emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kredi Sicili Nedir, Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ?

Kredi Sicili Nedir, Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ?

Kredi sicili temizleme kredi çekmek isteyen ya da kredi kartı almak isteyen kişiler için zorunluluktur. Şayet borcunuz varsa ve yasal takip sürecine girmişseniz bu durumda kara listeye alınırsınız. Kara liste, tüm bankaların ortak bilgi havuzunda görülmektedir. Bundan dolayı da kara listeye giren kişilerin kredi çekmesi ya da kredi kartı alabilmesi mümkün değildir. Kara listeye giren kişilerin 5 sene boyunca sicili temizlenmemektedir.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydının temizlenebilmesi için borcun ödenmesinden sonra 5 sene geçmesi gerekmektedir. 5 sene sürecinde borçları düzenli olarak ödemek ve kredi notlarını yükseltmek gerekmektedir. Sicilin temizlenmesinin ardından kredi notu yüksek olan ve bu süreçte borçlarını düzenli olarak ödeyen kişiler kredi çekebilmektedir.

Kredi Siciline Kredi Notunun Etkisi Nedir?

Kredi sicili ve kredi notu kişilerin kredi çekmesi ve kredi kartı alabilmesi için en önemli faktörlerdir. Kredi sicili; kişilerin kredi başvurusunda ilk bakılan unsurdur. Kredi borcu geçmişi tamamen silinmemektedir. Bu veri tabanında riskli konumda olan kişiler, 5 sene boyunca kredi çekememektedir. 5 senede bir yenilenen veri tabanları sayesinde, kara listeye giren ve borcunu tamamen ödeyen kişiler sicilini temizlemektedir. Kredi ya da kredi kartı borcunun 90 gün içinde ödenmemesi, kredi notunun düşmesine yol açmaktadır.

Kredi Sicili Nasıl Belirlenir?

Kredi sicilinin belirlenmesi çeşitli faktörlere göre yapılmaktadır. Kredi sicilini oluşturan tüm etmenlerin göz önünde bulundurulması ile kredi notu belirlenmektedir.

Bunlar:

 • Kredi borçlarını düzenli olarak ödemek, kredi notunu yüzde 35 oranında etkilemektedir.
 • Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenmesi kredi notunu yüzde 35 etkilemektedir.
 • Yeni alınan kredinin düzenli olarak ödenmesi yüzde 11 oranında kredi notunu belirlemektedir.
 • Kredi kullanma sıklığı, kredi notunu yüzde 10 oranında belirlemektedir.

Özellikle borç yapılandırma, maaşı aynı bankadan çekme gibi detaylar, kredi notunun belirlenmesini sağlamaktadır. Borçların düzenli ödenmesi, kredi notunun yükselmesini sağlayan en önemli unsurdur.

Banka Sicili Nasıl Temizlenir?

Banka sicilinin temizlenmesi için borçların düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Banka sicilinin bozulması, uzun vadede düzelmektedir. Bundan dolayı kara listeye düşmemek ve yasal takibe alınmamak gerekmektedir. Şayet borçlar 90 gün boyunca ödenmemiş ise ve yasal takip sürecine girilmiş ise bu listeden çıkmak için 5 sene beklemek gerekmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmuş olan sicil kaydının silinmesi için borcun tamamen ödenmes gerekmektedir. Aksi halde, sicilin bozuk olması sebebiyle hem kredi kartı başvuruları hem de kredi başvuruları reddedilecektir. Sicilin temizlenmesi ardından kredi çekebilmek için kredi notunun yüksek olması gerekir. Aksi halde bankalar olması gerekenden daha yüksek faizler ile kredi verebilmektedir.

Bankaların Kredi Sicili Puan Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bankaların kredi sicili hesaplaması ortak bilgi havuzunda yapılmaktadır. Buna göre bankaların kredi sicili puan değerlendirmesi:

 • Kredi sicil puan aralığı 1 ve 699 olan kşiler yüksek riskli gruptadır ve kredi kullanma ihtimali çok düşüktür.
 • Kredi sicil puan aralığı 700 ve 1099 olan kişiler orta riskli gruptadır ve kredi kullanma ihtimali çok düşük olmaktadır.
 • Kredi sicil puan aralığı 1100 ve 1499 olan kişiler düşük riskli kredi siciline sahiptir ve kredi kullanma ihtimali gelire bağlı olmaktadır.
 • Kredi sicil puan aralığı 1500 ve 1699 olan kişilerin kredi sicil risk puanı iyidir ve kredi kullanma ihtimali yüksektir.
 • Kredi sicil puanı 1700 ve 1900 olan kişilerin kredi sicili oldukça iyidir ve kredi kullanma ihtimali oldukça yüksektir.

Hangi Bankalar Kredi Siciline Bakmaz?

Kredi siciline bakmayan bankalar söz konusu değildir. Ancak bankaların kredi başvuru değerlendirmesi, farklı olmaktadır. Bazı bankalar kredi siciline daha az önem verdiği için kredi çekme ihtimali daha yüksek olmaktadır. Özellikle kişiye özel faiz oranları veren bankalar, sicil ve kredi notunu ikinci plana atabilmektedir. Bu değerlendirmeler bankaların kampanyaları ya da dönemsel fırsatlarına göre belirlenmektedir. Kefilsiz şekilde kredi verebilen bankalar:

 • EnPara
 • En Kolay Kredi – Aktifbank
 • CepteTEB

Banka Sicil Sorgulama E-Devlet

E-devlet üzerinden banka sicili sorgusu TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile kolayca yapılabilmektedir. E-devlet giriş sistemi üzerinden kredi puanı sorgulamak için e-devlet şifresi olmayan kişiler 2 TL karşılığında herhangi bir PTT şubesi üzerinden e-devlet şifresi alıp giriş yapabilmektedir.

Kredi sicilini sorgulamak için:

PTT Gitmeden E-Devlet Şifresi Almak

 • E-devlet kapısına TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır.
 • Giriş yaptıktan sonra sistem üzerinden arama bölümüne ‘’kredi sicil’’ yazılmalıdır.
 • Kredi sicil yazdıktan sonra karşınıza çıkan sorgu kısmını tıklamanız yeterlidir.
 • Ayda bir defa e-devlet sistemini üzerinden ücretsiz kredi sicili sorgulama hakkınız bulunmaktadır.
 • Sorgulama yaptıktan sonra sicilin hazır olduğuna dair SMS bilgilendirmesi gelecektir.
 • SMS bilgilendirmesinin gelmesinden sonra e-devlet sayfasını açarak sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Banka Sicil Affı 2020

Bankaların sicil affı henüz yasalaşmamıştır. 2020 senesinde kara listeye girenler için bir banka affı beklentisi oluşmuştur. Sicil affı yasası, 2020 senesinde, kara listeye girmiş olan kişilerin sicil notlarını düzeltmesi için oluşturulmuş bir yasa tasarısıdır. Sicil affına uyacağını açıklayan bankalar ise henüz açıklama yapmamıştır.

Resmi Gazete’de yayınlanan verilere göre sicil affı yalnızca:

 • Esnaflara,
 • Emeklilere,
 • Çalışan vatandaşlara uygulanacak bir yasadır.

Bakanlar kurulu tarafından sicil affı yasasının 2020 senesinde kabul edileceği ön görülmektedir. Kredi borcu olan vatandaşlar bu yasanın yürürlüğe girmesi ile kara listeden çıkarak kredi çekebilecek ya da kredi kartı başvuru yapabilecektir.

Kara Listeden Çıkmak için Ne Yapmam Gerek?

Kara listeden çıkmak için öncelikle kara listeye alınmanıza sebep olmuş borçların ödenmiş olması gerekmektedir. Borcun ödenmesinin ardından 5 sene geçmesi gerekmektedir. Borçlar ve kredi ortak bilgi havuzu 5 senede bir temizlenmektedir. Bu 5 sene içerisinde borçların düzenli olarak ödenmiş olması ve kişinin yeniden kara listeye girmemiş olması gerekmektedir.

Borcu ödedikten sonra 5 sene içerisinde yeniden kara listeye giren kişilerin kara liste süresi yeniden 5 sene olarak başlamaktadır. Bu süre bitmeden kredi çekmek ya da kredi kartı alabilmek mümkün olmamaktadır. Ancak bankalar, çeşitli dönemlerde kara listede olan kişiler için düşük limitli kredi ve kredi kartı imkanı da sunabilmektedir. Bu kampanyaları takip etmek ve maaşın yattığı banka üzerinden kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmak gerekmektedir.

Kara listeden çıkmak için:

 • Borcun tamamının kapatılması gerekmektedir.
 • Borcu kapattıktan sonra halen kredi kartı kullanılıyorsa mümkünse ödemelerin otomatik talimat ile ödenmesi gerekmektedir.
 • Borçların düzenli olarak ödenmesi ve maaşın aldığı banka üzerinden kredi başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Kara listede olan kişilerin sık sık kredi başvurusu yapması da kredi notunu düşürmektedir. Bundan dolayı başvuru sıklığını azaltmak ve kara lise süresinin tamamlanmasını beklemek gerekmektedir.

Maaş bankaları kişilere kısıtlı limitle kredi kartı verebilmektedir. Bu kartın alınması ve mümkünse her ay düzenli harcama ve düzenli ödeme yapılması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.