E-Devlet

E-Devlet Şifresi Olmadan Ssk Sorgulaması

Sosyal Sigortalar Kurumu, her geçen gün hizmete soktuğu yeni sistemlerle vatandaşlara kolaylıklar sağlıyor. Birçok işlem için SSK merkezlerine gitme derdi tamamen bitmiş durumda. Vatandaşlar; SSK’lı olsun, Bağkur’lu olsun, tüm işlemlerini internet üzerinden kolaylıkla yapabiliyorlar. İnternet üzerinden bu sistemi kullanmaya henüz başlamamış olan kişiler E-Devlet şifresi olmadan SSK sorgulaması ve E-Devlet şifresi ile sorgulama konularında adımları merak ediyorlar. Her iki şekilde de sorgulama yapmak son derece kolaydır.

Şifresiz SSK Sorgulaması

Şifresiz ve hızlı SSK sorgulaması yapmak isteyenler için son derece kolay bir sistem hazırlanmıştır. Bu sisteme giriş yapmak için bazı bilgiler istenir. Açılan ekranda gelen formda; kişinin TC Kimlik numarası, doğum tarihi, nüfus kağıdı cilt numarası ve nüfusa kayıtlı olunan il gibi bilgiler istenir. Kimliği yanında olan herkes bu bilgileri kolayca girebilir. Bu sayede E-Devlet şifresi olmadan SSK sorgulaması yapmak mümkün olacaktır. Bilgiler eksiksiz ve doğru olarak girildikten sonra güvenlik kodu da yazıldığı biçimde girilir.

Ardından sorgula butonuna tıklanır. Açılan ekranda, istenen her bilgiye ulaşmak mümkün olacaktır. Ayrıca E-Devlet resmi internet sitesinden; SSK ve Bağkur ile alakalı güncel bilgilere, son prim ödeme günlerine ve merak edilen diğer sorulara yanıt bulunabilir. Sosyal Sigortalar Kurumu ile alakalı tüm yeni gelişme ve haberler anlık olarak sitede paylaşılmaktadır. Sıklıkla ziyaret edilerek önemli bilgilere kaçırmadan ulaşılabilir.

E-Devlet Şifresi İle SSK Sorgulama

E-Devlet şifresi, hemen her işlemin online ortamda yapılabilmesi için kolaylık sunuyor. Bu şifre, PTT şubelerinden birine gidilerek kimlik ile 2 TL karşılığından alınabilir. Bu şifrenin kimse ile paylaşılmaması gerekir. Şifre alındıktan sonra E-Devlet resmi internet sitesine giriş yapılır. Kişinin TC kimlik numarası ve şifresi istenir. Bunlar eksiksiz olarak girildikten sonra sorgula butonuna tıklanır. Kişiye ait dökümler ve bilgiler sayfası anında açılacaktır. Tüm sigorta türlerine dahil olan vatandaşlar bu sistemi kolayca kullanabilir ve bilgilerine ulaşabilirler.

Online Sorgulamaların Avantajı

Sosyal Sigortalar Kurumu ile alakalı sorgulamaların internet üzerinden yapılması birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Hem kurum, hem de vatandaş açısından birçok avantaj sunan sistemin kullanım yaygınlığı her geçen gün artmaktadır. Bu sistem üzerinden, kişinin kurumla alakalı tüm bilgilerinin eksiksiz olarak sorgulanabilmesi, kurumun iş yoğunluğunu ciddi ölçüde azaltır. Eski zamanlarda sadece kuruma gidilerek yapılabilen işlemler, dijital ortama aktarılan kayıtlar sayesinde internet üzerinden yapılabilmektedir.

Çeşitli sorgulamalar ve doküman almak gibi işlemler için kuruma gitme gerekliliği ortadan kalkmıştır. Kurumun iş yoğunluğunu ve iş yetişme sorunlarını tamamen ortadan kaldıran bu sistem, vatandaş açısından da avantajlıdır. Herhangi bir sorgulama için vatandaşlar kuruma gitmek zorunda değildir. İnternet bağlantısı olan her yerde, ister bilgisayar, ister cep telefonu üzerinden bu sorgulamalar kolaylıkla yapılabiliyor. Vatandaş bu sayede gereksiz zaman kaybetmiyor, sıra beklemiyor ve tüm bilgilerini bir arada bulabiliyor. Ayrıca bu sistem arşivleme açısından da avantaj sağlıyor. Arşivleme masrafları azalmış durumda, çünkü arşivler dijital ortamda saklanıyor. Ayrıca arşivlere ve bilgilere ulaşmak da dakikalar içerisinde mümkün oluyor.

Online SSK Sorgulamada Neler Sorgulanabilir?

Bağkur’lular borçlarını ve ödemelerini takip etmekte artık zorlanmıyor. Online sorgulama sistemine girilerek bu bilgilere ayrıntılı olarak ulaşılabiliyor. SSK’lı çalışanlar için de bu sistem büyük kolaylık sunuyor. Özellikle özel sektörde yaşanan prim yatma ve gecikme sorunları çalışanları rahatsız ediyor. Evvelki zamanlarda, bu primlerin yatıp yatmadığının kontrol edilmesi için kuruma gitmek gerekiyordu. Bu da ciddi bir zaman kaybı olacağından, her ay bu kontrolün yapılabilmesi mümkün değildi. Çalışanlar, yatmayan primlerle hastanede veya bir ihtiyaç halinde karşılaşabiliyorlardı.

Bu durum son derece sıkıcı ve mağdur eden bir durum olduğundan zorluk yaratıyordu. Dijital ortama geçiş ile beraber, tek tıkla primlerin yatıp yatmadığının, geç yatıp yatmadığının görüntülenmesi mümkün oluyor. Dakikalar içerisinde bu bilgilere ulaşılarak evvelden önlem ve müdahale mümkün oluyor. Bu sayede mağduriyetler ortadan kalkmış oldu. Emeklilik için gün sayanların da yine bu sistem üzerinden emekliliğe kaç günlerinin kaldığını bilmeleri mümkün oluyor. Bu hesaplamalar sistem üzerinde otomatik olarak yapılabiliyor. Yine emekli olmak isteyen kişiler, emeklilik için kalan gün sayısı ve yatması gereken primlerin toplamı nedir, bu bilgileri görüntüleyebiliyorlar. Kişinin SSK ile alakalı tüm bilgilerinin dökümünün bulunduğu bu sistemde, çalışanların iş yeri bilgileri de sıralanıyor. Kişinin SSK’lı olarak hangi iş yerlerinde çalıştığı, ne kadar süre hangi işe devam ettiği, yatan primleri ve diğer ayrıntılar bu sistemde bulunuyor.

Sistemden tüm bilgilerin geriye dönük olarak dökümlerinin alınması mümkündür. Bunun yanı sıra, sisteme giriş bilgisayarlar dışında cep telefonlarından da olabiliyor. Cep telefonlarının internet tarayıcılarından resmi internet sitesine giriş yapılarak sorgulama yapılabilir. Ayrıca bu sorgulama sisteminin mobil uygulaması da bulunuyor. Hem Android, hem de iOS işletim sistemlerini kullananlar, aplikasyon marketlerden ücretsiz olarak bu mobil uygulamayı indirebilirler. Sistem son derece güvenlidir. Kişisel güvenliğin de sağlanması son derece önemlidir. Bunun için şifreler ve kimlik bilgileri kimse ile paylaşılmamalıdır. Ayrıca sorgulama sistemine giriş yapılırken kullanılan bilgiler ve şifreler otomatik olarak kayıt edilmemelidir. Her girişte kişiye özel şifre ve bilgilerin tekrar girilmesi daha güvenli olacaktır.

E-Devlet Şifresi Olmadan SSK Sorgulama İçin TIKLAYIN

Shares:

3 Yorumlar

 • bahriye nalbant
  14.08.2018

  e devlet şifresi olmadan vefat eden eşimin sgk hizmet dökümü nasıl alırım

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   14.08.2018

   Merhaba,

   Veraset belgesi ile en yakın sosyal güvenlik kurumundan isteyebilirsiniz.

 • Ahmet
  13.02.2018

  Sgk gün öğrenme

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir