emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kredi Sicili Kötü Olanlara Kredi Sicil Affı Teklifi Verildi

Kredi Sicili Kötü Olanlara Kredi Sicil Affı Teklifi Verildi

Bankalardan kredi çekebilmek başta olmak üzere gerekli para çekim işlemleri, kredi kartı kullanımı ya da çeşitli hesaplar açmak için gereken kredi sicilinin temiz olması, çoğu kimse için ödenemeyen borçlar için mümkün olmuyor. Ancak salgın döneminde özellikle borçların ödenememesi yüzünden kredi sicilleri daha da kötü hale gelmesinden ötürü kredi sicil affı teklifi gündeme getirildi.

Kredi Sicil Affı Gündeme Geldi

Bankalardan çekilen ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi başta olmak üzere her türlü kredinin ödenmesinde sorun olması, kredi kartı borçlarının ödenememesi ya da diğer ödemelerin aksaması gibi nedenler bankalar nezdinde müşterilerinin adeta bir özgeçmişi olan kredi sicilleri açısından oldukça kötü sonuçlar doğuruyor. Üstelik kredi sicili tek bir banka için değil, tüm bankalar tarafından dikkate alındığı için sicili kötü olan kimseler daha sonra kredi çekiminde ya da kredi kartı başvurusunda oldukça zorluk yaşıyorlar.

Koronavirüs salgının ekonomiye olumsuz etkisi yüzünden özellikle geçen aylar temel alındığında kredi borçlarını ödeyemeyenlerin sayısında bir hayli artış görülüyor. İşlerinden ayrılmak zorunda kalanlar, işyerlerini kapatmak zorunda kalanlar ya da kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar mevcut kredi borçlarının taksit ödemelerini yapamadıkları için kredi sicil notlarında kötü sonuçlar ile karşılaştılar. Bu kapsamda kredi sicil puanın düşmesinin ve olumsuz sonuçlar yaratmasının engellenmesi için kredi sicil affı gündeme getirildi.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Kredi sicil uygulaması temelde, tüm bankaların temel aldığı ve müşterilerin bankalara borçları karşılığında düzenli ödeme yapıp yapmadıklarını temel alan bir sistemdir. Eğer müşteri, borçlarını yani kredi ya da kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödüyorsa, bu durumda kredi sicili yüksek olmaktadır. Fakat borçlarda yaşanacak aksaklıklar kredi sicilini bozar ve bu halde tüm bankalar sicili bozuk kişilere kredi ya da kredi kartı vermezler.

Kredi sicil affı olarak bilinen af ise özellikle salgın yüzünden oluşan ekonomik zorluklar yüzünden banka müşterilerinin mağdur olmaması için verilmiş olan bir kanun teklifidir. Bu kanun teklifinin geçerli olması halinde kredi sicili düzgün olmayan kimseler de kolayca kredi çekebilme imkânı elde edecekler. Kredi sicilleri negatif görünüm taşımayacak ve bu durumda bankaların kara listesinden çıkarak ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.

Kredi Sicil Affı Şartları Nedir?

Kredi sicil affı şartları henüz yasa teklifi meclise sunulmadığı için tüm detayları ile bilinmiyor. Ancak yakın zamanda, özellikle ekonomik açıdaki mağduriyetin giderilmesi adına meclis gündemine getirilmesi planlanıyor. En son kamu bankalarının temel ihtiyaç kredisi sunarak sicili bozuk olan kimselerin de yararlanmasını şartları arasında bulundurmaları bu konuda sicili kötü olan kimselere de imkân tanımıştı.

Bu uygulamanın ise şimdi tüm bankalar nezdinde geçerli olması için çalışmalar yapılıyor. Fakat tüm detayları bilinmemesine karşılık kredi sicil affı yine belirli şartlar altında sunulması ön görülüyor. Buna göre kredi sicil affından faydalanmak isteyen kimseler için ilk şartın tüm borcunu ödemesi gerekiyor. Bu bakımdan kredi ya da kredi kartlarının borçlarını tamamen kapatması gerekiyor. Bu kapatma işleminin ise en geç 6 ay içerisinde yapılması bekleniyor. Yani 6 ay içinde sicilinin bozuk olmasına neden olan tüm kredi ve kredi kartı borçlarını kapatan bir kişi af kapsamından yararlanacak ve böylece sicili kara listeden çıkarılacak. Ancak teklifin bu şekilde yasalaşması pek çok kişinin mağduriyetini gidermeye yardımcı olmuyor çünkü ödenemeyen kredi ve kredi kartı borçlarının toplu bir şekilde kapatılması çoğu kimse için mümkün görülmüyor. Bu durumda ise kredi sicil affının şartlarının iyileştirilmesi bekleniyor.

Kredi Sicili Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım?

Kredi Sicili Nedir, Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ?

Borçlarını Kapatmak İsteyenlere Borç Kredisi Veren Bankalar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.