SGK

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır? Cezası Ne Kadar

is kazasi bildirimi nasil yapilir

İş kazası bildirimi, işveren tarafından üç iş günü içerisinde SGK’ya yapılır. Bildirimin e-Devlet sisteminden ya da SGK’ya bizzat giderek yapılması mümkündür. İş kazası bildirimi SGK’ya tutanak üzerinden yapılır. Tutanak, kapsamlı ve detaylı şekilde doldurulmalıdır. Kaza geçiren kişiye ve kazaya ilişkin bilgiler tutanakta yer almalıdır.

İş Kazası Nedir?

İş kazası iş ile alakalı yaşanan kazadır. “İş Kazası Nedir?” hakkında detaylı bilgi almak için https://www.ssk.biz.tr/is-kazasi-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

İş Kazası Bildirimi Nedir?

İş kazası bildirmi, işveren tarafından kazanın Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi anlamına gelir. İş kazası bildirimi, internet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerinden yapılabilir. Bildirim için tutanak düzenlenmesi gerekir. SGK iş kazası bildirimi yapılmazsa işverene ceza uygulanır.

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır?

İş kazası bildirimi yapmak için ilk olarak tutanak düzenlenmeli ardından tutanak, SGK’ya verilmelidir. İş kazası bildirim sistemi için “SGK” adresine girmek gerekir. İş kazası bildirim girişi bu adresten yapılabilir. Aynı zamanda e-Devlet’e girerek “İş Kazası ve Meslek Hatalığı E-Bildirim” seçeneğini tercih edebilirsiniz. İş kazası bildirimi süresi üç iş günü olarak uygulanır. İş kazası SGK bildirim süresi dikkate alınmadığı takdirde para cezası uygulanır.

Bağ kurlu iş kazası bildirimi bizzat kendisi tarafından yapılır. İş kazası bildirmeme cezası ile karşılaşmamak için bildirimler zamanında yapılmalıdır. İş kazası bildirim süresi yönetmelik düzenlemesine göre işveren, tutanak hazırlamakla yükümlüdür. Tutanakta yer alması gereken bilgilerden ilki; çalışanın kimlik, nüfus ve adres bilgilerine ilişkindir. Bunun ardından kazaya ilişkin detaylar verilir.

İş kazası bildiriminde dikkat edilecek hususlar arasında tutanakta tanık ifadelerine yer verilmesi vardır. Aynı zamanda iş yeri hekimi ya da diğer ilk yardım görevlileri tarafından yapılan müdahaleler de tutanakta bulunmalıdır.

İş kazası süresi içerisinde tutanak düzenlenmesinde fayda vardır. Tutanağa olay yeri resimleri de eklenir. Aynı zamanda kanıt ve bulgular varsa bunlar da belirtilmelidir. SGK iş kazası bildirimi girişi tutanak tamamlandıktan sonra gerçekleştirilir. SGK tutanak üzerinden yapacağı incelemeler neticesinde olayın iş kazası sayılıp sayılamayacağına karar verir.

İş Kazası Bildirimi Nereye Yapılır?

İş kazası bildirimi yapılacak yer Sosyal Güvenlik Kurumudur. Sosyal Güvenlik Kurumuna en geç üç iş günü içerisinde bildirim yapılmalıdır. SGK iş kazası bildirim için üç iş günü süre tanır. Bu süre geçirildiği takdirde ceza devreye girer. SGK kaza bildirimi yapılmadan önce tutanak düzenlenir. Düzenlenen tutanak, SGK iş kazası bildirimi girişi sırasında kuruma teslim edilir.

“İşveren, iş kazasını Sosyal Güvenlik Kurumuna en geç kaç iş günü içinde bildirmelidir?” sorusunun yanıtı, özellikle ceza ile karşılaşmamak isteyen işverenler tarafından bilinmelidir. Üç iş gününde yapılan bildirimin yanı sıra gerekli durumlarda kolluk kuvvetlerine de bildirim yapılır.

İş kazası bildirim algoritması içerisinde SGK’nın rolü önemlidir. SGK işveren tarafından düzenlenen raporları inceledikten sonra kazanın işle ilgisine karar verir. Bu sayede işçi gerekli durumlarda iş mahkemesine de gidebilir. İş kazası bildirim süresi ve diğer detaylara, prosedürlere uymak; işveren açısından da faydalıdır.

İş Kazası Bildirim Süresi

Sigortalı iş kazası bildirimi süresi üç iş günü olarak uygulanır. İş kazası SGK bildirimi online olarak e-Devlet üzerinden yapılabilir. İş kazası ve meslek hastalığı bildirimi yapılırken süreye uygun hareket edilmediği takdirde ceza mekanizması devreye girer. İşveren ceza ödemek zorunda kalır.

İş Kazaları Kaç Gün İçinde Bildirilir?

 • İş kazaları üç iş günü içerisinde bildirilir.
 • İş kazası bildirim süresi hafta sonu bir tarihe denk geliyorsa bir sonraki ilk iş günü esas alınır.
 • İş kazası bildirim süresi hesaplama, sadece iş günleri dikkate alınarak yapılır.
 • Cuma günü olan iş kazası ne zaman bildirilir noktasında en geç Salı günü bildirim yapılmalıdır.
 • İş kazası bildirim süresi nasıl hesaplanır diye merak edenler, sürenin gece yarısına kadar sürdüğünü de göz önüne almalıdır. Örneğin bildirim süresi Cuma günü bitiyorsa cumayı cumartesiye bağlayan gece 00.00’a kadar bildirim yapılmalıdır.

İş Kazası Bildirim Süresi Hesaplama

 • İş kazası bildirim süresi hesaplama işlemi, üç iş günü üzerinden yapılır.
 • İş kazası bildiriminde cumartesi iş günü sayılır mı? hesaplamada sıklıkla merak edilen konulardan biridir. Cumartesi günü bildirim hesabına dâhil edilmez.
 • İş kazası bildirim süresi ve cezası bağlantılı konulardır. Ceza, üç iş günü tamamlandıktan sonra uygulanır.
 • İş kazası meslek hastalığı bildirimi için üç iş günü kazanın gerçekleştiği günden itibaren başlar.
 • İş kazası bildiriminde bulunmamanın cezası ile karşılaşmamak için üç iş gününün ne zaman bittiğine ve başladığına dikkat edilmelidir.

İş Kazası Bildirim Süresi Cezası

 • İş kazası bildirim süresi cezası; işin niteliğine, çalışan sayısına göre değişiklik gösterir.
 • İş kazası bildirmeme cezası 3 iş günü tamamlandıktan sonra uygulanır.
 • Ödenmesi gereken en az ceza miktarı 6966 TL’dir.
 • Kaza bildirimi yapılmadığı takdirde ödenecek en yüksek ceza tutarı 20.898 TL’dir.
 • Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli kategorideki işlerde uygulanan ceza miktarı farklıdır.
 • Çok tehlikeli işlerde bildirim yapmama cezası daha yüksektir.
 • 50 ve üzeri çalışanı bulunan yerlerde ceza miktarı daha yüksektir.
is kazasi bildirim cezasi

İş Kazası Bildirilince Ne Olur?

İş kazası bildirilince SGK tarafından gerekli incelemeler yapılır. Bu incelemeler neticesinde olayın iş kazası olup olmadığına karar verilir. Dinlenme sırasında, yemek saatlerinde, iş seyahatinde, emzirme sırasında iş kazası geçirmek mümkündür. Tutanağı inceleyen SGK kararını buna göre verir.  

İş Kazası Tazminatı

İş kazası tazminatı ile bildirim arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bildirimin usulüne uygun şekilde yapılması halinde tazminat için gerekli argümanlar sağlanmış olur. Ancak kazanın bildirilmemesi halinde iş kazasının anlaşılması güçleşir. Eğer yeterince belge yoksa işçinin tazminat talebi reddedilir. Ölüm halinde hak sahiplerinin de tazminat alması güçleşir. İş Kazası Tazminatı hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

İş Kazası Raporu

İş kazası raporu, hastane tarafından düzenlenir. Hekim, hastanın muayenesini ve gerekli tetkiklerini yaparak raporu hazırlanır. Raporda işçinin istirahat süresi belirtilir. Uzuv kaybı, meslekte kazanma gücü kaybı varsa oran tespiti yapılmalıdır. Yapılacak iş gücü kaybı oranı tespitine göre sigortalıya aylık ya da ödenek bağlanır. İş Kazası Raporu hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

SGK İş Görmezlik Raporu

SGK iş göremezlik raporu ile işçinin ne kadar süre daha çalışmaması gerektiği hakkında bilgi verilir. Hazırlanan rapor, işverene işçi tarafından verilir. Aynı zamanda SGK sisteminde de iş kazası bildirim ile rapor görünür. Sürekli bir iş göremezlik varsa heyet raporu ile iş gücü kayıp oranı belirlenir. Raporun hazırlanması işçinin haklarının korunması açısından önemlidir. SGK İş Göremezlik Raporu hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

İş kazası bildirimi nasıl yapılıyor?

İş kazası bildirimi SGK’ya yapılır.

İş kazasını SGK’ya kim bildirir?

İş kazasını işveren bildirmelidir.

İşveren iş kazasını bildirmezse ne olur?

İşveren iş kazasını bildirmezse ceza ödemek zorunda kalır.

İş kazası bildirimi neden yapılır?

İş kazası bildirimi SGK’ya yapılır.

İş kazası şikâyet süresi ne kadar?

İş kazası şikâyet süresi üç iş günüdür.

İş kazası bildirmeme cezası ne kadar?

İş kazası bildirmeme cezası en düşük 6966 TL’dir.

İş kazası geç bildirim cezası ne kadar?

İş kazası geç bildirim cezası 6966 TL 20.898 TL arasında değişir.

Shares:

6 Yorumlar

 • Zeki Aktaş
  27.06.2020

  Is kazasi geçirdim omuzdan operasyon yapıldı platin takıldı kolum yüzde 8 kısıtlı buna rahmen işveren is kazasi bildiriminde de bulunmamış ben is göremezlik parası alamadim 62 gün istirat raporunu olduğu halde ‘ne yapmam gerekir

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   28.06.2020

   Merhaba,

   Alo 170 veya bağlı bulunduğu sgk ya şikayette bulunabilirsiniz.

 • Uğur
  16.03.2020

  İş kazası geçirdim sol ışaret parmağım koptu bilgi almak istiyorum

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   17.03.2020

   Merhaba,

   İş kazası bildirimini işveren yapar. Siz eğer iş güvenliği ile ilgili sıkıntı olduğunu düşünüyor iseniz dava açarak tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

 • Bashri
  27.07.2019

  İş yerimizde wc lerde turnike var kart basıp giriyoruz ay sonu dakikalar toplanıp maaşımızdan kesiliyor bordroda wc kesintisi yazmiyor bu nedenle sözleşmemi fes edip tazminat alabilirmiyim

  Cevapla
 • Hasan
  24.07.2019

  Emekliyim iş yerinde kaza geçirdim ama sigorta girişim olmadığından dolayı maaşımı alabilirmiyim 1aylik raporun var

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir