emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK’nın Çalışma Saatleri, Kaçta Açılıp Kaçta Kapanıyor?

SGK’nın Çalışma Saatleri, Kaçta Açılıp Kaçta Kapanıyor?
SGK
27.07.2021

Resmi işlemler için sıklıkla başvurulan Sosyal Güvenlik Kurumu mesai saatleri en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. SGK’nın çalışma saatleri, kaçta açılıp kaçta kapanıyor konusunu merak edenler için, hafta içi ve hafta sonu çalışma saatler ile resmi ve dini bayramlarda çalışma saatleri bu yazı kapsamında detaylı olarak öğrenilebilmektedir.

SGK Mesai Saatleri Kaç ile Kaç Arasında?

Pek çok resmi işlem için müracaat edilen Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışma saatleri açısından son zamanlarda en çok merak edilen konular arasında yer almakta olup, SGK çalışma saatleri şöyledir,

 • Sabah mesai başlangıç saati: 08.00
 • Öğle arası molası: 12.00 ile 13.00
 • Akşam mesai bitiş saati: 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Söz konusu çalışma saatleri Korona Virüs salgını kapsamında vaka artışı ve düşüşüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

SGK Hafta Sonu Çalışıyor Mu?

Hafta içi 08.00 ile 17.00 saatleri arasında çalışmakta olan SGK, hafta sonu hizmet verip vermediği merak konusudur. SGK hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır. Yalnızca hafta içi hizmet vermektedir. Resmi işlemleriniz için hafta içi belirtilen mesai saatleri içerisinde başvurmanız gerekmektedir.

SGK Resmi Tatillerde Çalışıyor Mu?

Pek çok kişi işlemlerini halledebilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat eder. İşlemleriniz için gidecek olduğunuz tarih kapsamında resmi tatillere denk gelmesi halinde SGK’nın çalışıp çalışmadığı merak edilmektedir. SGK resmi tatillerde çalışıp çalışmadığı ise, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim gibi resmi bayramlar da çalışmamaktadır.

SGK Telefon Numarası Nedir?

SGK’ya gidemeyecek, telefon ile arayarak bilgi alacak ve işlemlerini halledecek kişiler için SGK irtibat hattı: 0312 207 80 00 olarak bildirilmiştir. Tüm işlemleriniz ve merak ettikleriniz ile ilgili konuları, belirtilen numara üzerinden arayarak öğrenebilirsiniz.

SGK Genel Müdürlüğü Nerede?

SGK Genel Müdürlüğü, Ziyabey Caddesi, No: 6, Pk: 06520, Balgat, Çankaya, Ankara, Türkiye adresinde bulunmaktadır.

SGK Hangi Bakanlığa Bağlı?

Sosyal Güvenlik Kurumu bağlı olduğu bakanlık, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan bir sosyal güvenlik kurumuyken, 16 Mayıs 2006 yılında kabul edilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu haline gelmiştir.

SGK Ne Demek?

Sosyal Güvenlik Kurumu ne olduğu, hizmetlerinin neler olduğu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. SGK; SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı sigorta kollarının birleşmesi ile oluşmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı bir kurumdur.

Sosyal Güvenlik Kurumu, sosyal güvenlik politikalarını uygulayan ve bu politikaların geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yaparak hizmet sunan bir kurumdur. Hizmet sağlanan kişilerin bilgilendirilmesi ve işlemlerin yerine getirilmesinde kolaylık sağlamaktadır.

SGK Primi Ödenmezse Ne Olur?

Pek çok hizmetten yararlanabilmek için SGK primlerin ödenmesi gerekmektedir. SGK primlerinin ödenmemesi halinde ise,

 • Ödenmeyen sigorta primleri, ödenmeyen tarih kapsamından itibaren ilk üç aylık sürenin her bir ayı için %3 oranında gecikme zammı cezası uygulanır. Söz konusu gecikme zammı, ödenmeyen her ay için faizle artar. Kişilerin ödenmeyen SGK primleri, sağlık hizmetlerinde de kısıtlamalara neden olabilmektedir.

SGK Prim Gecikme Cezası Ne Kadar?

SGK gecikme zammı, yıllara ve aylara göre değişiklikler gösterebilmektedir. SGK gecikme zammı oranı, işverenler tarafından verilen prim borçları üzerinden gerçekleştirilen faaliyet türüne, yerine, ihaleli olma durumuna ve yurt dışında olup olmama durumlarına göre değişiklikler gösterebilmektedir.

Vergi gecikme zammı olarak da bilinen SGK gecikme cezaları için tanımlanan zam oranları, bulunan yıla göre değişiklik göstererek farklı zam oranları uygulanır. Gecikme zamları, bulunan senenin oranlarına göre hesaplanmaktadır. SGK gecikme zammı aylık oranı, %1,6 olarak belirlenmiştir. Gecikme zammı oranı ve pişmanlık zammı oranı %2,5’ten %1,6 oranına düşürülmüştür.

SGK Dilekçe Nasıl Yazılır?

Emeklilik başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle SGK tarafına emeklilik dilekçesi yazması gerekmektedir.

SGK emeklilik dilekçesi yazımı ise şöyledir,

 • Emeklilik için başvuru yapacak kişilerin bulundukları sigorta kollarının hangileri olduğu,
 • Kimlik numarası ve Emekli Sandığı’na bağlı olan sigortalıların sicil numaraları,
 • Sigortalı kişinin hizmet yılı, görevinden ayrıldığı tarih ve emeklilik yaşının tamamlandığı tarih,

Bu bilgiler ile SGK emeklilik dilekçesi yazılmaktadır. Emeklilik başvurularının onaylanması için başvuruda bulunan kişinin emeklilik dilekçesine bilgileri eksiksiz ve doğru olarak yazması gerekmektedir. Kişinin emeklilik dilekçesinde bilgilerini hatalı ya da eksik doldurması halinde, emeklilik başvuru işlemleri tekrar işleme alınacağı için emeklilik için verilecek onay süresi ve emeklilik başlangıcı uzar.

Emeklilik dilekçesinin ne olduğunu merak eden emekli adayları için emeklilik dilekçesi, emekli adaylarının hangi Sosyal Güvenlik Kurum sigorta koluna bağlı olduğunu yani SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı sigorta kollarını gösteren sosyal güvenlik numarası kullanılmakta olup artık kimlik numaraları ile de işlemler tamamlanabilmektedir.

Emekli Sandığı’na bağlı olan sigortalılar için emeklilik dilekçesinde sicil numarasının belirtilmesi gerekmektedir. Emeklilik dilekçesi kapsamında bu bilgilerin yer alması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ilgili emeklilik işlemleri başlatılacaktır.

Bu yazı kapsamında SGK’nın çalışma saatleri, kaçta açılıp kaçta kapanıyor, SGK sigorta primleri ödeme işlemleri gibi konulara değinilmiştir.

Yorumlar

 1. Cuma dedi ki:

  İşveren bir ay içerisinde en ne kadar vardiya yazabilir örneğin bir full time bir işçiye ayda on gün beser saat vardiya yazıp ücretini de eksik yatırma hakkına sahipmidir

 2. ünsal dedi ki:

  merhaba. ambulansta çalışıyorum. 24 saat çalışıp 48 saat saat istirahat ediyoruz. bizim 24 saatlik nöbetimiz esnasında dinlenme süremiz ne kadar ? sürücü olarak çalışıyorum