Banka Kredileri

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar, Arıcılık Kredisi Nasıl Çekilir?

Arıcılık yapmak isteyenler için sunulan kredi destekleri ile arıcılık yapmak çok daha kolay bir hale geliyor. Arı yetiştiriciliği sektöründe başlangıç seviyesinde ya da hibeye gereksinim duyanlar için devlet kurumları ve özel bankalar tarafından girişimcilik kredileri sağlanıyor.

Tarım Kredi Kooperatifi Arıcılık Kredisi

Arıcılık kredisi veren bankalar sayesinde arıcılık yapmaya başlayabilir ve önemli kredi tutarlarından yararlanabilirsiniz. Devlet kurumlarının sağladıkları kredilerinin yanında arıcılık sektörü için özel bankalar da kredi sağlamaktadırlar. Başta kamu bankaları olmak üzere Denizbanj, Finansbank, İş Bankası, Akbank gibi bankalar arıcılık alanında faaliyet gösterenlere önemli teşvikler sunuyorlar.

Ancak öncelikle kredi çekmek için Tarım Kredi Kooperatifi kredilerini değerlendirebilirsiniz. Tarım kredi kooperatifleri hayvancılık yapmak isteyenlere önemli kredi imkânları sunmaktadır. Bu bakımdan kooperatifin sunduğu imkânlar; kısa vadeli tüm arıcılık malzemelerinin alınması için 12 aya destek, hayvan satın almak için verilen ve kovan alımında kullanılacak olan kredi, tarım araçlarının alınması amacıyla verilecek olan arıcılık malzemesi kredisi alanlarında 3 kredi imkânı sunmaktadır. Kooperatif tarafından sunulan kredinin ise üst limiti 50 bin lira olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda en az iki kooperatif üyesi olan kefil talep edilmektedir. Buna göre tarım kredinin sağladığı kredinin faiz oranları şu şekilde; 1 yıllık vadeli faiz oranı aylık 0,66 üzerinden, 4 sene vadeli aylık faiz yüzde 0,83 üzerinden, 4 yıldan fazla vade aylık faiz oranı ise 0,93 üzerinden sağlanmaktadır.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Kooperatifin yanı sıra arıcılık kredisi çekmek isteyenlere çeşitli bankalar da kredi imkânları sunmaktadır. Bankalar arasında öne çıkan Ziraat Bankası arıcılık kredisi tahsis etmektedir. Gelir belgesinin olmadığı durumlarda ise banka tarafından teminat talep edilmektedir. Teminat olarak ise arazi, asra, taşınmazlar kabul edilmektedir. Tarımsal faaliyet için kredi kullanılacaksa 50 adet arılı kovan şartı bulunmaktadır. Arıcılık kredisi için yıllık faiz oranı ise yüzde 5 olarak sunulmaktadır ve aylık faizi de 0,41’e denk gelmektedir.

Bir diğer arıcılık kredisi sunan banka ise Vakıfbank’tır. Düşük faiz oranları ile bankadan sunulan tutarlar sayesinde tarımsal ihtiyaçlar çiftçiler tarafından karşılanıyor. Banka müşterisi olmanın gerekmediği krediye gerekli olan belgeler ile başvuru yapıldığında 50 kovan arı almak mümkün olmaktadır. Aynı zamanda 4 seneye varan vade oranları da banka tarafından sunulmaktadır.

Bir diğer kredi ise Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından sağlanmaktadır. Türkiye’nin her ilinde şubeleri bulunan birliğe kredi başvuruları il merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Esasında birlik kendisi kredi sağlamamakta, kredi kullanmak isteyenleri bankalara yönlendirerek kefil olmaktadır. Bu sayede bankalardan alınacak kredi tutarları hem daha yüksek olduğu gibi hem de daha kolay şekilde alınabilmektedir.

Bunun yanında Şekerbank, 3 yıl vadeli kredi imkânı sunmaktadır. Satın alınan arılı kovanların yüzde 85’ini de desteklemektedir. Satın alınacak arılar için de proforma fatura talep etmektedir. Yapı Kredi Bankası da 12 ay en fazla vade süresi ile birlik üyesi olan yetiştiricilere finansman sağlamaktadır.

Arıcılık Nasıl Yapılır, Kârı Ne Kadar Olur?

Arıcılık yapmak için öncelikle gerekli olan kovan şartlarının sağlanması gerekmektedir. Arıcılık özellikle arıların çiçeklerden öz toplayabilecekleri bölgelerde yapılması gerekmektedir. Kurak iklimlerde yapılması tavsiye edilmemektedir. Bu yüzden Doğu Anadolu başta olmak üzere sahil kesimlerinde yapılmaya uygundur. Arıcılık, bal fiyatları göz önünde tutulduğunda getirisi oldukça fazla olan bir alan olup aynı zamanda uzun vadede arıların tekrar üremeleri söz konusu olduğu için ilk başta harcanan masrafların çıkarıldığı bir alan olmaktadır.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Nasıl Alınır (180 Ay Vade)

Gelir Belgesiz Araç Kredisi Hangi Bankadan Alınır ?

100 Bin TL Köye Dönüş Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nedir

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir