• ADRES DEĞİŞİKLİĞİ


  Bu yazımızda sizlere adres değişikliği hakkında bilgiler vereceğiz. İkamet ettiğiniz yerden taşınmanız durumunda, yapmış olduğunuz ikamet değişikliğini resmi olarak bildirmeniz gerekmektedir. Bildirimizi taşınmanızı takiben 20 gün içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu işleminizi internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. İşleminizi E-Devlet sistemi üzerinden yapmış olduğunuz tüm işlemleriniz gibi rahatlıkla yapabilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımları takip ederek değişiklik bildirimizi kolaylıkla yapabilirsiniz.


  Eğer öğrenci iseniz; yurt, kiralık ev veya herhangi bir yakınınızın yanında kalıyorsanız ikamet değişikliği yapmanız gerekmektedir. İkamet adresinizin başka bir yerde olmasından dolayı yapacak olduğunuz bu ikamet değişikliği için bazı koşullar ve durumlar bulunmaktadır.

  Yurtta kalan öğrenciler için adres değişikliği için yapmaları gerekenler şöyledir;

  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
  • Üniversite öğrenci belgesi,
  • Kalmakta olduğunuz yurttan, orada kaldığınıza dair, yurdun bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüğüne yeni adres beyanı yapılması ve kalınan yurt adresinin asıl adres olarak tescil ettirilmesi gerekmektedir.

  Kiralık evlerde kalan öğrencilerin adres değişikliği için yapmaları gerekenler ise şöyledir;

  • Nüfus cüzdanı ve aslı fotokopisi
  • Üniversite öğrenci belgesi
  • Varsa adınıza elektrik, su ya da doğal gaz faturası, yoksa kira sözleşmen ile birlikte ilgili nüfus müdürlüğüne yeni adres beyanın için başvurmanız gerekmektedir. Öğrenci evi adresini asıl adres olarak tescil ettirmeniz gerekmektedir.

  Eğer bir yakınınızda kalıyorsanız, adres değişikliği için yapmanız gerekenler ise şöyledir;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı
  • Kalmakta olduğunuz yakınınızla birlikte giderek ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyanı için başvurmanız gerekmektedir. Asıl adresini böylece tescil etmeniz gerekmektedir.

  Adres Değişikliği İşlemini Nasıl Yapabilirim?

  Değişikliğinizi bildirme işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden yapacak olduğunuz bu işlem için ilk olarak E-Devlet şifrenizi edinmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi edinme işleminizi, herhangi bir PTT şubesine giderek kimlik bilgilerinizi bulunduğu bir başvuru formu ile gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifresi işlemi için 2 TL işlem maliyeti ücreti ödemeniz gerekmektedir. Gerçekleştirmiş olduğunuz bu işlemlerin sonunda E-Devlet şifrenizi kolaylıkla öğrenebilir ve sistem üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

  E-Devlet şifrenizi edindikten sonra adres değişikliği işleminiz için yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden ilk olarak ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklamanız gerekmektedir.

  Adsız

  Sonrasında değişen ekran ile birlikte, TC kimlik numaranızı ve edinmiş olduğunuz E-Devlet şifrenizi ilgili yerlere yazınız.

  Adsız

  Bilgi girişlerinizi eksiksiz ve doğru girdiğinizden emin olduktan sonra değişiklik bildiriminiz için ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayınız.

  Adsız

  Gerçekleştirmiş olduğunuz tüm bu adımlardan sonra değişiklik bildiriminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

  E-Devlet Adres Değişikliği Bildiriminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  ADRES DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Yusuf dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 10 temmuzda evlendim.Vardiyalı çalıştığım için Tüm faturaları babam üzerine aldım. Tapu da babamın üstüne. E-İmza yada M-imza da yok bende. Bu arada babam da şuan şehir dışında. Velhasılkelam.Ben adres değişikliğini en kısa yoldan nasıl yapabilirim. Şimdiden teşekkürler.

  Sorunuzu Yazın