emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bilim Kurulu Toplantısının Ardından Sağlık Bakanı Koronavirüs Uyarıları!

Bilim Kurulu Toplantısının Ardından Sağlık Bakanı Koronavirüs Uyarıları!
10.06.2020

Bilim Kurulu Toplantısının Ardından Sağlık Bakanı Koronavirüs Uyarıları! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün gerçekleştirilen Bilim Kurulu, toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye genelinde korona virüsü nedeni ile son 24 saat içerisinde toplam 922 kişiye korona virüsü tanısı konulmuş bulunuyor. 24 saat içerisinde 17 kişi hayatını kaybetmiş ve toplam vaka sayısı ise 173 bin 36 olmaktadır. Korona virüsü başlangıcından itibaren toplam can kaybı ise 4 bin 746 olmaktadır. Toplam iyileşen sayısı ise son 24 saat içerisinde 2 bin 241 olmuş ve genel toplamda ise 146 bin 839 adet olmaktadır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Uyardı! Maske, Mesafe, Temizlik Önemli!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Uyardı! Maske, Mesafe, Temizlik Önemli! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından normalleşme sürecinde korona virüsüne karşı alınması gereken tedbirleri ve yapılması gerekenleri tek tek açıklamış bulunuyor. Bakan Koca normalleşme süreci için şu konularda uyarılarda bulunmuştur.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgınla mücadele kapsamında şunları belirtti. Devletimiz salgınla mücadelede kahramanları için gereken tüm tedbirleri sağlamış bulunmaktadır. Ülke genelinde korona virüsü nedeni ile uygulanan kısıtlamalar ve bu kısıtlamaların yerini tedbirlerin alacağı inancı ile büyük bir ölçüde kaldırılmış bulunuyor. 65 yaş ve üstü vatandaşlar haftanın her günü sabah 10’dan akşam 20.00’ye kadar dışarı çıkabileceklerdir. 65 yaş ve üstü için kısıtlamaların tamamına yakınının kalkmış olması tehlikenin tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmemektedir.

Korona virüsü vakalarının yüzde % 15,7’si 65 yaş grubundan olmaktadır. Uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından oran % 7,5’e düşmüş bulunuyor. Böylece korona virüsüne yakalanma oranı % 50 olarak düşmüş bulunmaktadır. Alınan tedbirler gerektiği gibi ise sıkıntıya gerek bulunmamaktadır. Evde kalınan günler boyunca korona virüsü riskinden uzak kaldınız, şimdi normalleşme sürecinde serbestlik gelmiş olması riskin ortadan katlığı anlamına gelememektedir. Azalması bile riskin devam ettiğini belirtmektedir.

Salgınla mücadele kapsamında pasif mücadeleden, kontrollü sosyal hayat ilkelerine uyarak aktif mücadele günlerine gelmiş bulunmaktayız. Aktif mücadele kapsamında iki koruyucu silahımızın olduğunu ve bunların Maske ve Mesafe olduğunu unutmayalım. Fakat bu tedbirlerin sadece ikisinin yeterli olmadığı da aşikardır, bu nedenle Maske ve Mesafe tedbirlerine El temizliği de normalden kat kat daha önem arz etmektedir. Korona virüsüne karşı hala aşı ya da herhangi bir ilaç geliştirilmemiş olduğunu unutmayalım. Ayrıca 5 bin civarında vatandaşımız korona virüsü salgını dolayısı ile hayatını kaybetmiş bulunuyor. Tedbirlere uymak şimdi devletimize ve milletimize karşı ödev teşkil etmektedir. Son vakayı görmek bu şekilde mümkün olacaktır.

Yorumlar

  1. Pınar Yıldız dedi ki:

    Uzmanlar koronavirüs aşısı bulunmadığı sürece önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söylemektedirler. Diğer ülkeler 2. dalgadan korkmaktadırlar ülkemize 2.dalga veya önümüzdeki kış aylarında tekrarlayacak olursa Gıda ürün tedarik zinciri bozulmayacaktır. Uzun mesafe nakliyat yapanlar havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri gerekli önlemleri alarak bizlere güzel çözüm bulacaklardır. Şehirler arası nakliyatyapanlar sebze meyve ve diğer gıda alışverişin devam etmesi için çalışmalarına devam edecektir. Her platformda bu şekilde bilgilendirme yapılması insanlarımız için önemli olduğunuz düşünmekteyim.