E-Devlet

Aşı Sorgulama Nasıl Yapılır (E Devlet – E Nabız)

Normal aşı ve covid aşısı sorgulama işlemlerini E Devlet ve E Nabız sistemlerine giriş yaparak yapmanız gerekmektedir. Bunun için farklı yöntemler kullanma şansınız vardır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • E Devlet web sitesi
  • E Devlet mobil uygulama
  • E Nabız

Covid-19 salgınıyla beraber eski zamanlara nazaran aşılanan kişi sayısının artması, takibi de zorunlu kılmıştır. Çok sayıda doz şeklinde uygulanan korona aşılarının yanı sıra tetanoz, kuduz, zatürre gibi hastalıklar için yapılanların da takip altında tutulması gerekir. Bebeklik ve çocukluk dönemindeki bireyler için belirli bir takvime uygun olarak çalışmalar yürütülür. E Devlet aşı sorgulama ile tüm bunların takibini yapmak, eksiklikleri ya da yaşanan gecikmeleri takip etmek son derece kolaydır.

E DEVLET AŞI SORGULAMA NEREDEN YAPILIR?

E Devlet aşı sorgulama yerine ulaşmak için giriş işlemlerini nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir. İlk etapta PTT şubelerinden şifrenizi almalısınız. Şifreniz size kapalı bir zarf içerisinde verilir ve istediğiniz takdirde aldığınız şifreyi değiştirebilirsiniz. Şifrenizi öğrendikten sonra bir bilgisayar ya da akıllı telefon kullanarak E Devlet sistemine erişim sağlayabilirsiniz.

E Devlet Mobil Uygulama İle Aşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E Devlet mobil uygulama üzerinden aşı sorgulama işlemi için ilk önce E Devlet uygulamasını cep telefonunuza indirmelisiniz. Ardından T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra arama sekmesini kullanarak aşı için nereye bakmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Arama sekmesine aşı yazdığınız takdirde karşınıza değişik seçenekler çıkar. Bu seçeneklere tıklayarak hem kendiniz hem de çocuklarınız için sorgulama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra seyahate çıkma planları olanlar da gidecekleri ülkenin talep ettiği aşıları daha önce vurulup vurulmadığını öğrenebilir.

e-devlet aşı sorgulama girişi

Yukarıdaki tabloda ok ile gösterilen yerler sizi ihtiyacınız olan aşı bilgilerine götürür. E Nabız Kişisel Sağlık Sistemi olarak adlandırılan alan Sağlık Bakanlığı’nın farklı bir hizmetidir. O alana tıkladığınızda Patform üzerinden yapılan yönlendirme ile E Nabız sistemine ulaşırsınız. Bu sistemden aşının yanı sıra farklı bilgileri de sorgulama şansınız vardır.

e-devlet aşı sorgulama geçiş

Yukarıdaki görüntüde yer alan devam et butonuna tıkladığınızda karşınıza ilk etapta doğrulama kodunun yer aldığı sayfa gelir. Bu doğrulama kodunu kopyalayarak bir sonraki ekranda belirtilen yere yapıştırmalısınız.

e-devlet aşı sorgulama doğrulama kodu

Verilen kod sizin E Nabız sistemine ulaşmanızı sağlar. Belirlenen süre içerisinde kodu girerek Covid 19 ya da diğer hastalıklar için E Devlet aşı sorgulama yapabilirsiniz. E Devlet ve E Nabız giriş bilgileriniz tamamen size özeldir ve kimseyle bu bilgileri paylaşmamanız gerekir.

e-devlet aşı sorgulama onay

Kodu girdikten ve doğrula butonuna bastıktan sonra herhangi bir sorunla karşılaştığınız takdirde 160 numaralı yardım merkezi hattından destek alabilirsiniz. Bazen doğrulama kodunun hatalı girilmesi de söz konusu olabilir. Yapmanız gereken dikkatli bir şekilde kontrolleri sağladıktan sonra işlemi tekrarlamaktır.

e-devlet aşı sorgulama covid-19

E Nabız’ın giriş ekranı da yukarıda gösterildiği şekildedir. Covid-19 yazan sekmeye tıkladığınızda bugüne kadar hastalıktan korunmak için olduğunuz tüm aşıları görebilirsiniz.

E-Devlet Web Sitesinden Aşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E Devlet web sitesinden aşı sorgulama yaparken turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapmalısınız. Ardından açılan ekranda TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girmelisiniz. Burada da sizi mobil uygulamadaki gibi bir süreç bekler. E Devlet aşı sorgulama için arama kısmına aşı yazıp E Nabız’dan gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

e-devlet aşı sorgulama kişisel bilgiler

E Nabız Aşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E Nabız aşı sorgulama için yukarıdaki adımları takip edebileceğiniz gibi doğrudan enabiz.gov.tr adresine giriş yapabilirsiniz. Buraya e-Devlet için kullandığınız bilgilerle girme şansınız vardır. Covid 19 aşılama bilgilerinize yukarıda bahsettiğimiz şekilde ulaşmanız mümkündür. Diğer aşılara ilişkin bilgilere ise “Aşı Takvimi” sekmesinden erişebilirsiniz.

e-devlet aşı sorgulama aşı takvimi

Covid Aşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Pandemi sürecinde ortaya çıkan covid aşı süreçlerinizi sorgulamak için e nabız sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra covid aşı sorgulama işlemini hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

e-devlet aşı sorgulama covid ekranı
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir