• 2018 SSK Doğum Parası Başvurusu


  SSK doğum parası için 2018 yılı başvurusu ve sorgulama işlemleri internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. SSK güvencesi ile çalışan kadınlar doğrum parası başvurusu yapabilirler. Belirli şartlar yerine getirildiğinde ve gerekli evraklar tamamlandığında, doğum parası SSK’lı olan her kadının hakkıdır.


  İş Kanunu’nun 74. Maddesinde doğum yapacak olan kadınların yasal izin hakları açık bir şekilde ifade edilmiştir. Yasa çerçevesinde izin verilen süreler dahilinde SSK’lı çalışan kadınların istirahat hakkı vardır. Bu süre zarfında çalışamadığı günler için SGK tarafından doğum yapan kadına ödeme yapılmaktadır.

  SSK Doğum İzni Şartları Nelerdir?

  SSK ya da Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kadınlar, hamilelik dönemlerinde raporla izin kullanma hakkına sahiptirler. Bu izin için yasal olan süre doğum öncesi 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak toplamda 16 hafta olarak alınabilmektedir. Birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adayları için bu süre doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 10 hafta olarak hesaplanmaktadır. SSK doğum izni yasaya göre şu şartlar dahilinde alınabilmektedir;

  • Toplamda verilen 16 haftalık izin, SSK’lı hamile kadınların sağlık durumuna ya da işin özelliklerine göre arttırılabilmektedir. SSK doğum izni süreleri hekim raporu ile belirlenmektedir.
  • SSK’lı hamile kadınlar için, hamilelik süresinde doktor kontrolleri için ücretli olarak izin verilmektedir.
  • Hekim tarafından gerekli görüldüğü durumlarda hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak daha hafif işlerde çalıştırılabilmektedir. Böyle bir durumda çalışanın ücretinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bunun için hekim raporu gerekmektedir.
  • SSK’lı hamile kadın çalışanların isteği doğrultusunda 16 haftalık izin süresi tamamlandıktan sonra 6 aya kadar ücretsiz olarak SSK doğum izni verilmektedir.
  • SSK’lı kadın çalışanlar için çocukları 1 yaşına gelene kadar emzirebilmeleri için günlük olarak toplam bir buçuk saat süt izni verilmektedir. Bu sürenin gün içerisinde hangi saate olacağı ya da kaça bölüneceği tamamen çalışanın kararına göre belirlenmektedir. Bu süt izni günlük çalışma süresi kapsamında sayılmaktadır.

  SSK Doğum Parası Şartları Nelerdir?

  SSK’lı anne adayları için toplam 16 haftalık izin hakkı süresini kapsayan doğum parası ödenmektedir. Mevzuatta iş göremezlik ödeneği olarak adlandırılan doğum parasının alınması için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. SSK doğum parası alınabilmesi için hekimden rapor alınması gerekmektedir. SSK doğum parası şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Raporun başladığı tarih itibariyle işyerinde hala çalışılıyor olması gerekmektedir. Doğum öncesi izninin başladığı tarihten önce işten çıkarsanız SSK doğum parası ödemesinden faydalanamazsınız.
  • Doğumun gerçekleştiği tarihten önceki bir yıl içerisinde SSK’lı prim gün sayısı en az 90 olmalıdır.
  • Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olan yasal izin hakkınız süresinde SGK doğum parası ödemesi yapmaktadır. Bu süre boyunca işyerinde çalışamazsınız.
  • Doğum parası için en önemli şartlardan biri ise doğum olayının gerçekleşmiş olması gerektiğidir. Düşük yapan anne adayları bu ödemelerden faydalanamaz.

  SSK Doğum Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  SSK doğum parası hesaplama 2018 yılı için son üç aylık brüt ücret toplamı baz alınarak yapılmaktadır. Son üç aylık brüt maaş tutarı toplanarak 90’a bölünür ve günlük brüt maaş belirlenir. Günlük brüt maaşınızın üçte ikisi doğum parası olarak ödenmektedir. Doğum parası ne kadar? merak ediyorsanız SSK doğum parası için örnek bir hesaplama şu şekildedir;

  Sponsorlu Bağlantılar

  • SSK’lı çalışan bir anne adayının aylık brüt olarak 2500 TL maaş aldığı düşünülürse, son üç aylık toplam brüt maaşı 7500 TL (2500×3) olacaktır. Buna göre günlük brüt maaşı ise 83,33 TL (7500/90) olacaktır.
  • Günlük brüt maaş üzerinden doğum parası ödemesini hesaplayabilirsiniz. Bu hesap için 83,33 TL’nin üçte ikisini hesaplamanız gerekecektir. Bu durumda günlük doğum parası ödemeniz 55,55 TL olarak yapılacaktır. Toplam 16 haftalık izninizde 6,221,6 TL (112×55,55) doğum parası alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi

  Doğum parası sorgulama işlemi online olarak E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sistemine giriş yapabilmeniz için öncelikli olarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemi için şifreniz yoksa, PTT şubesine uğrayarak alabilirsiniz. Şifrenizi alırken ihtiyacınız olan yalnızca kimliğinizdir. E-Devlet şifresini ilk defa alıyorsanız 2 TL, sebebi fark etmeksizin ikinci kez alıyorsanız 4 TL ödemeniz gerekmektedir.

  https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yaparak, ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayın. Kimliğinizi doğruladıktan sonra doğum parası sorgulama 2018 sonucunuzu görebilirsiniz. Doğum parası sorgulama işlemini yalnızca E-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası nasıl alınır? merak ediyorsanız öncelikle hekiminizden aldığınız raporun doğum yaptığınız hastanede e-rapor sistemine işlenmesi gerekmektedir. Hastanelerdeki görevli personeller bu konu hakkında bilgi sahibi olduğu için işlemin yapılması pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Ardından iş yerinize başvurmanız ve raporunuzu onaylatmanız gerekmektedir. İş yeriniz raporunuzu sistem üzerinden onayladıktan sonra, raporunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelemeye alınır. Aksi bir durum oluşmadığı takdirde SGK iş göremezlik ödemeniz için PTT’ye talimat vermektedir. Bu şekilde doğum parası başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

  Anne Adaylarına Devlet Destekleri

  Devlet tarafından anne adaylarına, 2018 senesinde de maddi desteklerden sağlanmaktadır. Çocuk sahibi olan kadınlar için devlet tarafından 3 farklı ödeme alınması mümkündür. Bu ödemelerden ikisi için çalışma ve SGK’lı olma koşulu olmadan faydalanılabilmektedir. Bu yardımlardan ilki doğum yardımıdır. Doğum yardımı ödemesi şu şekildedir;

  • Annenin ilk çocuğu için 300 TL doğum yardımı,
  • Annenin ikinci çocuğu için 400 TL doğum yardımı,
  • Annenin üçüncü ve üçüncüden sonraki çocuğu için 600 TL doğum yardımı ödenmektedir.

  Doğum yardımının yanı sıra anneler için süt parası adı altında bir diğer yardım ödemesi yapılmaktadır. 2018 yılı için belirlenen süt parası yardımı 149 TL’dir. Süt parası alınabilmesi için anne adayının ya da eşinin SSK ya da Bağ-Kur ’lu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

  Doğum parası ve süt parası başvurusunu yapmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında teslim edilmesi gereken, doğum parası için gerekli evraklar şu şekilde sıralamaktadır;

  • Yeni doğan bebeğin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Annenin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Hastaneden alınacak doğum belgesi
  • Başvuru Dilekçesi

  Doğum yardımı için başvuru dilekçesini İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ  adresine giriş yaparak, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler için doğum yardımı başvurusu çalıştıkları kuruma yapılmaktadır. Başvurunuzun sonucunu sorgulamak için TIKLAYINIZ adresine giriş yapabilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemini tamamlayıp, sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama sonucunuzu görebilirsiniz.

  Başvurunuz sonuçlandıktan sonra doğum yardımı ve süt parası PTT’ye yatırılmaktadır. Annenin cep telefonuna SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonra annenin bizzat PTT şubesine giderek parayı çekmesi gerekmektedir. Çünkü para annenin isim ve soy ismine özel olarak yatırılmaktadır. Doğum yardımı için ödenen tutar hiçbir vergi kesintisine tabi olmadan ve herhangi bir komisyon ödenmeden çekilebilmektedir. Devlet tarafından annelere verilen maddi desteklerden gerekli şartlara uygunluk sağlayan her anne faydalanabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  2018 SSK Doğum Parası Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Elif dedi ki:

   İyi günler 15 Aralık 2017 de doğum iznim bitti ücreti ne zaman yatırılır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Rapor ücretiniz Ocak ayının 8-14 ü arasında yatacaktır.

  2. Gülcan dedi ki:

   Merhaba
   Dogum iznine çıkmasaydım 2018 yılı maaşımı zamlı alacaktım
   Bu durumda dogum paramı sgk. Doğum iznine cikmadan onceki maaşım üzerinden mi hesaplayip bana odeme yapacak yoksa izne cıktıktan sinra 2018 yili zam oranim sgk bildirilip yeni zamlı ucretim uzerinden mi hesaplama yapilip bana odeme yapılacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülcan Hanım merhaba,

    Doğum izni ile ilgili rapor paranız izne çıkmadan önceki üç ayın ortalamasının alınması sonucunda hesaplanacaktır. Doğum sonrası olabilecek maaşınız baz alınmaz.

  3. Nazmiye dedi ki:

   Mrb ben 4 aylık hamileyim sigorta ödemeye yeni başlıcağım ben doğum parası alabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nazmiye hanım merhaba,

    sigortalı bir işte çalışmaya başlarsanız 32. haftaya kadar 90 gün doldurmuş olursunuz ve bu durumda da doğum iznine çıkarak rapor parası almaya hak kazanabilirsiniz

  4. Yasemin dedi ki:

   Merhabalar
   Benim doğum raporum devam ediyorken işyeri kapandı, bu durumda ilk raporumun parasını alabilir miyim? İkinci rapor alınamaz mı? Bilgilendirir misiniz? Teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin Hanım merhaba,

    hem doğum öncesi hem doğum sonrası rapor parasını alabileceksiniz. iş yerinizin kapanması sorun teşkil etmez.

    1. Yasemin dedi ki:

     peki O zaman işyeri kapandığında ikinci raporu kime teslim edeceğim..işyeri kapanışı 31 aralık..doğum ise 10 şubatta olacak..

  5. Selma dedi ki:

   Brüt maaşım 6bin dır.hamileyim iş görmemezlik ücretin ne kadar olur.belli bir tavan ücreti Varmi dır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selma Hanım merhaba,

    Doğum rapor ücretinde bir tavan yok brüt maaşınızın 2/3 ünü alacaksınız yani 6000/30 = 200 200*2/3 = 133 133*112 gün 14 933 tl

  6. Arife Altınok dedi ki:

   Merhaba ben 2 yıldır aynı iş yerınde çalışıyorum. Suan 20 haftalık hamıleyım. Gırdı çıktı gösterdiler ama eksk gunum yok bır de maaşımı elden ödemeye başladılar bankadan degıl bunlar benım dogum parası almamı engeller mı bır de suan ıssızlık sartlarına uyuyorum Doğum ıznınden sonra cıkartılırsam ıssızlık alablrmym. Sımddn teskkrlr.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    10 kişiden fazla çalışan var ise maaşınızın elden verilmesi kanuni değil. Ancak Sigorta primleriniz yatıyorsa elden verilse de maaşınız rapor parasına engel olmaz. Giriş çıkış yapıyor olama sı da doğum rapor parası için sorun teşkil etmez. Doğum sonrası işten çıkartılırsanız diğer şartları sağlayıp çıkış giriş te son 120 gün var ise işsizlik parası da alabileceksiniz

  7. murat dedi ki:

   merhaba doğum parası almak için başvurunun herhangi bir süresi varmıdır lütfen yardımcı olurmmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kastınız Aile ve Sosyal hizmet müdürlüklerinden alınacak Doğum yardım parası ise belirli bir süresi bulunmuyor. Doğum gerçekleştikten sonra istediğiniz zaman müracaat edebilirsiniz..

  8. Bahar dedi ki:

   Mrb37 .haftaya kadar calisabilir raprunun ardindan calismaz rapotu alinmasina gerek olmadigi otomatik olarak doguma kadar calismaz raporu ciktigi sistemim bu sekilde degilstigi hastane yetkilileri tarafindan bana soylendi .suan 38 deyim dogum yaptiktan sonra bununla ilgili sorun yasarmiyim.herkes farkli gorusler soyluyor yardimci olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bahar hanım merhaba,

    Doğrudur çalışabilir raporu verildiğinde otomatikmen 37 haftada çalışamaz raporu da veriliyor. Doğum raporu ödeneğinde sıkıntı olmaz.

  9. Hande dedi ki:

   Mrb ben şuan 20 haftalık gebeyim 2016 yılına ait de 90 gün pirimim var 2017 yılına ait de 90 gün pirimim var ayrı ayrı ve bu ay başı pirimim tekrar yatmaya başladı sigortam şimdi yatıyor bu şekilde rapor parası alma şansım var mı doğum parası alabilir miyim ?

  10. Ozgur dedi ki:

   Merhaba
   Eşim ücretli ogretmenlik yapiyor dogum rapor parasindan faylanmak istiyoruz Bugün sgk ya bilgi amacli gittigimde yasalarin 1 ay once degistigini bu sebeple 112 gun boyunca isverenin sizin sigorta cikinisinizi yapmamasi gerektigini soyledi.. milli egitim ise ben cikisini yaparim yoksa bana ceza gelir diyor. Tekrar sgk ya gittigimde 0 gün calisma uzerinden pirim yatirmadan calisma surenizi devam ettirebilir diyor .. cok karisik bir durum var lutfen yardimci olabilirmisiniz.

  11. seda dedi ki:

   mrb bnm 24 kasımda doğumum oldu 32 haftalıkken izne ayrılmıştım 37 haftada doğum yaptım. doğum öncesi ve sonrası olmak üzere iki rapor verdim. maasım 3500 civarı ödeniyor. bnim doğum parası ödemem ne şekilde olacak?

  12. Mercan dedi ki:

   Merhaba Evlilikten dolayi isten ayrilcam 14.02.2017 de 1 yilim gecicek is yerim tazminatimi baska kosulda vermicegi icinde kıdem tazminatimi alip ayrilcam suan 1 aylik hamileyim ve 14 subatta işten ayrilmam gerekiyo bu durumda henuz 3 aylik hamile olmus olurum ben dogum rapor parasini hak edebiliyormuyum. 6 yillik kesintisiz sigortam var .suanda devan ediyor cikacagim tarihe kadar. Tskrler.

  13. sevil dedi ki:

   MERHABA
   Doktordan 2 hafta çalışır raporu alarak 30.12.2017 Tarihinde 34.haftada doğum öncesi izine çıktım.30.12.2017 tarihinde aktif sigorta prim günüm 104 gün oluyor.Rapor aldığım ay da sigorta prim günüm doluyor.Hesaplamaya dahil oluyor mu

  14. Hilal dedi ki:

   Merhaba ben 13.07.2017 tarihinde çalışabilirlik raporu aldım.. 10.08.2017 tarihinden işyerim işten çıkardı… 17.08.2017 çalışabilirlik raporumu çalışamaza dödürdüm.. rapor parası alabilirmiyiz.. 07.09.2017 de Doğum yaptım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hilal Hanım merhaba,

    90 gün primi doldurduysanız işten çıkartılsanız da doğum rapor parasını alabilirsiniz.

    1. Hilal dedi ki:

     SGK yı aradığımız zaman iş yeri onayı gerekli diyorlar… işten çıktığımızı söylediğimiz zaman ise yeni genelge yayınlanacak bundan dolayı ödemeler durduruldu diyorlar… net maaşım 1650 kadardı ne kadar ödeme yapılması gerekir bana… kafam çok karıştı Bilgi kirliliği var aradığımız her yerden Farklı bilgiler alıyoruz

  15. Ahsen dedi ki:

   Merhaba ben 6 aylık hamileyim 3 ayım kaldı eşim sigortamı başlatacak düzenli olarak 3 ay yatarsa alabilir miyim acil yardımcı olur musunuz alırsam da ne kadar alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahsen Hanım merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra primleriniz doğuma kadar yatar ve 90 günü doldurursanız rapor parası olarak yaklaşık 4099 tl civarında bir ödenek alırsınız.

   2. Mehmet dedi ki:

    Ben eşime ssk girişini 26.12.2017 olarak giriş yatrdim.Primlerini kesintisiz yatacaj Eşim 26 haftalik hamile Mart sonu Nisan başı Doğum yapacak doğum parasini almak için ne yapmalıyız ?

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Mehmet bey merhaba,

     32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftada izne çıkabilir. izne çıktıktan sonra da 30 gün daha prim yatırabilirsiniz bu durumda da rapor parası alabilir.

  16. Cihan dedi ki:

   Merhaba;
   Eşim hamilelikte 20 ocak 2018 de 32. haftayı tamamlayıp raporu çalıştığı iş yerine verecek. Fakat 30 ocakta çıkışını vermesi gerekli 8 yıldan beri aynı iş yerin de sürekli çalışmak ta İşten çıktıktan sonra doğum parasının tamamını alabilir mi ve işi bıraktıktan sonra işsizlik maşını alabilir mi . Nasıl bir yol izlememiz gerekli Konu ile ilgili rica etsem yardımcı olabilir misiniz. Tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cihan bey merhaba,

    32. hafta aktif sigortalı olarak rapor aldığından Rapor parası ile ilgili sıkıntı çıkmaz ödenek alabilirsiniz. Ancak Tazminat alabilmesi için mutlaka işyeri tarafından işten çıkartılması gerekiyor. Doğum nedeni ile kıdem tazminatı alma hakkı bulunmuyor.

  17. Bahar dedi ki:

   Merhaba burak bey 11 aralikta benimde rapprum doldu yeni bir caliamaz raporu almaniza gerek yok dediler hastaneden siz naptiniz yeniden calismaz raporu aldinizmi acaba

  18. Ceren dedi ki:

   Merhabalar benim 32. Haftamda 90 gün ssk primim yatmış olmıyor bu yüzden muhasebeden bana 3 hafta daha çalışabilir raporu almamı söylediler 35. Haftada 90 günlük prim yatmış oluyor 35. Haftada izne ayrılıcam doğım ücretini alabilmek için bu konu hakkında net bilgisi olan varmı? Yardımcı olursanız sevinirim

  19. AYSEL dedi ki:

   MERHABA ŞUAN 7 HAFTALIK HAMİLEYİM ÖZEL BİR FİRMADA ÇALIŞMAKTAYIM.SAĞLIK SORUNUM OLMAZSA EĞER 8. AYA KADAR ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORUM. 8 HAFTA RAPOR ALMAZSAM SIKINTI OLUR MU DOĞUM PARASI İÇİN.
   BİRDE DOĞUMDAN SONRA 8 HAFTA RAPOR MU ALMAMIZ LAZIM. İŞSİZLİK PARASI ALMAK İÇİNDE 8 HAFTALIK RAPOR BİTİNCE ÇIKIŞ VERMEK YETERLİ Mİ ALABİLECEKMİYİM İŞSİZLİK PARASI.BİLGİLENDİRME YAPARSANIZ SEVİNİRİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası alabilmeniz için 32. haftada rapor almanız gerekiyor. Doğum öncesi ve sonrası raporları ayrı ayrı verildiği gibi toplamda da verilebiliyor. Doğum raporu bitiminde kendi isteğinizle işten ayrılırsanız işsizlik maaşı alamazsınız.

  20. Adige dedi ki:

   Merhaba doğum yapalı 55 gün oldu 1 aylık analık parasi ve emzirme diye 133 tl ptt den aldim özel sektör çalisaniyim başka baş vurabileceğim neler vardır yardımcı olurmusunuz

  21. Hülya Hanım dedi ki:

   merhaba
   benim sorunum daha değişik..ben bugün raporumu aldım 8 haftalık..
   ama patronum işyerinin 15 ocakta kapanacağını söyledi..bu durumda ne yapmam lazım..ne kadar para alırım, ikinci 8 haftalık raporun bir anlamı olur mu? aydınlatırsanız sevinirim..

   1. Hülya Hanım dedi ki:

    soruma cevap verebilir misiniz lütfen?

  22. Hande dedi ki:

   Mrb ben 20 haftalık gebeyim gebeliğimin öncesi 231 gün pirimim yatmış calisanim ve bu ayin 6’sın da yeni den sigortam yatmaya başladı rapor parasından yararlana bilirmiyim yani doğumdan sonra doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hande hanım,

    İzine çıkacağınız 32. haftaya kadar, doğum tarihinizden önceki 1 yıl içinde 90 gün primi sağlayabiliyorsanız doğum rapor parası alabilirsiniz.

    1. Hande dedi ki:

     Mrb ben hande pek anlayamadım da rica etsem biraz daha detayli olarak anlatabilir misiniz ben söyle söyliyeyim yani ben gebe kalmadan önce zaten benim 90 günden fazla pirimim yatmış sonra cikisim verildi ve şuan da 5 aylık gebeyim bu ay başı pirimim tekrar yatmaya başladi

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Primleriniz doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün oluyorsa örneğin doğumu 31 aralık 2017 de ise 2016 Aralık ayından itibaren hesaplama yapacaksınız 90 gün için.

      1. Hande dedi ki:

       Evet oluyor yani şimdi 5 aylık gebeyim şuan 2016 yılında da 90 gün pirimim var 2017 yılında 90 gün pirimim var

  23. Ayşen dedi ki:

   Merhabalar. Ben 32. haftada 8 haftalık doğuma kadar raporumu aldım fakat şu an 40. haftaya girmek üzereyim henüz bebeğim doğmadı. Devamlı kontrollerimiz yapılıyor herşey yolunda olduğu için belki 1 hafta daha bekleyeceğiz fakat bu durumda da 8 haftalık raporum da bitmiş oluyor. Doğumdan sonra verilen 8 haftalık raporu almalı mıyım yoksa doğumdan sonra mı alacağım acaba?

  24. NUR dedi ki:

   Merhaba, 1. Doğum yardımı ile doğum raporu parası arasındaki fark nedir? 2. Ödenekler rapor bittikten sonra mı alınıyor. yoksa aylık olarak mı alınıyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nur Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası çalışan ve belirli şartları sağlayan kadınlarımıza verilirken; Doğum yardımı tüm vatandaşlarımıza ödenmektedir. Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet birimlerine başvurulabilir.

  25. Beyza dedi ki:

   Merhaba ben Doğum yapalı 7 ay oldu ve ikizlerim oldu, Doğum parası icin başvurabilir miyim başvuru süresi ne kadar ? Bide ikizlerim oldu ücrette bi değişiklik olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Beyza Hanım merhaba,

    Doğum yardımı için belirli bir süre yok Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapabilirsiniz. ancak bahsettiğiniz doğum rapor parası ise şu anda alabilmeniz mümkün değil.

  26. Sümeyye dedi ki:

   Kolay gelsin ben 6 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım 19 ocakta 32.hafta dolucak doğum iznine ayrılıcam yalnız ağır grip geçiyorum 1 gün hastanede yattım çıktım daha sonra doktor rapor yazdı 8 gün ben raporumu muhasebeye bildirdiğimde bana sürekli rapor alıyorsunuz doğum parası alabilmeniz için son üç ay içinde 90 gün priminizin olması lazım dedi sıkıntı yaşarsınız dedi ben son 1 yıl diye biliyorum birde istirat raporu olduğu için sıkıntı olmaz diye biliyordum benim eylül-ekim-kasım zaten full yatık şimdi muhasebe böyle diyince kafam karıştı bilgilendirirseniz sevinirim çok teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sümeyye Hanım merhaba,

    Bilginiz doğru doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün yeterli hastalık raporu almanız doğum izin rapor parasını etkilemeyecektir.

  27. nilgün dedi ki:

   Merhaba dogum ızninden sonra çalışmadıgımız ve çıkışımız verildigi takdirde işşizlik maaşından yararlanabiliyor muyuz acaba? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    doğum izni sonrası işten çıkartılırsanız işsizlik maaşı alma şartlarını taşıyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ayrıca iyi niyetli bir davranış olmayacağından ; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizdeki haklardan da faydalanabilirsiniz.

  28. Sultan dedi ki:

   Merhabalar oncelikle verdiginiz bilgilereen dolayı cok teşekkür ederiz…
   Okul guvenligiyim.18 haftalik gebeyim.haklarimi bilmiyorum.15 tatlide isyeri çıkış yapip sigortamizi kesiyor.15gun sonra okullarla beraber tekrar başlatıyor.okullar kapaninca haziranda da cikis veriyor.oğumum 11 mayıs. 90 günlük prim dolmuyor fakat aktif calisan oluyorum 32.haftaya kadar.süt parasi dogum yardımı alabiliyorum. Rapor odenegi alabiliyormuyum ve ayrica isyeri cikis mi veriyor dogumdan sonra issizlik maasi alabilir miyim.alabilirsem ne zaman basvuru yapmam lazım.lutfen bilgilendirir misiniz birde iletisim numarasi rica edebilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sultan Hanım merhaba,

    90 günlük sürenin kesintisiz olmasına gerek yok. Siz verdiğiniz bilgilere göre doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün primi sağlıyor gözüküyorsunuz. Bu nedenle hem süt parası hemde rapor alarak doğum izin ödeneğine hak kazanırsınız.

    1. Sultan dedi ki:

     Dogum iznine ayrilinca maasimiz kesiliyor fakat sigortamiz da kesiliyor mu?
     Odenegi ne zaman alabiliyoruz?
     Haziranda okullar kapaniyor ve isimize son veriliyor fakat benim 16 haftalik raporum dolmamis oluyor odenek kesilir mi ve sigortada?
     Issizlik maasi alabilir miyim alabiliyorsam rapor bitiminde mi basvuru yapmam gerekiyor?
     Verdiginiz bilgiler icin cok cok teşekkür ederim?☺

  29. BURAK AYDIN dedi ki:

   32. Haftada eşim çalışabilir raporu aldı 37. haftaya kadar . rapor tarihi 11 aralıkta 2017 de bitti şu anda ne yapması gerek ?.
   birde doğum öncesi 37. haftaya kadar çalışdı diye 8+8 den yarlanamıyıcakmı ? rapor gün sayısı düşücekmi. yoksa doğum öncesi kullanmadığı 5 hafta izini doğum sonrası kullanabilirmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burak Bey,

    Eşiniz işyerine rapor bilgilerini ulaştı ise sorun yok işyeri onay verecek. Doğum öncesi kullanmadığı 5 hafta doğum sonrasına eklenerek rapor yazılmıştır. Rapor parası ödemeleri doğumdan sonra ve doğum sonrası raporu ise bittiği tarihi takip eden ayda ödenecektir.

  30. Kübra dedi ki:

   Merhaba hamile kaldıktan 3 ay sonra 4 yıl calıstıgım iş yerinden çıktım.
   Eşim çalısıyor. Şuan benım doğum parası alabilmem için ne yapmam gerekiyor. ? Sigortamı doğuma ne kadar süre kala baslatırsam bu yardımdan faydalanabilirim ?
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kübra Hanım merhaba,

    Mevcut durumda 90 gün prim şartını sağlıyorsunuz. belli bir süre yok ama 32. haftaya gelmeden 15-30 gün öncesinden sigortalı bir işte başlamanız yeterli olacaktır.

  31. Nezire dedi ki:

   Merhaba ben 14 haftalık hamileyim.şu an çalışıyor um .öncesinde işkurdan altı aylık üniversite ye girdim .iş çıkışı oldu şimdi de üç aylık üniversite bünyesinde işe girdim aynı yere devam ediyor um.ben doğum parası alabiliyor muyum alabiliyor sam ne yapmam gerekli

  32. sıla dedi ki:

   meraba ben 32 haftalık hamileyim raporumu aldım işyerine gereklı yerlere verdim benim sorum şu olucaktı doğum öncesi vesonrası için sigorta primi yatırılıyormu iş veren tarafından. birde işyeri sahiplerimiz işyerini devrediyorlar bunun benim için her hangi bir zararı varmıdır ben hamilelik haklarımdan yararlanıyor olucakmıyım

  33. Minerva dedi ki:

   Merhaba 32 haftalik hamileyim sgk da maaaim 1700tl uzerinden odeniyor nekadar dogum parasi alirim acaba

  34. EGörer dedi ki:

   Sorumuza bir cevap bekliyorum.

  35. Esma dedi ki:

   27.11.2017 tarihinde erken dogum yaptim 30+5 haftalikken… 11.03.2018 de rapor bitis tarihim ve ssk bir calisanim.analik odenegimi toplu olarak mi aliyorum yoksa ay ay mi yatiyor?sut ve emzirme parasi icin nereye basvurmak gerekiyor ve analik odenegi icin basvuru yapmama gerek yok tekrar deil mi?tesekkurler

  36. İsimsiz dedi ki:

   Mrb 3 senedir çalıştığım yerden ayrıldım ayrıldıktan sonra hamile kaldım 1 sene içinde doğum yaparsanız alırsınız yazılmış ama nasıl oluyor acaba bilgilendirebilirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmek için aktif sigortalı olmak gerekiyor.

  37. melek dedi ki:

   merhaba ben 1 aylık hamile oldugumu ogrendim 2009 yilina kadar sigortam odendi.suanda çalışıyorum ama şuan sigortam yok önümüzdeki günlerde sigortam yapılacak.sigortam yapılırsa ne kadar ödenmesi gerekir ve bu durumdan faydalanabirmiyim acaba.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğuma kadar en az 90 gün priminizin olması gerekiyor. ancak siz 32. haftaya kadar 90 günü tamamlayın ve yine 32. haftada aktif sigortalı çalışan olmanız gerekmektedir.

    1. melek dedi ki:

     çok teşekkür ederim sağolun ilginiz için.

  38. Emel dedi ki:

   İyi günler; bir sene içinde 90 günlük çalışma süremde sigortam yattı. 25 haftalıkken bitti. Tekrar 32. Haftamda sigortamın yatmasımı gerekiyor. Gerekiyorsa eğer ne kadar süre daha yatması lazım. 90 gün doluyor çünkü. Yani 32. Haftada 1 gün dahi yatsa yeter mi rapor alıp doğum parası almama? Teşekkürler

  39. EGörer dedi ki:

   Merhaba,
   Eşim 6 kasımda 32. Haftadan doğum iznine ayrıldı. 17 kasımda iş veren tarafından sözleşmesi fesih edildi.Böyle bir durumda biz doğum izni parası hakediyormuyuz? Hakediyorsak kaç aylık bir ödeme olacak? Doğum ocakta olacak doğum sonrası 8 haftalık izinde Ocak sonrasında başlıyor.
   Ancak bağlı olduğumuz bir işverende ortada olmadığından süreç nasıl işliyor. Yardımlarınızı rica ederim

   1. EGörer dedi ki:

    Sgk bürosunu 3kez aradım 3 ndede çalışanlardan farklı cevaplar aldım. İşten çıkartılsanızda ödenek alırsınız ancak bu 2 aylık kısım olur denildiği gibi, raporun bir bütün olduğu 4 aylık alınacağı, diğer çalışan 4 Aralık sonrası için yeni bir düzenleme gündemdenbu gelirse bu hakkın kaldırılma durumu olduğu şuan net bişey söylenemediği 10 gün içinde belli olacağı. Açıkçası hangine inananacığmı şaşırdım.

    1. EGörer dedi ki:

     Cevap verecek yok mu?

  40. Arastirmaci dedi ki:

   Hocam azonce kelime hatası yaptım,32.hftada işsizlik maaşı devam edicek bitiş tarihi Mayısdir.Ben rapordan dolayı dondurulan bu kısmı Mayıs sonrasında almaya devam edebilecekmiyim,tskler

  41. Arastirmaci dedi ki:

   Hocam merhaba,öncelikle çok büyük karışıklık olan ve kimselerin anlayamadığı bu bilgileri verdiğiniz için cidden çok tskler.Benim 21.temmuz 2017 de işten çıkışim oldu 2 aylık hamileyken ve işsizlik maaşı almaya basladim.Suan 30.hftdayim ve işsizlik devam ediyor.Dogum raporu alicam doktorum özel ancak bu esnada işsizlik dolucak ve ben yaklaşık 4100 TL rapor parası alicam sonrasında dondurulan alamadığım kisim dahil olarak bu işsizlik maasini almaya devam edebilecekmiyim, yapmam gereken birşey varmıdır.isyerindeki brüt maaşım 5000 civariydi bundan hiçbir şekilde yararlanmam mümkün degilmi?Umarim açıklayabilir, şimdiden çok tşk ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konuyla ilgili karışık bir durum var. Danışmanlarımız konu ile ilgili net bir bilgi vermek için araştırmalarına devam ediyor. En kısa sürede sorunuza cevap vereceğiz.

    1. Arastirmaci dedi ki:

     Merhabalar tekrar hocam , acaba konu hakkında dönüş nezaman alabilirim çünkü 31.hftadayim ve sizden dönüş bekliyorum tşkler.

  42. adsız dedi ki:

   İyi günler..doğum parasını aylık olarak almak mümkün mü acaba konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim

  43. Hilal dedi ki:

   Merhaba, 27.11.2017 de 32. hafta çalışabilir raporumu aldım. 37. haftaya kadar ancak hastaneden rapor tarihimi yanlış yazmışlar İzin başlama tarihimi 8 Ocak yerine 1 Ocak olarak yazmışlar. Bu konuda ne yapmam gerekir?

  44. ebru dedi ki:

   Benim bürüt maaşım 1600tl özel sektörde çalışıyorum 32 haftalık hamileyim ne kadar rapor parası alırım süt ve çoçuk parası için nereye başvurmalıyım. Başka alabilenecek yardımlar var mıdır?

  45. gülten dedi ki:

   hocam matıs ve haziran 2017 ayında toplam 30 günlük sigortam var
   mayıs 2018 de doğum yapacağım yani 60 gün dahamı yatmalı sigortam? doğom parası alabilmem için eşimin iş yerinde işe başladım sigortamı ne zaman başlatmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülten Hanım merhaba,

    Doğum tarihine göre geriye doğru bir yılı hesaplayarak bu sürede 90 günü tamamlamanız gerekiyor. 32. haftaya kadar 90 günü tamamlamanızı tavsiye ederiz.

  46. sevimm dedi ki:

   merhaba 32+0 da doğum raporu alabilir miyim ayrıca aldığım raporu işverene mi onaylatmam gerekir?ayrıca asgari ücretli bir çalışan olarak ortalama ne kadar doğum parası alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevim Hanım merhaba,

    32. haftayı doldurduktan sonra rapor alabilirsiniz. aldığınız raporu iş verene bildirmelisiniz. İş veren sistemden onaylayacaktır. Prosüdürleri muhasebeciniz bilir.

  47. Funda dedi ki:

   Merhabalar ben 12 haftalık hamileyim şuan bi okulda ücretli öğretmenlik yapıyorum doğum zamanı 8 ya da 11 haziran olacak ama o günlerde de okulda benim ilişigim otomatik kesilecek doğum çünkü okullar 8 haziranda kapanıyor. Nasıl bir yol izlemeliyim verilen hakları kaybetmemek için teşekkürler.

  48. Merve Yagmaz dedi ki:

   Iyi gunler, ben bugun 32.hafta calismaz raporumu hastaneden aldim, isyerine bildirdigimde biz suan bir sey yapmayacagiz dogum gerceklestikten sonra sisteme girecegiz dediler, surec boyle mi, yoksa 32.hafta raporu ile alakali bisey yapmalari gerekiyor mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merve hanım merhaba,

    Raporunuz iş yeri ekranına düşecektir. Kanunen süresi içinde onaylayacaklar. Doğum paranızda sorun çıkmayacaktır.

  49. sukran dedi ki:

   Ben çalışmıyorum ama eşimin sigortası var 4500 TL yardımından faydalanabiliyirmuyum acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izin rapor parası sadece çalışan kadınlara verilmektedir. Ancak doğum yardımı ve süt parası alma hakkınız var.

  50. Esra dedi ki:

   Meraba 29 haftalk hameleyim ve subatta dogum gözukuyo calısıyorum ve anlamadgm bisey var dogum parası ve rapor parası ayrı ayrı mı alyoruz ayriyetten is yerinden hamilelik icin izne ayrldgmzda yada cikısımizı verdgimizda devlet bize is görememezlik parasıda veriyomu sordugum kisiler evet diyo ama tam ögrenmek istyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra hanım merhaba,

    Doğum rapor parası ile Analık iş göremezlik ödeneği aynı şeyler. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurarak alacağınız doğum yardımı var. O da Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL ve Üçüncü çocuk için 600 TL ödemedir.

  51. Funda dedi ki:

   Merhabalar ben 11 haftalık hamileyim şuan bi okulda ücretli öğretmenlik yapıyorum okullar 8 haziranda kapanıyor benim dogumum ya 8 haziran ya da 11 haziran olacak ama o günlerde de okulda benim ilişigim otomatik kesilecek doğum parası vs diğer haklardan nasıl faydalanacağım ya da nasıl bi yol izlemeliyim verilen hakları kaybetmemek için teşekkürler.

  52. Merve Yagmaz dedi ki:

   32+1 de rapor alinabiliyor mu, bi sorun teskil eder mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merve Hanım

    33. haftada da rapor alabilirsiniz. 8 hafta yerine 7 hafta olarak doğum izni kullanabilirsiniz.

  53. vildan ertürk dedi ki:

   merhaba

   23/04/2017 yılında evlendim evliliğin 1 yılı içerisinde tazminat hakkım oluyor diye biliyorum bende 32 hafta yani 31/01/2018 son gün olduğu için ..
   evlilik süreme de 2 ay olması sebebi ile hem tazminat hem de doğum parasını alamıyor muyum

   diğer türlü önce almam gerekirse 32. haftalık süre dolmamış olacak nasıl yapmalıyım?

  54. Songül dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin ,32.haftada calışamaz raporu aldıgımda hemen mi sgk çıkışı yapılmalı bi de rapor aldıgım aydaki 90 gün içinde syılıyor mu ??? 32.haftam pazar gününe denk geliıyor 32+1 de alıcam sıkıntı olur mu??? Teskkürler

  55. sevil dedi ki:

   merhaba 3 yıldır sürekli sigortalı olarak çalışıyorum hamileliğim yeni belli oldu fakat iş yerim değişecek ve çalışmaya devam edeceğim bu süreçte iş yeri değişikliği olağan durumu olumsuz etkiler mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevil Hanım merhaba,

    İş yeri değişikliği doğum rapor parası için olumsuzluk teşkil etmez.

  56. hülya çulpan dedi ki:

   Merhaba,
   Şun 30 haftalık hamileyim. Doğuma 3 hafta kala izine ayrılıcam. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım merhaba,

    32. haftada çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne ayrılabilirsiniz. Alacağınız raporu mutlaka iş yerine iletmelisiniz.

  57. Aysel dedi ki:

   Merhaba ben işkur typ kapsamında çalışmaktayım ve 31 haftalık hamleyim 33. Haftada rapor alırsam yine de bu paradan yararlanabiliyor muyuz

  58. kübra dedi ki:

   merhaba 3 aylık hamileyim doğumum temmuz ayına geliyor ve bnm nikah tarihim 21 ağustos yani bir senem dolmammış oluyor bn şimdi hem doğum paramı hemde nikah paramı alabilirmiyim acaba doğumdan sonra paramı aldıktan sonra raporluyken iş yerine gelip nikah için cıkışımı verecem soruma cvp verirsiniz inş

  59. rabia dedi ki:

   merhaba 295 gün kesintisiz sigorta primim ödendi 3 aylık hamileyim işten çıkarıcak lar doğum haziran ayında rapor parası alabilmem icin 32. haftada sigorta yaptırsam yeterli olur mu eşimin yanında göstererek. suç teşkil eder mi ?

  60. ASLI dedi ki:

   MERHABA BEN 19 HAFTALIK HAMILEYIM SIGORTAM YENI BASALDI DOGUM DAN SONRA PARA ALABILIR MIYIM VE DOGUM DAN SONRADA DA YATIRMAK ZORUNDA MIYIM

  61. selim uzar dedi ki:

   meraba 10.02.2015 de doğan ikiz çocuklarım için nekadar doğum parası alabailirim? veya alabilirmiyim

  62. Sedat dedi ki:

   Merhaba benim eşim devlet memuru olarak çalışıyo doğum parası alabilirmi

  63. İlknur dedi ki:

   Merhaba hocam enson SSK girisim 2006 çıkışın 2006
   Fakat eşimin yanında SSK li olarak çalışmaktayım
   6 Eylül 2017 SSK girişim oldu şimdi ben 2018 Mart ortalarında doğum yapcam 32 haftalık olduğumda doktordan calismazlik raporu alcam doğum sonrası doğum parası alma hakkına sahipmiyim alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İlknur Hanım merhaba,

    Eğer 32. haftaya kadar 90 gün tamamlarsanız doğum öncesi raporu alarak doğum öncesi için de rapor ödeneği alabilirsiniz.

    1. İlknur tanriverdi dedi ki:

     Evet hocam 32 ncı haftaya geldiğimde 90 günü fazlasıyla geçiyor SSK günüm yani bu durumda doğum öncesi ve doğum sonrası toplam 136 günlük rapor umun ödeneğini alabilirim degilmi

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Evet ödenek almanızda herhangibir engel görünmüyor.

  64. Vatandaş dedi ki:

   Iyi günler
   Hocam biz 32.hafta da çalışamaz raporu aldık ben sgk yi aradım onlar bana raporu aldığınız tarihten bir yıl öncesine göre 90 günü doldurmanız gerekiyor dedi.
   Siz ise dogum önceki bir yıl içerisinde diyorsunuz hangisi dogru

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK kurumunun kendi linki http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/kadin_sigortalilarin_haklari/analik_halinde ”şartları okuyabilirsiniz.

  65. Liman dedi ki:

   Merhaba… 30 nisan 2017 de işten cıktım 10 mart 2018 de dogumum olacak rapor parası için 90 günü tamamlamak için kac gün prim yatırmam calışmam gerekiyor.. tesekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yaklaşık 50 günlük priminizi olacak 50 gün daha yatarsa garanti olur. Ancak 32. hafta aktif sigortalı olmalısınız.

  66. Ftmnr dedi ki:

   Merhaba. Ben 3 aylık hamileyim eşim servis şoförü ve ben onun yanında sigortalı olarak hosteslık yapmak istiyorum. Eşimin yanında çalışıyor olmam sigortamı eşimin yatırması sorun teşkil eder mi? Ve 32. Haftadan sonra çalışmayacagım için dogum parasını almam için sigortamı en son ne zmana kadar yatırmamız gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin yanında çalışmanız sorun teşkil etmez. 32. hafta rapor alacağınız zaman aktif sigortalı olmalısınız. Raporlu olduğunuz sürelerde prim yatmayacak. Rapor sonrası çıkış işlemlerini yaptırabilirsinz.

  67. Merve dedi ki:

   iyi günler ben iş kur typ kapsamında çalışıyorum şu an doğum öncesi raporunu aldım ama bir hafta sonra çıkış verilecek doğum öncesi ve sonrası rapor parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merve hanım merhaba,

    Bir yıl içinde 90 gün şartını sağlıyorsanız rapor parasını alabilirsiniz.

  68. Songül dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin … 11mart 2018 de dogum olacak inş.rapor ücreti için 90 gün hesplmasında 2017 mart ayı 30 gün olarak mı almalıyız yoksa 11 gün olarak mı ?? Simdiden cvp için tşkler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    11/mart olarak baz almalısınız.

  69. Nurdan dedi ki:

   Merhaba 3 ekim 2017 de almanyada doğum yaptım eşim alman vatandaşı, ben diyanette memurum 12 yıllık, doğum yardımı için nereye başvurmam gerekiyor şimdi kurumuma mi yoksa aile ve sosyal politikalara mi ? Bir de iş göremezlik parası almalimiydim ben tam zamanında ayrıldım izne. Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nurdan Hanım merhaba,

    Doğum yardımı için aileler ve sosyal politikalar müdürlüklerine başvurmalısınız. Memurlar izinli sürelerde maaş aldığından ayrıca iş göremezlik ödeneği alamazlar.

  70. Hulya dedi ki:

   Iyi günler.. 32 .haftam dolana kadar işyerinde calsıcm 32.haftaya kadar aktif sigortam olmuş oluyr sonrasnda işten istifa edicm .yinede doktordan bi rapor almm gerekiyrmu bu iş yerine mimi vermem gerekiyr o raporu.rapor almassam doğum parasını alamyrmuyz

  71. Eda dedi ki:

   Yani geriye dönük rapor alabilirmiyim bnde 30 haftadan sonra çalışmadım ama sigortam hep yattı

  72. Eda dedi ki:

   Merhabalar ben eşimin iş yerinde çalışıyorum bunun için dogum raporu almadım. Dogum yapalı bir buçuk ay oldu bnde dogum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporunu doğumdan önce almanız gerekiyordu Şu anda geriye dönük işlem yapamazsınız.

  73. Nesrin dedi ki:

   Meraba ben rahmetli babam dan ssk lıyım resmi nikahım yok süt parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası (emzirme ödeneği) için çalışan veya eşinizin çalışan olması ve onun üzerinden sağlık hizmetinden yaralanıyor olmanız gerekmektedir.

  74. melahat dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum raporum 19.05.2017-07.09.2017 tarihleri arasındaydı.
   Fakat hala doğum paramı alamadım.
   alo 170 nolu numaraya kaydımı açtırdım.Hala dönüş sağlanamıyor.
   Konu ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
   Takip no.31258641

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası işlemlerinizi E devletten de takip edebilirsiniz.

  75. mukadder dedi ki:

   Merhaba
   Suan 29 haftamdayim sezonluk Iste çalışıyor m mayıs da işe basliyorum eylül 15 de iş bitti ama halen sağlık sigorta m işliyor 32 haftamda rapor alabilirmiyim yada kendimi sigorta li yapsam olurmu rapor parasını almam için ne yapmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada aktif olarak sigortalı çalışan olarak rapor alırsanız rapor parasın alabilirsiniz. Sağlık hizmetinden faydalansanız aktif olarak çalışan olmaz iseniz rapor parası alamazsınız.

  76. Smh dedi ki:

   Merhaba;
   Eşim 4 yıldır Sağlık Bakanlığına Bağlı olarak Devlet Hastanesinde Memur olarak çalışmakta. 2018 Şubat sonlarında Doğum yapıcak Hayırlısı ile. 16 Haftalık Doğum İznine Son 3 hafta kala ayrılacak nasip olursa. İzinli olduğu süreçte maaşı normal bi şekilde yatacak yani ücretli izin olucak. Sorum şudur Bizde bu durumda Bu doğum parasından Yararlanabilcek miyiz? Yararlanabilecek isek Ne yapmamız gerekiyor. ve Net maaşı 2400 tl. Teşekkür ederim şimdiden.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Memuriyette raporlu olunan süre boyunca maaş yatmaya devam ettiğinden ayrıca rapor parası ödenmez. Ancak Doğum yardımından faydalanabilirsiniz.

  77. Fatma dedi ki:

   İyi günler ben 23 haftalık hamileyim 7 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım doğum parası alabilmek için 32 haftayı doldurup mu doğum iznine ayrılmam gerekiyor benim hamileliğim biraz ağır geçtiği için zorlanıyorum daha önceden rapor alsam doğum parasından yararlanabilirmiyim yoksa 32 haftayı doldurduğum zaman mı ayrılmam lazım birde ben işe geri dönüş yapmayı düşünmüyorum bu doğum parası almamı etkilermi teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    32 haftaya kadar hastalık raporu alabilirsiniz. Bu rapor parasını etkilemez. Rapor sonunda iş yerine tekrar başlamazsanız da rapor parası alabilirsiniz.

  78. Zehra dedi ki:

   Merhaba. Ben 4 ay önce evde doğum yaptım. Hastanede doğum raporum yok. Ama sağlık ocağında gebelik kaydım var. Bu durumda doğum parası ve emzirme ödeneği alabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zehra hanım merhaba,

    Doğum rapor parası alamazsınız ancak. Doğum yardımı alabilirsiniz. Eşiniz sigortalı ve 120 günü doldurmuş ise (doğuma kadar) süt parası da alabilirsiniz.

  79. Meyra dedi ki:

   mrb benim sigortam bu ay basında yatmaya başladı ve 29 haftalık gebeyim 32. Haftada çalısıyor olacam ama dogumum 4 şubat görünüyor 90 gün doluyo olacak gibi görünüyor erkeb dogum olursa birkaç gün yani 90 gün tam dolmadan doğum rapor parasını alabilir miyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Son bir yıl içinde 90 gün priminiz dolmaz ise rapor parası alamazsınız.

  80. mine kul dedi ki:

   merhaba dogum iznine cıktım doguma kadar sure içinde de her ay maaşım yatacak acaba bu dogum raporu yardımı dogum iznine cıkıp maaşı yatmayan anne adayları için mi geçerli ? şirketten ayrılmadığım için tabii olarak şirket personeli olduğumdan maaşım yattığından dolayı bu yardımdan yararlanamayacak myımı? şimdiden teşkkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız yatsa da rapor alıp işyerine verme zorunluluğunuz var. Raporlu olduğunuz süre de iş yeri maaşınızı ödese de ssk dan rapor parası alma hakkınız mevcut.

  81. Sevda dedi ki:

   Merhaba,

   23 haftalık hamileyim 32 haftalıkken rapor alıp çalışmaya devam edersem ne kadar süre daha çalışmak gerekiyor. Rapor parasını almak için raporu iş yerine vermem yeterli midir. Birde çocuk parası almam için ne zaman ve nereye başvurmalıyım.teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevda Hanım merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu ile 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz. Raporunuzu işyerine vermeniz yeterli olacaktır. Doğum yardımını yapacak olan kurum Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Başvuruları aşağıda belirtilen makamlara yapmanız gerekiyor. Belli bir süre şartı yok.

    Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,
    Sosyal Hizmet Merkezlerine yapacaktır.

  82. Çiğdem dedi ki:

   Merhaba çalışmayan annelerde bu haktan yararlanabiliyormu? Sonuçta çalışmayan veya bi süre önce işinden ayrılan annelerinde böyle bir haktan yaralanması gerektiğini düşünüyorum…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Çiğdem Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmenin bir şartı da Rapor alınacağı tarih yani 32. haftada aktif sigortalı olması gerekmektedir. Maalesef 90 gün prim şartını sağlasa da rapor alacağı tarihte sigortalı değil ise bu hakta yararlanamıyor.

    1. Çiğdem dedi ki:

     Merhaba işte bende bunu anlatmak istiyorum neden sadece çalışan ve doğum iznine ayrılacak olan annelere ödeme yapılıyor çalışmayan ev hanımı olan anneler neden ayrılıyor bu ayırımcılık olmuyor mu? Bi çok sebepten bi çok kadın çalışamıyor ve bu tür haklardan mahrum kalıyor bence çalışmayan annelerede destek verilmesi gerekiyor… Umarım bu konularla ilgili de çalışmalarınız olur…

  83. Hulya dedi ki:

   Merhb bn doğum parası alabilrmiym diye danscktm.şu an bi işte calsyrm 28 haftalık hamileyim ama resmi nikâhım yok bu durumumdan dolayı engel teşkil edermi.bide işyerine bu raporu verirken doğum sebebiyle olduğunu belirtmemiz gerekiyrmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım merhaba,

    Rapor parası alma şartlarına bakıldığında;

    Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;

    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması,

    gerekmektedir. denmektedir. Şartların içinde nikah yok. Bu nedenle rapor parası almanızda bir sakınca görünmemektedir. Rapor parası alabilirsiniz.

  84. Hulya dedi ki:

   Merhb bn doğum parası alabilrmiym diye danscktm.şu an bi işte calsyrm 28 haftalık hamileyim ama resmi nikâhım yok bu durumumdan dolayı engel teşkil edermi.bide işyerine bu raporu verirken doğum sebebiyle olduğunu belirtmemiz gerekiyrmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım merhaba,

    Rapor parası alma şartlarına bakıldığında;

    Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;

    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması,

    gerekmektedir. denmektedir. Şartların içinde nikah yok. Bu nedenle rapor parası almanızda bir sakınca görünmemektedir. Rapor parası alabilirsiniz.

    Hastane size doğum istirahat raporu verecektir.

    1. Hulya dedi ki:

     Teşekkürler öncelikle cevpladgnz için.peki benim 576 günüm var .suan çalışmaya devam ediyrm bazı durumlardan dolayı işyerinden 32.hafta dolduktan sonra çalışmaya devam etmicm işi bırkcm..90 gunu doldrmus oluyrm yine gecici iş gormemezlik raporunu almk gerekiyrmu ve bu raporu o iş yerine vermeden alamıyormuyuz doğum parasnı.eger gerekli ise böyle bişey 32.haftam dolmadan kısa bi süre icnde başka bi işe başlayıp o iş yerine versem olurmu

  85. burak akkaş dedi ki:

   iyi çalışmalar kolay gelsin. bi arkadaşım doğum yapıcak fakat geçmişten gelen gss borcu var . 4 5 yıldır sigortalı çalışıyor .bu borç doğum parası vs sigortadan alacağı ücretleri etkilermi . alamama gibi birşey olurmu . yardımınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burak Bey merhaba,

    Rapor parası veya alınacak diğer ödeneklerden kesinti yapılabilir mi ? sorusuna aşağıdaki kanun hükmünce cevap verilmiştir.

    Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir” hükmüne yer verilmiştir.

    Bu Kanun hükmü gereğince, ödenek (geçici iş göremezlik ödeneği, emzirme ödeneği, evlenme ödeneği), sürekli iş göremezlik gelirleri, ölüm geliri ve emekli aylıkları, SGK’nın sigorta primi, idari para cezası, gecikme cezası/gecikme zammı alacakları ile nafaka borçları için ilgili sigortalı, emekli veya hak sahiplerinin muvafakati (izini) olmadan haciz konulabilmektedir.

    Dolayısıyla SSK ya olan borcu nedeni ile Analık geçici iş göremezlik ödeneğinden kesinti yapılabilir.

  86. CEREN dedi ki:

   Kasım 2016 tarihinden beri aynı işyerinde çalışıyorum şuan 28 haftalık hamileyim. doğum parası alabilmem için kaçıncı ayda rapor alıp işten ayrılmam gereklidir? ve ortalama nasıl bir ücret alırım? ayrıca doğumdan sonra süt parası almam için ne yapmam gerekli?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ceren Hanım merhaba,

    32. hafta rapor alarak izne ayrılabilirsiniz. izne ayrılmadan önceki 3 ayın ortalaması alınarak ödeniyor. Net ücretinize yakın bir ücret alırsınız. Günlük ücretinizi belirleyerek 112 gün ile çarparak bulabilirsiniz.

    1. CEREN dedi ki:

     Süt parası alabilmek için ne yapmak gerekiyor peki?

  87. Vatandaş dedi ki:

   Merhaba
   Ben kamu calisaniyim. Eşim 32. Haftalık hamile dogum rapor parası alabilir mi sigortası olmazsa alma hakkı var mi

  88. Betül dedi ki:

   Merhaba,
   32. hafta öncesinde yurt dışında olmayı ve doğumu yurt dışında gerçekleştirmeyi planlıyorum. 37. haftaya kadar da çalışmaya devam etmek istiyorum. Bu durumda 32. hafta (çalışabilir raporu)ve 37. hafta (iş göremezlik raporu) raporlarını zamanında sgk ile anlaşmalı bir sağlık kurumundan alamamış olacağım. Yurt dışında doktor raporları ile 32. hafta ve 37. haftalarda durumumu belirten raporları almam durumunda(ve doğum raporunu da aynı şekilde) sgk sistemine sonradan yansıtılabilmesi mümkün mü? Doğum parasını alabilmem için ne yapmam gerekiyor?

   Teşekkürler,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alındığında 37. hafta çalışamaz raporu otomatik işler. Eğer erken doğum olursa rapor değişikliği yapılır. Yurt dışında doğum yaptığınızda konsolsosluktan onay alarak sgk bildirim yapmalısınız.

  89. Zeynep aktaş dedi ki:

   Doğum yapalı 3yıl oldu eşim ssk lı doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep hanım merhaba,

    Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 ve sonrasında çocuk sahibi olanlara verilmektedir. Maalesef alma hakkınız bulunmuyor.

  90. Ayşe dedi ki:

   Kolay gelsin 23 haftalık hamileyim 19 ocakta doğum iznine ayrılıktım 6 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum yalnız iş yerimin kapanma durumu var kapatılması durumunda doğum parasından yararlanabilimiyim

   1. Ayşe dedi ki:

    Yani iş yerimin bu sıralar kapanma durumu var onu belirtmemişim kusura bakmayın

  91. Vatandaş dedi ki:

   Iyi günler
   Eşim şuan 32. Haftayı bitirmek üzere.11 ocakta dogum bekliyoruz dedi doktor. Eşimin ocak ve şubatta toplam 44 gün sigortası mevcut.esim şuan bi işte 10 gündür çalışıyor.
   Bu Çarşamba günü doktor dogum iznine ayrılacağını söyledi. Esim dogim iznine ayrildiginda 90 gunluk şartı saglamayacak. Çalışacağı yer sigortasını yatırmaya devam etse doğuma kadar dogum rapor parasından yararlanabilir miyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra doğuma kadar sigortası yatmaya devam ederse günü tamamlayacak gibi gözüküyor. Bu durumda rapor parasını alabilir.

  92. Banu dedi ki:

   Merhaba,
   İşsizlik maaşı alırken doğum parası alabiliyorum ya da 32. hafta öncesi tekrar sigorta girişi olmalı ve son 1 yılda 90 günlük prim ödenmiş olması şartı var… Bunlar tamam ama benim farklı bir sorum olacak… Acaba özel doktora gidiyorsam ve sgk anlaşmalı özel bir hastanede doğum yaparsam yine doğum izni parasından yararlanabiliyor muyum? Bir de bugün iş yerimden ayrılıyorum… Yukarıdaki şartları sağlayabilmek için doğuma yakın 90 günüm olduğu halde 32. haftada aktif sigortalı olmak adına, 31. hafta sigorta girişi yapılıp 35. hafta tekrar çıkışım yapılırsa yine hakediyor muyum? Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK anlaşmalı özel hastanede doğum yapsanız da rapor parası alabilirsiniz. 31. hafta bir işte başladıktan sonra 32. hafta rapor aldıktan sonra işi bıraksanız da rapor parası alabilirsiniz.

  93. SEMA ŞENTÜRK dedi ki:

   peki bir sorum daha olacak.
   mart sonu olarak doğum yapacağım büyük ihtimal öyle olursa ocak sonu rapora ayrılacağım, daha sonra 15 nisana kadar da istifa etmem gerekiyor evlilik tazminatımı alabilmem için. yani hem evlilik tazminatımı hem de doğum para mı alabilir miyim doğumdan sonra istifamı verince ?

  94. SEMA ŞENTÜRK dedi ki:

   merhaba
   ben şuan ssk lı olarak çalışıorum ve 5 aylık hamileyim. fakat 6 ayda istifa edip başka bi işe ssklı olarak başlayacağım. bu durum da alabilir miyim rapor parasını .?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sema hanım merhaba,

    Başka yerde sigortalı olarak çalışmaya devam ederseniz rapor parasını alabilirsiniz.

  95. Selçuk Şahin dedi ki:

   merhaba eşim 2 yıldır sigortalı çalışıyor. ve primleri aylık 30 günden yatıyor,

   25 ve 26. haftalarda yüksek riskli gebelik diye iş göremezlik aldık.27. hafta çalıştı. 28.hafta tekrar yüksek riskli iş göremezlik diye 1 haftalık rapor aldık.

   dolayısıyla 32. haftaya 3 hafta kaldı. 30-31. haftalarda iş göremezlik alıp 32.hafta çalışsa. rapor paramızda kesinti olurmu?
   iş göremezlik aldığı 35 gün için primi eksik yatacak( 25-26-28-30-31. haftalar)

   yani rapor parası son 3 aydan mı hesaplanıyor? yoksa 90 günlük yatan prim üzerindenmi hesaplanıyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selçuk Bey merhaba

    Doğum izni rapor paraları raporu aldığı tarihten önceki 3 ayın ortalamasına göre alınmaktadır. eğer öncesinde hastalık raporu var ise onun öncesindeki 3 ay baz alınır.

  96. serdal aykan dedi ki:

   eşim 20 haftalık hamile. 4a sıgortalı çalışan. 32. haftası 2 aylık rapor alınca. işyeri primini yatırmaya devam edicek sıgorta gunu işleyecek.
   bu rapor parasını nasıl etkiler.

  97. ersin dedi ki:

   Merhaba ; eşim kamu dışı sağlık ocagında sözleşmeli hemşire 90 gün şartını sağlıyor kurum maaşından ücretli izinde yeirne başkasını bırakacağı için maaşını kesmektedir bu konuda rapor paramızı 16 haftalık dönemde sgk dan farkımızı alabailecekmiyiz yardımlarınızı rica ederiz. öreneğin net maaş 2.000 tl ise ücretli doğum izninde 1.000 tl yatırmaktadırlar ödemelerimiz mevcut rapor parasıyla aradaki farkı alabiliyormuyuz syg.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ersin Bey merhaba,

    Eşiniz 4a tabi ssk lı olarka çalışıyor ise rapor parasının tamamını alabilirsiniz.

  98. Aslı dedi ki:

   5 aylık hamileyim doğum parası almak için ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Asli Hanım merhaba,

    SSk lı bir işte çalışıyorsanız 32. hafta rapor alarak doğum izni rapor parasını alabilirsiniz. Çalışmıyor iseniz doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim gününü sağlamalı ve rapor alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olmalısınız.

  99. arya dedi ki:

   merhaba 2015 aralık ayında işten çıkmıştım işsizlik maaşı aldım. şimdi 9 haftalık hamileyim doğum iznine kadar 500 gün ssk primim görünür oluyor doğum izninde ssk prim ödenmiyormuş sanırım bu işsizlik maaşı almama engel mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznindeki sürelerde ssk primi ödenmez. ancak işveren ister ise ödemesinde bir sakınca yoktur. Prim ödenmez ise doğum izni sonrasında 600 günü doldurmadan işsizlik maaşı hakkını elde edemezsiniz. İşsizlik maaşında süre değil yatan prim baz alınır.

  100. Özlem dedi ki:

   Mrh.ben ikinci cocuguma hamileyim.17 haftalık hamileyim.ilk çocuğumda sgkli olarak çalışıyordum yaklaşık 2 yila yakindir calismiyorum..şuan sgkli tekrar çalışmaya baslicam..90 günü 32.haftaya kadar fazlasıyla doldurmuş oluyorum galiba.ikinci çocuk içinde rapor parası sut parası doğum parası alabiliyormuyum? Bide asgari ücretle çalışan isciyim.yaklaşık ne kadar para alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özlem Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası almanız için çocuk sayısı önemli değil. 90 gün prim şartını dolduruyor iseniz 8+8 16 haftalık yaklaşık 4099 tl rapor parası alacaksınız

  101. Meryem gencer dedi ki:

   5 yıldır çalıştığım isyerinden 30 eylul 2017 tarihinde ayrıldım. Çıkış tarihim 30 eylul 2017.ilk işsizlik odenegimi 1 ekimde aldım. Şuanda gebe kalsam doğum parası alabilir miyim. Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gebeliğinizin 32. haftasında işsizlik maaşı alabiliyorsanız rapor parasını da alabilirsiniz.

   2. Kubra dedi ki:

    Merhaba benim 2. Gebeligim. Işe başlama tarihim 2016 mayıs ayıydı işten çıkış tarihin mayıs 2017 yani 90 gün şartını doldurmuş oluyorum galiba, ve son 4 aydır iş bulamadım ve 2 haftalık hamileyim şimdi sigortalı bir işe girersem 32. Haftaya kadar çalışırsam rapor parası alabilirmiyim?

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Kübra Hanım merhaba,

     İşe başlayarak 32. haftada rapor almanız durumunda rapor parası alabilirsiniz.

  102. Fatma dedi ki:

   Merhaba 2017 ekim ayında 31.gün alınan raporun eksik günü nasıl yapılacak ve sgk bildirimi nasıl yapılacaktır.Bilgilendirir misiniz?

  103. Cihan dedi ki:

   Ben işimin isyerinde çalışıyorum ssk yapmadik ve simdi doguma 4 ay var ssk yapsam bende bu doğum izni parası rapor parası alabilirmiyim doğuma 4 ay var

  104. kamile dedi ki:

   Merhaba.su an 3 aylık hamileyim ve herhangi bir yerde çalışmıyorum.eşimin işyerinde kendimi 3 ay çalıştı olarak göstersem doğum parası alabilir miyim.ve girişimi kaçıncı ayda yaptirmam gerekir

  105. Fatma Demir dedi ki:

   Merhaba ,
   7 yıldır çalıştığım işyerinden 4 aylık hamileyken 30.06.2017 çıkardılar. 35. Haftalık hamileyken yeni bir işe başladım. 2017 yılı içinde 90 günden fazla prim var. Bu durumda doğum parası alabilir miyim.

  106. kamuran dedi ki:

   benim eşim bu ay hamle bu ayda sigorta giriş yaptım doğum parası alabiliyor muyum acaba 5 6 ay çalışırsa sigortalı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kamuran Bey merhaba,

    Mevcut durumda 90 günlük primi doldurmuş oluyor. 32. hafta rapor aldığında aktif sigortalı olursa rapor parası alabilir.

  107. Gülhan dedi ki:

   1 senedir eşimin işletmesinde çalışıyorum SGK li olarak doğumuma 100 gün kaldı burda analık öncesi ve analık sonrası iş göremezlik raporu alırsam . Rapor Ödeneklerden faydalanabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülhan Hanım merhaba,

    Rapor parası alma şartlarında 90 gün prim yatması yeterli. Eşinizin işletmesi olması sıkıntı olmaz. analık iş göremezlik ödeneğinden faydalanabilirsiniz.

  108. Mehtap dedi ki:

   Merhaba ben dünde sormuştum 9 temmuZda doğum yaptım e devletten baktığımda süt parası 133₺ yattı görünüyor fakat PTT ye gittim yatmadı deniyor ,birde analık ödeneği de emanete alındı diyor ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehtap Hanım merhaba,

    Süt parası yatıp, çekmediyseniz sgk ya iade edilmiştir. Rapor parası da aynı şekilde olabilir. Kuruma dilekçe ile paranızın adınıza tekrar yatması için müracaat edin.

  109. Yeşim dedi ki:

   Merhaba daha önce de sormuştum sigortali ise yeni girdim 90 gün dolmuyor o hâlde doğum parası alamayacak mıyım

   1. Meryem dedi ki:

    Yeşim hanım 90 gün dolmuyorsa alamıyorsunuz

  110. Yasemin dedi ki:

   Merhaba ben ziraat bankası personeliyim. Memur degilim. İş kanununa bağlı süresiz sözleşmeli işçiyim. Ancak Sosyal güvencem 4c uzerinden devam ediyor. Bu durumda ben sgk doğum ve emzirme ödemesi alabiliyor muyum? Eğer alabiliyorsam ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin hanım merhaba,

    4/C li yani emekli sandığı kapsamında çalışan kadın sigortalıların analık izninde iken maaşları aynen ödenmeye devam eder. Bu nedenle maaş ile ilgili herhangi bir kaybınız olmaz. Ancak konuyu yine de personel işlemleri ilgilisine danışınız.

  111. Zeynep dedi ki:

   Merhaba

   Ben 22 yaşındayım. Daha önceden sigorta girişim yoktu.
   Bebeğime 3 aylık hamile iken çalışmaya başladım.
   32. Haftaya kadar çalışıp rapor alacağım. Rapora kadar 90 günlük pirimi doldurmuş oluyorum, rapor parası hakkını kazanıyor muyum?

  112. Gülhan dedi ki:

   Merhaba,

   Eşime ait işletmede çalışıyorum. Doğumuma 2 ay kaldı , Analık iş göremezlik raporu aldığımda . Ödeneği almaya hakkım var mıdır.

  113. Meral denizci dedi ki:

   Ben bir şirkette çalışıyorum şu an 118 gün ssk primim yatmış gözüküyor son bir yıl içinde ve şirket bana gir çık yaptırdı şu an hala çalışmaktayım doğum iznine ayrılacağım doğum parasını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meral Hanım merhaba,

    Giriş çıkış yapılmış olması rapor parası için sorun teşkil etmeyecektir. son 1 yıl içindeki 90 günlük priminiz yeterli olur. Rapor parası alabilirsiniz.

  114. yeter dedi ki:

   Bn 3 aylık hamileyim enistemin yanında sigortam yeni baslatilacak İşkur tarafindan 90 günüm dolarsa doğum parası alabilir miyim

  115. seyma dedi ki:

   Nisan 12 den bu güne TYP kapsamında sigortalı çalışmaktayım.ocak 12 de sona erecek ve ben şuan 17 haftalık hamileyim. İş sona erene kadar ben 27 haftalık olacağım.32 haftalık olana kadar başka yerde sigortalı calissam analık parası alirmiyim

  116. Yeşim dedi ki:

   90 gün dolmuyor o halde para alamayacak mıyım

  117. ayşen dedi ki:

   İyi günler sabah ta sormuştum ama nedense soru da kayboldu. Onay bekleniyordu? 2 işyerinden sigortam yatıyordu 90 günlük süre şartını sağlıyorum ikisinden de fakat geçen ay bir işyerinden ayrıldım 1 ay sonra da doğum raporu aldım. doğum parası hesaplanırken sadece çıkış yapılmayan mı esas alınacak? iki işyeri de tam gün ödemesi yapıyordu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlandı;

    Rapor aldığınız tarihten önceki 3 ayın maaşı hesaplandığından aylık toplam kazancınız üzerinden hesaplama yapılacaktır.

    1. ayşen dedi ki:

     Teşekkür ederim.

  118. Yeşim dedi ki:

   Merhaba ben 17 Ekim de yarım günlük işe girdim sigortam yatıyor yine yarım olarak. Şubat’ta doğumum var ne kadar para alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 90 gün primi dolduruyorsanız, rapor tarihinden önceki 3 ayın ortalaması alınarak günlük kazancınıza göre hesaplama yapılacaktır.

    1. Yeşim dedi ki:

     90 gün dolmuyor o halde para alamayacak mıyım

  119. Tugba dedi ki:

   26 haftalık hamileyim şuan çalışmıyorum ama 90 günden fazla çalıştığım günüm var.32.haftada çalışır gözükmem gerekiyor evet bunuda biliyorum.peki rapor parası alabilmem için 32.haftadan ne kadar zaman önce çalışmaya başlamam gerekiyorkaç gün sigortamın ödenmesi gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftadan en az 10 gün önce sigortalı bir işte başlamanızı tavsiye ederiz. 32. haftadan önce çalışılacak gün ile ilgili belirli bir süre şartı bulunmuyor.

  120. Ayşen dedi ki:

   İyi günler.
   Yaklaşık 7 aydır 2 şirkette birden çalışıyordum ve ikisindende ayrı ayrı asgari ücret üzerinden sigortam yatıyordu. 25.10.2017 tarihinde hamileliğimin 32. haftasına girdiğim için rapor aldım fakat 06.09.2017 tarihinde bir işyerinden çıkışım yapıldı. Doğum parası hesaplanırken tek pirim üzerinden mi yoksa 2 işyerinin ödediği toplam pirim üzerinden mi hesaplanıyor acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldığınız tarihten önceki 3 ayın maaşı hesaplandığından aylık toplam kazancınız üzerinden hesaplama yapılacaktır.

  121. Nevin dedi ki:

   Merhaba özel sektör calisaniyim.14 nisan 2016 da işten çıktım 5.5 aylık hamile iken. 19 ağustos 2016 da doğum yaptım işten çıktığım Güne kadar primim yatıyordu 300 tl ilk çocuk parasi aldım .. dogum parasi alabilir miyim bebegim 14 aylık oldu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için 32. hafta da aktif sigortalı olmalı ve yine bu haftada rapor almalıydınız. Şu anda belirttiğiniz şartlarda rapor parası alamazsınız.

  122. vatadaş dedi ki:

   Merhaba eşim kasım ayında doğum yapacak hamile olduğunu öğrendiğinde şubat ayında işten çıkmıştı ama son bir yıl içerisinde 90 günlük sigortası var rapor parası alabilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağı tarihte aktif sigortalı olmadığı için rapor parası alamaz.

  123. Selda dedi ki:

   4bucuk yaşındaki çocugum için doğum parası alabilirmiyim

  124. aysun dedi ki:

   merhaba,

   22.haftaydayım doğum ödeneği almam için 32.haftada rapor alındığını öğrendim. Bu işyerini bağlayan bir olay değil değil mi ?
   Birde bu ödeneğin ne kadar olduğunu ve ne kadar zaman alınacağı hakkında bilgi verebilir misiniz ? İşyerinden bilgi almak istedim ama böyle bir hak olmadığını söylediler oyüzden sizden yardım istiyorum

  125. Medine dedi ki:

   Merhabalar cevap verirseniz sevinirim
   Ben 28 haftalık hamileyim. 2017 yılında ocak ve şubat aylarında 44 günlük sigortam mevcut. Birinci sorum;
   Ben bu dogum rapor parasından faydalanabilmek için ne yapmalıyız
   Ikinci sorum sigortayı bugünlerde başlatsak 32.haftada çalışamaz raporu alıp işten ayrılsam sigorta primini işveren doğuma kadar yatırıp 120 gün primi doldursa bi sıkıntı olurmu
   Yoksa bu 120 veya 90 gün şartı sadece 32.haftaua kadar dolması mi gerekiyor.simdiden teşekkürler

  126. Şenol çayan dedi ki:

   Merhabalar. Eşim 6 haftalık hamile ancak ev hanımı. Ben çalışıyorum sigortam 6yıldır var. Bende sigortadan para alabiliyor muyum? Süt parasınıda alabileceğim yazıyor onuda alabiliyor muyum? Bir de sigorta nekadar ücret öder?

  127. cnsu dedi ki:

   merhaba benimde ocak 2017 den beri sigortam var şuan 17 haftalık hamileyim sigorta çıkışım yapılırsa hak kazanıyormuyum bende 4 nisan 2018 doğum tarihim benimde hakkım oluyormu acaba 90 günden fazlam var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağınız zaman aktif sigortalı olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde işten çıktıktan sonra başka yerde başlamazsanız rapor parası alamazsınız.

  128. cnsu dedi ki:

   merhaba ben ocak 2017 den beri sigortalı çalışıyorum şuan 17 haftalık hamileyim sigorta çıkışım yapılmasa bende yararlana bilirmiyim 04 nisan 2018 beklen doğum tarihim oluyormu acaba hakkım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 1 yıl içinde 90 gün prim ödemek ve 32. haftada rapor alacağınız zaman aktif çalışıyor olmanız yeterli. Mevcut durumda bu şartları sağladığınızdan 8+8 16 haftalık doğum iznine ayrılıp rapor parası alabilirsiniz.

    1. cnsu dedi ki:

     çok teşekkür ederim peki 26.haftada ”işe başlasam” olur mu oda şuan rapor alıcagım zamana kadar

  129. Yasemin dedi ki:

   Merhaba 2017 yilinda 94 iş günüm çalışmışım suanda 6 haftalık hamileyim mart ayı gibi tekrardan işe başlasam doğum parası alabilirmiyim?

  130. Melek körcük dedi ki:

   Ben 2013 de kizima dogum yapmisdim ssk li calisanim .sut paraai 100 yl almisdim .onun disinda bide rapor parami almisdim.Simdiki yasa nasil okudum fakat cok da emin olamadim .Suan 7 aylik ikiz bebegime hamileyim.ne yapacgim erken olma ihtimali var ve nasul ne zaman izne ayrilacagim aydinlatirmisiniz.Melek korcuk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ikiz gebelik olduğu için 30. hafta rapor alıp analık iznine ayrılacaksınız. 10+8 toplamda 18 hafta analık izni hakkınız var. Yine 133 tl süt parası ödenecek. 2013 yılından farklı olarak ayrıca doğum sonrasında Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma birimlerine giderek başvuru yapıp doğum yardımı olan 2. ve 3. cocuk için toplam 1000 TL ödenek alma hakkınız var.

  131. Arif dedi ki:

   Merhaba
   Eşim ücretli öğretmenlik yapıyor haftada 30 saat su an hamile doğumda nisan gibi inş 90 gün şartını tamamlayamazsa doğumdan önceki son 1 yıl içind e sigorta giriş çıkışı var bi etkisi olur mu çıkış olmadan mı çalışması gerekiyor.Diger sorumda son 2 haftaya kadar çalışsa meb çıkışını verse doğum parası alamaz mıyız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası için geriye dönük 1 yıl içinde 90 günlük primi olması yeterli yani kesintisiz olması gerekmiyor. 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışabilir. Sonrasında MEB çıkışını da verse rapor parası alabilir.

  132. Ceyda ışık dedi ki:

   Bir tanesi ilk evliligimden,diğerleri ikinci evliligimden olmak üzere üç tane çocuk doğurdum…Fakat doğum parası 400 tl yani iki çocuk parası aldım….Bunun nedenini öğrenmek istiyorum?Normalde 600 tl almalıyım…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkinci evlilikten doğan çocuklar hesaba alınmış. Konu düzeltmesi için tekrar kaymakamlıkta ki ilgili birime başvurmalısınız.

  133. emine basmacı dedi ki:

   merhaba
   TYP kapsamında nisan ayından bu yana kamu kuruluşunda çalışmaktayım 15 ocak 2018 tarihinde iş sürem sona erecek subat ayında da doğum yapacağım doğum yardımı olan ücreti alma hakkım var mı doğumdan sonra da çalışmak zorunda mıyım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftada rapor alarak doğum ödeneği hakkına sahip olursunuz. Rapor sonrası çalışmasanız da rapor parası alabilirsiniz.

  134. Safiye dedi ki:

   Merhaba benim 390 gün primim var 31.32 haftalar izne ayrıldim ancak iş güremezlik raporunu almamişim. Sonrada doğum yaptim .doğumdan sonra 2 ay kasar iş göremezlim rapora aldim analık parası alabilirmiyim. Ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş yeri sizin sigorta durumunuzu nasıl gösterdi eğer prim ödemeye devam etti ise raporu işyerinde onaylatarak doğum sonrası için ödenek alabilirsiniz.

  135. Onur dedi ki:

   İyi çalışmalar

   Eşimin son 1 yılda 120 sigorta günü var. Şu an 2 aylık hamile ve işsiz.eşim 32 haftalık olduğunda sigortasını isteğe bağlı kendimiz yatırsak rapor parası alabilir miyiz? Ve ne kadar pirim ödememiz lazım, fazla para alabilmemiz için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigortalılar maalesef rapor parası alamzlar. Ancak 32. haftadan 10 gün önce çalışmaya başlayıp isterse rapor sonrasında işten çıkarak ödenek almaya hak kazanabilir.

  136. Rahime dedi ki:

   Merhaba 5 yildir özel sektörde çalışıyorum suan 22 haftalik hamileyim 32. Hafta da 8+8 raporumu alıp rapor bitisinde beni işten işveren çıkartacak 2100 brüt maaşla ne kadar doğum parası alirim ve rapor kullanmam işsizlik maaşını almama engel olurmu işsizlik şartlarında rapor kullanılmamış olması gerekiyor die duymuştum .
   Ayrıca 8+8 raporunu kabuletmeyip beni işten çıkarma hakkına sahipmidir işveren bir zararı varmidir rapor kullanmam da

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor almanızın iş yerine bir kaybı yok. zaten prim ödemeyecekler. Rapor almanızın ayrıca işsizlik maaşı için de bir sakıncası yok. Rapor sonrası işten çıkarılırsanız 1 ay içinde başvuru yapıp işsizlik maaşı alabilirsiniz. İşyeri rapor öncesi işten çıkarırsa işsizlik maaşı alırken de rapor parası alabilirsiniz. ayrıca doğum izni sırasında işten çıkarılan kadın çalışanın hakları için ; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

  137. isimsiz dedi ki:

   İyi günler 5,5 yıldır çalışmaktayım 27 haftalık gebeyim mevcut iş yerim kapanıyor haklarımız ile çıkışımız yapılacak işsizlik parası için başvurduktan sonra hakkımı dondurup 32 haftaya kadar başka bir kurumda işe başlasam doğum izni sonrası yeniden çıkış yapılsa işsizlik maaşını alma hakkım devam eder mi? şimdiden teşekkürler.

  138. Yeliz dedi ki:

   Merhaba doğum iznine ayrılacam ikiz bebek bekliyorum 2.400 maaş alıyorum acaba rapor parası ne kadar alırım izinde ikiz olduğu için fazlan izin veriyorlarmi

  139. Kibar dedi ki:

   Merhaba ben 6.ci ayın 27 sinde dogum yaptım bu 6 aya kadar sigortam yatmış 6 ayda yatmış ve 7 ay istirahat görünüyo 32 hafta rapor almıştım fakat sigortam yatmaya devam etmiş dogum parası alabilirmiyim emzirme parası aldim ama analik parası halen görünmüyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz işlendi ise prim yatması rapor parası ödenmesini engellemez. İş yerinin ilgili departmanına raporunuzun onaylanıp onaylamadığını sorun.

  140. Asli dedi ki:

   Merhaba ,

   Pirim sistemi ile çalışmaktayım. Aylık 2000 TL maaş ve 500 TL (ortalama pirim ) yatmakta. Ve buda bordomda gözükmektedir.

   110 günlük rapor ücretim ne kadar çıkar sizce ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    110 günlük ortalama 5700 TL ödenek alırsınız.

  141. Sinem Nur Karabulut dedi ki:

   Hamileyim ama daha çok yeni 11 aylık düzenli sigortam var ama bir iki aya çıkmam gerek Rapor parası alabilirmiyim ve rapor parası ne kadardır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün priminiz olmalı. Bunu sağladıktan sonra 32. hafta rapor alacağınız zaman da aktif sigortalı(çalışan) olmanız gerekmektedir.

  142. isimsiz dedi ki:

   Doğum parası almak için sigorta primin en az kaç gün olması gerekiyor.teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün priminiz olmalı. Bunu sağladıktan sonra 32. hafta rapor alacağınız zaman da aktif sigortalı(çalışan) olmanız gerekmektedir.

  143. Nuray dedi ki:

   İyi günler 5,5 yıldır çalışmaktayım 27 haftalık gebeyim mevcut iş yerim kapanıyor haklarımız ile çıkışımız yapılacak işsizlik parası için başvurduktan sonra hakkımı dondurup 32 haftaya kadar başka bir kurumda işe başlasam doğum izni sonrası yeniden çıkış yapılsa işsizlik maaşını alma hakkım devam eder mi? şimdiden teşekkürler.

  144. Gül yıldız dedi ki:

   Merhaba 32 haftalık gebeyim çalışabilir raporumu aldım kendi işyerimizde sigortalı olarak çalışmaktayım 37 haftaya kadar çalıştıktan sonra izin raporumu alıcam sorum şu şekilde işleme alınması için raporlarımı muhasebede onaylatıp SGK ya mı başvuracam ben o prosedür hakkında bilgi verir misiniz şimdiden teşekkürler

  145. saliye sancaktutan dedi ki:

   Son uç senede sigortam yoktu 15 haftalik hamileyim ve uc Aydir sigortaliyim 32 haftada rapor alsam doğum parasi alabiliyor muyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni ve rapor parası alabilmek için 1 yıl içinde 90 gün prim yeterli. Mevcut durumda şartları sağlıyorsunuz. Rapor parası alabilirsiniz.

  146. özden dedi ki:

   Merhaba
   32 haftama girmek üzereyim.DOğum iznine ayrılacağım 1050 gündür bu iş yerinde çalışmaktayım iş yerim beni işten çıkartıyor.Doğum parası ve işsizlik parası alabiliyormuyum.

  147. Eren dedi ki:

   Eşimle 3.çocuk planlıyoruz. Eşim 2005 yılından beri sigortalı ancak 2013 senesinden bu yana çalışmıyor. Eşimi sigortalı yapıp prim ödeyerek analık geçici iş göremezlik parasını almaya hak kazanmak için (minimum maliyetli) yöntem ne olmalı? Gebelik başlangıcından önce mı Sigortalı çalışan olmak gerekiyor? Yoksa 32.haftadan 90 gün önce sigorta primi yatırmaya başlamak yeterli mi? Prim ödemesini ne zaman sonlandırmak gerekiyor? Bilgi paylaşabilir misiniz?

  148. Tuğba dedi ki:

   Merhaba, şuan 3aylık hamileyim 32.haftada iş görmezlik raporu aldığımda işten çıkmam durumunda 90günlük yatırılmış pirimim olduğunda asgari ücret ile çalışıyorum bu şartlarda doğum ücreti ne kadar alabilirim ? Şimdiden teşekkürler.

  149. nur dedi ki:

   Merhabalar doğum iznine ayrılmak için raporu muhasebeye 36. hafta verdim ve 2 gün sonra erken doğum yaptım. muhasebe işleme ne zaman geçirmiştir bilmiyorum . Bu durumda ne yapmalıyım . Doğumdan 1-2 gün sonrada geçirmiş olsa yardım alabiliyormuyum .
   Teşekkür ederim

  150. Hasan erkek dedi ki:

   Eşim ssk li olarak çalişmaktadır sezeryanla cocumuz oldu .kaç lira dogum parasi ala biliriz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer doğumdan önce 32. hafta rapor aldıysanız brüt maaşın 3/2 sini günlük olarak hesaplayıp 112 gün ile çarpın. Alacağınız ödenek belli olacaktır.

  Sorunuzu Yazın