• E Devlet E Posta Doğrulama

  E-Devlet uygulaması günümüzde internet hizmetlerinin hız kazanması ile oluşmuş bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Vatandaşlar E-Devlet üzerinden pek çok kamu kurum ve kuruluştaki işlemleri gerçekleştirebilirler. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için E-Devlet üzerinden E- postanın doğrulanması gerekmektedir. E Devlet E Posta doğrulama işleminin nasıl yapıldığını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.


  Öncelikle E-Devlet yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi çok kapsamlı bir hizmet ağıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları E-Devlet üzerinden pek çok kamu kurumundaki işlerini gerçekleştirebilirler. Böylece E-Devlet üzerinden hem hızlı ve kesintisiz hem de kolay ve pratik bir hizmet sağlanmış olur. E-Devlet uygulamasının ülkemizde de uygulanmaya başlaması pek çok vatandaşı sevindirmiştir. Çünkü E-Devlet uygulamasından önce birçok vatandaş kamu kurum ve kuruluşlarındaki işlemlerini gerçekleştirmek için uzun saatler sıra beklemek durumundaydı. E-Devlet ile beraber ise artık pek çok hizmete anında erişim sağlandı.

  E-Posta Doğrulama İşlemi

  E-Posta doğrulama işleminin yapılabilmesi için öncelikle E-Devlet şifresinin alınmış olması gerekir. E-Devlet şifresi, size en yakın PTT şubesinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile alınabilmektedir. Bu doğrultuda E-Devlet şifresini alan vatandaşların E-Devlete giriş yapması gerekmektedir. E-Devlet kapısına ilk kez giriş yapan vatandaşların PTT şubesinden aldıkları şifre ve kendi T.C. kimlik numaraları ile giriş yapmaları gerekmektedir. Fakat E-Devlet sistemine ilk giriş yapıldıktan sonra E-Devlet sistem uygulaması güvenlik açısından bu şifreyi kabul etmemektedir. Bu nedenle kişilerin şifre değiştirmeleri ve E-Posta doğrulama işlemi yapmaları gerekir.

  İşte bu nedenden dolayı E-Devlet sistemine PTT şubelerinden alınan şifre ile girildikten sonra vatandaşların şifrelerini değiştirmeleri gerekir. Vatandaşların PTT şubelerinden aldıkları şifre geçici bir şifre olduğundan dolayı bir sonraki giriş işleminde E-Posta doğrulama işleminin yapılması gerekir. Eğer vatandaşlar yeni şifreleri ile E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra E- posta doğrulama işlemini gerçekleştirmezlerse E-Devlet sistem uygulaması bu yeni şifreyi kabul etmemektedir. Bu noktada eğer E-Devlet sistem uygulaması yeni şifreyi kabul etmezse vatandaşların tekrar PTT şubelerinden şifre almaları gerekmektedir.

  E-Devlet sistem uygulamasına giriş için E-Posta doğrulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle vatandaşların E-Devlet resmi internet sitesine girmeleri gerekmektedir. Daha sonra sağ üstte yer alan “Sisteme Giriş” kısmı tıklanmalıdır. Bu işlemden sonra vatandaşların karşısına görseldeki bir bilgi ekranı gelmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bu ekrana kişilerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını ve PTT şubelerinden aldıkları şifreleri yazmaları gerekir. Daha sonra E-Devlet sistem uygulamasına giriş yapılacaktır. E- devlet kapısına giriş yapan kişilerin E- posta adreslerini doğrulaması için bu sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst tarafta yer alan “Bilgilerim” seçeneğini tıklamaları gerekir. Bu aşamadan sonra ise vatandaşların karşılarına görseldeki gibi bir ekran açılacaktır.

  Açılan bu ekranda E-Posta doğrulama işlemi gerçekleştirilebilir. E-Posta doğrulama işleminden sonra vatandaşların E-Posta adreslerine gerekli bilgiler gönderilecektir. Gelen kutusunda yer alan bu bilgilerin tekrar E-Devlet sitesine girilerek yazılması gerekmektedir. Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra kişiler artık E-Devlet sistem uygulamasından yararlanabilir. Böylece E-Devlet kapısı üzerinden pek çok işlemi gerçekleştirebilirler. E-Devlet sistemi sayesinde hem maliyetten hem de zamandan tasarruf edilebilir. Ayrıca E-Devlet sisteminin getirmiş olduğu pek çok kolaylıktan da vatandaşlar yararlanabilirler. Tüm bu noktaların yanı sıra ise E-Devlet kapısı üzerinden işlemlerini gerçekleştiren vatandaşlar tamamen doğru bilgiye erişeceklerdir.

  E-Devlet Sitesine Ulaşmak İçin BURAYA TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  E Devlet E Posta Doğrulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. E—Posta kodum E—devletten neden belirtilmiyor Benim ikametim Gödene toki lalebahçe ile hiçbir alakası yok KONYA/ MERAMDAN SAYGILARIMLA

  2. Döndü dedi ki:

   E postama doğrulama kodu geliyor fakat açtığımda boş olduğunu görüyorum neden acaba

  3. Recep Sahin dedi ki:

   Selamlar ben Almanyada e Devlet sifresi aldim sisteme girdim daha sonra sifremi unuttum yenilemek icin sisteme girdigimde kayitli cep tel. Yok Nasil sifremi yenilerim mail ile oluyormu. Selamlar.

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    Edevlet sisteminin size sunduğu mobil bankalardan bir tanesini kullanıyorsanız eğer, sisteme mobil banka aracılığı ile giriş yaparak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

  4. FUNDA dedi ki:

   e devlet hesabım e posta adresime doğrulama kodu göndermiyor , neden?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Funda Hanım,

    E posta hesabınız dolmadı ise, E devletteki bilgilerinizi güncelleyin.

  Sorunuzu Yazın