SGK

SGK İŞ GÖREMEZLİK SORGULAMA Nasıl Yapılır?

Günümüzde internetin gelişimine ve hızına ayak uydurmak oldukça güç olsa bile hayata geçirilen uygulamalar ile birlikte kolaylıklar sağlanmaktadır. Özellikle bilgisayarlarımızdan veya cep telefonlarımızdan işlem yapar hale gelişimiz ile birlikte çok daha kolay ve hızlı bir şekilde işlemlerimizi yaparak zamandan büyük oranda tasarruf sağlanmaktadır. Ayrıca kurumlarda oluşan kalabalığında bu şekilde hafiflemiş olması ve dolayısı ile işlerin daha verimli bir şekilde yürümesi sağlanmıştır. SGK iş göremezlik sorgulama işlemleri de internet üzerinden kolaylıkla yapılabilen sorgulama işlemleri arasındaki yerini almıştır. Bizlerde bu yazımızda bu sorgulama işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz.


SGK İş Göremezlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır ?

Öncelikli olarak SGK iş göremezlik sorgulama sadece E-Devlet üzerinden şifre ile yapılmaktadır. Önceleri sadece E-Devlet üzerinden yapılmayan bu işlem aynı zamanda E-SGM sitesi üzerinden de kolaylıkla yapılabilmekteydi. Ancak sitede bazı bilgilerin hatalı şekilde verilmesi nedeninde etkileri ile birlikte siteye giriş yapanların sayısında azalma görülmüştür ve bu nedenle Sosyal Güvenlik Kurumunun almış olduğu karar doğrultunda site süresiz olarak kapatılmıştır. Bu nedenle SGK iş göremezlik sorgulama işlemi sadece E-Devlet üzerinden yapılmaktadır bu sayfaya ulaşabilmek için ilk olarak yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfa içerisinde sizden kimlik doğrulamanızı yapmanız istenecektir. Bunun için ‘kimliğim şimdi doğrula’ yazısının üzerine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra yönlendirilecek olduğunuz sayfada ilk olarak T.C kimlik numaranızı arkasından E-Devlet şifrenizi girmelisiniz. E-Devlet şifresine sahip olmak için bir PTT şubesine gidiniz. E-Devlet şifresi alma işlemi için başvuruda bulunmak istediğinizi söyleyiniz ve nüfus cüzdanınızla birlikte başvuru yapınız. Daha sonra sizden istenen ücret ödemesini gerçekleştirip şifrenizi alınız. Son olarak T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girip sisteme girişinizi yapınız. Sistem içerisinde sağ kısımda yer alan liste içerisinden de ilk olarak iş göremezlik ödeme seçeneğine daha sonra açılan seçenekler içerisinde ödeme görme 4A-4B seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Böylelikle kısa bir süre içinde SGK iş göremezlik sorgulama işlemi ile ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

SGK İş Göremezlik Sorgulama İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. ssk ya 4500 gün yatırılmış pirimim var ben bu yatırılan pirimleri toptan geri alabilirmiyim emekli olmak istemiyorum

    1. Ali Bey, ödenen primleri geri alabilmek için, emeklilik yaşınızı ve sigortalılık yılınızı tamamlayıp, prim gününüzün eksik kalması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu