Banka Kredileri

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları 2024 Faiz Oranları

Esnaf kefalet kredisi, esnaf ve sanatkârlara Halk Bankası aracılığıyla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) tarafından verilen bir kredi türüdür.

Esnaf kefalet kredisi almak isteyenlerin belirli şartları taşımaları ve gerekli evrakları tamamlamaları gerekmektedir. 2024 esnaf kefalet kredisi şartları, faiz oranları, üst limiti, başvuru yöntemi ve diğer detaylar hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin.

ESNAF KEFALET KREDİSİ NEDİR?

Esnaf kefalet kredisi, esnaf ve sanatkarların işletme sermayesi, makine, ekipman, araç, iş yeri alımı, tadilat, modernizasyon gibi ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılabilmektedir. Uygun faiz oranları, uzun vadeler, düşük masraflar ve kolay ödeme koşulları ile esnaf ve sanatkârlara avantajlar sağlamaktadır.

Esnaf kefalet kredisi, esnaf ve sanatkârların işlerini geliştirmelerine, rekabet güçlerini artırmalarına, istihdam yaratmalarına ve ekonomiye katkıda bulunmalarına yardımcı olmaktadır.

Two columns
Vertical
Horizontal
Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama
Özet
Name Total
"{{getWooProductName}}" has been added to your cart
Have a promocode?
Promocode Hide Show

ESNAF KEFALET KREDİSİ KİMLERE VERİLİR?

Esnaf kefalet kredisi, esnaf ve sanatkârlara verilmektedir. Esnaf ve sanatkârlar, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu’na göre tanımlanan ve Esnaf ve Sanatkârlar Siciline kayıtlı olan kişilerdir.

Esnaf ve sanatkârlar, kendi hesabına ve sorumluluğuna bağımsız çalışan, sanat ve ticaret erbabı sayılmayan, küçük ölçekli işletmeleri yöneten ve mesleki faaliyetlerini icra eden kişilerdir. Esnaf ve sanatkârlar, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’ne (ESKKK) üye olmaları ve aidatlarını düzenli olarak ödemeleri gerekmektedir.

ESNAF KEFALET KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?

Esnaf kefalet kredisi almak isteyenlerin belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Esnaf kefalet kredisi şartları şöyledir:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 2. 18 yaşından büyük olmak.
 3. Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olmak.
 4. Esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatifine üye olmak.
 5. Kredi notunun yeterli seviyede olması.
 6. Kredi talep ettiği iş kolunda en az 6 ay faaliyet göstermiş olması.
 7. Vergi mükellefi olması.
 8. Kredi talep ettiği iş kolunda SGK’ya kayıtlı olması.
 9. Herhangi bir icra, iflas veya konkordato sürecinde olmaması.
 10. Kara liste, kırmızı kalem veya protesto kaydı bulunmaması.
 11. BAĞKUR borcu bulunmaması.
 12. Vergi borcu bulunmaması.
 13. SGK borcu bulunmaması.
 14. ESKKK borcu bulunmaması

Kredi Puanı Sorgulama : https://www.ssk.biz.tr/kredi-puani-sorgulama/

NOT: Esnaf kefalet kredisi almak isteyenlerin kredi talep ettikleri iş kolunda faaliyet gösterdiklerine dair belgeleri de sunmaları gerekmektedir. Bu belgeler iş yeri ruhsatı, iş yeri kira sözleşmesi, iş yeri tapu senedi, iş yeri faturaları, iş yeri vergi levhası, iş yeri SGK bildirgesi gibi belgelerdir.

ESNAF KEFALET KREDİSİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Başvuru formu
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 3. İkametgâh belgesi
 4. Esnaf ve sanatkâr sicil kaydı
 5. Esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatifi üyelik belgesi
 6. Kredi talep edilen iş koluna ait belgeler (iş yeri ruhsatı, iş yeri kira sözleşmesi, iş yeri tapu senedi, iş yeri faturaları, iş yeri vergi levhası, iş yeri SGK bildirgesi vb.)
 7. Gelir belgesi (vergi beyannamesi, mali bilanço, gelir tablosu, banka hesap hareketleri vb.)
 8. Kefalet edecek kişilerin nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgâh belgesi ve gelir belgesi
 9. İpotek gösterilecek taşınmazın tapu fotokopisi, emlak vergisi beyannamesi ve değerleme raporu

NOT: Esnaf kefalet kredisi almak isteyenlerden ek belgeler de istenebilir. İstenen belgeler, kredi talep edilen iş koluna, kredi miktarına, kredi vadesine, kredi türüne ve kredi koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

ESNAF KEFALET KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Esnaf kefalet kredisi başvurusu, Halk Bankası şubeleri veya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) aracılığıyla yapılabilir.

Esnaf kefalet kredisi başvurusu yapmak için öncelikle gerekli evrakları tamamlamak ve başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. Başvuru formu, Halk Bankası veya ESKKK internet sitelerinden indirilebilir veya şubelerden temin edilebilir.

Başvuru formu ve gerekli evraklar, Halk Bankası şubesine veya ESKKK’ye teslim edilmelidir.

ESNAF KEFALET KREDİSİ 2024 FAİZ ORANLARI NE KADAR?

2024 esnaf kefalet kredisi faiz oranları şu şekildedir:

 • İşletme sermayesi kredisi için %12,
 • Makine, ekipman, araç, iş yeri alımı, tadilat, modernizasyon kredisi için %10,
 • KOSGEB destekli krediler için %0.

UYARI: Faiz oranları, Halk Bankası ve ESKKK’nin belirlediği kredi koşullarına, kredi türüne, kredi vadesine ve kredi miktarına göre değişiklik gösterebilir.

ESNAF KEFALET KREDİSİ ÜST LİMİTİ NE KADAR?

Esnaf kefalet kredisi üst limiti, esnaf ve sanatkârların kredi talep ettikleri iş koluna, kredi türüne, kredi vadesine ve kredi koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

Üst limitler şu şekildedir:

 • İşletme sermayesi kredisi için 300.000 TL,
 • Makine, ekipman, araç, iş yeri alımı, tadilat, modernizasyon kredisi için 500.000 TL,
 • KOSGEB destekli krediler için 300.000 TL.

BAĞKUR BORCU OLAN ESNAF KEFALET KREDİSİ ÇEKEBİLİR Mİ?

BAĞKUR borcu olan esnaf kefalet kredisi çekemez. Esnaf kefalet kredisi almak isteyenlerin herhangi bir BAĞKUR borcu bulunmaması gerekmektedir.

BAĞKUR borcu olan esnaf ve sanatkârlar, BAĞKUR borçlarını ödemek için Halk Bankası’ndan yapılandırma kredisi alabilirler.

Yapılandırma kredisi, BAĞKUR borçlarını taksitlendirmek ve faiz indiriminden yararlanmak için verilen bir kredi türüdür. Yapılandırma kredisi almak için BAĞKUR borcu olan esnaf ve sanatkârların Halk Bankası şubelerine başvurması gerekmektedir.

ESNAF KEFALET KREDİSİ ONAYLANDIKTAN SONRA NE YAPILIR?

Esnaf kefalet kredisi onaylandıktan sonra esnaf ve sanatkârlar, kredi miktarları Halk Bankası hesaplarına yatırılır. Kredi miktarını alan esnaf ve sanatkârlar, kredi koşullarına uygun olarak kredi taksitlerini ödemekle yükümlüdür. Kredi taksitleri, Halk Bankası şubeleri, ATM’ler, internet bankacılığı, mobil bankacılık, PTT şubeleri veya otomatik ödeme talimatı ile ödenebilir.

NOT: Kredi taksitlerinin düzenli olarak ödenmesi, esnaf ve sanatkârların kredi notunu yükseltir ve ileride kredi kullanma imkânını artırır.

ESNAF KEFALET KREDİSİ HERKESE VERİLİR Mİ?

Esnaf kefalet kredisi herkese verilmez. Esnaf kefalet kredisi almak isteyenlerin belirli şartları taşımaları ve gerekli evrakları tamamlamaları gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz koşulları taşıyanlar esnaf kefalet kredisi için başvuruda bulunabilir.

ESNAF KEFALET KREDİSİ ÖDENMEZSE NE OLUR?

Esnaf kefalet kredisi ödenmezse esnaf ve sanatkârlar ciddi yaptırımlarla karşılaşabilirler. Esnaf kefalet kredisi ödenmediği takdirde Halk Bankası ve ESKKK, esnaf ve sanatkârlara ihtarname gönderir ve borçlarını ödemeleri için bir süre tanır.

Bu süre içinde borçlarını ödemeyen esnaf ve sanatkârlar;

 • Kredi faiz oranlarında artış,
 • Gecikme faizi,
 • Gecikme zammı,
 • İcra takibi,
 • Haciz işlemi,
 • Kredi notu düşüşü, Kredi kullanma imkânının kaybı,
 • ESKKK üyeliğinin iptali,
 • Vergi dairesine bildirim,
 • SGK’ya bildirim gibi yaptırımlarla karşılaşabilirler.

Uygulanacak yaptırımlar, esnaf ve sanatkârların işlerini ve mali durumlarını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle esnaf kefalet kredisi alanların, kredi taksitlerini düzenli olarak ödemeleri önemlidir.

Esnaf kefalet kredisinde çekilecek miktarın belirlenmesinde ödeme gücüne dikkat edilmesi gerekir. Ödemekte zorlanılacak miktarlarda kredi kullanmak iş hayatınızı riske sokabilir. Esnaf kefalet kredisi için 1-3-6 ay gibi ödeme periyodları bulunur. Bu periyodlardan uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi 2024 faiz oranları, şartları, evrakları gibi detayları size aktardık. Soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Shares:

30 Yorumlar

 • Tugay BULUT
  05.12.2023

  SON DAKİKA…
  Esnaf kredi faiz oranı 2.40 çıkarıldı üst limit 525.000 olarak güncellendi SSK olanlara kredi verilmiyor.Gün geçtikçe daha kötüye gidiyor zorlaştırıyorlar çünkü para yok.

  Cevapla
 • Rabia Şimşek
  09.09.2023

  Merhaba ben 30 yıllık esnafım. İl değiştirdiğim için oda kaydımı taşındığım ile aldım. Yeni ilde oda kaydım 4 aylık ancak benim esnaf sanatkarlarda taşınmadan önce 10yılı geçkin bir oda kaydım bulunuyor. Bulunduğum ilden kredi talep etmek için bu bir sorun oluşturur mu ?

  Cevapla
 • Sevilay Yılmaz
  03.09.2023

  Yaklaşık 6 aydır İstanbul Küçükköy esnaf ve Sanatkarlar odasından kredi almaya çalışıyorum dairemi hipotek ettiler ve bir kefil getirdim sürekli beni erteleyip para gelmiyor dendi Bakırköy sanatkarlar odasına gittim size bu güne kadar krediyi vermeme gibi bir durumları söz konusu olamaz dendi. Ve geçen gün arayıp bu son gün bu kayıtları ve parayı yatırmanız gerekiyor dendi onu da yatırdım ve kanun çıktı ve krediniz 6 ay sonrasına ertelendi diyip sürekli bizi safsalayıp oyalayıp gönderiyorlar bir çözüme ihtiyacımız var

  Cevapla
 • Lame
  25.07.2023

  Merhaba benim kayinbabam taksicilik yapıyordu ve emeklide ama şuan çalışamıyor evde rahatsız taksi kirada ev almak için bu krediden yararlanmak istiyoruz yararlanabilirsiniz ve ne yol izlemeliyim teşekkürler

  Cevapla
 • Mehmet
  11.07.2023

  Merhabalar. Benim işletmem 7 aydır faaliyette. Ama işleri daha iyi ilerletebilmek için bugün esnaf sanatkarlar odasına başvurdum. Onun ardından ise kredi talebine başvurucam. Olumlu sonuç alabilir miyim yoksa 1 yıl dolması gerekir mi ?

  Cevapla
 • Sedat
  24.06.2023

  Servis aracı işletmecisiyim. Aracımı yenilemek istiyorum. İpotek olarak aldığım aracı gösterebilir miyim? Alacağım araç. 1.200.000 T. L. Kullanacağım kredi 500.000 T. L. olursa araç ipoteği kabul olur mu?

  Cevapla
 • Ayşe
  08.06.2023

  esnaf kefaletten nisanda 350 bin kredi cektim 60 ay vade ile Ocak 2024 de tekrar cekebilirmiyim

  Cevapla
 • Barış
  06.06.2023

  3 aylık servis esnafıyım.aylık 70000 Tl gelirim var.Gerekli şartlarda 1 yıllık esnaf yazıyor.Bu krediden yararlanamazmıyım?

  Cevapla
 • SERDAR
  22.05.2023

  MERHABA HOME OFFİCLERE ARAC KREDİSİ CIKMIYORMU TİCARİ ARAC

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   23.05.2023

   Merhaba,

   Odaya bağlı üyeyseniz yararlanabilirsiniz.

 • Mehmet kılınç
  19.05.2023

  Mrb ben kredi kullanmak istiyorum kefil ve ipotek var ama banka finex notum düşük bir kaç kredim var alabilirmiyim acaba krediyi

  Cevapla
 • Meltem
  10.05.2023

  Merhabalar 1 yıldır esnafım şuan kredi çekmeyi düşünüyorum işler iyi gitmez dükkanı kapatırsam çektiğim krediye ne olacak. Veya dükkanı kapatmama gibi bi şart var mı acaba?

  Cevapla
 • Veli
  02.05.2023

  Sayın danışma birimi size bir sorum olacak. 12.12.2022
  Tarihinde esnaf odasına sicile kayıt odum. Mobilya imalatı ustasıyım yeni iş kurdum sermaye genişletmek için esnaf kefalet ten krediye başvuracağım. 1.5 milyon 2 milyon degerinde ev var esnaf kefalet e bu evi hipotek versem kefilsiz kredi alabilirmiyim. Kefil bulamadığımdan değil Kefil de bulurum ama kimseye boyun eğmek istemiyorum.

  Cevapla
 • Veli
  02.05.2023

  3 ay esnaf olman gerekiyor

  Cevapla
 • Mustafa
  15.04.2023

  1.500.000 kredi çeksek ne kadar öderiz ama esnaf kefalette üye değilim verirlermi

  Cevapla
 • Abdullah
  18.03.2023

  Berhaba arkadaşlar yeni güncerlemeye göre 2 kefil ile 150.000.00 tl verildigi doğrumu

  Cevapla
 • Yildiz Erdoğan
  13.03.2023

  Ihtiyac krdesi çekmek istiyorum

  Cevapla
 • Ömer
  02.03.2023

  Merhaba esnaf odasına kayıt olduktan kaç ay sonra kredi çeke bilirim

  Cevapla
 • Emel
  27.02.2023

  1 kere 500 bin çektim 1 ay ödedim tekrar çekebiliyormuyum acaba

  Cevapla
 • Gokhan
  24.02.2023

  Merhaba. Benim kendime ait bir şahıs şirketim var. Ve bagkurlu değilim. Başka bir yerde sskli çalışanım. Bu durumda krediye basvuru yapabilir miyim

  Cevapla
 • Oğuzhan
  03.02.2023

  01.09.2022 de esnaf odasına kayıt yaptım ne zaman kredi başvurusu yapabilirim

  Cevapla
 • Furkan
  01.02.2023

  Merhaba ben yeni işyeri açtım esnaf kefalete kayıt oldum evraklarım var üstüme tapuda var ama dükkan 05.01.2023 de actım başvurmam için herhangi bir düre varmı

  Cevapla
 • Turan
  31.01.2023

  İş yerim var ama takibim var borcum var bana kredi cikarmi hipotek ve kefilim var yeterince

  Cevapla
 • Alperen
  27.01.2023

  Esnaf kefaletten kredi almak istiyorum 15 yıllık esnafım fakat ipotek göstereceğim mal varlığı başka şehirde sorun olur mu ?

  Cevapla
 • Mustafa
  24.01.2023

  Merhaba , sarı dolmuşumu taksi dönüşümünü yapmak istiyorum esan sanatkarlardan alacağım kredi için peşinat şartı var mı? Varsa ne kadar?

  Cevapla
 • Hakan
  22.01.2023

  Merhabalar haziran 2022 de esnaf kefalet kredisi cektim ozman faiz 9.5 du şimdi 7.5 olmus.Benim kredimin fazi oranini guncelleyebilirmiyim yüzde 7.5 olarak başvuru yapmam gerekiyormu yoksa otomatikman gerçekleşiyormu.

  Cevapla
 • Mazlum
  10.01.2023

  Merhabalar
  İşletmem tam 1 yıl olmak üzere ve ben bu krediyi çekmek istiyorum , örnek veriyorum işlerim iyi gitmedi ve iş yerini kapatmak zorunda kaldım . esnaf kredi faizi yine aynı şekilde mi devam ediyor yoksa normal faize mi dönüyor

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.01.2023

   Merhaba,

   Faizde değişiklik olmaz . Aynı faizden ödemeye devam edersiniz.

 • Kader Yıldırım
  24.12.2022

  Merhaba ben yeni işyeri açtım çok zor açtım benim öyle gosterebilecegim bir mal varlığım yok ozamn kefil istiyor kefil gösterebikecegim kimsede yok kadın girişimci desteği nasıl alacağım ben devletimden

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   27.12.2022

   Merhaba,

   Kredi notunuzda bir sıkıntı yoksa alabileceğinizi düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir