emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çalışmayan Kadınlar (Ev) Hanımları İçin Emeklilik Şartları

Çalışmayan Kadınlar (Ev) Hanımları İçin Emeklilik Şartları
10.06.2021

Kadınlar hayatın pek çok yerinde yer alan, gerek çalışarak gerek ev hanımlığı yaparak varlıklarını sürdürmüşlerdir. Günümüz koşullarında iş sahibi olmayan kadınlar haklarını tam olarak bilmemektedir. Emeklilik yalnızca sigortalı çalışan kadınları değil, ev hanımlarını da ilgilendirmektedir. Ev hanımları hakkında belirlenen yeni yasa tasarıları ile kadınlar emekli olup, yaşlılık günlerinde rahat edebileceklerdir.

Kadın çalışanlar da emeklilik yaşları hakkında bilgileri merak etmektedir. Aylık olarak ödemeleri gereken prim tutarına göre emeklilik yaş hesabı araştırılan bir diğer konudur. Çalışmayan ev hanımları için emeklilik şartları ve çalışan kadınlar için emeklilik şartları, maaşları ve emeklilik hakları pek çok kadının hiç bilmediği ya da eksik bildiği konulardır.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Herhangi bir iş yerinde çalışmamış, yıllarca ev işleri ile ilgilenmiş ve kendi gelirleri olmayan kadınlar emeklilik haklarını merak etmektedir. Ev işleri ile ilgilenen kadınlar için emeklilik tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmuştur. Yaşlandıkları zaman bir gelirlerinin olmasını isteyen kadınlar için sunulan yeni emeklilik tasarısı ev kadınları için oldukça avantajlıdır. Kadınlar bir iş yerinde çalışmamış olsalar bile borçlanma yöntemi ile emekli olabilecekler.

Bu borçlanmalar, çalışan sürenin borçlanması, doğum borçlanması ve yurt dışında ikamet borçlanması olarak ayrılmaktadır. Eğer hayatları boyunca hiç sigorta girişleri yapılmamış ve sigorta primleri ödememişse, sigorta primlerini kendilerinin ödemesi gerekmektedir.

Emekli olmak isteyen kadınlar, sigorta primlerini her ay düzenli olarak SGK’ya ödemeliler. Ödemelerin sonunda SGK tarafından emekliye ayrılacak kadına bilgi verilir. Çalışmayan kadınlara, SGK’ya ödemiş oldukları düzenli primler sonucunda emeklilik maaşları bağlanır.

Ev Hanımları Nasıl Emeklilik Başvurusu Yapar?

Çalışmayan kadınlar, herhangi sigorta girişi bulunmayan ve emekli olmak isteyen kadınların sayısı çok fazladır. Emekli olmak isteyen ev hanımları, emekliliklerini düşük prim ödemeleri ile çok zorlanmadan ödeyebilirler. Emeklilik müracaatı yapacak çalışmayan kadınlar, öncelikle yaşadıkları şehrin Vergi Dairesi’ne gitmeleri gerekmektedir.

Vergi dairesi başvuru için ilk adımdır. Bu ilk adım için Vergi Dairesi’nden Gelir Vergisi mükellefi olmadığına dair yazılı evrak alması gerekir. Almış olduğu Gelir Vergisi mükellefi olmadığına dair evrak ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi belgesini doldurması gerekmektedir. Doldurulan evrak ile kimlik belgenizin fotokopisi ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Emeklilik Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

İsteğe bağlı sigorta primlerini ödeyerek emeklilik hakkı elde edecek kişiler, aşağıda belirtilmiştir:

 • Kadın ya da erkek olması fark etmeksizin, tüm kişilerin 18 yaşını tamamlaması gerekmektedir.
 • 18 yaşını tamamlayan kişilerin, zorunlu sigorta gerektiren herhangi bir işte çalışmaması gerekmektedir.
 • 30 günden az çalışan ve sigorta prim kaydına tam prim ödemesi yapılmayan kişiler de isteğe bağlı sigorta üzerinden emeklilik elde edebiliriler.
 • Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında, sigorta başvurusu yapacak kişilerin malullük ya da yaşlılık maaşı almaması gerekmektedir.

Türkiye’de ikamet eden tüm Türk vatandaşları, isteğe bağlı sigorta primlerini yatırarak emeklilik hakkı elde etmektedir. Ancak kişilerin zorunlu sigorta kaydı bulunuyor ve aktif olarak kullanılıyorsa, isteğe bağlı sigorta başlangıcı yapılamaz.

İsteğe Bağlı Sigorta Başlangıcı İçin Neler Yapılmalıdır?

İlk kez isteğe bağlı sigorta yaptıracak kişiler, aşağıda belirtilen işlemleri takip etmelidir:

 • İkamet kaydının yer aldığı il ya da ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilerek, isteğe bağlı sigorta başvurusu yapılmaktadır. Başvuru esnasında, isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesinin hazırlanması ve kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Sigorta giriş bildirgesi üzerinde, isteğe bağlı sigorta başvurusu yapmak isteyen kişilerin kimlik bilgileri ve ikametgâh kayıt bilgilerinin yer alması gerekmektedir.
 • Başvuru formunun üzerinde yer alan SGK sicil numarasının öğrenilmesi için e-devlet sistemi kullanılmalıdır. turkiye.gov.tr adresine giriş yapıldıktan sonra, ana sayfadaki E-Hizmetler bölümünden SGK işlem sayfası açılmalı ve “4A Sigorta Tescil Kaydı” bölümünden sicil numarası sorgulaması yapılmalıdır.

İsteğe bağlı sigorta başlangıç işlemlerinin tamamlanması ve detaylı sorgulamasının yapılması için e-devlet hizmet sayfası kullanılmalıdır.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yenilenir?

İsteğe bağlı sigortanın yenilenmesi için kişilerin talep dilekçesi hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanan talep dilekçesinin, kişilerin ikamet ettiği il ya da ilçede yer alan SGK müdürlüğüne iletmesi gerekli görülmüştür. İsteğe bağlı sigortanın yenilenmesi için başvuru yapıldıktan sonra, sistem otomatik olarak sigorta yenilemesi yapacaktır.

İsteğe Bağlı Sigortanın Başlangıç ve Bitiş Detayları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortanın başlangıç ve bitiş dönemleri hakkında merak edilenler, aşağıda tüm detaylarıyla belirtilmiştir:

 • İsteğe bağlı sigorta başlangıcı, bu alanda prim ödemek isteyen kişilerin başvurusunun ardından işleme alınmaktadır. Başvuru kurum kayıtlarına işlendikten hemen sonra, kişilerin prim hesapları açılmakta ve mevcut aydan itibaren, düzenli olarak prim ödemesi gerçekleştirilmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortanın bitiş tarihi, sigortalılığı sona erdirme talebinde bulunan kişilerin, prim ödemesi yaptıkları son gün olarak nitelendirilmektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta üzerinden maaş talep eden kişiler, emeklilik hakkı kazanılan ve emeklilik başvurusu yapılan dönemden sonra prim ödemesini sonlandıracaktır.
 • Prim ödeme süreci içerisinde hayatını kaybeden sigortalıların ölüm tarihinden itibaren, isteğe bağlı sigorta sona ermektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Üzerinden Emekli Olma Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta kapsamında sigortalı olan ve emeklilik hakkı talep eden kişilerin, aşağıda belirtilen koşullara uyum sağlaması gerekmektedir:

 • İsteğe bağlı sigorta başlangıcı, 08.09.1999 yılı ve öncesi olan sigortalılar, en az 10 yıl boyunca sigortalı olmalı ve 3600 günlük minimum prim ödemesi yapmalıdır.
 • Sigorta başlangıç tarihi 09.09.1999 ila 30.04.2008 tarihleri arasında olan sigortalılar, 25 yıl boyunca sigortalı olarak kalmalı ve en az 4500 günlük prim ödemesi yapmalıdır. Bu kişilerin emekli olması için 60 yaşına gelmeleri şart koşulmuştur.
 • İsteğe bağlı sigorta başlangıç tarihi, 01.05.2008 ve sonrası olanlar, en az 63 yaşında emekli olabilirler. Kişilerin emeklilik yaşını tamamlamasının yanında, en az 5400 günlük SGK prim ödemesi yapması gerekmektedir.
 • Ek-5 Tarım Sigortası kapsamında sigorta kaydı bulunan kişiler, en az 7200 günlük prim ödemek zorundadır.
 • Bağkur kapsamında çalışan sigortalılar, en az 9000 günlük SGK primi ödemek durumundadır.
 • Ev hanımlarının, isteğe bağlı sigorta üzerinden emeklilik hakkı elde edebilmesi için en az 9000 günlük prim ödemesi yapması gerekmektedir.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Şartları Nelerdir?

Çalışmayan ev hanımları için emeklilik başvurusunda bulunma koşulları bulunmaktadır.

Bu koşullar ise;

 • Çalışmayan ev hanımlarının öncelikle adlarına kayıtlı bir vergi mükellefi bulunmamalıdır. Mükellefi olan kadınlar bu haktan yararlanamaz.
 • Çalışmayan ev hanımları, yaşlılık ya da malulen emekli maaşı almamaları gerekmektedir.
 • Reşit olduktan sonra herhangi bir iş yerinde ya da kurumda aktif olarak sigortalı çalışmamış ev hanımları, isteğe bağlı emeklilik hakkından yararlanabilir.
 • Çalışmayan ev hanımlarının 50 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
 • Geçimini sağlamak için yapmış oldukları el işçiliği gerektiren işler, havlu, paspas, örgü gibi işler yapmakta olan kadınlar vardır. Bu işlerin satışını yaptıklarına dair bir evrak gösterebilen kadınlar da bu haktan yararlanabilir.
 • Emeklilik hakkı elde etmek isteyen çalışmayan ev hanımları kira gibi gelirleri almaması gerekmektedir. Kira gibi gelir aldıkları herhangi bir mülk varsa bu haktan yararlanamazlar.
 • Sigorta başlangıç zamanında iş sahibi olmayan kadınların isteğe bağlı emeklilik başvurusu yaptıktan sonra herhangi bir işe girmeleri halinde emeklilik hakları bitmez. Kadınlar sigortalı çalıştıkları süre içerisinde prim borçlarını çalıştıkları süre içerisindeki prim borcundan saydırılır.

Ev Hanımları Kaç Yaşında Emekli Olur?

Söz konusu yasa tasarısı içerisinde, evli olan ve çalışmayan kadınlar için 25 yıl boyunca evli kalmaları halinde 50 yaşında emekliye ayrılabilecekler. Emeklilik yaşı, 50 yaşından sonra başlar. Çalışmayan ev hanımları 50 yaşından önce emekliye ayrılamayacaktır. Yani eğer 25 yıldır evli olup yaşı 50 olmayan kadınların, 50 yaşına kadar beklemeleri gerekmektedir.

Ev Hanımları Ne Kadar Emekli İkramiyesi Alır?

Yeni yasa tasarısı kapsamında emekli olmak isteyen ev hanımlarının aylık emeklilik maaşları 1500 TL olarak hesaplanmıştır. Prim borçlarını ödeyen ve 50 yaşını doldurmuş tüm ev hanımları bu maaşı alacaktır. Bu maaş tabandan prim ödeyen ev hanımları için verilecek olan maaştır.

Kadınlar emeklilik maaşlarını aldıktan sonra belli gün ve aylarda adlarına ödenen maaşlarına ikramiye yatar. Emeklilik maaşı primlerini ödeyecek olanlar için primlerin tutarı ve dönemi değişiklik gösterebilmektedir.

Ev Hanımları Ne Kadar Sigorta Primi Yatırır?

Çalışmayan ev hanımları için 2021 yılı sigorta primleri, 4B Bağ-Kur üzerinden hesaplanmaktadır. Ev hanımları, 4B kapsamında emekli olabilmektedir. Primlerini de 4B üzerinden yatırırlar. 2021 yılı en düşük ve en yüksek sigorta primleri belirlenmiştir.

Bu primler,

 • En düşük sigorta primi aylık olarak: 1068,48 TL
 • En yüksek sigorta primi aylık olarak: 8013,60 TL olarak belirlenmiştir.

Çalışan Kadınlar Ne Zaman Emekli Olur?

Çalışma hayatında olan kadın ve erkekler için emeklilik zamanları farklılık göstermektedir. Bu hususta prim günleri çok önemlidir. Çalışan kadınlar, emekliye ayrılmak için 7 bin 200 gün prim ödemeleri gerekmektedir. Bu primin aksaması halinde emeklilik yaşı da uzamaktadır. 7 bin 200 gün prim borcunu düzenli ödeyen kadınlar emeklilik hakkına sahip olurlar.

Çalışan Kadınların Emeklilik Yaşı Kaç?

Çalışan kadınlar için emeklilik yaşları prim günleri ile doğrudan ilgilidir. Prim günlerini tamamlayan kadınlar için emekli olamama durumu söz konusu değildir. Sigortalı kadınların emeklilik yaşı, 7 bin 200 gün prim yatırılması ile gerçekleşir. Primlerini ödeyen kadınlar 58 yaşında emekli olmaya hak kazanır.

Bu yaş kadınların primlerini geç ödeme ve işten uzun süreli ayrılıp tekrar işe başlama halinde uzayabilir. 58 yaş en düşük emeklilik yaşı olarak belirlenmiştir. Kadın çalışanlar için yüksek emeklilik yaşı ise 65 yaştır.

50 yaşında emekli olmak isteyen kadınlar ise, 3 bin 600 gün prim ödemelerini yapmaları gerekmektedir. Kadın çalışanlar yaş ve prim günlerini doldurdukları zamanda emekliye ayrılabileceklerdir.

Çalışan Kadınların Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çalışan kadınlar emeklilik günlerinin ne zaman olacağını merak etmektedir. Kadın ve erkek çalışanların emeklilik ve prim günleri farklılık göstermekte olduğu için çalışan kadınlar kendi emeklilik zamanlarını cinsiyetlerine göre hesaplama yaparlar.

Emeklilik yaşı için en doğru hesaplamalardan biri Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası üzerinden olmaktadır. SGK sayfasına yapmış olduğunuz giriş ile emeklilik gününüz hesaplanır. Bu hesaplama için sayfada yer alan bilgi kutucuklarını eksiksiz ve doğru olarak girmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi girdikten sonra Gönder tuşuna basınız. Açılan sayfada kaç yaşında emekli olacağınız, ne kadar sigorta priminizin kaldığı gibi detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz.

E-devlet üzerinden de sorgulatarak emeklilik hesabı yapılabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden emeklilik hesabı yapacak kadın çalışanlar öncelikle e-devlet sayfasına girmeleri gerekmektedir. Ardından açılan ekrana kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi giriniz. Karşınıza arama motoru çıkacak.

Bu kısma, Emekli Olma Durum Sorgulama yazıp giriş sağlayınız. Çıkan başlığa tıklayarak sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz olarak girin. Ardından Sorgula butonuna basın. Bu şekilde e-devlet sistemi üzerinden de emeklilik hesaplaması yapabilirsiniz.

Çalışan Kadın 4A Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Çalışan kadınlar SGK üzerinden emekli maaşı alacaksa gereken prim koşullarını sağlamadır. Bu prim koşulları ise 7 bin 200 gün prim ödemesinin yapılmasıdır. Kadınların toplam emeklilikleri için belirlenmiş olan bu prim ödendiği zaman emekli olabilmektedirler. 4A grubu çalışan kadınların emeklilik maaşları ise erkek çalışanların alacağı ücretten farklı değildir.

Kadın ve erkekler için yalnızca prim günü değişiklik göstermektedir. Kadın ve erkek çalışan emekli oldukları süre içerisinde aynı maaşı almaktadırlar. Fakat dikkat edilmesi gerek konulardan biri çalışan kişilerin çalışmış oldukları kurum içerisindeki konumu ve kıdemi emeklilik maaşlarını değiştirmektedir. Emeklilik maaşları kıdeme göre değişiklik gösterebilir, cinsiyete göre değil.

TÜİK verilerine göre 2021 yılı TÜFE %1,25 artmasıyla enflasyon 14,6 olmuştur. Enflasyonun artması emekli maaşlarının da etkilemektedir. Emeklilik maaşları yıllık TÜFE ve enflasyon oranlarına göre değişiklikler gösterebilmektedir.

SGK emeklileri için maaş döneme ayrılmaktadır. 2000 yılı öncesi emekli olanlar ve 2000 yılı sonrası emekli olanlar olarak ayrılmaktadır.

 • 2000 yılı öncesi emekliye ayrılan kadın çalışanlar, 2420 TL emekli maaşlı almaktadır.
 • 2000 yılı sonrası emekliye ayrılan kadın çalışanlar ise 1625 TL emekli maaşı almaktadır.

Çalışan Kadın 4B Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Çalışan kadınlar Bağ-Kur üzerinden maaşlarını alıyorlar ise emeklilikleri de bu sistem üzerinden gerçekleşmektedir. Bağ-Kur üzerinden çalışan kadınlar memur değillerdir. Ayrıca 4A grubu kadın çalışanlar gibi atanma ve kalıcı olarak çalışma durumu bulunmaz. 4B grubu kadın çalışanlar, zorunlu olarak atanma ve belli bir kurum içerisinde çalışma zorunluluğu bulunmadığı için kendi mesleklerini ve zanaatlarını yaparak geçimlerini sağlayabilirler.

Bağ-Kur kadınlar için en avantajlı sigorta türüdür. Nedenine gelecek olursak, kadınların hayatın her döneminde işe başlayabileceklerini, kendi maaşlarını kazanabilecekleri ve emekli olabilecekleri bir sigorta kapsamıdır. Bu sebeple kadınlar kendilerine ait iş yeri kurabilir ve hem sigorta güvencesi içerisinde hem de emeklilik güvencesi altında olur.

Elbette bu işlerden kazandıkları geliri göstermeleri ve primlerini ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca çiftçilik ile uğraşan kadınlar için de Bağ-Kur çok avantajlıdır. Pek çok çifçilikle uğraşan kadın böyle bir haklarının olduğunu bilmemektedir. Fakat düzenli olarak primlerini yatırmaları halinde emekli olabileceklerdir. Bağ-Kur emeklisi olacak kadınlar için de prim günü değişmemektedir.

Kadın çalışanlar çalıştıkları süre içerisinde 7 bin 200 gün prim ödemelerini doldurmuş olmaları gerekmektedir. Prim ödemelerini tamamlamış 4B grubu kadın çalışanlar emekliye ayrıldıklarında, 1662 TL emekli maaşı alacakları açıklanmıştır. 4B grubu çalışanlar kendi içlerinde de ayrılmaktadır.

Bunlar için belirlenen maaşlar da değişiklik göstermektedir.

 • Esnaf emeklisi olan kadın çalışanlar için belirlenen emeklilik maaşı, 1763 TL tutarındadır.
 • Tarım emeklisi olan kadın çalışanlar için belirlenen emeklilik maaşı, 1662 TL tutarındadır.

Çalışan Kadın 4C Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

4C kapsamında çalışanlar Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışanlardır. Emekli Sandığı kapsamında çalışanlar, mevsimlik işçiler ve 1 yıl içerinde tam 1 yılı doldurmamış kişilerdir. Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kadın çalışanlar, Bakanlar Kurulu’nun belirlediği görevlerde çalışır.

Bunlar, çalışan kişi sayısı belli bir sayıda tutularak ve belli bir ücret karşılığında çalışılmasıdır. Bir yıldan az ve mevsimlik olarak çalışacak kadınlar, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenen görevlerde belli bir ücret karşılığında çalışırlar.

Emekli Sandığı’na tabii olanlar sigortalı olarak değil, iştirakçi olarak geçmektedir. Emeklilik zamanı için kadın çalışanlar, re’sen emeklilik kapsamına girerler. Emekli Sandığına bağlı olarak emekli olan kişiler için emeklilik ücreti değişiklik göstermektedir.

Ele almış olduğumuz çalışmayan ev hanımları için emeklilik şartları, emekli olmak isteyen çalışan ve çalışmayan tüm kadınlar için bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Kadınların var olan hakları ve emekliliklerine dair güvence bilgileri detayları ile incelenmiştir. Söz konusu yazı 2021 yılı alınmış ve yürürlüğe girmiş kararları incelemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.