Genel

2020 Güncel İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

İş güvenliği uzmanlarının maaşları, 2020 yılında, uzmanların görevlerini icra ettikleri bölgelere göre değişmektedir. 2019 yılında sertifika alarak iş güvenliği uzmanı olan 200 bini aşkın vatandaşın maaşlarına, 2020 yılı için düşünülen asgari ücret miktarında zam yapılmıştır. Bu nedenle en tehlikeli bölgelerde çalışan iş güvenliği uzmanı, 7.000 TL’den başlayan maaşlar alacaktır. En sakin ve can güvenliği riski bulunmayan bölgelerde görev alan uzmanların maaşları ise en düşük asgari ücretten başlayacaktır.


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

A Sınıfı iş güvenliği uzmanlarının alacağı maaşlar, bu sınıfın en güvenilmez bölgelerde görev alması nedeniyle diğer gruplardan yüksektir. A sınıfındaki uzmanların maaşları 7.000 TL ile 9.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak iş güvenliği uzmanlığı, özel sektörün ağırlıklı olarak ihtiyaç duyduğu bir iş alanıdır. Bu nedenle alınacak maaş, görev alınan firmaya göre de değişiklik göstermektedir.

Ayrıca iş güvenliği uzmanının deneyim miktarı da alacağı maaşta etkilidir. A sınıfı bir iş güvenliği uzmanının ilk yılında alacağı maaş, 5.000 TL civarındadır. Bu kapsamda iş güvenliği uzmanlarının standart bir maaş almaları söz konusu değildir. Deneyimi artan, mesleğinin zirvesinde bir A sınıfı iş güvenliği uzmanının alacağı miktar, en fazla 10.000 TL olabilir.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının alacağı maaşlar, görev alınan firmaya göre değişiklik göstermektedir. Bu sınıf, güvenli bölgelerde güvenli olmayan işler yapan sınıftır. Örneğin İstanbul’da inşaat alanının en tehlikeli bölgesinde denetime çıkmakla görevli bir iş güvenliği uzmanı, bu sınıfa girmektedir.

Bu sınıfın alacağı maaş, 3.000- 3.500 TL arasındadır. Deneyim ile birlikte maaşları artan bu sınıf, mesleğinin en parlak döneminde en fazla 6.000 TL maaş alabilir.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının alacakları maaşlar, bu sınıfın ağırlıklı olarak güvenli ve hafif işlerde yer alması nedeniyle en düşük seviyelerdedir. Bu sınıfta da alınacak maaş, özel sektörde firmaya göre değişiklik göstermektedir. Ancak bu sınıf, en fazla 3.000 TL maaş alabilmektedir. Gün içinde daha az çalışma saatlerine sahip bu iş güvenliği uzmanları, neredeyse sadece masa başında çalışmaktadır.

Bu nedenle maaşları başlangıçta asgari ücretten başlamaktadır. C sınıfı bir iş güvenliği uzmanı,  mesleğinin zirvesinde tecrübesi ile diğer sınıflara atlayarak da maaşını yükseltebilir. Kendini geliştiren bir iş güvenliği uzmanı, pozisyonunu değiştirmese dahi, özel sektörün bir özelliği olarak maaşını arttırabilir.

İş Güvenliği Uzmanı Maaşlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İş güvenliği uzmanı aylıklarını etkileyen etmenler, tecrübe ve kendini geliştirme kapasitesidir. İş güvenliği uzmanlığı, bir sertifika programıdır. Her sertifika programı gibi diğer eğitimlerin de kapılarını açmaktadır. Uzmanlık almak, diğer sertifika programlarından devam etmek, sertifika öncesi mesleği ile sertifikayı birleştirmek gibi deneyimler, maaşı arttıracaktır.

Ayrıca zamanla artan tecrübe ve yapılan iş, özel sektörde maaşı orantısız şekilde artıran etmenlerdendir. Adını ülke ve dünyada duyurmuş firmalar, iş güvenliği uzmanlarına daha fazla ücret vermektedir. Bu nedenle iş güvenliği uzmanlarının alacakları maaşları etkileyen etmenlerden biri de firmanın özellikleri olarak gösterilebilir.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

İş güvenliği uzmanı olabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Mühendislik okumuş olan kişiler
 • Mimarlık okumuş olan kişiler
 • Fizik, kimya, biyoloji okumuş olan kişiler
 • Teknik eğitmenlik yapan kişiler

Bu kişilerin iş güvenliği uzmanlığı kurslarına başvurarak sertifika alması durumunda iş güvenliği uzmanı olarak işe başlamaları söz konusu olabilecektir. Bu bölümlerle ilgili 2 yıllık bölümlerden mezun olan kişiler de iş güvenliği sertifikası programına başvuru yapabilmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş güvenliği uzmanı olma yolları, alanın bir bölümü ve üniversitesi olmadığından, Bakanlık tarafından açılan sertifika programlarıdır. Bu programlar, 81 ilde açılmaktadır. Takip edilerek her ildeki programa başvuru yapılabilir. Kişilerin iş güvenliği uzmanlığı sertifika programına katılmaları için mezun olmuş olma şartı bulunmaktadır.

Uzmanlığın okunduğu dönemlerde iki sınava girilmektedir. İki sınavda elde edilen puanlardan en az birinin 70’i geçmesi gerekmektedir. sınavlar, 100 üzerinden değerlendirilmektedir. Gerekli puan ilk sınavda alınamazsa da ikinci sınava girilebilir.

İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

İş güvenliği uzmanı olmak için koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • İş sağlığı ve güvenliği konusunda en az 5 yıl çalışmış olma şartı aranmaktadır.
 • Bakanlık tarafından hazırlanan sertifika, sınavları geçmeyen kişilere verilemez.
 • 100 sorudan oluşan sınavın en az 80 tanesine doğru yanıt verilmelidir.
 • Yapılan sınavlarda yanlışlar doğruları götürmektedir.
 • Hangi pozisyonda iş güvenliği uzmanı olunacaksa (A, B veya C pozisyonu) onun sertifikası alınmalıdır.

Kimler A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

A sınıfı iş güvenliği uzmanı olma koşulları şu şekildedir:

 • Kişilerin 4 yıllık üniversiteden mezun olması gerekmektedir.
 • Kişilerin mühendislik ya da mimarlık alanlarından mezun olması gerekmektedir.
 • En az 4 yıl süre ile B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yapılmalıdır.
 • Teknik mühendisler ve eğitmenler de bu alana başvuru yapabilir.
 • Direkt olarak A sınıfı iş güvenliği uzmanı olunamaz. Bu pozisyonun tehlikeli bölgelerde çalışması nedeniyle her iş güvenliği uzmanı bu pozisyona getirilmez.

Kimler B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

B sınıfı iş güvenliği uzmanı olma koşulları şu şekildedir:

 • Kişinin en az 4 yıl C sınıfı pozisyonda çalışmış olması gerekir.
 • Enerji, güvenlik, sağlık sektörlerinde hizmet vermelidir.
 • Kişinin iş güvenliği alanında sağladığı başarıya göre B sınıfı pozisyonuna beklenenden erken ulaşması söz konusu olabilir.
 • Kişinin 4 yıllık üniversiteden mezun olmuş olması şartı aranmaktadır.
 • Kişi, mezuniyetinden en az 4 yıl sonrasında başvuru yapmış olmalıdır.

Kimler C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

C sınıfı iş güvenliği uzmanı olma şartları şu şekildedir:

 • İş güvenliği sertifikası programına katılmış olmalıdır.
 • 4 yıllık üniversite okumuş olma şartı aranmaz.
 • Başlangıç evresi olması nedeniyle bir ön koşul bulunmamaktadır.
 • Kişinin referansları, sonraki adımlarını etkilemektedir. Kişinin ne kadar referansı olursa, B sınıfı iş güvenliği uzmanlığına o kadar hızlı geçer.
 • Özel firmaların çalışma koşullarının düzenli olarak raporlanmasından sorumlu bulunan uzman, denetimlerde başarı göstermelidir.

İş Güvenliği Uzmanı Kaç Saat Çalışır?

İş güvenliği uzmanının çalışma süresi şu şekildedir:

 • A sınıfı uzmanlar ayda en fazla 20 saat çalışabilir.
 • B sınıfı uzmanlar ayda en fazla 20 saat çalışabilir.
 • C sınıfı uzmanlar ayda en fazla 10 saat çalışabilir.

İş Güvenliği Uzmanı Nerelerde Çalışır?

İş güvenliği uzmanının çalışma alanları inşaat ve şantiye alanlarıdır. Bina inşaatlarından köprü inşaatlarına kadar iş güvenliği uzmanının tüm şantiye türlerinde çalışması söz konusu olabilmektedir. İş güvenliği uzmanı, devlet ya da özel işletmeye bağlı olması bir farka yol açmaksızın, tüm şantiyelerde bulunmak zorundadır. Bu nedenle hızlı bir şekilde sertifika programları açılarak yaygınlaşan iş alanları arasında yer almaktadır.

Güncel Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar (Özel, Devlet)

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. merhaba; iş güvenliği uzmanlarının da bir maaş skalası yokmudur. tmmob tarafından her yıl taban ücret skalası belirlenerek resmi gazetede yayınlatılır. sonuç olarak isg uzmanlığıda mühendislik ve teknik birimlerden olunabildiğine göre tmmob tarafından hazırlanan bu maaş skalası gelir hesabının yapılmasında emsal teşkil eder mi?
  teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı