emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Pandemi Döneminde Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Pandemi Döneminde Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Koronavirüs salgını yüzünden özellikle ekonomi büyük kayıplar yaşarken, bu durumdan en çok etkilenen kesimin başında ise esnaf ve sanatkarlar geliyor. Bu durumda yeni iş yeri açmak ya da mevcut borçların ödenmesi için esnaf kefalet kredisi başvuruları önem taşıyor.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nedir?

Esnaf Kefalet kredisi çekmek için öncelikle bir kooperatife üye olunması gerekmektedir. Üye olmak hem bankaya başvuru yapmak hem de bankanın daha üst bir muhatap bulabilmesi için önemli olmaktadır.

[highlight color=”red”]Kooperatife üye olmak için ise gerekenler;[/highlight]

  • Esnaf olmak; bu aşamada iş yapılacak dükkanın tutulması, muhasebeci ile anlaşma sağlanmış, vergi levhasının alınmış olması gerekiyor. Eğer henüz yapılacak ticari faaliyet planlama aşamasındaysa, kooperatif üyeliği pek kabul edilmemektedir.
  • Gereken başvuru belgelerinin eksiksiz şekilde tamamlanarak teslim edilmesi,
  • Başka bir kooperatife kayıt olmamak gerekmektedir.

Bu şartların sağlanması halinde kooperatife üyelik tamamlanacaktır. Kooperatif üyeliği, belirtildiği gibi Halkbank’a yapılacak kredi başvurularında oldukça etkili olmaktadır. Halkbank verdiği destekler ve düşük faiz oranları ile esnaf kredisi çekmek isteyenler için başvuru adresi olmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Çekilir?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Halkbank, esnaf kefalet kredisi başvuruları kapsamında daha kolaylaştırıcı uygulamalara geçmiştir. Buna göre öncelikle kredi öncesinde TESKOMB internet sayfasından başvuru yapmak gerekiyor. Bu sayfada çekilecek kredi miktarı, başvuru tarihi ve aylık ya da 3 aylık ödemelerin hangi şekilde gerçekleşeceğinin bildirilmesi gerekiyor.

Ekrana girildiğinde ödeme tablosu otomatik olarak belirlenmektedir. Bunun yanında Halkbank, başvuru yapanlar için diğer ek belgeleri de talep edebiliyor. İlk aşamada başvuru alınıyor ve incelemeye koyuluyor. Gerekli belgelerin tamamlanması, istihbarat süreci ve kredinin onaylanarak hesaba yatırılması ile şartlar tamamlanıyor.

Esnaf kefalet kredisi çekmek için kooperatif desteği bu noktada kendisini gösteriyor. Kooperatif kefil talep edilmesi halinde kendisini ya da kendi üyelerini kefil göstererek kredinin onaylanmasını sağlıyor. Ancak bu durumun kooperatif içinde bilinen ve tanınan üyelere karşılık oluştuğunu hatırlatmak gerekmektedir. Esnaf kredisi çekmek için bir diğer nokta da kredi çekmenin limiti olmamasıdır. Yaygın bilinen yanlış kanının aksine esnaf kredisi çekmek için herhangi bir sınırlama yoktur. Sadece esnaf kredisi alırken KBB notu ve aylık gelir – ödeme tablosu önem taşımaktadır.

Esnaf Kefaletten Kimler Yararlanabilir?

Esnaf kefalet kredisi belirtilen şartların taşınması halinde çekilebilmektedir. Ancak bu krediden faydalanmak için belirli meslek kolları bulunmaktadır. Buna göre; Ağaç işleri, Eğlence, dinlenme, organizasyon, Elektrik, elektronik, bilgisayar, Tarım, Giyim, deri ürün, ev tekstili, dokuma, Hediyelik eşya, eğitim, basım, fotoğraf, çeşitli mallar, Kuaför, berber, temizlik, spor, kozmetik, sağlık, Metal, otomotiv, makine, Ulaştırma hizmetleri, Yapı sanatları alanlarında faaliyet gösteren kimseler esnaf kefalet kredisine başvuru yapabilmektedirler.

Kredi taksitlerinin ödenmesi de koronavirüs tedbirleri kapsamında 1 ay ile 3 ay arasında ödenme imkânı ile sunuluyor. Ödeme planı krediyi çeken başvuru sahibinin talebine göre belirlenmektedir. Eski yöntemde vade süresi arttıkça faiz oranı da toplam ödenecek tutarı yükseltmesine karşılık, salgın tedbirleri kapsamında 3 aylık ödeme imkânı düşük faiz oranları ile imkân yaratılmaktadır. Aynı zamanda yakın zamanda yapılan açıklamaya göre yine salgın tedbirleri kapsamında esnafın kooperatifler aracılığıyla daha önceden kullanmış oldukları kredilere yönelik olarak da yapılandırma imkânı sağlandı. Buna göre Temmuz 2020 tarihinden itibaren kredi borcu takibe düşmüş olan esnaf ve sanatkarların kredi kefalet kooperatifine yazılı olarak başvurmaları halinde borçlarının yeniden yapılandırılması ve uygun oranlar ile borçlarını ödemeleri imkânı sağlandı. Borç yapılandırılması ve aylık ödenmesi gereken tutarlar ise toplam meblağa göre değişkenlik gösteriyor.

Borçlarını Kapatmak İsteyenlere Borç Kredisi Veren Bankalar

Acil Paraya İhtiyacı Olanlar İçin Anında Kredi Veren Bankalar

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.