SGK

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Sorgulama E-Devlet

PTT 65 yaş aylığını öğrenme işlemleri için PTT, E-devlet ve SGK’ya ait dijital işlem kanalları kullanılabilir. Her ayın belirli günlerinde doğum yılı son rakamına göre ödenen 65 yaş maaşı, PTT üzerinden hak sahiplerine ödenir.

PTT yaşlılık maaşı sorgulama işlemleri PTT fiziki ve online kanalları ile birlikte, e-Devlet ve e-SGK üzerinden yapılan onay işlemi ile yapılabilir.

PTT YAŞLILIK MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

PTT yaşlılık aylığının sorgulaması için üç farklı yol bulunur. Fiziki ve online işlem kanalları kullanılarak 65 yaş aylığı sorgulanabilir.

PTT 65 yaş maaşı yattı mı sorusuna aradığınız yanıtlara şu kanallar üzerinden ulaşabilirsiniz:

 • PTT şubeleri
 • PTT web sitesi
 • SGK web sitesi
 • E-Devlet
 • Alo 144 Sosyal Yardım Hattı

PTT Şubelerinden Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT’den 65 yaş aylığının öğrenilmesi için herhangi bir PTT şubesini kimliğinizle birlikte ziyaret etmek yeterlidir. Size en yakın PTT şubesini öğrenmek için https://enyakinptt.ptt.gov.tr/Enyakinptt/ linkini kullanarak şube sorgulama yapabilirsiniz.

Sorgulama için verilen linke giriş yapmanın ardından aşağıda gösterildiği şekilde “İl” ve “İlçe” seçimini yapmanın ardından, “PTT İşyeri” ibaresi başındaki kutucu işaretleyin.

Yukarıda anlatılan işlemleri tamamlamanız ardından, belirttiğiniz il ve ilçede bulunan PTT şubeleri bilgisine ulaşabilirsiniz. Açılan listede ilgili şube konum bilgisi için, istenilen şubenin üzerine tıklamak yeterlidir.

Seçtiğiniz PTT şubesine giderek yaşlılık aylığınızla ilgili bilgi alabilir, maaşınızın yatması halinde çekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Web Sitesi Üzerinden Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT internet sitesinden 65 yaş aylığı öğrenme işlemleri için “PTT İnternet Bankacılığı” hizmeti kullanılır. Hizmete giriş yapmak için https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet linkini kullanarak giriş sayfasına ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada aşağıda gösterildiği şekilde kimlik doğrulama işlemini yapmanız gereklidir.

Kimlik doğrulama için “Müşteri No” ya da “TC Kimlik No” ile giriş tercihi yapılabilir. TC kimlik no ile yaşlılık aylığı sorgulaması için aşağıda gösterildiği şekilde “TC kimlik numaranız” ve “PTT İnternet Bankacılığı Şifresi” bilgilerini girin. Bilgileri girmenin ardından “GİRİŞ” butonuna tıklayın.

Şifre girişi ardından kayıtlı cep telefonunuza gönderilen SMS doğrulama kodunu istenen alana girin ve PTT İnternet Bankacılığı sistemine giriş yapın. Açılan ekranda 65 yaş aylığının ödendiği hesap detaylarınızı kontrol ederek, sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

SGK Web Sitesi Üzerinden Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK internet sitesinden 65 yaş aylığı görüntüleme işlemleri için doğrudan hizmet alınamamaktadır. 65 yaş aylığı görüntüleme işlemleri için SGK web sitesi üzerinden SMS bilgilendirme için talep açılır. Açılan talep ardından aylıkların hesaplara aktarılması ile birlikte SGK’dan bilgilendirme mesajı alabilirsiniz.

Bildirimi açmak için http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/vatandas linkini kullanarak e-SGK Vatandaş Portalına giriş yapın. Açılan ekranda, aşağıda gösterilen “SMS Bilgilendirme” sekmesine giriş yapın.

Açılan sekmede SMS bildirimi için onay verebilmeniz için sisteme giriş yapmanız gereklidir. Sisteme giriş yapmak için sayfanın sağında yer alan ve aşağıda gösterilen “”UYGULAMA GİRİŞ” sekmesine tıklayın.

İşleme devam etmek e-Devlet girişi yapmanız gereklidir. “T.C. kimlik numarası” ve “e-Devlet şifresi” girişi ardından “Giriş Yap” butonuna tıklayarak telefon numarası güncelleme sayfasına yönlendirmeniz yapılır.

Açılan sayfada aşağıda gösterildiği gibi “Cep Telefonu Numaranızı” girmeniz ve bilgilendirme için paylaşılan onay kutusunu işaretlemeniz ardından “Güncelle” butonuna tıklayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Yukarıda anlatıldığı şekilde cep telefonu numarası kaydedilmesi ardından SGK tarafından bilgilendirme mesajları tarafınıza gönderilir. Yapılan işlem sonrası 65 yaş aylığınızla ilgili gelişmelerden tarafınıza gönderilen SMS ile haberdar olabilirsiniz.

E-Devlet’ten Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten 65 yaş maaşı sorgulama işlemleri TC kimlik No ve e-Devlet şifresi kullanılarak yapılır. Sorgulama için yapılacak işlemlerde https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-5510-sayili-kanun-41c-kapsaminda-yaslilik-ayligi-baglanmasi linki üzerinden erişim sağlanan “5510 Sayılı Kanun 4/1(c) Kapsamında Yaşlılık Aylığı Bağlanması” sayfası kullanılır. Sorgulama için açılan sayfada aşağıda gösterildiği şekilde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak giriş sayfasına erişim sağlayın.

Açılan sayfada kimlik doğrulama için size 5 farklı alternatif sunulur. Aşağıda gösterildiği şekilde “e-Devlet Şifresi” menüsünü seçin. Açılan sekmede “TC Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” bilgilerini girmenin ardından “Giriş Yap” butonuna tıklayın.

Açılan ekranda yaşlılık aylığınızla ilgili gerekli bilgilendirmeyi alabilir, PTT yaşlılık aylığı sorgulama işlemi için talep ettiğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama Telefon Numarası Nedir?

Yaşlılık maaşını telefonla öğrenme numarası 144’tür. Sosyal Yardım Hattı olarak da bilinen Alo 144 destek hattını kullanarak, 65 yaş aylığınızı sorgulayabilirsiniz.

PTT 65 YAŞ YAŞLILIK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

PTT yaşlılık aylığı başvuruları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl ve İlçe Müdürlükleri üzerinden yapılır. Başvuru için gerekli şartları taşıyan adaylar, gerekli belgelerle birlikte ikamet ettikleri il veya ilçe SGK Müdürlüğü aracılığı ile 65 yaş maaşı başvurularını iletebilirler. Başvuru için e-SGK web sitesi kullanılamamaktadır.

 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Yaşlılık aylığına başvurularda istenen şartlar şunlardır:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • 65 yaşı doldurmuş olmak
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Gelir getirici bir işte çalışmıyor olmak
 • Aylık muhtaçlık sınırı altında (Asgari ücretin 1/3’ü) gelir sahibi olmak

65 Yaş Yaşlılık Maaş Prim Alma Şartları Nelerdir?

65 yaş primi alma koşulları kadın ve erkekler için farklı seyreder. 65 yaş maaşının belirli prim gün sayısı ve hizmet gününe göre verilen bir şekli olan 65 yaş maaş primi için istenen üç farklı senaryoya göre şartlar şekilde sıralanabilir:

 • Kadınlarda Prim ve Hizmet Yılı Şartları: 50 yaş ve 5.000 gün ödenmiş prim – 50 yaş, 15 yıl hizmet süresi ve 3.600 gün ödenmiş prim – 50 yaş, 20 yıl hizmet süresi ve 5.000 gün prim
 • Erkeklerde Prim ve Hizmet Yılı Şartları: 55 yaş ve 5.000 gün ödenmiş prim – 55 yaş, 15 yıl hizmet süresi ve 3.600 gün ödenmiş prim – 55 yaş, 25 yıl hizmet süresi ve 5.000 gün prim

PTT 65 YAŞ YAŞLILIK MAAŞI NE KADAR 2022?

2022 Yılı Temmuz ayı zamları ile birlikte 65 yaş aylığı rakamlarıda güncellenmiştir. 2022 yılının ikinci yarısı için ödenecek 65 yaş aylığı 1.539,00 TL olarak güncellenmiştir.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Kesilir Mi?

Yaşlılık maaşının kesilmesi belli başlı nedenlerden dolayı gerçekleşir. Bahsedilen nedenler, aylık şartlarının artık sağlanmaması ile ilgilidir.

65 yaş aylığının kesilme nedenleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Hak sahibinin vefatı
 • Sosyal güvence sahibi olunması ya da SGK’ya prim ödemesi yapması
 • Aylık gelirin muhtaçlık sınırı üzerine çıkması
 • Yanlış beyanın tespit edilmesi (65 yaşından küçük olmak, yüksek gelire sahip olmak, vb.)

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Ödemeleri Nereden, Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığı ödemeleri PTT üzerinden yapılır. Dilediğiniz PTT şubesine T.C. kimlik numarası yazılı kimlik belgenizle birlikte başvuruda bulunarak aylığını alabilirsiniz. Yaşlılık maaşı için sabit bir ödeme günü bulunmamaktadır.

Ödemeler, doğum yılının son rakamına göre belirlenir. Her ayın yaklaşık ilk haftasında ödemeye başlanan PTT yaşlılık maaşı sorgulama işlemleri yapılarak aylık ödendi bilgisi kontrol edilebilir.

Doğum yılına göre yaşlılık aylığı ödeme takvimi şu şekildedir:

 • Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olan hak sahiplerine her ayın 5’i
 • Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olan hak sahiplerine her ayın 6’sı
 • Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olan hak sahiplerine her ayın 7’si
 • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olan hak sahiplerine her ayın 8’i
 • Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olan hak sahiplerine her ayın 9’u
Shares:

199 Yorumlar

 • Ali
  12.05.2023

  Annem yaşlılık maaşı alıyordu. Depremde evi yıkıldı ve adresini değiştirdik. Adresini değiştirince maaşı kesildi. Adresini benim yanıma aldığımda tekrar maaş alır mı? Benim memur olmam yaşlılık maaşı almasına engel olur mu?

  Cevapla
 • Tuncay Bayraktar
  26.01.2023

  İkametgah değişirse ne olur Acaba ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   30.01.2023

   Merhaba,

   İkametgahınızın bağlı bulunduğunuz sosyal yardım müdürlüğüne başvurmanız gerekir.

 • AHMET
  12.01.2023

  Merhabalar, babam 65 yaş maaşı alıyor. Şu an il dışında maaşını olduğu ilden çekebilir mi? Sorun olur mu? Maaşını başka ilden çekmesi durumunda maaş iptal olur mu? Maaş kartı yok direk gişeden çekmesin de bir mahsur olur mu?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   12.01.2023

   Merhaba,

   İkametgah adresi değişmediği sürece mahsuru yok.

 • Canan Yalçın
  16.08.2022

  Merhaba, annem 65 yaş üstü yaşlılık maaşı alıyor, 3 aylığına şehir dışına çıktı gittiği ildeki PTT şubesinden 2-3 ay maaş çekmesi sıkıntı yaratır mı? Yani ikametgahının bulunduğu yer dışından 3 ay maaş çektiği durumda kesilme riski olurmu?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   16.08.2022

   Merhaba,

   İkametgahını değiştirmediği sürece sıkıntı olmaz. Çekebilir.

 • Rıdvan
  15.08.2022

  Merhaba .
  Babam 1956 doğumlu. Üzerine 4 tane ev görünüyor ve bu evlerden kira alıyor. Fakat bu 4 evin kira bedeli askari ücretin 1/3 ünden az. Yani yaklaşık 1800 tl. Babam emekli değil ve herhangi bir yerden başka bir geliri de yok. 65 yas aylığı çıkar mı acaba?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   16.08.2022

   Merhaba,

   Belirtilen gelire göre çıkması gerekir. ancak 4 evden toplam 1800 tl inceleme elemanları için çok makul gelmeyebilir.

 • Gökhan
  12.06.2022

  Bu ay maaş yatmadı Bi bilginiz varmı sadece bize i yoksa herkez demi Bi aksama var

  Cevapla
 • Serkan
  24.05.2022

  65 yas maaş aylık yatmismi

  Cevapla
 • Hatice
  13.03.2022

  Kayinpederim maaş alıyor kayinvalidem yaşlılık maaşı alabilirmi?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   14.03.2022

   Merhaba,

   Geliri yok ise Kayınbabanızdan bağımsız 65 yaş üzeri maaş alma hakkı mevcut.

 • Tuba
  10.01.2022

  Babaannem maasini aldim 800 tl neden eksik verdi bu yil 1059 tl diyor biximki niye ayni hatta

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.01.2022

   Merhaba,

   Yaşlılık aylıkları bir sonraki aydan itibaren zamlı yatmaktadır.

 • Cansu
  26.11.2021

  Merhaba babaannem daha once adanada yasiyordu orada yaslilik maasini konutta odemeli aliyormus ikamet adresini izmire yanima aldim ayligi iptal edip tekrar onaylattik ekim aynin ayligini henuz alamadk ne yapmamiz lazim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   29.11.2021

   Merhaba,

   İlçe sosyal hizmetler müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz. 2 aylık birden yatma durumu oluşabilir.

 • M. Ali Mercan
  05.08.2021

  Yılın ilk altı ayı 763 liraydı

  Cevapla
 • Ali Tekin
  24.09.2019

  Anneannem 65 yaş aylığı kesildi necibe akçay 12.12.1932dogumlu ne yapibiliriz

  Cevapla
 • Cansu
  06.09.2019

  19.10.1954 dogumlu annem bu 65 yas ustu emeklilikten yararlanabilir mi acaba. Babam hastanede temizlik personeli olarak askeri ucretle calisiyor. 3 kis evde yasiyorlar 17 yasinda erkek kardesim babam ve annem seklinde bilgilendirir misiniz acaba. Annem babamin sigortasindan yararlaniyor ve baska hic bir geliri yok

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   06.09.2019

   Merhaba,

   Eşlerden biri çalışıyor ise diğer eş ile kendisi ortalama alınıyor. Dolayısıyla kişi başına düşen gelir 2019 için 609 tl geçeceğinden 65 yaş maaşı alamaz.

 • Turgut TAŞKIRAN
  29.08.2019

  Merhaba Babam 23.12.1955 Doğumlu Bu Durumda 65 Yaş Aylığı Alabilmesi için 23.12.2020 Tarihinden Sonra mı Başvuru Yapılması Gerekiyor Yoksa 64 Yaşını Bitirmiş Olduğu 23.12.2019 Tarihinden Sonra mı Başvuru Yapılması Gerekiyor Bilgileriniz İçin Teşekkürler

  Cevapla
 • furkan
  15.08.2019

  65 yaş maaşının devam edip etmediğini nereden öğrenebilirim?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   16.08.2019

   Merhaba,

   E devlet şifresi ile sorgulama yapabilirsiniz.

 • Enver
  03.08.2019

  Esim emekli 65 ayligi alabilirmiyim

  Cevapla
 • ismail yılmaz
  15.07.2019

  maaş alabilirmiyim

  Cevapla
 • mehmet
  12.07.2019

  babam bu ay maaş alamadı 65 yaş maaşı

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   12.07.2019

   Merhaba,

   Bölge Sosyal hizmet müdürlüğüne sormalısınız.

 • Neziha idiz
  19.06.2019

  Annem 79 yasında.2 yıla yakın zamandır yaşlılık maaşı alıyor.Ondan önce sağlık güvencesi emekli sandığından emekli olan ablamın üzerine idi.Şimdi sağlık güvencesi iptal olmuş yeşil kartlı görünüyor.Annemi özel hastaneyede götürmek durumunda kalabiliyoruz.Sağlık güvencesini emekli sandığı olarak kalmasını istiyoruz bunun için yaşlılık maaşının iptalini mi istememiz gerekiyor.Tekrar emekli sandığından yararlanabilir mi nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.

  Cevapla
 • Sukran
  09.06.2019

  Ben ssk dan emekliyim annem benim üzerimë kayıtlı yaslilik maaşına baş vurduk ve evimize geldiler resim çekildi ve uygun olmadığımız söyledi ve 65 aylığı anneme bağlanması ne yapmalıyız

  Cevapla
 • mehmet karataş
  27.05.2019

  ben 65 maaşı başvuru talebinde bulundum acaba çıktı mı çıkmadımı bilmiyorum

  Cevapla
 • Guluzar
  07.04.2019

  65 yaş aylığı başvurusu yaptım ne durumda onu öğrenmek istiyorum

  Cevapla
 • Ali
  04.04.2019

  Babam 70 annem 67 yaşında üzerine kayıtlı 4 daire var bir tanesinde kendisi oturuyor birisi kirada 400 tl. Kira alıyor diğer 2 evde de çocukları oturuyor 400 tl.den başka geliri YÖK yaşlılık maaşı alabilirler mi

  Cevapla
 • Tuğba
  13.03.2019

  Babam 18.08.1954 doğumlu. Bu sene yani 18.08.2019 da 65 yaş maaşı alabiliyor mu yoksa 2020 senesinde mi almaya başlıyor ?

  Cevapla
 • Esma
  09.03.2019

  Merhaba babaannem 82 yasinda tek basina yasiyor ustune 2 tane arsa var birde oturdugu ev kendinin ama hic bir geliri yok arsalardanda bir gelir saglamiyor maas alabilirmiyiz

  Cevapla
 • engin
  16.02.2019

  merhaba annem 74 yaşında biz 65 maaşı alıyorduk babam ölünce maaş kesildi sonra boş vurduk maaş tekrar balandı ozamnlar annem rahatsızdı özel hastaneden yararlanmak için 65 maaşı iptal ettik 1 sene sonra tekrar baş vurduk ama alamadık nafaka olarak gösterdiler annemin 6 cocu var ama 4 kız iki erkek annemi ben bakıyorum hiç bir güvencesi yok kendinle ben ilgileniyorum annem kendi azzaymır hastası ben bu maaşın tekrar alına bilirmi nasıl bir yola baş vurmam gerekir

  Cevapla
 • Nermin
  16.02.2019

  Annem 65 yaşında babam küçük yazıldığı için annemden küçük gözüküyo hiç bir gelirleri yok ama erkek almadan kadın yaşını dordursada alamıyormuş bu doğrumu

  Cevapla
 • İSMAİL SAĞIR
  13.02.2019

  ARALIK 1954 DOĞUMLUYUM YAŞLILIK MAAŞI NE ZAMAN ALABİLİRİM

  Cevapla
 • Cigdem
  08.02.2019

  Hayirli aksamlar benim anneannem 1926 dogumlu ‘ve yaslilik ayligi aliyordu bir ay once hataydan ankaraya yanima getirdim ikametini Benin m yanima aldim ‘ve. Ocak ayinda 650 aldi. Fakat bu ay 69 tl yatmis anneannemin saglik guvencrsi yok bende calismiyorum ev kira uzerimize hicbir gelir yok bakim parasina basvurdum bir ay oldu haber yok nasil bir yol izlemeliyim acaba

  Cevapla
 • Cigdem
  08.02.2019

  Anneannem yaslilik ayligi aliyordu hataydan ankarayA ikametini aldirdim bir ay oldu bu ay aylik 69 lira yatmis gecen ay yani ocak ayinda 650 aldi anneannem 1926 dogumlu nasil bir islem yapmaliyim nufusa gittim ikametini benim yanima aldirdim neden kesildi acaba herhangi bir saglik guvencesi yok ne yapmaliyim yardim ederseniz sevinirim tesekurler

  Cevapla
  • alpsln
   28.01.2022

   aldıgınız adreste resmı calısan ssk bagkur vs resmı olarak memur maas alıyorsanız kesılır aynısı bnde var

 • metın
  03.02.2019

  slm kayınvalıdem 65 yas ustu dul kadın iki kızı bır oglu var cocukları evlı beykoz pasabahcede hısselı ev var su an kırada 700 tl kıra bedelı var yalnız bu evde vakıf payıda var vakfa her ay kıra odenıyor 400 daıre bası odenıyor vakfa su an kendısı kartalda oyuruyor kendı evı tek yasıyor basvuru yaparsak 65 yas masını baglata bılırmıyız tesekkurler

  Cevapla
 • mehmet ali
  29.01.2019

  Yaşlılık aylığı 1000 tl ye çıktı mı? Çıktıysa hangi aydan itibaren verilecek. bilgisi olan varsa yazabilir mi.

  Cevapla
 • Bahar
  21.01.2019

  İyi günler.Benim dedemin 65 aylığı kesildi engel durumundan dolayı indirimli araba alındı araba kendi üzerine ama arabayı bi akrabamız aldı.Hergangi bir baska maaşı da yok.ayliğınin kesilme nedeni nedir acaba bir de tekrar başvuru yapılabilir mi.

  Cevapla
 • ersin ağgöz
  09.01.2019

  merhaba arkadaşlar. annemin 65 yaş aylığı bu ay yatırılmadı. kendisi ayın 8inde alması gerekirken yatırılmamış. sizce sorun ne olabilir?
  cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 • Sebahattin Solak
  08.01.2019

  65 yaş aylığım kartıma yattığı mesajını aldım fakat kartı atmye taktığım da bakiyenin sıfır olduğunu gördüm nedeni gerekçesi nedir

  Cevapla
 • Nurettin
  04.01.2019

  Babam 73 yaşında. Sigortası yok. Hiç Bi yardım almıyor aynı müstakil. Evde oturuyoruz. Üstüne hiç bişey yok. Annem. Ve babam çalışmıyor başvuruda bulunduk. Ama yanımızda olduğu için çıkıyormuş

  Cevapla
 • Muzaffer YILDIRIM
  14.12.2018

  Merhabalar,
  Annem 1950, babam 1941 doğumlu. Mart 2018’e kadar yaşlılık maaşı alıyorlardı. Babam adına kayıtlı olan 29 dönüm kıraç arazi (üzüm bağı) nedeniyle ki bu yıl yani 2018 yılında elde edilen gelir üç kasa, iki kova dolusu üzüm nedeniyle Mart itibariyle maaşlarının kesildiğini ve maaşlarının tekrar bağlanması için,ellerindeki arazileri satmaları halinde dahi bu araziler nedeniyle alınmış olan “2018 yılı Destek Primi” nedeniyle bir yılın geçmesi gerektiği cevabını almışlar. 170’i arayıp yardımcı olmalarını talep ettiğimde bana “ilgili Sosyal Yardımlaşma” ile çözüm bulmamız gerektiği belirtildi. Söz konusu mağduriyeti gidermek için ne yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olmanızı rica ederiz.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   15.12.2018

   Merhaba,

   Verilen destek her ay için asgari ücretin 2/3 ünden fazla ize (2 kişi yaşıyor ise) 65 yaş aylığı kesilir. 2018 yılı için bu rakam 1450,91/3*2 hesaplamasına göre aylık 967,27 TL dir. Eğer verilen destek rakamı bundan az ise itiraz edebilirsiniz.

 • Serpil Oğuz
  14.12.2018

  Annem 1944 doğumlu 65 yaş aylığı kesildi. Nedenini öğrenmek içim kaymakamlık bünyesinde ki sosyal yardımlaşmaya sorduk. Erkek kardeşimin geliri sebep gösterildi. Kardeşimin bakmakla yükümlü olduğu çocuğu var ikameti de farklı yerde. Annemin başka hiç bir geliri yok maaşın tekrar bağlanabilmesi için nasıl bir yol izlemeliyiz. Eğer bağlanırsa geriye dönüp almadığı ayların maaşını da alabilir mi? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   15.12.2018

   Merhaba,

   Kardeşinizin resmi ikametgah adresi annenizin adresiyle ayrı ise bu durumu belgeleyerek tekrar müracaat edin. Kardeşinizin işe başlaması annenizin maaşını etkilememeli eğer ikametgahları ayrı ise

 • Diyar
  14.12.2018

  İyi günler annem kardeşime ait evde kalıyor üst kata kiracı aldı kiracı orda ikamet ettiği icin ve sigortalı olduğundan dolayı maaşı kesildi tekrar alması için ne yapmalı

  Cevapla
 • Remzi akdeniz
  12.12.2018

  Annem 65 yas ustu babam emekli oturduklari daire kira 1000 tl veriyolar annemin bir geliri yok annemin 65 yas maasi alabilirmi teşekkür ederim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   12.12.2018

   Merhaba,

   Hane halkının ortalama geliri asgari ücretin 1/3 ünden fazla olan kişilere 65 yaş aylığı bağlanmaz. 1000 TL maaş iki kişiye oranlayınca 500 TL ediyor. 2018 için asgari ücretin 1/3 ü 483,66 TL. Mevcut durumda alamaz. 2019 yılı için açıklanacak asgari ücret ve alacağı emekli maaşına göre tekrar oranlama yapılmalı. Asgari ücretin 1/3 hesaplamasında Agi Hariç net asgari ücretten hesaplama yapmalısınız.

 • Merdane DEMIRCI
  06.11.2018

  Ekim ayligim kasimjn 6 yatıyordu yatmadi nedenini görene bilirmiuim

  Cevapla
 • Halil
  27.10.2018

  Nisan 1954 doğumlu 65 yaş aylığını ne zaman alabilir

  Cevapla
 • Aysel AYTEMÜR
  22.09.2018

  eylül ayı yaşlılık maaşımı alamadım neden?

  Cevapla
 • BAHATTİN ENİŞ
  13.09.2018

  Annem 78 Yaşında 2018 Mart ayında 820.00 TL yaşlılık maaşı aldı sonra 2018 Haziranda 1500.00.TL maaş aldı 3 ay sonra 2018 Eylül ayında baktığımızda 629.00 yattığını gördük. Neden bu kadar düştü acaba bilen varmı ?

  Cevapla
 • Cafer
  12.09.2018

  merhaba 65 yaşlılık aylığı neden eksik ödendi annemin temmuz ağustos eylül 3 ay içeride birikimişi varken yani 1650 tl ödenmesi gerekirken sadece 1 aylık 630 tl pttye yatmış bu konuda bilgi alabilir miyim yada nereye müracat etmem gerekiyo tşk

  Cevapla
 • yaşar dilli
  12.09.2018

  merhaba 65 yaşlılık aylığı neden eksik ödendi annemin temmuz ağustos eylül 3 ay içeride birikimişi varken yani 1650 tl ödenmesi gerekirken sadece 1 aylık 630 tl pttye yatmış bu konuda bilgi alabilir miyim yada nereye müracat etmem gerekiyo tşk

  Cevapla
  • taylan
   12.09.2018

   Eski 2022 yönetmeliğinde “Üçer aylık olarak peşin ödenir” ifadesi değiştirildi ve “aylık olarak peşin ödenir” oldu. Gerisi de aşağıda net şekilde yazılı!
   01.09.2018 – 31.12.2018 döneminde ( Eylül,Ekim,Kasım,Aralık) geçerli olmak üzere 2022 aylık miktarları ise şekildedir:

   yani 630 tl almanız normaldır.. benim annemin maaşı sadece 86 tl yattı buna bir anlam veremedim

 • yaşar dilli
  11.09.2018

  merhaba annemin yaşlılık maaşı neden eksik içeride temmuz ağustos eylül (3 ay ) 1629 tl alacağı varken sadece 629 tl ödeme yapıldı bilgilendirirdeniz sevinirim tşk

  Cevapla
 • taylan
  11.09.2018

  merhaba benim annem 65 yaş maaşı alıyor ama bu sadece 86 tl yattı.. neden eylül maaşı yatmadı? bana yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 • Sinan
  08.09.2018

  Annem 2018 Eylül ayı yaşlılık maaşını sadece 86.5 tl olarak adı neden eksik yattı öğrenebilirmiyim? Teşekkürler

  Cevapla
 • Mehmet Mustafa
  07.09.2018

  bu ay 1500 tl yerine neden 629 tl yattı neden kesinti oldu acaba

  Cevapla
 • Musa
  07.09.2018

  Merhaba sayın yetkili
  Annem haziran 2018 tarihinde 1500 lira üç aylık yani 65 yş maaşını aldı.Aradan geçen 3 aydan sonra 06.09.2018 tarihnde maaş aymaya gittiğinde sadece 600 lira verilmiş. ve bundab sonra her ay 600 ödenecek denmiş. peki temmuz ve ağustos ayında hak ettiği maaşı neden verilmemiş.

  Cevapla
 • arzu
  04.09.2018

  annem 66 yaşında ev hanımı hiç bir geliri yada üstüne herhangi bir malı yok babam sağ ve emekli bu durumda annem yaşlılık maaşı için başvurabilirmi evleri vs hiç bişeyleri yok ama

  Cevapla
 • sedat
  03.09.2018

  65 yaş maaşı eylül 2018 de ne kadar?

  Cevapla
 • suat gündoğan
  03.09.2018

  merhaba ben suat gündoğan hiç çalışmadım hiç bir gelirim yok eşim emekli öğretmen bir evimiz var oturuyoruz . yaş 69. 1949 doğumluyum. ben 65 yaş maaşı alabilirmiyim

  Cevapla
 • Yasın korkmaz
  26.08.2018

  Oğlu üzerinden ssk görünen kişi 65 maaşı alabilir mi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   26.08.2018

   Merhaba,

   Kendisine ait herhangi bir geliri yok ise 65 yaş aylığından faydalanabilir.

  • Murat Ahmet
   09.09.2018

   Merhaba 3 ayda bir aldığımız maaş eylülden itibaren aylığa döndü fakat hazira temmuz Ağustos ayına ait ödemeler neden yapılmadı. 3 ay bekledik tek maaş yatti. Bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz

 • dogan
  18.08.2018

  Kurban bayrami oncesi yaslilik maaslari yatacakmi scaba henuz hesapta bir hareket yok…

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   20.08.2018

   Merhaba,

   Kurumdan yapılan açıklamaya göre;

   “Ödeme günleri Kurban Bayramı tatiline rastlayan, emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, 18 Ağustos 2018 gününden itibaren bankamatiklerden, 20 Ağustos 2018 tarihinde bankalardan ödenecektir” ifadesi var. Eğer maaşınız bayram günlerine denk gelmiyor ise 27 isnde yani ptesi alabileceksiniz.

 • Hasibe boz
  07.08.2018

  65 yaş aylığı Bayram’dan önce ödenecekmi

  Cevapla
  • Yonetici
   07.08.2018

   Merhabalar,

   Şuan ki izlenimlere göre, bayramdan önce ödeme yapılacak gibi duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir