• E-Devlet Miras Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır ?

  Miras, asıl kişinin ölümü yahut gaipliği durumunda mal varlığının genellikle akrabaları arasında taksim edilmesi durumudur. Eğer kişi, ölümünden önce vasiyetname bırakıp kime ne kadar miras bıraktığını belirtmişse farklı belirtmemişse farklı hukuki süreç işlemektedir. Bir kimse kendine miras kalıp kalmadığını artık kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Soy ağacı öğrenme, sefer görev emri uygulamaları için kullanılan e-devlet platformunda miras sorgulaması da yapılabilmektedir. Peki, bu e-devlet miras sorgulama nedir?


  E-Devlet miras sorgulama hizmeti ile kolaylıkla size mirasın kalıp kalmadığını öğrenmek mümkün olacaktır. Bu mirasçılık belgesi adıyla hayata geçen hizmet, 6 Mart 2018 tarihi ile hayatımıza girmişti. Geçtiğimiz dönemlerde alt soy – üst soy sorgulama uygulaması hayata geçirilmiş ve e-devlet yaşanan yoğunluk yüzünden kilitlenmişti. Pek çok resmi belgenin teminini sağlayan ve yine birçok resmi işlerin yapılabildiği sistemdeki veraset ilamı hizmeti de insanların ilgisini çekecek gibi görünüyor.

  E-Devlet  Hakkında Merak Edilenler

  Milyonlarca kişinin kullanıp işlerini halletme imkanı bulduğu e-devlet uygulaması, vatandaşa üç binin üzerinde farklı hizmet sunmaktadır. Bu hizmetleri internet ortamında hızlı ve güvenli şekilde vermek maksadıyla oluşturulmuş bir sistemdir. Sisteme giriş yapabilmek için TC Kimlik Numarasıyla kullanıcı şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. Şifre, PTT şubelerinden küçük bir miktar karşılığında alınabilmektedir. E-devlet uygulamasında vatandaşın gizliliği ve güvenliği birinci derecede önem arz etmektedir. Türksat A.Ş.  bu sorumluluğu üzerine almaktadır.

  E-devlet üzerinden verilen hizmetleri kategorize etmek gerekirse şunları sayabiliriz:

  • Bilgilendirme alanında verilen hizmetler
  • Ödeme işlemlerindeki hizmetler
  • Bazı kurum ve kuruluşlara kısa yol hizmetleri
  • Kamu kurumları içerisindeki bazı bilgi ve belgelerin temini hizmetleri

  E-Devlet Şifresi Alma

  Sisteme girmek için gerekli olan şifrenin alınması gayet kolaydır. Bunun için takip etmeniz gereken birkaç yönerge bulunmaktadır. Bunlar:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Üzerende TC Kimlik Numarasının yazılı olduğu; nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi belgenizle beraber herhangi bir PTT şubesine başvurmak.
  • Buradaki işlemlerden biraz sonra cep telefonunuza sayı ve harflerde oluşabilen bir şifre mesaj olarak gönderilir.
  • İnternet üzerinden e-devlet sitesine girişi, TC Kimlik Numaranız ve cep telefonunuza gelen şifre ile yapabilirsiniz.
  • Hesabınız böylece aktifleşir. Şifrenizi sonrasında değiştirerek e-devletin çeşitli hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

  Bu basit işlemler sonrasında elde edebileceğiniz şifreniz ile alakalı dikkat etmeniz gereken bazı hususlar mevcuttur. Bu şifre alındıktan sonra iptal edilme gibi bir durum söz konusu olmadığından şifrenizi unutmanız ya da kaybetmeniz durumunda yapmanız gereken şeyler vardır. Sisteme girişte şifremi unuttum seçeneğinden şifrenizi yenilemeniz mümkün. Ancak sistemde kayıtlı cep telefon numaranız bulunmalıdır. Ve bu numaranın kullandığınız, güncel numaranız olmasına gerekir ki, gelen kodu eşleştirmeniz sağlansın.

  Öte yandan devlet, üç ayda bir kullanılan şifrenin yenilenmesini önermektedir. Tabii bu öneriye uyulup uyulmaması kişinin inisiyatifine kalmıştır. Bu şifreyi kendi güvenliğiniz için kimseyle paylaşmamanız lazımdır. Bu bilginin hiçbir kamu kurumundan yahut iş başvurusundan istenmeyeceğini bilmeli ve şifrenizi kimseye söylememelisiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde, kurum ile görüşerek şikayet ederek yasal yolları izleyebilirsiniz. E-Devlet hesabı, kapatılmayacağı gibi pasifleştirilemez de. Bu yüzden dikkatli olmak gereklidir.

  E-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama İçin Yapılması Gerekenler

  Yukarıda özelliklerinden ve bazı hizmetlerinden bahsettiğimiz e-devlet sistemi içerisindeki e-devlet miras sorgulama hizmeti, sisteme yeni eklenmiştir. Bu hizmetten faydalanmak için e-devlet hesabınızın bulunması gereklidir. Yukarıda nasıl hesap açacağınızı size anlatmıştık. Yine hizmetten yararlanmak için e-devletin resmi internet sitesine giriş yapmış olmanız lazımdır. Ayrıca size miras bırakmış olabileceğini düşündüğünüz o yakınınızın TC Kimlik numarasını da bilmeniz zorunludur. Aksi taktirde bu sorgulamayı yapmanız pek de mümkün olmamaktadır.

  E-Devlet miras sorgulama nedir sorusunu açıkladıktan sonra değinmemiz gereken önemli bir başka konu da bu sorgulamanın nasıl gerçekleştirileceği hususudur. Bu basit işlemi gerçekleştirmek için yalnızca şu üç dört adımı takip etmeniz yeterli olacaktır:

  • Resmi internet sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/  adresine giriş yapılır.
  • Kullanıcı kısmına TC Kimlik Numarası ile şifre yazılarak hesap açılır.
  • Anasayfadaki arama yerine Veraset İlamı Sorgulama yazarak aratın.
  • Çıkan kısıma miras bırakan kişinin TC Kimlik Numarasını yazarak sonuçları görüntüleyin. E-Devlet miras sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabına ulaşmak işte bu kadar basit.

  Veraset İlamı Nedir Sorgulama Sonrası Miras Çıkarsa Ne Olur

  E-Devlet miras sorgulama nasıl yapılır  sorusunu açıkladık. Şimdi sırada miras çıktığında nasıl yol izleneceği ve yapılması gerekenler var. Mirasçılık belgesinin e-devlet üzerinden verilmesi istekleri 2015 yılından itibaren verilmişti. Bilindiği gibi bu hizmetin yürürlüğe girmesi ise üç yıl sonraya rastlayacaktır. Buna göre mirasçılık belgesi verilmesi ile mirasçılık belgesinin iptali kararları da bu uygulama aracılığıyla görüntülenerek belgeler buradan temin edilebilecektir. Öncelikle veraset ilamı kavramını açıklamak yararlı olacaktır.

  E-Devlet Miras Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

  Veraset ilamı, ölen ya da miras bırakmış olan kişinin ardından ona kimlerin mirasçı olacağı konusu hakkında belgelendirilen duruma verilen isimdir. Ayrıca bu belgelendirilen durum, miras hukuku alanının da başlangıç çizgisi konumundadır. Ölüm halinin ardından arkada kalan mirasçıları kesinleştiren bu belgeye mirasçılık belgesi de denilmektedir. Mirasın çıkması halinde başlayacak bir yasal süreç de bulunmaktadır. Bu durumda yapılması gereken şeyler ise birkaç maddeden ibaret olan şu aşamalardır:

  • Miras çıktığında Veraset ve İntikal Vergisi ödemekle yükümlü oluyorsunuz.
  • 240 bin TL’ye kadarki miraslarda vergi oranı %1’dir.
  • Mirasın tutarı arttıkça vergi oranı da %10’a kadar yükselebilir.

  E- Devlet Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

  PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır ?  tıkla sorunu sor

  E-Devlet Miras Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Cengiz camci dedi ki:

   Hesabimdan para havale etmek

  Sorunuzu Yazın