Emeklilik

Kadınlar (Ev) Hanımları Çalışmadan Nasıl Emekli Olabilir?

Ev hanımlarının çalışmadan emekli maaşı elde etmesi için, Bağkur kapsamındaki isteğe bağlı sigorta primlerinin ödenmesi gerekir. Çalışmadan emeklilik hakkı sunan, 4B isteğe bağlı sigorta uygulamasında, kişilerin prim ödemesi yapması, minimum prim tutarını ödemesi ve sigortalılık sürecini tamamlaması durumunda, ev hanımlarının emeklilik hakkı oluşmaktadır. Ev hanımlarının kendilerine ait küçük işler yapması, ev ortamında gelir elde etmesi ve gelir vergisinden muaf olunması gibi durumlara bağlı olarak, istenen kategoride sigortalılık süreci başlatılacaktır. Ev hanımlarının, çalışmadan emeklilik hakkı elde etmesi için gerekli bilgiler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

İsteğe Bağlı Emeklilik Sigortasının Genel Özellikleri Nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında kullanıma sunulmuş sigortalılık çeşitlerinden bir tanesidir. Sigortalılık sürecinde herhangi bir yerde çalışmayan ev hanımları ya da öğrenciler, isteğe bağlı sigorta üzerinden sigorta primlerini ödeyebilirler. İsteğe bağlı sigorta primlerinin düzenli şekilde ödenmesinin ardından, SGK sigortalılarının elde ettiği tüm sağlık hizmetleri ve emeklilik maaşı ödemeleri haklarından faydalanılacaktır. İsteğe bağlı sigortalar, 4B yani Bağkur kapsamında hizmete sunulmuştur.

Devamlı bir işte çalışmayan ve sigortalı olarak hayatını sürdürmek isteyen ev hanımı ve diğer kişiler, isteğe bağlı sigorta üzerinden tüm haklara sahip olabilirler. Sigortalıların emeklilik elde etmesi için en az 9 bin günlük prim ödemesinin yapılması gerekecektir. Ev hanımlarının kendilerine ait işleri bulunuyor ve vergi muafiyeti kapsamında gelirleri devam ediyorsa, isteğe bağlı sigorta başlangıcı yapılabilir.

İsteğe Bağlı Emeklilik Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

İsteğe bağlı sigorta primlerini ödeyerek emeklilik hakkı elde edecek kişiler, aşağıda belirtilmiştir:
 • Kadın ya da erkek olması fark etmeksizin, tüm kişilerin 18 yaşını tamamlaması gerekmektedir.
 • 18 yaşını tamamlayan kişilerin, zorunlu sigorta gerektiren herhangi bir işte çalışmaması gerekmektedir.
 • 30 günden az çalışan ve sigorta prim kaydına tam prim ödemesi yapılmayan kişiler de isteğe bağlı sigorta üzerinden emeklilik elde edebiliriler.
 • Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında, sigorta başvurusu yapacak kişilerin malullük ya da yaşlılık maaşı almaması gerekmektedir.

Türkiye’de ikamet eden tüm Türk vatandaşları, isteğe bağlı sigorta primlerini yatırarak emeklilik hakkı elde etmektedir. Ancak kişilerin zorunlu sigorta kaydı bulunuyor ve aktif olarak kullanılıyorsa, isteğe bağlı sigorta başlangıcı yapılamaz.

İsteğe Bağlı Sigorta Başlangıcı İçin Neler Yapılmalıdır?

İlk kez isteğe bağlı sigorta yaptıracak kişiler, aşağıda belirtilen işlemleri takip etmelidir:
 • İkamet kaydının yer aldığı il ya da ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilerek, isteğe bağlı sigorta başvurusu yapılmaktadır. Başvuru esnasında, isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesinin hazırlanması ve kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Sigorta giriş bildirgesi üzerinde, isteğe bağlı sigorta başvurusu yapmak isteyen kişilerin kimlik bilgileri ve ikametgâh kayıt bilgilerinin yer alması gerekmektedir.
 • Başvuru formunun üzerinde yer alan SGK sicil numarasının öğrenilmesi için e-devlet sistemi kullanılmalıdır. turkiye.gov.tr adresine giriş yapıldıktan sonra, ana sayfadaki E-Hizmetler bölümünden SGK işlem sayfası açılmalı ve “4A Sigorta Tescil Kaydı” bölümünden sicil numarası sorgulaması yapılmalıdır.

İsteğe bağlı sigorta başlangıç işlemlerinin tamamlanması ve detaylı sorgulamasının yapılması için e-devlet hizmet sayfası kullanılmalıdır. E-devlet hizmet sayfasını kullanarak işlemleri devam ettirmek için https://www.turkiye.gov.tr/4b-istege-bagli-ilk-tescil-kaydi bağlantısına tıklanması yeterlidir. E-devlet ana sayfası açıldıktan sonra “Giriş Yap” butonuna tıklanması ve kimlik bilgilerinin doğrulanması gerekir. Sistem girişinin ardından, isteğe bağlı sigorta için istek tescil kaydı açılabilir.

Sigorta Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yenilenir?

İsteğe bağlı sigortanın yenilenmesi için kişilerin talep dilekçesi hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanan talep dilekçesinin, kişilerin ikamet ettiği il ya da ilçede yer alan SGK müdürlüğüne iletmesi gerekli görülmüştür. İsteğe bağlı sigortanın yenilenmesi için başvuru yapıldıktan sonra, sistem otomatik olarak sigorta yenilemesi yapacaktır.

İsteğe Bağlı Sigortanın Başlangıç ve Bitiş Detayları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortanın başlangıç ve bitiş dönemleri hakkında merak edilenler, aşağıda tüm detaylarıyla belirtilmiştir:
 • İsteğe bağlı sigorta başlangıcı, bu alanda prim ödemek isteyen kişilerin başvurusunun ardından işleme alınmaktadır. Başvuru kurum kayıtlarına işlendikten hemen sonra, kişilerin prim hesapları açılmakta ve mevcut aydan itibaren, düzenli olarak prim ödemesi gerçekleştirilmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortanın bitiş tarihi, sigortalılığı sona erdirme talebinde bulunan kişilerin, prim ödemesi yaptıkları son gün olarak nitelendirilmektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta üzerinden maaş talep eden kişiler, emeklilik hakkı kazanılan ve emeklilik başvurusu yapılan dönemden sonra prim ödemesini sonlandıracaktır.
 • Prim ödeme süreci içerisinde hayatını kaybeden sigortalıların ölüm tarihinden itibaren, isteğe bağlı sigorta sona ermektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Prim Tutarı Nasıl Hesaplanır?

İsteğe bağlı sigorta primleri, kişilerin belirlediği bütçeye göre değişiklik göstermektedir. Normal şartlarda çalışanların maaşları üzerinden ele alınan sigorta prim tutarı, prime dayalı esas kazanç tutarının alt ve üst sınırına göre hesaplanmaktadır. İsteğe bağlı sigorta talebinde bulunan kişiler, prime dayalı esas kazanç tutarının alt ve üst sınırını aşmamak şartıyla, istedikleri tutarda prim ödemesi yapabilirler. İsteğe bağlı sigorta için belirlenen minimum tutar, prime dayalı esas kazanç tutarının %32’si olarak belirlenmiştir. Prim oranının %20’lik bölümünü malulen emeklilik primi kapsarken, %12’lik bölümünü Genel Sağlık Sigortası primleri kapsamaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Üzerinden Emekli Olma Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta kapsamında sigortalı olan ve emeklilik hakkı talep eden kişilerin, aşağıda belirtilen koşullara uyum sağlaması gerekmektedir:
 • İsteğe bağlı sigorta başlangıcı, 08.09.1999 yılı ve öncesi olan sigortalılar, en az 10 yıl boyunca sigortalı olmalı ve 3600 günlük minimum prim ödemesi yapmalıdır.
 • Sigorta başlangıç tarihi 09.09.1999 ila 30.04.2008 tarihleri arasında olan sigortalılar, 25 yıl boyunca sigortalı olarak kalmalı ve en az 4500 günlük prim ödemesi yapmalıdır. Bu kişilerin emekli olması için 60 yaşına gelmeleri şart koşulmuştur.
 • İsteğe bağlı sigorta başlangıç tarihi, 01.05.2008 ve sonrası olanlar, en az 63 yaşında emekli olabilirler. Kişilerin emeklilik yaşını tamamlamasının yanında, en az 5400 günlük SGK prim ödemesi yapması gerekmektedir.
 • Ek-5 Tarım Sigortası kapsamında sigorta kaydı bulunan kişiler, en az 7200 günlük prim ödemek zorundadır.
 • Bağkur kapsamında çalışan sigortalılar, en az 9000 günlük SGK primi ödemek durumundadır.
 • Ev hanımlarının, isteğe bağlı sigorta üzerinden emeklilik hakkı elde edebilmesi için en az 9000 günlük prim ödemesi yapması gerekmektedir.

4/B İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı 4B sigorta sorgulaması yapmak için e-devlet sisteminin kullanılması gerekir. E-devlet üzerinden gerçekleştirilmesi gereken sorgulama işlemleri, aşağıda detaylıca belirtilmiştir:
 • turkiye.gov.tr adresi kullanılarak, e-devlet resmi internet sitesi açılmalıdır.
 • Ana sayfada bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklandıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi bilgileri girilmelidir.
 • E-devlet sistem girişinin tamamlanmasının ardından, ana sayfada yer alan “E-Hizmetler” bölümüne tıklanmalıdır.
 • E-hizmetler sayfasından, “Kurumlar” bölümü açıldıktan sonra “Sosyal Güvenlik Kurumu” bölümüne tıklanması yeterli olacaktır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası açıldıktan sonra, “4B İsteğe Bağlı Sigorta” seçeneğine tıklanması ve mevcut sigorta başvurusunun son durumunun sorgulanması gerekir.

4/B İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama

4B isteğe bağlı sigorta kaydı bulunan kişiler, aynı işlemleri takip ederek prim ve emeklilik gün hesaplaması yapabilirler. www.sgk.gov.tr adresi üzerinden de emeklilik ve sigorta bilgisinin sorgulanması için işlem yapılacaktır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu