emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 Emeklilik İkramiyesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

2022 Emeklilik İkramiyesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli ikramiyesi hesaplama 2022 yapılırken aylık bilgisi, gösterge, ek gösterge ve kıdem aylığı gibi bilgilerden faydalanılır. Özellikle bütçe görüşmelerinin yapıldığı günlerde emekli ikramiyelerinin ne zaman ödeneceği gibi konular gündeme gelir.

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren asgari ücrete yapılan yüksek zam oranı, ikramiye hesaplanması ve ödeme tarihlerinde bir değişikliğe gidilip gidilmediğini de akıllara getirmiştir.

 • Emekli ikramiye hesaplaması kamu ve özel sektör çalışanları için iki farklı şekilde hak edilir.
 • Devlet memurları için emeklilik ikramiyesi olarak kazanılan hak
 • Özel sektör çalışanları için kıdem tazminatı olarak geçer.

Emeklilere yılda 2 kere bayramda ödenen emekli ikramiyesi bundan farklıdır ve başvuru yapılmaksızın tüm hak sahiplerinin maaş hesabına yatırılır.

Emekli İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?

Sunduğu hizmetlerde teknolojide yaşanan gelişmelerden destek alan Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşın merak ettiği soru, sorgulama ve hesaplamalar için kolaylıklar sunar.

 • 4C ikramiye hesaplama
 • İş sonu tazminat hesaplama yapılabilir.

4C İkramiye Hesaplama Nasıl Yapılır?

4C yani kamu çalışanları için ikramiye ve maaş hesaplama işlemleri için çıkan ekrandaki bilgiler güncel şekilde doldurulmalıdır. Vatandaş;

 • 1’den 15’e kadar değişen derece
 • 1’den 9’a kadar değişen kademe
 • Ek gösterge
 • Makam, temsil veya görev tazminat göstergesi
 • Hizmet yılı
 • Hizmet ayı
 • Kıdem yılı
 • İkramiye yılı
 • Aylık tarihi
 • Pay, payda
 • Tazminat ek göstergesi sorularına yanıt vererek hesaplama işlemini başlatabilirler.

Maaş ve ikramiye hesaplamasının en doğru sonuca yakın şekilde yapılabilmesi için derece, kademe ve aylık tarih alanları doldurulmalıdır. Makam, temsil veya görev tazminat göstergesinin olması halinde bilgiler eksiksiz bir şekilde girilmelidir. Bu alan üzerinden yapılan hesaplama işlemi bilgi amaçlıdır, resmiyet arz etmez.

İş Sonu Tazminat Hesaplama

4A kapsamında çalışanlar için işten ayrılırken hak edilecek tazminat tutarı aynı ekran üzerinden hesaplanabilir. Bu aşamada;

 • Ad, soyadı
 • T.C. kimlik numarası
 • İşe giriş tarihi
 • İşten ayrılış tarihi
 • Tahsil
 • Unvan
 • Prim gün sayısı
 • İkramiye yılı alanları doldurulmalıdır.

Tazminatın gerçeğe en yakın şekilde hesaplanabilmesi için unvan, tahsil, işe giriş ve işten ayrılış tarihleri mutlaka doldurulmalıdır. Sadece girilen bilgiler baz alınarak hesaplanan tutar bilgi amaçlıdır. Ay 30 ve yıl 360 gün olarak değerlendirmeye alınır.

Devlet Memuru Emekli Olurken Ne Kadar İkramiye Alır?

Aktif çalışma süresini doldurarak emekliliğe hak kazananlar devlet tarafından ödenen ikramiyeyi almaya hak kazanır. Emekli ikramiyesi 2022 yılı için belli şartlara göre zamlanarak hesaplanır. Çalışma hayatında Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında olanlar, emekliliğe hak kazandıkları zaman iş hayatından tamamen çekilir.

 • Emekli ikramiye tutarı özel sektör ve kamuda çalışanlar için farklı şekillerde hesaplanır.

Emekli olacak öğretmenler için ikramiye hesabı hizmet verilen yıla göre değişiklik gösterir. Aylık tarih seçimi, unvan seçimi, kariyer, derece, kademe, fiili hizmet yılı ya da ayı, kıdem yılı ve ikramiye yılı girilerek ikramiye hesaplaması yapılabilir. Emekli olan öğretmenler için bir defaya mahsus hesaplanan ikramiye tutarı hizmet yılına göre şu şekilde belirlenmiştir.

 • 25 yıl hizmeti olanlar için 99.440 TL
 • 26 yıl hizmeti olanlar için 103.418 TL
 • 27 yıl hizmeti olanlar için 107.395 TL
 • 28 yıl hizmeti olanlar için 111.373 TL
 • 29 yıl hizmeti olanlar için 115.350 TL
 • 30 yıl hizmeti olanlar için 119.328 TL
 • 31 yıl hizmeti olanlar için 123.306 TL
 • 32 yıl hizmeti olanlar için 131.261 TL
 • 32 – 40 yıl hizmeti olanlar için ise 127.283 TL ve 159.104 TL.

Emekli ikramiye hesaplaması internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde hesaplanabilir. Önce kamuda 4A yani SSK’lı olarak çalışılan süreler için emeklilik ikramiyesi alınabilmesi için sigortalı olarak görevden ayrıldığı tarih itibariyle kıdem tazminatı alınmamış olması ancak kıdem tazminatı almaya hak kazanılmış olması şartı aranır.

4A kapsamında çalışırken emekli ikramiyesi almaya hak kazanan ancak 4C yani Emekli Sandığı hizmetleri de olanlar için hesaplama, istifa şartının yerine getirilmesinin ardından 15 yıllık sigortalılık süresi olması halinde gerçekleşir. Yine bu kişiler için en az 3600 gün prim ödemiş olma şartı aranır.

Kıdem Tazminatı Nedir?

İşveren tarafından belli koşulları sağlayan işçiye, çalıştığı yıl süresince kazandığı kıdemin karşılığı olarak ödenen tutara kıdem tazminatı denir. Kıdem tazminatı hesaplamasında çeşitli haklar ilave edilerek brüt ücret üzerinden ödenecek rakam belirlenir.

Kıdem tazminatına hak kazanma şartları arasında;

 1. 4857 sayılı İş Kanuna göre işçi olmak 
 2. En az 1 yıl çalışmış olmak ve
 3. Haklı fesih şartı aranır.

Kıdem tazminatı zamanaşımı süresi iş akdinin feshinden itibaren 5 yıldır.

Emekli İkramiyesine Etki Eden Süreler

İster devlet memuru olsun ister özel sektör çalışanı herkesin hedefi emekliliğe hak kazanmaktır. Memurlar için emeklilik dendiğinde akla ilk olarak hizmette geçirilen süre ve kıdemler gelir. Memurluk ve memurluk dışı hizmet süreleri göz önünde tutulduğu zaman ikramiye hesaplamasında ciddi değişiklikler gündeme gelir.

4B BAĞ-KUR kapsamında olanlar kendilerine ait iş yerlerinde sigortalı olduğundan çalışma hayatında geçirdikleri süreler için ikramiye veya kıdem tazminatı alma hakkı doğmaz. Sonuç olarak 4B’liler emekli olurken herhangi bir ödeme almaz.

Özel sektörde yani 4A kapsamında SSK’lı olanlar işçi olarak işten ayrıldıkları zaman 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14.maddesine bakılarak kıdem tazminatı ödemesine hak kazanmışsa kendisine ödeme yapılır.

Kamuda SGK’lı olarak çalışanlar emekli olacakları zaman hak ettikleri ikramiye hesabı için 5434 sayılı kanun ve 89.madde dikkate alınır. Bu durumdakiler işten ayrılırken kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

08.09.1999 tarihinden önce istifa ederek görevinden ayrılanlar emekli ikramiyesi almaya hak kazanamazlar. Kıdem tazminatı almaya hak kazanamamış kişiler daha sonra memur olup da memurluktan emekli olurken de emekli ikramiyesi alamazlar.

Kamuda işçi olarak hizmet ederken aynı kamu kurumunda memurluk ataması alanlar işçi olarak geçirdikleri yılları emekli ikramiyesi hesabında hizmet yılına ilave edilir.

Kamuda çalışanlar memur olarak emekli olurken kıdem tazminatı almaya hak kazanarak almadıkları yıllar için de ikramiye ödemesi alırlar. İşçi, esnaf veya memurlar kamu iş yerinde geçen sigortalılık süreleri için emekli ikramiyesi almaya hak kazanırlar.

Emekli İkramiyesi Ödemelerinde Yıl Sınırı Nedir?

Memurlar için emekli ikramiyesi ödenirken üst sınır yoktur. Her tam yıl için hizmette geçen süre dikkate alınarak emeklilik ikramiye tutarı hesaplanır.

 • Tam yıl olmayan eksik ay süreleri için emeklilik ikramiyesi ödenmez.

Bir memurun 25 yıl 6 ay hizmet süresi varsa ikramiye 25 yıl için hesaplanır. 6 ay ödeme hesaplamasına dâhil edilmez. Özel sektörde geçen yıllar için böyle bir sınırlama getirilmemiştir. Özel sektörde çalışanlar şartları yerine getirmeleri halinde sadece emekli olurken değil işten ayrılırken de kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Emekliliğe hak kazanmış çalışanlar için ödenen ikramiye, toplu bir nakit olarak değerlendirildiğinde pek çok ihtiyacın ertelenmeden karşılanması için fırsat olarak düşünülebilir. Hak edilen ikramiye tutarı emeklilerin gelecek hayatlarını garantiye almaları için yapacakları değerlendirmede büyük öneme sahiptir. Hizmet süreleri göz önünde tutularak hesaplanan ikramiye veya kıdem tazminat tutarı değişen yönetmelikler göz önünde tutularak SGK resmî web sitesi üzerinden sunulan hizmetlerle sorgulanabilir.

Emekliye En Yüksek Promosyon Veren Bankalar

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Sorgula

Zamlı Emekli Maaşları Tablosu, Maaş Hesaplama

Yorumlar

 1. Pınar dedi ki:

  Herkeze selam özel sektörde çalışan işçiyim özel sektör ma malum hep aynı yerde çalışmıyorsun örnegın emeklılıgıme bir sene var iş değiştırdıö başka ısyerınde başladım emeklı ıkramıyesi alabiliyormuyım devlet memuru gıbı yoksa son bır sene çalıştığım yerden kıdem tazmınatımı alıyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Özel sektörde emekli ikramiyesi yok. Son işyerinde çalıştığınız süre kadar işyerinden kıdem tazminatı alınır.

 2. satu aktaş dedi ki:

  15/01/1972 doğumluyum
  02/10/1990 işe başladım
  ek göstergem 3000
  haziranda emeklilik dilekçesi verdim
  maaş ve ikramiyem ne kadardır?

 3. Ayşe oğur dedi ki:

  Merhaba 19 Nisa’n 2019 itibarıyla emeklilik için kurumumdan ilişiğimi kestim.laborantım.3600 ikramiyem mahsuplaşma olmadan çıkarsa ikramiyedeki artıştan yararlanabilirnşyim.teşekkür ederim

 4. Leyla isciel dedi ki:

  27 Ocak 1972 doğumluyum işe giriş tarihi 2/91990 halen çalışıyorum gerekliliği hakettimfazla çalışmam emekli maaşı ni etkiliyor mu ne kadar emekli aylığı bağlanır ne kadar yıpranma parası alir

 5. şaban efe dedi ki:

  07.03.1974 doğumluyum. 01.11.1991 de ssk da çalışmaya başladım. 1852 gün primim var. 10.05.1999 da emekli sandığında (TSK.UZMAN ÇAVUŞ) çalışmaya başladım. 31 aralık 2019 a kadar devam edeceğim. 1994-1995 yıllarındaki 18 ay olan askerliğimi, emekli sandığından uzman çavuşluk görevimdeyken borçlanıp 2000 kusürlü yıllarda 117 lira gibi indirimli bi bedel ödeyerek borçlandım. hem askerliği hem ssk günlerimi birleştirdim, e devlette hitap bölümünde görebiliyorum.uzman çavuşluk görevimin tamamında 1 yıla 3 ay fiili hizmet zammım var ama askerliğim için FHZ. varmı bilemiyorum. 31.12.2019 da emekl
  iliğe hak kazanmış oluyormuyum? emekli ikramiyesi ne kadar alırım? emekli maaşım ne kadar olur? teşekkür ederim.

 6. OYA TALAY dedi ki:

  2003 yılında özel sektörden emekli oldum ve tekrar aynı yerde çalışmaya başladım. kurluşun 55 yaşına kadar çalıştırması nedeniyle 2018 Aralık ayında işim sona erecek. Bu durumda elime net ne kadar ödeme yapılacak bilgi alabilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   toplam yıl ve aldığınız brüt maaşla hesaplama yapabilirsiniz. Bilgileriniz olmadığı için hesaplama yapmamız mümkün değil.

 7. semra dedi ki:

  2019 yılının mart ayında emekli olmak istiyorum ne kadar tazminat alacağimı bilmek istiyorum

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Emeklilik ikramiyesi ve tazminatı ile ilgili aşağıda ki konumuzda gerekli bilgiler yer almaktadır.

 8. Ercan dedi ki:

  5 nisan 2018 de ssk 4 A emeklilik işlemleri işlemleri dilekçesi verdim.10 nisanda tahsis talep edildi.01.05.2018 aylık başlangıç tarihi verildi.sonuçta 26 hazirana maaş ödeme günü verildi.82 günlük bir süreç var.muğla sgk iş yoğunluğu bu kadar çokmu yoğun. Bu arada maaş günü 26 mayıs olarak söylenmişti sgk tarafından. Bayram ikramiyesi yapılacak almam gerekmiyormu..