E-Devlet

E-Devlet Cep Telefonu ve E Posta Doğrulaması

E-devlet sistemi üzerinden cep telefonu ve e- posta adresinin doğrulanması, sisteme girişte yaşanacak aksaklıklarda işe yaramaktadır. Sistem girişinde sorun yaşanması, e- devlet şifresinin unutulması gibi durumlarda cep telefonu ve e- posta doğrulaması  işlemine başvurulabilmektedir. Yapılacak işlem sayesinde kişilerin e- devlet şifresinin yensini almadan işlem yapabilmesi sağlanır. Bunun yanında kaybolan şifrelerin yenilenmesi ve şifre alımının takip edilmesi de bu doğrulama ile mümkün olmaktadır.


E-Devlet Sisteminden Cep Telefonu Doğrulaması İlk Seferde Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden cep telefonunu doğrulamak için yapacağınız işlemler, e-devlet sistemine kaçıncı girişiniz olduğuna göre değişiklik göstermektedir. İlk defa e-devlet sistemine giriş yapacaklar için cep telefonunu doğrulama adımları şu şekildedir:

 • İlk olarak PTT ‘den aldığınız, hiç kullanmadığınız şifre ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapınız.
 • Ekrana otomatik olarak iletişim bilgileri girişi bölümü gelecektir. Buraya cep telefonu numaranızı giriniz.
 • Girdiğiniz numaranın sizin üzerinize kayıtlı olması şart değildir. Sadece numarayı sizin kullanmanız yeterlidir.
 • Numaraya bir SMS gönderilecektir. SMS’te belirtilen şifrenin ekrandaki boşluğa 3 dakika içerisinde yazılması gerekmektedir.
 • İşlemin ardından sistem üzerinde cep telefonunuz güncellenmiş olur.

E-Devlet Sisteminden Cep Telefonu Doğrulaması İkinci Seferde Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden kayıtlı cep telefonu numarasını değiştirmek için yapılması gereken, var olan numaranın artık kullanılmadığını beyan etmek olmalıdır. Bunun için kişilerin daha önce de e- devlet sistemini kullanıyor olması, ancak kayıtlı numaralarını değiştirmek istemeleri gerekir. Bu işlem için adımlar şu şekildedir:

 • E- devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapınız.
 • Sağ kısımda bulunan menü üzerinden ‘İletişim Bilgileri’ bölümüne tıklayınız.
 • Buradan ‘Cep Telefonu’ kısmına giriniz.
 • Cep Numaramı Güncelle butonuna tıklayınız.
 • Ardından kullanmakta olduğunuz numarayı verilecek forma girerek şifre gönderilmesini bekleyiniz.
 • Gönderilen SMS şifresi ile cep telefonunuzu güncellemiş olursunuz.

E-Devlet Sisteminden Cep Telefonu Doğrulaması Ne İşe Yarar?

Cep telefonu numarasını güncellemenin işlevi, e- devlet bağlantılı gerçekleştirilen tüm işlemlerde numaranıza SMS gönderilmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Bu kapsamda kişilerin e- devlet ile giriş sağlayarak aldıkları doktor randevuları gibi işlemler, cep telefonuna mesaj yoluyla iletilir. Bunun yanında şifrenin kaybedilmesi ya da unutulması durumunda şifre değiştirme işlemleri de kayıtlı cep telefonu ile yapılmaktadır.

E- Devlet Sisteminden Cep Telefonu Doğrulaması Yapılmaması Durumunda Ne Olur?

E-devlet sistemine güncel cep telefonunun kaydedilmemesi seçeneği, ilk girişlerde bulunmamaktadır. İşlemlerinizi başlatmak için öncelikle kullanmakta olduğunuz bir numarayı sisteme girmek zorundasınız. Ancak cep numarası güncellemesi yapmamanız durumunda, şifreniz kaybolursa yeni şifre alamazsınız.

Hastane randevularınızı mesaj olarak alamazsınız. E-devlet sistemine hatalı girişlerde bilgilendirilemezsiniz.

E- Devlet Sisteminden Cep Telefonu Doğrulaması İle Yeni Şifre Alımı Nasıl Yapılır?

Güncel cep telefonu ile yeni şifre alımı, cep telefonuna gönderilecek SMS ile gerçekleşmektedir. Bunun için T.C. kimlik numaranızı girdikten sonra ‘Şifremi unuttum’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. butona tıkladığınızda karşınıza kimlik bilgilerinizi soran bir ekran gelir. Burada aile sıra numaranızdan özel bilgilerinize tüm bilgileri girmeniz  gerekir.

Ardından cep telefonunuza bir SMS şifre gönderilir. Eğer kayıtlı cep telefonunuz güncel değilse, şifrenizi başka bir numara göndermenizin imkanı yoktur. Sadece kayıtlı cep telefonuna şifre gönderim işlemi yapabilirsiniz. şifreyi ekrandaki forma girerek e- devlet şifrenizi yenileyebilirsiniz.

E-Devlet Sisteminden Cep Telefonu Doğrulaması İle Sisteme Şifresiz Girilir Mi?

Cep telefonu doğrulaması ile e- devlet girişi, sadece uygulamanın cep telefonuna yüklü olması durumunda mümkündür. Ayrıca yapılacak başvuruda ‘mobil imza ile giriş’ aktif hale getirildiyse, mobil imza ile de giriş yapmak mümkün hale gelecektir.

E-Devlet Sisteminden Cep Telefonu ve E-Posta Doğrulaması Sırasında Şifre Gönderilmedi, Ne Yapmam Gerekir?

E- devlet şifre yenilemesinde cep şifre gönderilmemesinin nedeni, kayıtlı cep telefonunuzu kullanmıyor olmanız olabilmektedir. Eğer kayıtlı olan numara ile kullandığınız numara farklıysa, bu durumda şifre alamayabilirsiniz. Ayrıca şebeke bağlantınızda sorun olması da şifrenin size ulaşmasını engeller. Şebeke olmaması durumunda cep telefonu ve e- posta doğrulaması yapmak mümkün değildir.

E-Devlet Sisteminden E- Posta Doğrulaması Nasıl Yapılır?

E- devlet sisteminde kayıtlı e-posta adresinin güncellenmesi için yapılması gereken, ekranda bulunan ‘iletişim bilgileri’ bölümüne tıklamak olmalıdır. Bu bölüme tıklanmasının ardından ekranda bulunan seçenekler arasından ‘E-postamı güncelle’ seçeneğine girilmelidir. Bu şekilde e- posta adresine gönderilecek şifre girilerek güncelleme işlemi yapılır.

E-Devlet Sisteminden E- Posta Doğrulaması Ne İşe Yarar?

E- devlet sisteminde e- posta doğrulamasının en çok sık kullanıldığı alan, şifre yenileme işlemleridir. Bunun yanında e- devlet sistemi, yeni hizmetlerini kullanıcılarına e- postalar aracılığıyla sunmaktadır. Hizmetlerden haberdar olmak için de e- posta adresinizi güncel tutmanız gerekecektir.

Bunun yanında e-hizmetler menüsünden alınacak ikamet belgeleri ve diğer belgelerin e- posta şeklinde alınması da sistem düzenlemeleri ile mümkün olmaktadır. Ayrıca e- devlet sistemi bağlantısı ile alınacak hastane randevularında, sistem kişilerin e- mail adreslerine randevu bilgileri göndermektedir.

E- Devlet Sisteminden E- Posta Doğrulaması İle Yeni Şifre Alınır Mı?

E- devlet şifresinin unutulması ya da kaybolması durumunda e- posta ile şifre alımı mümkündür. Bunun için ekranda bulunan ‘Şifremi Unuttum’ düğmesine tıklanmalıdır.

Ekrandaki forma istenen tüm bilgiler girildikten sonra bir seçenek gelecektir. İstenen bilgiler, detaylı kimlik bilgileridir. Ekrana gelecek seçenek ise, gönderilecek doğrulama kodunun kanalıdır.

Bu kapsamda cep telefonunu ya da e-mail kanalını seçebilirsiniz. Seçeceğiniz kanala gönderilecek şifre, ekranda bulunan forma yazılmalıdır. Bunun yanında e- postanıza bir bağlantı mesajı gönderilerek mesajın üzerine tıklamanız da istenebilir.

Bu şekilde şifre belirleme ekranına ulaşırsınız. Yeni şifrenizi seçerek e- devlet sistemini kullanmaya devam edebilirsiniz.

E-Devlet Sisteminden E- Posta Doğrulaması İle Şifresiz Girilir Mi?

E- devlet sistemine yalnız e- posta ile girilmesi, mümkün değildir. E- posta adresine gönderilecek şifre ile şifre yenileme işlemi yapılabilmektedir. Ancak sadece e- posta adresi ile e- devlet uygulamasına giriş mümkün değildir.

Uygulama girişinin şartları arasında T.C: kimlik numarası ve şifrenin yazılması yer alır. Bu nedenle e-posta adresleri, sisteme giriş için yetersiz kalmaktadır.

E-Devlet Sisteminden E-Posta Doğrulaması Sırasında Şifre Gönderilmedi, Ne Yapmam Gerekir?

E-devlet sisteminden e- posta doğrulama şifresi gelmemesi, internet bağlantınıza ve e –posta adresinizin güncelliğine bağlıdır. Bu kapsamda e- posta adresiniz güncel değilse ya da internet bağlantınız yoksa, gönderilen doğrulama mesajını alamazsınız. Bunun yanında gönderilen mesaj, spam ya da gereksiz kutusuna da düşebilir. Bu duruma karşı tüm klasörleri kontrol ederek şifre ya da e- devlet bağlantısı içerikli e- maili bulmanız gerekmektedir.

Maili bulamıyorsanız, e- posta adresinizi yenileyerek tekrar denemeniz gerekebilir. Sistemde yapılan cep telefonu ve e-posta doğrulama işlemlerinde donmalar görülebilmektedir. Bu duruma karşı, kişilerin ekranı yenileyerek işlemi tekrar etmesi gerekmektedir.

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır ?

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. E devlette kayıtlı e posta adresimi zamanında öylesine yazmıştım kullandığım bi e posta adresi olmadığı için. Şimdi bi adresim var ve bunu kaydetmeye çalısırken doğrulama kodu sürekli eski kullanımda olmayan e posta adresine gönderiliyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim.

 2. E devlet şifremi unuttum numaram de değişti telefon ile doğrulama yapamıyorum şifremi nasıl yenilerim

  1. Merhaba,

   İnternet bankacılığı şifresi banka sayfanıza giriş yaptıktan sonra e devlete de intenet bankacılığı sayfanızdan giriş yapabilirsiniz. Ya da ptt den yeni şifre almanız gerekecek.

 3. E posta adresi yazıyorum sadece ornek. com u kabul ediyor ben de öyle bir e posta açamıyorum yurt kaydı yapmam lazım lütfen yardımcı olun

 4. Selamlar ben Almanyada e Devlet sifresi aldim sisteme girdim daha sonra sifremi unuttum yenilemek icin sisteme girdigimde kayitli cep tel. Yok Nasil sifremi yenilerim mail ile oluyormu. Selamlar.

  1. Merhaba,

   Edevlet sisteminin size sunduğu mobil bankalardan bir tanesini kullanıyorsanız eğer, sisteme mobil banka aracılığı ile giriş yaparak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı