Genel

Kimsesizlik Maaşı

Ülkemizde, devlet vatandaşlar için birçok kolaylıklar yapmaktadır. Bu kolaylıklar sayesinde yardıma muhtaç olan vatandaşlar hayatlarını daha rahat bir ortamda geçirebilmektedir. Bu yardımlar, sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak yapılmakta ve planlanmaktadır. Devlet tarafından kimsesiz kişiler için de fakirlik maaşı ya da muhtaç aylığı adı altında kimsesizlik maaşı verilmektedir.


Devlet muhtaç ya da herhangi bir geliri olmayan kişilere gıda, konut, sağlık gibi konularda çeşitli yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlarının yapılması sosyal devlet anlayışının bir sonucudur. Devlet mağdur kişilerin mağduriyetlerini giderebilmek için bu kişilere kimsesizlik maaşı ya da fakirlik maaşı vermektedir. Bu maaş sayesinde vatandaşlar daha rahat bir hayat geçirebilirler.

Kimsesizlik maaşı, herhangi bir sebeple sosyal güvencesi bulunmayan, geliri olmayan ya da devletten aylık almayan kişilere kimsesizlik maaşı ya da muhtaç aylığı bağlamaktadır. Üzerine taşınmaz mal bulunan ya da arabaya sahip olan kişilere muhtaç aylığı bağlanması söz konusu değildir. Kimsesizlik maaşını alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığı sürece kişiler kimsesizlik maaşını almaya hak kazanırlar.

Kimler Kimsesizlik Maaşı Alabilir?

Kimsesizlik maaşını alabilmek için devlet tarafından belirlenen bazı şartlar vardır. Bu şartlar sağlandığı sürece kişiler ya şahsen ya da posta yoluyla başvurularını yaparlar ve onaylandıktan sonra maaşlarını alabilirler. Kimlerin kimsesizlik maaşı alabileceği aşağıdaki gibidir:

 • 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları kimsesizlik maaşı alabilir.
 • Özürlü olduklarını “Özürlü Sağlık Kurulu Raporu” ile kanıtlayan, raporda belirlenen toplam özür oranı % 40-69 arasında olan, 18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir işe yerleştirilememiş olan özürlüler kimsesizlik maaşı alabilir.
 • Başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek derecede özürlü olduklarını hastaneden alacakları rapor ile kanıtlayan, toplam özür oranı % 70 ve üzerinde olan 18 yaşını doldurmuş özürlüler kimsesizlik maaşı alabilir.
 • Kanunen bakmakla yükümlü olduğu ve fiilen bakımını gerçekleştirdiği, toplam özür oranı % 40 ve üzerinde olduğu gibi 18 yaşını da tamamlamamış özürlü yakınları kimsesizlik maaşı alabilir.
 • Sosyal güvenlik kurumlarından yetim aylığı alan çocuklardan özürlü olanların aldıkları aylık veya gelir toplamı tutarı belirlenen Yönetmelik kapsamında ödenecek olan aylık tutarından düşük olanlar kimsesizlik maaşı alabilir.
 • Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ya da aylık hakkından yararlanmayan, nafaka almayan ya da alamayan, mahkeme kararıyla veya herhangi bir devamlı geliri bulunmayan ve Kanunda belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanlar kimsesizlik maaşı alabilir.

Kimsesizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Kimsesizlik maaşı alabilmek için ilk olarak bu maaş için kişinin başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu kimsesizler yani muhtaçlık maaşının başvuruları Vakıflar Genel Müdürlüğüne şahsen yapılmalıdır ya da posta yoluyla yapılmaktadır. Muhtaç aylığı yani kimsesizler maaşına başvurmak için muhtaç aylığı başvuru formu ve engelli bireyler için de özürlerini belirten Sağlık Kurulu Raporu gerekmektedir. Daha sonrasında bu belgeler ile birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuru yapılır ve başvuran kişi başvuru sonucu bekler. Eğer kişinin başvurusu onaylanırsa aylık muhtaç aylığı ya da kimsesizlik maaşı almaya hak kazanır.

Kişinin kimsesizlik maaşı onaylandıktan sonra ödemesi şahsın kendi adına açılacak olan PTT hesaplarına ya da Ziraat Bankası hesaplarına yatırılır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Dayım akame 80 yaşında üzerinde taşınmaz mülk yok nanlız yaşıyor evlenmediği için kimsesi yok yanlız 3 ayda bir yaşlılık maaşı alıyor dayım kimsesizlik maaşı alabilirmi. Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Bahsedilen maaşı zaten dayınız alıyor. Ayrıca bir gelir bağlanmaz.

 2. Sayın yetkili bir bayanın eşi vefat etmiş ve bu bayanın spastik çocuğu var Devlet özürlü maaşı veriyor.Yalnız bu bayan sigortalı bir işe girdiği takdirde özürlü maaşı kesiliyor bu insan özürlü maaşı ile nasıl geçinecek,evi kira,elektirik,su,yakıt ve mutfak masrafları var, siz yetkililerden cevap vermenizi rica ederim,saygılarımla

 3. Merhaba, kardesim yude 99 ozurlu ve bakima muhtac maasi aliyordu. Babam emekli ve bir sgkli iste calisiyor. Uzun zamandir kardesimin aldigi maas kesildi. Kaymakamliga sordugumuzda babamin hem emekli ve calisan oldugu icin maasinin kesildigini soylediler. Bu konuyla ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim. Bize geriye dogru bir yaptirimi olurmu. Tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı