilave edilecektir ve ona göre SSK Doğum Parası alacaktır. Doğumdan önce hamilelik izninin başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının, hamilelik izni süresince herhangi bir nedenden dolayı hizmet akdi sona ermiş olsa bile doğum öncesindeki ve sonrasındaki SSK Doğum Parası verilmek zorundadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

  Eğer sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı doğum borçlanmasından yararlanmak istiyorsa kocasının doğumdan önce ki bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Çalışan kadın vatandaşlarımız, doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvurduğunda SSK Doğum Parası alabilir. SSK Doğum Parası’nı doğumdan sonra işlemler tamamlanınca gidip alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Ne Kadardır ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

  SSK Doğum Parasını hesaplamak oldukça basittir. Çalışan kadın vatandaşların günlük kazancının 2/3’ü kadına doğum parası olarak verilmektedir. Örneğin; günlük 30 TL’ye çalışan bir kadına 30 TL’nin 2/3’ü SSK tarafından ödenmektedir. Yani 20 TL analık parası alacaktır. Doğum izni parası hesaplama işlemlerine buna göre yapabilirsiniz.

  2017 yılında belirlenmiş olan SSK doğum parası 2016 yılının son günlerinde belirlenmiş olup halka da Resmi Gazete aracılığı ile sunulmuştur. Buna göre anneler ilk kez anne olan ve ilk çocuğunu doğuran anneler 300 TL tutarında, ikinci çocuğunu doğuranlar 400 TL tutarında ve üçüncü çocuğunu doğuranlar 600 TL tutarında ödeme alacaktır. Bununla birlikte ikiz ya da üçüz doğuran annelere ayrıca ödenmesi gereken doğum parası tutarları belirlenmiştir. Buna göre ikiz çocuğu olan annelere ilk iki çocuğun doğması halinde ödenecek olan tutarların toplamı bir anda verilmektedir. Yani ikiz çocuk doğuran anne toplamda 700 TL tutarında doğum parası alır. Bununla birlikte üçüz doğuran annelere 300 TL, 400 TL ve 600 TL’nin toplamı yani 1.300 TL tutarında doğum parası ödenecektir.

  Yazımızın devamında SSK doğum parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

  Sayfanın sonunda size vereceğimiz internet adresine girip birkaç işlemi tamamladıktan sonra SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle bir adet e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-Devlet şifresine sahip olmayan kişilerin öncelikle kimlikleri ile birlikte bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında bir adet e-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Sahip olduğu geçici şifre ile sisteme giriş yapan kişiler, yalnızca kendilerine özgü ve kimseyle paylaşmaması gereken bu şifre ile birlikte birçok işlemini gerçekleştirebilir. Bu işlemlerden birisi de SSK doğum parası sorgulama işlemleridir.

  1. Adım

  İlk adım olarak resimde gösterildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekiyor.

  Adsız

  2. Adım

  Daha sonra karşınıza gelen “e-devlet şifresi” bölümünde yer alan boşluklara, E-Devlet Şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basmanız, SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

  Adsız

  Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

  SSK doğum parası ödemesi genellikle doğumdan sonra bir hafta ya da 10 gün içerisinde yapılmakta olan bir ödemedir. Doğum parası PTT üzerinden verilmekte olan bir yardım olup, yine aynı şekilde doğum parası sorgulama işlemi de PTT üzerinden ya da yukarıda yer alan anlatımda da görmüş olduğunuz üzer e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Doğum parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Zira doğum parası sorgulaması yapmayan ve ödemesini almayan kişilerin paraları geri iade edilebilmektedir. Bu nedenle de bireylerin tekrar ödeme alabilmek için aynı evrak işleri ile uğraşması meşakkatli olacaktır. Bu nedenle size tavsiyemiz başvurusunu yapmış olduğunuz SSK doğum parasının takibini yapmanız olacaktır.

  SGK Süt Parası

  Anneler tarafından oldukça merak edilen konulardan biri de SGK süt parasıdır. Süt parasını alacak olan kişiler 5510 sayılı Sosyal Sigortala ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan 16. maddeye göre tertip edilmiştir. Bahsi geçen bu mevzuata göre sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ya da sigortalı olan annelere SGK süt parası ödenecektir. SGK süt parası için gereken şart ise son bir yılda en az 120 günlük primlerinin yatırılması gerektiğidir. Prim borcu olan Bağ-kurlular ise süt parası ödeneğinden yararlanamayacaktır.

  2017 yılı için belirlenmiş olan süt parası, 132 TL’dir. Süt parası almaya hak kazanan kişilerin, hak kazanılan andan itibaren 5 yıl süresince bu parayı banklara başvurarak alabilirler. Süt parası sadece bir kez ödenmekte olan bir ödenektir. 4A sigortalı olan anneler ya da ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından ilgili bilgiler girildiği için herhangi bir talepte bulunmadan Ziraat Bankası’na giderek süt parası ödeneklerini alabilirler. Fakat şartların farklı bir şekilde gerçekleştiği durumlarda Sosyal İl Müdürlüğü’ne talep dilekçesi, kimlik belgesi ve doğum raporu ile başvurabilirsiniz. 4B Sigortalılar süt parası almak için bulundukları yerdeki İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Kurumlarına belirlenmiş olan evraklar ile birlikte dilekçe vermelidir. Bu dilekçede çocuğa ait kimlik belgesi ya da doğum raporu ek olarak koyulmalıdır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda süt parası ödeneği Ziraat Bankası’na yatırılır.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  2018 – SSK DOĞUM PARASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. MEDİNE KOL dedi ki:

   12.08.2017 tarihinde 32. hafta çalışabilir raporumu aldım ve işyeri o gün beni işten çıkardı 19.08.2017 de başka işyerine giriş yaptım bu aradaki 7 günlük boşluk doğum parası almamı engeller mi?
   daha sonra 37. haftada çalışamaz raporu da aldım ve rapor bitim tarihim 06.01.2018 de bitti ben rapor paramı almadım alo 170 i aradığımda arşive kaldırıldığını söylediler nedeni ne olabilir?

  2. Büşra dedi ki:

   Merhaba ben 32. Haftada isgorebilir 37. Haftada işgöremez raporu aldm.parayi tek parça şeklinde raporu bitiminde mı alıyorum.birde başka bı rapor felan almam gerekiyor mu.

  3. Fatma dedi ki:

   Mereba suan dogum izinindeyim son 3 ayda brüt olarak yatan maasim 1777 +1777 +2007 dir. Ben analik ücreti ortalama ne kadar alirim toplamda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre yaklaşık 4600 tl rapor parası alırsınız.

  4. Hüsnü dedi ki:

   Merhaba. Eşim Parttime çalışıyor. Bu doğum raporunu almamız için 90 günlük geriye dönüş sigortamız olması gerektiğini biliyorum ama brüt maaşı eşimin ne kadar olması gerekir bir sınır var mıdır acaba? Eşimin net maaşı 1150 gibi brüt 1500 civarı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Brüt maaşta bir sınır yok aldığı brüt maaşa göre ödenek çıkacaktır.

    1. Hüsnü dedi ki:

     Kendisi part time çalışıyor ayda 19 gün ödeniyor sigortası ama iki buçuk yıldır aynı iş yerinde çalışıyor bir sorun olmaz rapor parasını alabilir değil mi. Ayrıca maaşı brüt 1460-1500 civarı, ne kadar ödenek çıkar acaba?? Teşekkürler.

  5. Furkan dedi ki:

   Eşim 90 günlük sigorta primi doldu fakat 28. Haftada sözleşmemiz doldu ve işten ayrıldı ve suan sigortası Yok. Bu bahsi geçen 4000 tl ilk parayı alabilirimi veya ne parası alabiliriz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Analık geçici ş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmesi için 32. hafta rapor alacağı tarihte aktif sigortalı olması gerekmektedir. Mevcut durumda alamaz. 32. haftaya kadar bir işe başlaması gerekiyor.

  6. Büşra dedi ki:

   Merhaba ben 32. Haftada isgorebilir 37. Haftada işgöremez raporu aldm.parayi tek parça şeklinde raporu bitiminde mı alıyorum.birde başka bı rapor felan almam gerekiyor mu

  7. AYŞE dedi ki:

   merhabalar özel sektorde calısıyorum 28 haftalık hamıleyım gunde 10 saat caalısıyorum dogumdan sonra 1.5 saat sut ıznımı kac saat uzerınden hesaplanacak bn 7.5 saat dedım ısverene ısveren oyle kanun yok dedı o kanun memurlara dedı bana boyle durumda ne yapmalıyım ısveren kabul etmıyor yardımlarınız ıcın tesekkur ederım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş verene 4857 sayılı kanun 74. maddeyi okumasını tavsiye edin. Ben ayrıca birebir ifadeyi yazıyorum;

    Analık halinde çalışma ve süt izni
    Madde 74 – Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre
    için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir.
    Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde
    çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. (Ek cümle: 13/2/2011-6111/76 md.) Kadın
    işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere
    eklenmek suretiyle kullandırılır.
    Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse
    artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.
    Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.
    Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde
    işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.
    İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık
    süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
    Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin
    hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır

    1. Ayşe dedi ki:

     Tesekkurler yardımlarınız için. ..

  8. serpil dedi ki:

   merhaba ben 22haftalık hamileyim işe girdim ve sigortam yeni başladı acaba doğum parası almam için me yapmam gerekiyoyor yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne ayrılırsanız rapor parası almak için gerekli olan şartlardan 90 günü tamamlayarak rapor parası hakkını elde etmiş olursunuz.

    1. serpil dedi ki:

     izne ayrıldıktan sonra yani 37 haftadan sonra sigorta bitecekmi

     1. serpil dedi ki:

      birde çalışabilir raporu iş yerine verilecekmi yani sigortayamı iletilmesi gerekiyor

  9. İpek dedi ki:

   Merhaba.
   -4 yıldır özel sektörde çalışıyorum. 24. Haftalık hamileyim. 5000 tl maaş alıyorum fakat sigorta pirimim asgari ücretten ödeniyor. Ben kalan maaşımı elden alıyorum. Bu durumda haklarım nelerdir. Elden aldığım maaşımı hamilelik izninde talep etme hakkım var mı.?
   -16. Haftalık iznim bittiğinde yarı zamanlı olarak 2 ay çalışma hakkım var değil mi tam maaş alarak.
   -Diğer bir sorum ise (Sgk ya bağlı olarak) doğum parası ile rapor parası aynı şeyler midir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanuni olmayan bir durum söz konusu cevabımız da buna göre olacak ama Kalan farkı işyerinizden isteyebilirsiniz. Ancak tabi ki vermek zorunda değiller. Hakkınızı kanun yolu ile arayabilirsiniz. Doğum yardımı ve doğum rapor parası ayrı şeyler. Diğer haklarınız ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ ve https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  10. Kenan dedi ki:

   Mrb ben Zeynep 32. Haftada çalışabilir raporu aldım 37. Haftaya kadar da çalıştım ve 37. Haftam dolunca işyeri kurumum çıkışımıverdi bu durumda 8+8 haftalık rapor parasını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım merhaba,

    Daha öncesinde şartları sağlıyorsanız işten çıkarılmanız rapor parası almanızı engellemez. Ayrıca bu haksız çıkarılma ile ilgili bazı haklarınız var bununla ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızı okuyabilirsiniz.

    1. Kenan dedi ki:

     Benim raporum. 22:03:2018 de bitiyor acaba parayı ne zaman alabilirim. 2. sorum 22:03:2018 den önce çalışabilirmiyim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      4. ayın 8-14 ü ödemeniz yapıır. Ayrıca rapor süresi boyunca çalışmanız yasaktır.

      1. Simge dedi ki:

       Asgari ücretle çalışan bayan (2018 yılı) toplam ne kadar doğum parası alır ve bu bedelin ödemesi toplu olarakmı parça parça mı verilmektedir

  11. ENGİN BAŞAR dedi ki:

   Merhaba eşim 2aylik doğum raporu almıştı raporun bitiş tarihi 01.04.2018 idi acaba 15 ocağa kadar yatar mı ve ikinci 2 aylık foğum raporundan sonra bir aylık iş göremez raporu alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin doğum parası büyük olasılıkla Şubat ayının 8-14 ü arasında yatacaktır. Rapor bittikten sonra hastalık ile ilgili iş göremezlik raporu alabilir.

  12. Songül dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin…32.haftada calışamaz raporu alıp işi bırakacagım işveren raporu onayladıktan sonra işten cıkışımı verirse 8 haftalık dogum öncesi rapor parası alabilir miyim ???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra işten çıksanız da rapor parası alabilirsiniz.

  13. betül yakan dedi ki:

   merhaba
   ben devlet memuruyum süt izni doğum parası ve rapor paralarından hangilerini alabilirim bildigime göre süt ve doğum parasını bir seferliğine alabiliyorum ama rapor parası alabilirmiyim. ben 37 haftaya kadar çalışcağım. memur anneler hangi paraları alabiliyorlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığına tabi memurlar raporlu olduğu dönemde maaş almaya devam ettikleri için ayrıca rapor parası alamazlar. Ancak süt parası ve Doğum yardımını alabileceksiniz.

  14. elifcan dedi ki:

   merhaba benim ssk ilk girişim 2010 ama ondan önce 2001de bir ikiz doğumum var ve eşim ssklı çalışandı bununla ilgili geriye dönük herhangi bir yardım alabilirmiyim şu anda da 2,5 aylık hamileyim ve ssklı çalışanım doğuma kadar ssklı çalışırsam bununla ilgili ssk doğum parası alabilir miyim izinliyken iş yerimin kapanma olasılığı var iş yerim kapanırsa işsizlik ödeneği alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2001 doğumu için herhangi bir yardım alamazsınız. Eğer 32. haftaya kadar çalışıp rapor alırsanız işyeriniz izinli olduğunuz sürede kapansa da rapor parası alabilirsiniz.

  15. Aişe dedi ki:

   Ücretli ogretmenlik yapıyorum 32. Haftadan sonra işi bırakacağım fakat sigortam da yatmayacak bu süre içerisinde doğumdan önceki yıla ait 90 günü aşmış sigortam da var yine de dogum ödeneği alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre rapor parası alabileceksiniz.

  16. Hnd dedi ki:

   Esiminde benimde hic bir sosyal guvencemiz yok.istege bagli bagkur odememi 2017 haziranda yaptim ve kapattirdim.normal sartlarda2018 haziranda da dogum yapicam.sut ve dogum parasi alabiliyormuyum..tesekkurler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigortada süt ve doğum parası alma hakkınız bulunmuyor ancak Kaymakamlıklarda Aile ve sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurarak Birinci çocuk için 300 TL a
    İkinci çocuk için 400 TL ve Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme alabilirsiniz.

  17. Perihan aslan dedi ki:

   Merhaba size sorum eşim devlet memuru hemşiredir 2002 yilindan itibaren calisiyor dogum oncesi 32 haftalikta calisabilir raporu aldi ve 37 haftalik iken calisamadi ve bebegimiz 5 ocakta dogdu esimin dogum parasi ve is goremezlik parasi alabiliyor mu almak icin nereye muracat etmeliyim muracat suresi varmi bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet memurlarının raporlu olduğu dönemde maaşları ödenmeye devam eder. Sadece doğum yardımı alabilirsiniz.

  18. Nazlı dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 25 haftalık hamileyim ve çalışıyorum. Doğuma kadar çalışıp doğumdan sonra çalışmayı düşünmüyorum. Doğum rapor parasını alabilmem için ne gibi bir yol izlemem gerekmekte. İşyerimiz de çalışan bir arkadaşımız eğer işe geri dönmeyeceksen doğum rapor parasını alamazsın bu para tekrar işe dönecek annelere ödenen bir para diyor. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.Saygılarımla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nazlı Hanım merhaba,

    Rapor parası için tekrar işe dönme şartı yok. Rapor sonrası istifanızı verip işten ayrılabilirsiniz. Rapor paranızı da alabilirsiniz.

  19. ayse dedi ki:

   36 haftalik gebeyim 37. Haftada calisamaz raporu alacagim ve 38+3.haftada dogum yapacagim…Bu durumda dogum oncesi kullanamadigim 2 hafta dogum sonrasina eklenip parasini alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi erken doğumdan dolayı kullanılamayan izinler doğum sonrasına eklenmektedir.

  20. Azra dedi ki:

   Efendim bu yatarak tedavi ve ayakta tedavi nasıl doğum parası almak için yatarak tedavi yarı yarıya bunu anlamadım tam olarak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor boyunca hastane de yatarak geçirirseniz bu sürelerde alacağınız rapor ücreti 1/2 oranında ödenir. Eğer doğum yapıp birkaç gün içinde taburcu olur ve kalan günleri evde geçirirseniz raporlu olduğunuz sürelerin ödeneğini 2/3 olarak alırsınız.

  21. Neslihan dedi ki:

   Merhaba.süt iznimi günde 1.5 saat değilde, haftada bir gün olarak kullanabilir miyim? Böyle bir hakkım varmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Kanunen böyle bir hakkınız yok. Ama İstanbul gibi evi uzak olan şehirlerde işveren ile anlaşarak hepsini 1 gün kullanılabilmektedir. Bu ancak iş verenin inisiyatifine bağlıdır.

  22. leyla dedi ki:

   37. HAFTADA DOĞUM İZNİ RAPORU ÇALIŞAMAZ RAPORU ALIRSAM RAPOR PARASI ALABİLİR MİYİM ?ALIRSAM 8+8 HAFTALIK RAPOR PARASI MI ALIRIM DOĞUM SONRASI 8 HAFTALIK RAPOR PARASI MI ALIRIM? 37.HAFTAYA KADAR CALISINCA İŞTEN MAAŞ ALABİLİR MİYİM İŞTEN ALIRSAM SGK DAN DOĞUM PARASI EKSİK Mİ ALIRIM BİLGİ RİCA EDERİM.

   TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftadan çalışabilir raporu alarak 37 hafta izne çıkarsanız 37. haftaya kadar işyerinden maaş alırsınız. Doğum öncesi raporundan 3 haftalık rapor ücreti alırsınız. Doğum sonrasından dolayıda 13 haftalık izin kullanıp yine 13 haftalık rapor ücreti alırsınız.

  23. Ayşen dedi ki:

   İyi günler 18 aralıkta doğum yaptım ve ozaman 2. 8 haftalık raporum işleme konuldu. İşyerimi de bilgilendirdim. İş göremezlik rapor parası doğum gerçekleştikten sonra mı hesaplanıp yatıyor yoksa doğum sonrası hastanenin yazdığı 8 haftalık rapor bitimine müteakip mi hesaplanıp yatıyor acaba?

  24. Hande dedi ki:

   Mrb ben 22 haftalık gebeyim 2016 ve 2017 yılına ait ayrı ayrı 90 gün yatmış pirimim var ve geçen ay tekrar sigortam yatmaya başladı rapor parasi alabilir miyim

  25. Tugba dedi ki:

   Merhaba

   Ben 3 aylık ikiz bebeklere hamileyim şuan çalışmıyorum bu aşamada sigortali olarak çalışmaya başlarsam ne kadar çalışabilirim ve ne gibi haklardan faydalanabilirim vereceginiz bilgiler için teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım merhaba,

    Yasal olarak çoğul gebeler 30. hafta itibarı ile doğum öncesi izne ayrılma hakkına sahipler. “çalışabilir raporu” alıp 37. haftaya kadar dayanabildikleri yere kadar çalışabilirler ve kullanılmayan doğum öncesi izinleri doğum sonrasına eklenir.

  26. Hulya dedi ki:

   Merhb bn 31 hftalk hamileyim işyerinden hamile oldgm için 29.12.2017 de cksm werildi 32.haftada aktif calsr olmm gerekiyr diye bilgilerinizi okudum.dogum parasından yararlnmm icn neyapmalym cvp verrseniz sevinirim

  27. Rumeysa dedi ki:

   Merhabalar ben doğum iznine bittikten sonra çalışmayı düşünmüyorum bu durumda işsizlik ödeneği için nereye başvurmak gerek ve ben mart 9 da doğum iznine cikicam ne kadar rapor parası alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rumeysa Hanım

    Eğer doğum izninden sonra işten çıkartılırsanız ve diğer şartları taşıyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak doğum işsizlik maaşı almak için sebep değil.

  28. Ümran dedi ki:

   Merhaba ben hamileligin 33. Haftasinda çalışabilir raporu aldım sistem 37. Haftada çalışamaz raporunu girmiş sigorta primim 88 gunde kaldı prim yatirilmaya devam edilse doğum parası alabilirmiyim

  29. dilek dedi ki:

   hayırlı günler 32 . haftamdayım 5 hafta çalışabilir raporu aldım ve 24 ocakta çalışamaz raporu alıp izne çıkacağım ancak 30 ocaktada sözleşmem bitiyor iş yerimle ve daha sonra devam etmeyeceğim rapor aldıgım tarihlerde siğortalıyım ve son bir yıla bakıldıgındada 90 günlük pirim şartınıda geciyorum. şimdi ben rapor paramın tamamını alabilirmıyım dogum gercekleştikten sonra ayrınıtı: 37 haftamda izne ayrılırken çıkışım olmuyor 10 gün sonra olacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Dilek Hanım merhaba,

    32. hafta raporu aldığınızda tüm şartları sağladığınızdan işten ayrılsanız da rapor parasını alabileceksiniz.

  30. Rüya dedi ki:

   Merhaba ben MEB de ücretli öğretmenlik yapıyorum Eylül ayından beri su an 12 haftalık hamileyim ve haziran ayına kadar çalışmayı düşünüyorum sgk günüm 90 a tamamlanır doğuma kadar bu durumda doğum parası alabilir miyim ne kadar alırım cevap verirseniz sevinirim iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rüye Hanım

    90 günü tamamlayabilir ve 32. haftada rapor alırken aktif sigortalı olursanız rapor parası alabilirsiniz.

  31. Gülsevi dedi ki:

   Merhaba 19.07.2017 de Doğum yaptım ssklıyım.Ücretli doğum iznim bitti şimdiücrrtsiz izinliyim.Doğum rapor parası ve süt yardımı parası için daha hiçbir Başvuruda bulunmadım.bir süresi var mı?nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülsevi Hanım merhaba,

    Raporlarınızı iş yerine bildirdiyseniz rapor ve süt parası için tekrar başvuru yapmanıza gerek yok.

  32. dila dedi ki:

   merhabalar. 25 haftalık hamileyim ve 2017 aralık ayında sigorta girişim yapıldı.doğumum 18 nisan 32. haftada rapor alırsam doğum parası alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Dila Hanım merhaba,

    32. haftaya kadar 90 gün prim tamamlanırsa (tamamlanmaz ise raporluyken de prim ödenmesi gerekir 90 günü tamamlayana dek) veya 32. hafta çalışabilir raporu alıp 90 günü tamamladıktan sonra doğum izni alabilirsiniz. Bu şartlarda rapor parası alabilirsiniz.

  33. Ayşe dedi ki:

   Merhaba BN 32.haftada çalışabilir raporu aldım bugün 37.haftam doldu ve sistemde izin başlangıç günü yarın görünüyor ücretli öğretmenlik yaptığım için raporu onaylayıp SSK dan cikisim verilecek bu durumda doğum rapor parasını alabilir miyim 16 haftalık bi de 5 aralık da yeni yönetmelik çıkmış buna gore çıkışın izin başladığı gün verilirse sadece 9 günlük mu rapor parası alabilirim

  34. şehrinaz dedi ki:

   Merhaba, 32. haftadan sonra çalışabilir raporu alıp 36. haftada izne ayrılmak istiyorum. Rapor parasını 16 haftalık toplu olarak değil de 2 parça halinde yani doğum öncesi ve doğum sonrası şeklinde alabilir miyim? Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? İlginiz için teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şehrinaz Hanım merhaba,

    Rapor doğum sonrası ve öncesi olarak otomatik verse de Doğum öncesi rapor parasını Doğum sonrasında, doğum sonrası rapor parasını ise Rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında ödenecektir.

  35. MHT DMR dedi ki:

   Merhaba
   Baba sgk lı Anne çalışmıyor çocuk parası yada çocuk yardımı alabilir mi? alabilirse hangi kurumlara müracaat edilmeli

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mayıs 2015 sonrası doğumlar için ssk lı olsun olmasın doğum yardımı alabilirsiniz. Bunun için Kaymakamlıklar ve valiliklerde buluna Aile ve Sosyal Hizmetler müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

  36. Ümran dedi ki:

   Sigorta başlangıç tarihim15 09 2017 hamileyim 33. Haftada yani 15 11 2017 çalışabilir raporu aldım 19 12 2017 de çalışamaz raporu aldım ama sistem 13 12 2017 tarihini izin başlama tarihi olarak kabul ediyor doğum parası alabilirmiyim yada alabilmek için ne yapmam gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışabilir raporunu 32. haftada almanız gerekiyordu bu nedenle izniniz 13/12 olarak başlatılmış 13/12 den doğuma kadar ve doğum sonrası 8 haftalık rapor parasını alabilirsiniz.

    1. Ümran dedi ki:

     Benim sigorta başlangıcından itibaren 13.12 2017 kadar 88 gün oluyor yine de para alabilir miyim

  37. Elif dedi ki:

   İyi günler 15 Aralık 2017 de doğum iznim bitti ücreti ne zaman yatırılır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Rapor ücretiniz Ocak ayının 8-14 ü arasında yatacaktır.

  38. Gülcan dedi ki:

   Merhaba
   Dogum iznine çıkmasaydım 2018 yılı maaşımı zamlı alacaktım
   Bu durumda dogum paramı sgk. Doğum iznine cikmadan onceki maaşım üzerinden mi hesaplayip bana odeme yapacak yoksa izne cıktıktan sinra 2018 yili zam oranim sgk bildirilip yeni zamlı ucretim uzerinden mi hesaplama yapilip bana odeme yapılacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülcan Hanım merhaba,

    Doğum izni ile ilgili rapor paranız izne çıkmadan önceki üç ayın ortalamasının alınması sonucunda hesaplanacaktır. Doğum sonrası olabilecek maaşınız baz alınmaz.

  39. Nazmiye dedi ki:

   Mrb ben 4 aylık hamileyim sigorta ödemeye yeni başlıcağım ben doğum parası alabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nazmiye hanım merhaba,

    sigortalı bir işte çalışmaya başlarsanız 32. haftaya kadar 90 gün doldurmuş olursunuz ve bu durumda da doğum iznine çıkarak rapor parası almaya hak kazanabilirsiniz

  40. Yasemin dedi ki:

   Merhabalar
   Benim doğum raporum devam ediyorken işyeri kapandı, bu durumda ilk raporumun parasını alabilir miyim? İkinci rapor alınamaz mı? Bilgilendirir misiniz? Teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin Hanım merhaba,

    hem doğum öncesi hem doğum sonrası rapor parasını alabileceksiniz. iş yerinizin kapanması sorun teşkil etmez.

    1. Yasemin dedi ki:

     peki O zaman işyeri kapandığında ikinci raporu kime teslim edeceğim..işyeri kapanışı 31 aralık..doğum ise 10 şubatta olacak..

  41. Selma dedi ki:

   Brüt maaşım 6bin dır.hamileyim iş görmemezlik ücretin ne kadar olur.belli bir tavan ücreti Varmi dır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selma Hanım merhaba,

    Doğum rapor ücretinde bir tavan yok brüt maaşınızın 2/3 ünü alacaksınız yani 6000/30 = 200 200*2/3 = 133 133*112 gün 14 933 tl

  42. Arife Altınok dedi ki:

   Merhaba ben 2 yıldır aynı iş yerınde çalışıyorum. Suan 20 haftalık hamıleyım. Gırdı çıktı gösterdiler ama eksk gunum yok bır de maaşımı elden ödemeye başladılar bankadan degıl bunlar benım dogum parası almamı engeller mı bır de suan ıssızlık sartlarına uyuyorum Doğum ıznınden sonra cıkartılırsam ıssızlık alablrmym. Sımddn teskkrlr.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    10 kişiden fazla çalışan var ise maaşınızın elden verilmesi kanuni değil. Ancak Sigorta primleriniz yatıyorsa elden verilse de maaşınız rapor parasına engel olmaz. Giriş çıkış yapıyor olama sı da doğum rapor parası için sorun teşkil etmez. Doğum sonrası işten çıkartılırsanız diğer şartları sağlayıp çıkış giriş te son 120 gün var ise işsizlik parası da alabileceksiniz

  43. murat dedi ki:

   merhaba doğum parası almak için başvurunun herhangi bir süresi varmıdır lütfen yardımcı olurmmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kastınız Aile ve Sosyal hizmet müdürlüklerinden alınacak Doğum yardım parası ise belirli bir süresi bulunmuyor. Doğum gerçekleştikten sonra istediğiniz zaman müracaat edebilirsiniz..

  44. Bahar dedi ki:

   Mrb37 .haftaya kadar calisabilir raprunun ardindan calismaz rapotu alinmasina gerek olmadigi otomatik olarak doguma kadar calismaz raporu ciktigi sistemim bu sekilde degilstigi hastane yetkilileri tarafindan bana soylendi .suan 38 deyim dogum yaptiktan sonra bununla ilgili sorun yasarmiyim.herkes farkli gorusler soyluyor yardimci olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bahar hanım merhaba,

    Doğrudur çalışabilir raporu verildiğinde otomatikmen 37 haftada çalışamaz raporu da veriliyor. Doğum raporu ödeneğinde sıkıntı olmaz.

  45. Hande dedi ki:

   Mrb ben şuan 20 haftalık gebeyim 2016 yılına ait de 90 gün pirimim var 2017 yılına ait de 90 gün pirimim var ayrı ayrı ve bu ay başı pirimim tekrar yatmaya başladı sigortam şimdi yatıyor bu şekilde rapor parası alma şansım var mı doğum parası alabilir miyim ?

  46. Hilal dedi ki:

   Merhaba ben 13.07.2017 tarihinde çalışabilirlik raporu aldım.. 10.08.2017 tarihinden işyerim işten çıkardı… 17.08.2017 çalışabilirlik raporumu çalışamaza dödürdüm.. rapor parası alabilirmiyiz.. 07.09.2017 de Doğum yaptım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hilal Hanım merhaba,

    90 gün primi doldurduysanız işten çıkartılsanız da doğum rapor parasını alabilirsiniz.

    1. Hilal dedi ki:

     SGK yı aradığımız zaman iş yeri onayı gerekli diyorlar… işten çıktığımızı söylediğimiz zaman ise yeni genelge yayınlanacak bundan dolayı ödemeler durduruldu diyorlar… net maaşım 1650 kadardı ne kadar ödeme yapılması gerekir bana… kafam çok karıştı Bilgi kirliliği var aradığımız her yerden Farklı bilgiler alıyoruz

  47. Ahsen dedi ki:

   Merhaba ben 6 aylık hamileyim 3 ayım kaldı eşim sigortamı başlatacak düzenli olarak 3 ay yatarsa alabilir miyim acil yardımcı olur musunuz alırsam da ne kadar alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahsen Hanım merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra primleriniz doğuma kadar yatar ve 90 günü doldurursanız rapor parası olarak yaklaşık 4099 tl civarında bir ödenek alırsınız.

   2. Mehmet dedi ki:

    Ben eşime ssk girişini 26.12.2017 olarak giriş yatrdim.Primlerini kesintisiz yatacaj Eşim 26 haftalik hamile Mart sonu Nisan başı Doğum yapacak doğum parasini almak için ne yapmalıyız ?

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Mehmet bey merhaba,

     32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftada izne çıkabilir. izne çıktıktan sonra da 30 gün daha prim yatırabilirsiniz bu durumda da rapor parası alabilir.

  48. Cihan dedi ki:

   Merhaba;
   Eşim hamilelikte 20 ocak 2018 de 32. haftayı tamamlayıp raporu çalıştığı iş yerine verecek. Fakat 30 ocakta çıkışını vermesi gerekli 8 yıldan beri aynı iş yerin de sürekli çalışmak ta İşten çıktıktan sonra doğum parasının tamamını alabilir mi ve işi bıraktıktan sonra işsizlik maşını alabilir mi . Nasıl bir yol izlememiz gerekli Konu ile ilgili rica etsem yardımcı olabilir misiniz. Tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cihan bey merhaba,

    32. hafta aktif sigortalı olarak rapor aldığından Rapor parası ile ilgili sıkıntı çıkmaz ödenek alabilirsiniz. Ancak Tazminat alabilmesi için mutlaka işyeri tarafından işten çıkartılması gerekiyor. Doğum nedeni ile kıdem tazminatı alma hakkı bulunmuyor.

  49. AYSEL dedi ki:

   MERHABA ŞUAN 7 HAFTALIK HAMİLEYİM ÖZEL BİR FİRMADA ÇALIŞMAKTAYIM.SAĞLIK SORUNUM OLMAZSA EĞER 8. AYA KADAR ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORUM. 8 HAFTA RAPOR ALMAZSAM SIKINTI OLUR MU DOĞUM PARASI İÇİN.
   BİRDE DOĞUMDAN SONRA 8 HAFTA RAPOR MU ALMAMIZ LAZIM. İŞSİZLİK PARASI ALMAK İÇİNDE 8 HAFTALIK RAPOR BİTİNCE ÇIKIŞ VERMEK YETERLİ Mİ ALABİLECEKMİYİM İŞSİZLİK PARASI.BİLGİLENDİRME YAPARSANIZ SEVİNİRİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası alabilmeniz için 32. haftada rapor almanız gerekiyor. Doğum öncesi ve sonrası raporları ayrı ayrı verildiği gibi toplamda da verilebiliyor. Doğum raporu bitiminde kendi isteğinizle işten ayrılırsanız işsizlik maaşı alamazsınız.

  50. Hülya Hanım dedi ki:

   merhaba
   benim sorunum daha değişik..ben bugün raporumu aldım 8 haftalık..
   ama patronum işyerinin 15 ocakta kapanacağını söyledi..bu durumda ne yapmam lazım..ne kadar para alırım, ikinci 8 haftalık raporun bir anlamı olur mu? aydınlatırsanız sevinirim..

   1. Hülya Hanım dedi ki:

    soruma cevap verebilir misiniz lütfen?

  51. Hande dedi ki:

   Mrb ben 20 haftalık gebeyim gebeliğimin öncesi 231 gün pirimim yatmış calisanim ve bu ayin 6’sın da yeni den sigortam yatmaya başladı rapor parasından yararlana bilirmiyim yani doğumdan sonra doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hande hanım,

    İzine çıkacağınız 32. haftaya kadar, doğum tarihinizden önceki 1 yıl içinde 90 gün primi sağlayabiliyorsanız doğum rapor parası alabilirsiniz.

    1. Hande dedi ki:

     Mrb ben hande pek anlayamadım da rica etsem biraz daha detayli olarak anlatabilir misiniz ben söyle söyliyeyim yani ben gebe kalmadan önce zaten benim 90 günden fazla pirimim yatmış sonra cikisim verildi ve şuan da 5 aylık gebeyim bu ay başı pirimim tekrar yatmaya başladi

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Primleriniz doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün oluyorsa örneğin doğumu 31 aralık 2017 de ise 2016 Aralık ayından itibaren hesaplama yapacaksınız 90 gün için.

      1. Hande dedi ki:

       Evet oluyor yani şimdi 5 aylık gebeyim şuan 2016 yılında da 90 gün pirimim var 2017 yılında 90 gün pirimim var

  52. Ayşen dedi ki:

   Merhabalar. Ben 32. haftada 8 haftalık doğuma kadar raporumu aldım fakat şu an 40. haftaya girmek üzereyim henüz bebeğim doğmadı. Devamlı kontrollerimiz yapılıyor herşey yolunda olduğu için belki 1 hafta daha bekleyeceğiz fakat bu durumda da 8 haftalık raporum da bitmiş oluyor. Doğumdan sonra verilen 8 haftalık raporu almalı mıyım yoksa doğumdan sonra mı alacağım acaba?

  53. NUR dedi ki:

   Merhaba, 1. Doğum yardımı ile doğum raporu parası arasındaki fark nedir? 2. Ödenekler rapor bittikten sonra mı alınıyor. yoksa aylık olarak mı alınıyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nur Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası çalışan ve belirli şartları sağlayan kadınlarımıza verilirken; Doğum yardımı tüm vatandaşlarımıza ödenmektedir. Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet birimlerine başvurulabilir.

  54. Beyza dedi ki:

   Merhaba ben Doğum yapalı 7 ay oldu ve ikizlerim oldu, Doğum parası icin başvurabilir miyim başvuru süresi ne kadar ? Bide ikizlerim oldu ücrette bi değişiklik olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Beyza Hanım merhaba,

    Doğum yardımı için belirli bir süre yok Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapabilirsiniz. ancak bahsettiğiniz doğum rapor parası ise şu anda alabilmeniz mümkün değil.

  55. Sümeyye dedi ki:

   Kolay gelsin ben 6 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım 19 ocakta 32.hafta dolucak doğum iznine ayrılıcam yalnız ağır grip geçiyorum 1 gün hastanede yattım çıktım daha sonra doktor rapor yazdı 8 gün ben raporumu muhasebeye bildirdiğimde bana sürekli rapor alıyorsunuz doğum parası alabilmeniz için son üç ay içinde 90 gün priminizin olması lazım dedi sıkıntı yaşarsınız dedi ben son 1 yıl diye biliyorum birde istirat raporu olduğu için sıkıntı olmaz diye biliyordum benim eylül-ekim-kasım zaten full yatık şimdi muhasebe böyle diyince kafam karıştı bilgilendirirseniz sevinirim çok teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sümeyye Hanım merhaba,

    Bilginiz doğru doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün yeterli hastalık raporu almanız doğum izin rapor parasını etkilemeyecektir.

  56. nilgün dedi ki:

   Merhaba dogum ızninden sonra çalışmadıgımız ve çıkışımız verildigi takdirde işşizlik maaşından yararlanabiliyor muyuz acaba? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    doğum izni sonrası işten çıkartılırsanız işsizlik maaşı alma şartlarını taşıyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ayrıca iyi niyetli bir davranış olmayacağından ; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizdeki haklardan da faydalanabilirsiniz.

  57. Sultan dedi ki:

   Merhabalar oncelikle verdiginiz bilgilereen dolayı cok teşekkür ederiz…
   Okul guvenligiyim.18 haftalik gebeyim.haklarimi bilmiyorum.15 tatlide isyeri çıkış yapip sigortamizi kesiyor.15gun sonra okullarla beraber tekrar başlatıyor.okullar kapaninca haziranda da cikis veriyor.oğumum 11 mayıs. 90 günlük prim dolmuyor fakat aktif calisan oluyorum 32.haftaya kadar.süt parasi dogum yardımı alabiliyorum. Rapor odenegi alabiliyormuyum ve ayrica isyeri cikis mi veriyor dogumdan sonra issizlik maasi alabilir miyim.alabilirsem ne zaman basvuru yapmam lazım.lutfen bilgilendirir misiniz birde iletisim numarasi rica edebilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sultan Hanım merhaba,

    90 günlük sürenin kesintisiz olmasına gerek yok. Siz verdiğiniz bilgilere göre doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün primi sağlıyor gözüküyorsunuz. Bu nedenle hem süt parası hemde rapor alarak doğum izin ödeneğine hak kazanırsınız.

    1. Sultan dedi ki:

     Dogum iznine ayrilinca maasimiz kesiliyor fakat sigortamiz da kesiliyor mu?
     Odenegi ne zaman alabiliyoruz?
     Haziranda okullar kapaniyor ve isimize son veriliyor fakat benim 16 haftalik raporum dolmamis oluyor odenek kesilir mi ve sigortada?
     Issizlik maasi alabilir miyim alabiliyorsam rapor bitiminde mi basvuru yapmam gerekiyor?
     Verdiginiz bilgiler icin cok cok teşekkür ederim😊☺

  58. BURAK AYDIN dedi ki:

   32. Haftada eşim çalışabilir raporu aldı 37. haftaya kadar . rapor tarihi 11 aralıkta 2017 de bitti şu anda ne yapması gerek ?.
   birde doğum öncesi 37. haftaya kadar çalışdı diye 8+8 den yarlanamıyıcakmı ? rapor gün sayısı düşücekmi. yoksa doğum öncesi kullanmadığı 5 hafta izini doğum sonrası kullanabilirmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burak Bey,

    Eşiniz işyerine rapor bilgilerini ulaştı ise sorun yok işyeri onay verecek. Doğum öncesi kullanmadığı 5 hafta doğum sonrasına eklenerek rapor yazılmıştır. Rapor parası ödemeleri doğumdan sonra ve doğum sonrası raporu ise bittiği tarihi takip eden ayda ödenecektir.

  59. Kübra dedi ki:

   Merhaba hamile kaldıktan 3 ay sonra 4 yıl calıstıgım iş yerinden çıktım.
   Eşim çalısıyor. Şuan benım doğum parası alabilmem için ne yapmam gerekiyor. ? Sigortamı doğuma ne kadar süre kala baslatırsam bu yardımdan faydalanabilirim ?
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kübra Hanım merhaba,

    Mevcut durumda 90 gün prim şartını sağlıyorsunuz. belli bir süre yok ama 32. haftaya gelmeden 15-30 gün öncesinden sigortalı bir işte başlamanız yeterli olacaktır.

  60. İsimsiz dedi ki:

   Mrb 3 senedir çalıştığım yerden ayrıldım ayrıldıktan sonra hamile kaldım 1 sene içinde doğum yaparsanız alırsınız yazılmış ama nasıl oluyor acaba bilgilendirebilirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmek için aktif sigortalı olmak gerekiyor.

  61. melek dedi ki:

   merhaba ben 1 aylık hamile oldugumu ogrendim 2009 yilina kadar sigortam odendi.suanda çalışıyorum ama şuan sigortam yok önümüzdeki günlerde sigortam yapılacak.sigortam yapılırsa ne kadar ödenmesi gerekir ve bu durumdan faydalanabirmiyim acaba.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğuma kadar en az 90 gün priminizin olması gerekiyor. ancak siz 32. haftaya kadar 90 günü tamamlayın ve yine 32. haftada aktif sigortalı çalışan olmanız gerekmektedir.

    1. melek dedi ki:

     çok teşekkür ederim sağolun ilginiz için.

  62. Arastirmaci dedi ki:

   Hocam azonce kelime hatası yaptım,32.hftada işsizlik maaşı devam edicek bitiş tarihi Mayısdir.Ben rapordan dolayı dondurulan bu kısmı Mayıs sonrasında almaya devam edebilecekmiyim,tskler

  63. Arastirmaci dedi ki:

   Hocam merhaba,öncelikle çok büyük karışıklık olan ve kimselerin anlayamadığı bu bilgileri verdiğiniz için cidden çok tskler.Benim 21.temmuz 2017 de işten çıkışim oldu 2 aylık hamileyken ve işsizlik maaşı almaya basladim.Suan 30.hftdayim ve işsizlik devam ediyor.Dogum raporu alicam doktorum özel ancak bu esnada işsizlik dolucak ve ben yaklaşık 4100 TL rapor parası alicam sonrasında dondurulan alamadığım kisim dahil olarak bu işsizlik maasini almaya devam edebilecekmiyim, yapmam gereken birşey varmıdır.isyerindeki brüt maaşım 5000 civariydi bundan hiçbir şekilde yararlanmam mümkün degilmi?Umarim açıklayabilir, şimdiden çok tşk ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konuyla ilgili karışık bir durum var. Danışmanlarımız konu ile ilgili net bir bilgi vermek için araştırmalarına devam ediyor. En kısa sürede sorunuza cevap vereceğiz.

    1. Arastirmaci dedi ki:

     Merhabalar tekrar hocam , acaba konu hakkında dönüş nezaman alabilirim çünkü 31.hftadayim ve sizden dönüş bekliyorum tşkler.

  64. gülten dedi ki:

   hocam matıs ve haziran 2017 ayında toplam 30 günlük sigortam var
   mayıs 2018 de doğum yapacağım yani 60 gün dahamı yatmalı sigortam? doğom parası alabilmem için eşimin iş yerinde işe başladım sigortamı ne zaman başlatmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülten Hanım merhaba,

    Doğum tarihine göre geriye doğru bir yılı hesaplayarak bu sürede 90 günü tamamlamanız gerekiyor. 32. haftaya kadar 90 günü tamamlamanızı tavsiye ederiz.

  65. sevimm dedi ki:

   merhaba 32+0 da doğum raporu alabilir miyim ayrıca aldığım raporu işverene mi onaylatmam gerekir?ayrıca asgari ücretli bir çalışan olarak ortalama ne kadar doğum parası alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevim Hanım merhaba,

    32. haftayı doldurduktan sonra rapor alabilirsiniz. aldığınız raporu iş verene bildirmelisiniz. İş veren sistemden onaylayacaktır. Prosüdürleri muhasebeciniz bilir.

  66. Merve Yagmaz dedi ki:

   Iyi gunler, ben bugun 32.hafta calismaz raporumu hastaneden aldim, isyerine bildirdigimde biz suan bir sey yapmayacagiz dogum gerceklestikten sonra sisteme girecegiz dediler, surec boyle mi, yoksa 32.hafta raporu ile alakali bisey yapmalari gerekiyor mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merve hanım merhaba,

    Raporunuz iş yeri ekranına düşecektir. Kanunen süresi içinde onaylayacaklar. Doğum paranızda sorun çıkmayacaktır.

  67. sukran dedi ki:

   Ben çalışmıyorum ama eşimin sigortası var 4500 TL yardımından faydalanabiliyirmuyum acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izin rapor parası sadece çalışan kadınlara verilmektedir. Ancak doğum yardımı ve süt parası alma hakkınız var.

  68. Esra dedi ki:

   Meraba 29 haftalk hameleyim ve subatta dogum gözukuyo calısıyorum ve anlamadgm bisey var dogum parası ve rapor parası ayrı ayrı mı alyoruz ayriyetten is yerinden hamilelik icin izne ayrldgmzda yada cikısımizı verdgimizda devlet bize is görememezlik parasıda veriyomu sordugum kisiler evet diyo ama tam ögrenmek istyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra hanım merhaba,

    Doğum rapor parası ile Analık iş göremezlik ödeneği aynı şeyler. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurarak alacağınız doğum yardımı var. O da Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL ve Üçüncü çocuk için 600 TL ödemedir.

  69. Merve Yagmaz dedi ki:

   32+1 de rapor alinabiliyor mu, bi sorun teskil eder mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merve Hanım

    33. haftada da rapor alabilirsiniz. 8 hafta yerine 7 hafta olarak doğum izni kullanabilirsiniz.

  70. vildan ertürk dedi ki:

   merhaba

   23/04/2017 yılında evlendim evliliğin 1 yılı içerisinde tazminat hakkım oluyor diye biliyorum bende 32 hafta yani 31/01/2018 son gün olduğu için ..
   evlilik süreme de 2 ay olması sebebi ile hem tazminat hem de doğum parasını alamıyor muyum

   diğer türlü önce almam gerekirse 32. haftalık süre dolmamış olacak nasıl yapmalıyım?

  71. Songül dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin ,32.haftada calışamaz raporu aldıgımda hemen mi sgk çıkışı yapılmalı bi de rapor aldıgım aydaki 90 gün içinde syılıyor mu ??? 32.haftam pazar gününe denk geliıyor 32+1 de alıcam sıkıntı olur mu??? Teskkürler

  72. sevil dedi ki:

   merhaba 3 yıldır sürekli sigortalı olarak çalışıyorum hamileliğim yeni belli oldu fakat iş yerim değişecek ve çalışmaya devam edeceğim bu süreçte iş yeri değişikliği olağan durumu olumsuz etkiler mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevil Hanım merhaba,

    İş yeri değişikliği doğum rapor parası için olumsuzluk teşkil etmez.

  73. hülya çulpan dedi ki:

   Merhaba,
   Şun 30 haftalık hamileyim. Doğuma 3 hafta kala izine ayrılıcam. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım merhaba,

    32. haftada çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne ayrılabilirsiniz. Alacağınız raporu mutlaka iş yerine iletmelisiniz.

  74. İlknur dedi ki:

   Merhaba hocam enson SSK girisim 2006 çıkışın 2006
   Fakat eşimin yanında SSK li olarak çalışmaktayım
   6 Eylül 2017 SSK girişim oldu şimdi ben 2018 Mart ortalarında doğum yapcam 32 haftalık olduğumda doktordan calismazlik raporu alcam doğum sonrası doğum parası alma hakkına sahipmiyim alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İlknur Hanım merhaba,

    Eğer 32. haftaya kadar 90 gün tamamlarsanız doğum öncesi raporu alarak doğum öncesi için de rapor ödeneği alabilirsiniz.

    1. İlknur tanriverdi dedi ki:

     Evet hocam 32 ncı haftaya geldiğimde 90 günü fazlasıyla geçiyor SSK günüm yani bu durumda doğum öncesi ve doğum sonrası toplam 136 günlük rapor umun ödeneğini alabilirim degilmi

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Evet ödenek almanızda herhangibir engel görünmüyor.

  75. Vatandaş dedi ki:

   Iyi günler
   Hocam biz 32.hafta da çalışamaz raporu aldık ben sgk yi aradım onlar bana raporu aldığınız tarihten bir yıl öncesine göre 90 günü doldurmanız gerekiyor dedi.
   Siz ise dogum önceki bir yıl içerisinde diyorsunuz hangisi dogru

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK kurumunun kendi linki http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/kadin_sigortalilarin_haklari/analik_halinde ”şartları okuyabilirsiniz.

  76. Liman dedi ki:

   Merhaba… 30 nisan 2017 de işten cıktım 10 mart 2018 de dogumum olacak rapor parası için 90 günü tamamlamak için kac gün prim yatırmam calışmam gerekiyor.. tesekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yaklaşık 50 günlük priminizi olacak 50 gün daha yatarsa garanti olur. Ancak 32. hafta aktif sigortalı olmalısınız.

  77. Ftmnr dedi ki:

   Merhaba. Ben 3 aylık hamileyim eşim servis şoförü ve ben onun yanında sigortalı olarak hosteslık yapmak istiyorum. Eşimin yanında çalışıyor olmam sigortamı eşimin yatırması sorun teşkil eder mi? Ve 32. Haftadan sonra çalışmayacagım için dogum parasını almam için sigortamı en son ne zmana kadar yatırmamız gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin yanında çalışmanız sorun teşkil etmez. 32. hafta rapor alacağınız zaman aktif sigortalı olmalısınız. Raporlu olduğunuz sürelerde prim yatmayacak. Rapor sonrası çıkış işlemlerini yaptırabilirsinz.

  78. Merve dedi ki:

   iyi günler ben iş kur typ kapsamında çalışıyorum şu an doğum öncesi raporunu aldım ama bir hafta sonra çıkış verilecek doğum öncesi ve sonrası rapor parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merve hanım merhaba,

    Bir yıl içinde 90 gün şartını sağlıyorsanız rapor parasını alabilirsiniz.

  79. Songül dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin … 11mart 2018 de dogum olacak inş.rapor ücreti için 90 gün hesplmasında 2017 mart ayı 30 gün olarak mı almalıyız yoksa 11 gün olarak mı ?? Simdiden cvp için tşkler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    11/mart olarak baz almalısınız.

  80. Nurdan dedi ki:

   Merhaba 3 ekim 2017 de almanyada doğum yaptım eşim alman vatandaşı, ben diyanette memurum 12 yıllık, doğum yardımı için nereye başvurmam gerekiyor şimdi kurumuma mi yoksa aile ve sosyal politikalara mi ? Bir de iş göremezlik parası almalimiydim ben tam zamanında ayrıldım izne. Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nurdan Hanım merhaba,

    Doğum yardımı için aileler ve sosyal politikalar müdürlüklerine başvurmalısınız. Memurlar izinli sürelerde maaş aldığından ayrıca iş göremezlik ödeneği alamazlar.

