emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Çalışma Saatleri

SGK Çalışma Saatleri

SGK İşçi Çalışma Saatleri

Günümüzde birçok çalışan yoğun mesai saatlerinden şikayetçidir. İşvereninin kendilerini çok çalıştırdığından ve haklarını vermediğinden dolayı bu sorunun ortadan kalkmasını talep etmektedir. Ancak iş kanununda belirlenen olması zorunlu mesai saatleri vardır. Peki çalışanlar iş kanunundan yola çıkarak mı bu talepte bulunuyorlar yoksa çalışma saatleri olması gerektiği gibi mi? İşverenler zaten olması gerekeni biliyorlar. Ancak maalesef ki iş kanununa riayet etmeyen işverenlerin sayısı da azımsanmayacak ölçüde. Tekrar bir gözden geçirecek olursak, olması gereken mesai saatleri ne kadarlık süreyi kapsamaktadır. İşte bu sorunun cevabını makalemizde arayalım.

İş kanunu çalışma süreleri ve molalar şu şekilde düzenlenmiştir. Haftalık çalışma süresi 45 (kırkbeş) saat ve aylık çalışma süresi de 225 (ikiyüzyirmibeş) saattir, molalar çalışma saatine göre düzenlenmiştir ve normal mesai saatine dahil edilmez. Bu sürelerin üzerinde çalışmalar mesaiye tabidir. Yani normal çalışma saati 7,5 saattir ve bu çalışma süresi aktif olarak dinlenme saatlerinin dahil olmadığı ham çalışma süresidir. Sektöre göre bu çalışma saatleri farklılık gösterir.

SGK mesai saatleri 2017 yılına göre mola saatleri şu şekilde hesaplanır:

  1. 30 dakikadan – 4 saate kadar; 15 dakika dinlenme süresi verilir.
  2. 4 saatten – 7,5 saate kadar; 30 dakika dinlenme süresi verilir.
  3. 7,5 saatten fazla mesailer için; 1 saat dinlenme süresi verilir.

İşveren SGK işçi çalışma saatleri kapsamında işçinin günlük çalışma süresini haftalık 45 (kırkbeş) saat olarak işçinin bilgisi dahilinde istediği gibi ayarlar. Yani bir gün 6 saat çalışan işçi ikinci gün 9 saat kalan 4 günü 7,5 saat çalışarak hafatalık mesai saatini tamamlamış olur.

İşveren bazı zorunlu durumlarda işçilerine mesai yaptırabilir. Bu durumda her fazla çalışma süresi için normal ücretinin %50 fazlası mesai ücreti öder. İşçi fazla çalışma sürelerini mesai ücreti yerine serbest zaman olarak kullanabilir.

İşveren olağan üstü hallerde telafi çalışmaları talep edebilir işçilerinden. Buna örnek olarak normal çalışma süresi içinde gerçekleşen elektrik kesintisi nedeniyle boşa geçen zaman daha sonraki zamanlar içinde telafi çalışması olarak işçilerden talep edilebilir.

İşverenler, işçinin özlük haklarına riayet ettiklerinde; işçi, işverenin haklarına riayet ettiğinde ve iş kanunu çerçevesinde mesai ve dinlenme süreleri makul ölçüde uygulandığında hem iş verimi artacak ve hem de işveren ile işçisi arasında sağlam bir bağ oluşmasını sağlayacaktır.

Yorumlar
  1. Cuma dedi ki:

    İşveren bir ay içerisinde en ne kadar vardiya yazabilir örneğin bir full time bir işçiye ayda on gün beser saat vardiya yazıp ücretini de eksik yatırma hakkına sahipmidir

  2. ünsal dedi ki:

    merhaba. ambulansta çalışıyorum. 24 saat çalışıp 48 saat saat istirahat ediyoruz. bizim 24 saatlik nöbetimiz esnasında dinlenme süremiz ne kadar ? sürücü olarak çalışıyorum