• SGK İşçi Şikayeti Nereye Nasıl Yapılır?

  İşçi şikayetleri hem işçi hem de işveren tarafından yapılabilmektedir. 4857 sayılı olan iş kanununa göre çalışan işçinin işyeri ile sorun yaşaması durumunda şikayet etmesi mümkündür. Buna göre başvurulabilecek hatlar ise:


  • Alo 170: Alo 170 işçilerin işyerini şikayet edebileceği en pratik ve etkili yoldur. Buna göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamında faaliyet gösteren kişilerin bu hattı araması durumunda şikayetler kayıt altına alınmaktadır. Aynı zamanda Alo 170 hattına internet üzerinden de başvurmak mümkündür.
  • BİMER: Başbakanlık iletişim merkezi kapsamında oldukça etkili ve çalışan bir kanaldır. Bimer’e yapılan şikayetler değerlendirilir ve ardından yapılacak diğer adımlar iletilir.

  İşyerimi Nereye Şikayet Edebilirim

  İşyeri şikayet hattı Alo 170 olmaktadır. Buna göre hizmet akdi kapsamında 4857 sayılı iş kanununa göre görev alan ve çalışan işçiler, Alo 170’i arayarak şikayet edebilir. Özellikle işçi ve işveren uyuşmazlıklarında dava açmadan önce öncelikli olarak arabulucuya başvuru yapılması gerekmektedir. Buna göre işten ayrılanların İŞKUR’a şikayet etmesi artık mümkün değildir. Buna göre Alo 170’e başvurmak gerekmektedir. Alo 170 kapsamında alınabilecek olan hizmetler ise:

  • Soru
  • Öneri
  • Eleştiri
  • İhbar
  • Şikayet
  • Başvuru ve talepler

  Alo 170, haftanın yedi günü ve günün 24 saati ulaşılabilir bir şikayet hattı olmaktadır. Bu hatta iletilen tüm şikayetler, uzmanlar tarafından yanıtlanmaktadır. Eğer sorunlar ilk görüşmede sonuçlandırılmamış ise bu noktada Bakanlık, Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Türkiye İş Kurumu’na durum iletilmektedir.

  İşçi Şikayet Dilekçesi Örneği

  İşçi şikayet dilekçe örneği hazırlarken de Alo 170 üzerinden bilgi alınabilir. Şikayet hattını aramak için dilekçe hazırlamaya gerek yoktur. Bunun için öncelikli olarak:

  • Alo 170 aranmalıdır. Bu hat, haftanın 7 günü ve günün 24 saati açıktır.
  • İşçi durumunu bildirdikten sonra alanında uzman kişiler çözüm önerileri sunmaktadır.
  • Eğer telefon görüşmesinde herhangi bir çözüm elde edilememiş ise bu durumda Bakanlık, Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Türkiye İş Kurumu’na durum iletilir.
  • Eğer işçinin dilekçe hazırlaması gerekiyorsa, bu durumda Alo 170 hattı tarafından gerekli bilgiler verilmektedir.

  Dava açılması gereken durumlarda dilekçe hazırlanması gerekebilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SGK Şikayet Dilekçesi

  SGK şikayeti için dilekçe hazırlarken ciddi ve iddia içeren durumlarda mutlaka avukattan danışmanlık almak gerekmektedir. Buna göre dilekçe hazırlanmasına gerek olmayan SGK şikayetleri ise:

  • Sigortasız çalışan eleman ve işyeri bildirme,
  • Gerçek ücret yerine düşük ücretten sigortalı bildirme,
  • İş kazası ve meslek hastalıkları bakımından başvuru yapmak,
  • İşyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Merkez Müdürlüklerine de bu şikayetler yapılabilmektedir.

  Şikayet dilekçesi hazırlamanın gerek olmadığı durumlarda, telefon üzerinden de bilgiler verilmektedir. Dava açılacağı zaman şikayet dilekçesi ilgili mahkemeye iletilebilir. İşçinin iş sözleşmesi devam ediyorsa, çalışmaya devam ederken de şikayetlerini bildirebilir.

  İhbar ve Şikayet Başvuruları Nereye Yapılır?

  İhbar ve şikayet başvurusu yapmak için öncelikli olarak hangi konularda şikayet yapılacağının netleştirilmesi gerekmektedir. Buna göre:

  • İşten ayrılmış olan kişiler, iş akdinin feshedilmesi, işten çıkarılması, ücret alacakları, fazla mesai alacakları, kıdem ve ihbar tazminatları gibi konularda yapılacak olan şikayetler işyerinin bulunduğu yerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine ya da bu müdürlüklere bağlı olan hizmet veren merkezlere yapılabilmektedir.
  • İş sözleşmesi sürerken, iş kapsamında alacakları olan, mobbing gören kişiler çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Grup Başkanlık’larına şikayette bulunmalıdır.
  • Toplu işten çıkartma ya da iş sağlığı ve güvenliği konularında İş Teftiş Grup Başkanlığı’na şikayetler yapılmalıdır.
  • İşsizlik ödenekleri alanındaki konular ise Türkiye İş Kurumu kapsamında Çalışma ve iş Kurumu İl Müdürlüklerine yapılmalıdır.
  • Sigortasız olarak çalıştırılan, düşük ücretten sigortası gösterilen kişiler ise Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Merkez Müdürlüklerine şikayetlerini iletmelidir.

  Alo 170 Çalışma Saatleri

  Alo 170 mesai saatleri haftanın yedi günü ve günün 24 saati olmaktadır. Buna göre çalışan kişiler acil şikayetler ya da olası durumlarda günün her saati ve haftanın her günü Alo 170’i arayarak şikayetlerini dile getirebilmektedir. Alo 170 hattında alanında uzman danışmanlar hizmet vermektedir. Bu uzmanlar, ihbar, şikayet, soru ve görüşlerin yanı sıra başvuru ve talepleri de değerlendirmektedir. Sınırsız iletişim imkanına sahip olan hatlardan biri olan Alo 170, her saat hizmet sunmaktadır. Çağrılar ise uzmanlar tarafından yanıtlanmaktadır. Buna göre ilk görüşmelerin yapılması durumunda talepler gerçekleşmez ise ve çözüm bulunamaz ise bu durumda bilgiler ilgili birimlere gönderilir. Ardından talep sahibi olan kişi ile iletişime geçilir.

  170 Şikayet Ne Zaman Sonuçlanır?

  Alo 170 şikayet sonucu şikayetin içeriğine göre belirlenmektedir. Yapılan şikayetlerin sonuçları merkezin yoğunluğu ve şikayetin içeriğine göre belirlenmektedir. Genel olarak Alo 170 şikayetleri en kısa sürede sonuçlandırılmakta ve kişi bilgilendirilmektedir. Buna göre işçilerin başvuru yapacakları müdürlük ve kurumlar oldukça çeşitli olduğu için iş sözleşmesi sebebiyle meydana gelen sorunlar için de Alo 170, farklı bir merkeze şikayeti yönlendirebilir. Süreçten talepte bulunan kişi haberdar edilmektedir. Buna göre süreç eğer mahkemeye taşınacaksa, sonuç alma daha da gecikebilir.

  Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar Edene Ödül

  Sigortasız işçi ihbarı her vatandaşın yasal görevidir. Kişiler, hak ettikleri paraların altında, sigortasız şekilde kesinlikle çalıştırılamaz. Bunun dışında sigortanın düşük ödenmesi için de maaşlar elden verilemez. Bu gibi durumlarda derhal şikayet edilmesi gerekmektedir. Sigortasız işçi çalıştırmak yasal değildir. Gerekçe ne olursa olsun, işçi bu durumu istese bile sigortasız şekilde işçi çalıştırılmamalıdır. Bu durumda işçiye idari para cezası kesilecektir. Sigortasız çalışan kişilerin ihbar edilmesi durumunda ödül verilmemektedir. Buna göre sigortasız işçi çalıştıranları şikayet edilebileceği yollar ise:

  • Alo 170 aranabilir.
  • Şikayet için Bimer’e durum iletilebilir.
  • Cimer’e durum hakkında dilekçe verilebilir.
  • İşkur’a dilekçe verilebilir.
  • SGK’ya durumu ifade edilen bir dilekçe verilebilir.

  Çalışma ve İş Kurumuna Şikayet

  Çalışma ve iş kurumu şikayet için öncelikli olarak şikayet içeriği hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Hizmet akdi bitmiş olan işçinin, hizmet sözleşmesinin feshi, ücreti, ikramiyesi, prim alacakları, işten çıkarılması gibi durumlarda başvuracağı kurum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri olmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamında şikayet edilebilecek konular ise:

  • Hizmet akdinin haksız yere feshedilmesi halinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şikayette bulunmak gerekmektedir.
  • Ücret ödememelerinde, prim alacaklarında, fazla mesai ücretlerinde ÇSBG’ye şikayette bulunmak gerekmektedir.
  • İkramiye alacakların ödenmemesi konusunda aynı kuruma şikayette bulunulabilir.
  • Kıdem tazminatı alacaklarında da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şikayette bulunabilir.
  • İhbar tazminatı alacaklarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurmak gerekmektedir.
  • İşyerinde mobbing, istismar ya da istifaya zorlama durumlarında ÇSGB’ye başvuru yapılmalıdır.

  Bunun dışında ihbar başvuruları için Bölge Müdürlüklerine ve Teftiş Grup Başkanlıklarına da başvuru yapılabilir. Özellikle işten çıkarılmış olan kişilerin şikayetlerine artık bu kurumlar bakmaktadır.

  SGK DANIŞMA HATTI

  SSK DANIŞMA HATTI

  İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?  tıkla sorunu sor

  SGK İşçi Şikayeti Nereye Nasıl Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. bulent dedi ki:

   ben edırne gıyım ve bırlık konfeksıyonda calısıyorum son donemlerde bızlere cok puısıkolojık yonden baskı yapılıyor işverimde mobıng uygulanmaktadır bızlerı baskı ıle sındırıp ısten cıkıp gıtmemızı ıstıyorlar ve bızım alacagımız kıdem tazmınatımızı almadan gıtmemızı ıstıyorlar
   son gunlerde sacma sapan kurallkar koyuyorlar ıs yerınde kı amacımız ne ne ıcın gelıyoruz neden 100 verım vermıyoruz neden 0 hata ıle calısmıyoruz sırketı neden zarara sokuyoruz bunlar gıbı bu yonetım kararı ımıs 4-5 arkadasımızı ısten cıkardılar mahkemelerı devam edıyor bu konuda geregını yapınız pısıkolojımızı bozdular calısamıyoruz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş kura bu konuda şikayetinizi yapabilirsiniz. ayrıca mobbing konusunda https://www.ssk.biz.tr/mobbing-durumunda-calisanlarin-haklari-nelerdir/ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

  2. Figen dedi ki:

   İş yerindeki ağır çalışma koşullarından dolayı hastalandım rapor sürem bittikten sonra işten ayrıldım çalıştığım günlerin Parasını henüz almadım.İşe 20 Haziran 2018 tarihinde işe başladım iş yeri ayın 5. Inden 5. Ine Maaş veriyor ayın 5 inde bana sadece on günlük para verdiler kalan beş günlük parayı ise işten ayrılırsam eğer vereceklerini söyledikleri halde vermiyorlar Belki çok büyük bir para değil ama benim hakkım. Ne yapmalıyım işi sağlık durumumdan dolayı bıraktım.Fakat en büyük sebeb anlaşmamın dışında başka işler yaptırmaları ve kötü muameleye maruz kalmam dır Lütfen bana yardım edin

  3. Hanife dedi ki:

   Bu konuda sorunu olan herkes, TBMM Dilekçe Komisyonu’na, parti grup başkan vekillerine, millet vekillerine ve ilgili makamlara faks, mektup, e mail yollarından birisi ile sesini duyursun.

   TBMM DİLEKÇE KOMİSYONU BAŞKANLIĞI’NA
   ANKARA

   KONU: Ölüm aylığı bağlanmasında SSK’lılarla BAĞ-KUR’luların eşit duruma getirilmesi hk.

   Eşim, 07.03.2005 tarihinde vefat etti. Sağlığında 936 gün BAĞ-KUR pirimi ödemiştir. Eşimin işe başlama tarihi ile ölüm tarihi arasında 5 yıl, 11 ay, 22 gün bulunmaktadır. Primlerini bu süre içinde ödemiştir.
   Eşi SSK’dan 900 gün prim ödeyen dul ve yetimlere ölüm aylığı bağlanırken; eşi BAĞ-KUR’dan 900 gün prim ödeyenlerin dul ve yetimlerine ölüm aylığı bağlanmaması büyük bir haksızlıktır. Bu uygulama Anayasa’nın 10. Maddesinde yer alan eşitlik ilkesine aykırıdır. Keza, Anayasa’nın 60. Maddesindeki, “Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” biçiminde ortaya konan ilkelere de ters düşmektedir.

   Hakkım olan ölüm aylığının bağlanmasına ilişkin her başvuruma SGK Genel Müdürlüğü ve bağlı kuruluşları:
   5754 Sayılı yasanın 20. Maddesini,
   4956 Sayılı yasanın 21. Maddesini,
   1479 Sayılı yasanın 41. Maddesini,
   506 Sayılı yasayı,
   5510 Sayılı yasayı

   Gerekçe göstererek dilekçelerime olumsuz yanıt vermektedirler.

   Her sorunun çözüm yeri olan yüce meclisimizden ekonomik sıkıntı ve çaresizlik içinde bulunanlardan biri olarak, SSK’lılarla BAĞ-KUR’lular arasındaki dul ve yetimlere ölüm aylığı bağlanmasında görülen eşitsizliğin ortadan kaldırılmasını, bu konunun tbmm gündemine getirilmesini ve yasa teklifi verilmesini en içten dileklerimle talep ediyorum.
   02.11.2018
   imza
   A d r e S : Hanife özdemir Merkez Mah. Milli Egemenlik Sok.
   No:34 Daire No:11
   Erdemli – MERSİN
   Tel:05066465444
   e. Mail:selahattincakir38@hotmail.com.tr

  4. Selahattin dedi ki:

   iyi akşamlar 13.01.2013 -19.09.2019 tarihleri. arsıda çalıştığım işyeriden işten çıkarıldım .ben iş yerimdem 2850tl maaş almaktaydım ama işyeri asgari ücreten bildirmiş sskya bu konuda nayabilirim .şimdiden teşekkürler .

  5. Selahattin dedi ki:

   iyi günler10.09.2018 tarihinde işten çıkarıldım.aynı gün işyeri muhasebesine gidip çıkışımı imzaladım ve kıdem tazminatımı aldım diye imza attım hesabına yatırılır dediler.ama bugüne kadar hesabıma yatırılmadı bu konuda ne yapabilirim.şimdiden teşekkür ederim

  6. Mehmet uğur nayman dedi ki:

   IYI akşamlar….2003 ağustos ise başladım…2012 ‘ye kadar sigortam yattı dendi..yatmamıştı muhasebeci yatırmamış dendi o süreçte sigortaya hastaneye ihtiyacım olmadı.. anlamadim iş yoğunluğundan vakitte yoktu…2012 de yatmamış sigortalarım yatıcam dendi kandırdılar beni ıyi niyet kurbanı kardesim patronum ÇÜNKÜ..2012 isteğe bağlı sigorta yaptırdım baktim odenmiyor cocukda var ihtiyac var.gizliden kendim odedim..isede ihtiyacım var ek işler yaparak odedim sigortamı lakin 2014 NISAN ayında işten cikarildim..bahaneler tabiiki….paramı hâle odecekler artik sizden yardım istiyorum…ne yapabilirim 2019 nisandan sonra 5 sene doluyor…hukuki süresini biliyorum..Tek sorun 2012 de isteğe bağlı sigorta ödemem bir sorun teşkil edermi?teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet zaman aşımı süresi 5 yıl bu süreyi kaçırmayın. Buraya belirttiğiniz gibi bir dilekçe ile önce iş kura sonra da iş mahkemelerine hizmet tespit davası açın. İnternette birçok dilekçe örneği var bunlardan yararlanabilirsiniz. Arzuhalcilere de yazdırmanıza gerek yok.

  Sorunuzu Yazın