Banka Kredileri

Kredi Sicili Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım?

Kredi sicili kara listesinden kurtulmak için borcunuzu ödemenizin üzerinden 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Zira bu hususta yapılan incelemeler son beş yılı kapsamaktadır. Kredi borçlarınızı temizlemenizin ardından geçen 5 yılla birlikte kredi sicili kara listesinden çıkmış olursunuz. Kredi sicilinizi temiz tutmak için de mevcut borçlarınızdan kurtulmanız gerekmektedir. Bankaların borç yapılandırma ya da kredi borcu transferi gibi ürün ve hizmetlerinden yararlanarak mevcut borçlarınızı kapatmayı deneyebilirsiniz. Kredi çalışmanızın kötü ilerlediği, sicilinizin bozulmasına sebep olan banka ile görüşebilir ve borcunuzu yapılandırmak adına kredi talebi oluşturabilirsiniz. Bu konuda devlet kurumlarından maddi yardım almak için başvurularda bulunmanız da faydanıza olabilir.

Kredi Sicili ile Kredi Notu Aynı Şey Mi?

Kredi notu ile kredi sicili birbirinden farklı iki kavramdır. Kredi sicili, sizin kredi başvurularınıza ve kredi geçmişinize dair bilgilerinizin tamamının yer aldığı bir bilgi sistemidir. Borçlarınızın temizlenmesi durumunda ancak beş sene sonra sıfırlanır. Kredi notuysa kredi performanslarınız akabinde şekillenebilmektedir. Yani kredi sicilinizin temizlenmesi için 5 yıllık bir sürece ihtiyacınız varken kredi notunuz ise kredi çalışmalarınızın düzelmesiyle ve kredi çalışmalarınıza dair bazı performansınızın yükselmesiyle birlikte yükselebilmektedir.

Kredi Sicilini Oluşturan Etmenler Nelerdir?

Kredi sicilinizin oluşmasında bazı faktörler etkili olmaktadır. Kredi siciliniz bu faktörlerin yüzdelik dilimleriyle hesaplanmaktadır.

Kredi sicilinizi etkileyen ve oluşturan faktörler ise aşağıdaki gibi listelenebilir:
 • Kredi ve kredi kartlarının ödenmesi %35,
 • Mevcut kredi ve kredi kartı borçları %35,
 • Alınan yeni krediler %11
 • Kredi kullanma aralığı %10
 • Diğer faktörler %9

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunun hesaplanmasında ise puanlama sistemi kullanılır. Bu puanlama sistemini belirleyen faktörler; kişinin kullandığı krediler, kredi kartları ve kredili mevduat hesapları gibi ürünlerdir. Bu banka ürünleri incelenir ve değerlendirilir. Bu değerlendirmeyle birlikte kişiler 1 ile 1900 puan arasında puanlanır ve kişiler dört kategoriye dağıtılır. Bu kategoriler aşağıdaki gibidir:

 • Riskli,
 • Az riskli,
 • İyi,
 • Çok iyi.

Ayrıca kişilerin bankalardan kredi çekebilmeleri için en az 1200 kredi puanına sahip olması gerekmektedir. 1200 ve daha fazla kredi puanına sahip kişilerin banklara kredi ya da kredi kartları başvurularının olumlu değerlendirilmesi yüksek bir ihtimaldir. Kredi puanı 900’den az olan kişilerin ise bankalardan kredi çekebilmeleri olasılıkları oldukça düşüktür.

Kredi Notunu Hangi Etmenler Oluşturur?

Kredi notunu oluşturan faktörler yine kişilerin bankalarla olan kredi ilişkileri akabinde belirlenir. Bu hususta bankalarla olan kredi çalışmalarınız oldukça önemlidir. Zira kredi notunun hesaplanmasında kullanılan bu bilgiler bankalarla olan ilişkiniz ve kredi ödeme performanslarınız gibi durumları kapsamaktadır.

Kredi notunun belirlenmesinde kullanılan diğer bilgiler aşağıdaki gibi listelenebilir:
 • Kredi boçları,
 • Toplam kredi limitleri,
 • Toplam borç bakiyesi,
 • Toplam kredili hesap sayısı,
 • Ödemesinde gecikme yaşanan hesapların sayısı,
 • Tanımlı kredilerin kredi borçlarına oranı,
 • Kullanılan kredi çeşitleri,
 • Kapatılan krediler,
 • Yeni alınan krediler,
 • Kredi kullanılan son tarih,
 • Kredilerin ne kadar sürede ödendiği,
 • Kredi borçlarındaki gecikmeler.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun yükselmesi kredi sicilinde olduğu gibi gerçekleşmemektedir. Kredi sicili kara listesinden çıkmak için borcun ödenmesi ve akabinde sicilin sıfırlanması için 5 yıl beklenmesi gerekir. Fakat kredi notunun yükselmesi için borcu kapatmak yeterli değildir. Borcunuzu kapatıp beklemeye başlamak kredi sicilinizi temizlese de kredi notunuz olduğu yerde sayar. Kredi notunuzu yükseltmenizin tek yolu tekrar bankalarla kredi çalışmalarına başlamanızdır. Fakat bu kredi çalışmalarınızda ödemelerinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ödeme performansınızın düşük olması halinde de kredi notunuzun yükselmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Yapılması gereken kredi çalışmalarını sağlıklı yürütmektir. Asgari tutarları değil, toplam dönem borcunu ödemek bu konuda sizin yararınıza olacaktır. Zira asgari dönem borçları zamanla birikerek tekrar ödenmeyecek duruma gelebilir ve kredi kartı borcunuzu tekrar geciktirmeniz durumunda da kredi notunuzun tekrar düşüşe geçmesi söz konusu olabilir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunuzu öğrenmek için www.turkiye.gov.tr üzerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Fakat e-Devlet üzerinden ücretsiz kredi notu öğrenmek için bir e-Devlet şifresine ihtiyacınız bulunmaktadır. e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz. e-Devlet şifrenizi unuttuysanız giriş menüsündeki “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklayabilir ve adımları takip ederek şifrenizi yenileyebilirsiniz. Ayrıca şifrenizi PTT şubelerinden 4 TL hizmet bedeli karşılığında yenileme seçeneğiniz de bulunmaktadır.

Eğer şifreniz varsa e-Devlet kapısı üzerinden kredi notunuzu e-Devlet kapısı üzerinden ücretsiz öğrenmek için yapmanız gerekenler şunlardır:
 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapın.
 • “Kurumlar” kısmından Türkiye Bankalar Birliği’ni bulun.
 • TBB’nin e-Devlet üzerinden verdiği hizmetlerden “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetini tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak sekmede yer alan “Yeni Başvuru” butonunu tıklayın.
 • Bilgi almak istediğiniz rapor türünü seçtikten sonra “Devam Et” kısmına basın.

Bu adımları izledikten sonra talebiniz kayda alınacak ve işlem tamamlandığında SMS yoluyla haberdar edileceksiniz. SMS bilgilendirmesinin akabinde risk raporunuzu yine aynı sayfada görebilirsiniz. e-Devlet üzerinden kredi notu sorgulamasını ücretsiz yapmak yalnızca ayda 1 kez sunulan bir hizmettir. 1 ay içerisinde tekrar ücretsiz risk raporu sorgulaması yapmanız gibi bir durum söz konusu olamaz.

Risk Raporu Nedir?

Findeks risk raporu bankalarla olan çalışmalarınızın değerlendirmesidir. Risk raporunda bankalarla olan son 5 yıllık çalışmalarınız yer alır. Bu 5 yıldan önceki çalışmalar, yani kullandığınız krediler, kredi kartları ya da kredili mevduat hesabı güncel Findeks risk raporunuzda bulunmaz. Findeks risk raporunda yer alan bilgiler ise aşağıdaki gibidir:

 • Bankalardan çekilen krediler,
 • Kullanılan kredi kartları,
 • Kredili mevduat hesapları,
 • Risk bakiyesi,
 • Kredi notu,
 • Kredi performansı.

Bu bilgiler Türkiye Bankalar Birliği’ne diğer bankalar tarafından rapor olarak gönderilmektedir. Türkiye Bankalar Birliği de bankalardan ve finans kurumlarından aldığı bu bilgileri kayıt altında tutmaktadır. Kişilerin bazı bilgileri günlük olarak Türkiye Bankalar Birliği’ne bildirilirken bazı bilgiler ise daha uzun aralıklarla aktarılır. Türkiye Bankalar Birliği ise bankalar ve finans kurumları tarafından gönderilen bu bilgileri birkaç gün içerisinde sisteme işler ve dolayısıyla ortalama birkaç günde bir kişilerin risk raporları güncellenmiş olur.

Kredi Sicil Af Kanunu Nedir?

Kredi Sicil Af Yasası, kara listede olan kişilerin kredi borçlarını temizleyebilmesi için sunulan olanakları kapsamaktadır. Bu afla birlikte kişilerin yeniden kredi çekmesi ya da kredi borçlarını yapılandırması gibi fırsatlardan yararlanabilmesi söz konusudur. Bu durumda kişiler kredi borçlarını temizlemek için bu aftan yararlanarak çekeceği yeni krediyle eski borçlarını ödeyebilir ve tek yere borçlanabilir ya da bankayla görüşerek borcunu yapılandırabilir. Bankalar bu aftan yararlanmak isteyen müşterilerine ya yeni kredi sunacak ya da yapılandırma yöntemine gidecek. Ayrıca borcu avukata ya da icraya düşen kişiler de bu af olanağından yararlanabilecek.

Kredi Sicil Af Kanunu’ndan yararlanarak kredi sicili kara listeden çıkabilir ve kredi notunuzu yükseltmek için de yeni bir adım atabilirsiniz. Zira borçlarınızı kapatmak için çekeceğiniz kredinin ödemelerini zamanında yaparsanız bu da sizin kredi performansınızı olumlu yönde etkileyecek ve kredi notunuzun da yükselmesine yardımcı olacak. Fakat kredi sicilinizin temizlenmesi için borcunuzu kapatmanız üzerinden 5 yıl geçmesi gerektiğini unutmayın.

TC İle Ücretsiz Kredi Puanı (Notu) Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ücretsiz Nasıl Findeks Raporu Alınır ve Rapor Ne İşe Yarar?

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmez veya Geç Ödenirse Ne Olur?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu