• E-Devlet Miras Sorgulama


  Kamu ve devlet hizmetlerine kısa ve pratik bir şekilde ulaşmak amacıyla geliştirilen bir uygulama olan Edevlet sisteminde her geçen gün yeni bir hizmet vatandaşların beğenisine sunulmaktadır. Son olarak hizmete alınan uygulamalardan birisi Edevlet Miras Sorgulama olup kişiler herhangi bir yakını tarafından kendilerine miras kalıp kalmadığını öğrenebilecektir. Adalet Bakanlığı bünyesindeki Veraset Sorgulama başlığından gerçekleştirilebilen işlemler 6 Mart 2018 tarihinden itibaren sorgulanmaya başlanacak ve uygulama sayesinde ölüm yılı 1990 ve sonrası olan kişiler için Mirasçılık Belgesi Verilmesi talebi sistem üzerinden zorunlu hale getirilmiştir.


  Milyonlarca vatandaşın ilgi göstermesi beklenen Edevlet Miras Sorgulama işlemi yapabilmek için pek çok noktada hizmet veren Ptt üzerinden şifre almak üzere sisteme giriş yapabilmekte ve gereken sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Ayrıca bazı durumlarda sistem tarafından e-imza ve mobil imza gerektiren işler mevcut olup bu hizmetler için imza veya m-imza edinmek gerekebilmektedir.

  Edevlet Miras Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

  • Ptt şubelerinden 2 lira ödemek suretiyle edinilen şifre ile birlikte sisteme ilk defa giriş yapıldığında sistem kullanıcıdan şifre değişikliği istemektedir.
  • Sisteme giriş yapan kullanıcı sistem tarafından istenen kurallar dahilinde şifre değişikliği işlemini gerçekleştirmelidir.
  • Ddevlet Sorgulama sistemine e-imza, TC Kimlik Numarası, mobil bankacılık ve mobil imza gibi seçenekler ile turkiye.gov.tr adresinden giriş yapılabilmektedir.
  • Günümüz itibariyle 33 milyondan fazla kullanıcının bulunduğu sistemde gerçekleştirilen işlemler ekranın sol bölümünden gerçekleştirilmektedir.
  • Edevlet sistemi üzerindeki menüde hizmet veren kamu kurum ve kuruluşları ile sundukları hizmetler detaylı olarak görülebilmektedir.
  • Edevlet Miras Sorgulama işlemini yapabilmek için menü üzerine Veraset İlanı Sorgulama yazmak yeterli olmakta ve istenen sonuca kısa sürede ulaşılabilmektedir.

  Edevlet Miras Sorgulama Sürecinde Şifre Unutulması

  Edevlet Miras Sorgulama işlemini yapabilmek ve sisteme giriş yapabilmek için şifreye sahip olması gereken kişilerin bu şifreyi unutması, kaybetmesi veya çalışması durumunda izlemesi gereken adımlar mevcuttur.

  • Edevlet sisteminde şifre ile ilgili bahsedilen sorunları çözebilmek için şifre yenileme uygulaması devreye alınmış olup bunun için sistem üzerinde kayıtlı bulunan cep telefonu ve e-posta gibi bilgilerin doğrulanması gerekmektedir.
  • Cep telefonu ve e-posta bilgilerini doğrulamayan kişilerin ptt şubelerine tekrar uğramaları ve yeni bir şifre edinmeleri gerekmektedir.
  • Yeniden şifre edinen kişiler tekrar sisteme giriş yapmalı ve kendi belirleyecekleri şifre ile birlikte Edevlet Miras Sorgulama işlemini yapmalıdır.

  Edevlet Miras Sorgulama Sürecinde Sisteme Giriş Ile İlgili Diğer Hususlar

  • Edevlet Miras Sorgulama sürecinde şifre alma işlemi haricinde sistem içerisine daha güvenli koşullar altında girebilmeyi sağlamak için GSM operatörlerine başvuru yapmakta ve ilgili operatörden edinilen mobil imza ile birlikte giriş sağlamaktadır.
  • Mobil imza dışında Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu tarafından devreye sokulan ve elektronik sertifika sağlayıcıları tarafından satışı gerçekleştirilen e-imza sayesinde de giriş yapılabilmekte ve gereken sorgulama işlemi yapılabilmektedir.
  • Mobil imza ve e-imza sayesinde kişiler sanal platformlarda yaptıkları işlemlerde kendi imzalarını kullanabilme şansı elde etmekte ve dijital ortamlar ile GSM operatörlerinde yapılacak işlemlerde bu imzaların yasal olarak geçerliliği de bulunmaktadır.
  • Mobil imza ve e-imza uygulamaları Edevlet Miras Sorgulama gibi yüksek güvenlik gerektiren işlemlerde ve dijital ortamlarda rahatlıkla işlem yapabilmeyi mümkün kılmaktadır.
  • Miras Hukukunun başlangıç noktasını oluşturan ve ölen ya da miras bırakanın ardından mirasçıların kimlerden oluştuğunu belgelemeye yarayan bir unsur olan Veraset İlanı, mirasçılık belgesi olarak da nitelendirilmektedir.

  Edevlet Miras Sorgulama Haricinde En Çok Rağbet Gören İşlemler

  Edevlet Miras Sorgulama haricinde sistem üzerinde pek çok kullanıcı tarafından gerçekleştirilen çeşitli işlemler de mevcuttur. Bunlar arasında

  • Vergi borçlarını sorgulamaya yarayan Edevlet Vergi Borcu Sorgulama
  • Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişiler için geliştirilen Genel Sağlık Sigortası hizmeti
  • İşe giriş zamanı ve ne kadar prim yatırıldığını öğrenmeye yarayan 4A Hizmet Dökümü
  • Bireysel emeklilik işlemleri ve emekli aylıkları ile ilgili detaylı bilgi edinmeye yarayan hizmetler
  • Üniversite eğitimi yapan öğrencilerden burs ve yurt başvurusu yapanların sonuçlarını öğrenebilme  gibi pek çok farklı hizmet kolunda kısa süre içerisinde en doğru bilgiyi edinebilmeyi ve pratik bir şekilde işlem yapabilmeyi mümkün kılmaktadır.

  Edevlet Miras Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

  Gelecek dönemde sisteme dahil edilecek kamu kurumları ve sunacakları hizmetlerin artış göstermesi ile birlikte Edevlet uygulamasının daha aktif hale gelmesi ve sistemde kaydı bulunan üyelerin sayısında yaşanacak artışla birlikte kamu kurumları üzerinde bulunan yükün azaltılması gerekmektedir. Ayrıca gelişen teknolojiler ve yüksek güvenlikli çözümler ışığında vatandaşların kamu hizmetleri ile ilgili memnuniyetin artırılması adına olumlu bir gelişme olacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  2018 – Asker Ailelerine Verilen Maaş Şartları, Asker Ailelerine Maaş Ne Kadar 2018

  E- Devlet Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

  PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  E-Devlet Miras Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.