ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Çalışma ve Öğlen Molası Saatleri

SGK Çalışma ve Öğlen Molası Saatleri
SGK
19.02.2023

SGK çalışma ve öğlen molası saatleri, hafta içi saat 08.00 ve 17.00 arasında, saat 12.30’da öğle arası şeklindedir. Öğle arası 13.30’a kadar devam eder. Bu saatler tüm Türkiye’deki SGK kurumları için geçerlidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu şubeleri size Türkiye’nin hemen hemen tüm şehir ve ilçelerinde hizmet verir. SGK çalışma ve öğlen molası saatleri içinde, saat 08.00’de başlayan mesai sonrasında öğlen molasına kadar birçok işlemi halledebilirsiniz. Emeklilik, prim ödeme, aylık talebi gibi işlemler kurumun en çok mesai harcadığı işlemlerdir.

Sosyal Güvenlik Kurumunda farklı birimler bulunur. Yani her işlem farklı birimlerden gerçekleştirilir. Bu birimler şu şekilde sıralanabilir:

 • Emeklilik hizmetleri
 • Sigorta Primleri
 • Genel Sağlık Sigortası
 • Hizmet Sunumu
 • Rehberlik ve Teftiş
 • Aktüerya ve Fon Yönetimi
 • Strateji Geliştirme Başkanlığı
 • Personel Daire Başkanlığı

Yukarıda yer alan birimler, genel müdürlüğe bağlıdır. Ancak genel olarak tüm SGK merkezlerinde emeklilik, sigorta, genel sağlık sigortası kısımları ayrı olur. Bu kısımlardan gerekli işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Bizzat kuruma gitmeden e-Devlet üzerinden de SGK ile birçok işlemi halletmeniz mümkündür. Üstelik e-Devlet için herhangi bir mesai saati sınırlaması söz konusu değildir. Böylece müsait olduğunuz anlarda sigortalılık ile ilgili işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

SGK hafta sonları açık değildir. Bu nedenle eğer çalışıyorsanız iş yerinizden izin alarak gerekli işlemleri yapmalısınız. Kurumun yoğunluğu bulunduğu yere göre değişiklik gösterir. Bazı şehirlerde nüfusun fazlalığına bağlı olarak kurumda yoğunluk fazla olabilir.

Sabah erken saatlerde kuruma giderek işlemlerinizi daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Mesai saatlerinden sonra ya da öğle molalarında herhangi bir işlem yapma şansınız yoktur. Bu nedenle kuruma vaktinde gelmenizde fayda vardır.

SGK Çalışma Saatleri

SGK çalışma saatleri sabah 08.00, akşam 17.00 arasındadır. Bu saatlerin dışında bir de 12.00-13.30 arasında öğle molası vardır. Hafta sonu Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlük ve diğer birimleri kapalıdır. Bu nedenle mesai saatleri içerisine kurumun ilgili birimlerine giderek işlemlerinizi yaptırmalısınız.

SGK’nın sunduğu hizmetlerin kapsamı hem çalışanları hem de işverenleri yakından ilgilendirir. Sigortalıların çalışma hayatları boyunca işlemleri işveren tarafından yürütülür. İşveren; işe başlama, işten çıkma gibi farklı işlemleri gerçekleştirir.

Çalışanlar ise emeklilik ve diğer aylık bağlama süreçlerinde kuruma başvurur. Kendi hesabına çalışanlar primlerini bizzat yatırır. SGK çalışma saatleri içerisinde bu tür işlemleri yürütebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumunda farklı birimler üzerinden işlemler yürütülür. Emeklilik, sağlık sigortası, prim ödeme, aylık başvuru gibi işlemlerle farklı birimler ilgilenir. Sosyal Güvenlik Kurumundan yapılacak pek çok işlemin e-Devlet üzerinden de yapılabilmesi, sigortalılara ve işverenlere avantaj sağlar.

Mesai saatlerine bağımlı kalmadan e-Devlet üzerinden gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Kuruma bizzat giderek işlemlerinizi yapmak için mesai saatlerine dikkat etmelisiniz. Başvuru tarihleri, belge verme süreci gibi önemli tarihlerde kurumda normalin üzerinde yoğunluk olabilir. İşlemlerinizi son güne bırakmadığınız takdirde uzun süre beklemek zorunda kalmazsınız.

SGK Saat Kaçta Öğren Arasına Giriyor?

SGK’nın öğle arasına girdiği saat 12.00’dir. 12.00’dan 13.30’a kadar kurum çalışanları molada olur. Bu nedenle herhangi bir iş yapma zorunlulukları yoktur. Öğle saatini nasıl geçireceği çalışanların kendi insiyatifindedir.

Çalışanlar, diledikleri takdirde öğle arasında da çalışmaya devam edebilir. Ancak bu sizin işinizi yapacakları anlamına gelmez. Tamamlamaları gereken evraklar ya da sisteme girmeleri gereken belgeler olabilir. SGK çalışma ve öğlen molası saatleri net bir sınırla belirlenmiştir.

Öğle arası çalışanların dinlenmesi için verilen bir zaman aralığıdır. Bu aralığı kurum çalışanları genellikle yemek yemek için kullanır. Bu sayede kalan çalışma sürelerini daha verimli şekilde geçirebilirler. Dinlenen çalışanlar, öğleden sonra çalışmalarına daha kolay odaklanır.

SGK Sabah Kaçta Açılıyor?

SGK sabah acıkma saati 08.00 şeklindedir. Sabah 08.00’de çalışmalarına başlayan kurum çalışanları, sırayla sigortalılara ya da işverenlere hizmet verir. Sigortalıların vefatı halinde geriye kalan kişiler hak sahibi olarak adlandırılır.

Sabah saat 08.00’de kuruma geldiğiniz takdirde daha az kalabalıkla karşılaşırsınız. Bu sayede kolay bir biçimde işlemlerinizi bitirebilirsiniz. İş yerinizden izin alarak kuruma gelecekseniz sabah erken saatleri tercih edebilirsiniz.

SGK sabah açılış saatinden itibaren kurum binasına giriş yapabilirsiniz. Girişte güvenlik görevlisine yapmak istediğiniz işlemi söylemelisiniz. Bu sayede yapmak istediğiniz işlemle ilgili birimin nerede olduğunu öğrenirsiniz.

Bazı Sosyal Güvenlik Kurumu bina girişlerinde dedektör araması yapılabilir. Bunun yanı sıra kimlik göstermeniz de gerekebilir. Sizden istenilen bilgi ve belgeleri ibraz ederek giriş yapabilirsiniz.

SGK Mesaisi Akşam Kaçta Bitiyor?

SGK mesaisi bitiş saati, akşam 17.00’dir. Bu saatten sonra kurumda çalışan personeller binadan ayrılır. Yapılması gereken işlemler bir sonraki iş gününe kalır. İşlemlerin uzamasını istemiyorsanız mesai saatinden önce kuruma gitmelisiniz.

SGK mesaisi bittikten sonra e-Devlet üzerinden işlemlerinizi halledebilirsiniz. E-Devlet üzerinden bazı işlemlerin yapılması mümkün olmayabilir. Yetkili imzası gerektiren ya da bizzat başvuruya ihtiyaç duyulan işler için mesainin başlamasını beklemelisiniz.

SGK mesai bitiminden sonra yeni iş günü saat 08.00’de başlar. Kurum bayram ve diğer resmi tatil günlerinde hizmet vermez. Bunun yanı sıra dönüşümlü çalışma gibi durumlar da söz konusu olabilir. Toplum sağlığını tehdit eden ciddi hastalıklar söz konusu olduğunda kurumun çalışanları dönüşümlü olarak iş yerine gelir.

SGK Haftanın Hangi Günleri Açık?

SGK’nın açık olduğu günler hafta içi günler olarak ifade edilebilir. Kurum, hafta sonu tatile girer. Bu nedenle hizmet almanız mümkün olmaz. Hafta içi günlerin bayram tatiline ya da resmi tatillere rastlaması halinde hafta içi de çalışmalara ara verilir.

Dini bayramlarda bazen arefe günü ile beraber tatil ilan edilir. Aynı zamanda Bakanlar Kurulu tarafından bayram öncesi ve sonrasına eklemeler yapılarak tatil süresi uzatılabilir. 1 Mayıs, 15 Temmuz, 29 Ekim, 23 Nisan gibi günlerde kurum kapalı olur. Bu tarihlerde işleri olanlar bir sonraki mesai gününü beklemelidir.

SGK hafta içi günlerde hizmetlerini sunar. Ancak işlem yoğunluğuna göre sıra beklemeniz gerekebilir. Uzun saatler beklememek için günün erken saatlerinde işlemlerinizi gerçekleştirmeniz daha doğru olur.

ALO 170 SGK Çalışma Saatleri

Alo 170 SGK çalışma saatleri, 7 gün 24 saat şeklindedir. Bu telefon numarasından SGK ile işlemleriniz ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye İş Kurumu hizmetlerine de bu numaradan ulaşabilirsiniz.

Alo 170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi olarak adlandırılır. Sadece telefonla değil internet üzerinden de Alo 170 hizmetine ulaşabilirsiniz. İnternette bulunan canlı destek hattı sayesinde sorularınızı yazılı olarak iletebilirsiniz.

Alo 170 hattı, sorularınızın yanı sıra önerilerinizi, eleştirilerinizi, ihbarlarınızı ve şikâyetlerinizi alır. Bu sayede kurumla ya da işverenlerinizle yaşadığınız sorunları yetkili mercilere iletebilirsiniz. Sigortasız çalıştırma gibi konulardaki bildirimler buradan yapılabilir.

Alo 170’de sizin sorularınıza hızlı bir şekilde cevap verilir. Ancak çözümü uzun bir süreç isteyen konularda cevap süresi 72 saate kadar çıkabilir. Tüm sorularınız alanında uzman kişiler tarafından yanıtlanır. Böylece hızlı şekilde çözüme ulaşabilirsiniz.

SGK çalışma ve öğlen molası saatlerine dikkat ederek bizzat kurumu ziyaret edebilirsiniz. Daha hızlı çözüm için Alo 170’i arayabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Cuma dedi ki:

  İşveren bir ay içerisinde en ne kadar vardiya yazabilir örneğin bir full time bir işçiye ayda on gün beser saat vardiya yazıp ücretini de eksik yatırma hakkına sahipmidir

 2. ünsal dedi ki:

  merhaba. ambulansta çalışıyorum. 24 saat çalışıp 48 saat saat istirahat ediyoruz. bizim 24 saatlik nöbetimiz esnasında dinlenme süremiz ne kadar ? sürücü olarak çalışıyorum