Emeklilik

5 Bin Prim Gününü Tamamlayan Emekli Olabilecek. İşte Detaylar

5 Bin prim gününü tamamlayanlar emekli olabilecek! Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmak üzere hazırlanan yasa teklifinden Emeklilik haberi çıktı. Kabul görmesi halinde 5 bin güne maaş bağlanması konuşulmaktadır. 2020 yılı için ilk kez gündeme getirilen maddelerin mutabakat işleminin ve son görüşlerin ardından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ve onaylanması için yasa teklif paketi hazırlanmış ve sunulmuş bulunmaktadır.

Hazırlanan ve sunulan yasa teklifinin ardından, binlerce vatandaşımız Meclis gündeminden çıkacak olan karara odaklanmış durumdadır. Bu vatandaşlarımız ise malul, gazi ve prim gün ayısı mağduru olanlardır. Belirtilen vatandaşlarımız adına gelen bilgilere göre de emeklilik müjdesi geleceği açıklanmış bulunmaktadır. Meclise sunulan yasa teklifine göre öncelik sırası olanlar her zaman gaziler ve maluller olduğu için bu vatandaşlarımız üzerinden kanun oluşturulacaktır.

TBMM’de tartışamaya açılan konular bir araya getirilerek, onay mercine sunulmak kaydı ile torba yasa şeklinde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmuş bulunmaktadır. Sunulan torba yasa teklifi içerisinden en önemlisi ise emeklilik işlemi olmaktadır. Torba Yasa olarak bilinen, bu sistem tasarı ve teklif işleminden farklı olarak işlemektedir. Buna göre milletvekillerine teklif olarak verdirilen ve ayrı ayrı konularda düzenleme içeren metinler daha sonra komisyon aşamasında tek bir metin halini alıyor.

Torba Yasasının İçeriğinde Neler Bulunmakta?

Torba Yasasının İçeriğinde Neler Bulunmakta? Meclis gündeminden çıkacak olan karara odaklanan binlerce vatandaşımız için sunulan teklif içerisinden önem arz edeni ise malul, gazi ve prim gün sayısı mağduru olan vatandaşlarımız için emeklilik işleminin geleceği açıklanmış bulunmaktadır. Sunulan yasa teklifine göre öncelik olarak gaziler ve maluller üzerinden kanun oluşturulması beklenmektedir.

Torba yasa içerisinde, KOBİ’lerimizin desteklenmesi adına kredi garanti kuruluşlarına sağlanan kaynağın tutarının 35 milyara çıkarılması, ilegal bahis ve şans oyunlarının katalog suçlar kapsamına alınması, gazilere ikinci maaş bağlanması, doğal afetlerde doğalgaz ve elektrik borçlarının ertelenmesi gibi içerikler Meclis gündemine sunulmuş bulunmaktadır.

KOBİ’lerin desteklenmesi için garanti kuruluşlarına sağlanan 25 milyar tutarlık kaynak, 35 milyar TL’ye çıkartılacak. Bu şekilde piyasaya bu güne dek 175 milyar finansal destek sağlanmış olacaktır. İşverenlerin desteklenmesi için 2020 yılına ait asgari ücret desteği 75TL olacaktır.

Meslek yeterlilik belgelerinin düzenlenmesi ile birlikte İşsizlik Fonu’ndan verilecek destek 2021 yılının sonuna kadar devam edecektir.

5 Bin Prim Gününden Kimler Emekli Olabilecek ?

Emeklilik Önceliği Kimlere Verilecek? Gelen yazılı açıklamaya göre, 17 yıl olarak öngörülen çalışmanın sonuç verdiği bildirilirken, Meclis tarafından bu yıl işleminin 20 yıl olarak baz alındığını aktarmış bulunmaktadır. Konu üzerinde çalışmaların devam ettiği aktarılırken, gaziler ve malul vatandaşlarımız haklarına kavuşacaklardır. Gazi ve malul vatandaşlarımız için 20 yıl sigortalılık ve 5 bin prim günü şartlarını sağlamaları durumunda maaş bağlanabileceği belirtilmiş bulunmaktadır.

Yivsiz Silah Satanların Cezası Ağır Olacak!

Yivsiz Silah Satanların Cezası Ağır Olacak! Yivsiz tüfek, spor ve nişan tüfek ve tabancaları faaliyeti izni olmadan faaliyetlere aykırı bir şekilde üretim yapanlara cezaları artırılacaktır. Hapis cezaları 3 ya da 5 yıl aralığında olacak.

Ateşli silahlar ile ilgili olarak satın alma belgesi bulunmayanlara karşı satış yapanlara yönelik olarak hapis cezası ise 1 – 3 yıl arasında olacak. Bu tarz silahlar için internet üzerinden yapılan tanıtım ve reklamlar dahil 419 bin TL’ye varan ceza kesilecek.

İsteğe Bağlı Nasıl Emekli Olunur, Şartları Nelerdir ?

25 Yıl Evli Kalan Kadınların Emeklilik Şartları Nelerdir ?

3600 Günden Emekli Olan, Ne Kadar Emeklilik Maaşı Alır ?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir