Emeklilik

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur

Emekli olmak ev kadınlarına hep bir hayal gibi gelir. Ancak ev hanımlığını yapan kadınlar için de emekli olmak mümkün. Ev kadınlarının emekli olabilmek için gerekli şartları sağlaması gerekmektedir. Gerekli şartlar sağlandıktan sonra, ev hanımları da emekli olabilmektedir. Ev hanımları sık sık Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur? diye sormaktadırlar.


Emekli olmak isteyenler, dışarıdan prim ödemelerini yaparak emekli olmaya doğru gidebilirler. Bunun yanı sıra istediği seviyeden prim ödemelerini gerçekleştirebilmektedirler.

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur Sigorta Nasıl Olur

  • Ev hanımlığı yaparak, sigortadan yararlanabilmek için aşağıda belirtilen şartları taşıyor olmanız gerekmektedir.
  • Ev hanımlığı yapan kişinin herhangi bir şekilde gelir vergisi ile ilgili bir mükellefiyetinin olmaması gerekmektedir,
  • Ev hanımlığı yapan kişinin, evde, süs eşyası, dantel ve el işi gibi ürünleri yapıyor ve bunları satıyor olması gerekmektedir,
  • Emekli olmak isteyen ev hanımının, belirtilen bu işi hali hazırda yapıyor ve bu yapılan işin bizzat başında duruyor olması gerekmektedir,
  • Bahsedilen bu işin, herhangi bir işverene ya da iş yerine bağlı olmaması gerekmektedir.

Sıklıkla sorulan Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur? Sorusunun cevabı yukarıda belirtilen şartları taşıyan kadınların emekli olabileceğidir.

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur Sigorta Başvuru İşlemleri

Ev hanımlığı yapan kadınların emeklilik hayallerini gerçekleştirebilmeleri için, yukarıdaki şartları taşımanın yanı sıra bazı işlemleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bunun için ilk olarak yapılması gereken, ev hanımı sigortasından emekli olmak isteyen kişinin, kendisinin bağlı olduğu Vergi Dairesi’ne giderek gelir vergisi mükellefiyetinin olmadığı belgelemesi gerekmektedir. Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur? Yapılması gerekenler nelerdir? Bu gibi soruların cevabı için yazıyı okumaya devam edin.

Ev hanımı sigortasından emekli olmak isteyen kişi, Vergi Dairesinden istenilen belgeyi aldıktan sonra İsteğe Bağlı Sigorta Başvuru Formunu doldurması gerekmektedir. Bu belge doğru ve tam bir şekilde doldurulduktan sonra, kişinin oturduğu yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermesi gerekmektedir. Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur?

Yukarıda ifade edilen belgeler hazırlanıp, belirtilen yerlere verilirken bunun yanı sıra kimlik fotokopisinin de verilmesi gerekmektedir. Belgeleriniz verildikten sonra, eğer bu emeklilik için şartları taşıdığınıza kanaat getirilirse hemen ertesi gününden itibaren sigorta işlemlerini başlatır

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur Sigorta Prim Tutarı Ne Kadar

2017 yılı için minimum olarak belirlenen sigorta prim miktarı 455,04 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu miktar aynı anda en düşük ödenebilir olan sigorta primi olarak da ifade edilmektedir.

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur Dilerseniz BAĞ-KUR İle Emekli Olun

Ev hanımlığı yaparak emekli olmak isteyen ancak evde herhangi bir şey üretmeyen, üretemeyen kişiler için de emeklilik mümkündür. Bu kişiler eğer herhangi bir üretimde bulunmayacaklar ise bağ-kur yolu ile emekliliklerini alabilirler. İsteğe bağlı bağ-kur olarak ifade edilen bu tip emeklilik türünde herhangi bir şekilde şart aranmamaktadır. Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur? Sorusuna cevaben bir de bağ-kur ile emekli olmaktan bahsedilebilir.

Kadınların emekli olabilmeleri için herhangi bir şart aranmayan isteğe bağlı bağ-kur seçeneği ile emekli olabilirsiniz. Üstelik bunun için herhangi bir şart aranmıyor. Ödenmesi gereken minimum prim miktarı ise 541,20 TL olarak belirlenmiştir. Dilenirse kişiler daha yüksek miktarlar ödeyerek daha yüksek bir emeklilik elde edebilirler. Ancak aylık olarak ödeyecekleri primlerde, kişiler için en az 541,20 TL miktarından bir para ödenmesi gerekmektedir. Bu miktar ile alınacak emeklilik en alt seviyeden bir emeklilik olacaktır.

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur? Cevaben Bağ-kur ile emekli olmanın çok daha kolay olacağını söyleyebiliriz. Bağ-kur yolu ile ev hanımlarının emekli olabilecekleri minimum yaş ise 58. Kadın 58 yaşından erken emekli olamamak ile birlikte ödeyeceğiniz primlerin 9000 gün olması gerekmektedir. Bu şartlar doğru bir şekilde zamanla yapılırsa emekli olunabilmektedir.

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur Türkiye’de Ev Hanımları

Ülkemizde oldukça fazla sayıda bulunan hem hanımlarının son yıllarda merak ettikleri soruların başında Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur? Sorusu gelmektedir. Ev hanımlarının emekliliği ülkemizde olduğu kadar diğer ülkelerde sık rastlanan bir durum değildir. Örneğin Avrupa ülkelerinde zaten hali hazırda kadınlar da oldukça fazla oranda çalıştıkları için emeklilikleri zaten bellidir.

Bunun yanı sıra yabancı ülkelerde bulunan ev hanımları özel emeklilik şirketlerine gerekli ödemeleri yaparak, emekliliklerini ve geleceklerini garanti altına almaktadırlar. Ancak ülkemizdeki ev hanımlarının garantisi eşleri olmaktadır. Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur? Gibi sorular özellikle son zamanlarda merak edilen sorular arasındadır. Uzun zamandır ev hanımları arasında bu gibi bir gündem oluşmamıştı. Kadınlar, eşlerinin ölümü ile birlikte aylıklarının kendilerine kalacağını düşünerek böyle bir güven duymaktaydı. Ancak gelişen ve değişen dünyada herkesin bireysel olarak ihtiyaçlarını karşılamak adına hizmetler verilmektedir. Bu da bu hizmetler arasındadır.

İnsanlar gençken genellikle yaşlanacaklarını pek düşünmezler. Düşünseler de yaşlılığın ne kadar zor ve zahmetli olduğunu, yaşamanın oldukça zor olduğunu anlayamazlar. Bu sebepten dolayı genelde kimse uzak geleceği yani yaşlılığı için birikim yapmaz. Çoğu kişi de o kadar yaşayıp yaşamayacağını bilemediği için böyle bir ödemenin altına girmek istememektedir. Bu konu da biraz haklı olmakla beraber eğer o yaştan çok daha fazlasını yaşarlarsa ne yapacakları ile ilgili de bir planları olması gerekmektedir.

25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı ?

Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer

3600 Gün İle Emeklilik Hesaplama Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı