Banka Kredileri

Kredi Sicili Nedir, Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicili, finansal geçmişinizin bir özetidir ve bankaların kredi verirken en çok dikkate aldığı faktörlerden biridir. Kredi ve kredi kartı başvurularında bankaların ilk baktığı detay kredi sicil puanınızın ne olduğudur. Kredi sicili nedir, nasıl oluşur yazımızda anlattık.

Eğer düşük kredi puanı ile bankalara başvuru yaparsanız yüksek ihtimalle ret cevabı alırsınız. Banka kredi sicili nasıl temizlenir, nelere dikkat etmek gerekir tüm ayrıntıları yazımızda. Siz de yüksek kredi notu sahibi olmak istiyorsanız tüm detayları okuyabilirsiniz.

BANKA KREDİ SİCİLİ NEDİR?

Banka kredi sicili, kişinin geçmişteki kredi ve kredi kartı ödemelerinin kaydını tutan bir sistemdir. Bu kayıtlar, kişinin finansal güvenilirliğini ve kredi geri ödeme alışkanlıklarını yansıtır.

 • Düzenli, zamanında kredi ve kredi kartı borcunu ödeyenler yüksek,
 • Düzensiz/eksik ve gecikmeli kredi/kredi kartı borcunu ödeyenler ise düşük kredi sicil puanı sahibi olur.

İlerleyen dönemlerde bankalara yapacağınız kredi ya da kredi kartı başvurusunda bu puan bankalar tarafından değerlendirmeye alınır.

KREDİ SİCİLİNİ BELİRLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Kredi sicilini belirleyen faktörler arasında;

 • Ödeme düzeni,
 • Mevcut borç durumu,
 • Yeni alınan krediler,
 • Kredi kullanma sıklığı,
 • Diğer finansal aktiviteler bulunmaktadır.

NOT: Daha önce bankalarla kredi ya da kredi kartı ilişkiniz yoksa kredi puanı değerlendirmeniz bulunmaz. Bu durumda yüksek miktarlı kredi veya kredi kartı almanız oldukça zordur.

BANKA KREDİ SİCİLİ TEMİZLENİR Mİ?

Evet, banka kredi sicili, borçların tamamen ödenmesi ve üzerinden belirli bir süre geçmesiyle temizlenebilir. Genellikle bu süre 5 yıldır. Kredi sicil affı üzerine bir düzenleme yapılırsa bu süre kısalabilir.

UYARI: 5 yıl sonrasında kredi sicilinizin tamamen temizleneceğinin bir garantisi yoktur.

BANKA KREDİ SİCİLİ PUAN ARALIKLARI NELERDİR?

Kredi sicili puan aralıkları, kişinin kredi notunu ve bankalar nezdindeki risk durumunu gösterir. Puanlar genellikle 0 ile 1900 arasında değişir ve belirli aralıklar risk gruplarını ifade eder.

 • En Riskli: 1-699 puan
 • Orta Riskli: 700-1.099 puan
 • Az Riskli: 1.100 -1.499 puan
 • İyi: 1.500-1.699 puan
 • Çok İyi: 1.700-1.900 puan

NOT: Kredi puanınızın yanı sıra banka geçmişi datalarındaki müşteri kimliğinizle alakalı imajınız da bankalar için önemlidir. Bankalar, uzun vadeli ve ‘’güvenilir’’ kimliğe sahip müşterilerinde bazen ipotekli olarak düşük puanlara da kredi verebilmektedir. Kredi alıp alamama durumu tamamen bankaların takdirindedir.

BANKA KREDİ SİCİLİ NASIL TEMİZLENİR?

Banka kredi sicilini temizlemenin yolları arasında;

 1. Borçların ödenmesi,
 2. Yapılandırılması,
 3. Belirli bir sürenin geçmesi yer alır.

Ayrıca, devlet destekli sicil affı yasaları da sicil temizleme fırsatı sunabilir. Kredi sicilini temizlemenin en garanti yolu borçları ödemek ve sonraki süreçte kredi/kredi kartı borçlarının ödemesini belli bir disipline bağlamaktır.

Kredi Sicili Kaç Ayda Düzelir?

Kredi sicili, borçların ödenmesinden sonra en erken 6 ay içinde düzelebilir. Borçların tamamının ödenir ödenmez kredi sicilinin düzelmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kredi siciliniz düzelse dahi, borçlarını geciktirdiğiniz bankadan tekrar kredi alacağınızın bir garantisi yoktur.

2024 YILINDA BANKA KREDİ SİCİLİ AFFI GELECEK Mİ?

2024 yılında kredi sicil affının gelip gelmeyeceği konusunda kesin bir bilgi yoktur. Ancak, geçmişte uygulanan sicil affı programları birçok kişinin sicilini temizlemesine olanak tanımıştır. Önümüzdeki süreçte de kredi sicil affı gelecek mi konusunda bir gelişme olursa sizlerle detaylıca paylaşacağız.

KREDİ NOTUMU YÜKSELTMEK İSTİYORUM, NE YAPMALIYIM?

Kredi notunuzu yükseltmek için düzenli ödemeler yapmalı, borçlarınızı zamanında kapatmalı ve finansal sorumluluklarınızı ciddiye almalısınız.

Düzensiz ödeme ve zamanında ödeme yapmamak kredi notunuzu hızlı bir şekilde düşürebilir. Kredi puanını yükseltmek, oldukça uzun ve zorlu bir süreçtir. Kredi notunuz hızlıca düşerken yükseltmek çok daha uzun vade gerektirir. Bu nedenle kredi ve kredi kartı ödemelerini disiplin altına almanız önemlidir.

KREDİ PUANIM ÇOK DÜŞÜK, NE YAPMALIYIM?

Kredi puanınız düşükse öncelikle borçlarınızı yapılandırmayı ve düzenli ödemeler yapmayı hedeflemelisiniz. Ayrıca, kredi danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Kredi puanınız düşük olduğu sürece kredi kullanmanız, en azından yüksek miktarlı kredi almanız mümkün değildir.

NOT: İpotekli ya da kefil ile yapılan kredi başvurularında bankaların politikaları değişebilir. Bu konuda en doğru bilgiyi başvuru yapacağınız bankadan alabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Sicilini Düşürür Mü?

Kredi başvurusu yapmak doğrudan kredi sicilinizi düşürmez; ancak, çok sayıda başvuru ve reddedilen başvurular kredi notunuzu etkileyebilir. Bu nedenle, bir bankaya kredi başvurunuz reddedildiyse sürekli farklı bankalara kredi başvurusu yapmamalısınız. Kredi siciliniz böyle bir durumda olumsuz etkilenir.

BUNA DİKKAT EDİN: Bir bankaya kredi başvurusu yaptıysanız ve reddedildiyseniz yeni bir bankaya kredi başvurusu yapmadan önce şubeye giderek ön görüşme yapınız.

KİMLERİN KREDİ SİCİLİ OLUR?

Kredi ve kredi kartı kullanmış her bireyin bir kredi sicili vardır. Bu sicil, kişinin finansal geçmişini yansıtır.

BANKA KREDİ SİCİLİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Kredi sicilinizi, Kredi Kayıt Bürosu’nun internet sitesi üzerinden veya bankanızın müşteri hizmetleri aracılığıyla sorgulayabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden kredi puanınızı ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz.

Banka Kredi Sicili Bozuk Olanlar Kredi ve Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kredi sicili bozuk olan kişiler genellikle bankalar tarafından yüksek riskli olarak görülür ve kredi veya kredi kartı almakta zorlanabilirler.

YASAL TAKİBE DÜŞEN KREDİ BORCU NE ZAMAN SİLİNİR?

Yasal takibe düşen kredi borcu, borcun ödenmesinin ardından 5 yıl sonra sistemden silinir.

BANKA KARA LİSTESİNDE OLUP OLMADIĞIMI NASIL ANLARIM?

Banka kara listesinde olup olmadığınızı, Kredi Kayıt Bürosu’ndan alacağınız kredi raporu ile öğrenebilirsiniz.

Kredi sicili nedir hakkında merak edilen detayları paylaştık. Kredi sicili nasıl temizlenir, neler yapılmalı gibi ayrıntıları anlattık. Merak ettiklerinizi yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir