emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sigorta Emeklilik Hesaplama

Sigorta Emeklilik Hesaplama

İnsanlar geçirdikleri uzun bir süre çalışma hayatının ardından iş hayatından gerekli olan emeklilik şartlarını sağladıktan sonra iş hayatından ayrılırlar ve iş hayatında artık pasif olarak yer alırlar. İnsanlar, yasaların belirlediği emeklilik şartlarını sağladıktan sonra emeklilik dilekçesini ve emeklilik için gerekli olan belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletirler. Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı çalışan bireyler tarafından teslim edilen emeklilik belgelerini inceler ve gerekli şartları sağlamaları durumunda belirli bir süre işlemler tamamlandıktan sonra emekli olmaya hak kazanırlar.

İnsanların sahip olduğu sosyal güvence görev yaptıkları sektöre göre değişiklik göstermektedir. Mesela kamu kuruluşlarında memur olarak görev yapan bireyler Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahip olurlar ve Emekli Sandığı sosyal güvencesi için sağlanan sosyal, sağlık alanlarındaki imkanlardan yararlanabilmektedirler. Ancak özel sektörde ya da kendi iş yerinde görev yapan bireylerin sosyal güvencesi genelde BAĞ-KUR olmaktadır. Eğer BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahipseniz, emeklilik şartlarını sağladıktan sonra sigorta emeklilik hesaplama sistemi ile ne zaman emekli olabileceğinizi kuruma gitmeden kolayca öğrenebilirsiniz. Sigortalı bir şekilde görev yapan bireyler devlet hastanelerinden, devlet üniversitesi hastanelerinden, dal hastanelerinden, eğitim ve araştırma hastanelerinden, sağlık ocaklarından sahip oldukları sosyal güvence sayesinde muayene ya da ameliyat gibi hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Sigorta emeklilik hesaplama işlemi ile emekliliğinize ne kadar kaldığını, ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Herhangi bir sosyal güvencesine sahip olmayan bireyler sosyal devlete ait sağlık kurumlarında muayene olmak isterseniz eskiden 15 TL gibi bir ücret ödemekteydiniz ama belirlenen yeni kanunlara göre muayene ücreti şu an 30 TL gibi bir ücret talep edilmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesine sahip olan bireyler özel sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak isterseniz, bu sağlık hizmetlerinden ya ücretsiz olarak yararlanırsınız ya da sosyal güvencenizin ödediği miktarın geri kalan fark ücretini ödemeniz gerekmektedir. Özel sağlık kuruluşlarına ödeyeceğiniz muayene ücreti ya da ameliyat ücreti sahip olduğunuz sosyal güvenceye ödediğiniz sigorta prim miktarı ile bağlantılıdır. Yani sosyal güvencenize ödediğiniz prim miktarı ne kadar yüksekse, özel sağlık kuruluşlarına muayene ya da ameliyat hizmetlerinde ödeyeceğiniz ücret o kadar düşük olacaktır. Muayene sonrası doktorların uyguladığı ilaç tedavisinde de aynı durum geçerlidir. Sahip olduğunuz sosyal güvenceniz bazı ilaçların ücretinin tamamını ödemektedir ve siz bu ilaca herhangi bir ücret ödemezsiniz. Sosyal güvenceniz bazı ilaçların ücretinin yarısı ya da az bir kısmını öder ve ortaya çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir sosyal güvencesine sahip değilseniz, ilacın ücreti ne kadarsa o ücretin tamamını ödemek durumdasınız.

Sigorta Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sigorta emeklilik hesaplama sistemi sayesinde çalıştığınız zamanlarda emekli olmanıza ne kadar kaldığını, ne kadar süre sonra emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Her farklı sosyal güvencenin emekli olma şartları birbirlerinden farklıdır, mesela Emekli Sandığı ya da BAĞ-KUR sosyal güvencesinin sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme günü ve yaş kriteri birbirinden tamamıyla farklıdır. Hangi sosyal güvenceye sahipseniz, emekli olmaya hak kazanmak için o güvencenin sigorta emeklilik hesaplama işlemine göre emeklilik şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Eğer emeklilik şartlarından birine sahip değilseniz, o şartı sağlayıncaya kadar emekli olmanız ertelenmektedir, gerekli olan tüm şartlar sağlandıktan sonra emekli olmaya hak kazanırsınız.

Sigorta emeklilik hesaplama işleminizi internet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmenize gerek kalmadan kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta emeklilik işleminizi gerçekleştirmek için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesinin linki yer alacak, o linki tıkladığınızda kuruma erişiminiz kolayca sağlanacaktır. Sigorta emeklilik hesaplama sistemi için açılan sayfadaki boş alanları kişisel bilgilerinizle sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde aktararak Gönder butonuna tıklayarak sigorta emeklilik hesaplama işleminizi internet üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK sosyal güvencelerinden emekli olup olmadığınızı öğrenebilmek için yine aynı işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak, boş alanların doldurulması durumunda sigorta emeklilik hesaplama işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Sigorta Emeklilik Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR Emeklilik Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

  1. tahsin bulut dedi ki:

    ıyı gunler benım 85 girişim ve bagkur 2001 den 2007 ye kadar 2190 gun pirim odedim 2007 den 2011 rin 6 cı ayın 15 sinde firmamı kapatmak zorunda kaldım odeme yapamadım bağkura borcum var ne kadar bılmıyorum daha sonra ssk lı olarak bu gune kadar 1274 gun calişmışliğim var bu sartlarda emekli olabilirmiyim bankaladan emekli olmak için borcumu odemek için para alabilirmiyim ve hangi banka dan alabilirim tsk edrim

  2. Vedat ışikdemir dedi ki:

    Oğlum (18 yaş alti) annesinden ölüm aylığı almaktadir. Maaşı ptt’den ödenmektedir, yaşı küçük olduğu için kendisine ödeme yapılmıyor, ben engelli olduğum için her seferinde ptt’ye gitmek sıkıntılı oluyor maaşı bankaya nasıl aktarabilirim, kolay gelsin.