Banka Kredileri

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

Günümüz hayat şartlarından dolayı artık bir ev sahibi olmak ister memur ister sigortalı olsun her bireyin hayalini süslemektedir. Günün büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz hatta son zamanlarda artan fiyatlardan dolayı tek eğlence kaynağı evde aile ile birlikte vakit geçirmek olan insanımız artık belirli bir birikim yaparak ev almaya çalışmaktadır. Ancak bankada ya da halk arasında yer edindiği şekliyle kenarda üç beş kuruşunuz yoksa ev almak için önce borçlanmak sonra gelecek rahatın sefasını sürmek gerekecektir.


Eğer kenarda birkaç kuruş paramız varsa o zaman ev almak için en uygun faiz ve geri ödeme seçeneklerini müşterilerine sunan bankayı bulmaya sıra geldi.

Kredinin Miktarını Belirlemek

Alınacak eve karar verdik, sıra geldi “ne kadarlık bir krediye ihtiyaç olduğunun tespit edilmesine”. Bu aşamada kendi evimi alma sürecinde yaşadığım deneyimi paylaşmak istiyorum. Evi emlakçı aracılığıyla almıştım. Emlakçımın kredimi çektiği banka ile bir anlaşması varmış. Bu sayede kredi miktarımız birkaç bin TL arttı ve faiz oranı diğer bankalara oranla birkaç puan daha düşük geldi. Sizde bu durumda alacağınız ev için aylık ne kadar ödeme yapabileceğiniz, yaptığınız birikimleri hesaplayarak aylık ödeyebileceğiniz toplam kredi miktarını belirlemiş olursunuz.

Belgeleri Toplamak

Kredi başvurumuz bankaya yaptıktan sonra devlet memuru olduğum için benden son aya ait maaş bordorum ve devlet memuru olduğuma ait kurumumdan alınan belge, kimlik fotokopisi ile tapu fotokopisini bankaya teslim etmiştim. Bu aşamadan sonra evime alacağım kredinin miktarını belirlemek amacıyla ekspertiz geldi. Bu aşamada ekspertiz raporunu ve dolayısıyla alınacak kredi miktarını belirleyen etmenler ise şunlardır:

  • Alınacak evin açık adresi
  • Alınacak evin lokasyonu
  • Alınacak evin metrekaresi
  • Alınacak evin kaç yıllık olduğu
  • Alınacak evin imar durumu
  • Ulaşım özellikleri
  • Fiziki altyapısı

Bankaya gitmeden önce internette en uygun kredi faiz oranlarını bulabileceğiniz bir sürü site yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı