SGK

SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır?

İş Göremezlik Ödeneği olarak da bilinen SGK hastalık rapor parası kanunda belirtilen hastalıklardan birinin kişide oluşması sebebi ile kişinin çalışamadığı süre göz önünde tutularak verilmektedir. SGK tarafından yapılan bu ödeme, istirahat hali süresince devam etmektedir.


Eğer bir kişi SGK Hastalık Rapor Parası Almak İstiyorsa …

Taşıdığı hastalık için kanıt niteliğinde sağlık raporu almalıdır. Aynı zamanda son bir yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta primini ödemiş olmalıdır. 1 ve 2 günlük raporlara ücret ödenmediğini göz önünde tutmalı ve işvereninin en kısa zamanda SGK’ya bildirimde bulunması sürecini takip etmelidir.

SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır?

  • Hastalık ile ilgili hastaneye gidilerek raporların alınması ile birlikte SGK hastalık rapor parası nasıl alınır? ile ilgili süreç başlatılmış olur.
  • Alınan rapor geciktirilmeden işverene ya da muhasebesine ulaştırılmalıdır.
  • İşveren raporun bitiş tarihini de içeren ayın (hizmet prim belgesinin verileceği ) son gününe kadar e-Rapor sistemine çalışanın raporunu girmelidir. Girmediği takdirde zaten hastane MEDULA sistemine otomatik olarak giriş sağlayacağı için işveren idari para cezasına çarptırılacaktır.
  • SGK’ya bildirimi yapılan rapor, orada Kısa Vadeli Servis memurlarının ekranına düşecektir.
  • Yetkililer bu raporu inceleyerek doğruluğunu tespit etmeye çalışacaklardır. Sonrasında ise onay aşamasına geçilir.
  • Onay sonrası PTT’ye hesaplanan ücretin ödeme talimatı çıkarılır.
  • Geçici süre çalışamayacak olan işçinin telefonuna da bir bildirim mesajı gider.
  • Son aşamaya gelindiğinde SGK hastalık rapor parası nasıl alınır? sorusu için cevap T.C. nüfus cüzdanıdır. Nüfus cüzdanı ile birlikte PTT’ye giderek ödemenizi alabilirsiniz.

Not: Rapor bedelini almak için size sadece 2 aylık bir süre tanınmaktadır. Bu süreçte PTT’ye gitmemişseniz, ödemeniz otomatik olarak geri dönecektir. Daha sonra tekrar dilekçe verip bir süre bekleyerek paranızı alabilirsiniz. Burada üst sınır 5 yıldır. 5 yıl içerisinde bu ödemeyi almazsanız zaman aşımına uğrayacağından dolayı bir daha alma şansınız olmaz.

SGK Hastalık Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Geçtiğimiz yıla kadar SGK hastalık rapor parası ayın 8’i ve 14’ünde yatırılıyordu. Ancak uygulama değişti ve bu yıl yapılan değişiklik sayesinde ayın herhangi bir gününde ödeme yapılmasına izin verildi.

PTT’den SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır?

Nüfus cüzdanınız ile birlikte herhangi bir PTT şubesine gittiğinizde ödeme alabildiğinizi yukarıda belirtmiştik. Ancak ek masraflardan söz etmemiştik. Normal şartlar altında size gelen herhangi bir ödemeden belirli kesintiler yapılmaktadır. Fakat rapor parası adı altında size gelen hiçbir ödeme için ne masraf ne de komisyon ücreti kesilmez. Böylece hiçbir kesintiye uğramayan paranızı tam olarak alabilirsiniz.

SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet ile yapabileceğiniz rapor parası sorgulama işlemi için tercih edebileceğiniz iki seçenek bulunmaktadır.

  • İlk seçenek

E-Hizmetler Sosyal Güvenlik Kurumu Ortak (4A / 4B / 4C) Hizmetler 4A / 4B İş Göremezlik Ödemesi Görme Geçici İş Göremezlik Online Sorgulama Sonucu

  • İkinci seçenek

e-Hizmetler Sosyal Güvenlik Kurumu Şahıs Ödemeleri Hizmetleri Şahıs Ödemesi Sorgulama

Her ikisinden de ödemeniz için sorgulama yapabilirsiniz.

Tatildeyken Hasta Olmuşsanız …

Tatil yaptığınız yer ister yurt içinde isterse yurtdışında olsun, daha hastalığın ilk gününden işvereninize ya da sorumlunuza durumu bildirmek zorundasınız.

Eğer yurtiçindeyseniz büyük problemler yaşamazsınız. Oradaki yerel bir hastaneye giderek rapor almanız yeterli olur.

Ancak yurtdışındaysanız iş göremezliğinize dair tüm işlemler çok daha karmaşık bir hal alır. Bulunduğunuz ülkedeki doktorun sadece hasta olduğunuzu belirttiği bir rapor işinizi görmeyecektir. Aynı raporda çalışamayacak kadar kötü durumda olduğunuz açık ve net bir şekilde belirtilmelidir. Yabancı bir ülkede rapor almanın ciddi bir zorluğa sebep olacağını da bu aşamada eklemeliyiz. Ayrıca aldığınız bu yeni sağlık raporunun SGK’ya ulaştırılması da bir o kadar zor olacaktır. Zaten hastalık sebebi ile yarıda kesilen tatilinizde bir de o ülkede bulunan ve devlete ait (özel kurumlar sayılmayacaktır) sağlık sigortası kurumuna bu belgeyi iletmeniz gerekecektir.

Tatildeyken hasta olmanız dinlenme sürecinizi uzatsa da tatil sürenizi uzatmayacaktır. Küçük bir ayrıntı olarak işvereninizin inisiyatifinde kullanamadığınız tatil günlerinizi yılın ilerleyen günlerinde tekrar kullanabilirsiniz.

İşvereniniz raporunuzun gerçekliğinden şüphe duyuyorsa konu ile alakalı tarafsız olarak iş yapacak bir bilirkişi raporu hazırlatma hakkına sahiptir.

3 Günden Az Olan Hastalık Rapor Parası İçin Ne Yapılabilinir?

1 ve 2 günlük raporlara SGK tarafından ödenek çıkarılmadığını artık biliyoruz. Peki konu ile ilgili ne yapabiliriz?

Hemen 4 Şubat 2011 tarih ve 27836 sayısı ile Resmi Gazete’de yayınlanan 6098 Sayılı Borçlar Kanunu’nun 409. maddesinden söz edelim o halde. Bu kanuna göre eğer işvereniniz ile uzun süredir hizmet ilişkisi içerisindeyseniz hastalık ve askerlik gibi durumlar için çalıştığınız firmadan ödeme isteyebilirsiniz. Burada önemli olan nokta ücret istediğiniz zamanın çalışma zamanınızdan çok daha kısa olması gerektiğidir.

Ayrıca konu ile alakalı 4857 sayılı İş Kanunu’nun 26., 46., ve 47. maddelerini ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 18. maddesini inceleyebilirsiniz.

Bu gibi durumlarda 2 günlük ücretinizi karşılayabilirsiniz. Patronunuz bu süreyi ödemek istemese bile, hatta sözleşmeniz dahi olmasa eğer size aylık bir ücret belirlenmiş ise, ki işe girerken önce bu konuşmayı yaparız, işvereniniz size ödeme yapmak zorundadır.

SGK Yapılandırma Ödeme, 6736 SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK Ödemelerini Sorgulama

SGK Aylık Hesaplama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı