emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kimler Borçlanma Yaparsa Erken Emekli Olur?

Kimler Borçlanma Yaparsa Erken Emekli Olur?

Ülkemizde her sene birçok vatandaş emeklilik hakkını kullanmakta ve emekli olmaktadır. Emekli olan vatandaşlar emekli olduktan sonra prim ödeyerek almaya hak kazandıkları emekli maaşını almaya başlarlar. Bazı durumlarda da vatandaşlar erken emeklilik hakkına sahip olurlar ve bunu kullanırlar. Kimler borçlanma yaparsa erken emekli olur, bu yazımızda bunu inceleyeceğiz.

Emekli olabilmenin temel şartlarından birisi prim ve yaş şartlarını sağlamaktır. Yaş şartı ya da prim şartı sağlanmasa da bazı vatandaşların erken emekli olabilme ihtimalleri bulunmaktadır.

Bazen vatandaşlar prim sayısını tamamlarlar fakat emekli olabilmek için yaş sınırına takılırlar, bazen de yaş şartını sağlayıp prim kısmında takılırlar. 6552 sayılı torba kanun ile böyle durumlarda yapılması gerekenler açıklandı ve yeni düzenlemeler getirildi.

5510 sayılı kanuna göre emeklilik yaşı 1999 yılından sonra çalışmaya başlayan kadınlarda 58, erkeklerde ise 6 yaş olarak belirlenmiştir. Bazı durumlarda ise bu yaşlar değişebilmektedir.

Emekli Sandığına Tabi Olanlar

Emekli Sandığı kapsamında sigortalı olan vatandaşlarda fiili hizmet zammı uygulaması işe başlama tarihine göre değişmektedir. 8 Eylül 1999 tarihinde önce başlayanlarda ve sonrasında işe başlayanlarda bu durum değişiklik göstermektedir. Açıklanana göre 8 Eylül 1999’dan önce işe başlayanlar ve 5434 sayılı Kanundaki emeklilik yaşına tabi olanların fiili hizmet süresi zammının tamamı emeklilik yaşından indirilmektedir. Bu tarihten sonra göreve başlayanlarda ise kadınlarda emeklilik yaşı 58, erkeklerde de 60 yaşına tabi olanlarda da bu süre zammı 3 yılı geçmemek üzere yarısı emeklilik yaşlarından indirilir.

Doğum Borçlanması

Doğum borçlanması sayesinde sigortalı olan kadınlar erken emekli olabilme imkanına sahip olabilirler. Doğum borçlanması sayesinde diğer koşulları sağlayıp prim gün sayısı eksik olan kadın sigortalılar erken emekli olurlar. Hangi koşulları sağlayan kadın sigortalıların doğum borçlanması yapabileceği bir diğer önemli olan konudur. Aşağıdaki şartları sağlayan kadın sigortalılar doğum borçlanması yaparak erken emekli olabilirler:

 • Kadın sigortalı doğumdan önce SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kapsamında tescil edilmiş olmalıdır.
 • Doğum borçlanması yapmak isteyen kadın sigortalının adına kısa ya da uzun vadeli sigortalı kollar ile prim ödenmiş olmalıdır.
 • Kadın sigortalının sahip olduğu çocuk yaşıyor olmalıdır.

Doğum borçlanması en fazla üç çocuk için yapılmaktadır ve her çocuk için en fazla iki yıl doğum borçlanması yapılabilir. Kadın sigortalının doğumdan sonraki iki yıl çalışmamış olması gerekmektedir. Eğer kadın sigortalı bu iki yıllık sürede bir süre çalışmışsa sadece çalışmadığı süreleri doğum borçlanması kapsamında borçlanabilir.

Askerlik Borçlanması

Kadın sigortalılara verilen doğum borçlanması hakkı gibi erkek sigortalılara da askerlik borçlanması hakkı tanınmaktadır. Askerlik borçlanması, sigortalı kişinin askerlik döneminde çalışmamasından dolayı sigorta primlerinin yatmaması için hem gün sayısını artırır, hem de askerden sonra işe başlayanların Sosyal Güvenlik Kurumu başlangıç tarihini geriye götürmektedir.

SSK kapsamında sigortalı olan kişiler, askerlikte geçirdikleri süreleri ya da yedek subay okulunda geçen sürelerinin tamamını ya da bir kısmını askerlik borçlanması kapsamında borçlanabilirler. Askerden sonra ilk defa sigortalı olacak olan kişilerde askerlik borçlanması ile bir yıl daha erken emekli olunabilmektedir.

Askerden önce sigortalı olup da askerlik borçlanması yapan sigortalılarda ise sadece borçlanılan süre kadar SGK gün sayısı artar. Bu yüzden askerlik borçlanması yapılması sigortalı vatandaşların erken emekli olmasında kolaylık sağlamaktadır.

Yurt dışı Borçlanması

Yurt dışında yaşanılan süreler de borçlanma kapsamına girmektedir. Yurt dışı borçlanmasında borçlanılacak süreyi kişi kendisi belirlemektedir. Borçlanma kapsamında ödenen tutar ne kadar fazlaysa kişinin alacağı emekli maaşı o kadar yüksek olmaktadır.

Yorumlar

 1. selman imamoğlu dedi ki:

  01-08-1966 doğuluyum ssk girişim 05-11-1992 05-12-1986 askere gittim 18 ay askerlik yaptım kaç gün askerlik borçlanması yaparsam erken emekli olurum

 2. Gulay. dedi ki:

  Sigorta ilk ise giris tarihim 01/12/1989
  1970 dogum tarihim
  1770 gun pirimim var,
  Kalan pirim gunlerimi odesem.
  Emekli olabiliyormuyum.
  Bilgilendirirmisiniz ve ne yapmam gerekiyor bilgi verirmisiniz.
  Tesekkur ederim..Gulay K.

 3. Gulay. dedi ki:

  Sigorta ilk ise giris tarihim 01/12/1989
  1970 dogum tarihim
  1770 gun pirimim var,
  Kalan pirim gunlerimi odesem.
  Emekli olabiliyormuyum.
  Bilgilendirirmisiniz ve ne yapmam gerekiyor bilgi verirmisiniz.
  Tesekkur ederim..Gulay K.