Banka Kredileri

Halkbank 100 Bin TL Emekli Kredisi Nasıl Çekilir, Şartları Neler

Halkbank tarafından emeklilere 100 bin TL düşük faiz ile kredi imkânı sağlanıyor. Emeklilerin gerekli şartları sağlamaları halinde 100 bin TL’ye kadar kredi kullanmaları mümkün oluyor. Halkbank emekli kredisi çekme koşulları ve şartları emeklilerin kolayca ihtiyaçlarını gidermesine imkân veriyor.

Emekli Kredi Çekebilir mi?

Emekliler için sık gündeme gelen soruların başında emekli kredi nasıl çekebilir sorusu gelmektedir.  Emekliler için sadece emekli maaşlarını teminat olarak göstererek kredi çekmek mümkündür. Özellikle çoğu banka emeklilerin  kredi çekmesine yönelik kampanyalar düzenlemektedir. Genelde ise belirlenen tutarların, alınan aylık miktarının 15 – 20 katı olması sağlanmaktadır.

Verilecek olan kredi miktarı, aylık taksit ödemelerinin toplamında, maaşın yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde belirlenmektedir. Bu bakımdan emekliler tarafından alınacak kredilerin belirlenmesinde de istedikleri tutar değil, aylık olarak yapabilecekleri ödemeye denk gelen tutar sağlanmaktadır. Dolayısıyla yüksek emekli maaşı alanlar daha yüksek tutarlarda kredi kullanma imkânına sahiptirler.

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Şartları (Sıfır Faizli)

Bir diğer önemli nokta da emeklilerin kredi çekerken yaş sorunlarıdır. Emeklilerin kredi kullanmaları için bankalar tarafından yaş sınırı bulunmaktadır. Yaş sınırı ise ortalama 80 yaş olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla bu yaşın üzerinde olan emekliler için kredi çekmek pek mümkün olmamaktadır. Aynı şekilde 80 yaşı temel alındığı için vade sürelerini de belirlemektedir. Örneğin 76 yaşında olan bir emekli, 80 yaş sınırı bakımından sadece 4 yıllık bir vade kullanabilmektedir. Emekli kredi çektiğinde, maaşını teminat gösterdiği için de bir diğer önemli nokta kredi tutarları maaş hesabından doğrudan tahsil edilebilmektedir.

Halkbank Emekli Kredisi Şartları Nedir?

Halkbank emekli kredisi şartları şu şekildedir;

  • Emekli olmak ve halihazırda SGK’dan emekli maaşı alıyor olmak,
  • Kredi kullanım için üst yaş sınırını aşmamak olmak,
  • Geri ödeme planında aylık tutarın emekli maaşının en fazla yarısına denk gelecek şekilde kredi tutarı belirlemek,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Emeklilik bilgilerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Halkbank emeklilik kredisi faiz oranları ise yüzde 1,28’den başlamaktadır. Kredi talep edenlerin maaşlarına göre 100 bin liraya kadar 36 aya varan vade süreleri ile birlikte krediyi kullanma imkânı sağlanmaktadır. 100 bin liraya varan kredi tutarı talep edilirse aylık 1,28 faiz oranından başlayarak, talep edilirse tahsis ücreti olmadan aylık 1,35 faiz oranından verilmektedir. Kredi ödemeleri aylık eşit taksitli, artan taksitli, azalan taksitli, 3 ayda bir eşit taksitli ya da serbest ödemeli olarak yapılabilmektedir. Banka emekli aylığını teminat altına aldığı için gerekli taksit ödemelerinin zamanında yapılmaması halinde emekli maaş hesabından ilgili tutarları temin edebilecektir.

Bu kapsamda örnek ödeme hesabı yapılacak olursa; 100 bin TL kredi çekmiş emekli, 36 ay vade kullanıyorsa, 1,28 oranındaki faiz üzerinden 525 TL tahsis ücreti ana parasından kesilecek, aylık ödemesi de 3,636,95 TL olup yıllık toplam maliyet oranı da yüzde 20,5227 olacaktır. Bunun yanında kredi tahsis ücreti olmadan kredisini kullandığında yüzde 1,35 faiz oranı uygulanacak ve aylık ödemesi 3,687,89 olup yıllık toplam maliyet oranı da yüzde 21,2692 olacaktır.

Halkbank Emekli Kredisi Nasıl Başvurulur?

Halkbank emekli kredisi başvurusu yapmak için öncelikle emekli maaşının Halkbank’tan alınması gerekmektedir. Bu yüzden maaşını bankadan almayan emekliler öncelikle maaşlarını Halkbank’a taşımalıdırlar. Daha sonra ise telefon üzerinden başvuru yapmak için aralarda bir boşluk bırakarak sırasıyla EMEKLI, TC Kimlik No, Gelir Bilgisi, Talep Edilen Tutar yazılarak 3452’ye SMS gönderilmelidir. Örnek: EMEKLI 12345678910 4000 20000.

Bunun yanında Halkbank şubelerine gidilerek de emekli kredisi imkânlarından yararlanmak mümkündür. Banka gereksinim halinde ek belgeler talep edebilecektir.

Acil Paraya İhtiyacı Olanlar İçin Anında Kredi Veren Bankalar

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir