ÇSGB

SGK İşçi Şikayeti Nereye Nasıl Yapılır?

İşçi şikayetleri hem işçi hem de işveren tarafından yapılabilmektedir. 4857 sayılı olan iş kanununa göre çalışan işçinin işyeri ile sorun yaşaması durumunda şikayet etmesi mümkündür. Buna göre başvurulabilecek hatlar ise:


 • Alo 170: Alo 170 işçilerin işyerini şikayet edebileceği en pratik ve etkili yoldur. Buna göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamında faaliyet gösteren kişilerin bu hattı araması durumunda şikayetler kayıt altına alınmaktadır. Aynı zamanda Alo 170 hattına internet üzerinden de başvurmak mümkündür.
 • BİMER: Başbakanlık iletişim merkezi kapsamında oldukça etkili ve çalışan bir kanaldır. Bimer’e yapılan şikayetler değerlendirilir ve ardından yapılacak diğer adımlar iletilir.

İşyerimi Nereye Şikayet Edebilirim

İşyeri şikayet hattı Alo 170 olmaktadır. Buna göre hizmet akdi kapsamında 4857 sayılı iş kanununa göre görev alan ve çalışan işçiler, Alo 170’i arayarak şikayet edebilir. Özellikle işçi ve işveren uyuşmazlıklarında dava açmadan önce öncelikli olarak arabulucuya başvuru yapılması gerekmektedir. Buna göre işten ayrılanların İŞKUR’a şikayet etmesi artık mümkün değildir. Buna göre Alo 170’e başvurmak gerekmektedir. Alo 170 kapsamında alınabilecek olan hizmetler ise:

 • Soru
 • Öneri
 • Eleştiri
 • İhbar
 • Şikayet
 • Başvuru ve talepler

Alo 170, haftanın yedi günü ve günün 24 saati ulaşılabilir bir şikayet hattı olmaktadır. Bu hatta iletilen tüm şikayetler, uzmanlar tarafından yanıtlanmaktadır. Eğer sorunlar ilk görüşmede sonuçlandırılmamış ise bu noktada Bakanlık, Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Türkiye İş Kurumu’na durum iletilmektedir.

İşçi Şikayet Dilekçesi Örneği

İşçi şikayet dilekçe örneği hazırlarken de Alo 170 üzerinden bilgi alınabilir. Şikayet hattını aramak için dilekçe hazırlamaya gerek yoktur. Bunun için öncelikli olarak:

 • Alo 170 aranmalıdır. Bu hat, haftanın 7 günü ve günün 24 saati açıktır.
 • İşçi durumunu bildirdikten sonra alanında uzman kişiler çözüm önerileri sunmaktadır.
 • Eğer telefon görüşmesinde herhangi bir çözüm elde edilememiş ise bu durumda Bakanlık, Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Türkiye İş Kurumu’na durum iletilir.
 • Eğer işçinin dilekçe hazırlaması gerekiyorsa, bu durumda Alo 170 hattı tarafından gerekli bilgiler verilmektedir.

Dava açılması gereken durumlarda dilekçe hazırlanması gerekebilir.

SGK Şikayet Dilekçesi

SGK şikayeti için dilekçe hazırlarken ciddi ve iddia içeren durumlarda mutlaka avukattan danışmanlık almak gerekmektedir. Buna göre dilekçe hazırlanmasına gerek olmayan SGK şikayetleri ise:

 • Sigortasız çalışan eleman ve işyeri bildirme,
 • Gerçek ücret yerine düşük ücretten sigortalı bildirme,
 • İş kazası ve meslek hastalıkları bakımından başvuru yapmak,
 • İşyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Merkez Müdürlüklerine de bu şikayetler yapılabilmektedir.

Şikayet dilekçesi hazırlamanın gerek olmadığı durumlarda, telefon üzerinden de bilgiler verilmektedir. Dava açılacağı zaman şikayet dilekçesi ilgili mahkemeye iletilebilir. İşçinin iş sözleşmesi devam ediyorsa, çalışmaya devam ederken de şikayetlerini bildirebilir.

İhbar ve Şikayet Başvuruları Nereye Yapılır?

İhbar ve şikayet başvurusu yapmak için öncelikli olarak hangi konularda şikayet yapılacağının netleştirilmesi gerekmektedir. Buna göre:

 • İşten ayrılmış olan kişiler, iş akdinin feshedilmesi, işten çıkarılması, ücret alacakları, fazla mesai alacakları, kıdem ve ihbar tazminatları gibi konularda yapılacak olan şikayetler işyerinin bulunduğu yerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine ya da bu müdürlüklere bağlı olan hizmet veren merkezlere yapılabilmektedir.
 • İş sözleşmesi sürerken, iş kapsamında alacakları olan, mobbing gören kişiler çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Grup Başkanlık’larına şikayette bulunmalıdır.
 • Toplu işten çıkartma ya da iş sağlığı ve güvenliği konularında İş Teftiş Grup Başkanlığı’na şikayetler yapılmalıdır.
 • İşsizlik ödenekleri alanındaki konular ise Türkiye İş Kurumu kapsamında Çalışma ve iş Kurumu İl Müdürlüklerine yapılmalıdır.
 • Sigortasız olarak çalıştırılan, düşük ücretten sigortası gösterilen kişiler ise Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Merkez Müdürlüklerine şikayetlerini iletmelidir.

Alo 170 Çalışma Saatleri

Alo 170 mesai saatleri haftanın yedi günü ve günün 24 saati olmaktadır. Buna göre çalışan kişiler acil şikayetler ya da olası durumlarda günün her saati ve haftanın her günü Alo 170’i arayarak şikayetlerini dile getirebilmektedir. Alo 170 hattında alanında uzman danışmanlar hizmet vermektedir. Bu uzmanlar, ihbar, şikayet, soru ve görüşlerin yanı sıra başvuru ve talepleri de değerlendirmektedir. Sınırsız iletişim imkanına sahip olan hatlardan biri olan Alo 170, her saat hizmet sunmaktadır. Çağrılar ise uzmanlar tarafından yanıtlanmaktadır. Buna göre ilk görüşmelerin yapılması durumunda talepler gerçekleşmez ise ve çözüm bulunamaz ise bu durumda bilgiler ilgili birimlere gönderilir. Ardından talep sahibi olan kişi ile iletişime geçilir.

170 Şikayet Ne Zaman Sonuçlanır?

Alo 170 şikayet sonucu şikayetin içeriğine göre belirlenmektedir. Yapılan şikayetlerin sonuçları merkezin yoğunluğu ve şikayetin içeriğine göre belirlenmektedir. Genel olarak Alo 170 şikayetleri en kısa sürede sonuçlandırılmakta ve kişi bilgilendirilmektedir. Buna göre işçilerin başvuru yapacakları müdürlük ve kurumlar oldukça çeşitli olduğu için iş sözleşmesi sebebiyle meydana gelen sorunlar için de Alo 170, farklı bir merkeze şikayeti yönlendirebilir. Süreçten talepte bulunan kişi haberdar edilmektedir. Buna göre süreç eğer mahkemeye taşınacaksa, sonuç alma daha da gecikebilir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar Edene Ödül

Sigortasız işçi ihbarı her vatandaşın yasal görevidir. Kişiler, hak ettikleri paraların altında, sigortasız şekilde kesinlikle çalıştırılamaz. Bunun dışında sigortanın düşük ödenmesi için de maaşlar elden verilemez. Bu gibi durumlarda derhal şikayet edilmesi gerekmektedir. Sigortasız işçi çalıştırmak yasal değildir. Gerekçe ne olursa olsun, işçi bu durumu istese bile sigortasız şekilde işçi çalıştırılmamalıdır. Bu durumda işçiye idari para cezası kesilecektir. Sigortasız çalışan kişilerin ihbar edilmesi durumunda ödül verilmemektedir. Buna göre sigortasız işçi çalıştıranları şikayet edilebileceği yollar ise:

 • Alo 170 aranabilir.
 • Şikayet için Bimer’e durum iletilebilir.
 • Cimer’e durum hakkında dilekçe verilebilir.
 • İşkur’a dilekçe verilebilir.
 • SGK’ya durumu ifade edilen bir dilekçe verilebilir.

Çalışma ve İş Kurumuna Şikayet

Çalışma ve iş kurumu şikayet için öncelikli olarak şikayet içeriği hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Hizmet akdi bitmiş olan işçinin, hizmet sözleşmesinin feshi, ücreti, ikramiyesi, prim alacakları, işten çıkarılması gibi durumlarda başvuracağı kurum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri olmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamında şikayet edilebilecek konular ise:

 • Hizmet akdinin haksız yere feshedilmesi halinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şikayette bulunmak gerekmektedir.
 • Ücret ödememelerinde, prim alacaklarında, fazla mesai ücretlerinde ÇSBG’ye şikayette bulunmak gerekmektedir.
 • İkramiye alacakların ödenmemesi konusunda aynı kuruma şikayette bulunulabilir.
 • Kıdem tazminatı alacaklarında da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şikayette bulunabilir.
 • İhbar tazminatı alacaklarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurmak gerekmektedir.
 • İşyerinde mobbing, istismar ya da istifaya zorlama durumlarında ÇSGB’ye başvuru yapılmalıdır.

Bunun dışında ihbar başvuruları için Bölge Müdürlüklerine ve Teftiş Grup Başkanlıklarına da başvuru yapılabilir. Özellikle işten çıkarılmış olan kişilerin şikayetlerine artık bu kurumlar bakmaktadır.

SGK DANIŞMA HATTI

SSK DANIŞMA HATTI

İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

İlgili Makaleler

45 Yorum

 1. merhaba ben 3 ay oncesıne kadar sogutma ısınde çalıstım 1 ay çalıstım sonra çıktım paramı hala alamadım sureklı benı oyalıyor su tarıhte gel bankaya gıtmem lazım vs en son aradıgımda azarlayıp kapattı ve sıgortamıda yapmadı yanına kendı oglunu almıs buyuk ıhtımal sıgortasını yapmamıstır onunda nasıl paramı alabılırım yardımcı olabılırsenız cok sevınırım

  1. Merhaba,

   İş kura şikayette bulunabilirsiniz. Hizmet tespit davası açabilirsiniz.

 2. Merhaba
  Pandemi dönemi sonrası normelleşemeye geçince iş yerinde az kişiyle dönüşümlü olarak çalışmaya başladık yani bi personel haftada 2 yada 3 gün çalışıyordu yıllık izni olan personel izne çıkarıldı bu süreçte böyle bi şey yapılabilirmi?

  1. Merhaba,

   Personel hem kısa çalışma hem de yıllık izne çıkarılamaz. ancak işyeri kısa çalışmadan dönüş yaptı ise veya kısa çalışma da işe hgelmesi gereken günleri izne çıkarttıysa olabilir. İş yeriniz prosüdürüne uydurmuştur.

 3. İyi günler ben bi kreş te çalışıyorum kapalıydı bu ayın 15 inde açılacak maaşımı vermediği için ben devam etmek istemediğimi söyledim paramı verin çıkışımı imzalayayım dedim ama şuan istifemı imzalamamı istiyo para okul açıldıktan sonra diyor ben paramı almadan imza atmak istemiyorum işe de devam etmeyeceğim tutanak turacağını söyledi o zaman bunun için ne yapmalıyım?

  1. Merhaba,

   Tutanak da tutsa. İmza da atsanız sizin maaşınız baki. Bu durum kıdem tazminatınızı etkiler. Eğer 1 yılı aşan bir çalışmanız var ise maaşınızın gecikmesinden dolayı haklı nendenle noter ihtarnamsi ile iş akdinizi fesih ederek kıdem tazminatınızı da talep edebilirsiniz. Kıdem durumunuz yok ise iki durumda da zaten maaşınız ödemek zorunda. 3 gün işe devam etmediğinizde tutanak tutarak işten çıkarma yetkisi var. Ama dediğim gibi iki durumda da maaşınız ödemek zorunda.

 4. Merhaba benim patronum beni kısa çalışma olarak gösterip tam zamanlı çalıştırdı. Devlet bana İŞKUR üzerinden para yatırdı. Ve o parayı benden alıp normal maaşımı yatırdı. Bunun için ne yapmalıyım ? Şikayet mi etmeliyim ?

 5. merhablar 3 aydır bir şirkette çalışmakdayım ancak covid 19 nedeni ile iş yerimiz mart ayında kapatıldı mayıs 10 açıldı 11 pazartesi günü sözlü olarak kovuldum hiç bir hatam olmadan o gün işe devam etmemi söylediler bununüzerine işe devam ettim salı günü izin kullanmamı söylediler. 13 mayıs çarşamba günü işe gittim tekrar kovuldum daha sonrasında gelmemmi soylediler. ssk aradım ve istifa nedeni ile 10 mayas pazar günü çıkartmışlar beni ve ben yazılı olarak istifa vermedim onlar beni çıkarttı. Ne yapabilirim ?

  1. Merhaba,

   Bayramdan sonraki ilk iş gününde noterden ihbar tazminatnızın ödenmesi için ihtarname çekin. Örneklerini internette bulabilirsiniz. Eğer ödeme yapmazlar ise dava açmanız gerekeçek.

 6. Merhaba biz bir markette asgari ücretle 12 saat çalışıp 30 dk mola ile bayramlarda çalışıp herhangi bir mesai almadan agi de dahil almadan çalışıyoruz. Maaşimiza zam veya mesaileri istediğimizde bizim iş protokolü böyle çalışma saatimiz 12 saat maaş asgari ücret diyip duruyorlar biz vermiyoruz siz çalışıyorsunuz diyor siz kendi rizanızla çalışıyorsunuz diyorlar gerçekten biz asgari ücret ile çalışanlar 12 saat mesaisiz veya zamsız çalışabilir veya caliştirabilirmi SGK kurumu uyarı amaçlı işyerine gelinmesi için ne yapmalı veya biz ne yapmalıyız

  1. Merhaba,

   Mesai dahil en fazla 11 saat çalıştırılabilirsiniz. Bölgenizde bulunan işkura şikayette bulunabilirsiniz. Alo 170 dende şikayette bulunabilirsiniz.

 7. Merhabalar
  Calistigim sirket beni Mayis ayinda calistirdi sonra bana ucretsiz izne yolladiklarini soylediler ve benden ayinin sonuna kadar calismaya devam etmemi istediler,sozde bana hem calistigim gunlerin ucretini odeyecekler hemde ucretsiz izne ciktigim gunlerin ucretini devletten alacagim
  Mayis ayi bitti ve bana 100 lira gonderdiler o da benim yaptigim bir satisin primi,ne maasimi alamadim ne de kisa calisma odenginin alamadim sozde devletten onay gelmedi diye,,,,hakkimi yemek istiyorlar ve ne yapacagimi bilemiyorum.
  ne yapmaliyim?
  tesekkurler

  1. Merhaba,

   “İşverenler, ücretsiz izne ayrılan işçilerimize ilişkin bildirimlerini, SGK’nın https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresi üzerinden Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı’nı seçerek 30 Nisandan itibaren yapabilirler. Bu şartlarda size maaş yatar. İşkur üzerinden takip edebilirsniz.

 8. Merhaba benim sorum 9 aydır inşaat işinde çalışmaktayım
  İşe girişte asgari ücret üzerinden sözleşme imzaladık
  Lakin yevmiyeli çalışıyorum
  Ne pazarımız var ne resmi tatiller
  Ama maaş bodrosuna bunları veriyoruz diye yansitilip imzalatiliyor yetmez gibi bide maaş bodrosuna hafta sonu tatili resmi tatil hepsini aldık diye yazdırıp imzalatiliyor imzalamazsak işten çıkarma tehdidi uyguluyor lar bunu imzalamazsak isten çıkara bilirlermi

  1. Merhaba,

   Yazarsanız da yazmazsanız da işten çıkartabilirler. ancak siz sonrasında ödenmeyen mesai ve tatil günlerinin ücretlerini dava yolu ile talep edebilirsiniz.

 9. Annem özel bir market şirketinde aşçılık yapıyor. Devletin çıkarttığı yasaklarda(dışarı çıkma yasağı olan günler)herkes gibi işe gitmedi. İşe ilk girerken anlaşılan para asgari ücretin üstündeydi. Bugün yapılanlara göre annem 2600 TL alması gerekirken şuan maaşını asgari ücretten yatırılmış ve üstüne yasakdan dolayı gitmediği için yıllık izninden 4 gün kesilmiş maaşını da asgari ücretten gösteriyorlar. Annem sorduğun da ise senin maaşın hep böyleydi demişler annem çalışan arkadaşlara sorduğunda yaklaşık 30 kişi aynı durumdan şikayet ediyormuş. Kimse böyle bi zaman da işsiz kalmak istemediğinden şikayet edemiyor. Annem diğerleri gibi hakkını istiyor ama vermiyorlar. Ayrıca bu şirketin yaptığı tek suç da bu değil. Dışarı çıkma yasağı getirildiğinde marketlerin çalışma süresi kısıtlıydı ve kapanış saatleri 20:00dı annemi saat 22:00 kadar bir hafta çalıştırdılar ve mesai ücreti vermediler. Bunu diğer arkadaşlara da yaptılar. Şimdi ise saat 21:00 da kepenkleri indirip içeride adam çalıştırıyorlar. Annem ve çalışan arkadaşlar ne yapmalı? Hakkları ne olacak? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Sokağa çıkma yasaklarında zorunlu sebep olduğundan yıllık izinden düşülmesi yanlış. 20:00 dan sonra çalıştırılması haftalık 45 saati geçmiyor ise mesai olmaz. Yasak dışarı satış yapılmaması ile ilgili. İçeride normal mesai saatlerini doldurmalarında bir hukuksuzluk yok. Pandemi sebep gösterilerek maaşlarda düşürülme yapılamaz. Yapılacak şey işkura şikyet etmek olur. Bu da maalesef yine çalışamnlara yansıyabilir. Mevcut durumda ücretsiz izne çıkartılabilme hakları da var. Bu dönem geçici bir süreç işsizliğin tavan yapmış olduğu şu dönemde sabırlı davranmakta fayda var. birçok çalışan şu an kısa çalışma ödeneği veya ücretsiz izin nedeni ile normal maaşlarının altında maaş almakta. Yine de karar sizin.

 10. Merhaba benim çalıştığım şirket taseron yani altisveren çalıştığımız yer koronavirus sebebiyle altisveren ile sözleşmeyi feshetti altisveren de bize tazminatlarınızı vereceğiz dedi ve vermedi şimdide başka bir iş ayarlamışlar bizi çağırıyorlar biz bu işi kabul etmeyip gitmezsek tazminat alma hakkımız varmıdır?

  1. Merhaba,

   İşten çıkışınızı yaptı ise tazminatlarınız ödemek zorunda. İsterseniz işe başlamadan tazminatı talep edebilirsiniz. Ödemez ise dava yoluna gidebilirsiniz.

 11. 11.11.2019 tarihin de güzellik salonun da işe başladım 7 gün deneme süreci 2000₺ maaş ve sigorta olacağını söylediler deneme sürecimiz bitikten sonra 10 gün deneme süreci olarak gösterip maşımı eksik ödediler 1200₺ para aldım sigortam 7.günden sonra başlayacaktı başlamadı 30.11.2019 tarihin de 85.28₺ olarak girişim yapıldı tam sigortam 30.12.2019 tarihin de 1 ay olarak yattı
  01.01.2020 tarihin de asgeri ücrette zam geldi 2.324₺ oldu ama bize hiç bir açıklama yapılmadan 2000₺ çalışmayacak devam ettirdiler 06.04.2020 tarihin de 1.400₺ olarak banka hesabımıza maşımızı yatırdılar işe başladığım günden beri hep elden maaş aldım normal şartlar da pazar günü kapalı olduğumuz halde pazar günleri bile iş yerini açıp hizmet verdik mesai saatlerimizden fazla çalıştık ve pirim almadık maşlarımızı eksik aldık çalışma saatlerimizden daha fazla çalıştırıldık 21.03.2020 tarihin de güzellik salonları ve berberlere yasak geldiği zaman yasak süreci uzarsa bizi ücretsiz izne çıkartacağını ve sigortamızı keseceğini söylediler skısa çalışma ödeneği için başvuru yaptıklarını söylediler ama bizim adımıza herhangi bir başvuru yapılmadığını e devlet üzerinden görüntüledik
  29.04.2020 tarihinde şirket grubundan mesaj attıp temizlik yapmamız için iş yerine çağırdı gelecek durum da olmadığımızı söyleyince bizi işten çıkarttığını söyledi corona virüs salgını nedeni ile İşçi çıkartmak yasak olduğu halde işten çıkarıldık bu durumdan şikayetçiyim gereğinin yapılmasını arz ederim.

 12. Çalıştığım işyerinde bordro vermiyorlar banka yolu ile parça parça maaş alıyoruz, birde bes kesintilerimizi vermediler sürekli oyalıyorlar ne yapabiliriz..

  1. Merhaba,

   Bes kesintileri adınız sigorta firmalarına yatırılmaktadır. İşkura şikayette bulunabilirsiniz.

 13. Merhaba işyerimiz virüsten dolayı kısa çalışma ödeneği alıp butun işçileri tam gün çalıştırıyor.yani devletten hem para alıp hemde işçileri calıştırıyor.kimse işini kaybetmemek için şikeyet etmiyor.konu hakkında isim vermeden şikayet edebileceğimiz bir numara varmı

  1. Merhaba,

   İşkur müdürlüklerine veya Alo 170 e şikayette bulunabilirsiniz.

 14. Merhabalar salgın nedeni ile şirketimiz çalışamaz oldu ve benim kısa calışma ödeneğinden faydalanabilmem için işveren konustum fakat bunun yapılamayacağını söyledi. Ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  1. Merhaba,

   İşverenin talebi ile bu başvurular yapılabilmektedir. Şartlarınız mı uymuyor. Neden başvurmuyorlar ?

 15. İyi günler eşim özel bir firma da günde 12 saat çalışıyor.. sabah 09:00 akşam 21:00 saatleri arasında corona virüsü nedeniyle sabah 07:00 ye geri çekildi başlama saati 2 hafta böyle çalıştılar ve mesai ücreti verilmedi, verilmeyecekmiş iş yeri sahibi işten çıkartmadığıma dua etsinler gibi durum sergilemiş bunun için ne yapabiliriz..teşekkürler

  1. Merhaba,

   Mesai ücretlerinin ödenmemesinden dolayı İş kur a şikayette bulunabilir. Ayrıca eğer işten çıkmak istiyor ise kıdem tazminatı alabilmek için mesai ücretlerinin belirtilmemesi ve ödenmemesi nedeni ile iş akdini fesih ettiğini noter aracılığı ile bildirmesi gerekir. Ancak siz bilirsiniz ama şuan iş kaybetmek en az 6 ay işsiz kalması demek. Piyasa şartları düzeldiğinde işlem yapması daha iyi olacak gibi gözüküyor.

 16. Merhaba bir çağrı merkezinde 4 ay 22 gün çalıştım ülkedeki en son sağlık olayları sebebiyle istifa ettim. 14 günlük ihbar süremi çalışmak istemedim tazminatını maaşımdan düştüler. Yalnız bu tazminat bana cok yuklu geldi 2 hafta ihbar süresi icin 1715 tl gibi bir rakam odedim bunu söylediğinde bizim hesaplama bu şekilde dediler benim hesaplarima gore max. 1200 tl olması gerekiyo ne yapmalıyım yardım edebilirmisiniz?

  1. Merhaba,

   İhbar tazminatı brüt maaştan vergi ve damga vergisi düşülerek hesaplanır. Siz net maaşınıza göre hesaplamış olabilirsiniz.

 17. Merhabalar benim esim hava limaninda calisiyordu 4.5 yildir bir hafta once tazminatsiz isten cikartildi issizlik maasi da verilmedi sirketi 29 maddeyi bahane ederek vermemis ne yapabiliriz

  1. Merhaba,

   Dava açmanız gerekiyor. Ancak bu yolla ilerleyebilirsiniz. İşveren bu durumu ispat etmek zorunda. Ayrıca işe iade davası da açabilirsiniz. Bir iş hukuku avukatı ile görüşmenizde fayda var.

 18. çalıştığımız iş yeri, devir yapacağı için bize tazminat vereceğini söyledi. ASgari ücret ile çalışıyorum internette hesaplama sitelerinde hesapladığımda bana 7bin küsür tazminat vermeleri gerekirken onların bize imzalattığı kağıtta 5bin küsür yazıyordu. DEvir işlemleri gerçekleştikten sonra da sadece içeri de kalan maaşlarımızı yatırdılar ki bize hesabı kapatacaklarını söylemişlerdi. Şimdi de 2 haftadır bugün yarın diye diye oyalıyorlar. En son yurtdışından para gelecek ne zaman gelirse o zaman öderiz demişler (yalan yani oyalamaya devam) bizim tazminatın üzerine yatacaklar. Bunun için ne yapmalıyım? Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba,

   Öncelikle İşkur müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz. Çözüm olmaz ise dava açmanız gerekecek.

 19. ben edırne gıyım ve bırlık konfeksıyonda calısıyorum son donemlerde bızlere cok puısıkolojık yonden baskı yapılıyor işverimde mobıng uygulanmaktadır bızlerı baskı ıle sındırıp ısten cıkıp gıtmemızı ıstıyorlar ve bızım alacagımız kıdem tazmınatımızı almadan gıtmemızı ıstıyorlar
  son gunlerde sacma sapan kurallkar koyuyorlar ıs yerınde kı amacımız ne ne ıcın gelıyoruz neden 100 verım vermıyoruz neden 0 hata ıle calısmıyoruz sırketı neden zarara sokuyoruz bunlar gıbı bu yonetım kararı ımıs 4-5 arkadasımızı ısten cıkardılar mahkemelerı devam edıyor bu konuda geregını yapınız pısıkolojımızı bozdular calısamıyoruz

 20. Hastaydım işe gidemedim yıllïk izin yazın işe gelemiyorum dedim 3 gün gelmedi denilip çıkışım verildi hiç bir hakkın yok denilip iş sözleşmem feshedildi ney yapabilirim

 21. İş yerindeki ağır çalışma koşullarından dolayı hastalandım rapor sürem bittikten sonra işten ayrıldım çalıştığım günlerin Parasını henüz almadım.İşe 20 Haziran 2018 tarihinde işe başladım iş yeri ayın 5. Inden 5. Ine Maaş veriyor ayın 5 inde bana sadece on günlük para verdiler kalan beş günlük parayı ise işten ayrılırsam eğer vereceklerini söyledikleri halde vermiyorlar Belki çok büyük bir para değil ama benim hakkım. Ne yapmalıyım işi sağlık durumumdan dolayı bıraktım.Fakat en büyük sebeb anlaşmamın dışında başka işler yaptırmaları ve kötü muameleye maruz kalmam dır Lütfen bana yardım edin

 22. Bu konuda sorunu olan herkes, TBMM Dilekçe Komisyonu’na, parti grup başkan vekillerine, millet vekillerine ve ilgili makamlara faks, mektup, e mail yollarından birisi ile sesini duyursun.

  TBMM DİLEKÇE KOMİSYONU BAŞKANLIĞI’NA
  ANKARA

  KONU: Ölüm aylığı bağlanmasında SSK’lılarla BAĞ-KUR’luların eşit duruma getirilmesi hk.

  Eşim, 07.03.2005 tarihinde vefat etti. Sağlığında 936 gün BAĞ-KUR pirimi ödemiştir. Eşimin işe başlama tarihi ile ölüm tarihi arasında 5 yıl, 11 ay, 22 gün bulunmaktadır. Primlerini bu süre içinde ödemiştir.
  Eşi SSK’dan 900 gün prim ödeyen dul ve yetimlere ölüm aylığı bağlanırken; eşi BAĞ-KUR’dan 900 gün prim ödeyenlerin dul ve yetimlerine ölüm aylığı bağlanmaması büyük bir haksızlıktır. Bu uygulama Anayasa’nın 10. Maddesinde yer alan eşitlik ilkesine aykırıdır. Keza, Anayasa’nın 60. Maddesindeki, “Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” biçiminde ortaya konan ilkelere de ters düşmektedir.

  Hakkım olan ölüm aylığının bağlanmasına ilişkin her başvuruma SGK Genel Müdürlüğü ve bağlı kuruluşları:
  5754 Sayılı yasanın 20. Maddesini,
  4956 Sayılı yasanın 21. Maddesini,
  1479 Sayılı yasanın 41. Maddesini,
  506 Sayılı yasayı,
  5510 Sayılı yasayı

  Gerekçe göstererek dilekçelerime olumsuz yanıt vermektedirler.

  Her sorunun çözüm yeri olan yüce meclisimizden ekonomik sıkıntı ve çaresizlik içinde bulunanlardan biri olarak, SSK’lılarla BAĞ-KUR’lular arasındaki dul ve yetimlere ölüm aylığı bağlanmasında görülen eşitsizliğin ortadan kaldırılmasını, bu konunun tbmm gündemine getirilmesini ve yasa teklifi verilmesini en içten dileklerimle talep ediyorum.
  02.11.2018
  imza
  A d r e S : Hanife özdemir Merkez Mah. Milli Egemenlik Sok.
  No:34 Daire No:11
  Erdemli – MERSİN
  Tel:05066465444
  e. Mail:selahattincakir38@hotmail.com.tr

 23. iyi akşamlar 13.01.2013 -19.09.2019 tarihleri. arsıda çalıştığım işyeriden işten çıkarıldım .ben iş yerimdem 2850tl maaş almaktaydım ama işyeri asgari ücreten bildirmiş sskya bu konuda nayabilirim .şimdiden teşekkürler .

 24. iyi günler10.09.2018 tarihinde işten çıkarıldım.aynı gün işyeri muhasebesine gidip çıkışımı imzaladım ve kıdem tazminatımı aldım diye imza attım hesabına yatırılır dediler.ama bugüne kadar hesabıma yatırılmadı bu konuda ne yapabilirim.şimdiden teşekkür ederim

 25. IYI akşamlar….2003 ağustos ise başladım…2012 ‘ye kadar sigortam yattı dendi..yatmamıştı muhasebeci yatırmamış dendi o süreçte sigortaya hastaneye ihtiyacım olmadı.. anlamadim iş yoğunluğundan vakitte yoktu…2012 de yatmamış sigortalarım yatıcam dendi kandırdılar beni ıyi niyet kurbanı kardesim patronum ÇÜNKÜ..2012 isteğe bağlı sigorta yaptırdım baktim odenmiyor cocukda var ihtiyac var.gizliden kendim odedim..isede ihtiyacım var ek işler yaparak odedim sigortamı lakin 2014 NISAN ayında işten cikarildim..bahaneler tabiiki….paramı hâle odecekler artik sizden yardım istiyorum…ne yapabilirim 2019 nisandan sonra 5 sene doluyor…hukuki süresini biliyorum..Tek sorun 2012 de isteğe bağlı sigorta ödemem bir sorun teşkil edermi?teşekkürler..

  1. Merhaba,

   Evet zaman aşımı süresi 5 yıl bu süreyi kaçırmayın. Buraya belirttiğiniz gibi bir dilekçe ile önce iş kura sonra da iş mahkemelerine hizmet tespit davası açın. İnternette birçok dilekçe örneği var bunlardan yararlanabilirsiniz. Arzuhalcilere de yazdırmanıza gerek yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı