SGK

SGK Çalışanları Kodlara Dikkat! Emeklilik İptal Olabilir

Sosyal Güvenlik Kurumu gelişen teknolojik imkânlar sayesinde çalışanlar ve emekli olmak isteyenler için de birtakım kolaylıklar sunuyor. Bu bakımdan işlemleri hızlandırmak için artık teknolojik yapıdan yararlanılarak hizmet dökümlerinde de bazı kodlamalar kullanılıyor, ancak bu kodlamalara dikkat edilmediğinde emekli olmak isteyenler için ciddi sorunlar yaratabiliyor.

Bu Kodlara Dikkat Edilmeli

Sigortalı olarak çalışarak emekli olmak isteyenlerin SGK hizmet belgelerinde bulunan Ş – K – S gibi harfler önemsenmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu harflerin bulunması temel olarak emekli olmak isteyenler için son derece riskli sonuçlar yaratıyor. SGK sahte sigortalı olarak tanımlanan ya da çalışmadan sigortalı olarak gösterilenleri engellemek adına bu kodları hizmet dökümlerine işliyor.

Emekli olmak isteyenler tarafından bu kodlamalara dikkat edilmediğinde ise daha sonra ciddi sorunlar oluşuyor. S olarak yapılan kodlama sahte işyerini, Ş olarak yapılan kodlama şüpheli işyerini, K olarak yapılan kodlama ise kontrollü işyeri anlamına geliyor. Bu bakımdan e – devlet üzerinden ya da SGK hizmet belgesinde görülen Ş harfi işyerinin şüpheli olarak değerlendirildiğini ve iş yeri hakkında inceleme yapılmakta olduğunu ifade ediyor. Çalışılan işyeri için Ş kodu konulmasından sonra işyerinin mutlaka SGK denetmeni ya da müfettişi tarafından denetlenmesi ve işyerinden sahte sigortalı gösterilip gösterilmediği tespit edilmeye çalışılıyor. Süreç sonunda bildirim hatalı ya da geçersiz ise hizmet belgenizdeki Ş kodu da kalkacaktır.

Ş kodu esasında emeklilik talebi için herhangi bir risk taşımıyor. Böylece hizmet dökümünde Ş harfi olanlar emeklilik talebinde bulunabiliyor. Aynı şekilde emeklilik için gereken şartları taşımaları halinde aylıkları da bağlanmakla birlikte, deneyim sonucunda şüpheli durumun gerçek olması ve bildirilen hizmetlerin de sahte olduğu anlaşılması halinde emeklilik hakkı iptal ediliyor. Üstelik böyle bir durumda o işyerindeki gösterilen prim ve hizmet süreleri tamamen silinmekte olup aynı zamanda ödenen aylıklar da geri talep edilmektedir.

Emekli Aylığı Kesilebilir

Emekli aylığının kesilmesinin yanında denetim sonucunda şüpheli çıkan işyerinin de kodu değişikliğe gidilmekte ve bu sefer işyeri için S kodu yani sahte işyeri ifadesi kullanılmaktadır. Bu kapsamda S koduna haiz olan yani sahte işyeri olarak kodlanan bir yerdeki tüm çalışanların ya da çalışıyor gösterilen kimselerin sigortaları da iptal edilmektedir. Yine bu kurumdan emekli olmuş kimselerin de emekli aylıkları kesilmekte, aldıkları emekli aylıklarının iadesi istenmektedir.

Ancak deneyim sonucunda herhangi bir sorun bulunmazsa, yani denetim olumlu sonuçlanırsa Ş kodu kaldırılır ve işyerinden SGK kapsamında yapılan bildirimler geçerlilik kazanmaktadır. Bazı durumlarda da fiilen çalışıyor olmasına karşılık sigortalılarda bu kodlar bulunabilmektedir, böyle bir durum olduğunda yani yanlışlık sonucunda SGK hizmet belgesinde kod bulunan kimseler SGK’ya başvuruda bulunarak sgk kodların kaldırılmasını talep edebilmektedirler.

Önceki yıllarda el ile yapılan işlemler sonucunda da pek çok hatalar ve yanlışlar gündeme gelmiştir. Buna göre aynı işyerinde çalışan kimselerin primleri karıştırılarak farklı kimselere yatırılmış, bordrolarda eksiklik çıkmış ya da işleme alınmadığı için sigortalıların eksik günleri oluşmuştur. Bazı durumlarda da SSK sigorta sicil numarası yanlış yazılmış ve bu bakımdan prim günleri de başka kimselerin üzerinden görüntülenmiştir.

Tüm bunlar için SGK kapsamında olanlar mutlaka güncel durumlarını kontrol etmeli ve bilgilerini teyit ettikten sonra olası yanlışların görülmesi halinde SGK’ya başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Aksi halde emeklilik yaşı geldiğinde bu yanlışları düzeltmeleri çok zor olacağı için emekli olma imkânları da ortadan kalkabilecektir. Ayrıca bu kontrollerin yapılması yanlışlıkları gidererek emekli maaşının bağlanma süresinin de kısalmasını sağlayacaktır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir