emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Soyadı Değişikliği Başvuruları Artık e-Devlet Yapılabilecek!

Soyadı Değişikliği Başvuruları Artık e-Devlet Yapılabilecek!
22.02.2020

Soyadı Değişikliği Başvuruları Artık e-Devlet Yapılabilecek! İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre soyadı değişikliği için başvuruların e-Devlet sistemi üzerinden yapılabileceğini belirtti. Kadınlarımızın evlilik soyadlarını ya da boşandıktan sonra da soyadı değişikliği için başvurularını e-Devlet üzerinden gerçekleştirebileceklerdir. Soyadı değişikliği başvuruları konusunda İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Türkiye’mizin 2023 vizyonu gereğince vatandaşlarımıza daha verimli hizmet verebilmek adına, devam eden dijital dönüşüm ve bürokrasinin azaltılması projelerinin son sürat devam ettiği açıklanmış bulunmaktadır.

Yapılan açıklama neticesinde, dijital dönüşüm çerçevesinde İçişleri Bakanlığı merkez birimlerine bağlı kuruluşları ve taşra teşkilatı tarafından sunulmakta olan hizmetler açısından vatandaşlar tarafından talep edilen toplam 2.857 belge çeşidinin toplam olarak 1.473 adeti kaldırılmış bulunmaktadır. Vatandaşlardan istenen belge sayısı toplamda % 52 oranında azaltılarak, 251 milyon TL tasarruf edilmiş bulunulmaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda, vatandaşlardan zorunlu haller dışında belge istenmemesi, yapılan işlemlerde vatandaşlarının beyanının esas alınması gibi yeniliklere gidilmiş bulunulmaktadır.

Ayrıca diğer yandan kamu kuruluşlarının bilgi edinilmesi işleminin elektronik ortamdan temin edilmesi, başvuruların elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilmesi başvuruda bulunamayacak durumda olan vatandaşlarımız için farklı çözüm yollarının benimsenmesi gerekmektedir. Vatandaşlarımızdan vergiler ve harçlar dışında herhangi bir başvuru ücretinin alınmaması gibi çalışmalar bulunmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Soyadı Değişiklik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Soyadı değiştirmek isteyen kadınlar artık başvurularını e-devlet üzerinden kolayca yapabilecekler. Evli kadınların, kocasının soyadı ile kendi eski soyadlarını beraber kullanmaları veya sadece kendi soyadlarını kullanmaları, boşandıkları eşlerinin soyad değişikliği gibi tüm işlemleri kolayca yapabilecekler.

E-Devlet Üzerinden Soyadı Değişikliği Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Tüm bu işlemleri yapabilmek için yukarda ki linke tıkladıktan sonra e-devlet girişinizi yapmalı ve ardından yeni bir başvuru için sağ tarafta bulunun “Yeni Başvuru” butonuna taklayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvuru İşlemlerinde İstenen Belge Sayısı Azaltıldı!

Başvuru İşlemlerinde İstenen Belge Sayısı Azaltıldı! Vatandaşlara sunulan hizmet işlemlerinde, vatandaşın işini kolaylaştırmak adına 31 adet mevzuatta değişikliğe gidilmiş bulunulmaktadır. Vatandaşlardan başvuru işlemlerinde istenilen belge sayısında önemli derecede azalma uygulandı.  İçişleri Bakanlığı tarafından e-Devlet sistemi üzerinden sunulan hizmet sayısı son yıllarda 51 işlemden, 256 işleme çıkarılmış bulunmaktadır. e-Devlet sistemi üzerinden sunulan hizmetlerin 147 adedi vatandaşlar için, 40 adedi özel sektör için geriye kalan 69 adedi de kamu kuruluşları adına hizmet sunmak için oluşturulmuş bulunmaktadır.

e-Devlet Üzerinden Yapılacak İşlem Sayısı 354 Adet Olacak

e-Devlet Üzerinden Yapılacak İşlem Sayısı 354 Adet Olacak, HEYS sistemine kayıtlı bulunan vatandaşların elektronik ortam üzerinden erişebilir olması için İçişleri Bakanlığı e-Başvuru Sistemi, e-Devlet sitemi üzerinden erişime açılmış bulunmaktadır. Gelen bilgiler doğrultusunda bu sistem üzerine 30 Haziran 2020 tarihine kadar 194 adet hizmet işlemine e-Devlet üzerinden erişim sağlanabilir hale getirilecek. Böylece e-Devlet üzerinde sağlanacak hizmet sayısı 354 olacak.

İnternetten Online Tapu Kaydı Sorgulama

E-Devlet Miras Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır?

E-Devlet Cep Telefonu ve E Posta Doğrulaması

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.