emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İş Kazası Geliri Nasıl Bağlanır?

İş Kazası Geliri Nasıl Bağlanır?

Zaman zaman, iş hayatında bazı olumsuz durumlarla karşılaşabilmekteyiz. İş kazası olarak nitelendirilen bu durumlar sonucunda bazen bu kişiler çalışma hayatına devam edememekte bazen de bir süre iş hayatından uzak kalabilmektedir. İşte bu durumlarda bu kişilere iş kazası geliri bağlanmaktadır. Bu yazımızda iş kazası geliri nasıl bağlanır, bunu inceleyeceğiz.

İş kazası gelirinin nasıl bağlandığına geçmeden önce hangi durumlardaki olaylar iş kazası sayılır, bunu bilmekte fayda var. İş kazası, iş yerinde meydana gelen olumsuz durumlar olarak nitelendirilmektedir. İş yerinde, işle alakalı geçen zaman içerisinde gerçekleşen ve kişiye ruhen ya da bedenen olumsuz sonuçlar doğuran her türlü durumdur.

İş kazası sonucunda, iş kazası geçiren kişiye devlet tarafından iş göremezlik geliri bağlanmaktadır. Kişi malul olduğunu iddia ediyorsa ve bunu kanıtlayabiliyorsa iş kazası geliri için başvurması daha kolay olmaktadır. Bunun için gerekli belgelerle birlikte kişinin priminin yattığı Sosyal Güvenlik İl Merkezinde yer alan İş Kazası Servislerine başvurmalıdır.

Kişinin iş kazası geliri alabilmesi için ilk olarak meslekte kazanma gücü kaybı oranının belirlenmesi gerekmektedir. Bu oranın belirlenmesi Sağlık Kurullarınca yapılır. Sosyal Güvenlik İl Merkezleri iş kazası geçiren kişinin dosyasını bu Sağlık Kurullarına göndermektedir. Çeşitli değerlendirmeler sonucunda da %’lik oranlarla iş kazası geçiren sigortalıların meslekte kazanma gücü kaybı oranı belirlenir.

İş kazası gelir başvurusu yapabilmek için bazı belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler şunlardır:

  • Sigortalının başından geçen olayın iş kazası olup olmadığını net olarak belirten tahkikat raporu ve bu kaza hakkındaki tutanaklar başvuru için gereklidir.
  • İş kazası geçiren sigortalının iş kazasından sonra başvurmuş olduğu hastanelerde görmüş olduğu tedavi, ameliyat bilgilerini içeren belgeler de başvuruda gereklidir.
  • İş kazası geçiren sigortalı kişinin tedavisinin tamamlanmasından sonra son durumunu gösteren sağlık kurulu raporu da son olarak iş kazası gelir başvurusunda gereklidir.

İş kazası geçirmiş olan bir sigortalının iş kazası geliri alabilmesi için sürekli iş göremezlik oranı % 10 veya daha fazla olmalıdır. Aksi takdirde kişilerin iş kazası geliri alma gibi bir durumları olmamaktadır. Hali hazırda iş kazası geliri alan bir kişinin daha sonradan sürekli iş göremezlik oranı artarsa bunun tekrar değerlendirilmesini talep edebilmektedir.

İş kazası geliri ya da sürekli iş göremezlik gelirinin ödenmesinin asıl amacı iş kazası ya da meslek hastalığı sonucunda çalışma gücünü kaybetmiş olan kişinin gelir kaybını telafi etmek ve zor durumda kalmasını engellemektir.

Sürekli iş göremezlik ya da iş kazası gelirinin bağlanma şartları bulunmaktadır. Bu şartlar sağlandığı sürece kişi iş kazası geliri alabilir. Bu şartları şöyle sıralayabiliriz:

  • Sürekli iş göremezlik geliri ya da iş kazası geliri bağlanabilmesi için, sigortalı kişinin çalıştığı işten ayrılması gerekmemektedir.
  • Sürekli iş göremezlik geliri ya da iş kazası geliri bağlanabilmesi için, sigortalı kişinin iş yerini kapatması veya devretmesi şartı aranmamaktadır.
  • Sürekli iş göremezlik geliri ya da iş kazası geliri bağlanabilmesi için, sigortalı kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanan tahsis talep dilekçesi ile ilgili birime başvurması gerekmektedir.
  • Ayrıca, tahsis talep dilekçesine ek olarak sigortalının bir adet belgelik fotoğrafı eklenmelidir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.