  81. Hulya dedi ki:

   Iyi günler.. 32 .haftam dolana kadar işyerinde calsıcm 32.haftaya kadar aktif sigortam olmuş oluyr sonrasnda işten istifa edicm .yinede doktordan bi rapor almm gerekiyrmu bu iş yerine mimi vermem gerekiyr o raporu.rapor almassam doğum parasını alamyrmuyz

  82. Eda dedi ki:

   Yani geriye dönük rapor alabilirmiyim bnde 30 haftadan sonra çalışmadım ama sigortam hep yattı

  83. Eda dedi ki:

   Merhabalar ben eşimin iş yerinde çalışıyorum bunun için dogum raporu almadım. Dogum yapalı bir buçuk ay oldu bnde dogum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporunu doğumdan önce almanız gerekiyordu Şu anda geriye dönük işlem yapamazsınız.

  84. Nesrin dedi ki:

   Meraba ben rahmetli babam dan ssk lıyım resmi nikahım yok süt parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası (emzirme ödeneği) için çalışan veya eşinizin çalışan olması ve onun üzerinden sağlık hizmetinden yaralanıyor olmanız gerekmektedir.

  85. melahat dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum raporum 19.05.2017-07.09.2017 tarihleri arasındaydı.
   Fakat hala doğum paramı alamadım.
   alo 170 nolu numaraya kaydımı açtırdım.Hala dönüş sağlanamıyor.
   Konu ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
   Takip no.31258641

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası işlemlerinizi E devletten de takip edebilirsiniz.

  86. mukadder dedi ki:

   Merhaba
   Suan 29 haftamdayim sezonluk Iste çalışıyor m mayıs da işe basliyorum eylül 15 de iş bitti ama halen sağlık sigorta m işliyor 32 haftamda rapor alabilirmiyim yada kendimi sigorta li yapsam olurmu rapor parasını almam için ne yapmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada aktif olarak sigortalı çalışan olarak rapor alırsanız rapor parasın alabilirsiniz. Sağlık hizmetinden faydalansanız aktif olarak çalışan olmaz iseniz rapor parası alamazsınız.

  87. Smh dedi ki:

   Merhaba;
   Eşim 4 yıldır Sağlık Bakanlığına Bağlı olarak Devlet Hastanesinde Memur olarak çalışmakta. 2018 Şubat sonlarında Doğum yapıcak Hayırlısı ile. 16 Haftalık Doğum İznine Son 3 hafta kala ayrılacak nasip olursa. İzinli olduğu süreçte maaşı normal bi şekilde yatacak yani ücretli izin olucak. Sorum şudur Bizde bu durumda Bu doğum parasından Yararlanabilcek miyiz? Yararlanabilecek isek Ne yapmamız gerekiyor. ve Net maaşı 2400 tl. Teşekkür ederim şimdiden.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Memuriyette raporlu olunan süre boyunca maaş yatmaya devam ettiğinden ayrıca rapor parası ödenmez. Ancak Doğum yardımından faydalanabilirsiniz.

  88. Fatma dedi ki:

   İyi günler ben 23 haftalık hamileyim 7 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım doğum parası alabilmek için 32 haftayı doldurup mu doğum iznine ayrılmam gerekiyor benim hamileliğim biraz ağır geçtiği için zorlanıyorum daha önceden rapor alsam doğum parasından yararlanabilirmiyim yoksa 32 haftayı doldurduğum zaman mı ayrılmam lazım birde ben işe geri dönüş yapmayı düşünmüyorum bu doğum parası almamı etkilermi teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    32 haftaya kadar hastalık raporu alabilirsiniz. Bu rapor parasını etkilemez. Rapor sonunda iş yerine tekrar başlamazsanız da rapor parası alabilirsiniz.

  89. Zehra dedi ki:

   Merhaba. Ben 4 ay önce evde doğum yaptım. Hastanede doğum raporum yok. Ama sağlık ocağında gebelik kaydım var. Bu durumda doğum parası ve emzirme ödeneği alabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zehra hanım merhaba,

    Doğum rapor parası alamazsınız ancak. Doğum yardımı alabilirsiniz. Eşiniz sigortalı ve 120 günü doldurmuş ise (doğuma kadar) süt parası da alabilirsiniz.

  90. Meyra dedi ki:

   mrb benim sigortam bu ay basında yatmaya başladı ve 29 haftalık gebeyim 32. Haftada çalısıyor olacam ama dogumum 4 şubat görünüyor 90 gün doluyo olacak gibi görünüyor erkeb dogum olursa birkaç gün yani 90 gün tam dolmadan doğum rapor parasını alabilir miyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Son bir yıl içinde 90 gün priminiz dolmaz ise rapor parası alamazsınız.

  91. mine kul dedi ki:

   merhaba dogum iznine cıktım doguma kadar sure içinde de her ay maaşım yatacak acaba bu dogum raporu yardımı dogum iznine cıkıp maaşı yatmayan anne adayları için mi geçerli ? şirketten ayrılmadığım için tabii olarak şirket personeli olduğumdan maaşım yattığından dolayı bu yardımdan yararlanamayacak myımı? şimdiden teşkkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız yatsa da rapor alıp işyerine verme zorunluluğunuz var. Raporlu olduğunuz süre de iş yeri maaşınızı ödese de ssk dan rapor parası alma hakkınız mevcut.

  92. Sevda dedi ki:

   Merhaba,

   23 haftalık hamileyim 32 haftalıkken rapor alıp çalışmaya devam edersem ne kadar süre daha çalışmak gerekiyor. Rapor parasını almak için raporu iş yerine vermem yeterli midir. Birde çocuk parası almam için ne zaman ve nereye başvurmalıyım.teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevda Hanım merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu ile 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz. Raporunuzu işyerine vermeniz yeterli olacaktır. Doğum yardımını yapacak olan kurum Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Başvuruları aşağıda belirtilen makamlara yapmanız gerekiyor. Belli bir süre şartı yok.

    Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,
    Sosyal Hizmet Merkezlerine yapacaktır.

  93. Çiğdem dedi ki:

   Merhaba çalışmayan annelerde bu haktan yararlanabiliyormu? Sonuçta çalışmayan veya bi süre önce işinden ayrılan annelerinde böyle bir haktan yaralanması gerektiğini düşünüyorum…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Çiğdem Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmenin bir şartı da Rapor alınacağı tarih yani 32. haftada aktif sigortalı olması gerekmektedir. Maalesef 90 gün prim şartını sağlasa da rapor alacağı tarihte sigortalı değil ise bu hakta yararlanamıyor.

    1. Çiğdem dedi ki:

     Merhaba işte bende bunu anlatmak istiyorum neden sadece çalışan ve doğum iznine ayrılacak olan annelere ödeme yapılıyor çalışmayan ev hanımı olan anneler neden ayrılıyor bu ayırımcılık olmuyor mu? Bi çok sebepten bi çok kadın çalışamıyor ve bu tür haklardan mahrum kalıyor bence çalışmayan annelerede destek verilmesi gerekiyor… Umarım bu konularla ilgili de çalışmalarınız olur…

  94. Hulya dedi ki:

   Merhb bn doğum parası alabilrmiym diye danscktm.şu an bi işte calsyrm 28 haftalık hamileyim ama resmi nikâhım yok bu durumumdan dolayı engel teşkil edermi.bide işyerine bu raporu verirken doğum sebebiyle olduğunu belirtmemiz gerekiyrmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım merhaba,

    Rapor parası alma şartlarına bakıldığında;

    Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;

    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması,

    gerekmektedir. denmektedir. Şartların içinde nikah yok. Bu nedenle rapor parası almanızda bir sakınca görünmemektedir. Rapor parası alabilirsiniz.

  95. Hulya dedi ki:

   Merhb bn doğum parası alabilrmiym diye danscktm.şu an bi işte calsyrm 28 haftalık hamileyim ama resmi nikâhım yok bu durumumdan dolayı engel teşkil edermi.bide işyerine bu raporu verirken doğum sebebiyle olduğunu belirtmemiz gerekiyrmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım merhaba,

    Rapor parası alma şartlarına bakıldığında;

    Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;

    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması,

    gerekmektedir. denmektedir. Şartların içinde nikah yok. Bu nedenle rapor parası almanızda bir sakınca görünmemektedir. Rapor parası alabilirsiniz.

    Hastane size doğum istirahat raporu verecektir.

    1. Hulya dedi ki:

     Teşekkürler öncelikle cevpladgnz için.peki benim 576 günüm var .suan çalışmaya devam ediyrm bazı durumlardan dolayı işyerinden 32.hafta dolduktan sonra çalışmaya devam etmicm işi bırkcm..90 gunu doldrmus oluyrm yine gecici iş gormemezlik raporunu almk gerekiyrmu ve bu raporu o iş yerine vermeden alamıyormuyuz doğum parasnı.eger gerekli ise böyle bişey 32.haftam dolmadan kısa bi süre icnde başka bi işe başlayıp o iş yerine versem olurmu

  96. burak akkaş dedi ki:

   iyi çalışmalar kolay gelsin. bi arkadaşım doğum yapıcak fakat geçmişten gelen gss borcu var . 4 5 yıldır sigortalı çalışıyor .bu borç doğum parası vs sigortadan alacağı ücretleri etkilermi . alamama gibi birşey olurmu . yardımınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burak Bey merhaba,

    Rapor parası veya alınacak diğer ödeneklerden kesinti yapılabilir mi ? sorusuna aşağıdaki kanun hükmünce cevap verilmiştir.

    Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir” hükmüne yer verilmiştir.

    Bu Kanun hükmü gereğince, ödenek (geçici iş göremezlik ödeneği, emzirme ödeneği, evlenme ödeneği), sürekli iş göremezlik gelirleri, ölüm geliri ve emekli aylıkları, SGK’nın sigorta primi, idari para cezası, gecikme cezası/gecikme zammı alacakları ile nafaka borçları için ilgili sigortalı, emekli veya hak sahiplerinin muvafakati (izini) olmadan haciz konulabilmektedir.

    Dolayısıyla SSK ya olan borcu nedeni ile Analık geçici iş göremezlik ödeneğinden kesinti yapılabilir.

  97. CEREN dedi ki:

   Kasım 2016 tarihinden beri aynı işyerinde çalışıyorum şuan 28 haftalık hamileyim. doğum parası alabilmem için kaçıncı ayda rapor alıp işten ayrılmam gereklidir? ve ortalama nasıl bir ücret alırım? ayrıca doğumdan sonra süt parası almam için ne yapmam gerekli?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ceren Hanım merhaba,

    32. hafta rapor alarak izne ayrılabilirsiniz. izne ayrılmadan önceki 3 ayın ortalaması alınarak ödeniyor. Net ücretinize yakın bir ücret alırsınız. Günlük ücretinizi belirleyerek 112 gün ile çarparak bulabilirsiniz.

    1. CEREN dedi ki:

     Süt parası alabilmek için ne yapmak gerekiyor peki?

  98. Vatandaş dedi ki:

   Merhaba
   Ben kamu calisaniyim. Eşim 32. Haftalık hamile dogum rapor parası alabilir mi sigortası olmazsa alma hakkı var mi

  99. Betül dedi ki:

   Merhaba,
   32. hafta öncesinde yurt dışında olmayı ve doğumu yurt dışında gerçekleştirmeyi planlıyorum. 37. haftaya kadar da çalışmaya devam etmek istiyorum. Bu durumda 32. hafta (çalışabilir raporu)ve 37. hafta (iş göremezlik raporu) raporlarını zamanında sgk ile anlaşmalı bir sağlık kurumundan alamamış olacağım. Yurt dışında doktor raporları ile 32. hafta ve 37. haftalarda durumumu belirten raporları almam durumunda(ve doğum raporunu da aynı şekilde) sgk sistemine sonradan yansıtılabilmesi mümkün mü? Doğum parasını alabilmem için ne yapmam gerekiyor?

   Teşekkürler,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alındığında 37. hafta çalışamaz raporu otomatik işler. Eğer erken doğum olursa rapor değişikliği yapılır. Yurt dışında doğum yaptığınızda konsolsosluktan onay alarak sgk bildirim yapmalısınız.

  100. Zeynep aktaş dedi ki:

   Doğum yapalı 3yıl oldu eşim ssk lı doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep hanım merhaba,

    Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 ve sonrasında çocuk sahibi olanlara verilmektedir. Maalesef alma hakkınız bulunmuyor.

  101. Ayşe dedi ki:

   Kolay gelsin 23 haftalık hamileyim 19 ocakta doğum iznine ayrılıktım 6 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum yalnız iş yerimin kapanma durumu var kapatılması durumunda doğum parasından yararlanabilimiyim

   1. Ayşe dedi ki:

    Yani iş yerimin bu sıralar kapanma durumu var onu belirtmemişim kusura bakmayın

  102. Vatandaş dedi ki:

   Iyi günler
   Eşim şuan 32. Haftayı bitirmek üzere.11 ocakta dogum bekliyoruz dedi doktor. Eşimin ocak ve şubatta toplam 44 gün sigortası mevcut.esim şuan bi işte 10 gündür çalışıyor.
   Bu Çarşamba günü doktor dogum iznine ayrılacağını söyledi. Esim dogim iznine ayrildiginda 90 gunluk şartı saglamayacak. Çalışacağı yer sigortasını yatırmaya devam etse doğuma kadar dogum rapor parasından yararlanabilir miyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra doğuma kadar sigortası yatmaya devam ederse günü tamamlayacak gibi gözüküyor. Bu durumda rapor parasını alabilir.

  103. Banu dedi ki:

   Merhaba,
   İşsizlik maaşı alırken doğum parası alabiliyorum ya da 32. hafta öncesi tekrar sigorta girişi olmalı ve son 1 yılda 90 günlük prim ödenmiş olması şartı var… Bunlar tamam ama benim farklı bir sorum olacak… Acaba özel doktora gidiyorsam ve sgk anlaşmalı özel bir hastanede doğum yaparsam yine doğum izni parasından yararlanabiliyor muyum? Bir de bugün iş yerimden ayrılıyorum… Yukarıdaki şartları sağlayabilmek için doğuma yakın 90 günüm olduğu halde 32. haftada aktif sigortalı olmak adına, 31. hafta sigorta girişi yapılıp 35. hafta tekrar çıkışım yapılırsa yine hakediyor muyum? Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK anlaşmalı özel hastanede doğum yapsanız da rapor parası alabilirsiniz. 31. hafta bir işte başladıktan sonra 32. hafta rapor aldıktan sonra işi bıraksanız da rapor parası alabilirsiniz.

  104. SEMA ŞENTÜRK dedi ki:

   peki bir sorum daha olacak.
   mart sonu olarak doğum yapacağım büyük ihtimal öyle olursa ocak sonu rapora ayrılacağım, daha sonra 15 nisana kadar da istifa etmem gerekiyor evlilik tazminatımı alabilmem için. yani hem evlilik tazminatımı hem de doğum para mı alabilir miyim doğumdan sonra istifamı verince ?

  105. SEMA ŞENTÜRK dedi ki:

   merhaba
   ben şuan ssk lı olarak çalışıorum ve 5 aylık hamileyim. fakat 6 ayda istifa edip başka bi işe ssklı olarak başlayacağım. bu durum da alabilir miyim rapor parasını .?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sema hanım merhaba,

    Başka yerde sigortalı olarak çalışmaya devam ederseniz rapor parasını alabilirsiniz.

  106. Selçuk Şahin dedi ki:

   merhaba eşim 2 yıldır sigortalı çalışıyor. ve primleri aylık 30 günden yatıyor,

   25 ve 26. haftalarda yüksek riskli gebelik diye iş göremezlik aldık.27. hafta çalıştı. 28.hafta tekrar yüksek riskli iş göremezlik diye 1 haftalık rapor aldık.

   dolayısıyla 32. haftaya 3 hafta kaldı. 30-31. haftalarda iş göremezlik alıp 32.hafta çalışsa. rapor paramızda kesinti olurmu?
   iş göremezlik aldığı 35 gün için primi eksik yatacak( 25-26-28-30-31. haftalar)

   yani rapor parası son 3 aydan mı hesaplanıyor? yoksa 90 günlük yatan prim üzerindenmi hesaplanıyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selçuk Bey merhaba

    Doğum izni rapor paraları raporu aldığı tarihten önceki 3 ayın ortalamasına göre alınmaktadır. eğer öncesinde hastalık raporu var ise onun öncesindeki 3 ay baz alınır.

  107. ersin dedi ki:

   Merhaba ; eşim kamu dışı sağlık ocagında sözleşmeli hemşire 90 gün şartını sağlıyor kurum maaşından ücretli izinde yeirne başkasını bırakacağı için maaşını kesmektedir bu konuda rapor paramızı 16 haftalık dönemde sgk dan farkımızı alabailecekmiyiz yardımlarınızı rica ederiz. öreneğin net maaş 2.000 tl ise ücretli doğum izninde 1.000 tl yatırmaktadırlar ödemelerimiz mevcut rapor parasıyla aradaki farkı alabiliyormuyuz syg.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ersin Bey merhaba,

    Eşiniz 4a tabi ssk lı olarka çalışıyor ise rapor parasının tamamını alabilirsiniz.

  108. Aslı dedi ki:

   5 aylık hamileyim doğum parası almak için ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Asli Hanım merhaba,

    SSk lı bir işte çalışıyorsanız 32. hafta rapor alarak doğum izni rapor parasını alabilirsiniz. Çalışmıyor iseniz doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim gününü sağlamalı ve rapor alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olmalısınız.

  109. arya dedi ki:

   merhaba 2015 aralık ayında işten çıkmıştım işsizlik maaşı aldım. şimdi 9 haftalık hamileyim doğum iznine kadar 500 gün ssk primim görünür oluyor doğum izninde ssk prim ödenmiyormuş sanırım bu işsizlik maaşı almama engel mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznindeki sürelerde ssk primi ödenmez. ancak işveren ister ise ödemesinde bir sakınca yoktur. Prim ödenmez ise doğum izni sonrasında 600 günü doldurmadan işsizlik maaşı hakkını elde edemezsiniz. İşsizlik maaşında süre değil yatan prim baz alınır.

  110. Özlem dedi ki:

   Mrh.ben ikinci cocuguma hamileyim.17 haftalık hamileyim.ilk çocuğumda sgkli olarak çalışıyordum yaklaşık 2 yila yakindir calismiyorum..şuan sgkli tekrar çalışmaya baslicam..90 günü 32.haftaya kadar fazlasıyla doldurmuş oluyorum galiba.ikinci çocuk içinde rapor parası sut parası doğum parası alabiliyormuyum? Bide asgari ücretle çalışan isciyim.yaklaşık ne kadar para alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özlem Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası almanız için çocuk sayısı önemli değil. 90 gün prim şartını dolduruyor iseniz 8+8 16 haftalık yaklaşık 4099 tl rapor parası alacaksınız

  111. Meryem gencer dedi ki:

   5 yıldır çalıştığım isyerinden 30 eylul 2017 tarihinde ayrıldım. Çıkış tarihim 30 eylul 2017.ilk işsizlik odenegimi 1 ekimde aldım. Şuanda gebe kalsam doğum parası alabilir miyim. Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gebeliğinizin 32. haftasında işsizlik maaşı alabiliyorsanız rapor parasını da alabilirsiniz.

   2. Kubra dedi ki:

    Merhaba benim 2. Gebeligim. Işe başlama tarihim 2016 mayıs ayıydı işten çıkış tarihin mayıs 2017 yani 90 gün şartını doldurmuş oluyorum galiba, ve son 4 aydır iş bulamadım ve 2 haftalık hamileyim şimdi sigortalı bir işe girersem 32. Haftaya kadar çalışırsam rapor parası alabilirmiyim?

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Kübra Hanım merhaba,

     İşe başlayarak 32. haftada rapor almanız durumunda rapor parası alabilirsiniz.

  112. kamuran dedi ki:

   benim eşim bu ay hamle bu ayda sigorta giriş yaptım doğum parası alabiliyor muyum acaba 5 6 ay çalışırsa sigortalı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kamuran Bey merhaba,

    Mevcut durumda 90 günlük primi doldurmuş oluyor. 32. hafta rapor aldığında aktif sigortalı olursa rapor parası alabilir.

  113. Gülhan dedi ki:

   1 senedir eşimin işletmesinde çalışıyorum SGK li olarak doğumuma 100 gün kaldı burda analık öncesi ve analık sonrası iş göremezlik raporu alırsam . Rapor Ödeneklerden faydalanabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülhan Hanım merhaba,

    Rapor parası alma şartlarında 90 gün prim yatması yeterli. Eşinizin işletmesi olması sıkıntı olmaz. analık iş göremezlik ödeneğinden faydalanabilirsiniz.

  114. Mehtap dedi ki:

   Merhaba ben dünde sormuştum 9 temmuZda doğum yaptım e devletten baktığımda süt parası 133₺ yattı görünüyor fakat PTT ye gittim yatmadı deniyor ,birde analık ödeneği de emanete alındı diyor ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehtap Hanım merhaba,

    Süt parası yatıp, çekmediyseniz sgk ya iade edilmiştir. Rapor parası da aynı şekilde olabilir. Kuruma dilekçe ile paranızın adınıza tekrar yatması için müracaat edin.

  115. Yeşim dedi ki:

   Merhaba daha önce de sormuştum sigortali ise yeni girdim 90 gün dolmuyor o hâlde doğum parası alamayacak mıyım

   1. Meryem dedi ki:

    Yeşim hanım 90 gün dolmuyorsa alamıyorsunuz

  116. Yasemin dedi ki:

   Merhaba ben ziraat bankası personeliyim. Memur degilim. İş kanununa bağlı süresiz sözleşmeli işçiyim. Ancak Sosyal güvencem 4c uzerinden devam ediyor. Bu durumda ben sgk doğum ve emzirme ödemesi alabiliyor muyum? Eğer alabiliyorsam ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin hanım merhaba,

    4/C li yani emekli sandığı kapsamında çalışan kadın sigortalıların analık izninde iken maaşları aynen ödenmeye devam eder. Bu nedenle maaş ile ilgili herhangi bir kaybınız olmaz. Ancak konuyu yine de personel işlemleri ilgilisine danışınız.

  117. Meral denizci dedi ki:

   Ben bir şirkette çalışıyorum şu an 118 gün ssk primim yatmış gözüküyor son bir yıl içinde ve şirket bana gir çık yaptırdı şu an hala çalışmaktayım doğum iznine ayrılacağım doğum parasını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meral Hanım merhaba,

    Giriş çıkış yapılmış olması rapor parası için sorun teşkil etmeyecektir. son 1 yıl içindeki 90 günlük priminiz yeterli olur. Rapor parası alabilirsiniz.

  118. Yeşim dedi ki:

   90 gün dolmuyor o halde para alamayacak mıyım

  119. ayşen dedi ki:

   İyi günler sabah ta sormuştum ama nedense soru da kayboldu. Onay bekleniyordu? 2 işyerinden sigortam yatıyordu 90 günlük süre şartını sağlıyorum ikisinden de fakat geçen ay bir işyerinden ayrıldım 1 ay sonra da doğum raporu aldım. doğum parası hesaplanırken sadece çıkış yapılmayan mı esas alınacak? iki işyeri de tam gün ödemesi yapıyordu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlandı;

    Rapor aldığınız tarihten önceki 3 ayın maaşı hesaplandığından aylık toplam kazancınız üzerinden hesaplama yapılacaktır.

    1. ayşen dedi ki:

     Teşekkür ederim.

  120. Yeşim dedi ki:

   Merhaba ben 17 Ekim de yarım günlük işe girdim sigortam yatıyor yine yarım olarak. Şubat’ta doğumum var ne kadar para alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 90 gün primi dolduruyorsanız, rapor tarihinden önceki 3 ayın ortalaması alınarak günlük kazancınıza göre hesaplama yapılacaktır.

    1. Yeşim dedi ki:

     90 gün dolmuyor o halde para alamayacak mıyım

  121. Tugba dedi ki:

   26 haftalık hamileyim şuan çalışmıyorum ama 90 günden fazla çalıştığım günüm var.32.haftada çalışır gözükmem gerekiyor evet bunuda biliyorum.peki rapor parası alabilmem için 32.haftadan ne kadar zaman önce çalışmaya başlamam gerekiyorkaç gün sigortamın ödenmesi gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftadan en az 10 gün önce sigortalı bir işte başlamanızı tavsiye ederiz. 32. haftadan önce çalışılacak gün ile ilgili belirli bir süre şartı bulunmuyor.

  122. Ayşen dedi ki:

   İyi günler.
   Yaklaşık 7 aydır 2 şirkette birden çalışıyordum ve ikisindende ayrı ayrı asgari ücret üzerinden sigortam yatıyordu. 25.10.2017 tarihinde hamileliğimin 32. haftasına girdiğim için rapor aldım fakat 06.09.2017 tarihinde bir işyerinden çıkışım yapıldı. Doğum parası hesaplanırken tek pirim üzerinden mi yoksa 2 işyerinin ödediği toplam pirim üzerinden mi hesaplanıyor acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldığınız tarihten önceki 3 ayın maaşı hesaplandığından aylık toplam kazancınız üzerinden hesaplama yapılacaktır.

  123. Nevin dedi ki:

   Merhaba özel sektör calisaniyim.14 nisan 2016 da işten çıktım 5.5 aylık hamile iken. 19 ağustos 2016 da doğum yaptım işten çıktığım Güne kadar primim yatıyordu 300 tl ilk çocuk parasi aldım .. dogum parasi alabilir miyim bebegim 14 aylık oldu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için 32. hafta da aktif sigortalı olmalı ve yine bu haftada rapor almalıydınız. Şu anda belirttiğiniz şartlarda rapor parası alamazsınız.

  124. vatadaş dedi ki:

   Merhaba eşim kasım ayında doğum yapacak hamile olduğunu öğrendiğinde şubat ayında işten çıkmıştı ama son bir yıl içerisinde 90 günlük sigortası var rapor parası alabilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağı tarihte aktif sigortalı olmadığı için rapor parası alamaz.

  125. cnsu dedi ki:

   merhaba benimde ocak 2017 den beri sigortam var şuan 17 haftalık hamileyim sigorta çıkışım yapılırsa hak kazanıyormuyum bende 4 nisan 2018 doğum tarihim benimde hakkım oluyormu acaba 90 günden fazlam var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağınız zaman aktif sigortalı olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde işten çıktıktan sonra başka yerde başlamazsanız rapor parası alamazsınız.

  126. cnsu dedi ki:

   merhaba ben ocak 2017 den beri sigortalı çalışıyorum şuan 17 haftalık hamileyim sigorta çıkışım yapılmasa bende yararlana bilirmiyim 04 nisan 2018 beklen doğum tarihim oluyormu acaba hakkım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 1 yıl içinde 90 gün prim ödemek ve 32. haftada rapor alacağınız zaman aktif çalışıyor olmanız yeterli. Mevcut durumda bu şartları sağladığınızdan 8+8 16 haftalık doğum iznine ayrılıp rapor parası alabilirsiniz.

    1. cnsu dedi ki:

     çok teşekkür ederim peki 26.haftada ”işe başlasam” olur mu oda şuan rapor alıcagım zamana kadar

  127. Melek körcük dedi ki:

   Ben 2013 de kizima dogum yapmisdim ssk li calisanim .sut paraai 100 yl almisdim .onun disinda bide rapor parami almisdim.Simdiki yasa nasil okudum fakat cok da emin olamadim .Suan 7 aylik ikiz bebegime hamileyim.ne yapacgim erken olma ihtimali var ve nasul ne zaman izne ayrilacagim aydinlatirmisiniz.Melek korcuk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ikiz gebelik olduğu için 30. hafta rapor alıp analık iznine ayrılacaksınız. 10+8 toplamda 18 hafta analık izni hakkınız var. Yine 133 tl süt parası ödenecek. 2013 yılından farklı olarak ayrıca doğum sonrasında Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma birimlerine giderek başvuru yapıp doğum yardımı olan 2. ve 3. cocuk için toplam 1000 TL ödenek alma hakkınız var.

  128. Arif dedi ki:

   Merhaba
   Eşim ücretli öğretmenlik yapıyor haftada 30 saat su an hamile doğumda nisan gibi inş 90 gün şartını tamamlayamazsa doğumdan önceki son 1 yıl içind e sigorta giriş çıkışı var bi etkisi olur mu çıkış olmadan mı çalışması gerekiyor.Diger sorumda son 2 haftaya kadar çalışsa meb çıkışını verse doğum parası alamaz mıyız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası için geriye dönük 1 yıl içinde 90 günlük primi olması yeterli yani kesintisiz olması gerekmiyor. 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışabilir. Sonrasında MEB çıkışını da verse rapor parası alabilir.

  129. Ceyda ışık dedi ki:

   Bir tanesi ilk evliligimden,diğerleri ikinci evliligimden olmak üzere üç tane çocuk doğurdum…Fakat doğum parası 400 tl yani iki çocuk parası aldım….Bunun nedenini öğrenmek istiyorum?Normalde 600 tl almalıyım…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkinci evlilikten doğan çocuklar hesaba alınmış. Konu düzeltmesi için tekrar kaymakamlıkta ki ilgili birime başvurmalısınız.

  130. emine basmacı dedi ki:

   merhaba
   TYP kapsamında nisan ayından bu yana kamu kuruluşunda çalışmaktayım 15 ocak 2018 tarihinde iş sürem sona erecek subat ayında da doğum yapacağım doğum yardımı olan ücreti alma hakkım var mı doğumdan sonra da çalışmak zorunda mıyım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftada rapor alarak doğum ödeneği hakkına sahip olursunuz. Rapor sonrası çalışmasanız da rapor parası alabilirsiniz.

  131. Safiye dedi ki:

   Merhaba benim 390 gün primim var 31.32 haftalar izne ayrıldim ancak iş güremezlik raporunu almamişim. Sonrada doğum yaptim .doğumdan sonra 2 ay kasar iş göremezlim rapora aldim analık parası alabilirmiyim. Ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş yeri sizin sigorta durumunuzu nasıl gösterdi eğer prim ödemeye devam etti ise raporu işyerinde onaylatarak doğum sonrası için ödenek alabilirsiniz.

  132. Onur dedi ki:

   İyi çalışmalar

   Eşimin son 1 yılda 120 sigorta günü var. Şu an 2 aylık hamile ve işsiz.eşim 32 haftalık olduğunda sigortasını isteğe bağlı kendimiz yatırsak rapor parası alabilir miyiz? Ve ne kadar pirim ödememiz lazım, fazla para alabilmemiz için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigortalılar maalesef rapor parası alamzlar. Ancak 32. haftadan 10 gün önce çalışmaya başlayıp isterse rapor sonrasında işten çıkarak ödenek almaya hak kazanabilir.

  133. Rahime dedi ki:

   Merhaba 5 yildir özel sektörde çalışıyorum suan 22 haftalik hamileyim 32. Hafta da 8+8 raporumu alıp rapor bitisinde beni işten işveren çıkartacak 2100 brüt maaşla ne kadar doğum parası alirim ve rapor kullanmam işsizlik maaşını almama engel olurmu işsizlik şartlarında rapor kullanılmamış olması gerekiyor die duymuştum .
   Ayrıca 8+8 raporunu kabuletmeyip beni işten çıkarma hakkına sahipmidir işveren bir zararı varmidir rapor kullanmam da

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor almanızın iş yerine bir kaybı yok. zaten prim ödemeyecekler. Rapor almanızın ayrıca işsizlik maaşı için de bir sakıncası yok. Rapor sonrası işten çıkarılırsanız 1 ay içinde başvuru yapıp işsizlik maaşı alabilirsiniz. İşyeri rapor öncesi işten çıkarırsa işsizlik maaşı alırken de rapor parası alabilirsiniz. ayrıca doğum izni sırasında işten çıkarılan kadın çalışanın hakları için ; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.