emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ölüm Aylığı Hangi Durumda Kesilir, Yeniden Nasıl Bağlanır?

Ölüm Aylığı Hangi Durumda Kesilir, Yeniden Nasıl Bağlanır?

Ölüm aylığı olarak bilinen ve vefat eden sigortalının geride kalanlarına verilen aylık, normal şartlar altında dul ya da yetim maaşı olarak bağlanabilmektedir. Genelde eş ya da çocuklar bu maaşlardan yararlanabiliyorken, belirli şartlar dahilinde ölüm aylığı kesilmesi yapılabilmektedir.

Ölüm Aylığının Eşlerde Kesildiği Durumlar

Sigortalı olarak çalışan kişinin vefatı halinde belirli oranlar üzerinden geride kalan eş ve çocuklarına verilen dul ve yetim maaşları belirli şartların sağlanması halinde geçerlilik kazanıyor. Ancak bu şartların değişmesi halinde ölüm aylığı son bulabiliyor. Bu durumda eş ve çocukların ölüm aylığından yararlanabilmeleri belirli kurallara bağlanmıştır.

Öncelikli olarak ilk pay sahibi olan eşler için ölüm aylığı adına en büyük şart eşin yeni bir evlilik yapmamasıdır. Başka bir deyişle ölüm aylığı almakta olan eş evlendiği takdirde ölüm aylığı hemen kesilmektedir. Ancak ikinci evliliği yapmasından sonra tekrar boşanırsa, bu sefer vefat eden eşi üzerinden tekrar ölüm aylığı alabilmektedir. Aynı şekilde, ikinci eşin de vefat etmesi halinde tekrar ölüm aylığı alabilmektedir. Ölüm aylığının alınması için en büyük etmen evlenmemek olduğu kadar aynı zamanda cinsiyet ayrımı da yapılmıyor. Genelde yaygın bilinen kanının aksine eşler için ölüm aylıkları sadece kadınlar için verilmiyor, eşi vefat eden erkekler de evlenmemeleri şartıyla ölüm aylığından yararlanabiliyorlar. Ölüm aylığının bir diğer kesilme nedeni ise boşandığı halde birlikte yaşamaya devam eden kimselerin tespit edilmesi. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu ödenmiş olan paraların iadesini istiyor ve yasal işlem yapıyor.

Çocuklar İçin Ölüm Aylığının Kesilmesi

Çocuklar için ölüm aylıkları belirli şartlar altında sağlanıyor. Kız çocuklarına bağlanan aylıklar, çalışmaya başladıkları ya da kendi sigortaya girişleri nedeniyle gelir elde etmeye başlamalarına ve evlenmelerine kadar devam ediyor. Bu durumların dışında yani evlenmedikleri ve sigortalı olarak çalışmadıkları müddetçe ölüm aylığı almaya devam edebiliyorlar. Ölüm aylığının yeniden bağlanması için ise işten ayrılması, boşanması ya da benzeri sebepler ile tekrar mümkün olabilmektedir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta, evlenme ödeneği alınmışsa, evlenme tarihini takip eden ödeme dönemi başından başlayarak iki yıl içinde meydana gelen boşanma halinden aynı yıl içinde tekrar aylık ödenemediği için bu gibi hallerde ölüm aylığının tekrar bağlanması için iki yıllık sürenin dolması gerekmektedir. Evliliğin son bulması nedeniyle kocası tarafından da aylık bağlanılmasına hükmedilen kız çocukları için tercih ettiği aylık bağlanabilmektedir. Bu noktada aylığın yüksek olanının seçilmesi daha makuldür. Kesilmeye bir diğer etmen ise boşanma halinde birlikte yaşamaya devam edilmesidir.

Erkek çocukları için bağlanan aylıklar ise eğitim görmüyorsa 18 yaşına kadar, eğitim görüyorsa 25 yaşına kadar verilmektedir. Bu durumda eğitim süresi bittiğinde ilgili yaş tarihi üzerinden ölüm aylığı erkek çocukları için kesilmektedir. Aynı şekilde bu yaş tarihleri arasında olmasına karşılık şayet erkek çocuk sigortalı olarak çalışmaya başladıysa bu durumda da ölüm aylığının kesilmesi yapılmaktadır. Bu durumda sigortalı işten ayrıldığında ve üniversite eğitimi alıyorsa tekrar 25 yaşının tamamlanmasına kadar ölüm aylığı bağlanabilmektedir.

Malul Çocuklar İçin Ölüm Aylığı

Malul çocukların ölüm aylıkları ise yapılacak sağlık kontrolünde iş göremez hallerinin en az yüzde 60 olması halinde sürdürülmektedir. Bu durum için yaş sınırı bulunmaz ve iş görememe hallerinin sadece en az yüzde 60 seviyesinin altına düşmesi halinde ölüm aylıkları kesilir. Bunun için 3 aylık yaptırılan engelli kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Malul çocukların aynı zamanda evlenmeleri halinde de aldıkları ölüm aylıklarında herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Ölüm Aylığı Yeniden Nasıl Bağlanır ?

Ölüm aylığı kesilen vatandaşlar, tekrar ölüm aylığı alabilmek için mutlaka yeniden başvuru yapmaları gerekiyor.

[highlight color=”red”]Başvuru İçin Gerekli Şartları[/highlight]

 • Ölüm aylığı bağlanabilmesi için ilk şart ölen sigortalının en az beş yıl sigortalı olması gerekliliğidir. Ölen sigortalının en az 5 yıl sigortalı olmaması durumunda ailesine maaş bağlanabilmesi mümkün değildir.
 • Toplam prim ödeme gün sayısının da en az 900 gün olması gerekmektedir. Yaşlılık, ölüm, malullük (sakat olma durumu) sigortası için minimum prim ödeme gün sayısı 900 olarak belirlenirken, vefat eden sigortalı en az 10 yıl sigortalı olmuş olsa bile toplam prim ödeme sayısı 900 güne ulaşmadığı sürece ailesine maaş bağlanabilmesi mümkün değildir.
 • Özetle vefat eden sigortalının en az beş yıl sigortası olması, buna ek olarak da çalışma hayatı boyunca en az 900 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir. Bu da kişinin yaşlılık ve malullük aylıklarına hak kazanması anlamına gelecektir.
 • Burada önemli olan bir diğer husus da sigortalının kendisine malullük ve yaşlılık aylığı bağlandığı halde sigortalı bir işte çalışması sonucunda kesilen bu aylık kişinin ölümü halinde talep edilmesi durumunda eş, çocuklar, anne ve babasına tekrar bağlanabilir.

Erkekler Dul Maaşı ve Ölüm Aylığı Nasıl Alabilir ?

Yaşlılık Aylığı (Maaşı) ve Başvuru Şartları Nelerdir ?

SGK Borcu Yoktur Belgesi (Yazısı), Nereden ve Nasıl Alınır?

Yorumlar
 1. Serdar. dedi ki:

  Selamlar kimsesizlik yada fakirlik maasi adi altinda talepte bulundum. Hic bir gelir kaynagim sigortam bagkur vesaire tasinir tasinmaz hicbiseyim bulunmamaktadir. Ben ewde yokken ewe gelmisler. Vakfa ugramami soylemisler. Kuruma ugradim. Muhtardan kimsesizlik maasi adi altinda dilekcemi sunmustum. Bu sureçten sonr vakfa ugradiktan sonra dosyaniz2. Bi incelemeden sonra netlesecektir tlfnunuza sms gelecektir deyip bi kc ewrak imzalatip yolladilar bu konu hakkinda bilgilendirilmek istiyorum. Tskler…

 2. Metin Şaşmaz dedi ki:

  Dayım akame 80 yaşında üzerinde taşınmaz mülk yok nanlız yaşıyor evlenmediği için kimsesi yok yanlız 3 ayda bir yaşlılık maaşı alıyor dayım kimsesizlik maaşı alabilirmi. Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bahsedilen maaşı zaten dayınız alıyor. Ayrıca bir gelir bağlanmaz.

 3. SAFA ERTEKİN dedi ki:

  SORUMLA İLGİLİ HERHANGİ BİR CEVAP GÖREMİYORUM.LÜTFEN DETAYLI BİLGİ GÖNDERİRMİSİNİZ

 4. SAFA ERTEKİN dedi ki:

  Sayın yetkili bir bayanın eşi vefat etmiş ve bu bayanın spastik çocuğu var Devlet özürlü maaşı veriyor.Yalnız bu bayan sigortalı bir işe girdiği takdirde özürlü maaşı kesiliyor bu insan özürlü maaşı ile nasıl geçinecek,evi kira,elektirik,su,yakıt ve mutfak masrafları var, siz yetkililerden cevap vermenizi rica ederim,saygılarımla

 5. Bulent dedi ki:

  Merhaba, kardesim yude 99 ozurlu ve bakima muhtac maasi aliyordu. Babam emekli ve bir sgkli iste calisiyor. Uzun zamandir kardesimin aldigi maas kesildi. Kaymakamliga sordugumuzda babamin hem emekli ve calisan oldugu icin maasinin kesildigini soylediler. Bu konuyla ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim. Bize geriye dogru bir yaptirimi olurmu. Tesekkurler.