Haberler

Kadroya Geçen Sözleşmeli Öğretmen Yer Değiştirme Ne Zaman Yapabilir?

kadroya gecen sozlesmeli ogretmen yer degistirme

Kamuda görevli tüm sözleşmeli personelin yanı sıra kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlerin de kadroya geçişiyle alakalı kanun 26 Ocak 2023 itibariyle yürürlüğe girdi. Kanuna tabi olan personel bir ay içerisinde yazılı olarak başvuru yapabilecek ve kadroya geçebilecektir. Kadroluya geçecek olan öğretmenler 657 sayılık Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesine tabi öğretmenler aynı maddenin 4/A fıkrasına tabi olacaklardır. Bu kanun sayesinde kadrolu öğretmen olabileceklerdir. Kadroya geçen öğretmenlerin ne zaman yer değiştirebileceği konusu ve düzenlemeye dair detaylara haberimizin devamından erişebilirsiniz.

Kadroya Geçen Öğretmen Ne Zaman Yer Değiştirebilir?

Kanun teklifi meclise ilk geldiğinde de tartışmalara yol açan bu konu kanunun yayınlanmasının ardından da merak konusu olmaya devam etmiştir. Kanun teklifinde bu konudaki madde: “.. Kadrolarına atananlar bu Kanunun 72 ve 74 üncü maddelerinde yer alan hükümlerden sözleşmeli personel olarak geçen süreleri dahil dört yıllık hizmet süresini tamamladıkları tarihten itibaren yararlanabilirler.” şeklinde ifade edilmiştir. Bu cümleler, sözleşmeli öğretmenler bu kanunla kadroya geçseler dahi sözleşmeli geçen süreler dahil 4 yıllarını doldurmadan özür grubuna (aile birliğine) bağlı yer değiştirme isteyemeyecekleri anlamına gelmektedir.

kadro sozlesmeli ogretmen1

Oysaki düzenleme öncesinde sözleşmeli öğretmen, 3 yıl görev yapmasının ardından kadroya geçmekte (652 sayılı KHK) ve kadroya geçince de özür grubu tayini isteyebilmekteydi. Sendikalardan da baskı görülmesine rağmen düzenleme meclisten geçti. Tepkilerin çoğalması ile meclis genel kurulundaki görüşmelerde bu durum değiştirildi.

Yeni Düzenlemede Ne Değiştirildi?

Yeni düzenleme ile: “memur kadrolarına atananlar, sözleşmeli personel olarak geçen süreler dahil olmak üzere dört yıl süreyle başka bir yere atanamazlar. Dört yıllık sürede, memur kadrosuna atanmadan önce tabi oldukları mevzuata göre yer değiştirme hakkına sahip olanların söz konusu mevzuatta yer alan süre, usul ve şartlarla görev yerleri değiştirilebilir.” maddesi kabul edildi ve kanunlaşarak yürürlüğe girdi.

kadro sozlesmeli ogretmen2
kadroya geçen sözleşmeli öğretmen yer değiştirme ne zaman yapabilir? 8

Düzenlemeyle birlikte sözleşmeli iken yer değiştirme için farklı bir mevzuata tabi olanlara o mevzuat geçerli kılındı.

Bu durumda sözleşmeli iken kadroya atanan öğretmenler 652 sayılı KHK’da yer alan “Sözleşmeli öğretmenler, can güvenliği ve sağlık mazeretleri hariç olmak üzere üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz.” hükmüne tabi olacaklar. Yani bu öğretmenler bugün kadroya geçseler bile sözleşmeli öğretmenlikte geçen süre dahil 3 yıllarını doldurduklarında aile birliğine bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabilecekler.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir