• 2018 İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar

    İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak ya da karşılananları daha da geliştirmek için yeni meslekler ortaya çıkmaktadır. İş güvenliği uzmanı da bu şekilde ortaya çıkmış ve isminden de anlaşılacağı gibi çalışma alanlarında alınacak olan güvenlik önlemleri ve diğer hususlarla doğrudan ilgilenmekte olan bir meslektir. İş güvenliği uzmanları birçok kurumda görev almakta ve yaptıkları işle söz konusu kurumlara ciddi katkılar sağlamaktadır. İş güvenliği uzmanları kendi içinde sınıflara ayrılmakta ve bu sınıflar belli yerlerde çalışabilmektedir. 2018 İş güvenliği uzmanı maaşları ne kadar konusu da buradaki sınıflara göre farklılık göstermektedir. İş güvenliği uzmanlarının aldıkları maaşın miktarı asgari ücretle ilgili olduğundan asgari ücretin belirlenmesinden sonra alınan maaşlardaki artışta netlik kazanmaya başlamaktadır.


    2018 İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar ve Sertifika Sınıflarının Maaşlara Etkisi

    İş güvenliği uzmanlarının sınıflarından en fazla maaşı alanlar A sınıfı sertifikaya sahip olanlardır. Fakat A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının aldıkları maaş hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. Bunun nedeni ise söz konusu uzmanların baktıkları işyeri sayısı, işyerlerinde bulunan toplam personel sayısı ve iş yerlerinin tehlike sınıfları gibi unsurlar alınan maaşları etkilemektedir. 2018 İş güvenliği uzmanı maaşları ne kadar sorusunun bundan dolayı A sınıfı için net bir cevabı bulunmamaktadır. Söz konusu unsurlara göre A sınıfı iş güvenliği uzmanı 5 bin lira maaş alabileceği gibi gerekli şartların sağlanması durumunda 50 bin lira kazanması da mümkündür. A sınıfı sertifikaya sahip olan kişilerin bu kadar fazla maaş alabilmesinin en önemli nedenlerinden birisi çalışabilecekleri alanın fazla olmasından kaynaklanmaktadır. A sınıfı sertifikaya sahip olan iş güvenliği uzmanları az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda görev yapabilmekte olup bu da çok büyük bir çalışma alanı oluşturmaktadır.

    2018 İş güvenliği uzmanı maaşları ne kadar sorusunun cevabı iş güvenliği uzmanlarının sınıflarına göre farklılık göstermektedir. A sınıfı sertifikaya sahip olan uzmanlardan sonra en fazla kazananlar B sınıfı sertifikaya sahip olan uzmanlardır. B sınıfı sertifikaya sahip olan iş güvenliği uzmanlarının da iş alanları oldukça geniştir. Fakat A sınıf kadar geniş olduğundan bahsetmek mümkün değildir. B sınıf uzmanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıfında olan yerlerde görev yapabilmekte iken çok tehlikeli olan yerlerde görev yapamamaktadır. Çok tehlikeli yerlerde sadece A sınıfı sertifika sahibi iş güvenliği uzmanları görev yapabilmektedir. B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının aldıkları maaş hakkında da net bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü görev yaptıkları işyeri sayısı, işyerinin tehlike sınıfı ve işyerinde bulunan çalışanların sayısı gibi hususlar maaşları doğrudan etkilemektedir. Bu da 2018 İş güvenliği uzmanı maaşları ne kadar sorusunun cevabının net olmamasına neden olmaktadır. Görev yapılan işyeri sayısına göre alınan maaş 2 bin lira olabileceği gibi 20 bin lira da olabilmektedir.

    2018 İş güvenliği uzmanı maaşları ne kadar konusundaki bir başka iş güvenliği uzmanı grubu ise C sınıfı sertifikaya sahip olanlardır. A ve B sınıfı sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanlarına göre çok daha az maaş aldıkları söylenebilmektedir. Diğer sınıftaki uzmanlara göre C sınıfı sertifikaya sahip olan uzmanların maaşları hakkında daha net bilgiler verilmektedir. Bir iş yerinde görev yapan ya da OSGB bünyesinden faaliyet gösteren C sınıfı sertifikaya sahip uzmanlara genellikle asgari ücret ödenmektedir. Bu da son artışla birlikte 1.603 lira olmuştur. Fakat bu sınıfta bulunan uzmanlar farklı yerlerde de çalışarak aldıkları maaşları yükseltebilmektedir. Bundan dolayı C sınıfı sertifikaya sahip olan uzmanlar ortalama olarak 2.200 lira ile 2.500 lira arasında maaş almaktadır. Söz konusu rakamlar ortalama olup farklılık gösterebilmektedir.

    2018 İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar ve Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

    2018 İş güvenliği uzmanı maaşları ne kadar konusundaki bir başka husus ise kimlerin iş güvenliği uzmanı olabileceğidir. Yeni bir meslek olan iş güvenliği uzmanlığı insanların da ilgisini çekmektedir. Özellikle bu mesleğe ilgi duyanlar 2018 İş güvenliği uzmanı maaşları ne kadar konusuyla doğrudan ilgilenmektedir. İş güvenliği olmak isteyen kişilerde bazı şartlar aranmaktadır. İstenen özelliklere sahip olan kişiler bu mesleği gerekli eğitimi aldıktan sonra yapabilmektedir. İş güvenliği uzmanı olabilmek için:

    Sponsorlu Bağlantılar


    • Mühendislik ya da mimarlık eğitimi alıp bu fakültelerden mezun olmuş kişiler
    • Teknik öğretmenler
    • Kimya, fizik ve biyoloji bölümlerinden mezun olan kişiler
    • İş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olan kişiler (Dört yıllık ve iki yıllık bölümlerden mezun olanlar)

    Yukarıda belirtilen şartları taşıyan kişiler bu mesleği yapabilmektedir. Fakat öncelikle ilgili yerden eğitim alınması gerekmektedir. Alınan eğitimden sonra başarılı olunması ve sertifika alınması gerekmektedir. Sertifika alındıktan sonra bu meslek yapılabilmektedir. İş güvenliği uzmanları özel kurumlarda görev yapabildikleri gibi devlet kurumlarında da görev yapabilmektedir. Devlet kurumların zaman zaman iş güvenliği uzmanı almakta olup sayı genellikle düşük kalmaktadır.

    2018 İş güvenliği uzmanı maaşları ne kadar konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Alınan maaşlar farklılık gösterebilmekte ve kişiden kişiye göre çok fazla değişebilmektedir. Bundan dolayı net bir rakam verilememektedir. Yukarıda bu durum belirtilmiş ve ortalama rakamlar verilmiştir. Daha fazla bilgi alabilmek için lütfen sitemizi ziyaret edin.    tıkla sorunu sor

    2018 İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!    Etiketler:

    Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

    1. nuri akın dedi ki:

      merhaba; iş güvenliği uzmanlarının da bir maaş skalası yokmudur. tmmob tarafından her yıl taban ücret skalası belirlenerek resmi gazetede yayınlatılır. sonuç olarak isg uzmanlığıda mühendislik ve teknik birimlerden olunabildiğine göre tmmob tarafından hazırlanan bu maaş skalası gelir hesabının yapılmasında emsal teşkil eder mi?
      teşekkürler

    Sorunuzu Yazın