• Kredi Sicili Nedir? Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?


  Kredi sicili, kredi kartları ya da kredili mevduat hesaplarının gelire oranlanarak oluşturulduğu puanlama sistemidir. Kredi sicili belirleme aşamasında 5 farklı temel bileşen söz konusudur. Ancak bunların arasında en önemlisi borç durumu olarak belirtilir. Banka kredi sicili nasıl temizlenir? Sorusunun cevabına geçmeden önce kredi sicilini belirleyen ana bileşenlere göz atmakta fayda var. Bunlar:


  Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeni – %35

  Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borç Durumu – %35

  Yeni Alınan Kredi –  %11

  Kredi Kullanma Yoğunluğu – %10

  Sponsorlu Bağlantılar

  Diğer Faktörler – %9

  Kredi Sicili Nedir? Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

  Belirtilen bu değişkenlerde ortaya çıkan olumsuzluklar kredi sicilinin direkt olarak bozulmasına neden olmaktadır. Yani geçmişte ödenmeyen veya geç ödenmiş olan kredi ya da kredi kartı borçları, vergi borçları gibi ödemelerin sonraki yıllarda yapılacak olan bankacılık işlemlerinde soruna yol açtığı ifade edilmektedir. Kredi sicili puan aralıklarını değerlendirmek gerektiğinde sicilin tamamen bankanın inisiyafinde olduğu unutulmamalıdır. Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? Sorusunu cevaplamadan önce puan aralıklarına bakmak gerekirse:

  En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
  1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

  Kredi sicili bankalardan kredi çekilmek istendiğinde dikkate alınan önemli bir puantajdır. Bu noktada müşterilerin borç ödemelerine dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Bankalar kredi çekmek isteyen müşterilerinin öncelikli olarak kredi sicillerini kontrol eder. Her bankanın sicil puan tablosu değişiklik gösterse dahi aşağı yukarı aynıdır. Sicil puan değerlendirmesi şu şekildedir:

  Kredi Sicil Puan Aralığı Risk Grubu Kullanım Durumu
  1-699 Maksimum Riskli Çok zayıf
  700-1099 Riskli Zayıf
  1100-1499 Minimum Riskli Gelir düzeyine bağlı
  1500-1699 Risksiz Yüksek
  1700-1900 Sıfır Risk Çok yüksek

  Peki tüm bu veriler dikkate alındığında bozulmuş olan kredi sicili nasıl temizlenir?

  Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? Kredi Notu Nasıl Yükselir?

  Banka kredi sicili nasıl temizlenir? Sorusu özellikle borçlu kesimin oldukça merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bankalarla iş birliği yaparak kredi çekmiş olan kişiler zamanında borçlarını ödeyemediklerinde maalesef ki kredi sicillerinde bozulmalar meydana gelir. Ancak bu durumu düzeltmek mümkündür. Müşteri bankaya olan borcunu 90 gün süresince ödemediği takdirde yasal takip sürecine girmiş durumda olur. Yani kara liste olarak adlandırılan borçlu listesine. Bu listeye adı girmiş olan kişiler için geri dönüşün olmaması oldukça kötüdür. Kredi kayıt bürosu tarafından tutulan sicil kaydının silinmesi için borcun ödenmesini takip eden 5 yıl süresinin ayrıca geçmesi beklenir. Beş yıl süresince yapılan kredi ve kredi kartı başvuruları sicilin bozuk olması nedeni ile kabul edilmez. Peki tam olarak banka kredi sicili nasıl temizlenir diye soracak olursanız; sicilin temizlenmesinden sonra geçen beş yıl sonrasında kredi notunun normale döneceğini belirtmek mümkün olur. Süre dolduktan sonra istenilen tutarda kredi veya kredi kartı alabilmek için kredi notunun yükselmesi gerekir. Bunu yapabilmek içinde öncelikli olarak vergi borçlarının zamanında ödenmesi gerekir.

  Kredi notunu yükseltmek isteyen müşteriler mevcut borçlarının tamamını ödemelidirler. Bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi gibi kolaylıklarla bunu sağlamak mümkün olmaktadır. Yapılandırma sayesinde bütün kredi türlerine uygun seçeneklere kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

  Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? Kredi Sicilinin Bozuk Olmasının Dezavantajları

  Banka sicili nasıl temizlenir sorusu merak edilen bir konu olmasının yanı sıra silinmesi halinde de tekrar nasıl alınabileceği sorusu da merak edilenler arasındadır. Kredi sicilinin temizlenmesi yeniden kredi kullanmak için yeterli değildir. Bankalar açısından ödemelerin düzensiz olması nedeni ile büyük risk durumu taşıyan sicil durumu temizlense dahi yeniden kredi kullanmanın zor olduğu belirtiliyor. Kredi geçmişi raporunda yer almasa dahi bankalar düzenli çalışma başlatmadığı sürece şansları oldukça düşük olmaktadır. Bankalar müşterilerin kredi sicil raporlarına ulaşabilir. Bunu yaparken kendi kayıtlarına bakabilir ya da geçmiş raporları değerlendirebilirler.

  Kişiler çok fazla sayıda kredi başvurusu yaptıklarında sicillerinde olumlu ya da olumsuz etkiler ortaya çıkabilir. Örneğin bir ayda farklı 10 bankadan kredi raporu alan bir kişinin başvuru yaptığı ancak kabul edilmediği sonuç olarak ortaya çıkar. Bu durumda da kredi çekme işi zorlaşır.

  Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? Kredi Sicili Bozuk Kişiler Nasıl Kredi Kartı Alır?

  Banka kredi sicili nasıl temizlenir sorusuna cevap verirken ödemeler sonrasında 5 yılın geçmesi sonrasında başvuruların değerlendirilebileceğinden bahsetmiştik. Ama bu süre zarfında kredi kartı almak isteyen kişilerin bunu nasıl yapabileceğinde henüz bahsetmedik. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi çekememesi ya da dolaylı fırsatlardan yararlanamaması bilindik bir durumdur. Bu duruma çözüm sunan bankalar bloke teminatı olan kredi kartlarını müşterilerine tavsiye ediyor. Buna göre; istenilen kredi kartı limiti ufak bir tutar üzerinden hesaba yatırılması sonrasında banka blokesini kaldırabiliyor. Kredi kartının kullanıldığı süre zarfında da bloke bozulamıyor ve ödeme yapılamaması halinde bloke olan paradan alacak banka tarafından tahsil ediliyor.

  Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? Kredi Sicilini Daha Az Önemseyen Bankalar

  Banka sicili nasıl temizlenir sorusuna cevap olarak ödemenin akabinde geçecek 5 yıl zamanı belirtilmektedir. Ancak kredi çekmek zorunda olan kişiler için bu durumu biraz daha yumuşatarak yardımcı olmaya çalışan bankalar da bulunmaktadır. Tüm bankalar kredi başvuru değerlendirmelerini yaparken kendi kurallarını baz alarak bunu gerçekleştirmektedir. Değerlendirmelerine bakıldığında kişiye özek kredi faizi sundukları da görülmektedir. Bir bankanın olumsuz yaklaştığı kredi teklifine bir diğer banka onay verebilmektedir. Bu durum bankalarda dönemsel olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Yani tam olarak kefilsiz ve gelir belgesiz olarak kredi veren bankalar bile mevcuttur. Örneğin; Enpara, Aktifbank ya da Cebteteb bankalara örnek olarak gösterilebilmektedir.

  Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır

  Alo 183 Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı

  Yoksullara Kira Yardımı  tıkla sorunu sor

  Kredi Sicili Nedir? Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın